r.Fjns FTfMmrrs donderdag VAJV START MET FESTIVAL Duif-Expo III daverend succes OVERDAAD AAN THEMA'S VERSTIKT „DE GEK99 Ruim 15 duizend kilo oud papier opgehaald LEIDEN - „In Leiden moet veel meer aan film worden gedaan. Er is in deze stad echt wel belang stelling voor het wat min der bekende werk, nadat de bioscoop niet heeft kun nen halen. Je zou dit soort producties voor een ge deelte onder de zogenaam de „non-commerciële films" kunnen rangschik ken", aldus Ferry Rigault namens het onlangs in het leven geroepen Leids Filmhuis, dat rechtstreeks ressorteert onder het veel zijdig bestuur van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Acht stafleden en medewerkers uit het monumentale pand 66 zijn de laatste twee maanden doende geweest een uitstekend voornemen in de praktijk te verwezen lijken. Uiteindelijk kreeg het idee gestalte in de vorm van een wekelijks terugkerend filmprogram ma, dat binnenkort iedere donderdagavond vanaf acht uur zal gaan draaien onder de naam: „Het Leids Filmhuis presenteert." Als voorproefje van het cine fiele programma houdt het Filmhuis op donderdag 12. vrijdag 13 en zaterdag 14 ja nuari een klein festival, waar in enkele nagenoeg onbeken de, maar uitstekende produc ties van Italiaanse. Zwitserse. Franse. Duitse en Amerikaan se makelij op het witte doek zullen worden geprojecteerd. Een klassieker uit het Bogara- oeuvre en de affaires rond het Duitse roddelblad Bildzeitung met journalist Giinther Wal- raff zijn in dit opzicht klinken de voorbeelden. Het ligt in de bedoeling van het Leids Film huis het kijkprojekt buiten de sfeer van kassuccessen te hou den. Dit wil zeggen, dat veel' van het non-commerciële cel luloid op het maatschappijkri- Wandelaars al vroeg op pad 10 (S| eenen Leiden De „stadsgezicb- ten-wandeltocht", die za terdag en zondag op initia tief van de wandelsport- vereniging „Zuid-West"- Leiden werd 'gelopen, was een succes. Niet minder dan 275 leden trokken het afgelopen weekend door de mistige mom urnen tens tad, waarbij omtrekkende be- ^£*2 wegingen van om en nabij de twintig kilometer aller minst werden geschuwd. Het sportieve evenement werd in samenwerking ge- ^255 houden met Cafe-restau- >jano: rant ,,'t Parlement". De kloeke wandelaars ston den zaterdagmorgen al om een uur of negen in de startblokken teneinde hun op de atletiek afgestemde „sight-seeing" nog vóór de opkomst van het woelige koperspubliek in alle rust te kunnen volvoeren. De jongste debutant onder de deelnemers was een kleuter van drie jaar, die met zijn rr wat oudere collega van 73 n d» Jaar de hoogste waardering jen. voor zijn inzet mocht oog- sten. Bepakt en bezakt als of hij Jos Hermens qua er varing naar de kroon zou steken, toog het ventje met opgewekt gefluit over het plaveisel van de nog slape rige stad. Na afloop van zijn jeugdige triomftocht werd hem door het bestuur van Zuid-West een fraaie erepenning om de nek ge hangen. 't Parlement ver zorgde zijn vermoeide gas ten tussen de bedrijven door met heerlijke panne koeken en andere versna peringen. De heer P. C. Groenescheij sprak gister avond toen alle deelnemers in het café waren weerge keerd van een enthousiaste opkomst en een gezellige sfeer. NA 2 MAANDAG 9 JANUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Oud Poelgeest Volksdansgroep „Oud Poelgeeststart vanavond met een nieuw programma. Nieuwe leden njn vanaf vanavond wel kom in de gymnastiekzaal van de Agnesscbolengemeenscbap aan de EijmerspoelstraaL Iedere maandag wordt hier van half acht tot half elf geoefend. De Theosofische vereniging houdt op dinsdag 10 januari een lezing in het Logegebouw aan de Steenschuur 4-6. Mevrouw N. v.d. Schoot-Groot spreekt over „de innerlijke opbouw van de Mens". De lezing begint om acht uur. K O concert Het Empire Brass quintet uit de Verenigde Staten treedt morgenavond op in de kapelzaal van bet K O-gebouw, Oude Vest 45. Op bet programma staan werken van onder anderen Windel, Palestrina, Albinoni. CoreUi en Gershwin. Bet blazersensemble bestaat grotendeels uit instrumentalis ten van bet Boston Symphony Orchestra. In 1976 werd bet ensemble onderscheiden met een van de voornaamste Ame rikaanse muziek-onderscbeidingen. namelijk de Naumburg Award. Bet concert begint om kwart over acht. Kaarten zijn d f 2,50 te krijgen bij K O en, indien voorradig op de avond van bet concert aan de zaal. Kinderfilm De Leidse Volksuniversiteit K&O vertoont woensdag 11 januari in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 42 in Leiden de kinderfilm ,JDe gekke tekkel" van Walt Disney. De film begint om half drie. (ingang Hazewindsteeg). Korte inhoud: Mark's vrouw is in het bezit van vier leuke kleine dashondjes. Ze adopteert een klein hondje dat verstoten is door zijn moeder. Dit kleine hondje blijkt uit te groeien tot een Deense Dog, maar meet zich wel alle streken van de dasjes aan, met alle gevolgen van dien wanneer hij met een honden ten toonstelling mag meedoen. De invloed van een doggenvrouw- tje doet hem echter toch de wedstrijd winnen. VOOR KERKELIJK CENTRUM MERENWIJK Maarten Soeverijn en Ferry Rigault (achter de projector) zoemen al vast in op het filmfestival van 12, 13 en 14 januari Als het programma straks draait, dan is de projectiebrug waarop ze staan, omgebouwd tot een ge- luiddichte cabine. tische dan wel kunstzinnige vlak komt te liggen. „Wat geenszins wil zeggen dat het allemaal moeilijkdoenerige vertoningen gaan worden, iwaar niemand een touw aan vast kan knopen. Beslist niet. Je kunt stellen dat we een beetje mikken op interessante films, die bij het grote publiek niet tot hun recht zijn geko men. Producties die overigens niet al te duur door ons ge huurd kunnen worden en zo doende ook een financieel rol letje in het geheel meespelen. We zijn sinds kort aangesloten bij het Vrije Circuit, een be langenvereniging uit Amster dam. die ons aan relaties en films helpt, die het in wat kleinere kring aardig doen. Je moet het als kwaliteitswerk zien", aldus Ferry Rigault. Experiment Het Filmhuis wil gedurende het „experiment", de smaak van het Centrumpubliek leren kennen, zodat men wat zicht krijgt op de samenstelling van het filmprogramma, zoals het er over een aantal maanden uit moet gaan zien. „Onze le den moeten een duidelijke vin ger in de pap hebben. Die krijgen ze door in de eerste tijd een paar vragen in te vul len en enkele suggesties van hun kant aan een door ons uit te reiken stukje papier toe te vertrouwen. Het zou leuk zijn als bepaalde films reacties uit lokken, zodat we achteraf of op bepaalde thema-avonden (dinsdags) wat dieper op het vertoonde in kunnen gaan. Bij een film van Humprey Bogard is dat natuurlijk niet no dig. We willen sommige avonden toespitsen op een be paald genre of het werk van één regisseur. In februari zal het onderwerp „fascisme" in het Filmhuis behandeld zal worden. Ik kan me voorstellen dat iemand die alleen naar karate-films gaat de films die we dan draaien niet zal komen bekijken. Maar die vindt el ders in de stad vast zijn bio- scoopje wel", stelt Maarten Souverijn, een van de stafle den. Het Leids Vrijetijdscentrum beschikt over een voortreffe lijk arsenaal van filmattribu ten. dat in het begin van de jaren 70, onder een ander be stuur, dikwijls is gebruikt. Zo is er een goed functionerende projector in de filmzaal geïn stalleerd, er komt een mobiel filmscherm en men is druk bezig de zogenaamde projec tiebrug (waar de filmopera teur zich ophoudt) geluiddicht af te sluiten. Tezamen met een kleine bar vormen dit prima condities om het honderdkop- pige publiek, waarop het zaal tje berekend is, op een goede avond te onthalen. De toegangskosten voor de filmavonden komen tussen de 3.- en 3,50 te liggen, hierbij is niet het lidmaatschapsgeld ingesloten, dat 5,- per sei zoen bedraagt. Alle leden krij gen maandelijks een filmbulle tin toegestuurd waarop het uitgebreide programma te le zen is dat het Leids Filmhuis met medewerking van het Am sterdamse Filmmuseum sa menstelt. Ferry Rigault hoopt binnen afzienbare tijd een spe ciale plaats tussen de acht Leidse bioscopen te gaan inne men. Leiden Zaterdagavond pre tendeerde de Leidse Schouw burg eindelijk weer eens een echte cultuurtempel te rijn. Een uitverkocht huis herbergde een gemêleerd publiek, dat drie en een half uur lang in de ban werd gehouden door een toneel- stuk, nu eens niet al „klassiek" verklaard, maar nog geen twee jaar oud: „De Gek" van de En gelse schrijver Edward Bond, gespeeld door toneelgroep Theater. Bond heeft, zoals hij zelf be weert, met „De Gek" gepro beerd „weg te komen van het well-made play", d.w.z. de fase van het aristotelisch toneel ach ter zich te laten. Die opmerking kan een sleutel zijn tot begrip van de struktuur van „De Gek". In de vier taferelen voor de pauze ligt het accent op het maatschappelijk aspect: de ver andering in de feodale verhou dingen op Engelands platteland, beging 19e eeuw. De meer alge mene tekening in het eerste deel van onmenselijke maatschappe lijke verhoudingen krijgt in de tweede serie van vier taferelen een veel persoonlijker strek king: dit deel behandelt de ver morzeling van de boerendichter John Claire, figurant nog in deel één, tussen de molenstenen van de maatschappelijke klasse- verhouddingen. Claire eindigt in het gekkenhuis. Bond heeft geen volmaakt stuk geschapen. „De Gek" gaat mank aan een overdaad aan thema's, waaronder de bedoeling van het drama verstikt dreigt te worden. Wel zien we Bond in „De Gek" als een zeer kundig toneelschrij ver, die in staat is dramatische scènes te schrijven en de bijzon dere effecten die het toneel biedt, ten volle uit te buiten. Theater had van „De Gek" ge lukkig een zeer ingetogen verto ning gemaakt. Het gevaar van veel geschreeuw en grote pathe tiek, zeker aanwezig, had men gelukkig weten te vermijden. Dat was niet in het minst te danken aan het voortreffelijke spel van Carol Linssen als John Claire en Guy Lavreysen als de opstandige landarbeider Darkie, goed ondersteund trouwens door de gehele bezetting. On danks blijvende vragen, een boeiende voorstelling. Paul v. d. Plank LEIDEN De „Oud-papier-actie" die afge lopen zaterdag in de Merenwijk is gehouden heeft ruim 15 duizend kilo aan gewicht opgeleverd. De aktie is bedoeld voor de bouw van een kerkelijk centrum vlak naast de Pelmolen. Met het opgeleverde bedrag van zo'n 600 gulden is de bouwcommissie van het centrum erin geslaagd de opbrengst van afgelopen november ruim 50 procent omhoog te schroeven. De heren G. J. W. Vonk en T. van Rijn spraken gistermiddag toen het oqde papier verzameld en gewogen was van een „gewel dig succes". In de duinen- en vlindenswijk hadden kinderen twee dagen lang alle ener gie ingezet om de enorme hoeveeheden drukwerk via een „kleine huis- aan-huisak- tie' van de gulle gevers vandaan te slepen. Op het parkeerterrein van de Kopermolen stond de gehele zaterdag een vrachtauto, die de grote hoeveelheid gelezen lectuur in zijn laadruimte trachtte te herbergen. Diverse malen moest deauto af en aan rijden, omdat de verzamelde tonnages de verwachtingen ruimschoots hadden overschreden. Buiten het centrale ophaalpunt van het parkeerter rein hadden een vijftiental particuliere wel doeners hun schuurtjes gastvrij opengesteld voor de verzameling van kranten-papier. Naar verwachting zal met de bouw van het kerkje over enkele maanden kunnen worden begonnen. De tekeningen hiervoor zijn in middels gereed. De bouwkosten worden voor een gedeelte betaald door de verschil lende kerkelijke gemeenten, die dit initiatief steunen, vanwege het succes van de aktie denkt de bouwfondscommissie erover waar schijnlijk volgende maand alweer in de wijk op pad te gaan.Men streeft er naar het gewicht van het oud papier, dat vier cent per kilo oplevert, dan weer met enkele tonnen te kunnen verhogen. Jaarorde van Hutspotten voor Menken De Prins van de carnavalsvereniging „De Hut- v00r h©t Leidse verenigingsleven, aldus ver spotten" heeft zaterdagavond tijdens het Nieuw- klaarde Prins Carnaval de keuze van „De Hut- jaarsbal van de carnavalsvereniging de jaarorde spotten". Burgemeester en mevrouw Vis waren van „De Hutspotten" uitgereikt aan Ton Men- getuigen van de uitreiking van de jaarorde. De ken, de eigenaar van de gelijknamige ijshal. De heer Menken toonde zich zeer verheugd met jaarorde viel de heer Menken ten deel omdat onderscheiding, hij zich het afgelopen jaar enorm heeft ingezet Voorzitter R. P. de Graaf laat een van de tentoongestelde exemplaren zien LEIDEN De Stadsgehoorzaal was het afgelopen weekeinde omgetoverd in een immens gro te volière, waar een kleine dui zend duiven hun vlerken lieten bewonderen tijdens de specta culaire „Duif-Expo III". Ruim 2500 bezoekers uit het hele land waren hier te gast van de afde ling West van de NABvP, een vereniging van houders van postduiven, die de manifestatie van begin tot eind uitstekend had verzorgd. Tot op de hoge ballustrades van de zaal waren er postduiven geëxposeerd, waarvan het merendeel mee dong naar de betiteling „schoon ste in alle klassen". Buiten de duifjes om viel er alle dagen te genieten van een drukbezochte antiekmarkt en een uitstekend draaiend „Rad van Avontuur", dat zorgde voor een non-stop prijzenregen. Drie top-mannen uit de groep van keurmeesters startten vrij dagmorgen hun expeditie door de vele tientallen meters met duiventillen ombouwde gangpa den op zoek naar moeders mooiste. Er werden nauwgezette keuringen verricht onder het bonte clubje van duivinnen en doffers. Heel anders dan in de mensenwereld blijken de man netjes het tijdens zo'n wedstrijd beter te doen dan de vrouwtjes. Zo was het de in kooi 221. met een hoge borst van trots, geze ten doffer die zijn concurrenten in alle categorieën had versla- Voorzitter R. P. de Graaf en afdelingssecretaris F. J. C KorfL de Gidts waren met de bijd^Jfge die de honderd deelne mers aan de duivenexpositie hadden geleverd uitermate te vreden. Korff de Gidts hierover „Het is een grandioos succes geworden. Zowel de antiek markt als de stand waar twee pottenbaksters demonstraties gaven, trokken veel publiek. Verder zijn er tijdens de goed bezochte veiling heel wat duifjes voor een aardige prijs de deur uitgevlogen" Op de Expo viel ook nog wat te leren: de Rotterdamse firma Alcor wist een heleboel mensen gen Hij was de mooiste, de gezondste en misschien dan ook wel de rondborstigste duif van de hele expositie. Met ruim 550 vlieguren kon de grijze vogel ook nog bogen op een ruime ervaring in de lucht. Eigenaars- combinatie B.P. uit Overschie was gedurende Expo III wel bijzonder gehonoreerd, omdat zij in de klasse van jongen dui vinnen eveneens een eerste prijs in de wacht mocht slepen. In de jeugdklasse triomfeerden Leo Roodakker, Sep de Groot en nogmaals Sep de Groot, die beiden met hun duivenkwartet tussen de geroutineerde liefheb bers goede sier maakten en voor de toekomst zeker voor verras singen kunnen gaan zorgen. .duiven-minded" te maken met de vertoning van een informa tieve duivencursus. Een aantal kleurentelevisies dat tussen het koerend gevogelte was opge steld, ondersteunde dit leuke on derdeel. Te zijner tijd worden deze kostbare leerattributen via prijsvragen en dergelijke onder de duivenliefhebbers uitgedeeld. Voor de organisatoren is Duif- Expo III alleszins geslaagd te noemen. Volgend jaar zal het eveneens wel weer lukken, want het spreekwoord zegt: „Waar al duiven zijn. vliegen altijd weer duiven toe"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3