i £etdóe 6ou4a/nt Verlies bij NS door kaping Chirac negeert bezoek Carter lil" Opnieuw dreigt ombouw van gastoestellen a**»™— VEEL MINDER „PLEZIER"-VERVOER IN 1977 Beleefdheidsvisite Carter bleef uit Strandjutters op Schiermonnikoog in opperste staat van alarm Leiden krijgt 2,6 miljoen voorschot stadsvernieuwing Weer ongeval door gespannen draad Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Donderdag 5 januari 1978,68e jaargang no. 20933 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Op zoek „Op zoek" over Theo Korver een 58-jarige man, die werkloos werd door de sluiting van Werk spoor, Utrecht op Ned. I om 20.00 uur. Ned. II om 19.10 uur Mikula, de kleine kapitein en om 22.25 uur Hier en Nu over Tsjechische hetze tegen ons land. Meer bewolking Aanvankelijk opklaringen, later van het westen uit toenemende bewolking, mogelijk gevolgd door neerslag. Krachtig toene mende, naar zuid tot zuidwest draaiende wind. Maximum temp. 3 graden. Morgen zon: 8.48 - 16.44, maan: 5.19-14.32. Scheveningen hoog water 12.25. Laag water 7.56, 20.21. flf >4-,; 1 C;f Snelwandelaar Nico Schroten Leids Sportman'77 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Nico Schroten mag zich voor een jaar Leids Sportman nummer één noemen. Gister avond ontving de Leidse snelwandelaar van AV Holland de Zilveren Sleutels en de daarbij beho rende geldprijs van duizend gulden die jaarlijks door het Leidato-comité ter beschikking worden gesteld voor de sportman, sportvrouw of sportver eniging die de meest opvallende prestatie heeft geleverd. Dit jaar was die eretitel dus weggelegd voor de 43-jarige snelwandelaar Schroten. Op de j vijftig kilometer veroverde de atleet de Nederland- se titel, over twintig kilometer bleek er een zilver en plak voor hem weggelegd. Overigens werd in het jury-rapport gesproken over een jaar van „hevige matigheid" in de Leidse Sportwereld. Op de foto Nico Schroten en de zojuist overhandigde els (zie verder pag 3). TENZIJ STEENKOOLGAS WORDT BIJGEMENGD (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Om te vermijden dat opnieuw alle gastoestellen in ons land moeten worden omgebouwd, wat meer dan een miljard gulden ikost, is het volgens het Gasinstituut noodzakelijk dat zo snel mogelijk wordt begonnen met bijmen gen van steenkoolgas in aardgas. Duidelijk is, dat de openbare gasvoorziening bin nenkort niet meer uitsluitend gebaseerd zal kun nen zijn op aardgas van Groningse kwaliteit, waarvoor een 15-tal jaren geleden alle leidingen en toestellen zijn omgebouwd. Dit is enerzijds het gevolg van het nu al merkbare tekort aan Gro nings gas en anderzijds van het aanbod van aardgas afkomstig van het continentaal plat en uit onder meer Algerije. De eigenschappen van dit „vreemde" aardgas wijken zo sterk af van het Groningse, dat deze gassen alleen door de bestaande toestellen kunnen worden verwerkt als de toestellen worden aange- j past. Die kostbare ombouw is echter niet nodig, als in voldoende mate steenkoolgas wordt bijgemend. Volgens het Gasinstituut is deze oplossing sterk aan te bevelen, omdat in de toekomst uitsluitend steenkoolgas zal kunnen worden geleverd, aange zien de gasreserves in ons land eens zullen opra ken. Het Gasinstituut pleit er bovendien voor, dat vanaf 1980 geleidelijk nieuwe toestellen op de markt komen, die later op eenvoudige en goedkope wijze kunnen worden aangepast aan de nieuwe eisen. De oude toestellen zullen dan tegen het einde van deze eeuw door slijtage of andere gebreken uit I gebruik zijn. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De treinkaping bij De Punt vorig jaar is er de oorzaak van, dat de Spoorwegen in 1977 een verlies van vijftien miljoen gulden heb ben geleden. Na de treinkaping in 1976 bij Beilen viel het reizigersvervoer eveneens sterk terug, maar het herstelde zich al na een maand. De kaping bij De Punt heeft echter de gehele zomer doorgewerkt, aldus de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen mr. M. G. de Bruin De ontwikkeling van het vervoer liep de eerste maanden van vorig jaar boven verwachting, aldus mr. de Bruin. Tot mei lagen de ontvangsten al op 108 procent. Na de treinkaping bij De Punt veranderde dit echter zeer snel. Het kwam vooral tot uiting in een aanmerkelijk lagere verkoop van speciale NS-arrangementen zoals tienertoerkaar ten, achtdaagse abonnementen kaarten voor va kantiedagtochten en dergelijke. De ontvangsten tuimelden snel omlaag tot 99 procent Als gevolg daarvan waren de ontvangsten 19 miljoen gulden minder, dan waarop de Spoorwegen voor 1977 hadden gerekend. Het verlies zou anders 4 miljoen gulden zijn geweest De tienertoerkaarten liepen met bijna 20.000 terug, de achtdaagse abonne- mentn met 30.000, de vakantiedagtochten met 80.000. „Het geheel overziende is de eerste en meest dringende opdracht om het buiten onze schuld geschaad vertrouwen in de veiligheid van het treinvervoer te herstellen", aldus de president-di recteur van de NS. Hij wees er verder op, dat het legioen van 60- en 65-plussers met een totaal van 300.000 reizigers op sterkte gebleven is, de Spoorwegen dus trouw blijft Amsterdam Een 41-jarige man uit het Noordhollandse Berkhout werk zaam bij de brandweer in Amsterdam is vanmorgen vroeg verdron ken nadat een brandweerauto in het water van de Westertoe gang was gere den. Een aantal collega's van de omgekomene moest in een zie kenhuis opgeno men worden. Ook een politie man, die te wa ter was gegaan om hulp te verle nen moest ter observatie opge nomen worden. In de loop van de morgen kon den enkele brandweerlieden weer naar huis. De brandweer auto (zie foto) op weg naar een brandje in de Jordaan en raakte vermoe delijk door de gladheid te wa ter. Drie takel wagens waren nodig om de au to weer op het droge te krijgen. PARUS (RTR/UPD - De Fran se Gaullistische leider Chirac, die burgemeester van Parijs is, zal alle ceremonies voor de Amerikaanse president Carter boycotten. Hij nam dit besluit omdat de Amerikaanse presi dent, die gisteren voor era be zoek van drie dagen in Fran krijk arriveerde, geen beleefd heidsvisite aflegt bij het Parij- se raadhuis. Op de achtergrond van deze affaire speelt de slechte verhou ding tussen de Franse president Giscard d'Estaing, en burge meester Chirac die in dezelfde politieke coalitie zitten. De twee zijn het o.m. niet met elkaar eens over de strategie bij de in maart te houden parlementsver kiezingen. In een toespraak die Carter gis teren in Parijs hield voor de leden van de Frans-Amerikaan se vriendschapsvereniging, zei de Amerikaanse president dat confrontatie plaats moet maken voor ontspanning, maar dat die ontspanning onmogelijk is zon der het Noordatlantische bond genootschap ten opzichte waar van de Verenigde Staten hun verplichtingen volledig zullen nakomen. Met onze bondgeno ten, aldus de Amerikaanse pre sident, zijn wij in staat onze vrijheid te behouden omdat wij militair sterk zijn. Militaire macht zonder ontspanning kan tot een conflict leiden, maar ont spanning is onmogelijk zonder de NAVO en de steun van het volk voor een krachtige defen sie. Vandaag brengt Carter een be zoek aan de Normandische kust waar de Amerikaanse troepen in 1944 landden. Morgen zal hij een onderhoud hebben met Francgois Mitterand, de leider van de Franse socialisten. President Carter (links) en zijn gastheer Giscard d'Estaing wuiven naar het publiek nadat het Amerikaanse staatshoofd een krans had neergelegd bij het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomphe. Dodelijk ongeval met lift UTRECHT (ANP) De 44-jari- ge onderhoudsmonteur D. En- develd uit Alphen aan den Rijn is gisteren in Utrecht bij een bedrijfsongeval om het leven gekomen. Hij was bij de firma Gipsbouw b.v. aldaar, bezig met het repa reren van een lift voor gipsblok- ken, toen hij ten gevolge van een breuk in de kabel onder de lift bekneld raakte. De arbeidsinspectie stelt een on derzoek in. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer' 071-122244 en per speciale koe-, rier wordt' de krant alsnog ge-| bracht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIERMONNIKOOG Het kleine leger van beroeps-jut ters op de wnAWilaniUi aangevuld met avontuurlijke amateurs op dit gebied ver keert in opperste staat van alarm. Tijdens de hevige or kaan in de nacht van HinsHag op woensdag zijn enkele mij len uit deknst namelijk vijf met kostbare gebruiksgoede ren gevulde containers over boord geslagen van een Duits vrachtschip, dat van New York onderweg was naar Hamburg- Jutters en officiële instanties kijken vol spanning uit naar deze gigantische „drenkelin gen". Wanneer de containers niet voortijdig een graf in de Noordzee vinden, is era boeiende strijd tussen beide te verwachten. Veelal slaat zo'n container stuk op de zandbanken voor de kust en als een hoorn des overvloeds brengt de vloed dan de spulletjes naar de strandlijn waar rappe handen gereed staan de geschenken van de zee in ontvangst te nemen. Nog vers in het geheugen ligt de met mannenbroeken gevul de container waarvan de in houd enige tijd geleden op Ameland aanspoelde Korte tijd later droegen alle volwas sen eilandbewoners dezelfde broeken. Actie Buma/Stemra Zakelijk gebonden rtv-mensen moeten de ether uit (Van onze radio- en tv-redactie) AMSTERDAM De Buma/S temra, die de anteursrechtra re gelt voor artiesten, wil radio- en tv-medewerkers uit de ether gaan weren, die zakelijke be langen hebben. Dit heeft drs. G. WUlemsen na mens de Buma/Stemra laten we ten. Radio- en tv-mensen, die commerciële bindingen hebben met grammofoonplatenfirma's en muziekuitgeverijen, brengen schade toe aan artiesten die niet bij hun belangen zijn betrokken. Buma/Stemra gaat een actie voeren en wil zelfs maatregelen op overheidsniveau afdwingen. LEIDEN De gemeente Leiden krijgt van bet rijk een voorschot van 2,6 miljoen voor de verbe tering van de gebieden De Kooi/Noorderkwartier en Maredorp. Minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft biertoe gisteren besloten. Met Leiden gaan ook de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Groningen pro fiteren van de „beschikking geldelijke steun stads vernieuwing 1977", ofwel de interim-saldoregeling. Dit is een tijdelijke regeling voor het verlenen van rijkssteun voor stadsvernieuwing. Zij loopt vooruit op de wet op de stadsvernieuwing. De zes gemeen ten hebben op uitnodiging van de toenmalige staatssecretaris vemieuwingsgebieden aangewezen die voor deze financiële regeling in aanmerking zouden komen. Voor de gemeenten betekent de regeling, dat het rijk in de vemieuwingsgebieden het verschil zal vergoeden tussen de kosten van voorbereiding en uitvoering enrzijds en de op brengsten anderzijds. Het in totaal hiermee ge moeide subsidiebedrag wordt geraamd op 300 miljoen. De minister va Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is akkoord gegaan met de keuze van Maredorp. Ook stemt hij in met het gebied De Kooi/Noorderkwartier rnet uitzondering van het deel van de wijk De Kooi ten oosten van het oude N.S.-emplacement en ten noorden van de Ja va- straat Dit deel van de wijk bevindt zich nog in redelijke staat, aldus de bewindsman. AMSTERDAM (ANP) Twee Amsterdamse fiet sers, die dezer dagen op dezelfde avond maar op verschillende plaatsen in de hoofdstad tegen een over de weg gespannen draad zijn gereden, zijn er goed afgekomen. Zij werden niet gewond. Dit gevaarlijke spelletje schijnt in Nederland weer toe te nemen. Vorige week werd een bromfietser in Alkmaar gedood nadat hij tegen zo'n draad gereden was. Kort daarvoor werden in Eindhoven twee fietsers min of meer ernstig gewond door een dergelijke draad. Servet moet hangen LONDEN (UPI) Weg met al die vervelende wereldproblemen; een briefschrijver in de Londense Times heeft een belangrijker zaak om zich druk over te maken: de plaats van het servet tijdens de maaltijd. „Hoeveel fraaie, cadeau gekregen stropdassen zijn al ontsierd door vetvlekken jammert R. J. Rees uit Cambrid ge. „Hoeveel overhemd- fronten zijn al bevuild door jusdruppels en hoeveel vesten door wijnvlekken?" Al die afschuwelijke dingen kunnen ondervangen worden, aldus Rees, als men het servet onder de kin bevestigt en af ziet van die bespottelij ke gewoonte het servet over de knie uit te spreiden als een schort Volgens Rees zijn .Eu ropeanen" dwjz. de be woners van het conti nent kmbevestigers, maar Angelsaksen knieleggers. Door ook het servet onder de kin te hangen .gullen wij ons niet alleen goede Europeanen tonen, maar ons ook heel wat kosten en verlegenheid besparen". Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. ...als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: V woonplaats Oeze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349. Leider)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1