Vance: Vredesgesprek in Genève binnen handbereik Korte metten BRITTEN NOG GEEN VOLWAARDIG LID VAN EUROMARKT ILO: gastarbeiders en produktie moeten anders verdeeld worden Polarisatie en katechese voornaamste punten voor bisschoppen op LPO-III Ontwikkelingsgeld door Zuid-Afrika in beslag genomen Zes jongens dood in eel gevonden In VS fundamentele eenheid anglicanen en katholieken BUITENLAND LEIDSE COURANT/' VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 PAGINA 6 WARSCHAU (AP) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft voorspeld dat de lopende Israëlische vredes besprekingen die hij volgende maand zal bijwonen, zullen uit monden in een Geneefse vredes conferentie over het Midden-Oos ten. Vance, die sprak aan boord van het Ameri kaanse presidentiële toestel dat president Carter en zijn gevolg naar Warschau bracht, zei te hopen dat vertegenwoordigers van de Palestijnse Arabieren „in de niet al te verre toekomst" aan de besprekingen zullen gaan deelnemen. Vance legde er de nadruk op dat de Verenig de Staten hgt vasthouden van premier Begin aan de voortzetting van de Israëlische mili taire controle op de westelijke Jordaanoever nog niet hebben onderschreven, dit ondanks president Carters uitspraken ten gunste van de Israëlische vredesplannen. Over het top- overleg in Ismailia zei Vance dat „de ver wachtingen hoger waren dan zij hadden moeten zijn". President Sadat van Egypte heeft gisteren gezegd dat hij verrast, teleurgesteld en ont daan was door presidents Carters verwer ping van een onafhankelijke Palestijnse staat. Volgens hem zou de mededeling van Carter daarover een regeling in het Midden- Oosten vertragen. In een televisievraaggesprek zei de Ameri kaanse president woensdag „Ik geef er de voorkeur aan dat er geen onafhankelijke staat komt", waarmee hij in feite een be langrijke eis van Sadat bij de vredesonder handelingen met Israël afwees. In een vraaggesprek met CBS-televisie zei Sadat: „Natuurlijk ben ik teleurgesteld. Ik zou graag zien dat wij allen onze inspannin gen richten op beëindiging van het lijden in dit vraagstuk in het Midden—Oosten. Dit zal (de oplossing) voor enige tijd uitstellen omdat hij de hele kwestie (van de Palestij- nen) moet heropenen. Hij maakt mijn taak zeer moeilijk". Sadat zei niet slechts teleurgesteld te zijn maar ook verrast en ontdaan door de ver klaring van Carter die ook het Israëlische tegenvoorstel van Palerstijns zelfbestuur met voortdurende Israëlische militaire aan wezigheid op de westelijke Jordaan-oever als „soepel" karakteriseerde. Wat mij het meest in de verklaring van Carter verrast is het negeren van het belang van de Palestijnse kwestiede kern en het hart van het gehele vraagstuk. Zonder oplos sing van de Palestijnse kwestiekunnen wij geen vrede vestigen, zei Sadat. DEN HAAG (ANP) Bij het verbieden van een aantal anti-apart- heidsorganisaties op 19 oktober blijkt de Zuidafrikaanse regering ook gelden in beslag te hebben genomen, die voor een deel afkomstig zijn uit Nederlandse ontwikkelingshulp. Het gaat om ongeveer zes ton van de protestantse medefinancieringsorganisatie ICCO. Deze organisatie en haar kath olieke pendant Cebemo finan cieren daartoe aangewezen pro jecten met gelden uit het budget van het ministerie van ontwik kelingssamenwerking. Namens beide organisaties heeft een woordvoerder medegedeeld, dat de confiskering meevalt. De Cebemo had na toestemming van minister Pronk van Ontwik kelingssamenwerking wel pro jecten in Zuid-Afrika in voorbe reiding, maar daarvoor nog geen gelden overgemaakt Ook andere hulporganisaties, zoals de Bisschoppelijke Vastenactie en de Novib, hebben geen ver lies geleden. De hulpverlening blijft door gaan, al is die-door de jongste maatregelen van de Zuidafri kaanse regering ernstig bemoei lijkt. Het verbod van de zwarte anti-apartheidsorganisaties en hun projecten stelt de Neder landse medefinancieringsorga nisaties voor moeilijke vragen, waarop nu nog geen antwoord mogelijk is, aldus de woordvoer der. De Cebemo onderzoekt of het mogelijk is om via andere nog toegestane organisaties hulp aan de zwarte bevolking te verlenen. RAF-leden in Guatemala GUATEMALA (AFP) - De jus titie in Guatemala heeft arres tatiebevelen uitgevaardigd te gen negentien Westduitse terro risten van de „Rote Armee Fraktion", die onlangs als toe risten het land zouden zijn bin nengekomen. De nieuwe maatregel in Gute- mala betekent een wijziging in de houding van de autoriteiten, die woensdag nog verklaard hebben dat „de terroristen iets behoeven te vrezen zolang zij de wetten van het land eerbiedi gen". DJAKARTA (Reuter) In een cel van het politiebu reau van Tan- jung Lubuk op Zuid-Su- matra zijn zes jongens van 10 tot 16 jaar dood aange troffen, zo heeft het pers bureau Antara bekendge maakt. De jongens weg op te rich- waren opge- ten. Waar- pakt, toen zij schijnlijk zijn bezig waren zij gestikt, om- een versper- dat de cel te ring op een klein was. Britse brandweer wil overleg LONDEN (AP) De vakbondsleiders van de 33.000 Britse brand weerlieden, die nu al zes weken in staking zijn, hebben gisteren voorgesteld opnieuw met de regering in overleg in te treden om te komen tot een oplossing van het conflict. Leden van het dagelijks bestuur van de vakbond zeiden te verwach ten dat de onderhandelingen in de loop van de volgende week op gang kunnen wrden gebracht. Uit welingelichte bron is verno men dat de regering zich posiitef opstelt tegenover het hervatten van de besprekingen. Kinderfeest in Kremlinpaleis In het Kremlin Congrespaleis worden ook dit jaar Winterfeesten gehouden. Ruim tweehonderdduizend kinderen zullen in hun kerstvacantie aan allerlei activiteiten kunnen deelnemen. Hieronder valt ook een rondedans met Vadertje Vorst, de Russische tegenhanger van de Kerstman. Vadertje Vorst wordt vergezeld door de Sneeuwkoningin, die ijverig meedoet met de kinderspelen. Hongerstaking ouders vermisten in Chili SANTIAGO (AFP) - In kerk in de Chileense hoofdsl Santiago zijn vijftig ouders vi verdwenen Chilenen gistei een hongerstaking begonnen uilj protest tegen het uitblijven vai enige informatie met betrekkii tot hun verdwijning, zo heei het officiële Chileense persbi reau bekendgemaakt. De actie zou duren tot morgen avond. Dievenbende van vrachtwagens in Italië gepakt MILAAN (AP) De Italiaanse politie heeft gisteren zeven mensen aangehouden die ervan verdacht worden te behoren tot een bende dieven ven interna tionale vrachtwagens. In Monza, bij Milaan, werden gestolen goederen ter waarde van bijna vier miljoen gulden teruggevonden. De politie deelde mee dat i bende er een van vele was, die in Noord-Italië buitenlandse vrachtwagens met lading en al Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Groot-Brittannië is nu vijf jaar lid van de EEG. Voor de Britten betekent dit meteen, dat de respijtdagen voorbij zijn. Wat de gewone man betreft zal het onder meer tot gevolg hebben, dat alle levensmiddelen meer gaan kosten. Wegens de hoge subsidie die de Britse staat betaalt, kan het evenwel nog tot in de zomer duren voor alle prijzen het continentale niveau bereiken. Tussen 1973 en 1977 heeft Groot-Brittannië 8 miljard gulden bijgedragen in de Europese begroting. Het kreeg daarvan ongeveer 1,6 miljard gulden terug in toeslagen. Boven dien werd aan Groot-Brittannië door de EEG meer dan 6 miljard gulden geleend. Al dat geld moet terug betaald worden, maar de rentes zijn veel lager dan elders. In Groot-Brittannië moet echter nog veel veranderen, voor men het werkelijk zal kun nen beschouwen als een volwaardig lid van de EEG. De bureaucraten van Brussel ver wachten onder meer, dat de Britten ver keersborden met metrieke informatie plaat sen - en als het even kan liefst vóór het begin van de jaren tachtig. De raadselachtige Britse mijlen moeten dus zo gauw mogelijk plaats maken voor een voudiger continentale kilometers. Met het oog op de uitvoering van dit drin gende werkje dat het land naar schatting minstens 40 miljoen gulden zal kosten, gaat minister van transport Bill Rogers begin januari besprekingen aanknopen met de twee automobielclubs en andere gespeciali seerde organisaties van Groot-Brittannië, drie dire maanden later bepaalde voorstel len te kunnen doen aan de EEG. Londen zou het omschakelingsproces willen uitspin nen over een periode van minstens vijf jaar, maar het i£ lang niet zeker, dat Brussel dit zal goedkeuren. Voor het "veranderen van verkeersborden, die een maximumsnelheid vermelden, zijn speciale regeringsmaatregelen nodig. De Britten beginnen nu te twisten ovi aanpassing in kilometers van snelheden, uit gedrukt in mijlen. Hun huidige maximum snelheid bedraagt .70 mijl per uur. Afgerond in kilometers is dat 110 kilometer, wat ech, ter neerkomt op iets meer dan 68 mijl. Het Britse ministerie van transport schijnt de voorkeur te geven aan een maximum snel heid van 120 kilometer per uur, terwijl de „automobile association" van Groot-Brittan nië zweert bij een maximum snelheid van 130 kilometer per uur, die volgens deze automobielclub minder gevaarlijk is. De 20 miljoen automobilisten van Groot- Brittannië zullen in het komende jaar uitge breid voorgelicht worden over de geplande omschakeling. Eigenaars van oude wagens krijgen kilometerstickers om op hun snel heidsmeters te plakken. In de nieuwe wa gens kan men zowel mijlen als kilometers aflezen. De meeste Britten vinden het dan ook niet nodig, dat het oude systeem ten koste van veel geld aan de kant wordt gezet Russisch vliegdekschip Het enige operationele Russi sche vliegdekschip, de 54.000 ton metende Kiev, heeft haar thuishaven aan de Barentszee verlaten en stoomt op het ogenblik zuidwaarts langs de westkust van Ierland. Het schip wordt al sinds zij zater dag de haven van Moermansk heeft verlaten geschaduwd door schepen en vliegtuigen van de Britse marine. Deze foto werd door de Britse ma rine gemaakt toen de Kiev zich ten noorden van de He- briden bevond. De Kiev werd in 1973 te water gelaten en werd operationeel in 1976. Het schip heeft volgens wes terse militaire deskundigen echter met de nodige proble men te kampten gehad. Uitwisseling Rhodesiè-Zambia ontkend SALISBURY (AP) Het Rho- desische ministerie van voor lichting heeft ontkend dat er een uitwisseling zou hebben plaats gevonden tussen Rhodes- ische en Zambiaanse krijgsge vangenen. Volgens militaire kringen zou den er op 5 december vier Zam biaanse veiligheidsagenten zijn uitgewisseld tegen twee Rhodes- ische soldaten. Het enige wat er volgens de woordvoerder van het ministe rie was gebeurd was dat een dronken Zambiaanse soldaat aan de Zambiaanse autoriteiten was overgegeven nadat hij on der invloed de grens met Rho- desië was overgestoken. De sol daat werd op 13 december door Rhodesische soldaten gevangen genomen en twee dagen later weer over de grens gezet. De man had volgens de woordvoer der een volle dag nodig gehad om zijn kater de baas te wor den. GENEVE (AP) In de afgelopen vier jaar heb ben ongeveer 1,3 miljoen gastarbeiders hun gast landen verlaten, zonder dat dit enig effect heeft gehad om de omvang van het leger van gastarbei ders in West-Europa. Deze omvang bedraagt 13 miljoen, zo zegt de overkoepelende internationale vakbondsorganisatie ILO in haar laatste bulletin. Ieder jaar worden er ongeveer 250.000 kinderen van gastarbeiders geboren en er zijn aan de lopende band gezinsherenigingen, ondanks de vij andigheid waarmee dit in de gastlanden wordt begroet. 1 De ILO schat, dat in 1985 het aantal gastarbeiders met hun gezinsleden in West-Europa nog met enkele miljoenen toegenomen zal zijn. De ILO waarschuwt, dat beperkende maatregelen ten aanzien van de immigratie van gastarbeiders de belangen van zowel donorlanden als gastlanden zullen schaden. De ILO meent, dat het onaantrek kelijke werk dat gastarbeiders in de welvarende' Westeuropese landen moeten doen, beter betaald^ dient te worden. Voorts zou de produktie herver deeld moeten worden tussen de belangrijkste gast landen en de donorlanden. Zo zouden Spanje, Turkije en Portugal een groter aandeel moeten hebben in de produktie van arbeidsintensieve goe deren. In de Westeuropese staal- en textielindustrie bij voorbeeld, bestaat een groot overschot aan man kracht, als gevolg van een groeiende concurrentie van goedkope producenten in de zogenaamde Ja- ge lonenlanden". Spanje zou met name meer dan vier miljard dollar moeten besteden om de 130.000 Spaanse gastarbeiders die in Duitsland werken, blijvend werk te verschaffen. Door deze industrie takken naar Spanje over te brengen zouden gas tarbeiders uit West-Duitsland naar Spanje kunnen terugkeren. De bisschoppen hopen, dat het derde Landelijk Pastoraal Overleg als eer ste resultaat zal opleveren, dat er een duidelijk zicht komt op de situatie van de Nederlandse katholieke ge meenschap. Daarnaast zouden de bis schoppen het belangrijk vinden, dat LPO-III probeert wegen te vinden waarlangs katecheses en geloofsop voeding van jongeren en volwassenen gestalte kunnen krijgen. Aldus de bijdrage van de bisschoppen aan het derde Landelijk Pastoraal Overleg. De voorbe reidende vergadering wordt 20 en 21 januari gehouden in het Congrescentrum van Noord wij kerhout. Het thema is ditmaal „Samen geloven, samen kerk-zijn". Alleen al dit thema brengt volgens de bisschoppen tot uitdrukking, dat wij in het geloof één geméenschap zijn. Dat ook de gelovi gen verlangen naar die gemeenschap blijkt aldus de bisschoppen overduidelijk uit de antwoorden, die staan in de brochure „Een stap verder". Deze brochure is een samenvatting van 1500 reacties van katholieken op de vraag wat zij denken vein samen geloven en samen kerk-zijn. De bisschoppen vinden in die antwoorden twee tendenzen: enerzijds is er een heimwee naar vroeger, naar de gemeenschap als geborgen heid, naar de tradities, de katholieke instellin gen en organisaties. Anderzijds is er verlangen naar een gemeen schap, die zich wil bezinnen op wat geloven betekent voor deze tijd, die vraagt naar meer pluriformiteit, nieuwe vormen van geloofsbele ving, meer dienstbaarheid, meer beleving van de blijde boodschap als boodschap van gerech tigheid en bevrijding van de verdrukten. „Lopen deze twee bewegingen uit elkaar, staan zij tegenover elkaar, zijn zij er oorzaak van dat er geen gemeenschap meer bestaat, geen samen (éen) kerk zijn, geen samen geloven?" Zo vra gen de bisschoppen zich af. Op dit LPO zou er op deze vraag zicht kunnen komen. In de brochure „Een stap verder" komt al een beeld naar voren van wat er leeft in de geloofsge meenschap. „Op basis daarvan zou LPO-III een bezinning kunnen inleiden om tot een antwoord vanuit geloof en kerk te komen, om te laten zien hoe wij waarlijk samen kunnen geloven en kerk zijn". De bisschoppen achten het daarbij belangrijk dat er „dienst aan elkaar is": Er moet meer zijn dan de coëxistentie, meer dan verdraag zaamheid, er moet weten zijn van elkaar, er moet liefde zijn. De bisschoppen beschouwen de katechese als één van de belangrijkste themata, die het Lan delijk Pastoraal Overleg zou kunnen bespre ken. Het centrale probleem is hierbij de geloof sopvoeding van de jeugd. Om een goede geloofsopvoeding van kinderen en jongeren mogelijk te maken is het, aldus de bisschoppen, op de eerste plaats no^ig dat er een goed programma komt voor de volwas- senenkatechese: „Ouders en andere volwasse nen kunnen immers moeilijk getuigen van een geloof, dat voor henzelf vraag en duister blijft". Daarnaast moeten katecheten toegerust en ge steund worden bij hun werk op de scholen. Zij hebben recht op belangstelling en hulp en ook recht op begrip voor de moeilijkheden die zij bij hun werk ondervinden. Basis voor de katechese is de geloofsgemeen schap, zo vinden de bisschoppen. Daarbij is de katechese op de school wel zeer belangrijk, maar gezin en parochie blijven toch de eerst aangewezen plaats voor de katechese. Kateche se is een proces, waarin leraar en leerling samen groeien in geloof. Het gebeurt via een proces, omdat de mens nu eenmaal pas geleide lijk aan komt tot verdieping en verbreding van zijn geloof. De bisschoppen wijzen op de dit jaar gehouden bisschoppensynode, waarin uitdrukkelijk is ge zegd, dat het er bij katechese om gaat de boodschap van het evangelie over te brengen op aangepaste wijze. „Niet de boodschap moet worden aangepast, maar de Overdracht van de blijde boodschap". Deze methode zal in elke tijd en elke cultuur anders zijn, maar steeds met hetzelfde doel: de mens beter bekend te maken met Jezus Christus en hem te brengen tot een persoonlijke relatie met Jezus Christus. De generale synode van de gereformeerde kerken van 1979-1980 zal „de synode van Delft" zijn. Het breed modera- men van de synode van Zwol le heeft deze stad aangewezen, nu de particuliere synode Zuid-Holland West aan de beurt is de roepende kerk te leveren. De kerk van Delft is nooit eerder roepende kerk geweest. De volgende synode wordt in mei 1979 geopend. De internationale vereniging voor christelijke communjca- tie (WACC) organiseert van 19 tot 24 februari in Beiroet een conferentie over het thema „vrouwen in de media". Deel nemen onder andere de chris telijke vereniging van jonge vrouwen (YWCA) en de We reldraad van Kerken. Doel van de conferentie is onder meer de rol van de vrouw in( de christelijke communicatie en de zich daarvoor inzettende media te onderzoeken. De bisschop van Rottenburg, dr. Georg Moser, heeft zich gesteld achter een initiatief van de bond van Duitse kath olieke jongeren in Stuttgart tegen het „zinloze verknallen" van miljoen marken op oude jaarsavond. De jongeren vin den het beter het geld te be steden aan ontwikkelings hulp. Dr. Moser wijst er op, dat de organisaties voor ont wikkelingshulp van de kerk in de Bondsrepubliek, Adve- niat en Misereor, met hun jaartotaal lang niet de hoogte bereiken van het aantal mil joenen, dat met oudejaar de lucht in gaat. De Wereldraad van Kerken steunt een project in India om voor vierduizend gezinnen nieuwe huisjes te bouwen in het rampgebied Andrha Pra desh. Ze zijn bestemd voor de paria's, die door wervelwind en vloedgolf het zwaarst ge troffen werden. Deze kwetsba re groep woonde op plekken die het minst tegen wind en water beschut waren. Bij tien duizenden zijn zij weggespoeld en bij honderdduizenden ge vlucht. Zeventigduizend jongens en meisjes, die begin dit jaar hebben meegedaan aan het langs de deuren zingen met Driekoningen hebben 5,5 mil joen gulden bijeengebracht. Het geld is onder meer ten goede gekomen aan het pause lijk missiewerk voor de kin deren. Ook op 6 januari zal deze traditie weer in ere wor den gehouden. Ook daarvan is de opbrengst bestemd voor kinderen, zowel in de Bonds republiek als in Afrika, India en Brazilië. Er bestaat een funda mentele eenheid tussen de r.k. kerk en de angli- kaanse kerk (Episcopal Church) in de Verenigde Staten, hoewel bepaalde verschillen blijven be staan. Dit staat in een rapport, dat deze week gepubliceerd is door een groep vertegenwoordi gers van beide geloofs gemeenschappen. Het rapport is het resultaat van twaalf jaar onderzoek. Het wijst op een „veelbeteke nende en degelijke eenheid", die men heeft gevonden en het pleit voor voortzetting van dit proces. „Verschillen blijven de twee kerken van elkaar gescheiden houden, maar de eenheid op het punt van het geloof is zo diepgaand, dat deze kerken in feite zusterkerken zijn", aldus het rapport. Het rapport stelt voor dat ge zamenlijke werkgroepen wor den ingesteld om de volgende vijf punten te bestuderen: evangelisatie, het gebed, de honger in de wereld, samen werking tussen r.k. en angli- kaanse parochies, en de pasto rale functie van de bisschop-, pen. Bovendien, zo vindt het document, moet er een studie komen naar de vraag van tota le deelname van de vrouwelij ke christenen „in het leven van de kerk en in de wereld". Beide kerken hebben dezelfde visie op fundamentele punten, aldus het rapport, zoals de doop, de bijbel als het woord van God, de heilige communie of de eucharistie, de priester wijding, de natuur en de op dracht van de kerk. Verschillen tussen de kerken bestaan op het punt van de vorm van de kerkdiensten, de theologische stijl, en de orga nisatiestructuren, aldus het rapport. Vooral dit laatste is een struikelblok naar eenheid tussen anglikanen en rooms- katholieken. Ook op internationaal niveau (bij de dialoog tussen het Vati- caan en Canterbury) blijft die structuur, en dan met name het pausschap, een onover brugbare kloof. Niet het pri maatschap van de paus op zich is voor de anglikanen on verteerbaar, maar de onfeil baarheid, die ermee verbon den is. De anglikaanse kerk ontkent de onfeilbaarheid van de oecumenische concilies en de paus. Volgens artikel 21 van de 39 artikelen van de anglikaanse kerk bestaat een concilie uit mensen, die kun- 8en falen en inderdaad heb- èn gefaald.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6