Geconcentreerd zakencentrum op Schuttersveld moet Leidse achterstand inhalen Illegaal afsteken van vuurwerk toegenomen IN VERGELIJKING MET VORIG JAAR rowêSS? Duif-Expo Hl groots opgezet Natuurgeneesmiddelen voor de Derde Wereld ^VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De Leidse politie beeft deze dagen haar handen vol aan bet nalopen van klachten over het afsteken van vuurwerk. Officieel is het gebruik van rotjes, zevenklappers, lucht huiiers tot aan Bengaals vuur toe pas toege staan op Oude- en Nieuwjaarsdag. De legale verkoop van vuurwerk is twee dagen geleden begonnen. Hoewel de geboden van de brandweer en de politie stellen, dat de jeugd beneden de zestien jaar geen rotjes of dergelijke mag inslaan, leidt het geen twijfel dat juist de jongeren het ongeoorloofd afvuren van het Aziatisch bus kruit een uitdaging vinden. Tegen het eind van de middag barst het geknal in alle hevigheid los. De vroege schemer zorgt ervoor, dat de lichteffecten en het gekrioel van duizenden vonken het mooist is. Niettemin zijn er veel mensen in de stad, die nadrukkelijk wensen, dat het maar snel 1978 mag zijn: het zijn de bejaarden, de jonge gezinnen met kleine kinde ren en de dierenliefhebbers. Bij hen is de schrik of de last van de donderslagen het grootst De politie kan in de namiddag de klachtenre gen nauwelijks het hoofd bieden. Het dagrap port van de sterke arm geeft duidelijk te zien, dat er iedere minuut agenten onderweg zijn, die paal en perk aan de overtredingen moeten stellen. Gisteravond werd de Haarlemmerstraat en Pelikaanstraat en omgeving geteisterd door illegaal vuurwerk afstekende jeugd. Rotjes en zevenklappers werden in brievenbussen van woningen gegooid. Telkens als de gealarmeerde politie verscheen, was de jeugd onvindbaar, verdween het bevoegd gezag weer, dan vervolg de zij haar vrije tijdsbesteding. Veertien kilo Tot dusverre is slechts één persoon voor het klandestien verkopen van vuurwerk verbali- seerd. Het gaat hier om een man die gistermor gen vanuit zijn autokoffer vuurwerk aan de jeugd in de Van Galenstraat verkocht De politie nam het explosieve handeltje, dat veer tien kilo woog, in beslag. Tot nu toe heeft de politie een paar honderd rotjes van jeugdigen afgenomen. In vergelijking tot verleden jaar lijkt Leiden zich aan het eind van 1977 wat meer te roeren: het gegil van keukenmeiden en wat dies meer zij klinkt wat heviger dan voor heen. De politie is reëel genoeg om in te zien dat elke overtreder niet in de kraag kan wor den gevat. Ze beseft dat haar taak slechts kan bestaan uit het controleren van klachten en het tegengaan van de illegale verkoop. kom Van een onzer verslagge vers) onüLEIDEN Om alle op- te gelopen kwalitatieve en iwantitatieve achter- tanden weg te werken :n rekening te houden liet de te verwachten i van de kantorenbe- fte in deze regio zal Wip het Schuttersveld een —Zakencentrum moeten worden geconcentreerd. |'5n Dat is de opzienbarende enlponclusie van een door süde gemeente Leiden ont- nuworpen nota over de kan- Morenont wikkeling in de- stad in samenhang 'JJnet de plannen voor het sii Schuttersveld. Tot 1990 al er in Leiden een be- loefte aan kantoorruim- e zijn die schommelt 'tussen de 95.000 en a' 35.000 vierkante meter iruto vloeroppervlak, "waarin drie tot vierdui- iend mensen zullen kun- ten werken, zo blijkt uit le gemeentelijke nota. OsOe afdeling economische zaken sisflen bedrijven van de gemeente osj meiden heeft op verzoek van oro jemeenteraadsleden de versehil- ende nota's en berekeningen pwdie in de afgelopen jaren door verscheidene instanties zijn ge- iresenteerd aangepast aan de jongste cijfers en tegen elkaar S' ifgewogen. Op grond hiervan "se :ijn voorlopige conclusies ge- 3er Irokken waarop het gemeente lijk beleid gericht zou moeten ajn. Uit deze analyse blijkt dat weiden in de loop der tijden een norme achterstand heeft opge lopen in de kantorensector, zo wel wat ruimte als wat kwaliteit ?n het aantal arbeidsplaatsen betreft. Deze achterstand komt waiionder meer tot uitdrukking in zejhet grote aantal forensen van 19.000, waarvan er 11.000 (zo'n 60%) op de Haagse agglomeratie is gericht. Het overgrote deel van deze mensen is werkzaam in de kantorensector. De gemeentelijke nota wijst op anj het monotone karakter van de in Leiden gevestigde diensten- j sector met de oververtegen- E woordiging van de Rijksuniver siteit daarin, die bovendien ge richt is op een nogal hoog oplei dingsniveau. De pendelaars die dagelijks naar Den Haag gaan en in de kantorensector werk zaam zijn hebben óver het alge meen een middelbaar- of semi- Het Schuttersveld. De meningen over de toekomst van dit nog altijd braakliggend terrein zijn bijzonder verdeeld. Ook ten stadhuize treft men voor- en tegenstanders van woningbouw of een zakencentrum op deze plaats aan. De afdeling economische zaken van het stadhuis pleit nu voor een geconcentreerd zakencentrum om de Leidse achterstanden in te halen. Het geheel onderbouwd met cijfers die er niet om liegen: een ruimtebehoefte van meer dan 100.000 vierkante meter voor kantoren, waarin drie tot vierduizend mensen werk zouden moeten vinden. hoogniveau. Uit het oogpunt van een evenwichtige opbouw van de totale werkgelegenheid waarbij achterstanden zullen moeten worden ingelopen, en vanwege de dagelijkse forensen- stroom, is het volgens de nota een harde noodzaak te komen tot een passende werkgelegen- heidsverschaffing voor de toe komst. Dat betekent dat Leiden in 1990 een fikse hoeveelheid kantoorruimte erbij zal moeten krijgen, die louter in de nieuw- bouwsfeer gezocht zal moeten worden. De oudbouwmarkt loopt volgens de ontwerpers duidelijk terug, terwijl er over enkele jaren in de nieuwbouw een groot tekort dreigt te ont staan. Vandaar de wens om te komen tot meer dan 100.000 vierkante meter nieuwbouwkan- toren in Leiden. De bestaande leegstand van kantoorruimte (Schuttersveld en Vondellaan) is naar het oordeel van de gemeente nauwelijks verontrustend: zij moet slechts als reserve worden beschouwd en is als zodanig zelfs nodig tussen de vraag en het aanbod omdat toekomstige ontwikkelin gen niet te voorzien zijn. De invloed van de ruimten die de universiteit na de voltooiing van het Witte Singel-Doelencomplex zal vrij maken blijken nauwe lijks enige zoden aan de dijk te zetten. In totaal komt de ge meentelijke nota aan een cijfer van 6.750 vierkante meter in de verschillende gebouwen aan het Stationsplein en het Schutters veld. Schuttersveld De gemeentelijke nota inzake de kantorenontwikkeling pleit onomwonden voor een concen tratie van een flink zakencen trum op het Schuttersveld. Zon der dat hierbij de komst van de Schiphollijn naar Leiden in de tachtiger jaren in beschouwing is genomen. Deze railverbinding zal naar algemeen wordt ver wacht Leiden nog aantrekkelij ker maken voor de particuliere kantorensector. Maar ook zon der deze railverbinding moet het Schuttersveld volgens de no ta al als meest geschikte moge lijkheid voor een zakencentrum worden aangeduid, gezien de bestaande spoorverbindingen en de goede invalswegen in de om geving (Plesmanlaan, Willem de Zwijgerlaan, Rijnsburgerweg en Oegstgeesterweg). Zou er geko zen worden voor een spreiding van de kantoren dan zou ook een deel van de binnenstad hier voor in aanmerking moeten ko men en deze stelt, aldus de nota, nu eenmaal zijn capaciteitsgren- zen aan de verkeersafwikkeling. Bij dat zakencentrum zou wel een combinatie aangehouden moeten worden met niet-kan- tooractiviteiten, zoals hotel- en congresaccommodatie, horeca, showrooms, groothandelsfunc ties en culturele voorzieningen om er voor te zorgen dat het complex een multifunctioneel karakter krijgt. De keuze voor het Schuttersveld om de Leidse kantorenachter stand in te halen is des te op merkelijker nu onlangs in de uiteindelijke ontwerp-structuur- schets van de gemeentelijke projectgroep de concentratie van een zakencentrum op deze plaats nog met zoveel woorden uitdrukkelijk werd afgewezen. In de keuzeschetsen van deze groep die voor de Leidse bin nenstad een structuurplan ont werpt, werd de mogelijkheid van een zakencentrum op deze plaats nog gemotiveerd opge voerd. Na de inspraakronde, waarin iedereen die niet een band heeft met het bedrijfsle ven grote vraagtekens achter de kantorennoodzaak zette, kwam de projectgroep ook ineens met de stelling dat deze behoefte toch minder was dan men oor spronkelijk had gedacht. Mede onder invloed van de reacties van de wijken werd het Schut tersveld in de ontwerp-schets voor het overgrote deel bestemd voor woningbouw met een zeer beperkte kantorenontwikkeling. Het terrein van Krantz aan de Lange Gracht werd toen als een mogelijk alternatief voor kanto renvestiging aangeduid. Dit ver haal van de projectgroep ge voegd bij haar uiteindelijke schets die thans bij de gemeen teraad in behandeling is, steekt wel bijzonder schril af bij de, met recente cijfers onderbouw de, beleidsnota van de afdeling economische zaken van de ge meente.... Na veel aandrang en lang wachten heeft de afdeling econo mische aaken en bedrijven van het stadhuis (de afdeling van de meest bekritiseerde wethouder, M. van Akeneen nota het licht doen zien over de kantorenontwikkeling in Leiden, in samenhang met de toekomst van bet Schutters veld. Cijfers die er niet om liegen en even opzienbarende conclusies staan breedvoerig op deze pagina vermeld. Het heeft er alle schijn van dat de wethouder op de valreep in het zicht van de nieuwe gemeenteraadsverkiezingen toch nog aan een economisch beleid met een zekere toekomstvisie is gaan werken. Dat deze toekomstvisie echter zijn beperkin gen heeft staat ook eerlijk en onomwonden in de nota. Recht voor zijn raap, zoals we van wethouder Van Aken gewend zijn: „Een behoefteraming tot het jaar 2000 is bij gebrek aan gegevens ten aanzien van de werkgelegenheidsontwik keling nog niet mogelijk".Als u het nog niet wist: overmorgen eindigt pas bet jaar 1977. We kunnen dus nog even vooruit Kerstbomen De politie is haar jacht op kerstbomen begonnen. Gister avond haalde de Hermandad in samenwerking met de ge meentereinigingsdienst een groot aantal kerstbomen weg, die kennelijk bestemd waren voor een groot vreugdevuur zater dagnacht om twaalf uur. In Zuid-West legde de politie beslag op een groot aantal kerstbomen, die in een garagebox lagen opgeslagen. Aan de Zoeterwoudseweg trof de politie in een loods meer dan vijftig kerstbomen aan. De bomen zijn door de gemeentereiniging overgebracht naar de vuilverbranding. Nacht Het Leids Vrijetijdscentrum houdt in de nacht van zaterdag 31 december op zondag 1 januari de „Nacht van de goede voornemens". Een oud en nieuw feest waar jong en oud van harte welkom zijn. Oliebollen, vuurwerk, zoenen, hand jes drukken en toasten, kortom een gezellige nacht iedereen die oud en nieuw met veel vrienden wil vieren. In deze nacht zal de bekende Leidse formatie „Trail optreden. Deze tunck-rockformatie begint steeds geliefder te worden bij het pop-minnende publiek De bezetting van Trail is als volgt: Cbiis Coenen (ex-Blue Planet en Boolus Leadvocal en gitaar; Ard Bauscb drums percussions en vocal; Jan Pardoen basgitaar en André Werdt (ex-swinging Soul Machineritme en sologitaar. De groep speelt hoofdza kelijk eigen composities en weet bet publiek daarmee tot swingen te bewegen. Een goede lichtshow zorgt dat bet geheel niet alleen bet aanhoren maar ook bet aanzien waard is. Het programma van de 31ste begint 's avonds om 10 uur, de feestelijkheden eindigen in het nieuwe 1978 rond een uur of drie. De toegang in het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 is gratis; iedereen moet dan wel vol goede voornemens en met een uitstekend humeur voor één urn 's nachts aanwezig zijn. Rembrandt Stedelijk museum de Lakenhal aan de Oude Singel 28 m Leiden vertoont op zaterdag 31 december de film „Rem brandt schilder van de mens". De film wordt vertoond in de filmzaal van het museum. Er zijn twee voorstellingen, om elf uur en twee uur. In de filmzaal zijn 35 zitplaatsen (bij grote belangstelling kan de film ook om half drie en drie drie uur worden gedraaid. De film, die geschikt is voor alle leeftijden duurt twintig minuten. Toegang is gratis. Indien echter tevens het museum wordt bezocht geldt de normale entree voor het museum, volwassenen f 0,75 en kinderen tot 16 jaar 0,40. Nieuwjaarsstukjes In het kader van de kerstvak an tie-akti vi teiten van buurthuis 't Mierennest aan de Morsweg hebben kleuters van de Mors, gisteren nieuwjaarsstukjes gemaakt. De belangstelling voor de aktiviteten is al de hele week groot geweest. Leidster Corrie van Rooyen zag gistermorgen dan ook zo'n 15 kleuters verschijnen die met veel plezier aan de gang gingen met droogbloemen, klei en gips. In het buurthuis is nog tot en met vrijdag 6 januari van alles te doen. De kleuters kunnen bijvoorbeeld maandag 2 januari toneelstukjes opvoeren die worden opgenomen met een video, zodat zij zichzelf later kunnen zien spelen. Verder kan er nog worden geklaverjast, en met verf gekliederd. Tevens wordt er een fondue-avond gehouden voor volwassenen, waarvoor de kosten slechts 5 bedragen per persoon. LEIDEN De „Duif-Expo III", de derde achtereenvolgende duivenmanifestatie die op 6, 7 en 8 januari in de Leidse Stadsge hoorzaal wordt gehouden is nog grootser ,c opgezet dan in de voorafgaande jaren. Het gebeuren heeft zogezegd een grote vlucht genomen, zij het dat daf niet zozeer ugt aan het aantal duiven, dat met ongeveer 1200 even hoog ligt als vorig jaar maar aan de attractieve gebeurtenissen -om het luchti- i ge evenement heen. De organisatie, de afde ling West van de landelijke NABvP kreeg I vorig jaar, bij de Expo II namelijk te horen dat er wat meer zou moeten worden georga- Ot niseerd door die mensen de niet in de eerste ji plaats zo geïnteresseerd zijn in duiven, 'f Daarom is er dit jaar in de foyer van de rn Stadsgehoorzaal een groot aantal antiek/cu- et' J"'0sa-stands gepland en bevinden zfch in de J kleine zaal van de Stadsgehoorzaal fraaie antieke meubelen. Bovendien zal men ook pottenbakkers in actie kunnen zien. Daar naast zijn er in de grote zaal, tussen de duivenhokken in een aantal commerciële stands neergezet alsmede informatiestands, waaronder een soort laboratorium met ach tergrond-informatie over bestrijding van duivenziektes en dergelijke. Het Rad van Avontuur van vorig jaar is geprolongeerd. De koerende duivensamenleving daar was het immers om begonnen zal hoofdzake lijk op de parterre (de grote zaal) gesitueerd zijn. de duivenverkopingen (een bevelenis op zich gezien de vlucht die de prijzen van duiven hebben genomen) zullen op de eerste verdieping plaatsvinden. Het programma voor de dne dagen faat er-in vogelvlucht als vólgt uitzien: donder dagavond 5 januari is de antiekmarkt van 19.00—21.00 geopend. Hierna brengen de duivenbezitters hun oogappels binnen. Vrij dagochtend 6 januari worden de duiven vanaf 10.00 uur gekeurd door erkende keur meesters, en naar kwaliteit in een schoon heidsklasse, een vliegtypeklasse en een jeugdklasse ingedeeld, 's Avonds gaat de zaal om 19.00 uur open voor het publiek en kunnen alle evenementen tot 22.00 uur wor den bezocht. Zaterdag 7 januari wordt het totale programma van 9.00 tot 22.00 uur afgedraaid, met als pikante hoofdschotel de opening om 15.00 uur door een niet nader omschreven wethouder. Zondag 8 januari van 10.00 tot 18.00 uur dezelfde festiviteiten, met als gunstige afsluiting de prijsuitreiking van 17.00 tot 18.00 uur. Een catalogus met prijswinnaars, zal zeer snel te verkrijgen zijn. De toegfing tot de tentoonstelling be draagt 2,50. LEIDEN De koppeling van geneesmiddelen-onderzoek aan ontwikkelingssamenwerking is het onderwerp van een tweetal symposia aan de Leidse Univer siteit, waarvan er inmiddels één gehouden is. Fannacognos- ten (Farmacognosie is: kennis der kenmerken van geneesmid delen) van de universiteiten van Leiden, Groningen en Ut recht, alwaar de farmacognosie in ere wordt gehouden, praat ten daar met een aantal des kundigen uit de Derde Wereld zelf. Op kosten van het ministe rie van OntwiklcplingssaiwAn. werking overgekomen, vertel den zij op welke punten hulp van de Nederlandse Universi teiten bet meest welkom is. De Farmacognosie is de weten schap die zich bezighoudt met hef. onderzoek van geneeskrach tige stoffen die in de natuur voorkomen. De Nederlandse SYMPOSIA AAN LEIDSE UNIVERSITEIT farmacognosten zijn van me ning dat hun vakgebied niet de aandacht krijgt die het verdient. Het beeld van grijze monniken die in de kruidentuin van het klooster tuinieren gaat in ieder geval niet langer op. De farma cognosie houdt zich niet alleen meer bezig met geneesmiddelen die uit planten gewonnen wor den, Ook dierlijke produkten zoais hormonen en veel soorten vaccins en de bacteriedoden- de antibiotica, die door schim mels gefabriceerd worden beho ren tot de groep van de natuur geneesmiddelen, endie groep claimt de farmacognosie als zijn onderzoekobject. Volgens sommige wetenschaps mensen bestaat er de kans dat de landen van de Derde Wereld op korte termijn veel baat zul len ondervinden van de natuur geneeskunde. Gedacht moet worden aan ontwikkelingswer kers die de Derde Wereld hel pen de in de landen aanwezige schat aan geneeskrachtige krui den te ontdekken en te gebrui ken. Binnen het wereldje van de apothekerswetenschappen, de farmacie bestaat over één en ander nog lang geen' eenstem migheid. De Leidse hoogleraar in de farmacognosie, prof. dr A. Baerhem Svendsen ziet in de „grote leermeester Natuur" een bron van goedkope geneesmid delen die vooral ook aan de allerarmsten in de Derde We reld ten goede komen. Zijn Leidse collega prof. drs. J. Pol derman. farmaceutisch techno loog, formuleert het wat anders ..farmacognosie is absoluut niet de aangewezen richting voor hulp aan de landen van de Der de Wereld. Op die manier kan je dt daar bestaande problemen nooit c

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3