primair bestemmen voor kantoren j|j|§mS|gj^a| VVD en CDA willen Schuttersveld Academische ziekenhuizen nemen toevlucht tot buitenlands gespecialiseerd personeel ONDANKS WERKLOOSHEID IN EIGEN LAND hII Bedrijven tegen eenrichtingverkeer op Volmolengracht Werkgelegenheid bij Grofsmederij niet meer in gevaar LEIDEN „Het Schuttersveld is ome laatste om op grotere schaal werkgelegenheid te creëren in de tertiaire en quartaire sector. Laten wij het lef hebben om deze kans met beide handen aan te pakken." Dit stelde bet CDA-raadslid W. Bleijie gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegenbeden. Aan de orde was de kantorennota die de afde ling E AB. onlangs het licht heeft doen zien. In de nota wordt een geheel ander beeld geschapen van wat Leiden nodig heeft aan ruimte voor kantoren dan in de ontwikkelings- schets van de projectgroep van de binnenstad. Zowel de heer Bleijie als de heer Van Duijn (WD) drongen er bij wethouder Van Aken op aan een beter wervingsbeleid ten aanzien van het bevorderen van de werkgelegenheid in de tertiaire en quartaire sector te voeren. De heer Van Duijn: „Het is onwenselijk nu reeds plannen te ontwikkelen voor woningbouw op het Schuttersveld. Voor je het in de gaten hebt, staat het Schuttersveld dan vol woningen, en hebben we weer earn uitstekende lokatie voor kanto- renbouw onze neus voorbij laten gaan." Met name de heer F. van Oosten (PPR) voelde niet zoveel voor een grootschalige kan to ren bouw op het Schuttersveld. Hij pleitte voor verspreide vestiging van kantoren aan de Langegracht, het Levendaal, de Plesmanlaan en het Schuttersveld. „Het gaat ook om de keus welke kantoren je in Leiden wilt hebben. Wij voelen meer voor kantoren met een regionale functie. Daarmee kun je daadwerkelijk een bijdrage leveren tot de oplossing van de werk loosheid in Leiden." Het PvdA-raadslid Ranner was dat met hem eens. „Het moet niet zo zijn dat de Leidse werkzoekenden niet terecht kunnen in de kantoren die op het Schuttersveld zullen worden gebouwd." Mevrouw Passchier (PSP) zag in de ontwikkeling van woningbouw plannen op het Schuttersveld voor de gemeente Leiden een uitgele zen kans „echte sociale woningbouw" te plegen. „De grond is van de gemeente, dus de prijs van de woningen hebben wij zelf in de hand." Dit werd betwijfeld door het CPN-raadslid D. Hoeven. Hij pleitte voor het creëren van parkeerplaatsen en kantoren op het Schuttersveld. Over de uiteindelijke bestemming van het Schuttersveld zal aan staande maandag, wanneer in de gemeenteraad de ontwikkelings- schets voor de Leidse binnenstad wordt behandeld, niet worden beslist. Door de projectgroep Leidse binnenstad was voorgesteld de bebouwing van het Schuttersveld in vier fasen met elk woning bouw en kantoren bouw te laten verlopen. De commissie voor economische aangelegenheden sprak zich gisteravond uit voor het openhouden van de bestemming voor het terrein in afwachting van meer cijferss over de behoefte aan kantoorruimte in Leiden. nel ocnuuersveia (lucnuoio rrans HomDOUt) (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Nederlandse zieken huizen in het algemeen en de Academische Ziekenhuizen in het bijzonder moeten meer en meer hun toevlucht nemen tot het aantrekken van buitenlands gespecialiseerd personeel dat in eigen land ondanks een grote werkloosheid met geen moge lijkheid te vinden is. Deze merkwaardige situatie doet zich vooral voor bij de Acade mische Ziekenhuizen als bet gaat om anaesthesisten. Daar naast zijn steeds meer zieken huizen genoodzaakt gediplo meerde verpleegsters uit bet buitenland aan te trekken. Met name Engeland is in steeds toe nemende mate een leverancier van gediplomeerde verpleeg kundigen <lie in eigen land niet te vinden zijn. Drs. J. B. M Verhey, algemeen- directeur van het Academisch Ziekenhuis van Leiden (AZL) wees deze week in zijn nieuw jaarsrede al op de even bizarre als verontrustende toestanden die in de Nederlandse gezond heidszorg aan het ontstaan zijn. „Ofschoon ons land nog altijd 200.000 werkoozen telt, waaron der een groot aantal jeugdigen en een niet te onderschatten aantal academisch gevormden moeten we onze toevlucht voor gekwalificeerd personeel steeds meer nemen tot de Balkanlan- den (voor specialisten) en Enge land (voor verpleegkundigen)", aldus drs. Verhey. Ziekenhuizen in Utrecht en Rotterdam wer ken al met enkele tientallen En gelse verpleegsters en in Leiden waren er vorig jaar ook al twaalf in dienst De voornaam ste oorzaak van het tekort aan gediplomeerd verpleegkundig personeel is volgens de direc teur van het Leids AZ'het feit dat een verpleegkundige haar diploma nog geen twee jaar overleeft: „We raken ze binnen twee jaar kwijt aan het huwe lijk, ook al verdient zo iemand dan altijd nog 2.000 tot 3.000 gulden per maand, daar valt niet tegen op te vechten. Engel se verpleegsters verdienen veel minder dan in Nederland en zijn dus best bereid hier voor een tijdje in dienst te treden, ook al levert ons dat natuurlijk wel problemen op, zoals taal moeilijkheden", aldus de heer Verhey. Een andere oorzaak ziet hij in de onaantrekkelijke salarisop- bouw van het verpleegkundig personeel in Nederland: „Ze be ginnen hoog en eindigen te laag. Na je diploma kan je niet eens het dubbele van je salaris meer bereiken door promoties. We be schikken niet over de middelen om het voor ons personeel nog financieel aantrekkelijk te ma ken", verzucht de AZLrdirec- teur. Specialisten Met de specialisten is het al niet veel anders gesteld. Ook hier kampen de ziekenhuizen met toenemende personeelstekorten. De situatie onder de anaesthe sisten is het nijpends! „Voor een belangrijk deel omdat er eenvoudig geen geld komt om de opleidingen uit te breiden. En dat terwijl vele ziekenhuizen om deze mensen zitten te schreeuwen. Daar komt dan nog eens het vraagstuk van de hono rering bij, waardoor in het bij zonder de Academische Zieken huizen door dit tekort aan per soneel wordt getroffen. Wij Drs. J. B. M. Verhey, algemeen-directeur van het AZL:- we kunnen alleen nog maar bidden en met de genade meewerken moeten met onze begroting in handje lopen van de rij kso ver- tegenstelling tot veel andere zie- beid. Die bepaalt welke salaris- kenhuizen helemaal aan het sen in Academische Ziekenhui zen worden genoten. Daardoor verdient zo'n specialist buiten een Academisch Ziekenhuis al gauw een veelvoud van wat hij bij ons kan krijgen. Het enige probleem kan dan voor hem worden dat hij door het tekort aan collega's in een vakantiepe riode niet eens een vervanger kan vinden, zodat hij dat aller minst lage inkomen nauwelijks kan opmaken". Gekortwiekt Volgens AZL-directeur Verhey wringt de schoen door de toene mende bezuinigingsdrang waar door de gezondheidszorg wordt getroffea Met name de Acade mische Ziekenhuizen dreigen in ons land het kind van de reke ning te worden: „Of je nou Van Agt of Den Uyl hoort, als hen gevraagd wordt waar nog wel wat de knippen valt noemen ze meteen de Academische Zieken huizen, want daar hebben ze een totale zeggenschap over. In de rest van de gezondheidszorg kunnen ze alleen de tarieven beheersen. De Academische Zie kenhuizen zijn echter al zodanig gekortwiekt dat een voortzetting van dit beleid onherroepelijk leidt tot uitholling, verkrotting en afbraak", zo vreest de direc teur van het Academisch Zie kenhuis van Leiden, die daar direct aan toevoegt, dat de Leidse situatie nog gunstig af steekt bij de toestand van ande re Academische Ziekenhuizen in Nederland. ,Jk ben erg bang dat er binnenkort in deze sector klappen gaan vallen. Natuurlijk zit er wel enige rek in onze bedrijfstak, maar die gaat er ook een keer uit Als de over heid zo doorgaat zal ze de con sequenties moeten aanvaarden en ons taken moeten laten afsto ten. Op de manier waarop nu al jaren om de hete brij wordt- heen gedraaid kunnen we niet meer verder", stelt drs. Verhey. Illustratief in dit verband is het voorbeeld van de ontwikkeling van de post geneesmiddelen op de begroting van het AZL (die overigens ook dit jaar sluitend is). Deze post steeg met maar liefst 100% en daar steekt de maximale prijsstijging van het budget (5,5%) toch wel bijzonder schril bij af. „Ik heb heus wel begrip voor het afgrijselijke di lemma waar de rijksoverheid in zit Aan de ene kant het stimule ren van de werkgelegenheid, an derzijds het uitvoeren van be zuinigingen. Ik teken daar ech ter direct bij aan, dat de dienst ensector waar de ziekenhuizen toe behoren, toch altijd nog wel wat arbeidsintensiever is dan de kapitaalintensieve metaalindus trie. Daar moet de overheid ook aan denken en het is toch van de dolle dat je dan in een geluk kig nog gezonde bedrijfstak als de onze maar gaat zitten snoeien met alle risiko's van dien: bij ons zijn 70% van de kosten altijd nog personeelskos ten en dat kan van lang niet alle bedrijfstakken gezegd worden", aldus drs. Verhey. De directeur van het Leids Aca demisch Ziekenhuis zegt dit jaar nog niet direct een ramp te verwachten, „maar de toe stand is wel uiterst zorgwek kend. Ik hoop op een positieve en slagvaardige instelling van de overheid ten opzichte van onze problemen. Daar moeten we dan maar voor bidden, en met de genade meewerken ARJEN BROEKHUIZEN Het Engelse Bush Theater brengt donderdag 6 januari het toneelstuk „Writer's Cramp" in de Leidse Schouwburg. Het stuk behandelt de curieuze opkomst en neergang van een fringeschrijver. Aanvang 20.15 uur. Ruiterfestijn in Groenoordhallen In de Groenoordhallen wordt van 29 maart t/m 1 april een Indoor Ruiterfestijn gehouden. In dit door bet bestuur van de Stichting Leidse Paardendagen onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijver- e ui gingen georganiseerde festijn zullen dressuurwedstrijden, concours hippique, ponyruiterdag en sbownummers van ojl tuigpaarden en dekhengsten te zien zijn. In de Groenoordhallen wordt een grote springtuin aange legd van 60 bij 40 meter, met daaromheen tribunes voor duizenden bezoekers. De rest van de ruimte zal dienen als inspringterrein, gezelligbeidsmarkt en als een onderkomen voor de deelnemende paarden. Het programma vermeldt Springconcours voor landelijke ruiters klasse L; Groepsdres- suur en springconcours voor pony-equipes; Groepsdressuur en springconcours voor paarden-equipes; Individuele dres suur klasse Z; springconcours klasse M en Z gevolgd door Jacht-spnngconcours; springconcours .Win or Loze'. Praten over crisistijd Een aantal geschiedenisstudenten van de Leidse Universiteit zoekt mensen uit de Haver- en Gortbuurt van ongeveer 62 jaar en ouder om ben een interview af te nemen over bun levensomstandigheden in de jaren dertig en de crisistijd. Een ieder die medewerking aan dit onderzoek denkt te kunnen verlenen dient zich ia verbinding te stellen met Wim Ruigrok, Kaarsenmakerstraat 7-32 of Wan de Mee ter. tele foon 894781. Het interview neemt weinig tijd in beslag en zal hooguit een avondje duren. De gek Toneelgroep Theater brengt op zaterdag 7 januari ,J)e Gek" in de Leidse Schouwburg,J)e Gek" is het nieuwste toneel stuk van de Engelsman Edward Bond. Het stuk werd in Engeland uitgeroepen tot het beste stuk van het jaar. „De Gek" is het verhaal van de niet zo bekende Engelse dichter John Clare, die leefde in de vorige eeuw. Clare was een boerenjongen ten tijde van de industriële revolutie, die als „Boerendichter" in het toenmalige literaire Londen een kort stondige, hevige roem beleefde. Na de roem kon Clare in zijn daglonershut niet meer aarden en werd gek. In de hoofdrollen onder meer Carol Linssen, Margreet Blanken Peter Aryans, Amie Breeveld, Wim Hoddes en Ton Kuyl. Aanvang 20.15 uur. Ledenvergadering NW De NW afdeling Leiden houdt op dinviag 10 januari een ledenvergadering in het Antonius Clubhuis aan de Man 43. De vergadering dient tot voorbereiding van bet komende congres van de Industriebond NW. Aanvang 20.00 uur. Op dinsdag 24 januari wordt er een voorlichtingsavond gehou den over de Sociale Verzekeringen. De directeur van bet GAK, de beer La Grouw zal spreken en discussiëren over dit onderwerp leden en belangstellenden zijn van harte welkom op deze voorlichtingsavond. Aanvang 20.00 uur in bet Antonius Clubbuis, Mare 43. LEIDEN Enkele bedrijven aan de Oude Vest hebben bij het Leids gemeentebestuur geprotesteerd tegen de instelling van eenrichtingverkeer op de Volmolengracht. Zoals bekend willen b en w de Volmolengracht afsluiten voor verkeer vanaf de Langegracht. Tijdens een vergadering van de raadscommissie economische aan gelegenheden, betoogde het CDA-raadslid J. van Zijp dat met de instelling van eenrichtingverkeer in die zijde de problemen verlegd zullen worden van de Volmolmolengracht naar de Oude Singel. Het verkeer naar de bedrijven aan de Oude Vest zullen door de verkeersmaatregel via de Pelikaanstraat en de Oude Singel hun doel moeten bereiken. Met name een toeneming van het vereer op de Oude Vest hierdoor achtte de heer Van Zijp onwenselijk» Een van de bewoners van de Volmolengracht, de heer Valkhuizen wees de commissieleden op het grote aantal ongelukken dat thans op de kruising Oude Singel, Volmolengracht plaatsheeft. Mede op advies van de politie is het gemeentebestuur met het plan gekomen de Volmolengracht voor verkeer vanaf de Langegracht af te sluiten. Voor een meerderheid van de commissieleden stond in deze zaak evenwel het belang van de bereikbaarheid van de bedrijven voorop. Zij zullen de verkeerscommissie adviseren de Volmolengracht voor het verkeer van de Oude Singel af te sluiten, zodat de bedrijven aan de Oude Vest bereikbaar blijven via de Langegracht en de Volmolengracht. DOOR AANTREKKEN NIEUW PRODUKT ZOETERWOUDE - De toekomst van de Koninklijke Nederlandse Grofsme derij lijkt er wat rooskleuriger uit te zien. Begin februari begint de Grof smederij met het Haagse bedrijf Es- scher b.v. met het produceren van koudgasopslag- en transporttanks. Door het aantrekken van dit nieuwe product voor het in moeilijkheden verkerend bedrijf, zal het in de toe komst mogelijk zijn het thans bij de Grofsmederij werkende personeel (ongeveer 110 man) te handhaven. De ontslagaanvrage voor 50 man perso neel blijft van kracht. De productie van deze tanks vereist een gespecialiseerde kennis, die thans niet aanwezig is bij de KNG. Maxi maal tien werknemers van het 31 de cember 1977 opgedoekte Haarlemse bedrijf Bosscher b.v. zullen naar Zoe- terwoude worden overgeplaatst, te neinde de productie van het nieuwe product op gang te brengen. Bij de directie van de Grofsmederij verwacht men dat na een bepaalde inwerkperio- de deze gespecialiseerde apparaten bouw ervoor zal zorgen dat de Grof smederij kan blijven voortbestaan. De 110 man personeel zal niet worden ontslagen. Met deze nieuwe ontwikkeling maakt de Grofsmederij een goede kans om geldelijke steun te krijgen van het ministerie van Economische Zaken. Zoals bekend zal er dinsdag 17 januari een gesprek op het ministerie plaats hebben over het voortbestaan van de Grofsmederij. Door het ministerie was een maand geleden reeds de eis ge steld dat de directie van de Grofsme derij pogingen in het werk zou stellen om een nieuw product aan te trekken, zodat het voortbestaan van de Grof enigszins gewaarborgd zal zijn. „Met het plan om de tanks te gaan vervaar digen, hebben we betere papieren bij het ministerie in handen om steunver lening te bepleiten", aldus de heer D. ter Wisscha van het FNV. Writer's Cramp

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3