Saoedi's houden vast aan standpunt Verbeten jacht op „wurger Hollywood" „Mensenroof BV" is in Italië zeer lucratieve bezigheid Spiegel-correspondent mag niet werken in Oost-Duitsland GEEN OVEREENSTEMMING MET CARTER CAMBODJA MELDT TEGENOFFENSIEF 6 BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JANUARI 1978 PAGINA 7 MILAAN (ANP) - De ontvoe ring van rijke mensen blijkt binnen de haperende econo mie van Italië, een lucratieve industrie te zijn geworden. De netto-opbrengst over vorig jaar wordt door de Italiaanse politie geschat op ruim 80 miljoen gulden. De totale omzet van de „Men senroof BV", zoals deze ont voeringsindustrie in Italië wel schertsend wordt ge noemd, wordt, sinds ontvoe ringen in Italië in het begin van de jaren zeventig een po pulaire bezigheid zijn gewor den, geschat op ruim 400 mil joen gulden. Het totaal aantal ontvoeringen in Italië sinds de jaren zestig bedraagt tot nu toe 326, waar bij rekening moet worden ge houden dat het aantal ontvoe ringen in de jaren zeventig zeer sterk toenam, met een rekord van 72 over het jaar '77. De meeste slachtoffers van de verschillende benden die zich met mensenroof bezig houden, zijn ongedeerd vrijgelaten na dat hun familieleden een flink losgeld hadden betaald. Van 39 slachtoffers werd niets meer vernomen, in zoverre dat enkelen van hen vermoord werden teruggevonden. Over zeventien personen die in de voerders. Aangenomen wordt dat zij nog steeds worden vast gehouden ergens in Italië. „Het is een indrukwekkende industrie, die zeer snel groeit omdat ontvoerders in Italië zelden worden gepakt", aldus een Italiaanse politie-officier die niet bekend gemaakt wilde worden. Het komt namelijk zelden voor dat de Italiaanse politie er in slaagt een bende mensenr overs op te rollen. De benden, waarvan bekend is Jat zij worden gesteund door de maffia van Sicilië en Cala- brië en een enkele keer ook door de gewone onderwereld, zijn moeilijk aan te pakken vanwege hun hechte en gehei me organisatievorm. Daarbij komt nog dat de families van de ontvoerden vaak bereid zijn de onderhandelingen in het geheim te voeren om de veiligheid van de slachtoffers niet in gevaar te brengen. Bo vendien kunnen de organisa ties ook nog rekenen op be trouwbare, goedkope krach- ten, vaak werklozen. De „Mensenroof BV" lijkt ook uitstekend in staat te zijn de grote bedragen aan losgeld weer „schoon te wassen". Hoe wel de politie meestal op de hoogte is van de serienum mers van de bankbiljetten, worden losgelden zelden te ruggevonden. Een toevalstreffer was de vangst van een losgeld van bijna zes ton, onlangs in een treinstation in het plaatsje' Alessandria. Een kofier met bestemming Sardinië sprong tijdens het overladen open. De geldzending bleek door een ar beider uit Sardinië in Milaan op de trein te zijn gezet en was geadresseerd aan zijn vrouw: De man heeft echter geen strafblad en de politie heeft dan ook weinig hoop achter de identiteit van de grote jongens achter deze operatie te komen. Het gebied dat de laatste jaren het meest geplaagd wordt door ontvoeringen is de drie hoek tussen Milaan, Turijn en Genua. Tweederde van het to taal aantal ontvoeringen vorig jaar zijn in dit gebied uitge voerd. Pogingen van de rechterlijke macht om tijdelijk beslag te leggen op de eigendommen van ontvoerde personen om zó betaling van een losgeld te voorkomen en het in dienst nemen van lijfwachten en het gebruik van waakhonden, neb ben niet geleid tot een vermin dering van het aantal ontvoe ringen. „Veel rijke industriëlen heb ben hun villa's veranderd in ware forten, bewaakt door lijf wachten en honden en bevei ligd met de meest moderne electronische uitrusting. Toch kunnen zij een ontvoering nauwelijks voorkomen als een van de benden hen als volgend slachtoffer heeft uitverkoren", aldus een politie-officier in Mi laan". De organisatie kan hen weken lang laten schaduwen totdat het juiste moment voor de ont voering is aangebroken. Dat moment, waarin het slachtof fer kwetsbaar is, hoeft niet langer te duren dan een half De enige manier om deze or ganisaties efficiënt aan te pak ken is een beter uitgerust poli- tie-apparaat, zo werd onlangs door een van de topfunctiona rissen van de Italiaanse politie betoogd. Voorlopig wordt dit door de politie echter als een utopie gezien, omdat dit overheidsap paraat op het ogenblik de han den vol heeft aan het politiek terrorisme en gewelddadige misdaden van de onderwereld. Ieren vingen teveel haring DUBLIN (AP) - De Ierse vis sers hebben de door de EG ge stelde beperkingen van de vang sten aan de laars gelapt en, hetgeen dus illegaal is, voor ton nen aan haring meer gevangen dan waarop zij recht hadden. In juni van het vorige jaar was vastgesteld dat de Ierse vissers 6500 ton haring mochten van gen, maar in het gebied voor de noord-westkust van het eiland is een extra 2000 ton binnenge haald. Politie trakteert bejaarden op wild zwijn PARIJS (DPA) - Bejaarden van een tehuis in Castanet bij het Zuidfranse Toulouse kregen gisteren wildzwijn op tafel dankzij een Salomonsoordeel dat politiemannen velden over de eigendom van zo een dier dat door een auto was aangere den en daardoor op een andere auto werd geslingerd. De politie werd voor een zoge naamd ongeluk geroepen, maar ter plaatse aangekomen bleken de bestuurders het helemaal niet oneens te zijn over schuld of schade, maar alleen maar over de vraag wie het stuk wild in zijn kofferruimte kon stop pen. Beiden stonden er aan te trekken. De politie maakte er een eind aan door het zwijn zelf mee te nemen. Veel nieuwe ministeries in Turkije nodig ANKARA (Rtr/UPI) Forma teur Bulent Ecevit van Turkije is genoodzaakt het aantal minis teries, thans 29, aanzienlijk uit te breiden om te betalen voor de steun van elf onafhankelijke parlementsleden, die hebben ge broken met de partij van de vorige week weggestemde pre mier Demirel. De overlopers willen allemaal minister wor den, evenals de drie parlement sleden van de splinterpartijtjes die Ecevit steunen. Om het aan tal ministersposten voor zijn ei- igen partij (214 zetels in het par lement) daar enigermate mee in overeenstemming te brengen, moet het aantal ministeries flink worden uitgebreid. Vandaag of morgen zal Ecevit zijn ploeg voorstellen aan president Koro- turk. VOLKSSTEMMING Vandaag wordt in Chili een volksstemming gehou den waarin de bevolking zich moet uitspreken voor of tegen het regime van president Pinochet. In de hoofdstad Santiago deden zich gisteren verscheide ne botsingen voor tussen voor- en tegenstanders van de militaire junta. Tegenstanders van Pinochet begeven zich hier naar het centrum van de stad. President Carter en zijn gastheer Sadat. De leden van de militaire kapel die Carters aankomst opluisterden, bogen voor het binnenkomen van het vliegtuig in gebed naar het oosten. RIAD (AP) Een uiterst summiere verklaring bij het vertrek van president Carter uit Saoedi- Arabië steunt de geruchten dat de Amerikaanse president er niet in is geslaagd koning Khaled van zijn standpunt over de vredeskansen van het Midden-Oosten te overtuigen. Minister van bui tenlandse zaken, prins Faisal, deelde mee dat de standpunten van de Verenigde Staten en Saoedi- Arabië niet overeenkomen, en dat is te begrijpen, omdat de VS een rol als bemiddelaar in het Midden-Oosten spelen". President Carter heeft ongeveer 15 uur in Saoedi- Arabië doorgebracht. Hij heef behalve over de problemen van het Midden-Oosten gesproken over samenwerking op het terrein van de energie-voor ziening en de noodzaak om de oliedollars die zich ophopen in de OPEC-landen weer in roulatie te brengen. Prins Faisal verklaarde bij Carters vertrek, waar bij geen communiqué werd uitgegeven: „De be sprekingen zijn voornamelijk over het Midden- Oosten gegaan. Zijne koninklijke hoogheid heeft president Carter verteld dat het koninkrijk op het standpun staat dat er geen rechtvaardige en duur zame vrede kan worden bereikt, tenzij twee voor waarden zijn vervuld: volledige terugtrekking uit de Arabische gebieden binnen de grenzen van voor 1967, inclusief Jeruzalem, en het verlenen van de rechtmatige rechten aan de Palestijnen". Goed- géinformeerde zegslieden hebben te kennen gege ven dat op alle andere punten een volledige over eenstemming werd bereikt. Carter heeft behalve met koning Khaled ook overleg gepleegd met kroonprins Fahd en sjeik Jamani, de minister van oliezaken. Hetze tegen Van Agt Iedere mogelijkheid wordt aan gegrepen om aanvallen te doen op de nieuwe minister-presi dent Neem het geval voor de Duitse televisie, waarbij Van Agt in het Duits een verklaring aflegde die naar hij later eerlijk toegaf door onvol doende beheersing van de Duit se taal niet weergaf wat hij bedoelde. Vorige leiders spra ken soms nog niet eens ver staanbaar Nederlands. Ook lei ders van grote landen laten wel eens steken vallen. Neem het geval van president Carter in Polen waarbij de tolk hem vol komen belachelijk maakte. Iede reen maakt fouten, gelukkig zijn we nog geen computers. Oud- minister president Den Uyl doet natuurlijk even hard mee aan de aanvallen. Hij eet zogenaamd niet zo duur. Nee, hij strooide de mensen zand in de ogen door zogenaamd in een tent te kam peren, zich daar voor te laten fotograferen en zich daarna naar zijn riante hotel te spoe den. Kwintsheul J. C. v.d. Goorbergh (Naschrift redactie: Den Uyl heeft zich nooit door een riant hotel uit zijn tent laten lokken: hij heeft wel degelijk gekam peerd). Zuid-Afrika Met de goede wensen voor nieuwjaar wil ek mij graag be schikbaar stel, om weer die goe de betrekkinge met Holland en Suid Afrika te handhaven. U weet hier woon duizende Hol lander en klau nog aan die ge woontes vast, eet nog elke zon dag Hollandse beskuit en die geregelde zang, dans toneel. Zelfs elke zondag kan Hollandse kerkdienste bijgewoond word. Firma's, xtraat en steden en ook die wapen van ons weermag het Hollandse namen. Kort om, ons twee landen hoort bij elkaar en als een regering 'n fout maak, dan moet hij gehelp word, maar nie verstoot word nie, want dan word hij kwaad. Ik is al 25 jaar hier, werk bij die depertement van Bantoe administrasie en ontwikkeling voor 20 jaar, werk nou vir opleiding in die Bophut hatswana regeringsdienst om die mense te leer. Dus ek het heelveel ondervinding van die lewenswijzen van die Bantoes en behandeling. Nou wil ik u heel vriendelijk vragen of u mij zult helpen om die bevolking beter inlichting over Suid Afri ka te geven. U kunt mijn naam en adres in die courant bupli- zeer en met die opschrift dat indien die mensen iets wil wete, net voor mij een brief schrijven. H. E. van Niekerk postbus 298 Rosslyn 0200 Suid Afrika Benen zijn sneller dan bus in City Londen LONDEN (DPA) In de binnenstad van Londen komt men thans sneller vooruit te voet dan met de bus. Het „University Colle ge" is het nagegaan en ge bleken is dat de rijtijd voor routes in het hart van de Britse hoofdstad in de afge lopen vijf jaar met bijna 20 procent is toegenomen. Met de auto kan men met gemiddeld 20 kilometer per uur in de Londense City vooruitkomen, maar met de stadsbus maar 6 kilometer per uur. PEKING/HONGKONG (Rtr/UPI) - Cam bodjaanse legereenheden zijn gisteren een fel tegenoffensief begonnen tegen de inva sietroepen uit Vietnam, zo heeft in Peking een woordvoerder van de Cambodjaanse ambassade bekend gemaakt. Over de omvang van de gevechtshandelin gen is echter niets met zekerheid bekend. Volgens Thailandse zegslieden, die kennelijk afgaan op Amerikaanse satellietfoto's, was het gisteren vrij rustig, op enkele schermut selingen na. Volgens de Amerikaanse om roeporganisatie ABC zouden Chinese advi seurs de Cambodjanen bijstaan. Volgens Vietnam zijn enkele Chinezen door Vietna- mezen krijgsgevangen gemaakt Anderzijds zouden Chinese bemanningen van Cambod- jaans luchtafweergeschut in de afgelopen weken verscheidene Vietnamese MiG-jagers hebben neergehaald. Voorts blijven de strijdende partijen elkaar bestoken met beschuldigingen over agressie en daarbij bedreven gruwelen. Vietnam bood gisteren overigens opnieuw aan het conflict aan de conferentietafel uit te praten, Cambodja weigerde echter opnieuw. Mevrouw Indira Gandhi Indira Gandhi uit Congrespartij gestoten NEW DELHI (Reuter) Oud premier Indira Gandhi is uit de Congrespartij gezet, nadat zij, door een dissidente groep als voorzitster was gekozen. Vorige maand traden acht van de 21 leden van het parktij bestuur, onder wie Indira Gandhi, af, om een aparte groepering te vor men. Het besluit tot uitzetting werd door negen ,van de overge bleven dertien bestuursleden ge nomen. .(Van onze correspondent Amie van Vree) vanuit Oost-Berlijn tegen de Bondsrepubliek is BONN - De DDR-autoriteiten hebben de nieuwe gevoerd. Het artikel werd betiteld als „een verzin- correspondent van het weekblad „Der Spiegel" in sel van de Westduitse inlichtingendienst BND" die Oost-Berlijn, Karl-Heinz Vater, geen toestemming daarbij nauw met „Der Spiegel" zou hebben sa gegeven zijn redactionele werkzaamheden in de mengewerkt. De Westduitse correspondenten in DDR uit te voeren. De weigering om de journalist Oost-Berlijn, vooral die van „Der Spiegel" en van de in oktober al aangevraagde acctrediteringspa- de' Duitse televisie, werden uitgemaakt voor pieren te overhandigen is een direct gevolg van „handlangers en spionnen van de BND", die beter de publicatie van een manifest van een groep het land uitgezet konden worden. Oostduitse dissidenten die afgelopen zaterdag in De minister van Duits-Duitse betrekkingen in „Der Spiegel" is verschenen. Bonn, Franke, heeft gisteren in een interview overigens gezegd niet in een georganiseerde oppo- Daarin uitte een „Bond van democratische com- sitie tegen het bewind van Honnecker te geloven munisten in Duitsland" zeer scherpe kritiek op de en dat een dergelijke groep zeker niet de betekenis Sovjet-Unie en op de SED, de Oostduitse eenheids- heeft die „Der Spiegel" er aan toeschrijft. „Het partij. zou volstrekt onjuist zijn om aan te nemen dat De weigering om Vater in Oost-Berlijn toe te laten deze oppositie van wezenlijke betekenis zou kun- is het voorlopige hoogtepunt van een felle campag- nen zijn voor de binnenlandse situatie in de DDR", ne die sinds de openbaarmaking van het manifest aldus Franke. (Van onze correspondent Hans Toonen) LOS ANGELES De politie van Los Angeles weet zich geen raad met de zogeheten „Wurger van Hollywood", ook wel genaamd de bermwur- ger vanwege zijn gewoonte om de lijken van zijn tot op heden elf slachtoffers in verlaten bermen achter te laten. Want ondanks het verhoren van tenminste drieduizend personen, onder wie tach tig op proef vrijgelaten moordenaars, zeker twee honderdvijftig aanranders en een veelvoud van sexmaniakken, heeft de politie nog geen enkel spoor. Ook het te hulp roepen van een paragnost heeft niets opgeleverd. Op de valreep van zijn pensionering heeft politie chef Davis het begin december speciaal ingestelde opsporingsteam opgetrokken naar een sterkte van 65 man. Het team, dan nu onder leiding gekomen van kapitein Gene Roch, hoofd-moordzaken, krijgt alle voorrang bij het opsporen van de wurger van Hollywood, op wiens hoofd een beloning staat van bijna vierhonderdduizend gulden, waarvan een kwart miljoen is uitgeloofd door het stadsbestuur van Los Angeles. Toen deze gigantische beloning werd bekend gemaakt, dachten de autoriteiten hiermee mogelijke getuigen van de lugubere moor den te kunnen paaien. Een maand na de bekend making van de forse beloning lijkt het daar niet op. De miljoenenmetropool raakt ongeduldig. En menigeen vraagt zich wrevelig af of de politie wel tegen deze taak is opgewassen. De spanning heeft zelfs geleid tot geruchten als zou de wurger ge zocht moeten worden binnen het politiekorps zelf. Deze wat bizarre verdachtmaking werd gebaseerd op het gerucht dat er bij sommige van de elf sinds half oktober gewurgde meisjes en jonge vrouwen sporen van handboeien waren aangetroffen. Poli tiechef Daryl Gates dementeerde dit gerucht maar voegde er aan toe, dat „de wurger bijzonder goed op de hoogte is van de politiemethodes". Overigens krijgt de politie steeds meer het vermoe den dat de elf moorden niet het werk zijn van een en dezelfde wurger. „Wij hebben nooit be weerd dat er maar één wurger zou zijn. Nu we een maand verder zijn met het onderzoek denken we ook aan de mogelijkheid dat we wellicht met drie verschillende wurgers te maken hebben, wat natuurlijk het ontsporen niet vergemakkelijkt", aldus Gates, die zich er over verheugt dat steeds meer vrouwen in Los Angeles erg voorzichtig zijn geworden in dagelijks doen en laten. „Hoe voor zichtiger de vrouwen worden, des te onvoorzichti ger moet de wurger te werk gaan als hij het niet bij elf slachtoffers wil laten." Hoewel menigeen twijfelt aan een spoedige arres tatie van de wurgerts) van Hollywood blijft de politie optimistisch. „Zijn geluk raakt een keer op. En dan zijn wij aan de beurt", verzekert een grimmige politiechef Gates. Klaar voor wandeling van 13.500 km SMITH VRAAGT PAUZE VOOR OVERLEG MUNITIE IN CELLEN VAN BAADER-MEINHOFLEDEN STUTTGART (UPI-AFP) Politiemannen met honden hebben in de cellen van de leden van de Baader-Meinhofgroep opnieuw springstof en munitie gevonden. In de cel van wijlen Andreas Baader vond men patronen voor een 9 mm-pistool en onder de vloer van de cel waarin de gestraften met hun advocaten konden praten werd 20 gram aan explosieven gevonden. SALISBURY (UPI) - Premier Ian Smith heeft de gematigde zwarte leiders van Rhodesië om een korte pauze in het overleg over de invoering van een zwar te meerderheidsregering ge vraagd omdat hij ruggespraak wil houden met zijn achterban. Hij wil nagaan of een compro mis mogelijk is over de kwestie van het aantal blanken in het parlement. Smith heeft tot nu toe gesteld dat een derde van de zetels in het parlement moet worden bezet door blanken, ter wijl Sithole en Moezorewa niet verder willen gaan dan een vijf de van het aantal zetels. Gevaar voor scheve toren niet geweken PISA (AP) - Als 1978 een droog jaar wordt, zou de toe stand van de scheve toren van Pisa opnieuw precair worden. Het feit dat de vermaarde toren vorig jaar niet verder is gaan overhellen is alleen te danken aan de overvloedige regenval, die het waterpeil in de grondla gen onder de 804 jaar oude to ren heeft gestabiliseerd, aldus prof. Livio Trevisan van de uni versiteit van Pisa. Het zou een ernstige fout zijn als men niet doorging met plannen om de toren te houden zoals die thans is. John Merrill, een 34-jarige Brit, staat hier Klaar voor een mars langs de kunst van het Ver enigd Koninkrijk, de langste mars ooit in Engeland gehou den. Tijdens deze circa 13.500 kilome ter lange tocht zal John, die o.m. ge sponsord wordt door een chocola defabriek zo'n 2000 repen chocolade eten. Hij hoopt met collecteren een mil joen gulden op te halen voor de Blin- denvereniging van het Gemebest en verwacht dat hij het zonder rustdagen zal volbrengen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7