Bedrijfsleven: iets beter voor u 198.- Minder kans op hypotheek HELFT HAALDE ONVOLDOENDE RENDEMENT mode IMPORTEUR NIET BLU MET AUTO VAN HET JAAR Israëlisch parlement akkoord met Begin CcidócSou/tcmt (ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buiiteweq idvertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Donderdag 29 december 1977,68e jaargang no. 20927 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ponnementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Journaal Het NOSjournaal geeft een overzicht van belangrijke bin nen- en buitenlandse gebeurte nissen op Ned. I om 21.50 uur. Om 20.40 uur Pierre Kartner als gast in TV-privé. Ned. II om 20.25 uur Stella, Israëlisch tv-spel en om 22.20 uur Hier en nu over de kinderen in Bethlehem. Onbestendig Half tot zwaar bewolkt met buien. Matige tot krachtige, aan de kust harde noordwestelijke wind. Maximum temp. ongeveer 5 graden. Morgen zon: 8.48-16.37. Maan: 22.01-10.53. Seheveningen hoog water 5.47-18.00. Laag water 1.37-13.57. woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar ^^ntwoordnr34^ (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlandse bedrijf sleven meldt een lichte verbetering van de bedrijfsresultaten. Het in 1976 ingezet te bescheiden herstel heeft zich dit jaar voortgezet. Niet opzienbarend, want ruw weg gesteld bereikte de helft van het bedrijfsleven dit jaar een onvoldoende rendement De verwachtingen voor 1978 zijn over het algemeen niet hoog gespan nen. Dit blijkt uit het gisteren in Den Haag gepubliceerde rapport „Het bedrijfsleven in Nederland 1977", waarin de uitkomesten zijn verwerkt van een enquête door de Kamers van Koophandel. Hieraan namen 47.500 bedrijven uit veertig branches en met 1,3 miljoen werknemers deel. Bij 42 procent van de grote en 30 procent van de kleine ondernemingen is de geldom- zet dit jaar met meer dan het inflatieper centage (7) gestegen. De industriële bedrijven hadden als totali teit een wat betere omzetontwikkeling dan in 1976. Van branche tot branche werden echter aanzienlijke verschillen geconsta teerd. De bedrijfstakken die het duidelijk voor de wind ging waren de bouw, de grafische industrie en de uitgeverijen. De omzetontwikkeling in groothandel, detail handel en dienstverlenende sector lag dit jaar ook iets gunstiger. Van een ongunstige ontwikkeling was sprake in de voedings- en genotmiddelen industrie, textiel, confectie, schoeisel en lederwaren. Het percentage kleine ondernemingen met voldoende rendement pam toe van 53 naar 55, bij de grote van 42 naar 44. Ongeveer 70 procent van de grote onderne mingen investeerde in 1977, tegen 43 pro cent van de kleine. Het accent lag op vervangingsinvesteringen, maar de neiging om te investeren in uitbreiding of verbete ring van de produktie nam wel iets toe. De investeringslust was in het westen van het land geringer dan elders. Over het algemeen toont het bedrijfsleven zich wat de investeringen in 1978 betreft terughou dend: 62 procent van de kleine en 35 procent van de grote bedrijven denkt hier toe niet te zullen overgaan, vooral vanwege een onzekere toekomstverwachting en de ontwikkeling van de winst. De verscherpte concurrentie en de loon kostenontwikkeling werden in 1977 als de meest ongunstige factoren beschouwd. Alles op alles moet worden gezet de ex portpositie te herstellen, voorwaarde voor versterking van de economie en onontbeer lijk voor welvaart en welzijn in Nederland. De betekenis van de industriële sector voor de werkgelegenheid is aan het dalen (-2 procent in één jaar). Een opvallende voor uitgang treedt op in de sector dienstverle ning in vooral het oosten (plus 3 procent) en het zuiden (plus 2 procent) van het land. Geen krant ontvangen? Bel tusjsen 18.00 en 19.00 uur numnjèi) 071-122244 en per speciale koe'rier wordt de krant alsnog gébracht. Bont voor'n cadeau-prijs. r.vC- Korte mantel van fijn. soepel konijnebont. Maten 38 t/m 48. LEIDEN: Haarlemmer straat 163a (donderdag-koopa vond) LEIDSENHAGE: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond) BEDREVEN Zo bedreven als prinses Bea trix is op de ski's zo handig lijkt ook haar oudste zoon Willem Alexander te worden. Hoewel de laatste (foto on der) af en toe nog wat ang stig kijkt tijdens de afdaling. Het prinselijk gezin brengt een korte wintersportvakantie door in het Oostenrijkse Le ch. „Billy the Kidin Luik BRUSSEL (ANP) De gerechtelij ke diensten van Luik in België hebben een jeugd bende opgerold die geleid werd door een jongetje van acht jaar. Het kereltje hield er bij de rest van de bende de wind on der door regelma tig forse meppen Zo verplichtte hij zijn „onderge schikten" (in leef tijd variërend van acht tot vijftien jaar) uit stelen te gaan. De Luikse jeugd bende bestond uit zeven boefjes. Zij pleegden een groot aantal dief stallen waarbij ze vooral uit waren op kleding en...s- peelgoed. De ach tjarige bendelei der was in het be zit van twee gesto len pistolen. Het jongetje placht door de stad te paraderen, ge kleed in een bo- tjasje ter waarde van ongeveer 1800 gulden.... (Van een onzer verslaggevers) zich in de toekomst te bezinnen op andere normen, VOORSCHOTEN Porsche-importeur M. Pon zoals bijvoorbeeld de beste gebruiksauto. uit Voorschoten is allesbehalve gelukkig met de De importeur zelf blijkt in feite niets aan deze verkiezing van de Porsche 928 tot auto van het verkiezing te hebben. Volgend jaar worden vijftig jaar. „Wie kiest nou zo'n dure wagen?", vraagt van deze auto's geleverd en die zijn allemaal al hij zich vertwijfeld af. De prijs van het luxe verkocht, paardje: ruim 80.000 gulden. Volgens Pon klinkt deze uitverkiezing niet erg De nummers twee tot en met vijf tijdens de geloofwaardig tegenover het grote publiek. De verkiezingen werden de BMW 7-serie. de Ford internationale jury (journalisten van zes Westeuro- Granada, de Ma tra Simca Rancho en de Opel Re- pese autobladen) doet er volgens hem beter aan kord. BENZINE GOEDKOPER (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Superbenzine wordt één cent goedkoper en zal maximaal 1,06 gaan kosten. Normale benzine daalt twee cent in prijs. De maximumprijs wordt vastgesteld op 1,03,6. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) beslist vandaag wanneer de prijs verlaging zal ingaan, op 1 of op 2 januari. Man licht gewond LEIDEN De 27-jarige leidek- cer H. A. S. uit Den Haag heeft gistermiddag om half vijf een val van twaalf meter gemaakt De Hagenaar was bezig met het aanleggen van een steiger aan de pastorie van de r.k.-kerk aan de Haagweg in Leiden. Door een verkeerde manoeuvre op de ladder, waarop hij stond, ver oor hij zijn evenwicht en tuj- nelde naar beneden. Wonder boven wonder raakte de man slechts licht gewond aan zijn kin. Hij is voor onderzoek over gebracht naar het AZL. LONDEN Borg, Connors en Gottfried dreigen met een boy cot van het Masterstoernooi als de speelvloer niet wordt verbe terd. JERUZALEM (UPI/AP) Na een emotioneel en vaak stormachtig debat is het Israëlische parlement gisteren akkoord gegaan met de vredesvoorstellen van premier Begin. 48 sprekers namen aan het twaalf uren durende debat deel. Premier Begin omschreef bet debat in zijn antwoord als: „Er was pijn, poëzie, verrukking, polemiek en gefluit". Na het debat heeft president Sadat in Cairo afwijzend gereageerd op de voorstellen van Begin. Jordanië heeft gisteravond officieel geweigerd mee te doen aan de onderhandelin gen met Israël op basis van het plan-Begin. Begin verklaarde in de Knesseth dat zijn ontmoeting met president Sadat in Ismailia tot twee keer toe bijna mislukt was, toen Israël Egyptische eisen tot totale terugtrek king véin de Westelijke Jordaanoever en de Sinaï en de eis tot vorming van een Palestijn se staat verwierp. Na een volgens Begin „dra matische woordenwisseling" zou Sadat zijn voorstellen hebben ingetrokken. Begin ging in op opmerkingen van afgevaar digden, die hem ervan hadden beschuldigd dat hij zo haastig met Egypte tot een akkoord wilde komen, teneinde de Nobelprijs voor de vrede te winnen, en dat zijn regering verrast werd door het vredesinitiatief van president Sadat. Begin verklaarde echter dat het initia tief de vrucht was van inspanningen achter de schermen van de VS en Roemenië. Premier Begin heeft zich in het parlement afgezet tegen de opmerking van minister Da- jan van buitenlandse zaken dat het Israëlische leger ervoor zou waken dat de Palestijnse soeverein:teitsbevliegingen niet tot uiting ko men bij de bewoners van de westelijke Jor daanoever, wanneer zij eenmaal zelfbestuur hebben. Minister van defensie Weizman zei dat de rede van Dajan die overigens niet in Iran is geweest Israël geen goed heeft gedaan. Op kousevoeten ontsteekt een Egyptische ober kandelaars op de tafel waaraan president Sadat en zijn gast kanselier Schmidt met hunechtgenoten voor een banket zullen aanzitten. Schmidt steunt Sadat in zijn vredesstreven en stelde Egypte een hulp van 250 miljoen gulden voor volgend jaar in het vooruitzicht. DEN HAAG ANP De eerder dit jaar door de Nederlandse Bank ingevoerde kredietbeperkende maatregelen hebben een duidelijke invloed gehad op de hypotheekverstrekkingen. In het derde kwar taal van dit jaar is namelijk gebleken, dat aan de sterke stijging van de nieuw ingeschreven hypotheken een abrupt einde gekomen is. Dit bleek vooral bij hypotheken op landoiijfc» eigendommen, bouwgronden en bedrijfspanden. In iets mindere mate, maar toch opvallend genoeg, bij hypotheken op woningen en op combinatie woning/bedrijfspand. Van 1 januari tot 1 juli was de stijging van al deze hypotheken bijna ongeremd vergeleken met dezelfde periode van 1976. Deze stijging bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar 42 procent en in het tweede kwartaal zelfs 46 procent In financiële kringen neemt men aan, dat de opvallende daling van het derde kwartaal zich ook in het vierde en in het eerste kwartaal van volgend jaar zal doorzetten. De kredietbeheersende maatregelen, die oorspronke lijk alleen voor dit jaar bedoeld waren, worden namelijk tot 1 april 1978 verlengd. Uit de overzichten van het Cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de meerderheid van de hypotheken (ruim 65 procent) betrekking heeft op woningen of combinaties van woning-be drijfspand. In deze sector steeg het aantal hypotheken in het derde kwartaal weliswaar nog, maar dit was slechts zeven pro cent tegenover het tweede kwar taal. Deze stijging is. aldus de deskundigen, te verwaarlozen, vooral wanneer men nagaat, dat in het eerste en tweede kwartaal van dit jaar het nog ging om een stijging van tientallen procen ten, ook in de woningsector. VAHUtMl Geen geld... dan ook geen hulp Ongehinderd kan deze boerderij in Butler. Florida, afbranden. De eigenaar was in gebreke gebleven om zijn bijdrage aan de gebruikelijke burenhulp te betalen en daarom bleven de buren in gebreke om de zozeer gewenste burenhulp te geven, toen de boerderij in brand geraakte. "ai met forse meppen met een boksbeugel zijn vriendjes tot ste len aanzette. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Ze waren vooral uit op kleding en speelgoed.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1