;DA en VVD cnapten sen Uyltje t valt moeilijk te ontkennen: het binnenlands nieuws heeft dit ir weer staan te dringen om tot de krantenkolommen te rden toegelaten. Veel is al weer. met het papier, vergeeld, uwelijks meer waard om afgestoft te worden tijdgebonden het vaak is. Sommige items echter blijven hun kleur houden, of zijn zo „hard" dat ze de tand des tijds weerstaan, is nieuws dat nieuw(s) blijft: de kaping en gijzeling in ante, het overschrijden van de Nederlandse grenzen door de te Armee Fraktion, de ontvoering van Caransa, de igdurigste aller kabinetsformaties, het proces Menten en de ikingen. de arbeidsonrust begin februari ging het hard tegen hard. it centraal overleg was ontploft. Twistpunt: de prijscompensa- i. Later kwam daar de initiële loonsverhoging bij. De .jkbeweging paste de speerpunttaktiek toe: een relatief klein iiïvjfcital mensen op vitale posten laten staken, waardoor er voor it overige personeel geen of nauwelijks meer werk te richten viel. Toen op 28 februari, mede door tussenkomst van rechter, de strijdbijl werd begraven waren ruim 250.000 lidsdagen verloren gegaan, fokkend nieuw werd 23 mei de bezetting van een lagere ihool met 105 kinderen in Bovensmilde en de kaping van een lin bij De Punt door Zuidmolukse jongeren. Allerwege. ook in ilukse kringen, verontwaardiging over deze laffe daad. die de 1S-zaak veel kwaad deed. Er heersten oorlogstoestanden, ij alle verwarring kwam de natuur de kinderen te hulp: in school brak een op buikgriep lijkende infectieziekte uit. Ze 'amen vrij. Emotionele taferelen. De onderwijzers bleven lijzeld. Toen de daarna volgende psychologische uttingsslag geen effect had en men het ergste ging vrezen r de lichamelijke en geestelijke toestand van de gegijzelden, ird met een tweevoudige militaire bliksemactie na 462 uur een jnde gemaakt aan de langdurigste gijzelingsactie in de lederlandse geschiedenis. Twee treinpassagiers en zes kapers iten het leven. :eer de gijzelingsactie Nederland „pakte" bewees de hier en opduikende suggestie om. nadat het kabinet Den Uyl door CDA op de grondpolitiek ten val was gebracht de /roegde verkiezingen twee dagen later, 25 mei, af te gelasten, lat bleek technisch niet meer mogelijk. Dus toog Nederland ter imbus en bezorgde de PvdA en de WD de grootste winst, i vorming van een nieuw kabinet-Den Uyl kon beginnen, iformeel en formeel. Het werd een slijtageslag, in een inauwende, frustrerende, beklemmende sfeer, waarop politiek lederland afknapte. De goedmoedig-ogende en toch altijd joorzichtig formulerende D'66-fractievoorzitter Jan Terlouw omschreef de slopende onderhandelingen eens als „Het lijkt wel aebral van gekken". Tot viermaal toe ging de grote winnaar van pe verkiezingen, Den Uyl onderuit, alvorens hij ontgoocheld het loede hoofd in de schoot legde, na 163 dagen formeren, een record om allerminst trots op te zijn. CDA-leider Van Agt |eek op slag jaren jonger toen hij, in een ontspannen sfeer en op basis van wederzijds vertrouwen met WD-leider Wiegel in recordtijd een centrum-rechts kabinet in elkaar timmerde. (Het iad sneller gekund als de AR de zaag niet had gehanteerd), hecht bouwwerk, maar in ieder geval loyaal ondersteund tien dwarspijlers. misdaad tierde ook dit jaar welig. Moord, doodslag, beroving, liefstal. Daarbij voegde zich de terreur van over de grenzen. De tote Armee Fraktion werd operationeel op Nederlandse bodem. ^Pogingen tot arrestatie leidden tot schietpartijen met de politie in Den Haag (een agent gewond) en Utrecht (een agent gedood en een gewond). Bij deze laatste actie werd het RAF-lid Knut Folkerts aangehouden.Hij werd deze maand veroordeeld tot 20 jaar. De arrestatie van twee FlAF-leden in Amsterdam, Wackernagel en Schneider mondde uit in een bloedbad: de twee RAF-leden werden levensgevaarlijk gewond, drie agenten liepen lichte verwondingen op. De politie kwam later terug op haar eerste verklaring en gaf toe als eerste met schieten te zijn onnen. Het tweetal bleek reeds een jaar in Nederland te .«"politie kwam hen bij toeval op het spoor, op zoek naar de woning waar kort tevoren de Amsterdamse onroerendgoed-mag- naat en miljonair Maup Caransa enkele dagen gegijzeld was. De ontvoering van Caransa veroorzaakte een lawine van telefoontjes, waarin voor de vrijlating van de miljonair de wildste eisen werden gesteld. Bijvoorbeeld het aftreden van de koningin. Ook belden velen „namens de RAF". Het bleèk uiteindelijk geen politieke, maar een zuiver criminele daad. Caransa kocht zich vrij voor tien miljoen gulden en loofde nog eens één miljoen uit aan tipgeld. Eind november werd in Rome ruim twee ton van het losgeld achterhaald: een 33-jarige Italiaanse assistent-stations chef, vermoedelijk een onbetekenende schakel in het complot, werd gearresteerd. Tevoren had Caransa onthuld, dat de politie aanwezig was geweest bij de overdracht van het losgeld en beschuldigde hij de politie ervan niet tegen de echte misdaad opgewassen te zijn, omdat zij bijvoorbeeld niet uitgerust is met infrarood-camera's, waarmee het duister gebeuren gevolgd had kunnen worden. Op deze manier gaat de zaak de doofpot in, vindt Caransa, en kunnen kidnappers morgen weer ongestoord toeslaan. Het proces-Menten en de voorbereiding van dit met vele emoties omfloerste proces-van-het-jaar liep als een bloedrode draad door 1977 en zal ook in het nieuwe jaar nieuws blijven nu, zoals te verwachten was, de 78-jarige Blaricumer beroep in cassatie heeft ingesteld bij de Hoge Raad tegen het vonnis (15 jaar) van de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Amsterdam. In zijn laatste woord op 30 november zei de nog immer strijdvaardige verdachte te rekenen op „absolute vrijspraak", een uitspraak die, na de aanvankelijke publieke opwinding, gevoed door een ongekende, soms aanvechtbare publiciteit, ook bij anderen aan realiteit won, omdat men in de hele gang van zaken de hand van de KGB vermoedde. De Hoge Raad zal nu bezien of de^wet goed is toegepast. Over de feiten zal niet meer worden geoordeeld. BIJ DE FOTO'S: 1. Den Uyl liet vele politici in de steek. Behalve CDA—voorman Andriessen. Dat kostte hem zijn kop. 2. Het echtpaar Nijssen uit Heemskerk maakte wereldnieuws: de „Leidse" zesling. Een van de zorgenkindjes redde het echter niet. 3. Februari bracht arbeidsonrust. Het werk ging plat, de mensen de straat öp. 4. De nachtmerrie voor de fam. Blokland uit Vlaardingen is voorbij. Dochter Henriëtte, doodgewaand, maar verwisseld na een verkeersongeval in Zwitserland, is weer thuis. 5. Maup Caransa, slachtoffer van ontvoering, kocht zich vrij voor 10 miljoen. 6. Zomer 1977, het strand koud en verlaten. 7. Een zoon, Bernardo, voor Christina en Guillermo. 8. Vakantievierend Nederland trok weer massaal naar zonniger oorden. 9. De arrestatie van twee RAFleden in Amsterdam liep uit op een waar bloedbad. 10. Het komt in de beste families voor: ruzie tussen de prinsjes Johan—Friso en Jaime. En dat nog wel op oma's verjaardag. 11. De van oorlogssmisdaden verdachte Pieter Menten zorgde een jaar lang voor nieuws. P| 0£ NÖOROERPI ER

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19