Ramp in Tenerife Sadats stap naar vrede Op 27 maart beleefde de burgerluchtvaart op het paradij selijke eiland Tenerife de grootste ramp uit haar geschie denis. Twee Jumbo's, een van de KLM en een van Panam, kwamen op de startbaan met elkaar in botsing.582 doden waren van die botsing het gevolg; onder hen alle inzitten den van het Nederlandse toestel; veertien bemanningsle den en 235 passagiers. De onvermijdelijke schuldvraag, nodig in verband met schade claims van nabestaanden van de slachtoffers,wees na een minitieus onderzoek van de gelufdsbanden in de richting van een fout van de KLM- gezagvoerder ,die zonder duidelijke startvergunning aan zijn start begon... Maar de Panamgezagvoerder is schuldig verklaard omdat hij zich op dat moment niet op de startbaan had mogen bevinden, terwijl de luchthaven vanwege de verou derde apparatuur en het gebrek kige Engels in de verkeerstoren eveneens voor een deel van de schuld opdraait. 1977 was overigens een jaar waarin ook andere veiligheidsas pecten in de luchtvaart aan de orde werden gesteld:de beveili ging van luchthavens en machines tegen kapingspogin gen. De simpele kaping van de Duitse Boeing na de start vanaf Majorca heeft de vliegers nog eens in actie gebracht.Landen die geen scherpere maatregelen nemen om kapingen te voorko men lopen het-risico van een boycot, evenals landen die kapers een vrije toegang verlenen. 1977 maakte in de luchtvaart ook geschiedenis door de eerste geregelde commerciële supersonische vluchten tussen de oude en de nieuwe wereld. Vijftig jaar na de eerste vlucht van Amerika naar Parijs, de historische vlucht van Lind bergh, begon Frans-Britse de concorde, na eindeloos geharre war over landingsrechten in New York, zijn eerste lijndienst en naar de grootste stad van Amerika. Een nieuw tijdperk lijkt aangebroken. I In de geschiedenis van het MiddenOosten zal 1977 vrijwel zeker een belangrijk jaar blijven: het jaar van de doorbraak in de spiraal van geweld, een jaar waarin een aantal vooroordelen overboord werd gezet en een belangrijke stap werd gedaan op weg naar vrede: de reis van president Sadat van Egypte naar Israël. Het is nog te vroeg om de eerste echte confrontatie tussen de leiders van Egypte en Israël op zijn juiste waarde te schatten. Maar van directe, concrete resultaten is de psychologische waarde van dit bezoek groot. De wederzijds uitgestoken handen, de gesprekken tussen de voormalige aartsvijanden (harde woorden over en maar ook ontspannen vrolijkheid tijdens het bezoek)hebben de barrière voor echte onderhandelingen weggenomen. Het was voor de toeschouwers en via de televisiebeelden waren dit er honderden miljoenen een van die wonderlijke en spannende gebeurtenissen die de loop der geschiedenis ingrijpend kunnen beïnvloeden. Natuurlijk zijn de feitelijke meningsverschillen niet weggenomen. Dat bleek bij de uiteenzetting van de standpunten voor het Israëlische parlement, dé Knesseth. Israël dat dit jaar veel kritiek heeft ondervonden door zijn vestigingspolitiek op de bezette Jordaanoever, lijkt voorshands niet van plan concessies te doen waarvan het overtuigd is dat die ten koste gaan van veilige grenzen. En concessies van Israël zijn voorwaarde waarmee Egypte het vertrouwen kan terugwinnen van zijn Arabische buurlanden, die de reis van Sadat met dreigementen, veel kritiek of op zijn minst veel reserve hebben begroet. Maar de Arabische landen die zelden konden komen tot een gezamenlijke politiek tegen een gemeenschappelijke vijand (Israël), slaagden natuurlijk ook niet in de vorming van een gemeenschappelijk front tegen een broederland (Egypte). De Palestijnse belangen verdelen zelfs de Palestijnen, en zijn opnieuw niet in staat gebleken de Arabische wereld te verenigen. Israël en de Palestijnen, bewoners van hetzelfde land, zijn allergisch voor elkaar.De Palestijnen hebben gezworen Israël te zullen vernietigen, Israël noenjt de Palestijnen ongeveer een evenbeeld van de nazi's. Hienn ligt de uitzichtloze toestand in het Midden- Oosten: het niet willen erkennen van eikaars bestaansrecht. Tot zolang blijft vrede in dit gebied niet meer dan een toekomstverwachting. Maar en dit is de winst van dit jaar een verwachting die onverwacht enige nieuwe levenskansen heeft gekregen. Succes voor „Soldaat van Oranje" Een verademing tussen al het harde nieuws was de koninklijke première en het overweldigende succes - ruim een miljoen bezoekers - van „Soldaat van Oranje", de nieuwe speelfilm van Paul Verhoeven naar de gelijknamige best-seller van Erik Hazelhoff-Roelfzema, waarin deze zijn belevenissen tijdens de tweede wereldoorlog beschrijft. De groepsfoto van een aantal jolige Leidse studenten uit 1939, tekenend voor het onbekommerde leven in die kringen vóór de Duitse inval, komt aan het einde van de film weer aan de orde. Maar dan zijn verschillende leden van het groepje gesneuveld, gevallen in het verzet, waarin zij door twee van hun oude studievrienden, die als Engelandvaarders een gewaagde landing op de Nederlandse kust uitvoerden, bijeengebracht waren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 22