Regio bevreesd voor oprukkende stedebouwers De gemeenten in het Zuidhollandse bollen- en duingebied, alsmede in Midden Holland, voorheen Rijn-, Aar- en Veenstreek geheten, stonden in het afgelopen jaar massaal op de bres tegen de dreigende bebouwing van agrarische grond. „Nee", riepen de bollenkwekers in Noordwijk tegen de bouwplannen voor Het Vinkenveld, en gelijkluidende kreten waren overal elders te horen. Met enkele uitzonderingen natuurlijk, want Alphen meende dat de provincie de gemeente een streek had geleverd met het ontwerp-streekplan, door Alphen niet verder te laten groeien. En zo waren er nog meer gemeenten die graag iets meer hadden willen groeien, dan slechts voor de natuurlijke bevolkingsaanwas. Voorhout bijvoorbeeld, dat dan wel geen bouwlokatie wordt, maar wel stevig wil groeien „over de spoorlijn" om de eigen groei en die van Warmond te kunnen huisvesten. Warmond liet zich in het afgelopen jaar kennen als een rumoerige gemeente. Zo w^s er de turbulente strijd rond de renovatie van de Wamundastraat. In het najaar toonde Warmond zich dwarsligger ten aanzien van de voortgang van de Schiphollijn. Het was in januari, dat Leiderdorp van G.S. toestemming kreeg voor het plan Winkelhof, waar een groot winkelcentrum en een raadhuis gebouwd worden. In het voorjaar werd in deze gemeente begonnen met de bouw in Voorhof-Noord en in de zomer werd de 5000-ste naoorlogse woning van Leiderdorp opgeleverd, voorwaar een fraai resultaat. Dat Leiderdorp ook niet zo'n rustige gemeente is, bleek wel na de presentatie van een plan van wethouder Drenth om de verkeerstraverse Engelendaal te overkluizen. De raadsleden voelden zich min of meer gepasseerd, toen de jeugdige wethouder die overigens al een rijke ambtelijke ervaring heeft, zijn plan eerst via de media ventileerde. Dat het opzienbarende plan dan ook in de koelkast belandde, ligt voor de hand. Noordwijk koesterde een jaar lang zijn bouwplannen en de Duitse toeristen. Die bouwplannen in Vinkenveld zullen nog als plannen het nieuwe jaar ingaan. Voor wat het die toeristen betreft, spelen andere elementen een rol. Burgemeester mr. J. H. Bonnike kan dan wel bij de opening van een tentoonstelling in juni beweren „Dat het Noordwijkse strand schoner is dan de Costa Brava", hij kon niet verhinderen dat er gedurende de natte zomer '77 wat minder toeristen richting Noordwijk koersten. Dat werd dan ook tijdens de begrotingsbehandelingen voor het komende jaar aangestipt. De opmerking in het provinciale plan, dat Noordwijk een badplaats van allure dient te worden, kan daar niets aan verhelpen. Alkemade kende weer roerige tijden. Om met de deur in huis te vallen: Aad van de Berge uit Oude Wetering bleef wereldkampioen paalzitten; Ripper Jopie Zoetemelk werd weer geen eerste in de Tour en de miss-verkiezing viel in het water. Slechts één dame gaf zich op voor de verkiezingen en dat was de organisatoren te weinig. Belangrijker was dit najaar het slaan van de eerste paal voor de sporthal, het gereedkomen van de beschoeiing van Oude Wetering en het raadsbesluit in mei tegen de komst van een camping in de Veenderpolder. Het winkelcentrum in Oude Wetering hield de gemoederen bezig. Ook hier werd de hulp van de rechter middels een kort geding ingeroepen. De duin- en bollenstreek schrok in augustus op de door de moord op de 9-jarige Ali Isik. Het 14-jarig buurmeisje bekende de moord een dag later. Zij had het kind uiterst koelbloedig om het leven gebracht, om 's avonds zelf mee te helpen bij de zoekactie naar het vermiste kind. In Katwijk laaide de discussie op over de badplaatsfunctie. Temidden van alle ellende door de rem op de visvangst, waardoor Katwijk op z'n grondvesten schudde, toonde de gemeenteraad zich voorstander van Katwijk als familie-badplaats; geen overdreven drukte derhalve. Noordwijkerhout begon 1977 met de massale viering van het 125-jarig bestaan van de Victorparochie. In april bereikte de Leidschevaart-onenigheid tussen Noordwijkerhout en Leiden een tussentijds hoogtepunt. Ouders hielden hun kinderen thuis wegens de gevaarlijke en slecht onderhouden weg. De Schoolstaking duurde kort, maar het gemeentebestuur besloot kort daarna om uiteindelijk maar eens hardhandig te gaan optreden tegen het nalatige Leiden. De gemeente kreeg daarbij een steuntje in de rug van Gedeputeerde Staten. Het Leeuwenhorst-college in Noordwijkerhout was opnieuw in het nieuws door problemen tussen leerlingen en lerarenkorps. Stompwijk wist het afgelopen jaar op een opmerkelijke wijze in het nieuws te komen. De vereniging „De Gaanders" hield in de nazomer slootje-springwedstrijden met behulp van een polsstok. De wedstrijden waren van korte duur en moesten herhaald worden omdat.de stokken telkens braken. Hoe bestaat het, nietwaar. Gemeentehuizen dit jaar te over. Leimuiden kreeg een nieuw, Woubrugge ook. In Zoeterwoude werd het raadhuis verbouwd en uitgebreid. In Nieuwkoop ging de eerste paal in de grond. Zoeterwoude beleefde het afgelopen jaar in een feestroes. De gemeente vierde het 700-jarig bestaan. Mede dankzij een gul gebaar van brouwer Heineken vierden de inwoners dagenlang uitbundig feest, en ontvingen in boekvorm tastbare herinneringen. Het feest was zc aardig en verbroederend, dat er nu al geluiden opgaan om het 701-jarig bestaan ook te vieren; en 702, 703, enzovoorts. In Zoeterwoude ging de eerste paal de grond in voor een multi-functioneel centrum, een moeilijk woord voor een gebouw waarin tal van activiteiten kunnen plaatsvinden van een kindermiddag tot een tentoonstelling en desnoods een kerkdienst. Hazerswoude opende in het afgelopen jaar een dergelijk gebouw. Het Anker heet dat, en het pand heeft in de afgelopen maanden haar bestaansrecht meer dan bewezen. Alphen toonde zich een gemeente met groeistuipen. Problemen over en met scholen. Zo was er de zaak Renee Hazenberg, de ontslagen kleuterleidster en was er de affaire met de Morgensterschool waar het schoolhoofd opstapte. Cash and carrybedrijf Hoogvliet kon na wat problemen verhuizen naar een plekje in het centrum van de gemeente. Minder gelukkig was de Dierenbescherming Alphen die op stel en sprong het asiel in Nieuwveen moest ontruimen en nog steeds geen definitief onderkomen heeft gevonden. Problemen ook met jongerencentrum Midas, waartegen omwonenden bezwaar hebben gemaakt. De aanwezigheid van jongerencentra in bewoonde gebieden, leverde eveneens problemen op in Langeraar'. Daar werd de rechter door middel van een kort geding te hulp geroepen. Gevolg: geen dansavonden meer voor De Schakel. Voorschoten kende een hevige brand op het industriecomplex aan de Rouwkooplaan. Uit het onderzoek bleek, dat het Voorschotense gemeentebestuur niet al te oplettend was geweest in de controle op de wildgroei van de diverse bedrijven op het complex. Mogelijk nog meer opschudding dan de reusachtige brand in Voorschoten verwekte de pyromaan van Lisse. Diverse malen sloeg de pyromaan toe. Jongerencentra werden in as gelegd. De dader is nog niet gepakt, hoewel een arrestant één brand heeft bekend. BIJ DE FOTO'S 1) De restanten van clubhuis Qbus in Lisse 2) Aad van den Berg bleef wereldkampioen paalzitten 3) Het omstreden plan in Leiderdorp: Engelendaal als tunnel 4) Reusachtige brand in Voorschoten 5) Zoeterwoude vierde uitbundig het700-jarig bestaan dierenbescherming werd in Nieuwveen op straat 7) De beschoeiing van Oude-Wetering kwam-eindelijk-gereed 8) De gevaarlijke Leidsevaart strijdpunt tussen Noordwijkerhout en Leiden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16