voor u Milioenenschade door storm Sadat eens met Carter Voorlopig geen Westeuropese vakantiespreiding Opnieuw twee staatssecretarissen Leiden bleef gespaard Brand verraadt jenever stokerij MAASBRACHT (ANP) - De politie van Maasbracht heeft gisteren de 30-jarige bankwer ker Jo S. gearresteerd nadat in diens schuur een illegale jene verstokerij was ontploft. De stokerij waarvan het bestaan bij de politie niet bekend was, had een geschatte capaciteit van minstens 4000 liter per week. Het vuur werd bestreden door de brandweer van Roer-, mond die erin slaagde schade aan de nabij gelegen woning van de bankwerker te voorko men. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oor zaak van de explosie is nog onduidelijk. De waarde van de jeneverstook-installatie en de aangetroffen grondstoffen wordt geschat op 100.000 gulden. Lawine doodt zes Alpinisten SALZBURG (AP) Op Nieuwjaarsmorgen is in de Alpen bij Salzburg een groep van acht Westduitse bergbeklimmers door een lawine bedolven. De stoffelijke resten van zes van hen zijn gevonden. Gevreesd wordt dat de twee vermisten ook niet meer in leven zullen zijn. De groep was op weg naar een hut in de bergen ten westen van Salzburg om daar Nieuwjaar te vieren, toen de lawine neerkwam. Het zoeken was pas begonnen nadat de vader en de broer van een van de Alpinisten maandag naar de berghut waren gegaan en daar niemand aantroffen. Zij waren gaan kijken omdat zij ongerust waren geworden dat de klimmers alsmaar niet terugkeer den. Veel doden in Pakistan na bezetten fabriek MOELTAN (Reuter) Tenmin ste 12 mensen, maar mogelijk zelfs 50, zijn maandag omgeko men bij gevechten tussen de politie en stakers in het 650 kilometer ten zuidwesten van Rawalpindi gelegen Moeltan. Bij de ongeregeldheden waren minstens 10.000 arbeiders be trokken. Den Haag Van vakantiespreiding in Westeuropees verband zal voorlopig nog niets komen. De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschap beeft verklaard dat zij voorlopig geen voorstellen zal doen om in het Europa van de negen tot vakantiespreiding te komen. In antwoord op vragen die het Tweede-Kamerlid Geurtsen (WD) als lid van het Europees parlement heeft gesteld, zegt de commissie dat zij „in verband met bestaande prioriteiten" nog geen studie kan ondernemen waarop eventuele voorstellen gebaseerd zouden moeten zijn. Zij ziet, gezien de individuele en collectieve verbintenissen die reeds op basis van de thans bekende data zijn aangegaan, geen mogelijk heid om de voor dit jaar vastgestelde vakantieperiodes alsnog te in Nederland en in de grootste Westduitse Bondsstaat, Nordrhein- Westfalen, op dezelfde datum zullen beginnen. „Aan de hand van de laatste jaren, en met name in 1977, opgedane ervaringen, kan nu al worden gezegd dat door deze vakantieregeling een verkeer schaos op de Duitse autowegen zal ontstaan". Het Nederlandse „nationaal bureau voor toerisme", dat ook pro beert tot een betere vakantiespreiding te komen, heeft onlangs verklaard dat vakantiespreiding in Europees verband (men dacht aan de OESO, de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling) zou moeten worden geregeld Kraakpand ontruimd LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag het kraak pand Rapenburg 50 ontruimd. Het pand is eigendom van de universiteit. De negen krakers was al enkele malen verzocht het pand te ontruimen, maar daar hadden ze geen gehoor aan gegeven. De vier vrouwelijke en vijf mannelijke krakers in leef tijd variërend van 17 tot 25 jaar werden zonder veel moeite op straat gezet. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en. 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht LEUSDEN - Ruim 3500 VW- busjes, vervaardigd tussen maart en oktober van het vorig jaar moeten terug naar de dea ler. Kwaliteitscontroles hebben uitgewezen dat sommige busjes bij belasting onder extreme om standigheden een defect kun nen krijgen aan de centrale stuurpen. Indien het onderdeel bij controle inderdaad vervan gen dient te worden, xal dat gratis gebeuren, aldus de VW- importeur. Deze handige rolmeetband Is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor hqt aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam adres woonplaats:.. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. £eidóe6oufta/tit Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 4 januari 1978, 68e jaargang no. 20932 Wat zou u doen? „Wat zou u doen?", Engels tv- spel van Charles Humphries op Ned. I om 20.00 uur. Om 20.55 uur Het programma met de map. Ned. II om 19.29 uur Kenmerk over Indianen in Ecuador en om 21.25 uur Televizier-supplement ver het eerste regeringsjaar van president Carter. Wisselvallig Wisselend bewolkt met eerst nog regen, hagel of sneeuw buien, maar later ook opklarin gen. Meest matige wind uit noordwest tot west. Maximum- temp. ongeveer 4 graden. Morgen zon: 8.48—16.43. Maan: 4.05—13.46. Schev. hoogw. 11.14., 23.55. Laagwater: 6.46., 19.11. HERMES (CDA) EN BEYEN (VVD) Koningin Juliana heeft gisteren drie staatssecretarissen beëdigd: links mevrouw mr. E. Veder-Smit (volksgezondheid), rechts drs. K. de Jong (onderwijs) en links boven de heer G. C. Wallis de Vries, oud-wethouder van Den Haag (CRM). (Van onze parlementaire redactie) K. H. Beyen van de WD. Hij zal DEN HAAG Het CDA-tweede worden belast met de buitenlandse kamerlid Hermes wordt toch economische betrekkingen: het ex- staatssecretaris op Onderwijs en portbeleid. Mr Beyen was lid van Wetenschappen. Minister Pais en de Raad van Bestuur van de Amro- hij zijn het eens geworden over de bank en hoofd van het buitenlands taakverdeling. De minister be- bedrijf van deze bank. Hij is de houdt de eerste verantwoordelijk- zoon van de vroegere minister heid voor de onderwijsvernieu- Beyen van Buitenlandse Zaken, die wing, de heer Hermes zal zich in het kabinet Drees (1952—1956) belasten met de onderwijsvernieu- het bekende duo Beyen-Luns vorm- wing bij het kleuter- en basison- de. derwijs. Hij zal zich daarbij onder Op Onderwijs is drs. K. de Jong meer bezighouden met de school- reeds als staatssecretaris benoemd begeleidingsdiensten. en op Economische Zaken drs de heer Hazekamp. Beiden zijn over- Op Economische Zaken komt mr gekomen van het kabinet-Den Uyl. DOLLAR VERDER OMLAAG (Vnan een onzer redacteu ren) AMSTERDAM Evenals op de andere Europese va lutamarkten is de stem ming van de Amerikaanse dollar vandaag bij opening van de Amsterdamse wis selmarkt flauw geweest Bij het begin van de han del bevond de dollar zich op een nieuw dieptepunt van 2,2230 - 2,2260 te gen een slot van 2,2440 op dinsdag. Gisteren had de dollar op de wisselmarkten in West- Europa al flink terrein moeten prijsgeven. Daar door bereikten de D-Mark en de Zwitserse frank een hogere koers in dollar dan ooit tevoren en steeg het pond sterling 3,5 dollarcent in vergelijking met het voorgaande slot. Uitlevering verzocht van ex-directeur Tealtronie (Van een onzer verslag gevers) ARNHEM Het minis terie van Justitie, heeft de Britse regering om uitlevering verzocht van de ex-directeur van het Nijmeegse kantoor computerbedrijf Teal tronie, Anthony Rod- gers. De Arnhemse offi cier van Justitie ver denkt hem van verduis tering van ongeveer an derhalf miljoen gulden. Mede door de manipulaties van Rodgers zou Tealtronie begin vorig jaar failliet zijn gegaan. De Arnhemse offi cier van Justitie verwacht dat de vroegere directeur over enkele weken in Arn hem kan zijn om zich al daar voor de rechtbank te verantwoorden. Na eerdere bezoeken die ambtenaren van de Economische Con troledienst aan Rodgers brachten, heeft de Neder landse Justitie niets meer van hem vernomen. Pogin gen om opnieuw met hem in contact te komen liepen op niets uit. Daarom be sloot de Arnhemse officier van Justitie mr. De Haas de vervolging door te zetten. Eerder al werd in Neder land een arrestatiebevel te gen hem uitgevaardigd. ASSOEAN (AP/Rtr) Met hartelijke handdrukken en kussen voor elkaar echtgenotes hebben president Sadat van Egypte en de Amerikaanse president Carter elkaar vanmorgen in Assoean be- groet. De Amerikaanse president brengt vandaag op doorreis van Saoedi-Arabië naar Parijs een ingelast bezoek aan Egypte dat van beslissende betekenis wordt genoemd voor de verdere ontwikkeling van het vredesoverleg in het Midden-Oosten. Sadat was vorige week teleurgesteld over opmerkingen van Carter i dat hij de voorkeur zou geven aan een niet-onafhankelijke Pales- I tijnse staat op de Westelijke Jordaanoever. Na hun 50-minuten durend onderhoud van vanmorgen verklaarde Sadat dat hij en Carter het eens konden worden over bepaalde stappen op weg naar de vrede, waarbij gesproken werd over terugtrekking van de Israëlische troepen en de erkenning van de wettige rechten van de Palestijnen. Sadat zou thans de voorkeur geven aan een thuisland voor de Palestijnen, dat op een of andere wijze met Jordanië verbonden wordt, maar dat het zelfbeschikkingsrecht voor de Palestijnen gewaarborgd moest zijn. Bij zijn vertrek uit Egypte riep een menigte „Lang leve Carter, de man van vrede". (Voor een overzicht van het bezoek van Carter aan Saoedi-Arabië zie pag. 7. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De storm die gisteren, gepaard met harde rukwinden, hagel buien en onweer over ons land raas de, heeft een spoor van vernielingen achtergelaten. Het noodweer eiste slechts een dode: een 47-jarige schip per die op de Hollandse IJssel van zijn schip werd geblazen. Tientallen mensen raakten gewond, onder ande re bij verkeersongevallen. Aanzienlij ke schade werd aangericht in de bos sen en aan kassen. Talrijke kerken verloren hun torens, zoals de gerefor meerde kerk in 's-Gravenzande, waar van de torenspits door blikseminslag in brand raakte en op een bankfiliaal terecht kwam. Van boerderijen en huizen werden de daken afgerükt, auto's waarin van de weg, op sommi ge baanvakken moest het treinver keer tijdelijk worden gestaakt door dat bovenleidingen braken of getrof fen werden door rondvliegend mate riaal. De zender Hilversum 2, getrof fen door blikseminslag, viel tijdelijk uit. Staatsbosbeheer schat dat er in de Neder landse bossen, met name op de Veluwe en in de omgeving van Kootwijk, ongeveer 15.000 bomen zijn afgeknapt of omge waaid. Vergeleken bij de beruchte stormen van november 1971 en januari 1973 viel de schade gisteren nogal mee. De coöperatieve verzekeringsmaatschappij Hagelunie, waarbij tachtig procent van de Nederlandse glastuinders is verzekerd, schat de schade op enkele miljoenen gul dens. Zwaar getroffen zijn de gebieden rond Heerhugowaard en Egmond en de strook Noordwijkerhout, Lisse, Aalsmeer tot in Midden Nederland. Uit het Westland kwamen betrekkelijk weinig schademel- dingen binnen, terwijl ook in het oosten van het land de schade aan kassen en gewassen meeviel. In het Friese Winsum sloeg de bliksem in de toren van de hervormde kerk. De wij zerplaten van de klok kwamen naar bene den en de muren van de kerk scheurden op verschillende plaatsen. In Oosterzee (Fr.) ontstond brand in de hervormde kerk, in Utrecht sloeg de bliksem in de top van de Domtoren. De brandweer kon echter geen sporen van brand vinden. Verschillende badplaatsen, zoals Scheven- ingen, werden geconfronteerd met een wa re zandstorm. Uit het hele land kwamen bij de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Drie-, bergen meldingen binnen van verkeerson gevallen. De gebruikelijke coördinatie van de hulpverlening vanuit Driebergen liep echter in de soep omdat blikseminslag in de hoofdzendermast het mobilofoonver keer vrijwel onmogelijk maakte. Zware regenval sloeg een gat in het dijkli- chaam van de zuidelijke ringweg rond de stad Groningen. Wegens de mogelijkheid van instorting werden de rijstroken voor het verkeer afgesloten. De directie van de Zuiderzeewerken sloot de weg Lelystad- Enkhuizen voor alle verkeer af wegens overslaand water. Geen van de waarnemingsstations van het KNMI kon echter een windhoos registre ren. Oorzaak van het noodweer was vol gens dit instituut het passeren van een klein maar actief front van erg koude lucht. Het koufront, in de nacht van maan dag op dinsdag ontstaan bij Schotland, botste boven Nederland op betrekkelijk warme lucht. De storm heeft ook Engeland zwaar getrof fen. In Yorkshire werd een man gedood toen zijn auto door een ontwortelde boom werd getroffenen Withernsea aan de oost-, kust, liepen twee kinderen verwondingen op toen een vallende schoorsteen door het dak in hun slaapkamer terechtkwam. De omgewaaide muur van de Katwijkse Zonnebloemschool LEIDEN De schade door de storm in Leiden en omgeving is erg meegevallen. In Leiden werd slechts een blikseminslag in de Pieterskerkkoorsteeg en Nieuwsteeg gemeld, alsmede de gebruikelijke hoeveelheid afge waaide dakpannen en omge waaide bomen. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. In Katwijk verwijderde de storm een muur van de Zonne bloemschool (voor BLO) aan de Piet Heinlaan. De aan de achter zijde van de school gelegen muur stortte in onder het storm geweld. In Lisse verdween de houten voorgevel van één van de drie lokalen van de kleuter school aan het Rembrandtplein. Ook bleef van de ruiten van deze school niets over. In Leid- schendam sloeg de bliksem in de antenne van het ministerie van Volksgezondheid en werden de mobilifoons van de politie geblokkeerd. De politie kon overschakelen op een landelijk net, de schade is aanzienlijk. Op de rijksweg 4 nabij Leider dorp veroorzaakte de storm veel blikschade bij auto-ongelukken. Een vrachtwagen kantelde en een personenauto werd van de weg geblazen. De bestuurders van de voertuigen raakten niet gewond.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1