j Rini van Bracht komt twee beurten te kort Kortsjnoj krijgt zijn zin: remise Hielke Speerstra marathonkampioen bij veteranen Tennisteam stelt kandidatuur voor promotie VAN DER SMISSEN REDT SEIZOEN MET DRIEBANDENTITEL lït Record Kijne i Alleen v. Aalten /int bij (dammen Pieters en Esser skikam pioenen De geschiedenis herhaalde zich op Hilversum Joke van Beusekom en Marjan Ridder verliezen finale SPORTWERELD ZIJDELINGS IA 12! LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JANUARI 1978 BEEKBERGEN Rlni van Bracht gebruikte twee beurten te veel. Een kloa, twee beurten voor het einde, onderbrak zijn slotserie en kostte hem de nationale driebandentitei. Die ging nu, met een moyenneverschil van slechts 0.005 naar Christ van der Smissen. De Jongste deelnemer, maar tevens de begaafdste alt- rounder redde daarmee zijn seizoen, (H& Nadat hij in Wychen verrassend zijn titel in het 1Nui bandstoten verspeelde aan Hans Sundquest en Eykele door ziekte bij het 47/2 ontbrak, leek het e win internationale contact beperkt tot het EK vijf- 3 Nur kamp. Een situatie waarmee de 23-jarige Van Doope der Smissen allesbehalve gelukkig was. 95 2 Zaterdagavond behoorde Van der Smissen ineens tot de favorieten door zijn overwinning op titelverdediger Herman Popeyus. Na de hele seance tegen een grote achterstand te hebben aangekeken won Nederlands grootste talent met één carambole verschil. In zijn laatste duel met Joop de Wilde ging hij in 55 beurten uit. Hij speelde fraai, artistiek en creatief. De teleurstelling bij Van Bracht was groot. Nadat hij het vorige kampioenschap door een verloren finale verspeelde, werd hem nu door pech en door Popeyus de toegang tot de internationale toernooien ontzegd. Zijn handi cap van slechts met één oog te kunnen zien werd opgevangen door een welhaast perfecte afstoot en een ongekende strijdlust. Popeyus. die na 49 beurten kansloos was, handhaafde in de finale het botte wapen van de carotte. Van Bracht moest zijn laatste dertien punten in 24 beurten maken. Hij gebruikte er twee teveel. Na jaren van heerschappij heeft de „bejaarden club" terrein moeten prijsgeven. Alleen Po peyus, na twee jaar achtereen kampioen nu derde, handhaafde zich. Jan Doggen, Ties Bro- sens en Hennie de Ruyter degradeerden. De uitslagen zijn: Vijfde ronde: Van Bracht—Doggen 60—50 (61 beurten). De Jong—De Ruyter 52—60 (74), Brosens—Van der Smissen 51—60 (80). Popeyus—De Wilde 60—43 (51); Zesde ronde: De Ruyter—Doggen 51—60 (71). De Jong—Brosens 29-60 (42). Popeyus Van der Smissen 59-60 (70). Van Bracht—De Wilde 60—54 (67); Zevende ronde: Doggen—Oe Jong 48—60 (47). Brosens-Oe Ruyter 40-60 (58). De Wilde—Van der Smissen 35-60 (55), Van Bracht—Popeyus 60-56 De eindstand van het toernooi is: 1. Van der Smissen 2. Van Bracht 3. Popeyus gedegradeerd: 4. De Wilde 5. De Jong 6. Brosens 8. De Ruyter J ii 0783 Christ van der Smissen tijdens de finalepartij waarin hij de titel greep. ee- roek stad mei If uur en lei en i ovei t de i ROTTERDAM Steef Kljne Is In het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' officieus Nederlands re- Seizb cordhouder geworden op de In- door-marathon. De 28-jarige on derwijzer legde de 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur, 35 311 Vo minuten en 51,9 seconden. 9orf Daarmee was hij ruim vier minuten sneller dan Cees Verhoef, die in februari 1975 tot 2.40,37 was geko- De Amerikaan Houston McTear heeft in Long Beach het indoor wereldrecord op de 60 meter ge bracht op 6,54 seconden, drietien- de seconde sneller dan het oude record van de Westduitser Gerhard n9ri)fJ Wucherer. Tevens kwam Mike Wul- ly met de polsstok als eerste over 5,59 meter (oude record 5,58 m. van Dan Ripley) en werd Herman Frazier met 1.01,3 de snelste man op de 500 meter (oude record 1.02,4 van Stan Vinson en Aubrey Wilson). Jos Hermens werd gisteren in Bris bane tweede op de 3000 meter achter de Ier Eamon Coughlin, die 8.04.6 liet afdrukken. Hermens kwam tot 8.06,4. anvie I Utrecht In de twede ronde van de halve finales om het Neder lands kampioenschap dammen persoonlijk is gisteren in Utrecht alleen Geert van Aalten tot winst m gekomen in de partij tegen Van de Meerendonk. De andere partij- ten eindigden alle in remise, /oor het finale-toernooi om het Nederlands damkampioenschap zijn twee deelnemers al zeker. Dat 1 '©31 zjjn Hans Jansen en Fmak Drost, nel Zes overige deelnemers komen uit egjj de halve finale die dit weekeinde begon. De grootmeesters Harm Wiersma en Rob Clerc hebben nog niet kenbaar gemaakt dat zij zullen 1 deelnemen. Daarvoor hebben ze /IJ* tot half februari de tijd. De eerste drie in de strijd om het Nederlands kampioenschap worden afgevaar- >rs digd naar het toernooi om het orrx wereldkampioenschap in Italië. ;chc VAL P ISlRE - Lody Pieten bl| de heren en Unda Stricker-Esser bij de dames zijn in Val d'lsére de nationale ski kampioenen In de combinatie geworden. Unda Es ser prolongeerde daarmee haar titel van 1977 en Lody Pieters nam de titel over van Mario Drcxrv Linda Esser won twee onderdelen: de slalom en de afdaling. Peter van der Swaluw won bij de heren zowel de reuzeslalom als de afda ling, maar kwam in de combinatie, het totaal klassement, niet bij de eerste drie. De uitslagen zijn: Dames: Reuzeslalom: 1. Hetty van der Swaluw (Gorssel), 2. Linda Stricker-Esser (Nieders). 3. Katoes- ja Esser (Antwerpen): Slalom: 1. Linda Stricker-Esser, 2. Hetty van der Swaluw, 3. Katoesja Esser; Afdaling: 1. Linda Stricker-Esser, 2. Caroliene Drommel (Zandvoort), 3. Hetty van der Swaluw; Combina tie: 1. Linda Stricker-Esser, 2. Het ty van der Swaluw, 3. Katoesja Esser. Heren: Reuzeslalom: 1. Peter van der Swaluw (Gorssel). 2. Mario Drommel (Zandvoort), 3. Lody Pie ters (Wageningen); Slalom: 1. Lody Pieters, 2. Mario Drommel, 3. Etto van Waning (Amsterdam): Afda ling: 1. Peter van der Swaluw, 2. Zeno Lampen (Den Haag), 3. Lody Pieters; Combinatie: 1. Lody Pie ters, 2. Mario Drommel, 3. Etto van Waning. BELGRADO Tijdens de voortzetting van de vrijdag af gebroken zestiende partij in de finale van het kandidaten toernooi heeft Viktor Kortsjnoj zaterdag zijn zin gekregen. De leider stuurde vrijdag nadruk kelijk aan op een remise. Za terdag ging. Boris Spasski, die bij het afbreken na de 42e zet licht'voordeel had, na herha ling van zetten (vanaf de 45e) in op het voorstel van Kortsj noj het punt te delen. Door dit resultaat werd de stand 8,5—7,5 voor Kortsjnoj. Van daag wordt de zeventiende partij gespeeld. De partij werd uitgespeeld in de kleine zaal voor ongeveer vijftig toeschouwers, zoals te doen ge bruikelijk is in de tweede zitting. Spasski toonde respect voor de analyse-arbeid van het Britse duo Keene en Stean en durfde geen initiatief te nemen. Hij liet het op zetherhaling en derhalve remise aankomen. Kortsjnoj zei na afloop: „We waren gewapend en de vallen stonden klaar". Overigens deed zich zaterdag weer een merkwaardig voorval voor, hetgeen de mystiek rond de tweek amp alleen maar vergrootte. Een televisieploeg van de Westduitse ARD begon met het maken van opnamen toen de personen, die deel uitmaakten van het gezel schap uit Rusland zichtbaar ner veus werden. Eén van hen verliet de loge en kwam spoedig daarop terug met een beambte van de Joegoslavische staatsveiligheids dienst. Zonder er veel woorden aan vuil te maken trok de man vervolgens de gehele film uit de Viktor Kortsjnoj kijkt de weglopende Boris Spasski na in de in remise eindigende zestiende partij. camera Toen de televisiemensen om een verklaring vroegen, liepen de Oosteuropeanen zonder com mentaar weg. De afgebroken stelling was: Spasski met wit: Kb4. Tf4, Pb3 en pionnen op a4. c3, g3 en h2; Kortsjnoj met zwart: Ke7, Te2. Ld7 en pionnen op a7, f7, f5 en n6. Het zettenverloop tijdens het res- tantje van de partij was: 43. Pb3c5, Ld7e6, 44. Tf4—h4. Te2—b2 schaak. 45. ,Kb4-a5. Tb2c2, 46. Ka5b4, Tc2—b2 schaak. 47. Kb4-a5, Tb2—c2. 48. Ka5b4, Tc2—b2 schaak, remise. Gerard van Eykelenborg rijdt Kees Verkerk naar zijn zoveelste zege. (Van onze sportredactie) HILVERSUM De geschiedenis herhaalde zich gis termiddag op de draversbaan van Hilversum. Drie weken geleden zegevierde Gerard van Eykelenborg met Kees Verkerk in het Internationaal hoofdnummer en met Nozem D In het supertrio. Ook nu greep de Westlandse pikeur de zege met Nozem D in het supertrio. De foto moest echter wel uitkomst brengen. Nozem D ging namelijk neus aan neus met Mephisto (tweede) en Nellie Windspiel (der de) over de eindstreep. Zo moeilijk het met Nozem D ging. zo gemakkelijk won Kees Verkerk weer. Nu, voor de vijfde keer in rij inhet Midwintercriterium over 2440 meter. In de laatste bocht vloog Kees Verkerk langs zijn tegenstanders of ze niet bestonden. Nathan O livier pakte het tweede geld voor Jade. Kees Verkerk zorgde voor een mini-uitbetaling bij de totalisator van 1,20 winnend en 1,10 plaats. Een rente voor een zekerheidje die echter geen enkele bank wil geven. STOCKHOLM Joke van Beuse- was het Nederlandse duo kan- kom en Marjan Ridder zijn er niet sloos tegen de Engelse combina- In geslaagd de open Zweedse tie NoraPerry/Anne Sta tl: 155, badminton titel In het damesdub- 15-6. belspel te veroveren. In de finale In de finale herenenkelspel nam de Deen Svend Pri revanche voor da nederlaag, die hij bij de wereld kampioenschappen 1977 in Malmö leed tegen zijn landgenoot en leer ling Flemming Deifs: 15-3, 155. Wereldkampioene Lene Koppen uit Denemarken was in de finale da mesenkelspel veel te sterk voor de Engelse Jane Webster, die in de halve finale Joke van Beusekom had uitgeschakeld: 11-5, 11-2. Het gemengd dubbelspel werd een overwinning voor het Engelse duo Nora Perry/Mike Tredgett. Het he rendubbelspel was voor de Denen Delfs/Skovgaard. ASSEN Hielke Speerstra uit Heerenveen heeft zaterdagavond op de kunstijsbaan van Assen het Nederlands kampioenschap marathonrijden voor veteranen gewonnen. In deze wedstrijd over 50 ronden, waarin 35 rijders onder goede weersomstandigheden de strijd uitvochten, mislukten alle uitlooppogingen. Pas in de massasprint wist Speerstra beslag te leggen op de titel. De uitslag is: 1. Hielke Speerstra (Heerenveen), 2. Jo Zuiker (Woggem), 3. Hein Kruider (Leiden). Bij de dames won Marjon Portengen de rit over 25 ronden. De uitslag van de wedstrijd bij de dames is: 1. Marjon Portengen. 2. Sophie Westenbroek. 3. Sjoukje Kramer. Dries van Wijhe werd in Assen winnaar bij de A-rijders. Negen ronden voor het einde ontsnapte hij uit een eerder uit het peloton weggespron gen groep van twaalf rijders. Zijn voorsprong van een kwart baan stond hij niet meer af. De uitslag bij de A-rijders is: 1. Dries van Wijhe. 2. Henk Portengen. 3. Co Giling, 4. Jos Pronk, 5. Rien de Roon. Op het natuurijs van het Frognerstadion in Oslo heeft Froede Roenning zowel de 500 als de 1000 meter gewonnen. Beide malen werd Jan Egil Engelstad tweede. De voornaamste uitslagen: 500 meter: t. Roenning 38.59, 2. Engelstad 38.94, 3. 1000 meter: 1. Roenning 1.17.49,2. Engelstad 1.17.76, 3. Andersen 1.19.05. Dames: 500 meter: 1. Lisbeth Korsmo 44.62, 2. Eva Jensen 44.86, 3. Janne Tenmann 45.41. 1000 meter: 1. Jensen 1.31.64,2. Tenmann 1.32.72,3. Korsmo 1.32.77 DÉN HAAG Behalve StarliftReal Madrid werden in het toernooi om de Europa Cup volleybal voor landskampioenen ook de volgende wedstrijden gespeeld: Federlazio (Italië)PJomien (Polen) 31; Aero Odolena Voda (Tsjecho-Slowakije)—'Traktor Schwerin (Oost-Duitsland) 3—0; SC Leipzig (OostDuitsland)—Rode Ster Praag (Tsjecho-Slowakije) 23. MILAAN De Joegoslaaf Mate Pariov is zaterdagavond in Milaan wereldkampioen (WBC-versie) boksen in het halfzwaargewicht geworden. Hij versloeg titelverdediger Miguel-Angel Cuello uit Argentinië in de negende ronde door knock-out. AMSTERDAM De Nederlandse tennisploeg heeft zaterdagavond in het Frans Otten-stadkxi in Am sterdam zijn kandidatuur gesteld voor promotie naar de eerste divi sie van het toernooi om do Ko ning Gustaaf-beker. Nederland, dat in de tweede divisie b is ingedeeld met Roemenië, Portu gal en Monaco, versloeg de las tigste van deze drie tegenstan ders, Roemenië, in de eerste wedstrijd van dit jaar voor deze competitie met de maximale cij fers van 34). Dat de Roomenon zonder hun vedetten llle Nasla se en Ion Tlriac aantraden en daar voor een hoofdzakelijk jeugdige en onervaren ploeg hadden opge steld, was niet vreemd aan de ruime Nederlandse zege. De re turnwedstrijd tegen Roemenië, die - waarschijnlijk beslissend ts voor de promotiekansen van Ne derland, volgt op 29 januari In Boekarest De overwinning tegen Roemenië is echter nog niet per se maatgevend voor de Nederlandse kwaliteiten. Zo traden de Roemenen aan met de 16-jarige Florin Segargeanu, die door Wouter Fok weliswaar hard handig op de feiten werd gewezen (1-6, 2-6), maar die met enkele fraaie acties zijn onmiskenbare mogelijkheden voor de toekomst etaleerde. De Roemeense coach Stefan Georgescu gokt dan ook bewust op een nieuwe lichting van jeugdige talenten, die in de toe komst Nastase en Tiriac zullen moeten vervangen. Behaalde Wou ter Fok in zijn partij van het enkel spel een gemakkelijke overwin ning. Louk Sanders kende nogal Björn Borg in actie tijdens het Mastertoernooi, waarin hij in de finale Jim Connors als tegenstander trof. wat problemen met de op llie Nas- Boekarest niet zo eenvoudig zal tase gelijkende donkere Haradau. krijgen. Vooral de sterke opslag van Hara dau bracht Sanders regelmatig in moeilijkheden. Sanders zelf daar entegen kon slechts betrekkelijk weinig rendement krijgen uit het wapen, de opslag, dat meestal als één van zijn sterkste geldt. Toch won Sanders met 6-4, 6-4. Dat Sanders en Fok daarna nog drie sets nodig hadden om de partij in het dubbelspel tegen Segargeanu en Dirzu te winnen (61. 67, 62) is misschien een teken dat Neder land het bij de retumwedstrijd in Betty Stöve heeft In de finale damesenkelspel van een toernooi In Washington verloren van Marti na Navratilova: 7-5 6-4. In de halve finales had de Neder landse Joanne Russel uit de Ver enigde Staten verslagen met 2-6 7-6 62. Martina Navratilova won in de halve finales met 67 64 7-5 van de Australische Dianne From- holtz. De eerste prijs in het toer nooi was 20.000 dollar, nummer twee ontving 10.500 dollar. Te geforceerd Met de terugkeer van Fred van Hal in de boezem van FC Den Haag zijn de inter ne problemen nog geens zins opgelost. Dat bleek gisteren toen Van Hal zijn beklag deed over de voor alsnog geïsoleerde positie die hij vier dagen na zijn terugkeer nog inneemt. Zijn collega-bestuursleden hebben het (nog) niet no dig geoordeeld om de man. die veel werk verzet in de vereniging, op de hoogte te brengen van de resultaten in de besprekin gen met kandidaat-trai ners, een materie waarbij een vice-voorzitter en ma nager toch zeker betrok ken dient te worden. Hij lijkt er een beetje op alsof de rentree van Van Hal wat te geforceerd tot stand is gebracht en dat kan binnen de kortste ke ren tot nieuwe conflicten leiden. Het is te hopen dat men bij FC Den Haag de verstandigste weg kiest en in deze periode van be langrijke beslissingen al smede de voor de deur staande contractbespre kingen de interne verhou dingen zo goed mogelijk regelt. Voorzitter Pim Arons sprak tijdens zijn nieuwjaarstoespraak van heroriëntatie over be- stuursverantwoordelijkhe- den. Maar dan moeten bij die heroverweging wel alle bestuursleden worden be trokken. Ingrijpen Hoewel Kortsjnoj zijn ex cuses heeft aangeboden en het restant van de tweekamp, naar het zich laat aanzien, in pais en vree zal verlopen, kan de op zijn minst merkwaardi ge indruk die deze top- schakers op het grote pu bliek hebben gemaakt, niet meer worden wegge nomen. Er speelt natuur lijk meer mee dan alleen het grillige karakter van deze topsporters maar zij hebben ongetwijfeld de enorm velen die de schaaksport beoefenen schade toegebracht. Het grote publiek zou, door de vreemde capriolen van het tweetal en de ten toon gespreide onsportiviteit, de sport wel eens niet meer au serieux kunnen nemen. Afgezien van het feit dat velen schaken nauwelijks als sport be schouwen. Een deel is van mening dat schaken wei nig bijdraagt aan lichame lijke opvoeding en ontwik keling, de doelstelling van sport, terwijl een ander deel er even terecht op kan wijzen dat deze denk sport slechts dan beoe fend kan worden als de schaker over een goede lichamelijke conditie be schikt. Indien echter twee toppers, die zich na lang durige voortoemooien hebben opgewerkt tot het summum nè de wereld kampioen, zich op een dergelijke kinderachtige (woord van dr. Euwe), on sportieve en zeker voor outsiders curieuze wijze gedragen, dient de wereld schaakbond in te grijpen. Het toernooi zou korter kunnen duren - ook na tien of desnoods vijftien partijen kan een sterkste worden aangewezen - en de mogelijkheid tot ,,ziek zijn" (driemaal toege staan) zou moeten worden uitgebannen. Lering Het eerste grote zaalvoet baltoernooi voor betaald voetballers is bitter tegen gevallen, zowel uit tech nisch oogpunt als wat de publieke belangstelling in „Ahoy" betreft. De organi satie zal er lering uit heb ben getrokken. Het toer nooi was verkeerd ge pland, na een dure perio de (de maand december) met vervroegd salaris, er was te lichtzinnig aange nomen dat veldvoetballers ook goede zaalvoetballers zijn, de entreeprijzen wa ren te hoog en het prijzen systeem verleidde de uit voerenden tot voorzichtig spel omdat de hoofdprijs te aanlokkelijk was. De spelers een behoorlijke vergoeding voor hun me dewerking geven en daar voor ook het prijzengeld gebruiken, zou een middel kunnen zijn om „opener voetbal" te stimuleren

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13