VERBETERING WIJK MAREDORP BINNEN JAAR VOLTOOID I TIJDSCHRIFTEN „Leiden beleefde een onbeduidend sportjaar" Rijksdaalderconcert goed en goedkoop ,,Klok wordt 25 jaar teruggedraaid" bruna DONDERDAG 5 JANUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 SPORTSTICHTING-VOORZIT TER PIET BIEGSTRAATEN: (Van onze sportredactie LEIDEN Hoewel Piet Biegstraaten, voorzitter van de Leidse Sportstich ting, zijn gebruikelijke nieuwjaarsre de nog afsloot met een opmerking over soep „die nooit zo heet wordt gegeten", is bet gisteravond in zwem bad De Zijl wel duidelijk geworden dat Biegstraaten de toekomst niet erg optimistisch tegemoet ziet. Reden van die mindere stemming: het voorne men van bet Leids college van burge meester en wethouders om de Sport stichting op te heffen en haar func ties en taken via de raad en een daarvoor in het leven geroepen com missie te laten afhandelen. Een situatie die Biegstraaten nu al met afgrijzen vervuld „Op het mo ment dat er geen plezierige persoonlij ke relaties meer bestaan, zoals deze nu nog wel aanwezig zijn tussen Sportstichting en gemeente, is er nog slechts een ambtelijke structuur over, zonder bestuurlijke binding met de sportwereld", aldus Biegstraaten, die vervolgens nog aanstipte dat de sport wereld nog wel een adviserende stem zal houden, „maar een advies kan je naast je neerleggen". Biegstraaten is ook van mening, dit in tegenstelling tot wethouder Tesselaar (gisteravond overigens om „vakantie redenen" niet aanwezig) en de zijnen, dat het gemeentebestuur wel degelijk „een vinger in de Sportstichtingspap heeft". „De begroting wordt voorge legd aan B en W en ook nieuwe voorzieningen 'en kredieten dienen eerst de raad te passeren". „Vijfen twintig jaar geleden", vervolgde Bieg straaten in zijn nieuwjaarsrede, „wer den de problemen van de sport beter aangevoeld. Toenwerd de Sportstich ting een feit. Nu is men van plan de klok 25 jaar terug te draaien. Een onbegrijpelijke zaak". De „soep" besloot de rede van Bieg straaten die overigens wel erkende dat er onder dit college veel tot stand was gebracht „Maar dit is mede tot stand gekomen door goedwillende burgers die zich pro deo voor de sportwereld hebben ingezet. Je kan je afvragen of drukbezette raadsleden zich eveneens zo intens met deze zaken zullen kun nen bezighouden als al die burgers altijd hebben gedaan LEIDEN De wijk Maredorp zal binnen tien jaar moeten zijn gerehabiliteerd. Deze eis wordt gesteld in de interim saldorege ling waaronder dit stadsver nieuwingsgebied komt te val len. Gisteren presenteerde de projectgroep Maredorp het ont werp-bestemmingsplan „Mare dorp onderdak". Het plan wordt 1 april 1978 ter visie gelegd. Voor die tijd kunnen bezwaren tegen het plan wor den ingediend. In feite verschilt het bestem mingsplan weinig van een eer der door de projectgroep .Mare dorp" gepresenteerde nota .Ma redorp in de steigers". Ook in het bestemmingsplan wordt re kening gehouden met het weer opengegraven van de lange Ma re en een deel van de Stille Mare. Hiervoor zal het rijk 4 miljoen gulden beschikbaar stel len. In het plan zijn tevens een paar bruggen geprojecteerd. Te gen het opengraven van de Ma re is reeds enig verzet gekomen van de rond de Mare gevestigde bedrijven. Zij vrezen dat zij door het opengraven slecht en bereikbaar zijn. „Een voordeel van het opengraven is evenwel dat de winkels voor het publiek aantrekkelijker kunnen worden^ wat de winkeliers ook geen win deieren zal leggen", aldus wet houder C. Waal van stadsont wikkeling gisteren bij de pre sentatie van het ontwerp-be stemmingsplan. Het plan gaat er van uit een zo evenwichtig mogelijke verdeling te krijgen van het wonen en werken in de wijk. Het is be paald niet de opzet van de pro jectgroep winkels de wijk ujt te krijgen. Wel zouden er beper kingen aan de groei van groot winkelbedrijven, zoals de Hema, moeten worden gesteld. In na volging van de projectgroep Leidse binnenstad adviseert Ma redorp een soort „shop-in-shop te creëren, waardoor de Hema verplicht zou worden gesteld de gevels van aangekochte panden in de huidige stand te behouden en de uitbreiding te vinden bin nen de panden. Ook de uitbreiding van horeca bedrijven in de wijk wordt in het bestemmingsplan tegenge gaan. De huidige bedrijven mo gen er blijven, maar door op alle panden een woonbestem ming te leggen, zal uitbreiding van café's worden voorkomen. Hetzelfde geldt voor het grote aantal pakhuizen in de wijk. Deze zullen, waar mogelijk voor woondoeleinden geschikt wor den gemaakt. Op actieve wijze zal de gemeen te trachten leegstand van pak huizen in woningen in de wijk in de toekomst tegen te gaan. Met name voor woningen zal het voor het gemeentebestuur een voudig zijn met het bestem mingsplan in de hand de pan den te vorderen, „Het probleem waar wij in Ma redorp mee kampen is het feit dat veel particulieren in de wijk panden bezitten", aldus de heer A. de Jong, voorzitter van de projectgroep Maredorp." „We kunnen die particulieren niet verplichten aan de rehabilitatie deel te nemen. Desalniettemin hebben wij de indruk dat zij bereid zijn hun bijdrage te leve ren". Met de bouwplannen voor het terrein van De Overdekte is de projectgroep niet bijzonder ge lukkig. De architect die door Noorlander bv. was aangetrok ken is thans in overleg met een begeleidingsgroep voor de reha bilitatie van de Pelikaanstraat en omgeving een plan aan het opstellen. Aanvankelijk waren Meneer Klebs Het acterend echtpaar Luc Lutz en Simoae speelt spelen de hoofdrollen in bet blijspel Meneer Klebs en Rosalie", morgen 6 januari op te voeren in de Leidse Schouwburg. Daarnaast vervuilen Simone Ettekoven en Steije van Bran denberg rollen. Inhoud van het stuk: professor Klebs (Lue Luti) werkt in bet keldertje van zijn buis aan een geniale uitvinding: de bijna menselijke robot Rosalie (Simone Roos- kens). Deze uitvinding kan volgens Klebs ongekende moge lijkheden bieden voor een betere maatschappij, aangezien in de vrouwelijke robot de ideale menselijke eigenschappen kunnen worden geprogrammeerd. Ook minder prettige ei genschappen programmeren is echter mogelijk, vandaar dat de grote mogendheden, gepersonifieerd door de meester spion Dimitri Dimitriov op de loer liggen. De Faustiaanse schepping van de professor loopt uit op de in alle opzichten ideale vrouw, op wie hij ook verliefd wordt De komst van de spion maakt van Rosalie echter uiteindelijk niet meer dan een droom. Aanvang 20.15 uur. Rózekruisers Het Rózekruisers Genootschap houdt in januari twee bijeen komsten n het pand Korte Mare 4. Dinsdag 10 januari wordt een lezing gegeven met ais titel „Gnostieke visie op goed en kwaad". Dinsdag 24 januari komt „De wording van de Geest-Zielemens" ter sprake. Beide bijeenkomsten om acht uur 's avonds. De Lange Mare voor 1953, links de Hartebrugkerk aan het water. De projectgroep wil de Lange Mare weer opengraven. er plannen om op de plaats van de Overdekte vrije sector wo ningen te bouwen. Op aandrang van de projectgroep is de archi tect thans bezig met het ontwer pen van een plan voor woning wetwoningen. Deze zullen, wan neer ze gereed zijn aan de Leidse Woning Stichting worden overgedragen. Het Havenplein zou verkeersvrij moeten worden, terwijl er marktkramen op zouden mogen komen. Met een toename van het aantal winkels op de Lange Mare wordt in het bestemmings plan rekening gehouden, tiet aantal woningen kan worden gesteld op 60 procent van de panden en het aantal winkels op 40% (thans ligt de norm 70% voor woningen en 30% voor win kels). Maredorp heeft weinig sociaal- DE PlAYQoy X VOOR MAMMA /"N EN STOK/VOOR J PAPPA EN OUDERS VAN NU VOOR OPA, OF HOE WAS HET OOK ALWEER? culturele voorzieningen. Er is één kleuterschool, die ook in de toekomst bestaansrecht zal heb ben. In het ontwerp-plan wordt voorts gepleit voor de bouw van een bejaardensociëteit, een buurthuis, een bibliotheek of gymnastiekzaal en een peuter speelzaal. Boeken-Tijdschriften-Papeterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 Van onze sportredactie LEIDEN Nico Schroten is gisteravond tijdens de traditionele nieuwjaarsreceptie van de Sport stichting uitgeroepen tot Leids sportman van het jaar. Schroten verdiende deze titel door het ver overen van bet Nederlands kampioenschap snel wandelen over vijftig kilometer en een ook in deze tak van atletiek bereikte tweede plaats op de twintig kilometer. Prestaties, die de jury (oud wethouder Sannes, sportarts Meijer en sport-jour nalist De Tombe) van voldoende kwaliteit achtte voor bet toekennen van de Zilveren Sleutels van 1977 en de daarbij behorende geldprijs van dui zend gulden. Diezelfde jury sprak overigens ook dit keer van een matig Leids sportjaar. „Een jaar zelfs van zeer hevige matigheid, er zal zelden een sportjaar voorbij zijn gegaan waarin zo weinig uitschieters voorkwamen een onbeduidend jaar", aldus de jury. Op deze gronden heeft de jury ook besloten dit jaar geen clubprijs toe te kennen, omdat geen enkel clubresultaat beantwoordde aan het niveau dat was voorgesteld. Slechts vier verenigingen werden gisteravond dan ook verrijkt met een „premie". De Leidse zwem en polovereniging De Zijl/LGB (het aspiranten team werd opnieuw Nederlands kampioen, voorts werden 73 „plakken" veroverd tijdens nationale titelstrijden). De Bataven (nationale titels voor de 4 x 400 en 4 x 800 meter heren), LMHC (titel in eerste klasse, net gemiste promotie en sterk her stel) en houder van de Zilveren Sleutels Swift, voor de uitstekende prestaties van jonge renners Hoogkamer, Goossen en Kuyvenhoven. Voor LKV De Spartaan, Parker en Leiden Lions waren gis teravond wel eervolle vermeldingen, maar geen geldprijzen weggelegd. Vijf jeugdige Leidse sportbeoefenaren kregen een door sporthuis Wout Bergers mogelijk gemaakte aanmoedigingsprijs van tweehonderd gulden. Ten nisser Wouter Fok, atleet Koen Gijsbers, tafelten nisster Sandra de Kruijff, basketballer Ton Kal lenberg en zwemmer Edward Maasdijk talenten, die de echte top nog net niet hebben gehaald, maar daar wel de aanzet toe hebben gemaakt. Een gedeelde tweede plaats in het individueel klassement was er gisteravond voor André Moedig en Gerard Bakker. De invalide Leidse atleet Moe dig grossierde afgelopen jaar in nationale titels en records, en tafeltennis-nestor Gerard Bakker kwam op deze eervolle positie om zijn totale verdienste voor tafeltennissport. Trainer van top per Bettine Vriesekoop, coach van Sandra de Kruijff en daarbij zelf nog tot erg knappe presta ties komend in Scylla één. Een beloning voor mentaliteit voor Gerard Bakker. De hoofdprijs en titel Leids Sportman 1977, ging uiteindelijk, zoals reeds genoemd, naar snelwan delaar Nico Schroten. De 43-jarige Leidenaar die op „muziek van Beethoven" snel naar de titel op de vijftig kilometer wandelde. Cod Amore De christelijke oratoriumvereniging „Con Amoregeeft dinsdag 17 januari een concert in de Stadsgehoorzaal. Uitgevoerd wordt het „Requiem" van W. A. Mozart en „Te Deum" van Bruckner. Medewerking verlenen Nelly v.d. Spek, sopraan, Delia van Schaik, alt Michiel ten Houten de Lange, tenor, John Brocheier, has, Loek Ha ut us. orgel en het gewestelijk orkest voor Zuid-Holland. Het concert begint om kwart over acht. De toegangsprijs is ƒ10,- en 6,- voof 65-plussers en CJP-houders. Leidato-secretaris Van Zijp overhandigt de gedeelde tweede prijs bij de verkiezing van Leids sportman van het jaar 1977 aan invalide atleet André Moedig. Troef Vormingscentrum Troef heeft nog enige plaatsen m zijn cursussen open. In de eerste plaats bij de cursus Frans voor beginners. Deze wordt iedere donderdagavond vanaf acht uur gegeven. Iedere dinsdagavond vanaf half zes 1 s er in het centrum een kookgroep aan het werk onder leiding van mevrouw Bavelaar. Wim Nas verzorgt iedere dinsdagavond vanaf acht uur een studiebegeleidingscursus. Sinds kort is er bij het centrum een cursus Duits voor beginners. Belang stellenden kunnen zich aanmelden bij Troef, tel. 130494. Tenslotte is er nog een cursus druktechnieken en een creatie ve werkgroep. De druktechniekencursus is bedoeld voor leden van politieke partijen en van actiegroepen en heeft plaats iedere dinsdagavond vanaf acht uur. De creatieve werkgroep richt zich voornamelijk op vrijwilligers, die bezig zijn met allerlei activiteiten op het gebied van handenarbeid. De werkgroep komt iedere dinsdagavond vanaf acht uur bijeen. Tien maanden voor diefstal LEIDEN/DEN HAAG - We- gens diefstal en geweldpleging veroordeelde de Haagse recht bank een 20-jarige losarbeider uit Leiden tot tien maanden ge vangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar en aftrek van het voorarrest Onder be dreiging met een mes had ver dachte iemand 150 gulden af handig gemaakt. Verder pleegde verdachte dief stal van een motor en in War mond een auto. LEIDEN Met een rijksdaaldercon cert is het nieuwe jaar door K&K weer goed en goedkoop ingezet Over bet algemeen is deze serie altijd aantrekke lijk door de onvermoede en onverwach te kanten die eraan vastzitten. Bijna nooit treden de gevestigde namen erin op, van wie bij voorbaat vaststaat dat ze geweldig zijn, maar gaat bet om jonge talenten in ontplooiing. Gisteravond speelde het duo Antonin Rous, viool en Frans van Ruth, piano. Rous is van origine een Tsjech, dus was het geen wonder dat op het programma een compositie van Josef Suk stond, een mooi werk met duidelijk Slavische folkloretnoüeven. Heel anders van aard klonk de Sonate voor viool en piano nr. 2 van de Nederlander Hans Kok. Opval lend sterk van zeggingskracht en heel indringend overkomend spreekt het al bij de eerste kennismaking dusdanig aan, dat je het graag meer zou horen om het goed te leren kennen. Dit stuk vond ik eigenlijk het beste wat het duo Rous en Van Ruth speelde. De toon van de violist was bijzonder helder en krachtig in de beide allegri, afgewisseld met een teder melancholieke klank in het middendeel. En in Frans van Ruth had hij een goede steun met een even krachtige aanpak en zo mogelijk nog meer verfijning. Op het punt van tech niek is Van Ruth soms duidelijk verder en moet de violist zich zetten tot grotere beheersing. Pas dan zal hij kunen uit groeien tot iemand met muzikale tap mogelijkheden. Of dit zal gebeuren is natuurlijk de vraag die alleen door de tijd beantwoord kan worden. Zeker is in elk geval dat Antonin Rous een enorme bagage aan muzikaliteit in zich heeft, die ervoor zorgde dat het hele programma van gisteravond een boeiende aangelegenheid werd. Het slotstuk, de Sonata nr. 2 opus 94 bis van Prokofjev bevestigde in alle opzichten de indruk die het duo voor de pauze gemaakt had. Een krachtig, veelbelovend stel. PAULA KONING BURGERLIJKE STAND Groot, Maarten, zn. w. J. de Mol en L van Velzen, Bart A C. zn v. R. B. A Mittekneijer en E. C. P Hoogeveen. Orlando C. zn. v. C. A P. Kruijt en J. IJ. dr. LEIDEN Geboren: van Eijgen. Ri chard. zn. v. H. van Eijgen en M. G. M van der Steen, Jan-Pieter. za v. C. Roorda en M. S. Vogelenzang. Mustafa, zn. v. M. Saygili en H. Akdeniz. Corne lia. dr v. A van der Schoor en E. van der Hoogt. Harm. zn. v. R. Draaisma en E. M. J Berings. Marcel, zn. v. M. Guijt en I Tijsterman. Mike Johannes, zn. v. T. J. van Oosten en M. C. A Comelis- sen, Susanne Leonieke. dr. v. L Kteijn V C. M. Olgers, Michael, zn. K Heemskerk en M. P. J. Valk. Martinus A. H. zn. v. M. H. van Deursen en A M. C. Topper. Overleden: P. A Bijmans geb. 1924 geh. ge.w m. F. J. Verwer, G. van Dijk geb. 1894 geh gew m K. Tavenier. J. lubac geb. 1915 man, Mevr J. M. Pieters gab. 1890, C. Robijn geb. 1925 man. M. Kromhout, geb 1904. vrouw. geh. gaw. m. H. Schlagwein. J. P S. van der Sluis, geb 1901. man. J. M. Verkade geb. 1913 man T. Peet. geb. 1913 man. M.Compier. geb. 1888 vrouw. J. den Oude. geb. 1888 vrouw. J. Schreuder. geb 1910 man, W. Hardeman. Michael Dorian zn. v. Z. Joffe en B. Nowtnska. Stephanie A dr v A Buy- taerl en A B Hayes. Stephanie A M. dr. v. A Robiiiard en M. Davila. Maria S. dr v. L S Vreeburg en J. M. de A Wansmk AEI.de Vries, geb. 1949. geh m J. G. v. Leijden, ALM. Terburg. geb. 1939 man. J. Koet, geb. 1965, dr v K J. Koet en M. Glasbergen. Gehuwd W. J de Jong en S. Sari«r. en MJG Kuipers-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3