«Leiden beleefde peen roerig jaar .eiden heeft een bewogen jaar achter de rug. Een jeriode vol politieke twisten en schermutselingen, waarbij Ie strijd zich vooral toespitste op de verkeersproblemen jn de binnenstad. De Sleutelstad mocht zich gedurende je volle twaalf maanden koesteren in de belangstelling /an tal van prominente Nederlanders. Prins Claus kwam |p het voorjaar, Don Helder Camara vierde in de 'etruskerk zijn priesterjubileum. Leiden trok de .«langstelling van politici. Vooral tijdens de verkiezingsstrijd in mei preekten de heren-politici op tal /an plekken binnen de singels, gezien de politieke jeaardheid veelal voor eigen parochie. Maar 's lands ïtuurders lieten het niet alleen bij loze beloften. Leiden „jeg op gezette tijden miljoenen-kluiven toegeworpen uit ie rijksruif en mocht zich daarmee verheugen in de rarme belangstelling van Schaefer c.s. Deze :aatssecretaris kwam dan ook regelmatig op bezoek. nieuwe jaar begon met de geheimzinnige dood van V *e concertpianist Lucas Krein (Loek) van der Gaag en I fje koningin van de Haagse rosse buurt Jopie Nipius. Het l Sweetal reed met een luxe-personenauto in het water van k. 'het Rijn-Schiekanaal en verdronk. In eerste instantie Afconcludeerde de Leidse politie tot zelfmoord, later werd |Brioord niet uitgesloten ^■Februari stond in het teken van de opening van twee |Hnieuwe bioscooptheaters: Lido II en III, waardoor het ^Bioscoopcomplex aan de Steenstraat in omvang ^Verdubbelde. In deze maand bezocht prins Claus de luniversiteit en Leiden ontkwam niet aan de stakingsellen de met het neerleggen van het werk op bouwplaatsen in de Merenwijk. De vermaarde „Auberge De Witte Singel" sloot per 1 maart de poorten. Het statige etablissement werd door de eigenaressen in de Leidse historie geplaatst, omdat „de drempel te hoog zou zijn". De televisiemast in Oegstgeest kwam gestadig op hoogte, uiteraard ging een en ander gepaard met het nodige politieke gekrakeel, want in Leiden kan vrijwel niets zonder bestuurlijke twisten op niveau gebracht worden. Dit laatste was ook van kracht bij het Waardeiland. Terwijl de bouwers de plannen voor de tweede fase van de Leidse Goudkust aan den volke toonden, haalden boze bewoners de krantenkolommen met artikelen over Qslechte afwerking en wrakke, edoch kostbare bouwsels. "Enkele maanden later werd besloten een andere bouwer tweede fase te doen volbouwen, zodat van een solidere basis sprake was. In opspraak kwam ook de openbare bibliotheek: personeel verweet het bestuur een „bankiersmentaliteit". En ook dit relletje zou nog wat maanden doorsmeulen. De hondendoder in de Merenwijk sloeg toe in begin maart. Een onverlaat strooide kwistig met giftige gehaktballetjes, waardoor tientallen huisdieren een verschrikkelijke dood stierven. De strychnine-strooier werd niet gegrepen. Na verloop van tijd werd de scherpe controle gestopt: de activiteiten van de dierenmoordenaar waren inmiddels sterk gereduceerd. In maart kiepte staatssecretaris Schaefer als welkome verrassing een lading miljoenen uit over Leiden om de stadsvernieuwing een extra impuls te geven. Op de eerste april lukte het dan eindelijk om de lang verwachte televisiebeelden vanaf de toren in Oegstgeest over de Leidse dreven te stralen. Juich en jubel, allerwegen, de vlag in top en Ned. I en II, België en Duitsland op de buis. Leiden Zuid-West kreeg zijn wijkmarkt, hoogstpersoonlijk geopend door wethouder Van Aken, die tijdens de begrotingsbehandelingen aan het eind van het jaar door alle raadsfracties gebruikt werd als „Kop van Jut", omdat de man wel aardig maar zo onbekwaam was. Donkere wolken pakten zich samen boven de Leidse irbeidsmarkt. Textielfabriek Krantz ging verhuizen naar iet Limburgse Vaals, een maand later besloot de leidsche Apparaten Fabriek (LAF) tot inkrimping en weer later kwam de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij in Zoeterwoude in opspraak. Mei stond vooral in het teken van de afsluiting van de Breestraat. Boze winkeliers, boze consumenten. Een ntelijke actie, die later door een Uitspraak van de an State een halt werd toegeroepen. Controverses allerwegen. Dat de winkeliers de strijd wonnen voor de rechter zou pas later blijken. In elk geval bleef de gemeente ook toen dwarsliggen, want nadat de winkeliers in het gelijk waren gesteld, werd de Breestraat dichtgesmeten. Een levensgevaarlijke situatie bleef vele maanden bestaan. Pas in december werden de hobbels en kuilen van de tot kermisattractie verworden verkeersader met asfalt geslecht. Een hongerstaakster kende Leiden ook in het afgelopen jaar. Hoofdverpleegkundige mevr. C. Olivier weigerde te eten en meldde in de Leidse Courant onder het motto „breek me de mond niet open" dat de directie van het Academisch Ziekenhuis haar als een snotmeid had behandeld. Leiden stemde overigens tijdens de kamerverkiezingen overwegend „links", en na vele jaren discussie nam de ministerraad een beslissing over de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis. Men koos niet voor een bestaand plan, maar voor „plan Z", een nieuwe variant die een samenraapsel van alle alternatieven bevatte. In mei werd ook besloten Leiden als kazernestad op te heffen. De Kokschool moest verhuizen en de Doelenkazerne werd gedeeltelijk bestemd voor nieuwbouw van de universiteit. In juni kocht wethouder Verboom voor de gemeente een pand aan de Willemstraat 44 voor het bedrag van tweeduizend gulden. Dat mag niet, zei de gemeenteraad, want dat is te goedkoop. Het personeel van het AZL ontketende een revolutie tegen het parkeerbeleid van het ziekenhuis. De zomerse rust werd in augustus stevig afgesloten met een taxi-rel. De diverse ondernemers rekenden verschillende tarieven, en dat werd in de L.C. aan de kaak gesteld. Met succes, want na veel gekrakeel en onderlinge ruzies tussen de betrokken taxi-ondernemers werden de tarieven gelijkgeschakeld. In augustus opende staatssecretaris Schaefer (alweer hij) het St.-Jacobshofje, dat fraai was gerestaureerd. In september ontstond de affaire Morssingel, die uiteindelijk ook nog een staart kreeg in de kraakactie van de woning van de Indiase lijmvervaardiger Di Singh in de Vestestraat. De zich voortslepende affaire Daey Ouwens kreeg het zoveelste hoofdstuk te verwerken. Opnieuw moest de gemeente het voor de ambtenarenrechter afleggen tegen de voormalige Groenoordhaldirecteur. Maar opnieuw weigerde de gemeente zich bij de uitspraak neer te leggen en ook komend jaar zal de zaak Daey Ouwens een triest vervolg krijgen. Het Academisch Ziekenhuis haalde de wereldpers toen er een zesling werd geboren. De politieke wereld in het Leidse klaarde in oktober wat op door de uitspraken van D '66, die na de naderende gemeenteraadsverkiezingen de deur naar de thans buitengesloten partijen CDA en WD geopend wil houden. Voor Leiden voorwaar een frisse ontwikkeling, die wat gunstiger perspectieven biedt op het nieuwe gemeentepolitieke jaar. BIJ DE FOTO'S 1. De Leidse Breestraat, geruime tijd volstrekt onbegaanbaar 2. De hongerende hoofdverpleegkundige zuster Olivier 3. Personeel voerde actie bij het Academisch Ziekenhuis. De politie moest in het geweer komen 4. De Sumatrabrug was al lang klaar, en werd in december in gebruik genomen. 5. De Leidse bruggen zijn versleten 6. Nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis 7. Duy Ouwens kreeg nog steeds geen gelijk 8. Di Singh in zijn door krakers uitgeleefde woning mg

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17