Jaar van burgerrechten De akkoorden van Helsinki en In het bijzonder die handelen over de burgerrechten hebben In verscheidene Oosteuropese staten reacties verwekt, die de regiems aldaar zeer onwelgevallig zijn. De „andersdenkenden" of dissidenten richten hun kritiek niet zozeer op de communistische leer, maar wel op het begeleidende verschijnsel: aantasting van de burgerrechten. Het zijn vooral de Sovjot-Unie, Tsjecho-Slowa- klje (Charta 77), de DDR en Polen (comité ter verdediging van de arbeiders) waar, ook dit Jaar, de dissidenten zich steeds stoutmoediger geroerd hebben. ZIJ zijn als druppels water die de harde steen uithollen en worden gesteund door het Westen onder leiding van Jlmmy Carter. Voor de Europese Gemeenschappen is het geen gemakkelijk jaar geweest. Twee conflicten springen er uit, namelijk het visserijconflict, dat resulteerde in het opbrengen van Nederlandse vissersboten naar Ierland en naar Engeland, en de kwestie van de vertegenwoordiging van de EG op de economische top in Londen, waartegen vooral Frankrijk zich met hand en tand verzet heeft, maar toch gedeeltelijk bakzeil moest halen. Rampen zijn dit jaar in ruime mate voorhanden geweest. Om er twee te noemen: de zware aardbeving die Roemenië op 4 maart geteisterd heeft. De oude binnenstad van Boekarest werd vrijwel verwoest en het dodental liep op tot boven de duizend. Voorts de rampzalige cycloon en vloedgolf, die op de oostkust van India in november huisgehouden hebben en wellicht 50.000 doden hebben veroorzaakt. Engeland stond dit jaar zowel in het teken van het zilveren regeringsjubileum van koningin Elizabeth II, als in dat van stakingen, dreigende stakingen en afbrokkelende macht van Labour: in bijna alle „County Councils" veroverden de Conservatieven de meerderheid. Niettemin heeft het pond zich versterkt en is de economie aangetrokken. Op 19 februari overleed minister van buitenlandse zaken Crosland, die werd opgevolgd door de jonge en ambitieuze Owen. In de eerste vrije verkiezingen in Spanje sedert 1936 werd Suarez' Democratische Centrumpartij met 35% de grote overwinnaar. Het democratiseringsproces schrijft rustig voort. Catalonië kreeg de zo fel begeerde autonomie, de oude communistenleider Dolores Ibarruri (La Pasionaria) mocht uit ballingschap terugkeren evenals 'Carlistenleider Karei Hugo en zijn echtgenote prinses Irene. Het exploiteren van energiebronnen is niet altijd zonder gevaar. Op 22 april spoot, na wat onhandig gehannes met een afsluiter, het boorplatform Bravo grote hoeveelheden olie de Noordzee op. Pas op 30 april kon, met behulp van Amerikaanse deskundigen, het lek gesloten worden. Italië was ook dit jaar onderhevig aan krachtmetingen tussen extreem-rechts en -links, stakingen, criminaliteit (ontvoeringen), terreur en rumoer rond de ontsnapping van voormalig SS-kopstuk Kappler. Opvallend was voorts het zakelijk akkoord tussen christendemocraten, communisten en vier andere partijen, om in ieder geval uit de economische moeilijkheden te komen. De gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk op 31 maart brachten de nogal rechtse ex-premier Chirac op de Parijse burgemeestersstoel. Er ontstond tweespalt in het blok communisten-socialisten. In België hielpen de algemene verkiezingen premier Tindemans aan een overwinning. Op Cyprus overleed 3 augustus president en aartsbisschop Makarios, een man, die meer dan wie ook zijn stempel op de naoorlogse geschiedenis van het eiland gedrukt heeft. Politieke aardverschuivingen in India, Pakistan en Sri Lanka (Ceylon): mevrouw Indira Ghandi moest, met haar congrespartij na elf jaar het veld ruimen voor Desai en zijn Janatapartij. Iets dergelijks overkwam haar ambtgenote Sirimavo Bandaranaike in Sri Lanka en in Pakistan stuurde 5 juli generaal Zia met een staatsgreep premier Bhoetto de laan uit en de woestijn in, ondanks diens omstreden verkiezingswinst. In de Sovjet-Unie moest een oude leider uit het politburo verdwijnen, namelijk president Podgorni. Zijn heengaan was een teken van de versterking van de positie van partijbaas Breznjev, die het presidentschap ook op zich nam. Afrika blijft, van noord tot zuid, een roerig gebied: Zaire, Kongo, Tsjaad (het echtpaar Claustre kon uit een langdurige gevangenschap verlost worden) en Mauretanië kregen alle hun deel. In Ethiopië houdt Menistu Haile Miriam een bloedige vuist in de pap, maar in Eritrea en in de aan mineralen rijke Ogadenwoestijn, waarop ook Somalië aanspraak maakt, gaat het hem niet voor de wind. Tegen het, mede door de verdachte dood van Steve Biko, toenemend zwarte verzet, meende Zuid-Afrika ingrijpende maatregelen te moeten nemen: achttien, goeddeels zwarte instellingen werden verboden, er werden tientallen arrestaties verricht en huisarresten opgelegd. Maatregelen die een wereldwijde verontwaardiging hebben gewekt. In de kwestie Rhodesië zit ook weinig schot. Een voorstel van Ian Smith om algemene verkiezingen te houden, werd venworpen door zijn tegenspelers Moegabe en Nkomo, die kennelijk bevreesd zijn, dat de gematigde Moezorewa teveel voet aan de grond krijgt. Rhodesische strijdkrachten ondernamen in november acties op guerillakampen in Mozambique en doodden, naar hun zeggen, 1200 guerrjlla's. Aan de overzijde van de oceaan nam Jimmy Carter in de VS het presidentschap over van Gerald Ford en wierp zich meteen met veel energie op de energieproblemen. Op Aruba eiste Betico Croes de onafhankelijkheid van zijn eiland op, los van de Ned. Antillen, waar bij de algemene verkiezingen de Democratische Partij met 39,2 pet. stemmen winnaar werd en Boy Rozendal formateur en premier werd. In Suriname eindigden de algemene verkiezingen in een grote winst voor premier Henck Arron, die de andere partijcombinatie, namelijk die van Lachmon ruim versloeg. Andere (Ijnkse) partijen kwamen er niet aan te pas. BIJ DE FOTO'S: 1. Gaande president Ford; nieuwe president Carter 2. Rhodesische blanke soldaten op patrouille in het woud 3. De Nederlandse treiler „Maria" aan de ketting in Aberdeen 4. Gewapende jongeren bij onlusten in Milaan 5. Meer dood dan levend uit de puinhopen van Boekarest. 6. In aartsbisschop Makarios verloor Cyprus markante persoon 7. Behalve met college Chnoupek, had minister Van der Stoel In Praag ook contact met Charta-77-leiders. 8. Karei Hugo in Spanje hartelijk begroet. 9. Het echtpaar Claustre na hun bevrijding. 10. Vechtgrage Somaliërs eisen de Ogadenwoestijn op 11. Vreugde in India over zege Janatapartij SMHTïJTcï t

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20