PLQ-man in Londen maakte afspraak met zijn moordenaar deTijd SED r Koning Hoessein nog oneens met standpunt Carter BRITSE BRANDWEER SUKT BITTERE PIL Zegepralende Pinochet: verkiezingen van de baan Regering Callaghan onverzettelijk CHILI ZEGT „JA" TEGEN JUNTA HFISESIi. X VAN i PINOCHET: WKWT m mm VS binden strijd aan tegen val dollar AMIN DOET AANVAL OP CHRISTENEN lükL&aiö BUITENLAND LEIDSE COURANT? DONDERDAG 5 JANUARI 1978 PAGINA 7 LONDEN Said Hamani, de prominente Palestijnse Arabier die gistermiddag in de Britse hoofdstad doodgeschoten werd, achter zijn bureau, had een te lefonische afspraak met zijn moordenaar. Toen deze man zich aanbood in het Londense hoofdkwartier van de liga van Arabische Staten Green- street 52 in het sjiekste deel van Mayfair kon hij zeggen, dat Hamani hem verwachtte. Niemand koesterde enige ach terdocht. lestijnse bevrijdingsorganisatie een kantoor heeft. Said Hamani zat er achter zijn bureau. De Arabische bezoeker schoot hem dood met drie kogels en maakte zich daarna uit de voeten. Nie mand was getuige van de aan slag. Volgens de jonge portier van het gebouw een Arabi sche student was de dader een Arabier van ongeveer 24 jaar in een groene overjas. Said Hamani werd beschouwd als het belangrijkste lid van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie buiten het Midden-Oosten. Hij was een persoonlijke vriend van Yasser Arrafat, leider van die organisatie. Hamani ging door als een gematigde man, die herhaaldelijk stelling nam tegen net gebruik van geweld. De politie is verder tot de con clusie gekomen, dat de Syrische medische attaché en zijn chauf feur, die met hun wagen in de lucht gevlogen zijn, op de hoog te waren van de aanwezigheid van een bom. Uit het feit, dat Scotland Yard geen dader zoekt, wordt afgeleid dat vol gens politieexperts beide Sy- riërs zelf op weg waren om ergens een bomaanslag te ple gen. De Londense politie heeft een verscherpte bewaking ingesteld voor alle Arabische ambassades en andere mogelijke doelwitten van de terroristen. Alle zee- en luchthavens zijn in staat van alarm gebracht om te verhinde ren dat de moordenaar het land ongemerkt kan verlaten. Twee maanden geleden stonden de Britse regering en Scotland Yard met hun mond vol tanden toen bleek dat de vermoedelijke moordenaar van een hoge funk- tionaris uit Yemen en twee an deren die in april in het May- fair-distrikt omkwamen, via de luchthaven Heathrow had kun nen ontsnappen. Zes maanden na de moord werd deze man, Zuhair Okasha, gedood bij de bestorming door Westduitse commando's van het toestel van Lufthansa op het vliegveld van Mogadisjoe. Buuzingparfum als wapen tegen aanranders LOS ANGELES (AFP) - Amerikaanse vrouwen die zich bedreigd voelen door handtastelijk manvolk, kunnen zich binnenkort verdedigen op de manier van bunzingen. Een Cana dees heeft een „parfum" ontwikkeld dat elke aan- rander-in-spe doet terug deinzen. Bet isdoor de poli tie in Los Angeles gede monstreerd. Het „bunzingenparfum" zit in een capsule die kan wor den bevestigd aan het schouderbandje van een beha en die zonder moeite kan worden stukgekrabd. Als de belager het hazen pad gekozen heeft, kan het slachtoffer zichzelf van de stank verlossen door mid del van een deodorant dat bij de capsule wordt ver kocht. Agnelli (Fiat) machtigste man in Italié ROME (UPD - Bij een opinie- onderzoek onder industriëlen, financiers, vakbondsleiders en regeringsfunctionarissen in Ita lië is de president-directeur van het autoconcern Fiat, Agnelli, uit de bus gekomen als degene aan wie de meeste macht in het land wordt toegeschreven. Na hem volgden resp. Berlin- guer, de secretaris-generaal van de communistische partij, de ge wezen christen-democratische premier Aldo Moro en de leider van het tegenwoordige christen democratische minderheidska binet, Andreotti. CAIBO (Rtr/lIPI) Koning Hoessein van Jordanië heeft gis teren laten doorschemeren dat hij het niet eens is met president Carters standpunt over het Mid den-Oosten en dat de Israëlische vredesvoorstellen volkomen on aanvaardbaar zijn. Carter heeft de vredesvoorstellen van pre mier Begin flexibel genoemd. Hoessein herhaalde zijn stand punt dat het Palestijnse volk in vrijheid zijn eigen beslissingen zal kunnen nemen. Bij het overleg, gisteren in Assoean, tus sen Carter en zijn Egyptische ambtge noot Sadat, zou Carter volgens Egypti sche functionarissen, een autonome Pa lestijnse staat hebben voorgesteld, ten minste tijdelijk verbonden met Jordanië. Het Palestijnse recht op zelfbeschikking moet door Israël worden erkend. Carter beloofde Sadat dat de VS een actieve rol zullen spelen bij het werk in de politieke commissie, die tijdens de topconferentie van Kerstmis in Ismailia werd ingesteld, en die half januari bijeen zal komen. Overigens heeft Carter zich gisteren in Assoean bij zijn bezoek aan Sadat in zorgvuldige bewoordingen geuit. Hij zei dat voordat een rechtvaardige en alom vattende vrede in het Midden-Oosten kan worden bereikt, het Palestijnse vraagstuk moet worden opgelost „in al zijn aspec ten". Die oplossing moet de „wettige rechten van het Palestijnse volk erken nen en de Palestijnen in staat stellen deel te nemen aan het bepalen van zijn eigen toekomst." (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De dertigduizend professionele brandweermannen van Groot-Brittannië, die al acht weken in staking zijn, hebben hun dramati sche strijd voor een onmiddellijke loonsverhoging van dertig procent jammerlijk verloren. Zij doen nu wanhopige pogingen om hun figuur te redden. Op het departement van Binnenlandse Zaken in Londen wordt sinds dinsdagmiddag onderhandeld tussen de vakbondsleiders van de brandweer, ver tegenwoordigers van gemeentelijke overheid en minister Merlyn Rees. De brandweer wil nu een laatste poging doen om meer te krijgen dan de tien procent, die haar toegezegd is in het kader van de socialistische loonpolitiek. Minister van Binnenlandse Zaken Rees heeft de vakbondsleiders evenwel onmiddel lijk op het hart gedrukt, dat de minderheidsrege ring Callaghan geen duimbreed zal wijken. De Britse socialisten treden dit keer zelf op als stakingsbrekers. Het vakbondsbestuur tracht de erkenning van zo'n complete nederlaag zo lang mogelijk uit te stellen. Er wordt nu nog gepraat over de uitvoering van een nieuw loonakkoord, verdeeld over 1978 en 1979. Tegen het einde van volgend jaar zouden de brandweermannen erkend worden als geschoolde arbeiders, met een gegaran deerd basisloon van 100 Pond per week. In de eerste helft van 1978 krijgen ze echter niet meer dan 10 procent extra. SANTIAGO (Reuter) „Dit is meer dan mijn meest optimistische schatting", aldus een ze gepralende generaal Pinochet, president van Chili, nadat bekend was geworden dat onge veer 75 procent van de kiesgerechtigde Chile- nen de millitaire junta als de wettige regering van Chili beschouwt. „Het probleem van de verkiezingen is nu van de baan", zo voegde hij er aan toe. Het aantal neen-stemmers bedraagt 20,4 procent en het aantal blancostemmers 4,6 procent. Het aantal kiezers was anderhalf maal zo groot als verwacht was. Pinochet had de volksstemming op 21 december uitge schreven naar aanleiding van de veroordeling van zijn bewind door de VN, wegens voortdurende schending van de mensenrechten. Pinochet zei, dat de commissie van de VN voor de mensenrechten geen toestemming zal krijgen om in Chili een onderzoek in te stellen, tenzij „deze zich aan de regels houdt". Tegenstanders van het referendum waren twee leden van de junta, namelijk admiraal Merino en generaal Leigh; voorts het katholieke episcopaat, de christendemocrati sche partij en de socialistische partij, beide overigens verboden. Intussen heeft de internationale commissie van juristen vastgesteld, dat Chili de mensenrechten blijft schenden, zij het in iets geringere mate: „Het gehele systeem van onderdrukkking en uitschakeling van fundamentele rech ten en vrijheden blijft in Chili intact. Er is alleen verbete ring op het punt van de ergste excessen", aldus de commissie. Het internationaal secretariaat van de Partij van de Voor de Chileense ambassade in Den Haag betoogden ongeveer 500 mensen tegen het Arbeid beschouwt het referendum als „een quasi-demo- bewind in Chili en het door Pinochet uitgeschreven referendum. Inmiddels is er in Den cratisch gebeuren en een belediging voor de Verenigde Haa9 00k ®en Chili Komitee opgericht op initiatief van de PvdA. de CPN. de PPR en Naties". de PSP. Van een onzer redacteuren DEN HAAG - De Verenigde Staten gaan de strijd aanbinden tegen de sterke koersdaling van de dollar. Met een aantal cen trale banken buiten de Verenig de Staten is overeenstemming bereikt over maatregelen tegen speculatie op de wisselmarkten. Met de Westduitse Centrale Bank is een akkoord gesloten voor onderlinge valutahulp. Het Amerikaanse ministerie van financiën en de centrale banken in de Verenigde Staten zullen voor ongeveer 20 miljard dollar steunaankopen verrich ten. Deze maatregelen zijn nodig om een halt toe te roepen aan de duizelingwekkende neergang van de dollarkoers in een jaar. Een jaar geleden was de dollar nog 2,48 waard, gisteren werd een notering gemaakt van 2,23. Het bericht van de Amerikaanse maatregelen zorgde onmiddel lijk voor een sterke koersverbe- tering van de dollar op de wis selmarkt in New York. In Euro pa had de dollar gisteren op nieuw terrein moeten prijsge ven. Internationale geldhandelaren verwachten niet, dat de Ameri kaanse maatregelen op lange termijn effect zullen hebben. Veel eerder zien zij de komende weken een nog sterkere daling van de Amerikaanse munt. VS gebruiken weer te veel energie NEW YORK (AP) Het electriciteitsverbruik in de Verenigde Staten is in 1977 weer naar een recordhoogte gestegen. In het grootste deel van de VS is het groeicijfer terug op het peil van vóór het Arabische olie-embargo: zes procent. Gisteren werden weer waarschuwingen geuit dat het land binnen acht jaar een enorme energiecrisis te wachten staat. Vliegongeluk India gevolg van sabotage? BOMBAY (AFP) Het ongeluk met de Boeing 747 van Air India, op 1 januari bij Bombay, waarbij 213 mensen het leven lieten is mogelijk veroorzaakt door een groep terroristen die in nauwe relatie staat met de fanatieke hindoesekte „Anand Marg". De terroristen hadden drie dagen voor de ramp aan de luchtvaartmaat schappij een dreigbrief gestuurd, met het doel hun gevangen zittende leider vrij te krijgen. Familie Biko eist hoog smartegeld JOHANNESBURG (AP) De familie van de vermoorde zwarte Zuidafrikaanse leider Steve Biko heeft van twee ministers van Zuid-Afrike een smartegeld van ongeveer 425.000 gulden geëist. Als de ministers van justitie (Kruger) en volksgezondheid (Van der Merwe, onder wie de politieartsen functioneren die van nalatigheid zijn beschuldigd) niet binnen een maand aan deze eis tegemoet komen, zal een gerechtelijke procedure tegen hen worden geopend. Biko overleed in september in een politiecel aan hersenletsel dat hem daar is toegebracht. NAIROBI (AFP) President Amin van Oeganda heeft gisteren een heftige aanval gedaan op de christelijke leiders in zijn land. Hij beschuldigde hen ervan dat zij onder de dekmantel van de godsdienst politiek bedrijvig zijn en gelovigen bedreigen die tot de islam zijn bekeerd. Volgens radio Kampala, opgevangen in Nairobi, heeft Amin gezegd onlangs klachten te hebben gehad over politieke werkzaamheid van christelijke leiders onder de dekmantel van de religie. Christenen die tot het mohammedanisme waren overgegaan, waren volgens hem bedreigd door de christelijke leiders of hun „agenten". Het omslagartikel van Elsevier vraagt zich af waarheen de eco nomie in 1978 zal gaan. Hier volgen enkele meningen. Prof. J. Weitenberg (Centraal Planbu reau): „Ik voorzie een nieuwe klassestrijd: werkenden contra niet-werkenden". Wim Kok van het F.N.V.: „Of de ondernemers dat nu leuk vinden of niet, 1978 wordt het jaar van de arbeids plaatsenovereenkomst". Mr. Van Veen (voorzitter V.N.O.): .arbeidsplaatsenovereenkomst? een onhaalbare zaak". Prof. F. Hartog .(hoogleraar economie): „Een kabinet van welke signa tuur dan ook kan alleen optre den wanneer de vakbeweging dat gedoogt". Voorts een interview met Meta Menten. „Het vonnis is een ge rechtelijke dwaling. Als mijn man in zijn cel komt te overlij den, is er een justitiële moord op Pieter Menten gepleegd. La ter, als hij er niet meer zal zijn, zullen er hele wetenschappelijke studies aan zijn zaak worden gewijd". Het blad publiceert de volledige tekst van het opzienbarende ma nifest van de rebellen in Oost- Duitsland. Een interview tenslotte met de 80-jarige auteur Gerard Wal schap. „De denk aan al die kin deren die moeten leren dat ik bestaan heb en in het examen moeten kunnen antwoorden op een aantal vragen, mij betref fende. Dat vind ik niet nodig". De Haagse Post praat na met Irene Vorrink. „Er is op dit moment nog niet veel veranderd doordat er geen tweede kabinet den Uyl is gekomen. Dat zal nog wel een jaar duren voordat je iets merkt. Wat wel kan veran deren, is dat er een mentaliteit komt, een sfeertje, waarin men sen plotseling denken: Laat ik dat nou maar niet zeggen, dat is misschien toch minder tact vol. Niet alleen in ambtenaren- kringen, maar ook bij mensen die dat zouden willen worden". Nico Haasbroek blikt terug op zijn journalistieke periode in West-Duitsland. „Of het in Duitsland nu om Kalkar of om extremisten gaat, steeds weer zie je een onvermogen om kwesties normaal tot een goed einde te brengen. Waarom in godsnaam een legale demon stratie proberen te verhinderen in plaats van deze in goede ba nen te leiden? Waarom de Rote Armee Fraktion volkomen isole ren in plaats van naar openin gen te zoeken om over gebruik van geweld te discussiëren?" Het blad brengt een filmalma nak van 1978. In Vrij Nederland een reportage over Amsterdamse jongeren, die er een sport van maken voorbij gangers in de gracht te gooien. „Het was een kick. In het café zaten we er achteraf om te la chen. Weet je nog van die, hoe die er uit klauterde? Het was een grap dus. Ik heb er nooit bij stil gestaan dat het gevaar lijk is. Je deed het om te kunnen opsnijden bij je vrienden. Je realiseerde je niet, dat zo ie mand kon verdrinken". Voorts een interview met TV- criticus Peter van Bueren. „Doordat ze in Hilversum alleen maar zendtijd willen vullen en als omroep de grootste willen zijn, zit de Nederlandse televisie muurvast. Het is allemaal toch wel gekomen doordat er vanaf het begin visieloze mensen aan de top zijn komen te staan. Om hoog gepromoveerde radiobaas je met sterke hunkering naar macht en aanzien". Ook een beschouwing over de buitenlandse politiek van het nieuwe kabinet. „In hoeverre wordt Nederland nog verder on dergeschikt gemaakt aan de economische en militaire belan gen van West-Duitsland? Werke lijke oppositie daartegen valt al leen te verwachten van de klei ne, zeer verzwakte CPN en PSP. Van de Partij van de Arbeid nauwelijks, aangezien ze in gro te mate verantwoordelijk is voor het beleid zoals dat in de afgelopen decennia is gevoerd". Een vraaggesprek tenslotte met Yves Montand. .Misschien houd ik binnenkort wel helemaal op met acteren. In elk geval ga ik na mijn volgende film systema tisch alle aanbiedingen weige ren om wat afstand te nemen, om te leven". In De Tijd komt PvdA-kamerlid Vein Ooijen aan het woord. „De PvdA heeft in verschillende fa sen van de onderhandelingen en ook voordien te zeer op de man gespeeld. Met name de persoon van Van Agt, hoe zeer men ook kritiek kan hebben op diens functioneren als minister, is soms weinig zakelijk aangeval len. De PvdA heeft te weinig ook gehad voor het feit, dat Van Agt door veel mensen in CDA- kring wordt gezien als strijder des geloofs". Het blad schrijft ook over de van zijn doodsbed herrezen Nieuwe Linie. „Een links blad moet zich per definitie bepalen tot links spreken. Voortdurend schrijven dat er iets moet ge beuren, terwijl er niets gebeurt, kan intern op een kramp en extern bij het lezerspubliek tot irritatie leiden. Iedere linkse beweging kan van de geschiedenis van de Nieuwe Linie leren. Democratie en so ciale strijd zijn leerprocessen,' vooral om zich gezamenlijk te beheersen". Voor de rest veel boekennieuwa. Hervormd Nederland praat met CNV-secretaris H. van der Meu- len. „Wij laten ons niet inpak ken. Wij voelen ons niet het sociale geweten van het CDA, zoals wel is gezegd. Wanneer men het CNV wil annexeren, kan men nog wel eens op de koffie komen, want als we het met het CDA-beleid niet eens zijn, zeggen we dat zonder meer, zoals we altijd kabinetten kri tisch benaderen". De psychiater A van Dantzig wordt geintervieuwd over Put ten. „Mensen zoals die in F*utten voelen zich gemakkelijk anders dan anderen. Het is ons overko men, hen niet. Ik kan me zo'n gevoel goed voorstellen. Maar tegelijk is het goed, dat gevoel te relativeren en je te bedenken, dat iedereen dood gaat Voor alle partijen is het goed dat je het doodgaan in je eigen bele ving hebt zitten". Een vraaggesprek tenslotte met twee onderzoekers van het so ciaal en cultureel planbureau. „De verdeling van het over heidsgeld is zelfs nog ongelijker dan we dachten. De trend dat er meer geld bij de hogere dan bij de lagere terecht komt, zit er heel regelmatig in. Daarom kun je het resultaat van ons onderzoek misschien wel schok kend noemen. Accent portretteerd het nieuwe gezicht van de WD ofwel frac tieleider Rietkerk. „Ik vraag me af of de WD altijd alleen met het CDA zal regeren. Bij het CDA waren we nu al niet de eerste partnerkeuze. Daarbij ben ik van mening, dat het wen selijk is als de drie hoofdstro mingen in ons land onderling uitwisselbaar zouden zijn. De hoop dat men binnen de kring van de PvdA van de dogmati sche lijn afstapt". Paul van Vliet wordt geïnter viewd over zijn oudejaarsshow. „Ik heb ook avonden dat het niet lukt, dat de vonk niet of te laat overslaat, en dan ligt het meestal aan mezelf. Dan ben ik moe of ongeconcentreerd, dan heb ik teveel handen moeten schudden of teveel telefoonge sprekken moeten voeren. Het is onzinnig te veronderstellen, dat het aan je publiek ligt. Alsof er iemand is die vijftien gulden neertelt om een rotavond te heb- Het omslagartikel gaat over veelbelovende Nederlandse poli tiemensen, die in Amerika een keiharde opleiding volgen bij de FBI. Maar: „Het blijft natuur lijk altijd je taak te voorkomen dat de situatie zich zover kan ontwikkelen dat schieten de eni ge overgebleven uitkomst is".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7