„Starlift nog steeds favoriet" Astrid Jansen in de Wal nieuwe kampioene bij het kunstrijden SS? PIERRE MATHIEU NA 3-1 TEGEN REAL MADRID: êmat. Jg% Herman Snoeyink: Ontspannen de sterkste. SPORTTRIBUNE Ruime winst Deltalloyd SMS®' - SSSjI De glimlach van Miss Takahashi PROFTITEL VOOR CEES VAN DER WERELD LEIDSE COURANT/: MAANDAG 9 JANUARI 1978 pagina 20 Mi RIJSWIJK Het kan nog alle kanten op. Starlift won zaterdagmiddag In de sfeervolle Marlmbahal de eerste ontmoeting voor de tweede ronde van het toer nooi om de Europa Cup volleybal voor landskam pioenen weliswaar met 3-1 (tussenstanden 15-8, 15-9, 5-15, 15-7) van Real Ma drid, maar dit resultaat ga randeert nog allesbehalve een solide basis voor de aanstaande zondag in de Spaanse hoofdstad op sta pel staande return. Belde rivalen zijn nog volledig in de strl|d. Redt Starlift het alsnog of gaat Real Madrid straks voor eigen publiek met de eer strl|ken? Welke van de twee ploegen kan zich gaan voorbereiden op de medio februari In Bazel te spelen finalepoule? Al lemaal vragen waarop straks in Madrid het ant woord dient te worden ge geven. Een ruimere overwinning voor Starlift zou in ieder geval gerust stellender zijn geweest. Dan had de Rijswijkse formatie komend weekeinde namelijk tamelijk onbe zorgd op het vliegtuig naar Madrid kunnen stappen. Nu is de balans nog aardig in evenwicht. Zonder enige twijfel komt het er voor de manschappen van trainer/coach Pierre Mathieu nogmaals op aan het onderste uit de kan te halen. Wil men althans na Hamburger SV uit de eerste ronde nu ook Real Madrid uitschakelen. Optimistisch Pierre Mathieu blijft onder alle omstandigheden beperkt optimis tisch. Al moet hij toegeven dat het verre van gemakkelijk gaat worden. „We moeten niet naar de AMSTELVEEN Del talloyd heeft zaterdag avond een ruime over winning geboekt in de tweede ronde van het Europese bekertoer nooi voor bekerwin naars tegen het Turk se Eczacibasi uit Is- tanboel. Deltalloyd won met 3—0. De set standen waren 15—6, 15—7 en 16—14. week twee tot drie uur dagelijks onder handen neemt, vindt Starlift zwakker geworden. „Maar toch blijft Starlift duidelijk de sterkere ploeg. Real Madrid zal volgende week thuis met ruime cijfers moe ten winnen. Bijzonder moeilijk, maar niet onmogelijk. Ik schat de kansen nu zeventig-dertig voor Starlift". Verkrampt nu verspeelde punten kijken. De wedstrijd op zichzelf is in de eer ste plaats maatgevend. Starlift bezit gewoon meer kwaliteit, daarom blijven we nog steeds favoriet. Hopelijk komt dat er ook goed uit". In vergelijking met vorig jaar is Real Madrid zeker vooruit gegaan. Ook het afgelopen seizoen stuitte Starlift reeds op de veruit sterkste formatie van het Iberisch schierei land. Toen vond de eerste confron tatie in Madrid plaats. Starlift ver loor daar in een turbulente ont moeting met 3-1 om een week later de zaken gedecideerd recht te trekken. Nadien werd Starlift kansloos geëlimineerd door CSKA Moskou. Miroslav Vorgic, de Joego-Slavi- sche trainer/coach, die zijn volge lingen gewoonlijk vijfmaal per De nationale kampioen stelde za terdagmiddag behoorlijk teleur. Vaak bijna onbegrijpelijk ver krampt spelend reikte men nim mer tot het gebruikelijke niveau. Aangezien ook Real Madrid het veelvuldig te kwaad had met de zenuwen, werd het tenslotte voor het publiek ongeveer twaalf honderd toeschouwers een matig schouwspel, met talrijke on benullige fouten aan belde kan ten. Dat bleek al in de eerste set. Real Madrid in aanvallend opzicht weinig variatie bezittend had in deze beginfase vooral erg veel moeite met de opslag. Liefst ze venmaal ging het mis. De lange Miquel Ocon Izquierdo bezondigde zich hier liefst driemaal in de eer ste set aan. Bovendien hadden de gasten het ongeluk dat hoofdaan valler Miquel Lizcano Gomez vlug geblesseerd raakte. Hij werd af en toe nog wel even ingezet. Hij bleek achteraf een gekneusde rechter duim te hebben opgelopen. Starlift kon de eerste en tweede set zonder ook maar èèn ogenblik werkelijk te imponeren winnend afsluiten. In hoofdzaak dankzij fou ten van de tegenpartij. Real Madrid toonde zich een middelmatige ploeg met wel een sterke verdedi ging en als uitblinker spelverdeler Luis Hernandez Cotter. Na 15-8 in de eerste set werd het 15-9 in het tweede bedrijf. Maar degenen die nu rekenden op een maximale score voor Starlift, en dat waren de meesten, kregen het ongelijk aan hun karit. Want in de derde set stonden de gasthe ren plotseling te wankelen. De concentratie verslapte en Starlift kreeg hier de rekening dubbel en dwars voor gepresenteerd. Het blok was de hele wedstrijd reeds ver beneden peil gebleven, maar nu stokte ook de aanval en zelfs de opslag leverde menigeen on overkomelijke problemen op. Real Madrid zag het gestuntel aan de andere kant van het net met leed vermaak aan: 5-15. In de vierde set herstelde Starlift zich knap. Het Nederlandse blok slaagde nu ook enkele malen er in een aanval van Real Madrid te pareren. Alleen de sterke Jaime Barros Fernadez bleef voortdurend door komen. Onder de goede lei ding van de Belgische scheids rechters Peeters en Van Weelden werd het karwei door Starlift met 15-7 afgemaakt. Al met al had de wedstrijd anderhalf uur in beslag genomen. Benieuwd Spelverdeler Jan Warns: „Volgen de week In Madrid pakken we gewoon direct de eerste en twee de set. Starlift Is beslist niet bang. Nu Is het de beurt aan Real Madrid om de wedstrijd te gaan bepalen, ik ben bijzonder be nieuwd hoe Real Madrid het blijft een uiterst wisselvallige ploeg dat karwei wil klaren. Het wordt zonder enige twijfel een zware druk om voor eigen publiek ruim te moeten winnen". Het blijft al met al voorlopig gissen naar de uitslag in Madrid. Het wordt niet ge makkelijk, daar is iedereen het over eens. Maar gezien de heersende krachtsver houdingen moet Starlift toch in staat worden geacht ook deze ronde te overle ven. Starlift is ook niet be vreesd voor het beslist ru moerige Spaanse publiek. „In de loop der jaren zijn Deze smash van Wim Thewissen loopt op niets uit. Jan Warns bekijkt het vanaf de grond. Het Spaanse duo Francesco Javier Diez Jimenez en Jaime Fernandez Barros heeft de Rijswijkse aanval geblokkeerd. we wel aan het een en hal met een capaciteit van schijnlijk hooguit driedui- valt dit toch vrijwel in het ander gewend geraakt. Bo- twaalfduizend toeschou- zend plaatsen van bezet niets aldus Jan Warns, vendien, we spelen in een wers. Daar zullen waar- worden. In het grote geheel dick kiers T TwmmmHWKïBrianr i TILBURG Astrid Jansen In de Wal heelt zaterdagavond de natio nale titel kunstrl|den van Neder land overgenomen van Annemarle Verlaan. Nadat ze na het tweede onderdeel van deze titelstrijd de korte verplichte kür de lei ding in het klassement had over genomen bestond er geen enkele twijfel meer. De 18-jarlge Neder lands/Canadese, die na de ver plichte figuren nog op de vijfde plaats stond, mag nu voor Neder land naar het Europees kampioen schap, dat van 31 Januari tot en met 4 lebruarl In het Franse Straatsburg wordt gehouden. (Van onze sportredactie) TILBURG Juryleden zijn de schrik van elke kunstrljd(st)er. Bij het Nederlands kampioen schap in Tilburg leek het In het jurykorps net een „rad van avon tuur" voor de deelneemsters. De KNSB had madame Petit uit Frankrl|k over laten komen en plotseling was er ook een Ja pans |urylld. Voor velen was de ze Miss Takahashi onderwerp van gesprek. Met steeds een andere glimlach liet ze de cijfers omhoog komen. Bijna nooit was ze het met haar overige Juryle den eens. Overigens blijkt Miss Takahashi In Den Haag te wo nen. Miss Takahashi blijkt ook nog op de Internationale jurylljst te staan. De verwachting is dat ze ook naar het wereldkampioenschap gaat dat van 7 tot en met 11 maart in Ottawa wordt gehouden. Immers, het reisje van Toronto waar Astrid woont naar Ottawa kan de KNSB de kop niet kosten. De leerlinge van Joan Haanappel was erg blij met de titel. „Het werd van mij verwacht. Ik moest het nu maken.iDe De figuren waren niet best. dat weet ik zelf. Maar sinds ik bij Joan Haanappel train gaan ze echt wel een beetje beter Zomers trainde ik altijd in Canada Maar ik ben nu ook van plan om voor de zomertraining naar Joan over te komen. We kunnen het samen uitstekend vinden". Astrid Jansen in de Wal bracht voor de vele vaders, moeders, ooms. tantes, oma's en opa's in de allesbehalve sfeervolle Tilburgse hal een kür op het ijs die in geen jaren was gezien op een Nederlandse ijsvloer. Maar het was toch geen kür van internationale allure, omdat er geen enkele drievoudige sprong in zat. „Ik probeerde de de drievoudige salchow, omdat ik toch niets meer te verlie zen had. maar die mislukte. Op de „Europe se" moet je die natuurlijk wel springen. De komende weken ga ik weer hard trainen voor het Europese kampioenschap. Dit was de eerste stap en de belangrijkste". Vorig jaar eindigde Astrid Jansen in de Wal, toen voor het eerst bij een Nederlands kampioenschap, op de vijfde plaats. De KNSB kreeg veel kritiek toen Astrid en de kleine Rudlna Pasveer uit Groningen in november werden Ingeschreven voor de grote Internationale wedstrijd op De Uithof, de Ennla Challenge Cup. De kampioene van Nederland 1977, Annemarle Verlaan en haar zus Sophia, hadden in de ogen van de technische commissie afgedaan. Ze wa ren te oud en er was geen vooruitgang meer te bespeuren. Hoop op revanche van de twee zusters Verlaan is er niet geweest. Hun prestaties bleven duidelijk onder de maat. Al zou dat ook moeilijk zijn geweest in de ogen van de jury. omdat er drie van dit college deel uit maken van de technische commissie. De vier zusjes Verlaan zullen echter door gaan. Moeder Verlaan. die niet bij de titel strijd van de partij was. bleek zeer teleurge steld in de prestaties van haar kinderen. Maar de spreekbuis van de familie. Corry. Astrid Jansen in de Wal greep bij haar tweede optreden tijdens de strijd om de Nederlandse kunstrijtitel de hoogste eer. weet te vertellen: „We zitten allemaal op school en dat is natuurlijk veel belangrijker. Astrid Jansen in de Wal trekt er een paar laar voor uit om te trainen. Wij moeten het doen met een paar uur in de week en daar kom je er echt niet mee. We hebben echter besloten om met z'n vieren gewoon door te gaan in de wedstrijdsport. Al is het maar voor ons plezier". Supporters Annemarle Verlaan kreeg toch nog een medaille. Immers, na de verplichte figuren stond ze nog op de eerste plaats. In het eindklassement zakte ze af tot de vierde positie. Sophia Verlaan, vorig jaar In Am sterdam nog tweede, moest genoegen ne men met een zevende plaats. En dit alles ondanks de steun van de supporters van de zusjes langs de baan, die een spandoek hadden meegebracht met het opschrift: „Soof en Anne Verlaan schaatsen het zoo tje naar de maan". Het mocht niet zo zijn. De Verlaantjes hebben het verlies sportlef genomen. Trouwens, de kleine Monique met haar tiende plaats (106.74) ze U pas 14 jaar deed het niet eens zo slecht en Corry bleef haar zus net een plaatsje voor. Achter Astrid Jansen in de Wal legde Rudina Pasveer beslag op de tweede plaats. Samen met Herma van der Horst uit Maassluis mag ze naar het wereldkampioenschap jeugd in het Franse wintersportplaatsje Mègève, van 22 tot en met 25 maart. Ook de negentienja rige Bibiane Pruyn is plotseling weer terug op de ereplaatsen van het Nederlands kam pioenschap. De rijdster uit Nijmegen, die twee jaar geleden de Challenge Cup won in Heerenveen (Astrid Jansen in de Wal was toen zesde en Annemarie Verlaan tweede), is sinds twee maanden ook bij Joan Haanap pel in Den Haag in training en werd nu derde bij het Nederlands kampioenschap. De kleine Li Ying Wang. die door haar zuster in Groningen wordt getraind en afkomstig is uit Apeldoorn, behaalde een zesde plaats en 'stond na de verplichte figuren en de korte kür nog op de derde plaats. Junioren Bij de junioren A zegevierde Li Ylngs zuster Li Scha Wang, voor de Haagse Ingrid Aalders en Janna Bazuin uit Groningen. De |ongste deelneemster In deze klasse, de elfjarige Marie Louise van der Kruk, stond na de verplichte figuren verrassend op de eerste plaats, maar moest tenslotte genoe gen nemen met een vierde plaats. Bij de junioren B zegevierde Veronle Boumans uit Tilburg voor Sonja Hovlnga (Amsterdam) en Hanneke van Haaren (Den Bosch). Bij de heren junioren zegevierde Eddy Hen- drix uit Eindhoven voor de gebroeders Ge rard en Koos van Hattem uit Den Haag. In tegenstelling tot de gebroeders Van Hattem is Eddy Hendrix nog nooit voor training in het buitenland geweest. Volgend jaar gaat hij bij de senioren rijden. Met zijn zestien jaar kan hij zo veel schaatsen, omdat hij een leuke bijverdienste heeft. De rijder uit Eind hoven heeft namelijk een krantenwijk. ARTHUR VAN RIJSWIJK NIEUWKOOP Ontspan nen nam Herman Snoeyink, de nieuwe cy- cle-cross kampioen van Nederland een slokje mi neraalwater. Hij behoefde niet eens zoveel te drin ken om het vochtgehalte in zijn lichaam weer op peil te brengen en dat mag typerend worden ge noemd voor het gemak waarmee hij winnaar werd van het in Nieuw koop gehouden nationale kampioenschap veldrij den. Want eenvoudig ging heL Na reeds in de eer ste ronde met regerend kampioen Henny Stam- snijder het heft in handen genomen te hebben, liet Herman Snoeyink zijn me dekoploper na acht van de dertien te rijden omlo pen definitief In de steek en bouwde geleidelijk aan een steeds grotere voorsprong. Daarom be hoefde Snoeyink niet veel te drinken, want behou dens die ene beslissende demarrage heeft hij zich niet eenmaal moeten tor- Ontspannen was hij ook, wie is dat niet als je op het punt staat om het rood-wit-blauwe tricot aan te trekken, maar in het geval van Herman Snoeyink bestond er extra reden voor. „Dit keer kun nen ze niet om me heen bij de uitzending naar het wereldkam pioenschap. Vorig jaar werd ik na een vierde plaats aangewezen als reserve. Een beetje onterecht dacht ik. Daarom ben ik zo blij dat er nu geen twijfel over zal bestaan." Nog nimmer waren er bij een veldrit-kampioenschap zo veel fa vorieten aan de start verschenen. Zelfs het door ziekte afwezig zijn van Ger Scheffer mocht daaraan niets veranderen. Allergrootste favoriet was toch wel Herman Snoeyink. Met reeds acht over winningen op zijn conto was het bij voorbaat zeker dat hij voorin zou meestrijden. Verder was er natuurlijk kersverse professional en voor eigen publiek rijdende Cees van der Wereld. Titelverde diger Henny Stamsnijder vanzelf sprekend, Nederlands bekendste crosser Gertie Wildeboer en nog een handvol geduchte outsiders zoals Reinier Groenendaal, Hans Steekers en Jos Lammertink. Op het glibberige parkoers was de verwachting dat de lichtgewich ten en degenen die de meeste techniek in huis hadden het be ste voor de dag zouden komen. Deze verwachting kwam ook uit, want nadat Henny Stamsnijder en Herman Snoeyink samen een beslissende voorsprong hadden genomen, bleek dat degene die het beste op de been kon blijven van de twee, tevens de beste kans op de titel zou hebben. Dit was Herman Snoeyink. Hij analy seerde als volgt: „Doordat ik ten val kwam. raakte Henny voorop. Hij gleed echter ook uit, zodat ik weer bij kon komen. Kort daarop slipte Henny weer weg en plaatste ik een keiharde demarra ge. Die voorsprong heb ik niet meer uit handen gegeven". Hen ny Stamsnijder gaf dezelfde ana lyse. Alleen voegde hij er nog aan toe dat bij de tweede partij zijn enkel verzwikte en zich daar- De Vlaeminck en Vermeire Belgische titel BEERNEM Roger de Vlaeminck (profs) en Ro bert Vermeire (amateurs) zijn in Beernem Belgisch kampioen veldrijden ge worden. Uitslagen: Profs: 1. Roger de Vlaeminck 24,5 km. in 1 uur en 9 minuten; 2. Eric Desruelle op 1 min. en 45 sec.; 3 Jan Teugels op 2 min. en 30 sec. Amateurs: 1. Robert Ver meire, 21.9 km. in 1 uur en 3 min.; 2. Yvan Messe- lis op 40 sec.; 3. Norbert de Deckere op 1 min. en 3 sec.; 4, Pol de Brauwer. om beperkte tot het verdedigen van de tweede plaats. Ook bij de verdeling van de overige medail les speelden valpartijen een be langrijke rol. Cees van der We reld duelleerde met Gertie Wilde boer. Wildeboer gleed van de weg af op een vitaal moment en moest de titel voor beroepsren ners overlaten aan de stug door- fietsende, glijdende en daar waar mogelijk lopende Cees van de Wereld. Slechts de kleine Wil Brouwers bleef overeind. Zonder vallen en opstaan reed hij naar een verrassende vijfde plaats. De overige favorieten speelden niet of nauwelijks een rol. Reinier Groenendaal reikte door gebrek aan ervaring niet verder dan een zevende plaats en Jos Lammer tink had een complete off-day. Slechts Hans Steekers kon zich excuseren. Door droeve familie omstandigheden koerste hij zon der enig moreel. Zijn zesde plaats kan daarom nog bijzonder knap worden genoemd. Bij de junioren liet Berry Zoon tjes er geen enkele twijfel over bestaan wie de sterkste was. Reeds bij de eerste doorkomst had hij een voorsprong die in het verloop van de koers alleen nog maar groter werd. Leidenaar Rei nier Hoogkamer was de enige die nog een beetje in zijn spoor kon blijven. Hij reed erg regelma tig en raakte niet in paniek toen de Limburger Jan Harings sterk aandrong. Harings vergde echter teveel van zichzelf en viel letter lijk en figuurlijk weer terug. Ach teraf mocht hij nog blij zijn met zijn derde plaats. Bij de nieuwelingen was Nico Verhoeven onbetwist de sterkste. Peter Harings (jongere broer van Jan bij de junioren) werd tweede voor de jonge John Arends. Voormalig kampioen bij de amateurs Cock van der Hulst, heeft een schat aan ervaring. Dit leverde hem bij de veteranen de titel op. De lange Zoeter- woudenaar was de enige die gedurende de gehele koers pas van de flets afging als dat warkeli|k nodig was. Dit kon niet worden gezegd van Gerrit van der Ham en Herman Zuiderduin. Zij ploeterden beiden om de overige medailles. Van der Ham reikte het verst Gijs Zandbergen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20