LISSE: WEINIG KANS OP FILMTHEATER Hoorzitting Patrimonium Leiderdorp MR.BONNKE Inwonertal Noordwijk nam toe Deylerhuis heet voortaan Deylercentrum Mechanisatie geëxposeerd in Hobaho KORTWEG Grote belangstelling receptie Voorhout INITIATIEF DREIGT TE STRANDEN DOOR RUIMTENOOD Receptie mr. Vrolijk REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 3 JANUARI 1978 PAGINA 4 BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE J NOORDWIJK Volgens de voorlopige cijfer» Is de bevol king van Noordwijk met 228 toegenomen, zodat de gemeente per 1 januari 22754 inwoners telt „Een toename van precies 1 procent aldus burgemeester mr. Bonnike in zijn gistermid dag gehouden nieuwjaarsrede tot het gemeente personeel, dat in zeer grote getale op de tradi tionele bijeenkomst in De Kuip acte de presence gaf. In zijn betoog zette de burge meester uiteen.hoe men tot dit resultaat was gekomen. Er wa ren in het afgelopen jaar in totaal 260 geboorten geregi streerd. Na een voortdurend da lend geboortecijfer in de jaren na 1970, blijkt er thans een meer stabiele periode te zijn ingetre den, want in 1976 kwam er on geveer een gelijk aantal (258) jonge Noordwijkers ter wereld. Daar het aantal overlijdensge- vallen in 1977 terugliep tot 180, restte een geboorteoverschot van 80. De eveneens voorlopige cijfers van vestiging (1311) en vertrek (1163), leverden een vestigings overschot van 148 op, hetgeen mr. Bonnike onder meer toe schreef aan de terugkeer van tijdelijk „verbannen" Noordwij kers naar het saneringsgebied „Vreewijk": Ook de realisering van Duinpark-hoog had nieuwe Noordwijkers aangetrokken. Uit de nieuwjaarsrede van de burgemeester bleek voorts, dat de animo tot trouwen bij de Noordwijkers duidelijk was af genomen. Er traden 235 paren in het huwelijk - waarvan 62 buiten de gemeente - en mr. Bopnike rekende voor dat het aantal trouwerijen 25 procent minder was dan dat in het voor gaande jaar. Naar zijn mening viel dit te wijten aan het gerin gere aantal gereedgekomen nieuwe huizen. In totaal leverde 1977 202 nieuwe woningen op, maar er zijn momenteel nog wel 465 huizen in aanbouw, troostte de burgervader, die in dit ver band nog wees op de lijst van 709 woningzoekenden in Noord- wijk. Onder hen bevinden zich 172 alleenstaanden. In zijn toespraak liet de burge meester een aantal belangrijke gemeentelijke zaken de revue passeren. Zo zal de gemeente raad in het komende jaar be langrijke beslissingen moeten nemen, onder meer wat betreft de bouw in het Middengebied en de plaats van de toekomstige woningbouw in Noordwijk. Ook de bouw van het raadhuis zal de aandacht vragen. In dit ver band deelde mr. Bonnike mede, dat met de ingebruikneming van de Geertruida Kleuter school, de gemeentelijke dienst en hun tiende vestiging hebben betrokken. Met de realisering van de raadhuisbouw zal deze gescheidenheid van het gemeen telijk apparaat tot slechts enke le (onder meer de politie en de gemeentebedrijven) kunnen worden teruggebracht De bur gemeester herinnerde er verder aan dat vorig jaar de driehon derdste ambtenaar een feit was. Inmiddels bleek het gemeente lijk gezin te zijn uitgedijd tot 310 mannen en vrouwen plus enkele vakatures. Wat de ontwikkeling van de badplaats aangaat, merkte de burgemeester op, dat de talrijke bouwkranen op een trieste win terdag een wat macaber beeld geven, maar nieuwe hotels ver rijzen (Huis ter Duin en het Dura-project) en een tiental an dere plannen zijn nog in behan deling. Daarna bestond er gelegenheid om burgemeester en mevrouw Bonnike, de wethouders en ge meentesecretaris Van Sprang nieuwjaarswensen aan te bie den. Na de bijeenkomst met het gemeentepersoneel vond op het. raadhuis de gebruikelijke recep tie plaats voor de burgerij. LEIDERDORP - Donderdag 5 januari wordt er een hoorzit ting gehouden voor de bewo ners van de tot de woningstich ting Patrimonium behorende woningen. Deze bijeenkomst is belegd door de Raad van Toe zicht van de stichting naar aan leiding van het besluit van het bestuur het woningenbestand van de stichting over te dragen aan de Algemene Woningbouw vereniging Leiderdorp. Zoals bekend heeft dit besluit de nodige wrevel opgewekt bij de reeds enige tijd actief zijnde actiegroep van bewoners omdat dit zonder overleg was geno men. Het college van B. en W. dat de nodige medewerking bij de overdracht had toegezegd, heeft dit besluit onder druk van de actiegroep moeten intrekken, teneinde alsnog een inspraak procedure mogelijk te maken. Het bestuur van de woningstich ting Patrimonium heeft onlangs in een brief aan alle bewoners een uiteenzetting van de motie ven gegeven, die hebben geleid tot het besluit de woningen aan de AWL over te dragen. Het stelt daarin dat het kleine aantal en de ouderdom van de wonin gen voor het beheer en het on derhoud bijzondere problemen oplevert. Ook wordt melding ge maakt dat andere overwegingen zoals de omvorming van de stichting in een vereniging en het verkopen van de woningen aan de huurders niet uitvoer baar zijn. Verwacht wordt, dat naast principiële bezwaren, vele huurders niet in staat zijn om hun huizen te kopen. De overdracht zou hierdoor in gevaar komen, omdat de AWL alleen bereid is het gehele wo ningenbestand over te nemen met alle lasten en lusten. De hoorzitting wordt gehouden in het gebouw Irene en begint om 20.00 uur. LISSE In de hallen van de veiling Hobaho te Lisse wordt deze week de 27ste Mechanisa- tietentoonstelling gehouden. Gedurende deze tentoonstelling tonen fabrikanten en leveran ciers van onder andere de agra rische machines hun levering- NOORD WLJKERHOUT - Vormingscentrum „De Mast" aan de Vlashoven 21 houdt morgenochtend open huis. Vanaf augustus vorig jaar is er in het centrum een werk groep „Vrouwen praten met vrouwen". De leiding van het vormingscentrum wil meer be kendheid aan deze werkgroep geven. Vrouwen uit Noordwij- kerhout en omgeving worden daarom morgenochtend om half tien uitgenodigd een kijk je te komen nemen in het vor mingscentrum. Voor een kin deroppas is gezorgd. De kinde ren kunnen in het centrum genieten van een poppenkast voorstelling. OEGSTGEEST De fluitis ten Paul Verhey'en Rien de Reede en de cellist Anner Bijlsma geven op zondag 8 januari een concert in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Op het programma staan wer ken van J. S. Bach, J. C. Bach en W. F. Bach. Anner Bijlsma zal naast de cello ook de zoge naamde cello-piccolo bespelen. Het concert begint om twee uur. De kerk is open vanaf half twee. Plaatskaarten zijn te krijgen bij K&O, tel. 141141 WASSENAAR - Zaterdag 7 januari organiseert de buurt vereniging Oostdorp en omge ving weer een ruilmiddag in de ontmoetingsruimte van de vereniging aan de Broekweg. Het ruilfeest begint te 14 uur. Alles wat verzameld kan wor den, zoals prentbriefkaarten, foto's van het koninklijk huis, kinderleesboeken, lucifersmer ken, postzegels, sigarenband jes, sleutelhangers, speldjes, stickers, stripverhalen, suiker zakjes enzovoorts kan geruild worden. Als gaste zal aanwe zig zijn mevrouw A. Staffleu- van den Berg uit Sassenheim een bekend verzamelaarster, die een deel van haar enorme verzamelingen zal tonen. KATWIJK De altzangeres Aafje Heynis en haar vaste pianobegeleider Rudolf Jan sen geven op vrijdag 6 januari een concert in de Katwijkse Soefi-tempel. Uitgevoerd wor den werken van Brahms, Strauss, Sibelius, Debussy, Milhaud en Satie. Het concert begint om 20.15 uur. Het con cert is zowel voor K&O-in schrijvers als niet-ingezetenen toegankelijk. Toegang 8 en 6. Kaarten verkrijgbaar bij VW, Tripodia en huize Cal- lao, in Leiden bij bureau K&O aan de Oude Vest 45, tel. 141141 en 141200. Op de avond van het concert ook aan de zaal. LISSE - Het Comité Vakan tievreugd houdt op zaterdag 7 januari op het terrein tegen over de openbare lagere school De Poeleway, een kerst boomverbranding. Het vuur zal om vijf uur ontstoken wor den. Kerstbomen kunnen op deze dag ingeleverd worden op genoemd terrein van vier tot vijf uur en verder nabij de brug over de Leidschevaart van kwart over drie tot half vier en op het terrein van de speeltuinvereniging Kinder vreugd in de Engel van half vier tot kwart over vier. Iedereen die een of meerdere bomen meeneemt, ontvangt een toegangsbewijs voor de op woensdag 11 januari te organi seren filmvoorstelling in ge bouw 't Trefpunt aan de Schoolstraat. VOORHOUT Om in Voor hout alvast een beetje in de stemming te komen houdt de carnavalsvereniging „De Bok ken" zaterdag 7 januari een groot Prinsenbal in het Paro chiehuis aan de Herenstraat. Dit bal zal tevens een soort verbroederingsfeest worden. Die avond namelijk zullen de prins, de raad van elf, de boe- renblaaskapel en de Dansma riekes van de carnavalsvereni ging „De Oude Pomp" uit Hil- legom het bal extra luister bij zetten met hun aanwezigheid. Alle donateurs en leden van „De Bokken" worden uitgeno digd. VOORHOUT Morgen 4 ja nuari organiseert de Oranje vereniging Voorhout voor alle bejaarden een feestmiddag in het Parochiehuis aan de He renstraat. Zij zullen daar de schitterende dia's kunnen zien door Joop Warmenhoven ge maakt tijdens de bejaardenuit gaansdag 1977. Er wordt nog een loterij en een spelletje kie nen gedaan. Voor hen die ver voersproblemen hebben een telefoontje aan de secretaris van de O.V.V. de heer Wim Vink tel. 02522 - 13474 en men wordt afgehaald. Aanvang van deze middag 14.00 uur. sprogramma, al dan niet gelar deerd met nieuwe vindingen, aanpassingen of toepassingen. Veel is er op de tentoonstelling uiteraard te vinden op het ge bied van de mechanisatie in de agrarische wereld en van de ruim 60 stands nemen zij het leeuwendeel voor hun rekening. Dat men in de agrarische we reld druk doende is met fusies en uitbreiding van de bedrijven kan men ook duidelijk aan het machinepark zien, dat zeer in drukwekkend is en tot in de finesses uitgewerkt. Niet alleen voor de verwerking van de bol len op het land heeft men alle mogelijke apparaten, ook voor het moment als de bollen klaar gemaakt worden voor bijvoor beeld de export zijn allerhande machines ontwikkeld, die veel handwerk naar de achterhoede verdrongen hebben en veelal zelfs voorgoed overbodig ma ken. De tentoonstelling omvat behal ve de vele agrarische machine rie verder onder andere ook de diverse verpakkingsmaterialen, verwerkingslijnen, voorlichting op allerlei gebied, bestrijding van ziekten en onkruiden, tem- peratuurbeheersing en financië le en ekonomische zaken. De Mechanisatietentoonstelling is geopend tot en met vrijdag 6 januari en is dagelijks te bezich tigen van 13.30 tot 21.00 uur, met uitzondering van vrijdag, als de deuren om 18.00 uur wor den gesloten. De toegangsprijs voor deze tentoonstelling be draagt 1 gulden per persoon. VOORHOUT Gisteravond werd voor de algemene nieuwjaarsre ceptie in het Voorhoutse gemeentehuis door burgemeester M. Th. van de Wouw de raadsleden eerst een hart onder de riem gestoken voor het jaar 1978. Hij verwachtte dat zij zeker een aantal keren extra zouden moeten vergaderen over een aantal belangrijke zaken, zoals de te bouwen sporthal annex gemeenschapsruimten en voor de plannen van de te bouwen woningen in plan Oosthoek over de spoorlijn. Van dit laatste hete hangijzer waarover nog geen enkele zekerheid is, zei de burgemeester te hopen dat de plannen zo zouden kunnen worden uitgevoerd als de raad reeds heeft uitgesproken, namelijk minstens 7 800 woningen. Na deze toespraak werden de deuren geopend voor de burgerij die in grote aantallen reeds stond te wachten voor de deuren van de raadszaal. LEIMUIDEN Zondag, 15 ja nuari organiseert de s.v. Kic kers '69 de jaarlijkse Nieuw- jaars-Drechtloop. Ingeschre ven kan worden voor de par- coursen van 4, 8 en 21 km. (halve marathon) van 10.30 uur in de kantine aan de Beu kenlaan. Inschrijfprijs voor deelnemers t/m 15 jaar is ƒ2,—, vanaf 16 jaar ƒ3,50 en voor de halve marathon 6,— Elke deelnemer krijgt een her- inneringsprijs, terwijl voor de eerste aankomenden extra prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) LISSE De onderhandelingen over de vestiging van een bioscoop in de ge meente Lisse schijnen in een impasse te zijn geraakt. Initiatiefneemster me vrouw Groenen heeft een klein legertje potentiële exploitanten gevonden die maar al te graag het Lissese bioscoop gat willen dichten. Vergunningen, ap paratuur en stoelen zijn aanwezig. Het enige dat ontbreekt is een dak en vier muren. Nergens in Lisse is ruimte be schikbaar voor een bioscoop. Mevrouw C. Groenen, haar beide kinde ren Ronald (12) en Eddy (8) en hun drie vriendjes Arnold Kerkvliet, Marco Op- pelaar en Freddy van der Stelt verza melden in augustus van dit jaar ruim 2600 handtekeningen van Lissese bio- scoop-minners. Volgens de enquêteurs zouden ze het dubbele aantal handteke ningen hebben opgehaald als ze niet overdags maar 's avonds op pad waren gegaan. Ondanks het grote enthousias me bleek het ook niet mogelijk om heel Lisse te bezoeken. Gewapend met de bewuste handteke ningen toog het zestal naar het gemeen tebestuur. De gemeente Lisse is echter van mening dat een dergelijk initiatief moet worden gerealiseerd door een par ticuliere investeerder. Een teleurstelling voor de jeugdige Lissers. Ze menen aan te kunnen tonen dat er in Lisse behoef te is aan een bioscoop en dat door hun actie een peperduur gemeenteonder- zoek overbodig is geworden. Mevrouw Groenen: „We zijn ervan overtuigd dat een bioscoop hier goed kan draaien. Lisse is de laatste jaren erg gegroeid. De nieuwbouwwijk Poelpolder heeft Lisse op ruim 20.000 inwoners gebracht Maar als al die mensen een film willen zien, moeten ze naar Haarlem of Lei den. Vier jaar geleden beschikte de gemeen te Lisse nog over een bioscoop bij hotel „De Witte Zwaan" aan de Heereweg. Het bezoekersaantal liep zo sterk terug dat het zaaltje werd gesloten en later tegelijk met het hotel is afgebroken. De Texelse bioscoopeigenaar Poppink vindt dit geen angstig vooruitzicht „Ik zie Lisse als een uitdaging. Je moet de zaak gewoon goed beheren en niet ver vreemden van je publiek. Er moet toch wel ergens in Lisse een geschikt pand te huur zijn, desnoods een bloembollen- schuur." De heer Poppink heeft grote plannen met Lisse: „Ik heb een brief gestuurd aan het college van burgemeester en wethouders over de mogelijkheden om de zaak wat groter op te zetten. Ideaal is de stichting van een Cultureel Cen trum met het accent op bioscoop. Ande re activiteiten zijn bijvoorbeeld exposi ties, toneel en concerten. Hierdoor wordt het ook mogelijk om de wat betere films te vertonen. Zo'n opzet biedt veel meer perspectief dan de tra ditionele plattelandsbioscoop." Deze mooie plannen komen alleen voor realisatie in aanmerking als het ge meentebestuur medewerking verleend. „De wens van Lisse om een centrum functie in de bollenstreek te vervullen, wordt zo ook op cultureel gebied inge willigd. Ik hoop dat het college van b en w de brief goed lezen, misschien heeft Lisse dan gauw een bioscoop, of ■beter nog: een cultureel centrum", aldus de heer Poppink. Wethouder mevrouw J. Meulemans heeft de brief nog niet ontvangen, maar staat bijzonder positief tegenover het initiatief van mevrouw Groenen. „De gemeente Lisse heeft geen vrijstaande panden ter beschikking en we weten niet of er in het centrum bollenschuren leegstaan." Enkele weken geleden besloot de Lisse se gemeenteraad om een culturele raadscommissie in het leven te roepen. In de commissie die gaat meepraten over het culturele gebeuren in Lisse, zijn alle raadsfracties vertegenwoor digd. „In de commissie zal de bioscoop zeker aan de orde komen", zo stelt mevrouw Meulemans, wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken. „Cen traal staat de haalbaarheid van de plan nen van de heer Poppink. Over een subsidie valt vermoedelijk wel te pra ten, maar het blijft natuurlijk wel een kwestie van prioriteitenstelling." Mevrouw Groenen temidden van de mede-initiatiefnemers. Commissaris van de konin gin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk hield gistermiddag in het Provinciehuis in Den Haag zijn inmiddels traditio neel geworden nieuwjaars receptie. Een groot gezel schap bestuursleden uit de provincie, onder wie vrijwel alle burgemeesters, spraken hun gelukwens uit, gepaard aan een stevige heildronk. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WASSENAAR Een van de voorwaarden die de hervormde gemeente stelde toen zij het „Deylerhuis" aan de gemeente verkocht was, dat de naam van het gebouw gewijzigd zou worden. De wijkgemeenschap „Groot Deyeleroord", die het gebouw als wijkcentrum in gebruik heeft, schreef onder haar leden een prijsvraag pit voor een nieuwe naam. De keuze is gevallen op „Deylercentrum", een naam die bedacht werd door Frans Mlc- Idinghof. Het gemeentebestuur is met deze nieuwe naam akkoord gegaan. Andere suggesties, die door het bestuur van de wijkgemeenschap met een prijsje of eervolle vermelding werden beloond waren „Deylertrefpunt" en „DeyelerhofDe prijzen zullen worden uitge reikt op een bingo-avond op 19 januari. Zoals bekend worden er in het Deylercentrum onder auspiciën van de wijkgemeenschap allerlei activiteiten ontwikkeld. Nadat enige tijd geleden onder de leden en buurtbewoners een enquête was gehouden is besloten die activiteiten nu uit te breiden met: handwerken, bloemschikken, tafeltennis en foto en film. Het be stuur beraadt zich nog over boetseren, modelbouw en dansen. Secretaris van de wijkgemeenschap is drs. J. F. Mewissen, Anemo- nenweg 15, tel. 15031. BIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4