Oostduits spionage- echtpaar gearresteerd Teruggave „kroon van Stefanus" verbetert relatie VS-Hongarije Des Celles volgende week uitgewezen Rotterdammer in bezit van foto's BVD- medewerkers kerk wereld HORECAVAKBOND BREEKT MET FNV VOEDINGSBONDEN Kerkelijke oproep tot beëindiging van corruptie in Latijns - Amerika 8 BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 JANUARI 1978 PAGINA 9 Conflict WD- Kruisinga over staatssecretaris (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De WD, neemt het hoog op, dat minister Knii- singa van Defensie het liberaal Tweede Kamerlid Ploeg niet als staatssecretaris op zijn mi nisterie wil hebben. De minis ter heeft gisteren namelijk la ten weten, niet met deze kandi daat in zee te willen gaan. VVD-fractieleider Rietkerk zou vandaag over deze kwestie nog een gesprek hebben met pre mier Van Agt en met CDA- fractievoorzitter Aantjes. Kruisinga is weken in gesprek geweest met de liberale defen siespecialist Ploeg, maar giste ren bleek, dat hij geen verder overleg meer wenste. De WD heeft de minister laten weten geen vrouwelijke WD-kandi- daat - zoals deze wilde - be schikbaar te hebben. Verschillende oorzaken voor oproer Rotterdamse gevangenis ROTTERDAM (ANP) De di- recties van het huis van bewa ring en van de vrouwengevan genis in Rotterdam houden het erop dat de oproer tijdens ou dejaarsnacht in hun inrichtin gen door een complex van fac toren is ontstaan. Een woordvoerder wees erop, dat er in 'Rotterdam' met oudjaar altijd wat aan de hand is. Mees tal blijft dit beperkt tot schreeuwen en bonzen op deu- I ren. Volgens de woordvoerder is de belangrijkste reden daar van dat de gedetineerden op feestdagen minder recreatiemo gelijkheden hebben dan anders. Dit heeft te maken met het feit dat er dan minder bewaking- spersoneel beschikbaar is. Dat het gebruikelijke lawaai deze keer ontaardde in vernielingen, zou veroorzaakt kunnen zijn, I aldus de woordvoerder, door het feit dat ook de gedetineer den in de vrouwengevangenis moeilijkheden maakten. .Mis schien kwam dat doordat vier van hen net een kort geding over een betere beloning had den verloren". f Minder leerlingen voortgezet onderwijs DEN HAAG (ANP) Het aan- il leerlingen dat toegelaten is ij het voortgezet onderwijs [VWO, HAVO en MAVO) is vo- ig jaar voor het eerst gedaald. )at zegt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Volgens het CBS daalde het laantal toegelatenen van 162.250 (in 1976 tot 161.750 in '77. Deze paling van 0,3 procent schrijft het CBS toe aan de daling van pet aantal geboorten. In 1977 contateerde het CBS nog een stijging met 2,4 procent Het aantal scholen voor voortgezet onderwijs bedroeg in 1977 1527. Het totaal aantal leerlingen lag pp 812.000, ongeveer gelijk ver beeld over jongens (49,7 pro mt) en meisjes (50,3 procent). HEERLEN (ANP) - De 29-jarige Wim des Celles uit Soerabaja wordt volgende week dinsdag Nederland uitgezet Dat zegt de Stich ting Nu of Nooit" in Heerlen die maandenlang geprobeerd heeft voor Des Celles een verblijfs vergunning te krijgen. Twee korte gedingen tegen de staat en brieven aan de Koningin hebben tot nu toe niet mogen haten. Tegen de staat loopt nog een beroep tegen de uitspraak in het laatste geding en de Stichting Nu of Nooit wil ook nog proberen de minister van Justitie tot andere gedachten te brengen met de 4500 handtekeningen die opgehaald zijn. De zaak-Des Celles speelt al maanden. De man is statenloos, in 1948 geboren in het Indonesi sche Soerabaja. Zijn moeder was een Neder- Nederlandse grootvader in Zwolle op te zoeken. lands-Indische, zijn vader een Nederlandse mi- Hij wilde in Nederland blijven, vond werk, litair die na de politionele acties naar Neder- maar slaagde er niet in een verblijfsvergunning land vertrok. Aangezien de man niet getrouwd te bemachtigen. Volgens het ministerie van was met Des Celles' moeder heeft Wim des Justitie in Den Haag is het een duidelijk zaak Celles niet de Nederlandse nationaliteit Des dat Des Celles niet in Nederland kan blijven Celles kwam vorig jaar naar Nederland om zijn na twee korte gedingen verloren te hebben. Het huis van het gearresteerde echtpaar in de villawijk van Sittard. SITTARD Dankzij de oplettendheid van de politie in Sittard kon een Oostduits spionage-echtpaar vlak voor Kerstmis in West-Duitsland worden aangehouden. Dit is gisteren bekendgemaakt. Het echtpaar, Ma rie Luise (38 en Horst Schadock woonden sinds 1975 onder de valse namen Werner en Ilse Hasewald in de villawijk van Sittard. Zij exploiteerden daar een bedrijf in ver lichtingsinstallaties. De politie hield hen al geruime tijd in het oog omdat ze opvallend royaal leefden, veel uitgingen en een duur huis bewoonden, hoe wel de winkel niet al te best liep. Ook hadden zij opvallend veel interesse voor radarinstallaties. De Sittardse politie waar schuwde de Westduitse instanties. Toen het duo op 23 december voor een vakantie aankwam in het Duitse Bad-Neuenahr werd het in een hotel gearresteerd. Op Eerste Kerstdag heeft de Sittardse politie op ver zoek van de Duitse jusitie huiszoeking in de villa verricht. Er werden verschillende zaken in beslag genomen die wijzen op spionage- activiteiten. De politie wilde de arrestatie aanvankelijk geheim houden. De zaak lekte echter uit door buren en vrienden die de gulle „Wer ner" en „Ilse" misten. Bovendien was veel politie gezien in hun huis. Werner was in Sittard zeer getapt. Hij was een bekend uitgaanstype en hij was lid van verschillen de clubs. Hij bezat tal van adressen. Dit bestand wordt door de politie nagegaan. Het echtpaar zou erg geïnteresseerd zijn in zaken van het NAVO-hoofdkwartier in het nabijgelegen Brunssum, in het Eurocontrol- centrum op het vliegveld Beek en in de militaire installaties in de Bondsrepubliek en haar NAVO-partners. Het echtpaar heeft zich nog niet uitgelaten over de eventuele opdrachtgever en hun Speciale opdracht. Volgens de procureur-ge neraal in Karlsruhe heeft de zaak echter „enig gewicht". De Nederlandse en Duitse justitie zullen in deze zaak blijven samenwerken. In Neder land zijn de Binnenlandse Veiligheidsdienst en de Sittardse gemeentepolitie ermee be last Het gerechtshof in Karlsruhe coördi neert het onderzoek. Blindenorganisaties gaan samen DEN HAAG Opgericht de Nederlandse vereniging van blinden en slechtzienden (NVBS) Deze nationale organisatie is ge vormd teneinde de toenemende ingewikkelder wordende vraagstukken van blinden en slechtzienden in ons land beter te kunnen behartigen. De Ne derlandse blindenbond, de rooms katholieke blindenbond, St. Odilia" en het academisch genootschap, Petronella Moens" zetten hun activiteiten voort in de nieuwe vereniging. Naast de indeling in regionale afdelingen kent de nieuwe ver eniging een tweetal levensbe schouwelijke gemeenschappen, namelijk de rooms katholieke gemeenschap en de protestants- christelijke gemeenschap. Ze biedt ook de mogelijkheid tot het instellen van categorale be langengroepen, zoals bijvoor beeld de groep voor studeren den en afgestudeerden bij hoger beroeps- en academisch onder wijs. Voor alle blinden en slechtzienden in Nederland kan dus de belangenbehartiging in de nieuwe vereniging tot haar recht komen. AMERSFOORT (ANP) Wie in zijn keuken een koelkast wil laten inbouwen is duurder uit dan wanneer hij een losse koel kast koopt Inbouwkoeikasten zijn aanzienlijk duurder «ian vrijstaande modellen. Dit stelt de vereniging Eigen Huis, die daarnaar een onder zoek heeft ingesteld, waarvan de gegevens vandaag bekend zijn gemaakt Voor een inbouwkoelkast van hetzelfde merk als een vrij staande is men vaak ongeveer het dubbele kwijt In de prijsbe paling lijkt de fabrikant het ge geven te laten meespelen, dat Ingebouwde koelkast dubbel betaald mensen, die een inbouwkeuken kopen, zich minder prijsbewust opstellen. „Een andere verkla ring voor het forse prijsverschil kan niet gegeven worden," ver klaart de vereniging. „Misdrijf tegen veiligheid Staat'" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De 36-jarige Rob G., die door de Justitie beschouwd wordt als de leider van de Rotterdamse groep die vorig jaar oktober werd opge rold op verdenking van terro ristische activiteiten, is het ple gen van „een misdrijf tegen de veiligheid van de Staat" ten laste gelegd. Dit omdat hij in het bezit was van 170 foto's en negatieven van medewerkers van de Binnenlandse Veilig heidsdienst. Rob G. werd vorig jaar met drie andere leden van de groep aan gehouden in de buurt van een garage in Capelle aan de IJssel. De drie anderen zijn inmiddels vorige maand uit voorarrest ontslagen. Het is niet zeker of zij vervolgd zullen worden. In de garage zou de politie on der meer wapens, springstoffen en tekeningen van woningen van directieleden van het VMF- concem, waar nog niet zo lang geleden brand was gesticht, hebben gevonden. Verder zegt de politie aanwijzingen te heb ben gevonden dat de groep plannen had voor aanslagen op andere hooggeplaatste Neder landers. Waarom Rob G. niets van dat alles ten laste wordt gelegd, daarover wilde de hoofdofficier van justitie mr. De Jong geen mededelingen doen. Het staatsgevaarlijke misdrijf waarvoor G. zich wel moet ver antwoorden, staat omschreven in artikel 98c van het wetboek van strafrecht Daarin is het verboden „enig gegeven, waar van de geheimhouding door het belang van de Staat wordt gebo den, en daaronder enig voor werp, waaraan een zodanig ge geven kan worden ontleend" in bezit te hebben zonder daartoe gerechtigd te zijn. Ook mag men geen handelingen plegen om zulke zaken te verkrijgen. Vol gens het Openbaar Ministerie valt hieronder ook het maken en in bezit hebben van foto's van medewerkers van de BVD. De raadsvrouw van G. bestrijdt dit en heeft daarom een be zwaarschrift tegen de dagvaar ding ingediend. Hierdoor is de rechtszaak tegen Rob G.^ die dinsdag zou plaats hebben, uit- Staatsbezoek Koningin en Prins aan Suriname DEN HAAG Koningin Julia na en Prins Berahard zullen van 9 tot 15 februari een staats bezoek aan Suriname brengen, aldus is gisteravond officieel in Den Haag hekend gemaakt Daarmee wordt het staatsbe zoek van de Surinaamse presi dent Ferrier en zijn vrouw in september beantwoord. Prins Bernard hard is vanmor gen vertrokken naar de Zuid pool. De prins zal ook een be zoek brengen aan de Galapolo- seilanden. eilanden de Rijks voorlichtingsdienst is de reis een initiatief van het Wereld Natuur Fonds. Volgende week gaat Prins Bernhard naar Ar gentinië, waar hij twintig dagen zal blijven. Dit heeft het Argen tijnse persagentschap Noticias Argentinas meegedeeld. Volgens Noticias gaat het om een strikte privézaak. De prins zou de gast zijn van de eigenaren van een groot boerenbedrijf in Tierre del Fuego, in het zuiden van Argentinië bij Kaap Horn. Het Spaanse persbureau EFE meld de vanmorgen dat de prins zon dag eerst een bezoek brengt aan Paraguay, waar hij een kort on derhoud zal hebben met de mi nister van Buitenlandse Zaken aldaar. Feministen boos op behandeling mevrouw Carter NEW YORK (DPA) - De Ame rikaanse feministische „Natio nale Vrouwenorganisatie" NOW is kwaad op de manier waarop mevrouw Carter in Saoedi-Ara- bië is behandeld. NOW meent dat mevrouw Carter bij het be zoek aan Riad als „tweede keus" is behandeld: er was voor haar geen plaats op het erescha votje, zij moest zes meter achter haar echtgenoot Jimmy lopen, en zij werd geweerd tijdens het officiële staatsbanket, waarbij zij genoegenmoest nemen met een maaltijd in een aangrenzend vertrek in gezelschap van de Arabische hofdames. „Als ik First Lady was geweest", aldus de voorzitster van NOW, zou ik nooit zes stappen achter mijn man zijn gaan lopen. Dit is een belediging voor alle vrouwen." UTRECHT (ANP) De bij de FNV aangesloten Nederlandse Bond van Horecapersoneel (NBHP) wil niet meer samen werken met de Voedingsbonden' FNV. Het boterde allang niet zo best tussen de twee organisa ties, maar een artikel in het blad van de FNV-bonden was de druppel die de emmer deed overlopen. In het artikel werd gesteld dat het Amsterdamse hotel Krasna- polski een „zwartwerkersnest" was en de Voedingsbonden rie pen op tot een boycot van dit hotel. De NB HP zou, aldus het artikel, "goedgelovig zijn ge weest en zou zich'met leugen achtige verklaringen van de di- rektie om de tuin hebben laten leiden." Volgens de heer J. S. Mul, secre taris van de NB HP is daarvan geen sprake. De direktie van het bedrijf heeft de NBHP destijds inderdaad meegedeeld dat er zwartwerkers aan de slag waren gegaan, echter buiten medewe ten van de direktie. Maar die zaak is alsnog rechtgezet door voor de betrokkenen een werk vergunning aan te vragen. Ook van onderbetaling is niets geble ken, aldus de Heer Mul. „De Voedingsbonden zijn met die boycot veel te hard van sta pel gelopen. De taküek, de ma nier van opereren van de Voe dingsbonden beviel ons allang niet. Ze gebruiken veel te vlug krachttermen en gespierde ten aanzien van de horeca-werk- gevers, nog voor ze de werkge vers hun zegje hebben laten zeg gen. Dan wordt de sfeer onno dig vertroebeld. Wij hebben al tijd een redelijk overleg met de werkgevers kunnen voeren," al dus de Heer Mul. Het Vaticaan heeft er bij de Verenigde Staten op aange drongen de teruggave van de „heilige kroon van koning Stefanus" aan Hongarije „op sacrale wijze" te laten gebeu- De Hongaarse koningskroon zal, samen met ander monar chistische voorwerpen, mor gen door een Amerikaanse de legatie naar Boedapest wor den gebracht. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, tijdens een bezoek aan Hongarije begin november de plechtigheid zou verrichten, maar hij had zijn bezoek uit gesteld. De kroon van de heilige ko ning Stefanus heeft voor Hon garije een grote nationale be tekenis. Stefanus was de eer ste koning van Hongarije. In het jaar 1000 werd hij ge kroond met de onderhavige kroon, die was geschonken door paus Sylvester II. Stefa nus werd in 1083 heilig ver klaard. De kroon bleef van oudsher het symbool van eenheid en vrijheid voor het Hongaarse volk. In de periode 1944-1945 werd zij, toen het Rode Leger optrok naar Hongarije, naar Oostenrijk overgebracht, waar zij aan het Amerikaanse leger werd overgedragen. De Amerikanen zouden, op advies van kardinaal Minds- zenty, die destijds primaat van Hongarije was, de kroon in hun land moeten bewaren „voor de dag, waarop de Hon garen hun geloof weer vrij zouden kunnen beleven". Sindsdien waren de kroonju welen mede oorzaak van de koele betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Hongarije en onderwerp van veelvuldige, vruchteloze onderhandelingen. Al enkele maanden geleden brachten de Verenigde Staten het Vaticaan op de hoogte van het voornemen de kroon aan Hongarije terug te geven. Het „nationale heiligdom", dat in het Amerikaanse Fort Knox werd bewaard, kon, aldus de reactie van het Vaticaan des tijds, moeilijk tot in lengte van dagen in de Verenigde Staten blijven, terwijl het hun eigen dom niet was. Een van de gevolgen van het teruggeven van de kroon zal ongetwijfeld zijn, dat de betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en Hongarije minder gespannen zullen zijn. R.K. KERK ENGELAND TE WEINIG SOCIALE ZORG VERWETEN De r.k. kerk in Engeland besteedt veel te veel aan haar eigen instandhouding en veel te weinig aan mensen, die haar zorg nodig heb ben. Dit schrijft Terence E. Tanner, na zes jaar parochiezielzorg in Dover, sociaal werker on der verslaafden aan verdovende middelen. Se dert 1971 leidt hij het zogenoemde „Roma housing project." Tanner, die priester is gebleven, merkt op. dat hij zijn werk doet als mens. Hij heeft van de kerk geen opdracht gekregen en ontvangt ook geen salaris. „Al mijn betaalde medewerkers zijn atheisten of agnostici", schrijft hij in het Engelse r.k. weekblad „The Month". Hij merkt wel op, dat de nieuw benoemde bisschop Mi chael Bosen van Southwark hem heeft aange moedigd met zijn werk voort te gaan. Hij klaagt er echter over, dat heel veel priesters en religieuzen goed werk doen op sociaal ter rein. maar dat hun bisschoppen en oversten almaar druk op hen uitoefenen om naar de parochiële zielzorg terug te keren. Over de overleden bisschop van Southwark, Cyril Cow- deroy, schrijft hij, dat deze een grote groep van priesters en zusters eenvoudigweg had afge schreven, alleen omdat ze zich het lot aantrok ken van de verslaafden. Volgens Tanner besteedt de r.k. kerk van Enge land negentig procent van haar financiën en mankracht aan het behoud van het bestand via pastorale zorg. liturgie, godsdienstonderwijs, administratie aan het onderhoud van clerus en gebouwen. Zelfs wordt geld uitgetrokken voor de contacten met de intellectuele bovenlaag. Maar voor de jongeren vanaf twintig jaar wordt niets gedaan, aldus Tanner. Hij merkt in dit verband op, dat er onder de verslaafden een aanzienlijk aantal is van rooms-katholieke afkomst. Hij besluit zijn verwijt aan het adres van de kerk met de opmerking, dat hij eigenlijk niet zou moeten pleiten voor kerkelijke engagement met de verwaarloosde groep van jongeren, maar dat de kerk zou moeten uitleggen, waar om zij zich van die groep niets aantrekt. Gedelegeerden van zevenenveertig bij de Wereldraad van Ker ken aangesloten kerken in Zuid-Amerika hebben een oproep gedaan om een einde te maken aan politieke en sociale corruptie in dat continent. Onder hen waren vertegenwoordi gers uit Argentinië, Bolivia, Brazilië, Chili, Costa Rica, Cuba, Mexico, Peru en Uruquay. Op een vergadering in Peru werd onder meer uitgesproken dat „verdediging van het leven een essentieel antwoord is op Gods liefde voor zijn schepselen. Dit houdt in dat geestelijke hulp geboden moet worden aan hen die in de gevangenis zijn, er solidariteit moet zijn met degenen die lijden en hongerigen en vluchtelingen geholpen moeten worden. De vertegenwoordigers van de Zuidamerikaanse kerken veroor deelden de honger, ondervoeding, analfabetisme, ongezonde leefomstandigheden en armoede, die in vele Zuidamerikaanse landen voorkomen. Zo ook de politieke en sociale corruptie, die zich uit in onder drukking, terreur, vervolgingen, gedwongen migratie, uitbuiting en fraude en de minachting, die er bestaat voor de mens, waaruit verdrukking van de indianen, discriminatie en racisme voortvloeien. Franse getrouwde priesters vragen plaats in de kerk Tweehonderd getrouwde pries ters in Frankrijk, hebben in een brief aan het episcopaat erop gewezen, dat zij actief kunnen meewerken aan de zending der kerk. De tweehonderd priesters, voor namelijk uit Parijs, Marseille, Anjou en uit het gebied van Saone en Loire, maken deel uit' van gezindsgespreksgroepen. Zij verklaren tegenover hun bis schoppen, dat zij pijnlijk getrof fen zijn door de uitspraken van de r.k. kerk. Tot in de meest officiële uitspraken toe -aldus de priesters-wordt ons ontrouw verweten. De priesters voelen zich afgedankt en vragen zich af welk recht zij nog hebben om te worden gehoord. Zij verklaren geen woord kwaad te willen zeggen over degenen, die in het celibaat zijn gebleven, maar de gehuwde priesters kunnen getuigenis afleggen van een andere trouw aan Christus, waarvoor de men sen in hun omgeving gevoelig zijn. De priesters besluiten hun brief met de verklaring, dat zij hele maal in de kerk willen blijven. Wij vinden - zo zeggen zij - dat er voor de gehuwde priesters in de kerk ook een plaats te vinden moet zijn, waar zij kunnen leven en actief kunnen meewerken aan de zending der kerk. De getuigenis van de gehuwde priester is daar op zijn plaats. Hij kan met zijn opleiding en vorming volledig worden inge zet voor het welzijn van allen, aldus de verklaring. Anglicaans rapport pleit voor minder gevangenisstraf Opsluiting als vorm van straf moet door de samenleving zo min mogelijk worden toege past, zo staat in een rapport over „gevangenissen en ge vangenen in Engeland van daag" dat vandaag is gepubli ceerd door de raad voor socia le verantwoordelijkheid van de anglikaanse kerk in Groot- Brittannië. Zo min mogelijk gevangenis straf, zo meent de raad, omdat vrijheidsstraf meestal even veel problemen schept als op lost, zowel voor de samenle ving als voor de gevangene. De raad vindt, dat er veel gevallen zijn waarbij de recht bank net zo goed voor een boete als voor gevangenisstraf kan kiezen. Voorgesteld wordt, dat wanneer de rechtbank kiest voor een vrijheidsstraf boven een andere straf, deze gemotiveerd wordt in het openbaar zoals dit sinds 1976 in Engeland moet gebeuren bij de weigering iemand tegen borgtocht vrij te laten. Ook benadrukt het rapport, dat gevangenen of schenders van de wet nog steeds gezien worden als staande tegenover de samenleving in plaats van als deel van die samenleving. Gevangenisstraf wordt gezien als een periode waarin de wetsovertreder moet leren zich aan te passen aan de maat schappij, aldus het rapport Dat betekent dat iedere maat regel hierop gericht inbreuk doet aan de morele status van de gevangene. Er kan van al les met hem worden gedaan. Niet alleen de wetsovertreder, maar ook de rest van de sa menleving moet moreel groeien, zo meent de raad.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9