Heer politie n gemeenten net Zuid- nolukkers Aangrijpend boek over afschuwelijke tragedie VAN AGT MAAKTE MEESTE NIEUWS PvdA in beweging Advertentie plaatsen in Time verliep niet probleemloos Geen oefeningen meer met anti-mij nbom Veel meer voor snoep, vlees en huur; minder voor brood en zuivel INNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 PAGINA 9 JITBREIDING IET 75 MAN Wagons gekanteld Door nog onbekende oor zaak is gisteren bij Dord recht een goederenwagon, geladen met siagsteen, ge kanteld. Er waren geen ge wonden, maar wel was het treinverkeer in de richting van het zuiden tot vanmor gen vroeg gestremd. Het internationale treinverkeer kon worden omgeleid. Het lokale verkeer werd door bussen overgenomen. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De minister van binnenlandse zaken teft toegestaan dat zeven gemeenten met grote j lidmolukse wijken bun politiekorpsen uitbreiden. eze gemeenten hadden sinds de gebeurtenissen in j rente van afgelopen voorjaar al politiebijstand. ■t zijn de gemeenten Assen, lilde, Epe, Capelle aan den gel. Krimpen aan den IJssel, erdam en Vught. In totaal Joopt de uitbreiding 75 man. kosten ervan bedragen op arbasis rond 3,5 miljoen, de gemeenten Assen en Epe de uitbreiding van het korps geruime tijd geleden van start gegaan, in de andere kan ze nu beginnen. In enkele gemeenten wordt grote waarde gehecht aan I de aanstelling van wijkagenten voor de Zuidmolukse wijken.. Waar dat al gebeurd is bestaat tevredenheid, ook bij de Zuid molukse bevolking. Trouwens, ook elders is het verschijnsel van de wijkagent in opmars. HILVERSUM (ANP) Naar het oordeel van de televisie kijkers heeft mr. Van Agt in 1977 het meest het nieuws be paald. Dat blijkt uit een in opdracht van het NOS-jour naal ter gelegenheid van het jaaroverzicht gehouden onder zoek. Daaruit is voorts be kend geworden, dat uit een tiental opgegeven onderwer pen de "Molukse gijzeling" de meeste indruk had gemaakt De vraag over de man of vrouw van het jaar 1977 werd 'open' gesteld, zodat men dus een eigen keus kon maken. Maar van de ruim 800 onder- Volgens tv-kijkers vraagden bleek bijna 14 pro cent daar zulke grote moeite mee te hebben, dat er hele maal geen namen naar voren kwamen. Van hen die wel een keus kon den maken stemden 32,5 pro cent voor Van Agt, 6 procent meer dan voor de ex-premier Den Uyl (26,4 procent). Zij sprongen er duidelijk uit. Want na hen volgden Wiegel (3,5 procent), Johan Cruyff (2,6 procent), koningin Juliana en Maurits Car ansa (ieder 2,2 procent) en hoofdinspecteur Kalma (1,9 procent). Van de opgegeven gebeurte nissen haalde de "Molukse gij zelingen" 34,3 procent, de reis van Sadat naar Israël 22,1 pro cent, de kabinetsformatie 13,8 procent, de vliegramp op Te- nerife 13,3 procent en de acti viteiten van de RAF 9 procent. Slechts enkele procenten of tienden daarvan waren wegge legd voor de „werkgelegen heid". de ontwikkelingen in Zuidelijk Afrika, het kern vraagstuk, de stakingen in Ne derland en de strijd in de Oga- den. £cidóc6omcwt 1 SlNDS de dag, dat de Partijraad van de PvdA zijn voormannen Den Uyl en Van Thijn wilde dwingen de kabinetsonderhandelingen met het CDA te verbreken, rom- melt het volop in deze partij. Niet alleen op landelijk niveau is men nog steeds druk in de weer om schuldigen te zoeken, i meuwe strategische punten te bezetten en nieuwe taktieken I uit te stippelen, maar ook gewestelijk en in een toenemend j aantal afdelingen zijn de socialisten zeer onrustig geworden, i Verschillende leidinggevende figuren in de partij hebben dit al moeten ondervinden. HeT gaat er daarbij vooral om, wie of welke stroming 1 de boventoon gaat voeren of naar de achtergrond verwezen wordt. Ook al is lang nog niet precies duidelijk, wat er politiek gaande is, zeker is dat een deel van het socialistisch j establishment -de gevestigde orde in de PvdA- naar het tweede plan moet verdwijnen. Maar welke strategie het wint, welke taktiek gekozen wordt voor de komende jaren, I daarachter staan op ieder niveau van de partij nog steeds i grote vraagtekens. Het gevecht om de macht in de PvdA is namelijk nog lang niet ten einde. Integendeel: het zal, zo laat het zich aanzien, nog heviger worden. Zeker wanneer straks de verkiezingen voor de gemeenteraden en de Provinciale Staten aan de orde komen. In sommige gewesten, zoals in dat van Amsterdam, zijn nu al klappen gevallen, ook in enkele gemeenten zijn bepaalde leidinggevende pers01160 weggemanoeuvreerd en wel zodanig, dat zij straks niet meer aan bod kunnen komen. GaAN de Reckmannen het winnen: de stroming, die ontstaan is nadat partijraadslid Piet Reckman als woord voerder van de linkse ontevredenen een breuk met het CDA wilde forceren en de PvdA een ruk naar links wilde laten maken? Of zijn het de mensen als Den Uyl, Duisenberg en zelfs de zeer progressieve oud-staatssecretaris Meijer van CRM, die de politieke redelijkheid en werkelijkheid willen redden? Kortom: interne revolutie of evolutie? Rotterdams imago rerslechterd" I oor lirecteur lotterdamse /VVV dreigt ontslag (Van een onzer verslaggevers) [OTTERDAM Tegen direc- tur F. van Heezik van de Rot- lamse VVV zijn ernstige be waren geuit over diens optre- Itn bij deze instelling. De onte- Rtdenheid bij het stichtingsbe- ttnr van de Rotterdamse VVV Go hoog opgelopen dat men ■verweegt hem te ontslaan. Ivolgens secretaris mr. O Bak ker is hij verantwoordelijk voor le aanzienlijke verslechtering 'an het imago van de VW bij iet Rotterdamse bedrijfsleven. )e VW is voor haar inkomsten n belangrijke mate afhankelijk an de giften van dat bedrijfsle- en. Sommige firma's vinden it Van Heezik zijn werk, met feame het propageren van de ^tad naar buiten toe zo slecht oet dat zij geen bijdrage meer rillen leveren. Verder wordt (an Heezik verweten dat hij onder toestemming van het be tuur 30.000 gulden uit de kas van de VW voor zichzelf had ipgenomen en dat terwijl de VVV al kampte met een tekort van drie ton. Volgens mr. Bak- cer heeft Van Heezik het geleen de bedrag slechts ten dele terug- ïetaald. Twee jaar geleden cwam Van Heezik in opspraak, doordat hij als president-com missaris van de NV Afvalver werking Rijnmond een zelfde «drag had geleend, terwijl al- een de directeur en hijzelf daarvan op de hoogte waren. bestuur van de VW is ook niet te spreken over de aanschaf drie auto's zonder dat men laarin gekend was. Mocht het «stuur van de VW besluiten (an Heezik te ontslaan - hij rijgt eerst de kans zich te ver ledigen - dan moet dat worden goedgekeurd door het college van B. en W. Volgens secretaris Bakker zal het bestuur aftreden als B. en W. een eventueel ont slagbesluit afkeuren. Na een botsing met een vrachtwagen,gisteren in het centrum van Beverwijk, raakte éen bus van de NZH van de weg en kwam in een Bus in vijver vijver terecht. Zeven passa giers raakten gewond. Twee van hen moesten in een ziekenhuis worden opgeno men. Het ongeluk is ver moedelijk ontstaan doordat de vrachtwagenchauffeur door rood licht is gereden. AMSTERDAM (ANP) - In het eerste nummer in het nieuwe jaar van het Amerikaanse weekblad Time (oplage 4,25 miljoen) zal een pagina-grote advertentie worden opgenomen van de Nederlandse Stichting Vrije Relatierechten. In deze advertentie wordt het Ameri kaanse volk gevraagd toleran ter te zijn ten opzichte van homofielen. Plaatsing van deze advertentie - ondertekend door 25 vooraan staande Europeanen - kost de stichting bijna honderdduizeryi gulden. Een groot deel van dit geld werd op 8 oktober j.l. in het Amsterdamse concertge bouw bijeengebracht tijdens de zogenoemde .Miami Nightma re", het nachtconcert uit protest tegen de „heksenjacht op homo fielen" door de Amerikaanse zangeres Anita Bryant. De plaatsing van de advertentie in de Nationale editie van Time is 'de Stichting Vrije Relatie rechten niet gemakkelijk afge gaan. „De leiding van dit inter nationaal zeer bekende week- DISCRIMINATIE HOMOFIELEN blad heeft het ons bijzonder las tig gemaakt", aldus Coos Huy- sen, voorzitter van de Stichting, gisteren tijdens een persconfe rentie in Amsterdam. Time eiste onder andere van alle onderte kenaars van de advertentie een verklaring, waarin het gebruik van hun naam werd bevestigd. Ook bracht Time enkele kleine veranderingen aan in de tekst van de advertentie, waarin het Amerikaanse volk erop gewezen wordt, dat discriminatie van ho mofielen in strijd is met de ele mentaire mensenrechten. Tot de ondertekenaars van de advertentie behoren onder an deren Simone de Beauvoir, Jean Paul Sartre,. Günter Grass en Felipe Gonzalez. Nederlandse ondertekenaars zijn onder ande ren de heer Geertsema, commis saris van de koningin in Gelder land, Bernard Ha:tink en de Pv- dA-ers Ed van Thijn en Ien van den Heuvel. Zittende regerings- functionarissen in verschillende Europese landen weigerden de advertentie te ondertekenen. Tot de weigeraars behoren ook de Nederlandse bisschoppen. MINI-PROJECTIEL TE GEVAARLIJK Amsterdam (ANP) De mari ne zal bij oefeningen op zee feen gebruik meer maken van le kleine explosieven, die wor den gebruikt bij het vegen van akoestische mijnen. Tot deze maatregel is besloten, nadat in maart en april van dit jaar twee keer een dergelijk bomme tje, met de afmetingen van een aansteker, op vissersboten ont plofte. In één geval werd een visser ernstig gewond. Het bommetje ontplofte in zijl hand, kort nadat het uit zee was opgehaald. De zeer kleine explosieven waarom het gaat, worden vanaf mijnenvegers gelanceerd in se ries van vijftien tegelijk. Per uur kunnen 450 tot 900 van deze bommetjes in zee tot ontploffing worden gebracht. Omdat de ex plosieven zeer kort na elkaar ontploffen, is het moeilijk na te gaan of enkele niet exploderen. De ontploffingen op visserssche pen dit voorjaar hebben de ma rine echter duidelijk gemaakt, dat sommige bommetjes inder daad niet ontploffen. De Raad voor de Scheepvaart komt overigens tot de conclusie, dat „het aantal weigeringen bij dit soort explosieven niet gering is". Zij beveelt op grond van het gebeurde aan, vissers meer voorlichting te geven over mo gelijk op de zeebodem achterge bleven onontplofte explosieven. „PUTTEN OP DE VELUWE" PUTTEN In de nacht van 30 september op 1 oktober 1944 beschoot een Veluwse verzets groep tussen Nijkerk en Putten een Duitse legerauto. Het succes ervan was slechts gedeel telijk. Als represaille staken de Duitsers in Putten honderd huizen in brand en voerden ze 600 Puttense mannen tussen de 18 en de 50 jaar weg. Van deze mannen zijn er 552 in Duitse concentratiekampen om het leven geko- Velen in ons land zullen zich dit drama nog herinneren, ze zullen de schok nog voelen die deze afschuwelijke gebeurtenis, die zoveel Put tense gezinnen in diepe rouw dompelde, veroor zaakte. Over deze tragedie is niet veel gepubliceerd, ook (tot dusver) niet door prof. dr. L. de Jong, die in' zijn verslaglegging nog niet aan het jaar 1944 is gekomen. Vandaag verscheen bij De Walburg Pers in Zutphen een boek dat geheel aan de tragedie in Putten is gewijd. Het is geschreven door Koos Groen en Willem G. van Maanen en heet „Putten op de Veluwe, het spoor terug naar de tragedie van 1944". In het eerste deel van dit boek wordt het drama beschreven, mede aan de hand van interviews met (oud-)inwoners van het Veluwse dorp. Het tweede deel bevat een analyse waarin dieper ingegaan wordt op de achtergronden. Het boek je loopt parallel met de tv-uitzending die de VARA vanavond aan de gebeurtenissen in Put ten wijdt. Verscheidene gesprekken, die in de tv-uitzending worden gehouden, worden in het boekje woordelijk weergegeven. Zoals bekend is al vóór de uitzending en de verschijning van het boekje vanuit een deel van de Puttense bevolking fel verzet aangetekend tegen de inhoud ervan. De aanleiding daartoe was het interview dat een van de schrijvers, de in Putten wonende Willem G. van Maanen, met het Veluws Dagblad had. Van Maanen legt verband tussen de geloofshou ding van veel inwoners van Putten (zoals men die tegenkomt in de Hervormde Kerk ter plaat se, die tot de Gereformeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk gerekend kan worden) en de grote sterfte onder de weggevoerde Put tense mannen. Op pagina 52 schrijft hij: „De streng orthodoxe opvatting van de berusting, het fatalisme, de voorbeschikking, of hoe men het noemen wil, uitgedrukt in het Veluwse „alles geet zoas 't goan mut" moet toch wel degelijk een rol hebben gespeeld bij houding en gedrag van de Puttenaren in het concentra tiekamp, en trouwens evenzeer bij de achterge blevenen in het dorp, zowel in de oorlog als daarna, toen eenmaal duidelijk werd dat de meeste weggevoerden niet zouden terugko men". En even verder: „Met de term „schuld en boete" is de Puttense tragedie misschien nog het bondigst samengevat. Daarmee wordt dan beslist niet bedoeld dat er in het drama een bepaalde schuldige zou zijn aan te wijzen (de veelgesmade commandant van de groep die de aanslag op de Duitse legerauto pleegde bijvoor beeld), voor wiens daden de Puttenaren dan gezamenlijk dienden te boeten; er wordt alleen gedoeld op het begrip van de eeuwige schuld die de mens van zijn geboorte af met zich meedraagt en waarvoor hij moet boeten. De deportatie en de dood van de Puttense mannen werd toen al, maar ook tot op de huidige dag, door veel F*uttenaren beschouwd als een straf van God, en die straf werd en wordt dan weer opgevat als logisch gevolg van Gods liefde: God heeft Zijn oog op het gelovige Putten laten vallen en daarom straft hij het". Is dit een verkeerde analyse? Putten enigszins kennende zeg ik: nee. Dit alles heeft vast en zeker een rol gespeeld. En toch is deze analyse onvolledig, de schrijver heeft zich hoewel op recht, toch nog wat te weinig verplaatst in de geest van die Puttenaren die zondag aan zon dag naar de Oude Kerk, de Nieuwe Kerk en de Zuiderkerk in het dorp trekken. Bovendien mag men niet uit het oog verliezen dat in het verzet tegen de Duitse overheerser ook veel Gereformeerde Bonders een dappere rol heb ben gespeeld. Ook het aspect van de besloten heid van het Veluwse dorp Putten tóen is een factor, zoals de journalist H. J. Idema (eveneens weggevoerd, maar één van de weinige overle venden) aantoont. Ten slotte een vraag waarmee ik het wat moeilijk heb: waaróm dit boek, waaróm deze tv-uitzending? Objectief gezien zijn dit boek en deze uitzending belangwekkend, zowel voor de buitenstaanders als voor de jonge generatie Puttenaren. Maar ik kan me ook voorstellen dat er veel oudere Puttenaren zijn die vinden dat op deze wijze oude wonden opengereten worden. Men mag immers niet vergeten dat er heel wat oudere inwoners van Putten zijn die nog bezig zijn het afschuwelijke drama inner lijk te verwerken. Dat zij met vrees naar het boekje en de uitzending uitzien begrijp en respecteer ik, zonder dat ik mij' hiermee schaar achter het felle protest in o.a. de gemeenteraad. Zoals uit bovenstaande is te concluderen sta ik een beetje ambivalent tegenover het boek van Groen en Van Maanen. Ondanks genoemde aarzelingen kan ik dit aangrijpende boek over deze vreselijke tragedie ter lezing aanbevelen. EVERT MATHIES Kood Groen en Willem van Maanen „Putten op de Veluwe", uitgave De Walburg Pers Zutphen; 18,50. Chauffeurs lichtten bedrijf op APELDOORN - In de afgelo pen dagen heeft de Apeldoornse politie vijf chauffeurs (24 tot 51 jaar) van een Apeldoorns tran sportbedrijf aangehouden die ervan worden verdacht hun werkgever voor een bedrag van ongeveer 40.000 te hebben op gelicht. Uit een onderzoek bleek dat tie mannen geld bemachtigden door dieseloliebonnen te verval sen. De chauffeurs betalen hun benzine die ze in het buitenland tanken nooit contant, maar be schikken daarvoor over speciale bonnen, die zowel de chauffeur als de pomphouder moeten on dertekenen. De mannen kregen bij vervalsing veel medewerking van Italiaanse pomphouders. Doorgaans werd 100 liter meer opgegeven dan in werkelijkheid werd getankt Van de winst, on geveer 50 gulden, ging 20 gulden naar de pomphouder en 30 gul den staken de chauffeurs zelf in de zak. De zaak kwam aan het licht toen de boekhouder van het be drijf argwaan kreeg bij de onge woon hoge prijzen die genoteerd werden voor verbruikte diesel olie. Boeken niet goedkoper AMSTERDAM (ANP) Even als de rechtbank in Amsterdam vindt het gerechtshof in de hoofdstad dat boeken in ons land niet onder de door de uit geverijen vastgestelde prijzen mogen worden verkocht. Het grootwinkelbedrijf Maxis, dat boeken tegen lagere prijzen ver kocht, is daarmee opnieuw in het ongelijk gesteld. De vereniging van boekhandela ren en vijf grote uitgeverijen hadden Maxix in mei van dit jaar voor het gerecht gedaagd, omdat dit bedrijf zich niet hield aan de prijsbinding. Maxis werd door de rechtbank in Amster dam in het ongelijk gesteld. In hoger beroep kreeg Maxis giste ren ook van het gerechtshof te horen dat boeken niet beneden de vastgestelde prijzen over de toonbank mogen, tenzij Maxis kan aantonen dat de boeken niet in Nederland zijn inge kocht. Dwangsom: 50.000 gulden per overtreding. Van Huiten Mali naar LELYSTAD (ANP) Michel van Huiten, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat in het kabinet-Den Uyl, vertrekt begin januari naar de noord- westafrikaanse staat Mali. Hij neemt zijn gezin mee. Van Huiten wil daar enkele jaren het ontwikkelingswerk gaan bege leiden. Voor deze taak geeft hij zijn kamerzetel voor de PPR op. Zijn vrouw legt haar functie in het bestuur van de Zuidelijke IJsselmeerpolders neer. GELD WORDT ANDERS BESTEED (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Naarmate de Nederlan ders meer zijn gaan verdienen, zijn ze hun geld op een andere manier gaan besteden. Een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek op dit punt heeft uitge wezen, dat men veel meer geld is gaan uitgeven voor suikerhoudende artikelen, voor vlees(waren) en vis, en voor de wo ning. Daarentegen is de consumptie van brood en gebak, van zuivelprodukten en van schoeisel duidelijk minder geworden. Een andere opvallende zaak is, dat men minder is gaan uitgeven voor huishoude lijke hulp. Deze is vervangen door huis houdelijke apparaten. Zówel in 1963/1964 als in 1974/1975 heefl het CBS nagegaan, op welke wijze werkne mersgezinnen van vier personen hun geld besteden, het zogenaamde budgetonder zoek. Het deelde daartoe de gezinnen in drie groepen in: werknemers die nog net in de verplichte ziekenfondsverzekering vallen (in 1964 minder dan 10.500 gulden inkomen, in 1974 minder dan 28.000 gul den), werknemers in de middeninkomens groep (in 1964 tot 16.000 gulden, in 1974 tot 40.000 gulden) en werknemers met ho gere inkomens (boven 20.000 gulden in 1964 en boven 50.000 gulden in 1974). Voor allen kan worden gesteld, dat de inkomens in die periode van ruim tien jaar met circa 150% zijn gestegen. De vergelijking van de consumptieve uitga ven op de onderzochte momenten tonen markante ontwikkelingen in het consump- ^iepatroon^Mjlijk^uiOi^^ van het CBS. Zo valt de verbruikstoename op van suikerhoudende artikelen en dran ken. Ze bedraagt voor de drie groepen resp. 82, 64 en 79%. Ook de uitgaven voor vlees, vleeswaren en vis zijn bij alle drie inkomensgroepen sterk gestegen en wel resp. 48, 38 en 31%. De bestedingen aan overige voedingsmiddelen (o.m. de beste dingen in restaurants e.d.) zijn het sterkst toegenomen bij de lagere inkomens (95%), voor de middeninkomens was het percen tage 39 en voor de hogere 28. De consump tie van brood, gebak, meelprodukten, oliën, vetten en zuivelprodukten is teruggelopen. Daarbij valt vooral op de consumptieda ling van oliën en vetten (resp. 30, 27 en 18%). Voor de groep zuivelprodukten is de daling resp. 10,11 en 2%. Spectaculair is de consumptiestijging voor de „woning". Deze is voor een groot deel toe te schrijven aan de stijging van de uitgaven voor huren, onderhoud en tuin (resp. 82, 61 en 191%). De artikelgroep „kleding, schoeisel en opschik" heeft geen aandeel gehad in de groei van de consump tie. Integendeel, de bestedingen hieraan zijn teruggelopen met resp. 10, 21 en 35%. Deze daling doet zich vooral voor bij de post schoeisel en opschik. Wat de „huis houdelijke dienstverlening en reiniging" betreft valt het op, dat de uitgaven hieraan door de gezinnen met hogere inkomens met bijna 26% zijn gedaald. Opmerkelijk is in dit verband, dat de uitgaven voor deze inkomensgroep aan huishoudelijke appara- en en gereedschappen relatief sterk is gestegen (31%). Dit wijst op een vervanging van huishoudelijke hulp door huishoudelij ke apparaten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9