Publiek verliezer in het Zuiderpark Pure derby op het Kasteel m Van Hal bess over gebrek informatie Toonstra „hoogte puit" FEYENOORDS WINST DOOR MATELOZE WERKLUST ■■■mms ■HHSHHB MAANDAG 9 JANUARI 1978 (Van onze verslaggever) OEN HAAG Oe midden vorige week In zijn functies van vlce-voorzitter en manager terugge keerde Fred van Hal Is nogal boos over het feit, dat hij buitenspel wordt gehouden bij de benoe mingsprocedure voor een nieuwe trainer. „In het verleden is mij gebrek aan informatie verweten", aldus Van Hal. „Nu we echter met een schone lei zijn begonnen vindt' het omgekeerde plaats. Ik ben nog op geen enkele manier ingelicht over gesprekken die zijn gevoerd met kandidaat-trainers noch over te voeren gesprekken. Dat vind ik nogal teleurstellend. Dat er met Piet de Visser is gesproken heb ik uit andere bronnen moeten vernemen". Een uit voorzitter Arons, spelersvertegenwoordiger Jan Vos en secretaris Hartmann bestaande delegatie sprak zaterdag met Piet de Visser. „Een zuiver oriënterende bespreking was het", aldus Arons, die voorts meedeelde, dat er na Rob Baan en De Visser nog enige kandidaten worden benaderd. „Het is goed meer ijzers in het vuur te hebben", zegt Arons. „Dan heb je ook vergelijkings materiaal". Naar verwachting zal FC Den Haag nog praten met Pim van de Meent (voor wie de spelers de voorkeur hebben) en waarschijnlijk Hans Dorjee. Met Piet de Zoete is in principe overeengekomen, dat hij volgend seizoen ook als assistent-trainer werkzaam zal blijven. Over de voorwaar den moet nog worden gepraat. De twee hoofdrolspelers in het incident dat de tweede helft van FC Den Haag—Roda JC van enige opwinding voorzag, tijdens een ander spelmoment. Midden de door Cees Tempelaar geattaqueerde Johan Toonstra, rechts Aad Kila DEN HAAG Het publiek mocht bisteren de grote verliezer worden Senoemd van het duel FC Den IHaag-Roda JC, dat de thuisclub ireliswaar met 3—1 won, maar raarin door de Zukterparkere een l||aktiek werd gehanteerd die ten I enenmale dient te worden afge- W\ l eurd. Na het succes van de ont- Sjnoeting met Feyenoord (1—3) vlak oor de winterstop meende trainer Malatinsky opnieuw met een der gelijk concept voor de dag te moe ien komen, maar om de eigen lanhang een dergelijk behouden- te een voorzichtige (om geen an- lere termen te gebruiken) op- tracht mee te geven kun je in de Ijd dat het betaalde voetbal op en tweesprong staat niet meer laken. Het wordt tegenwoordig ils een ongeschreven wet geao- septeerd dat een bezoekende ?loeg zich afwachtend opstelt en fe rol van smaakmaker opdringt lan de op eigen veld opererende lub. C Den Haag bediende zich gisteren even- lel van het spelpatroon van een „uit" spe- knd team. Slechts twee spelers werden met jen offensieve taak belast, de overigen ston- len vooral in het veld om doelpunten te joorkomen. Dat leidde in de eerste helft tot en buitengewoon teleurstellend spelver- Dop. waarbij FC Den Haag niet schroomde Ie tegenstander, die zich al evenmin agres sief opstelde pas halverwege de eigen speel- helft eindelijk eens aan te pakken. Voor Roda JC was dat niet alleen koren op de molen, met een gelijkspel zou de Limburgse equipe meer dan tevreden zijn geweest, maar de ploeg van trainer Bert Jacobs kon daardoor zelfs uitgroeien tot de betere for matie. Het is te danken aan enige incidenten in de tweede helft dat het een niet compleet bloedeloze vertoning werd, hoewel deze ge beurtenissen geenszins de wedstrijd redden. fhifr nli nn btratscnop Daar was bijvoorbeeld een door Roda JC hevig, betwiste strafschop, die FC Den Haag halverwege de tweede helft de lekfing zou bezorgen. Na een schot van Lex Schoen maker zou verdediger Sjef Blatter de bal met de arm moedwillig hebben geraakt, hetgeen echter In een me tee van spelers vrijwel niet was waar te nemen. Scheidsrechter Louis Beukman, die zich nauwelijks de instemming van de spelers kon verwerven met zijn warrige beslissingen, zag het naar zijn zeggen zonneklaar. „Het was opzettelijk hands", aldus de Amsterdam mer. Over het feit dat hij wat aarzelend reageerde met zijn beslissing had Beukman de volgende verklaring. „Ik moest eerst af wachten wat er uit die situatie nog zou voortvloeien. Het had best nog een doelpunt kunnenworden." Pert Jacobs, die zijn commentaar op Beuk man binnen de perken hield, volstond met op te merken dat de overtreding van Tempe laar contra de doorgebroken Holding even eens een elfmetertrap had behoren te zijn. Waarbij hij het gelijk aardig op zijn hand had. Het tweede voorval dat de vlakke wedstrijd wat verlevendigde was de botsing tussen Aad Kila en Johan Toonstra. Terwijl Van Leeuwen werd opgelapt na een forse char ge van Vermeulen (waarvoor do Limburger overigens de gele kaart kreeg) stortten plotseling Toonstra en Kila als aangescho ten hazen tegen de grond, terwijl belden nadrukkelijk naar het hoofd grepen. Zoals te doen gebruikelijk verschilden de versies van het gebeuren van de twee be trokkenen hemelsbreed. Toonstra: „Het was een kopstoot. Je hoeft maar naar het straf blad van Kila en dat van mij te kijken en er bestaat geen enkele twijfel meer. Ik heb nu nóg hoofdpijn". Toonstra doelde mede op de rode kaart die Kila vier jaar geleden kreeg nadat hij Vermeulen een kopstoot had toegediend. De Haagse middenvelder wentel de voor het incident gisteren alle schuld van zich af. „Er was niets aan de hand", ver klaarde hij nogal opgewonden na afloop. „Er werd wel wat gepraat, maar verder niets. Ineens voel ik twee handen vanachter tegen m'n ogen gedrukt. Ik schok me kapot en gaf als reflex een stoot naar achter, met m'n hand. Daarbij schijn ik hem nogal geraakt te hebben." Kila gaf toe dat hij bij zijn eigen daarna volgende buiteling enig theater had gemaakt. „Ik was als de dood dat ik weer een kaart zou krijgen. Daarom ben ik ook maar op de grond gaan liggen." Scheids rechter Beukman wist niet wat hij met het incident aan moest. „Ik heb r\iet gezien wat er gebeurde. Daarom kon ik niets uitrich ten." Helaas Helaas waren de strafschop, door Schoen maker (die in de rust een verdovende Injectie had gekregen tegen de pijn van zijn enkelblessure) op aandrang van de daar voor eigenlijk aangewezen, maar de laatste tijd nogal eens missende Henk van Leeu wen genomen, en het theaterstukjo van Kila on Toonstra de enige „hoogtepunten" van de wedstrijd. Gebrek aan durf en angst (opnieuw) te falen stonden aan de basis van het optreden van FC Den Haag, tegen Roda JC dat Zlegler nog zag opgeschreven. Lex Schoenmaker trachtte de taktlek van zijn trainer te vergoelijken. „Je kunt wel 85 minuten gaan aanvallen, zoals logon NAC en NEC, maar dan da boot Ingaan. Daarom is het beter dat we behoudend hebben gespeeld. Het publiek ziet liever een winnend FC Den Haag, dan een spek takel biedende ploeg die verliest Tegen Feyenoord werkte deze taktlek erg goed, maar toen speelde iedereen ook vijfentwin tig procent beter. Dat verschil zag je van daag. Deze wedstrijd moesten we winnen om weer zelfvertrouwen te krijgen." Het is de vraag of de 4611 toe schouwers begrip kunnen opbren gen voor een dergelijke redenering. Komende zondag, als FC Den Haag thuis speelt tegen Go Ahead, zal daarop een antwoord kunnen ge ven. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 44. Van Leeuwen 1—0; 60. Do Jong 1—1; 66. Schoenmaker 2—1 (strafschop); 75. Hoe- kern a 3—1. Scheidsrechter: Beukman; toeschou wers: 4611. FC DEN HAAG: Galje; Jol. Ouwehand. Van Vliet Zondervan (Korevaar); Kila. Tempelaar. Schoenma ker. AJbertsen; Hoek erna. Van Leeuwen. RODA JC: Jongbloed; Degens. Ziegler, Pfeiffer. Blatter; Ehlen (Kolding), Broeks, De Jong. Toon stra; Koster. Vermeulen. De inleiding tot het eerste doelpunt. Jan Jongbloed stompt de bal weg, waarna het leer via Schoenmaker en Hoekema bij Van Leeuwen komt, die een minuut voor de rust scoorde. IOTTERDAM Een derby lient per definitie span- ling, sensatie, zenuwachti- ie perioden, tumultueuze «omenten voor beide doe- en, hachelijke sltuatlesen lis het even kan, even- richtigheid in speelsterkte en beide ploegen plus ktelpunten te herbergen, lan dat alles voldeed Iparta—Feyenoord In hoge jate, zodat na afloop op Ie tribunes geen wanklank 'erd vernomen. Ook niet en de zijde van Sparta's (rvente aanhang, hoewel let zwaar te verkroppen tas dat een voorsprong An 2—1 bi) de rust door en enorm zwoegend - in Ie goede zin van het roord - Feyenoord werf ingebogen in 2—3. Heerlijke wedstrijd", was de una- •eme mening'. En terecht. Wat aan Taaiheid ontbrak, werd ruim- Choots gecompenseerd door de lerkdrift die bij Sparta in de eer- Ie helft het grootst was maar bij feyenoord na de rust zo werd pgevoerd dat van een eruptie van Jachten kon worden gesproken, let bezit van een iets betere tech- wk was het pluspunt waarmee feyenoord verdiend de zege be pakte. |e omstreden coach Vujadin Bos- pv. wiens aanblijven uiterst twij- l'achtig, zo niet radicaal onmoge- jk is na een seizoen 1976-1977, laarin geen Europees voetbal trd bereikt na vele jaren, riep i ook verheugd uit: „Nu kunnen Egaan werden aan e8n plaats in t UEFA-toernooi". Het was dan »k ongeveer Feyenoords laatste ais want de derby verliezen zou PPloeg elke veerkracht waar- pnijnlijk voor lange tijd hebben Hitnomen. Dat realiseerde Feyenoord zich in de rust. Een krachtsexplosie waar in Sparta wel ten onder moést gaan, was het gevolg. De Feye- noorders hadden zich ook gereali seerd toen zij de balans van de eerste helft opmaakten, dat de doelrijpe kansen in hun voordeel waren geweest. Cor Brom, ontken nend dat hij op de verlanglijst staat van Feyenoord dat al meer malen van buurman Sparta heeft gekocht en overgenomen, gaf dan ook toe dat Feyenoord in de be ginfase „te weinig aan scoren had gedaan". Jongeren Want nadat Wim Jansen - weer terug met een matige eerste en betere tweede helft - Michel Valke de doortocht niet had versperd en Clarke uit diens voorzet met een magnifieke kopbal voor 1—0 had gezorgd, onderbrak Feyenoord menigmaal de Spartaanse druk met counters waarbij Van der Lem de hoofdrol speelde. Driemaal ach tereen „verlakte" hij Wim Meutste- ge. De eerste keer schoot hij zelf op de lat en de andere twee keren faalde Harry Melis bij het afwerken van Van der Lems voorzet. Boskov had zijn hoop gevestigd op de jongeren over wie hij kan be schikken. Geen Schneider „want hij kan geen gehele wedstrijd in de mandekking spelen en dat is nodig tegen spitsen als Van Stave ren en Clarke". Ook geen Clyde Best, „want die had een prikkel nodig om het geslonken enthou siasme te herwinnen en daarom zat hij op de bank". Omdat Willy Kreuz tegen zijn oude ploeg de plaats bezette die hij ook in zijn Spartaanse tijd innam - spits - completeerde Richard Budding het middenveld waar hij een uitsteken de partij ten beste gaf. Maar het vlotte toch niet bij Feye noord. De ploeg le nog (zeer) ver van de bUndeiingae combinaties die In vroeger tijden moeiteloos Daardoor ook kon Van Zoest de bal oppikken en zich in kansrijke positie manoeuvreren op links waar hij strandde omdat hij louter rechts is. Harry Melis, uitgeweken naar rechts, deed het beter met zijn voorzet die door Marijt werd gemist zodat Kreuz de bal precies langs de paal kon frommelen: 1—1. Desondanks waren de hachelijke situaties voor het doel van Feye noord menigvuldiger dan bij Spar ta, dat op typische „derbywijze" wederom een voorsprong nam. Van Staveren schoot tegen de on zeker ingrijpende Treytel aan en de bal stuitte naar Henson die uithaalde. Met zijn been duwde Treytel de bal definitief in zijn doel: 2—1. Keerpuit De stormvloed van aanvallen, ge schraagd door een mateloze werklust, brak na de rust los bij Feyenoord. En de periode brak aan, die trainer Brom zich met enige afschuw na afloop herinner de. Eerst kopte Clarke over na een gruwelijke misser van Treytel, daarna misten twee Spartanen, weer na een misgreep van Treytel. En tot overmaat van ramp bestraf te Derks, zeer matig, het neerleg gen van Hon son door Mansveld niet met een strafschop. Brom: „Dat was het keerpunt. We hadden op 3—1 kunnen komen maar Derks wuifde slechts, terwijl een duidelijker voorbeeld van een strafschop niet voorhanden is. We werden onzeker maar ook noncha lanter. Daardoor ontstond Feye noords tweede doelpunt". Dat ge beurde nadat Boskov twee wissels had uitgevoerd: Best voor Notten die niets anders had gedaan dan de bal inleveren aan de dichtstbij zijnde medespeler, en Schneider voor de falende Melis. Schneider werd linksachter. Brard schoof op naar het middenveld en Budding bezette de linkerflank. Meer dan in de eerste helft waagde Rijsbergen zich naar voren en ook Mansveld deed dat, hoewel sporadischer. Een knal op de vuisten van Does burg was er het gevolg van. Toen Van der Lem. weer hij. voor zette en Sparta's defensie de non chalance ten top voerde - Brom: „Dan denken ze gemakkelijk te kunnen wegwerken en missen ze" - stond Best op een meter afstand van het doel: 2—2. Dwaneland Het moordende tempo dat Feye noords dadendrang vergezelde, betekende Sperta'e ondergang. Terwijl het vuurwerk narookte voor Doesburgs doel - pal na de rust was hij al pijnlijk getroffen door een rotje tegen zijn dijbeen stoomde Mansveld naar voren en loste van twintig meter een „dwarrelend" schot dat onder de lat Insloeg: 2—3. HIJ had daarmee ook een eind gemaakt aan de puur „buitenlandse" produktie tot dan toe. „Een beetje gelukkig schot", oor deelde Boskov maar Mansveld was .er niet minder verheugd over, evenals zijn ploeggenoten die in de eindfase Doesburg, als vanouds in zo'n situatie, als „viegende keep" zagen optreden en Clarke nog een reële kans zagen missen. Vooruitblikkend naar PS- V—Feyenoord zei Boskov: „Als we in Eindhoven ook zo hard werken, kunnen we rustig slapen na zaterdag. Dit was propaganda voor het betaald voetbal". Sparta had daarvoor zijn aandeel voor de volle honderd pro cent geleverd in deze „der by met Engels voetbal", maar had het verwoede of fensief in deze faire strijd, dat Feyenoord na de rust ontketende, niet kunnen in dammen. Het ietsje meer techniek ten gunste van Feyenoord deed de rest. En uit de twee derbies haalde Feyenoord (1—1 en 3—2) drie punten. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 5. Clarke 1—0. 33. Kreuz 1—1. 37. Henson 2—1. 74. Best 2—2. 62. Mansveld 2—3. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 18.000. Sparta: Doesburg; Jansen. Balkestein. Marijt, Meutstege; De Goey. Henson. Valke; Van Zoest. Clarke. Van Staveren. Feyenoord: Treytel. Wijnstekers. Mans veld. Rijsbergen. Brard; Jansen. Bud ding. Notten (Best). Van der Lem. Kreuz. Melis (Schneider). ■SB Phin Henson heeft de bal na de inzet van Van Staveren waarbij Treytel het leer blokkeerde ingeschoten. Treytel probeert te redden maar doet de bal via zijn been in het doel belanden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11