Teldersschool wint microkorfbaltoernooi r— Wij zijn geen snelheids duivels" Veel geboorten van bedreigde dieren mm. NZH-DIRECTEUR VAN DER SLUYS: VOOR ACHTER ÈN OPZIJ De Danaïden verliest aansluiting Afscheid P. Demmenie t x xw- lx %-f "hhl t. a x fffamAwmr--: 71 - X if STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 PAGINA 5 I (Van één onzer verslagge- II vers) -I LEIDEN Openbaar Vervoer. Een tover woord, een zaak, waar voor tegenwoordig heel wat ambtenaren in de weer zijn, een zaak ook waarvoor heel wat Iaden met gemeenschapsgeld worden opengtrokken. Bussen krijgen vrije as- faltbanen op plaatsen waar de voormalige hei lige koe, de auto, destijds ruim baan had. Bij kniis- ide punten krijgt de bus een >ch togenaamde voorstart en 3cb |n veel gevallen zendt de bus zelf een signaal uit jat het verkeerslicht op da, [roen zet als hij het vet uuispunt nadert. Kor- vot lom de bus is meer en neer de onaantastbare" positie die de auto vroe- ,ezo ;er had aan het verwer- 'g ren. Volgens velen, en niet in de laatste plaats volgens veel auto- nobilisten, gebeurt dat op een zeer ongenuanceerde manier die van de bus een snelheidsduivel moet maken, terwijl de autobe stuurder zich in eindeloze files dagelijks groen en geel moet irgeren. Een soort autootjepes- |p jen dus dat er toe moet leiden dat de automobilist met harde I hand de bus in wordt gejaagd. J Maar die autobestuurder is ook niet gek en laat zich zeker niet op een dergelijke wijze dwin gen. Resultaat: acties als „Blij A dat ik Rij" en groepen als de if .Stichting Weg" komen opzetten f en de polarisatie tussen het par ticulier en het openbaar vervoer is een feit. NZH-directeur J. G. van der ega Sluys is er alles aan gelegen deze heilloze polarisatiesfeer te zak doorbreken. Als chef van het no district Zuid van de Noord- •r e Zuid-Hollandse Vervoersmaat- r schappij is hij ten nauwste be- >ch trokken bij het experimenteer- nva project ter bevordering van het age openbaar vervoer dat zoals be- ie I kend in de Leidse jegio wordt uitgevoerd. In het kader van dit experimenteerproject is met na me de route tussen Leiden en Katwijk de laatste jaren op ver- schillende plaatsen aangepast, om een goede doorstroming van de bus te garanderen. Dat ge beurde door middel van het zo genaamde Vetag-systeem, een 1er door Philips ontworpen zender kastje, waarmee de naderende lijnbus een signaal uitzendt dat opgevangen wordt door een lus ui de rijbaan. Deze stuurt op zijn beurt het sein van de nade rende bus naar de verkeerslich- LEIDEN Om de serviceverle ning te verbeteren krijgen de bussen van de NZH vanaf deze maand ook aan de achterzijde een lijnaanduiding. De reizigers die van achteren aankomen hol len kunnen zich dan tijdig ver gewissen of ze misschien niet geheel voor niets de benen uit hun lijf hollen om de bus te halen. Voorlopig blijft de lijn aanduiding aan de achterkant van de bus nog beperkt tot de nieuwe lijnbussen die dezer da gen worden opgeleverd. Lijnaanduiding voor de passa giers en de instelling van de Vetag-zender, waarmee de bus zich bij de stoplichten meldt, zijn in deze gevallen aan elkaar gekoppeld en worden door de chauffeur vanaf de bestuur dersplaats electronisch op het juiste nummer ingesteld. Gelei delijk zullen alle NZH-bussen met deze achteraanduiding worden uitgerust. Het wachten is nu nog op de lijnaanduiding aan de zijkanten van de bussen, want de passa giers plegen nu eenmaal van alle kanten dit vervoermiddel te naderen en beperken hun weg niet tot de voor- en achter zijde. Het optimaal maken van de serviceverlening op dit punt zal nog wel even wat tijd kos ten. NZH-directeur J. G. van der Sluys: „Geen autootje-pesten" bus (en soms ook voor de auto!) ten spoedigste op groen zet, dan wel het groene licht „vasthoudt" en voorkomt dat het net voor de neus van de chauffeur op rood komt te staan. De invoering van het systeem is weliswaar nog niet helemaal voltooid (in Oegstgeest woordt momenteel nog druk gerecon strueerd en moet de verkeer slichteninstallatie nog worden aangepast), maar nu al zijn de resultaten ervan duidelijk merk baar. Het kruispunt Molentuin- weg/Zandlaan in Katwijk aan den Rijn is er een fraai voor beeld van. Vroeger verzandde de bus hier in ellelange files voor het kruispunt. „Het kostte ons uren vertraging, maar dank zij de reconstructie en de invoe ring van het Vetag-systeem rij den de bussen hier nu vrijwel op tijd", aldus NZH-chef Van der Sluys. Hoewel de hele streng Leiden-Katwijk v.v. nog niet optimaal functioneert en er dus nog wel eens van vertraging sprake kan zijn, is de toestand waar de reconstructies en aan passingen inmiddels hebben plaatsgevonden aanzienlijk ver beterd. Dat geldt voor Katwijk, dat geldt volgens de heer Van der Sluys ook voor de Leidste Rijnsburgerweg. De eerste me tingen hebben hier uitgewezen dat de bussen weer praktisch op tijd rijden en wat dat betreft voldoet het Vetag-systeem al aan zijn verwachtingen. Reizigersaantallen Of daarmee ook het experimen teerproject als zodanig al als een succes kan worden aange merkt is nog zeer twijfelachtig. De situatie is immers nog niet optimaal: in Rijnsburg bijvoor beeld moet nog een middels de computer berekende „groene golf" voor de bus in de stoplich ten worden ingebouwd Het ex perimenteerproject is dan ook nog niet als zodanig met enig officieel vertoon gestart: het verkeert slechts in de fase van voorbereiding. „Om die reden is het ook erg moeilijk op dit mo ment al uitspraken te doen over de reizigersaantallen die de NZH-bussen op het traject Lei den-Katwijk-w vervoeren", zegt de heer Van der Sluys. „Rijks waterstaat verricht voor ons halfjaarlijkse tellingen. We heb ben alles nauwkeurig geteld voor we begonnen, we zullen dat blijven doen. Maar ik kan me op dit moment nog niet aan voorspellingen wagen. We heb ben ook nog nauwelijks bekend heid gegeven aan dat wat voor het openbaar vervoer in de re gio wordt gedaan. Pas als alle voorbereidingen en aanpassin gen zijn uitgevoerd gaan we dit onder de aandacht van het pu bliek brengen. En daarna zal dan wel blijken of het experi ment het openbaar vervoer ook aantrekkelijker heeft gemaakt bij het publiek", aldus de heer Van der Sluys. Busbanen Want daar is het hem helemaal om begonnen: het openbaar ver voer moet aantrekkelijk worden gemaakt. „Dat betekent niet dat de bus tot een snelheidsduivel moet worden verheven. Wij zijn helemaal geen snelheidsmaniak ken. Het Vetagsysteem is er ook op gebouwd dat hard rijden voor de bus helemaal geen zin heeft. Als de bus zich meldt gaat er toch een bepaald tijds bestek overheen voor hij groen licht krijgt. Als hij hard rijdt, zal hij toch moeten stoppen. Flink gas geven heeft dus hele maal geen zin", aldus de NZH- chef, die al die verhalen over het razende openbaar vervoer dan ook naar het rijk der fabel tjes verwijst. „Ik geef toe dat met de komst van de vrije bus banen wel eens de indruk is gewekt dat het de bus daarmee alleen maar om hard rijden te doen was. Maar niets is minder waar. Ik ben zelf helemaal niet zo gelukkig met al die vrije busbanen. Alleen als het abso luut noodzakelijk is voor de bus om bij de Vetag-bus in de weg te komen en alleen als hij ion der zo'n vrije busstrook in de file zou verzanden, alleen dan vindt ik zo'n busbaan wense lijk", zegt Van der Sluys relati verend. Niet pesten „Men moet de bos ook niet zien als een vijand van de auto. In tegendeel. Die auto is tegen woordig niet meer weg te den ken. Dat willen we ook hele maal niet. Het is ons er niet om begonnen om autootjes te pes ten. We moeten hoe dan ook voorkomen dat de automobilist de indruk krijgt dat hij wordt tegengewerkt en met opzet in zijn vrijheid wordt belemmerd. Het enige dat wij als openbaar vervoer vragen is een beetje doorstroming, een stukje groen licht. Als ik die doorstromings garantie krijg, dan hoef ik al die busbanen niet zonodig en dan mag wat mij betreft de Noord-Hoflandbrug bij Voor schoten ook best door de auto worden gebruikt. Maar dat zijn politieke beslissingen", zegt NZH-directeur Van der Sluys. Politieke beslissingen. Ook de invoering van het Vetag-systeem was een politieke beslissing. Het systeem heeft ongekende moge lijkheden, geeft de heer Van der Sluys toe, „maar dat wil nog niet zeggen dat je die dan maar onbeperkt moet benutten. Dat zou inderdaad neerkomen op louter autootje-pesten. Natuur lijk: er is een grens aan het autogebruik. Maar je kan daar in op 2 manieren te werk gaan: rigoreus het mes er in zetten, of via de weg van geleidelijkheid eens wat meer aandacht gaan geven aan andere vervoermid delen. Daarbij denk ik aan de fiets, aan de voetganger en ook aan de bus. Maar ik hou vol: je bereikt meer met een mentali teitsombuiging. We moeten de automobilist laten zien dat het geen straf meer hoeft te zijn om in de bus te stappen. Dat kun nen we alleen maar bereiken als het openbaar vervoer ook iets aantrekkelijks te bieden heeft Als de bus, de tram en de trein ook werkelijk een aanvaardbaar alternatief zijn voor de particu liere auto". ARJEN BROEKHUIZEN -Subsidie voor molenviergang Aarlanderveen ALPHEN AAN DEN iti RIJN Als de Alphense b gemeenteraad in zijn ver- gadering van woensdag 4 januari akkoord gaat met het voorstel van het col lege van B en W dan zal de „Stichting Molenvier gang Aarlanderveen" kunnen rekenen op een subsidie van ruim 13.000,De subsidie is door de Stichting aange vraagd om „enkele ur gente voorzieningen" te treffen aan de „Molen nummer 4." Enkele maanden geleden heeft het ministerie van CRM reeds een subsidie toegezegd van 50% van de herstelkosten, „omdat Molen 4 een regelmatig in be- n drijf zijnde molen is." Bij het college van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland is even eens een subsidieverzoek inge diend. Het college van B en W is van mening dat gemeentelijke financiële medewerking wense lijk is, „omdat de betreffende molen deèl uitmaakt van de viergang, door welke de „droog gemaakte polder aan de westzij de te Aarlanderveen bemalen wordt". Het college is verder van mening dat het belangrijk is om de „viergang" in stand te houden. B en W merken ook nog op dat door de toekenning van de subsidie een verhoging zal plaats vinden „op grond van het besluit verfijning algemene uitkering monumenten." „Be doelde verhoging wordt geba seerd op een 25-jarige annuïteit van 30% van de subsidiabele kosten, zodat de gemeente te dien aanzien geheel tegemoet wordt gekomen", aldus B en W in zijn voorstel. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Roland Sander, zn C J van der PlaS -CA van den Oever, lartijn Vincent, zn v C J van der Plas C A van den Oever, Remko, zn v J H Jacobs - J M van Woerkom. Maria, v L van der Does - M Zwaan. Dave, zn v j P Bakker - J C A M AaJbers. Jochem Alwin, zn v WC J van Westerop S P M Beurze. Overleden: M J Spruijt geb 1914 vrouw 9eh met W Neijenhuisen. J Meertens geb 1902 man. J F Knaap geb 1907 vrouw geh met W F G Veiigen, P M van Steijn geb 1911 man, H Boelee geb 1921 man. L Hoogeveen geb 1886 man Gehuwd R Honsbeek - C Geus. H J M Kempen - R Voogd. A Staal - R A Cannoo. G Berghuis - L P Vaillant. D M M Kuiper - M H J Bet Ondertrouwd: M L C de Geus - D T M van Schie. H L van Veen - M A Voerman. SBJ Menken - E van Leer dam. j C Gall - H J van Zuthem. D de Vos - J G Jansen. G L M Koot - J H Kluts. R Amoldus - A Sloos. W van Een van de aanwinsten van dierenpark Wassenaar: een jonge Laponderaap. Het Wassenaarse dierenpark heeft dit jaar de geboorte meegemaakt van 60 dieren, die behoren tot de bedreigde uitheemse diersoorten. Zo hebben in 1977 onder meer een parma-kangeroe, verschillende apen, antilopen en twee Chinese panters het eerste levenslicht aanschouwd. Bovendien werden er ruim 30Q zoogdieren en vogels, 500 vissen en reptielen en enkele duizen den insecten geboren. Het dierenpark werd door 320.000 mensen bezocht, een kleine daling ten opzichte van 1976. Hier staat weer tegenover dat de ruim 10.000 mensen die een zogenaamde jaarkaart heb ben, bij elkaar goed waren voor nog een keer zo'n 3Q 000 bezoeken. (Van onze korfbalmedewerker) LEIDEN In de Groenoordhal werd gisteren het jaarlijks door de gemeentelijke schoolsportcommis sie georganiseerde school-micro- korfbaltoernooi gespeeld. De 36 deelnemende lagere scholen uit Leiden en omgeving vaardigden samen 51 ploegen af die, ingedeeld in een standaard- en reserve-klasse streden om de prijzen. In de stan daard afdeling ging de eerste prijs naar de Prof. Teldersschool 1, win naar bij de reserve ploegen werd het tweede team van de Apolio- school. De standaardteams waren ingedeeld in 8 poules waar na een halve competitie als poulewinnaar naar voren kwamen: de Apol lo-, Lorentz-, Prof. Telders-, Pr. Willem Ale xander- (Leiderdorp), De Hoeksteen, Zuider park-, Sjaloom (Zoeterwoude) en de Kon. Julianachool. Na de kwartfinales bleven de Lorentz-, Prof. Telders-, Zuiderpark- en de Kon. Julianaschool over, waarvan na de halve finales de Zuiderparkschool en, na strafworpen, de Prof. Teldersschool als fina listen overbleven. In de finale nam de Prof. Teldersschool tweemaal een voorsprong die telkens door de Zuiderparkschool teniet werden gedaan. Na de officiële speeltijd was de uitslag dus 2—2, waarna strafworpen de beslissing moesten brengen. De eerste serie eindigde in 4—4 maar in de tweede serie bleek de Prof. Teldersschool met 43 de sterkste. De verliezers van de halve finales speelden een kleine finale, winnaar daarin werd de Lorentzschool. Zij versloegen met 2—1 de Kon. Julianaschool zodat de eind stand werd: 1. Prof. Teldersschool, 2. Zuid erparkschool, 3. Lorentzschool. Bij de reserveteams werden de Apolio-, Zuiderpark- en Oranjeschool (Katwijk) pou lewinnaar, terwijl de Prof. Teldersschool 2 als beste nummer 2 de halve finales bereik te. De finale hier ging tussen de Apolio- school, en de Prof. Teldersschool, die met 3—0 door eerstgenoemde gewonnen werd Einduitslag: 1. Apolloschool, 2. Prof. Tel dersschool 2, 3. Oranjeschool 2 (Katwijk). (Van onze korfbalmede werker) LEIDEN Door het ver lies gisteravond tegen KVS, het derde verlies op rij, heeft De Danaïden de aansluiting met de kopgroep in de over gangsklasse C verloren. Beide ploegen waren in de eerste helft goed tegen elkaar opgewassen, het scoreverloop gaf dan ook geen grote voorsprongen voor een van beide ploe gen en de rust werd inge gaan met een 5-5 stand. Ook de eerste tien minuten van de tweede helft kwam daar geen verandering in. Na tien minuten nam De Danaïden een doelpunt voorsprong maar twee benutte strafworpen brachten KVS snel hierna aan de positieve zijde van de score. KVS speelde de tweede helft ook iets sterker, het wist de bal wat langer in de ploeg te houden, terwijl bij De Danaïden het spel nogal romme lig was. Tien minuten voor tijd besliste KVS de wedstrijd door 6-8 te scoren. Een strafworp voor KVS twee minuten voor tijd deed de rest, waarna Ingrid v. Haren de eindstand op 7-9 bepaalde. Overige doelpunten: Adrie v. Nierop (3), Elly v. Spel den, Cees Christiaanse en Pieter Koomeef. LEIDEN - De heer P. Demmenie heeft in de laatst gehouden vergade ring van aandeelhouders van L. Demmenie Zn. BV en Drukkerij Dem menie BV besloten om per 31 december 1977 al te treden als directeur van beide vennootschap pen. In dezelfde vergadering zijn per 1 januari benoemd tot directeu ren: de heren L. Demmenie en P. F. Demmenie. In verband met zijn aftreden heeft de heer P. Demmenie de wens te kennen gegeven afscheid te namen van zijn relaties, waartoe gelegen heid is op een receptie die op vrijdag 20 januari wordt gehou den in restaurant „In den Hout kamp", van Diepingenlaan 2 in Leiderdorp. De receptie duurt van vier uur tot half zeven en er zal tevens gelegenheid be staan om kennis te maken met de nieuwe directeuren. «E CIK W X X X C X X XXVXXXXXXXXXXXXXXVX XX X X XX X X X X Ti 1. X X X Xr X X X X X X PXX 'EO-.-X ~HHH» X HHHHH» X »HH» X "HHHHH» 'QQ. .rara. OEI. ju r. 4 X Ti TH» VQQQBBii '"t X fcXXrX TH» X 'L XXABOL Ti X i X 'i Tv TH» HHHHHHt X r H» TnnPjK HH. X CTHHHH7l 'l T; H» THHHHb Ti THOiTHHTTiTH»' tv- L HH, TH» X 'HO. HH, »HHHH» I. HH, X THHH» X X X X X X X X X ':l IX X X XX X X X X X X 1 li- -k Ti X T X - - - De persoonlijke bank wenst u een gelukkig nieuwjaarx - v L - X X l L XX XX X X X X r:- i XT XX'-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5