Vrijheid contra geweld Acties van terreur Een kind, dat opgewekt huppe lend en zwaaiend de vrijheid tegemoet gaat en de begrafe nis van de bij de treinkaping In Drente omgekomen kapers zijn twee scherp tegengestelde beelden, die Nederland in het voorbijgaande jaar voor een groot deel beheerst hebben. De vrijheid om te leven stond daarbij lijnrecht tegenover het geweld, dat allerlei groeperin gen in Nederland gescheiden houdt Helaas hebben we moeten vaststellen, dat de tegenstellin gen in Nederland steeds groter geworden zijn. Alle pogingen ten spijt heeft 1977 ons wat dit betreft niet dichterbij elkaar gebracht. Gijzeling, kaping en begrafenis na het hardhandig doorbreken van de kaping hebben dat meer dan duidelijk gemaakt. Want de begrafenis van de kapers was voor de Zuidmolukse gemeenschap in Nederland aanleiding om de trouw aan eikaars idealen op indrukwekkend-dramatische wijze tot uiting te brengen. Wellicht scherper dan ooit is daarbij duidelijk geworden, dat wij in Nederland leven met groepen, die hun eigen opvat tingen en hun eigen idealen hebben. Zonder het recht met voeten te treden zal Nederland met deze verscheidenheid van opvattingen en idealen verder moeten leven. In dit voorbij gaande jaar is de verdraagzaam heid een deugd, die Neder land eeuwenlang in praktijk gebracht heeft opnieuw in het geding geweest. Meermalen op wrede wijze. Uit de gebeurtenissen zijn al lessen getrokken door alle goedwillende Nederlanders, die zich blijven verzetten tegen het toenemende geweld en de eveneens toenemende tegenstel lingen. Groeperingen uit de verscheidenheid van bevolkings groepen zijn al begonnen met elkaar te overleggen, wat gedaan moet worden, om eikaars aanwezigheid in dit land te respecteren. En dat is waarschijnlijk het belangrijkste winstpunt van 1977, ondanks alles wat gebeurd is. De Duitse terroristische Rote Armee Fraktion en de daarmee verbonden opganisaties hebben dit jaar nieuwe grenzen overschreden. De aanslagen op de gevestigde orde leidden tot trieste hoogtepunten met de moorden op procureur-generaal Buback, bankier Porto en werkgeversvoorzitter Schleyer. De oude generatie van Baader en Meinhof is nu dood, en is opgevolgd door een nieuwe lichting van nog grimmiger karakter. En ook de landsgrenzen zijn overschreden: de actie in de Bondsrepubliek wordt internationaal gesteund door o.a. Palestijnen, die de kaping van de Boeing van Lufthansa voor hun rekening namen. Op 13 oktober werd de Boeing „Landshut" gekaapt op een vlucht van het nauwelijks beveiligde vliegveld van Majorca naar Frankfurt. Na een reeks tussenlandingen werd de kapng beëindigd in Mogadisjoe, de hoofdstad van het Afrikaanse Somalië waar eenheden van een keurkorps van de Duitse Grenzschutz in een nachtelijke overval de kapers uitschakelden. Eerder was de gezagvoerder van het toestel, Jürgen Schumann ten aanschou wen van alle passagiers doodgeschoten, nadat hij het landingsgestel in Aden had geïnspecteerd. Vijf dagen na het begin van de actie waren de 86 passagiers en de bemanning terug in Frankfurt (zie foto), waar het kwam tot een ontroerend weerzien met familie en vrienden. Onder de passagiers was ook een aantal schoonheidskoninginnen, onder wie de Nederlandse Helma van Dreumel en haar verloofde Gerry Wetenkamp (foto). De mislukking van de kapingsactie was voor de laatste drie kernleden van de Baader-Meinhofgroep, Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspe aanleiding om in de gevangenis zelfmoord te plegen. De vraag is nog steeds hoe zij in hun isoleercellen over dodelijke wapens konden beschikken. Daags na die gebeurtenis werd het lijk van de ontvoerde Schleyer gevonden in de Franse stad Mulhouse. In Duitsland zelf laaiden de hartstochten hoog op tegen echte en vermeende sympathisanten van de terroristen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15