Olympiads Tour start niet meer in Scheveningen Bies bij de jeugd wereldkampioen Sportmedaille voor Discendo Discimus GEEN TOESTEMMING VAN POLITIE Zaalvoetbal zonder shirtreclame in AHOY LIDINGO DE VERRASSING IN VOLLEYBALTOERNOOI Ie lotto en de toto van week ielen in totaal 27.358 prijzen. cmoRT LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 PAGINA 11 Ie proloog van oulevard (foto) nplaiBS- Olympia's Ronde door Nederland kwam drie jaar achtereen op niemand kijken. Vorig jaar in het Belgisch Park was het een groot DEN HAAG Olympia's Tour zal voor het eerst na vier jaar niet starten in Den Haag. De plaatselijke promotor van het gebeuren, Henk Plat van de Vereniging Groot Scheveningen, zal vanavond de Amsterdamse (organiserende) vereniging Olympia van dit besluit op de hoogte brengen. Hij zal dit met spijt doen, .vertelde hij gisteren in zijn koffieshop op de Scheveningse pier, maar het is niet anders. „Vorig jaar was de proloog in het Belgi sche Park. Dat was voor ons een groot succes. Het was niet moeilijk om in dit winkelcentrum nabij Scheveningen spon sors te vinden voor dit gebeuren. Ook voor 1978 waren we bijna helemaal klaar met de organisatie. Daar een proloog alleen niet aantrekkelijk is voor de spon sors en de organisatie was het weer de bedoeling om er een heel wielerprogram- ma omheen te bouwen. Op 16 mei om vier uur stond de proloog in onze plan ning en daarvóór zouden we een dames- en amateurronde organiseren. Bovendien waren we bijna rond met de organisatie van een „Nacht van Scheveningen, een dernykoers voor profs, maar alles kan niet doorgaan omdat we geen toestem ming krijgen van de politie". Het Evenementencomité Scheveningen, dat omgedoopt is in Vereniging Groot Scheveningen, heeft geen interesse om de proloog en de start van Olympia's Ronde van Nederland te doen plaats vinden op de Boulevard, waartegen de politie géén bezwaar zal maken. Henk Plat: „Drie jaar is de proloog op de Boulevardgewest en drie keer was het een grote flop. Dat heeft geen enkele zin. Er komen op de Boulevard, met onze slechte weersomstandigheden, geen men sen. In het Belgisch Park was het vorig jaar een groot succes. Maar er zijn schijnbaar klachten geweest van de buurt. De politie wil in principe geen toestemming meer geven voor wielerwed strijden in een woonwijk". Uithoek Henk Plat is niet van plan om namens de Stichting Organisatie Sportevene menten de proloog en de start van Olym pia's Ronde door Nederland in een of andere uithoek te organiseren. Als er geen oplossing komt, staat de organisatie van deze grootste wielerama- teurronde voor moeilijkheden. De eerste etappe zou gaan van Den Haag (officiële start bij de Haagse Markthof) naar St. Willebrord. Er zou bijna dezelfde route worden gereden als voor de Tour de France gold toen deze bij de eerste etap pe Scheveningen had aangedaan. Henk Plat: „Een proloog en een program ma er omheen kost zo'n kleine dertig mille. De start van de ronde acht mille Ik had ik zonder meer bij De Markthof laten vertrekken. Nu een en ander in het Belgisch Park niet door kan gaan, ver geet ik de hele zaak maar. Ik hoop alleen dat de vereniging Olympia in Amsterdam begrip ervoor heeft. Het is niet anders. Den Haag (ook Scheveningen) is na vier jaar weer een evenement kwijt, omdat een paar mensen bezwaar hebben aange tekend bij de politie". ARTHUR VAN RIJSWIJK winnaar lotto en toto HAAG Zowel de lotto Ie toto van vorige week slechts één deelnemer de hoofdprijs. In lotto 52 leg de eerste prijs A .568,70, in toto 52 itf .643,20. eze lotto vielen 25.731 prij- >ort p di 7 3.424.440,-. na enbedrag: 1.680.864,59. ïuur rijs: 1 winnaar, die bruto ""1,70 ontvangt. 2e prijs: minaars, die elk bruto 237,20 ontvangen. 3e prijs: winnaars, die elk 619,20 angen. 4e prijs: 13.429 win- die elk 25,60 ontvan- 5e prijs: 11.900 winnaars, lk 25,60 ontvangen, eze toto vielen 1.627 prijzen r dtof 615.441,-. tenbedrag: 408.043,94. irijs: 1 winnaar, die bruto md§2.643,20 ontvangt. 2e prijs: winnaars, die elk 717,50 olg4angen. 3e prijs: 1524 win- i rs, die elk 67,10 ontvan- Imnespolo in VS üjf lo'reen hoofdprijs oor DSZ en De Jobben "y of COMMERCE - Zo- landskampioen DSZ als be- louder HZC/De Robben is [eschakeld voor de finale- Ie van het eerste wereld- ipioenschap clubteams da- waterpolo, dat in de Cali- he plaats City of Com- :e wordt gehouden, twee Nederlandse clubteams itten tot hun verrassing in poules op de nationale ver- nwoordigingen van Austra le [en de Verenigde Staten-B. I e*C/De Robben verloor met -8 van de B-ploeg van de Ver- jgde Staten en DSZ met 7—6 p Australië. ft minder dan zestien ploegen ■Éi naar de City of Commerce ^tornen. HZC/De Robben en Z gingen vanuit de poules als sede over naar de beide halve alepoules. Daarin behaalden de ploegen een overwinning: C/De Robben op het plaatse- e City of Commerce 12—3 en Z op Montreal met 6—2. Ze en ook elk een nederlaag: C/De Robben tegen het Ca- lese St. Foy (6—8) en DSZ' [en de Verenigde Staten-A -9). Dit had tot gevolg dat istralië, St. Foy en de A- en ploeg van De Verenigde Sta- i naar de Finalepoule door- ïgen en DSZ en HZC/De Rob- n elkaar zullen ontmoeten in strijd om de vijfde tot en met htste plaats. ?lf 'arker kansrijk AARLEM Na de tweede •eeldag van het zevende euwjaarsbasketbaltoernooi te «riem heeft Parker/Leiden beste kans op de eindzege, eiden won met 107—90 van eeser AU Stars en heeft als rige ploeg de maximale score an vier punten. Buitoni/Haar- m, dat het toernooi had inge st met een overwinning op de merikaanse ploeg, verloor gis- eravond van TUS'04 Leverkn- fcn, de Westduitse kampioenen, iet 79-87. )e Nederlandse dames basket- Iploeg heeft ook de tweede dstrijd in het vier-landentoer- 'ooi te Neustadt/Aisch in Beie- 'n verloren. Tsjecho Slowakije, woensdag West-Duitsland een punt verschil versloeg, 'reikte eenzelfde resultaat te- 'n Nederland, 6766. Bij rust id de Nederlandse ploeg nog n voorsprong van zeven pun- !n, 35—28. WIERSMA EN CLERC DE STERKSTEN AMSTERDAM Twee buitenlanders hebben de speelster Barbara Graas was voldoende voor haar laatste zetten gedaan in het Suikerdamtoemooi, vierde wereldkampioenschap in successie. Gurvich en Hisard. Met het negende suikertoer- De uitslagen in de grootmeestergroep in de elfde nooi is de serie afgesloten. Het is geëindigd zoals en laatste ronde zijn: het is begonnen. De eerste keer in 1969, werden Kaplan (Am)Wien.ma (Ned) M Nlmbi (Ko„,Souma„. twee Nederlanders gedeeld eerste: de gevestigde ro (Mali) l-L) Jansen (Ned) - Gendlerman (Isr) 2-0) Drost Ton Sijbrands met de opkomende ster Harm [Ned) - Clerc (Ned) 0-2) N'diaye (Mali) - Sy (Sen) 1-1; Wiersma. In de laatste dagen van 1977: wereld- Gurvich (Am) - Hisard (Fra) kampioen Harm Wiersma met Bob Clerc. De, e™d^d: '„aerf f Wiersma 15 pot 3 Jansen 14 Nederlanders hebben het toernooi beheerst, waar- K ffU loLaom in de laag geklasseerde buitenlanders Gurvich en en Gendlerman 8 pnt. 12. Gurvich 5 pnt. Hisard het laatste werk leverden. Achter de twee (Uitslagen dames Sotsnenko (RUS) - Geurts (Ned) 1-1, winnaars, die ieder 3250 gulden rijker werden. Michaiïovskaja (Rus) - Graas Ned) 1-1, Claes (Bel) - Nizic Eindigde Hans Jansen met een achterstand van gf.^K^eif^dkïïSl Mehaïovskaja 15. een punt als derde. Pas daarna kwam de eersjg 2. Sotsnenko 13, 3. Graas 12,4. Geurts 11, 5. Vitkaoeskaite, buitenlander, de Malinees N-Diaye en vervolgens 6. Claes, 7. Rijckaert, 8. Nizic. Kaplan en Frank Drost De uitslagen uit de laatste ronde van het jeugdtoernooi In de sfeer van het nationale succes paste ook *jin; S'71^f - Dembele (Mal) 0*2, Bies (Ned) - het jeugd-wereldkampioenschap van Bouke Bies. :(S1f. MMik OkjH-lÏÏtainima (NedT- Odbnsov De achttienjarige Fries versloeg in de laatste (Rus)0-2,Cruz(Bra)-Skliarov(Rus)0-2. ronde Guinard en behield zijn punt voorsprong 5ieS femt d%Ütel 0Ver Van ?C1 BiJrSo pnt. 2. Odintsov 19 pnt 3. SklJarov 18 pnt Skliarov, die derde werd op twee punten. 4. Brouwers en Harmsma 15 pnt. 6. Guinard 14 pnt. 7. Sterkste dame was, volgens traditie, Jelena Mi- Shulman 9 pnt. 8. Dembele 8 pnt 9. Cruz, Kramanic en chailovskaja. De remise tegen Nederlands beste Malik 4 pnt. 12. Smeets 2 pnt. Harm Wiersma (rechts) en Rob Clerc behaalden elk vijftien punten en moeten de eer en het geld delen in het negende suiker-damtoernooi. GEEN KORT GEDING TEGEN KNVB (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het bureau Inter Football heeft met het plan rond gelopen om een kort geding tegen de KNVB te beginnen. De KNVB en Inter Football zijn er opnieuw in geslaagd een conflict situatie te creëren. Na alle schermutselingen rond de transfers en de reclamegelden van het Nederlands elftal, is dit keer door het IF, op verzoek van het weekblad Panorama georganiseerde internationale zaalvoetbal toernooi in sportpaleis Ahoy op 3 en 4 januari, bijna een inzet van een kort geding geworden. Gistermorgen stelde IF tijdens een persconferentie in AHOY dat men tegen de KNVB een kort geding zou aanvangen omdat een eerder door De Stoop gedane toezegging om shirtreclame tijdens het toernooi niet zal zijn toegestaan. Gisteravond stelde IF dat men bereid is veel voor een klant te doen, maar niet op bevel naar de rechter te lopen. „Wij proberen het akkoord, dat op redelijke gronden is gebouwd, te handhaven. Wij zullen door overleg met de KNVB het verschil van mening proberen op te lossen. Het zaalvoetbaltoernooi wordt een eerste kennismaking met betaal de voetballers op.de rubberen vloer. De deelnemende ploegen: Ajax, Sparta, Rapid Wien, Lokeren, (poule A) en AZ'67, Feyenoord, Bastia en Joegoslavië (poule B) zullen met hun voltallige selecties strijden om de Panorama-bokaal, alsmede om de geldbedragen tienduizend gulden (eerste prijs), vijfenzeventighonderd gulden (tweede prijs), vijfduizend gulden (derde prijs), vijfentwintig hon derd gulden (vierde prijs), vijftienhonderd gulden (vijfde prijs), duizend gulden (zesde prijs) en vijfhonderd gulden voor de zevende prijs. De wedstrijden, die tweemaal twintig minuten duren, worden op 3 en 4 januari zowel 's middags als 's avonds gespeeld. Op de beide middagen wordt van half twee tot vijf en 's avonds van half acht tot elf uur gespeeld. Als scheidsrechters, op verzoek van trainerfc van de deelnemende clubs afkomstig van het betaalde voetbal, treden op de heren Corver, Keizer, Berrevoets en Van Ettikhoven. Koopmans debuteert in halfzwaargewicht ROTTERDAM Het sportpaleis „Ahoy" heeft de is gegaan, komt uit tegen Garfield McEwan. De traditionele maandag als boksavond verlaten., technisch knappe en reeds uiterst populaire Joego- Voor het eerst wordt op woensdag een profpro- slaaf Marijan Bened ontmoet de ex-kampioen van pamma gepresenteerd op 11 januari. Engeland Pat Thomas. Adrie Huussen en Frank Rudie Koopmans, die het middengewicht niet Albertus komen eveneens in de ring en Roy Somer "teer kan maken en naar het halfzwaargewicht maakt zijn profdebuut Idem Hellas Europees formaat VOORSCHOTEN - Idem Hellas heeft gisteravond de vriendschappelijke wedstrijd tegen TJ Gott- waldov met 22—21 verlo ren, hetgeen een bijzonder knappe prestatie genoemd mag worden. In de rust stond Idem Hellas met 12—10 achter. Onder uitstekende leiding van de scheidsrechters Krijgsman en Zandvliet werd het een pure handbal- demonstratie die het pu bliek een uitverkochte sporthal De Vliethorst enthousiast in beroering bracht. Feitelijk waren de ploegen zeer aan elkaar ge waagd, al was het spel van Idem Hellas volmaakter. De Tsjechische landskam pioen had hoofdzakelijk maar één gevaarlijk wapen en dat was de bijna twee meter lange Foltynova. Zij alleen scoorde zestien maal. Wat de Gottmaldov zonder deze Tsjechische topscoor- ster zal zijn, ligt erg voor de hand. Het spel van Idem Hollas vertoonde veel meer variatie, dan het harde schot van Foltynova. Er werd zeer knap verdedigd voor wat de andere Tsje chische aanvalsters betreft en aanvallend presenteerde Hellas prachtige break outs, slim cirkelspel en van verschillende speelsters zui vere afstandschoten. Idem Hellas was gister avond een completere ploeg wat de handbalopvat ting betreft, echter voor Oosteuropees topniveau nèt een doelpunt te w.einig ef fectief. DEN HAAG Gisteravond re cipieerde het Haagse Discendo Discimus in het Nationaal Schaakgebouw aan de Van Speykstraat, ter gelegenheid van haar 125-jarig bestaan. Wet houder Vink overhandigde de door het gemeentebestuur toe gekende sportmedaille aan de voorzitter van het jubilerende schaakgenootschap, mr. M. Drielsma. Ook van de zijde van de Ko- ninkljke Nederlandse Schaak bond was er eerbetoon. Namens het bestuur van de Bond over handigde de heer Kapsenberg een schaakklok met inscriptie. Het 125-jarig bestaan van het Koninklijk Schaakgenootschap inspireerde de Haagse pro bleemcomponist, de heer Jac. Haring, tot het componeren van een tweezet, waarin de cijfers 1, 2 en 5 op kunstige wijze zijn verwerkt. Het bestuur besloot hieraan een oploswedstrijd te verbinden door een geldprijs van 125, voor één der goede oplossers beschikbaar te stellen. Oplossingen van het probleem, dat hieronder staat afgedrukt, stuuur van Discendo Discimus, worden vóór 31 januari a.s. per P-a- Nationaal Schaakgebouw, briefkaart ingewacht bij het be- Van Speykstraat 1 te Den Haag. APELDOORN Wat een bof, dat Lidingo" ten slotte alsnog werd geaccepteerd. De nijverige orga nisatoren van het vijfde internationale Dynamo- volleybaltoernooi in Apeldoorn waren aanvanke lijk geenszins enthousiast van plan het Zweedse verzoek tot deelname serieus te nemen, laat staan zelfs in te willigen. Immers, het volleybal in de Scandinavische landen suddert nog altijd op een tamelijk laag pitje. Een sterker geachte ploeg uit het in internationaal opzicht veel sterker geachte Oost-Europa was veel eerder welkom. Toen dit laatste streven echter op wat problemen bleek te stuiten, werd Lidingo" toch aangeschreven. Weliswaar als een volstrekt kansloze outsider, en dan ook niet meer dan een nu eenmaal noodzakelijke aanvulling op het totaal aantal deelnemende ploegen. In Apeldoorn heeft men achteraf bekeken geen spijt gehad van de uitnodiging aan Lidingo". Want hoe verrassend leerde ditmaal de praktijk. Lidingo groeide de afgelopen drie dagen in de sporthal Mheenpark uit tot de onbetwiste publiekslieveling. Het showelement ontbrak dan ook niet Met fel gekleurde sportkledij en meest enthousiaste uitla tingen werden de duizenden toeschouwers keurig op hun wenken bediend. Ook uit sportief oogpunt verbaasde Lidingö vriend en vijand. Aan het einde van het opnieuw zeer goed geslaagde toernooi stonden de manschappen onder leiding van trainer-coach Anders Kristians- son dan ook op het hoogste platform van het erepodium. Dolblij, want toemooihistorie had Li dingö zeker geschreven. Volkomen verdiend werd de eindstrijd bereikt, maar Resovia uit Polen zou met hun vedette Jan Surh in He coleHeren tneh Ook buiten de kernploeg sponsoring voor Van Helden DEN HAAG Hoewel Hans van Helden zich individueel gaat voorbereiden op het Euro pees en wereldkampioenschap schaatsen en dus geen deel uit maakt van de kernploeg krijgt hij wel de gebruikelijke vergoe ding wegens loonderving. Ook de reiskosten bij de ver schillende kwalificatiewedstrij den worden door de KNSB be taald. Dit is het resultaat van een overeenkomst tussen het da gelijks bestuur en de kaasunie, de sponsor van de allrounders enerzijds en anderzijds tussen KNSB voorzitter Herman van Laer en Hans van Helden zelf. Als Van Helden zich houdt aan de reglementen van de KNSB en de voorwaarden van het sponsorcontract, dan wordt hij in principe vanaf heden tot aan het einde van het seizoen ge sponsord. Dreigement van Kortsjnoi BELGRADO (AP) De naar het Westen uitgeweken Russi sche schaakgrootmeester Viktor Kortsjnoi heeft gedreigd af te zien van verdere deelname aan de tweekamp tegen zijn landge noot Boris Spasski. Kortsjnoi heeft in een brief aan scheidsrechter Bozidar Kazic la ten weten dat hij pas naar het schaakbord zal terugkeren als al zijn eisen zijn ingewilligd. Hij wil onder meer dat er geen toe schouwers worden toegelaten en dat er geen demonstratiebord in het gezichtsveld van de twee schakers staat. Kortsjnoi verloor woensdag de 13de partij tegen Spasski omdat hij een aanval op zijn dame over het hoofd zag. Even daar voor had hij bij de scheidsrech ter geklaagd over het lawaai, dat de vele toeschouwers ver oorzaakten. Ijshockeyers gelijk (5—5) KOPENHAGEN De Neder landse ijshockeyploeg heeft het toernooi om de Pondus beker te Kopenhagen afgesloten met een gelijkspel van 5—5 (2—1, 2—2, 1—2) tegen Joegoslavië. De Nederlandse ploeg liep in de tweede periode uit van 2—1 tot 41, maar Joegoslavië kwam terug en in het begin van de derde periode was het weer ge lijk, 4—4 en daarna scoorden beide ploegen nog een keer. Door de overwinning met 52 (9—0, 42, 1—0) van Denemar ken op Noorwegen is het Neder lands ijshockeyteam tweede ge worden. De eindstand is: 1. Denemarken 3—6, 2. Nederland 3—3, 3. Joe goslavië 3—2, 4. Noorwegen 3-1. Jong Oranje heeft gisteren in de Zweedse plaats Osby met 19—13 verloren te sterk voor de Zweedse gasten worden. Zo dacht men vrijwel unaniem. De kenners kregen nu ech ter voor de verandering eens ongelijk. Lidingö won de herenfinale met 3—1 (10—15, 15—9, 15—12, 15—8) en stortte zich vol goede moed, afgemat maar voldaan, in het feestgedruis. Delta Lloyd kwam als sterkste Nederlandse verte genwoordiger niet verder dan de vierde plaats. In de beslissingswedstrijd tegen Honved Budapest hadden de Amstelveners op een gegeven moment een beslissend lijkende voorsprong (15—11, 15—10, 14—9), maar tenslotte moest de winst toch nog vrij simpel aan de Hongaren worden gelaten. Iets wat normaal gesproken een „topploeg" als Delta Lloyd natuurlijk nooit had mogen overkomen. Bij de dames toonde publiekstrekker Hangkuk Toro Sank uit Zuid-Korea, tijdens de slotceremo nie in fraaie kimono's gehuld, zich ongenaakbaar. Moeiteloos stormde men door naar de finale. In de eindstrijd toonde het jeugdige Spojnia Gdansk aan uit het juiste volleybalhout te zijn gesneden. Weliswaar verloren ook de Poolse „teenagers" met 3—O, maar over de setstanden 15-7, 15—11,15—10 hoefden de meisjes zich beslist niet te schamen. DICK KIERS Eindstand rfamoc- 1 Hangkuk Toro Sank (Zuid-Korea); 2 Spojnia Gdansk (Polen); 3 Vasas izzo Tungsram (Budapest, Hongarije); 4 Zawiswa Zsulechov (Polen); 5 Slavia Praag (Tsjechoslo- wakije); 6 Etexoclean Dynao (Apeldoorn); 7 Quick Orion (Doetinchem); 8 Zwitserland. Eindstand beren: 1 Lidingo' SK (Zweden); 2 Resovia (Polen); 3 Honved Budapest (Hongarije); 4 Delta Lloyd AMVJ (Amstelveen); 5 Quick Orion (Doetinchem/; 6 Texoclean Dynamo (Apel doorn); 7 TSV 1860 (Munchen); 8. Dukla Trencin fis je- Russische ijshockeyer in V.S. geschorst Hartford De Wereld IJshoc key Associatie heeft in Hart ford een niet alledaagse maat regel genomen door een lid van een door de Verenigde Staten toerend Russisch ijshockeyteam voor de verdere duur van de trip te schorsen. Aanvaller Michal Sjostak kon zich op Tweede Kerstdag in een wedstrijd tegen de Birmingham Bulls niet beheersen. Met nog vier minuten te spelen, bij een stand van 6—1 voor de Bulls, prikte Sjostak scheidsrechter Ron Harris met een body-check tegen de omheining. Enige ogen blikken later hanteerde hij zijn stick als slagwapen en trof de arm van Harris. Harris werd kortgeleden door de Russische IJshockeyfederatie nog genoemd als de beste ijs- hockeyscheidsrechter, die ooit tijdenc het traditionele Izvestia- toernooi in Moskou gefloten had'

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11