Beroepsaanstekers in VS doen goede zaken [smailia eerste stap' olgens Begin V brieuen lezers AFKEURING EN HOOP NA „TOP IN ISMAILIA erstmis in Bondsrepubliek weer feest van de welvaart Verboden partijen in Chili roepen op tot boycot referendum Aanslagen in Parijs Aeroflot voert le klasse in SNELSTGROEIENDE VORM VAN MISDAAD Argentinië: grootste schender mensenrechten in Latijns-Amerika [ÜITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 27 DECEMBER 1977 pagina 7 iMAILIA (AP/UPI) 'Een eerste stap' in de rich- ng van een vredesovereenkomst, zo noemde premier egin van Israël de overeenstemming om de gesprek en tussen Israël en Egypte verder te laten verlopen commissies voor militaire en politieke aangelegen eden, voorgezeten door respectievelijk de ministers an defensie en buitenlandse zaken van de twee oden. 'Zowel president Sadat als ik willen vrede ichten in het Midden-Oosten, opdat onze kinderen kleinkinderen in blijdschap kunnen opgroeien', dus Begin. egin uitte die woorden na een iderhoud onder vier ogen met ïadat. Na afloop stapten beide de auto van Sadat, die •lf achter het stuur plaats nam, n een rondrit te maken over n eilandje in het Krokodillen- eer. Zij maakten van de pauze hun besprekingen op Eerste erstdag ook gebruik om presi- ;nt Carter in zijn oude woon- aats Plains op te bellen. schillende standpunten over de toekomst van de Palestijnen nog onverminderd van kracht te zijn. De vier betrokken minis ters, onder wie de nieuw be noemde Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamel, thans ambassadeur te Bonn, zullen uit de meningsverschillen een oplossing moeten zien te bereiken. Mogelijk zullen de Verenigde Staten en de Verenig de Naties deelnemen aan het ministerieel politiek overleg. Zowel door Begin als Sadat is Na zaterdagnacht de nachtmis in de St.-Pieter te hebben opgedragen in aanwezigheid van het corps diplomatique van 110 landen en zondagochtend in zijn privé-kasteel voor het personeel van het Vaticaan, gaf paus Paulus zondag na de hoogmis de zegen Urbi et Orbi (voor de stad Rome en voor de wereld) in dertien talen, waaronder het Russisch en het Chinees. Een bijna onafzienbare menigte had de regen getrotseerd om naar de kerstboodschap van de paus die voor een groot deel aan het midden-oosten was gewijd te komen luisteren. de nadruk gelegd op het alle somvattende karakter van een vredesregeling, die ook Syrië, Jordanië en de Palestijnen moet omvatten. Sadat zal in eerste gen. Van Begin wordt verwacht instantie Soedan, Jordanië en dat hij zijn voorstellen aan Sa- Marokko van de besprekingen dat morgen in het Israëlische in Isamilia op de hoogte bren- parlement bekend zal maken. BEIROET (RTR/UPI) - In de Arabische wereld is bijzonder afkeurend gereageerd op de topconferentie in Ismailia, die volgens Syrië niets heeft opge leverd. „Begin en andere zionis tische terroristen hebben Sadat niet geboden, wat hij van zijn nieuwe vrienden had ver wacht", zo meldt radio Damas cus. Syrië verwacht dat Israël zijn uiterste best zal doen om Sadat nog meer concessies te ontfutselen. Het regeringsdag blad Tishrin schrijft dat Sadat verdient dat hij ten val wordt gebracht, omdat hij zijn belof ten omtrent zijn onderhandelin gen met Israël niet gehouden heeft. „Sadat gaf Israël alles en kreeg er niets voor terug". Van Palestijnse zijde kwamen gelijkluidende reacties. De lei ders van de verschillende Pales tijnse bewegingen zullen binnen tien dagen in Damascus bijeen komen om de recente ontwikke lingen te bespreken. Mogelijk zullen de bewegingen ook nieu we vormen van samenwerking bespreken. Het Democratisch front voor de bevrijding van Palestina meent, dat de Israëlische voorstellen neerkomen op een verdeling van de Westelijke Jordaanoever tussen Israël en Jordanië, en dat een dergelijke regeling voorbij gaat aan de Palestijnen in de vluchtelingenkampen, omdat er niet gerept wordt over het recht van repatriëring. Het gesprek tussen president Sadat en premier Begin vormde ook het voornaamste gedeelte van de kersttoespraak van paus Paulus. Tot de twintigduizend gelovigen op het Sint-Pieters plein en de tv-kijkers in zeven endertig landen zei de paus erop te vertrouwen, dat de gesprek ken tussen de twee leiders in het Midden-Oosten zouden bijdra gen tot meer concrete hoop en vrede in dat gebied, „dat geeste lijk ook ons land is". Met de woorden „Nee, zo mag het niet zijn", veroordeelde hij het handhaven van de vrede door afschrikking. Het beëindi gen van oorlogen wordt juist bemoeilijkt door de ontwikke ling van wapens, die massaal verwoesten als gevolg van de moderne technologie, aldus de paus. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll fan onze correspondent IONN In de Bondsrepubliek is dit jaar het ecordbedrag van 15 miljard mark voor kerstaan- open uitgegeven. Kerstmis is daarmee eens te leer het feest van de welvaart geworden. lehalve de gebruikelijke artikelen, die er nu een- laal bijhoren, zijn het meer dan ooit dure, hoog vaardige goederen die het meest in de belangstel- ing stonden. Bontmantels en elektronische instal- aties gingen als warme broodjes over de toon- )ank. En ook het dure speelgoed ging grif van de hand. In het bijzonder het oorlogsspeelgoed. jDe Hitlergolf heeft overigens ook in deze branche toegeslagen: op plastic pantserwagens is ook nu weer het hakenkruis te zien en voor 5 mark is een plastic beeldje te koop van de Führer in de houding die iedereen nog zo goed kent. Tijdens de viering van Christus' geboorte in Beth lehem is in de nabijheid van het plein van de kribbe, waar 15.000 mensen aanwezig waren, een granaat ontploft Volgens de politie richtte deze geen enkele schade aan. Hoogtepunt van de Kerst viering was een door de patriarch van Jerusalem geleide processie naar de geboortegrot, de plaats waar verondersteld wordt dat de stal gestaan heeft waar Christus is geboren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll fïurkije neemt fiaatregel tegen wegvervoer ANKARA (AFP) Het Turkse ministerie van financiën heeft laterdag bekendgemaakt dat internationaal wegtransport bij het binnenkomen van Turkije telkens een bedrag van 300 Amerikaanse dollar moet in wisselen tegen Turkse ponden. De chauffeurs moeten bij con trole in Turkije een bewijs to nen dat zij aan deze bepaling rebben voldaan. Het is niet mo gelijk bij het verlaten van het land deze ponden om te wisse len tegen vreemde valuta. aper Igepakt; gegijzelden in vrijheid ATLANTA (AFP) De kaper van een DC-9 van de' Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij „Eastern Airlines" is zondag op het vliegveld van Atlanta over meesterd en tien gegijzelden zijn vrijgelaten. Volgens de Amerikaanse re cherche FBI was de kaper bij een tussenlanding in Jacksonvil le aan boord gekomen. Hij dwong de piloot in Atlanta te landen en eiste, dat koers gezet zou worden naar Cuba. De kaper bleek de 32-jarige in Oostenrijk geboren Nicldas Wischnewski te zijn. Hij had een speelgoed-revolver bij zich en een radio, waarvan hij zei, dat het een bom was, die door een draad met zijn lichaam was ver bonden. SANTIAGO (Reuter) De christendemocratische en de so cialistische partij, die in Chili verboden zijn hebben gisteren de Chilenen opgeroepen tegen de regering Pinochet te stem men bij het referendum van volgende maand over de men senrechten. In. afzonderlijke communiqué's die gisteren naar persbureaus werden gestuurd, zeggen de twee partijen dat het bij het referendum aan de noodzakelij ke garanties ontbreekt om het ■geldig te doen zijn. Er zijn geen bijgewerkte verkiezingslijsten in Chili en de kiezers zullen hun identiteitskaart moeten tonen willen ze aan het referendum kunnen deelnemen. President Pinochet kondigde vo rige week aan dat de vraag die op 4 januari aan de kiezers zal worden voorgelegd is of de Chi lenen achter de recente motie van de Verenigde Naties staan waarin de schending van de mensenrechten in Chili wordt veroordeeld, of dat ze zijn rege ring steunen als de wettige macht in het land. Pinochet heeft tevens gezegd te overwegen de macht aan een burgerregering over te dragen als de kiezers de motie van de VN steunen. Ans Das exposeert van 27 de cember t/m 19 januari aquarel len bij Kon. B. van Mentz BV, Paviljoensgracht 20 Den Haag. PARIJS (AFP) In Parijs en omgeving zijn gisterochtend drie bomaanslagen gepleegd, die veel schade hebben aange richt. In Villepinte (Seine-Saint- Denis) is het station zo ernstig beschadigd, dat het treinverkeer gedeeltelijk moest worden ge staakt. De daders hebben zich niet bekendgemaakt. In Parijs moest een makelaarskantoor het ontgelden. Een „strjdgroep tegen de maatschappij" zegt verantwoordelijk te zijn. In het noordoosten van Parijs heeft een „antiracistische groep" een bomaanslag op een café gepleegd. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten. Doorgedraaide groente De gedachte en opzet van prins Claus om doorgedraaide groen te op de veilingen te verwerken tot conserven ten behoeve van noodlijdende kinderen in ont wikkelingslanden zal mogelijk een hulp kunnen zijn. Maar ik vraag mij af, of er dan niet beter eerst geld en goede bege leiding beschikbaar gesteld kun nen worden voor melkpoeder en dergelijke produkten. Een jaar geleden was ik in het noord-oos ten van Brazilië Daar hadden we het ook over de voedselproblemen, op 35 mil joen mensen lijdt daar 70% hon ger. Er was in geen 3 maanden meer melkpoeder te koop. Losse melk is daar praktisch niet. Op de zwarte markt was het wel te koop voor de dubbele prijs Nesleé. Zwitserland heeft veel voedselprodukten in handen en zij bepaalt de prijs Het moet toch mogelijk zijn, dat Neder land of Europa met de grote voorraad melkpoeder die er is juist die arme landen voor een normale prijs helpen. Nootdorp J. M. Janssen Een overzicht van de ravage op het station van Villepinte bij MOSKOU (UPI) In de „klas- jet-Unie wordt de eerste klas seloze samenleving" van de Sov- ingevoerd. De Sovjet-Russische luchtvaart- Doden bij aanval op vliegveld in Filippijnen MANILLA (ANP) Bij een aanval door vijftig zwaarbewapende mannen op het vliegveld van de stad Iligan in het zuiden van de Filippijnen zijn vanmorgen morgen twee burgers om het leven gekomen, zo heeft het Filippijnse persbureau bekendgemaakt Een groep van de mannen opende het vuur op het restaurant, terwijl een tweede een aanval uitvoerde op het detachement bewakingstroepen van het vliegveld. Dit slaagde er na een hevig vuurgevecht uiteindelijk in de aanval lers, leden van het Moro-bevrijdingsfront te verdrijven. maatschappij „Aeroflot" heeft namelijk besloten per 1 januari op haar binnenlandse vluchten de eerste klas in te voeren. De dienstverlening zal alleen ge boden worden in de toestellen van het type TU-154 die vliegen tussen Moskou en Mineralni Vo- di, Simferopol en Sotsji. Kunsthandel Les Beaux Arts, Noordeinde 113a Den Haag, houdt van 27 december t/m 14 januari een winter-verkoop-ten- toonstelling van werken uit voornamelijk de Romantische en Haagse School WASHINGTON (Upi) Argentinië is de „flagrantste schen der" van de mensenrechten in Latijns-Amerika en Venezuela heeft op dit gebied de beste staat van dienst Dit blijkt uit een overzicht van de Amerikaase raad voor zaken betreffende het westelijk halfrond, dat gisteren ter gelegen heid van de komende jaarwisseling is gepubliceerd. Volgens de raad, een particu liere organisatie van onder zoek, zitten in Argentijnse gevangenissen naar schatting 18.000 slachtoffers van het niet toepassen van de men senrechten „meer onschuldi ge slachtoffers dan in geheel de rest van Latijns-Ameri ka". Uruguay komt in het overzicht na Argentinië op de tweede plaats van de lijst van Zuidamerikaanse landen „die de mensenrechten schenden, zoals moorden, ontvoeringen en het systema tische gebruik van marteling dat in deze twee landen voortduurt ondanks de inter nationale veroodeling door de wereldgemeenschap." Ve nezuela, een democratie, is het enige land in Zuid-Ame- rika dat op het terrein van de mensenrechten „goed scoort", aldus het overzicht De bevindingen van de raad ten aanzien van de andere landen zijn Brazilië: de situa tie rond de mensenrechten „verbetert geleidelijk." Chili: de militaire regering is door de Verenigde Naties veroordeeld om haar weige ring de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor duizen den mensen die zijn verdwe nen nadat ze door de veilig heidsdienst waren opgepakt Paraguay, Bolivia, Nicara gua, El Salvador en Guate mala: „slechte score" wegens door de regering toegelaten rechts geweld. Het bestuur van de PPR zal er bij de regering op aan dringen, dat het solidariteits- comité Argentini'e—Neder land volgend jaar zomer tij dens de wereldkampioen schappen voetbal in Argenti nië in ruime mate in de gele genheid gesteld moet worden via de media de maatschap pelijke en politieke situatie in Argentinië onder de aan dacht van de Nederlandse bevolking te brengen Het PPR-bestuur zal niet aan dringen op een boycot van de WK-voetbal, aldus een za terdag in Amsterdam uitge geven verklaring. Geert angst voor boa constrictor Filmster Golden Hawn heeft bepaald niet de spreek woordelijke vrouwelijke angst voor slangen. Dat moet zij ook niet hebben, want zij treedt met deze Braziliaanse boa constrictor op in de film „Foul Play". De drie meter lange slang heeft zelfs een naam gekre gen, namelijk Shirley. Iraanse generaal geëxecuteerd TEHERAN (Reuter-Upi) De Iraanse generaal Achmed Mo- qarrebi, die was veroordeeld tot de doodstraf wegens spiona ge, is zondag geëxecuteerd. Dit heeft de Iraanse radio bekend gemaakt. De 50-jarige generaal bekende gedurende de rechtzaak meer dan 40 jaar te hebben gespio neerd voor een vreemde mo gendheid. Hij werd op 6 decem ber veroordeeld door een mili tair tribunaal. Hij had tegen de straf beroep aangetekend dat echter op 18 december door een speciaal hof van beroep werd verworpen. p£ijsj Massawa in j I Eritrea bijna veroverd ROME (AFP) Het Eritrese I bevrijdingsfront heeft zondag in Rome bekendgemaakt, dat het offensief van het front tegen de havenstad Massawa aan de Ro- I de Zee met succes wordt voort gezet en dat „alleen de haven en de vlootbasis" nog in handen zijn van „het Ethiopische bezet- I tingsleger". i Sinds 19 december heeft het front „1500 Ethiopische militai ren gedood, 2500 gewond en 1020 gevangen genomen". Vijf tanks van Russische makeüj zijn veroverd en drie vernietigd. Tieners pakken bankrover OAK BROOK (AP) Vier tie ners hebben in het weekeinde in Oak Brook, in de Ameri kaanse staat Illinois, een bank overvaller in bedwang gehou den door hem zijn vuurwapen af te pakken en hem tegen de grond te houden tot de politie kwam. Toen een agent de bank binnen kroop met een geweer bij zich omdat hij meende dat de rover nog weerstand zou kunnen bie den, zag een secretaresse hem en vertelde hem rustig: „Ze heb ben hem daar al op de grond." Opnieuw „wurger'" van Los Angeles gearresteerd PASADENA (AP) De politie van de Californische stad Pasa dena heeft meegedeeld dat kort na de ontdekking van het ont zielde lichaam van het 12-de slachtoffer van de „wurger van Los Angeles" een man voor on dervraging is aangehouden, af komstig uit Los Angeles. TVler was zaterdag voor zonsopgang gearresteerd als een van de twee mannen die werden ge zocht nadat het gedeeltelijk ont klede lijk van Paula Ward was gevonden. Tyler is blijkbaar werkeloos en heeft als adres een pand in het centrum van Los Angeles opge geven dat binnen een straal van enkele kilometers van de vind plaatsen van de 12 lijken ligt. Er was al eerder een mogelijke „wurger" gearresteerd, maar deze is inmiddels vrijgelaten. (Van onze correspondent Jonathan Steele) I WASHINGTON Hele stukken van de gro te Amerikaanse steden dreigen tot de grond toe af te branden, zo heeft het Amerikaanse Congres vernomen. Oorzaak: brandstichtin gen voor geld. In een poging het publiek wakker te schudden en attent te maken op deze „snelst groeiende misdaad", heeft sena tor John Glenn van Ohio een tweedaagse hoorzitting laten houden waarin hij de ge welddadige laatste fase van verval in veel steden, aan de kaak wil stellen. Hij vertelde dat sommige „beroepsaanste kers" meer dan 300.000 dollar per jaar kun nen verdienen (ongeveer 750.000,-) en dat de georganiseerde misdaad zich steeds meer begint toe te leggen op brandstichting. Per jaar vinden naar schatting 1000 Amerika nen, waaronder 45 brandweerlieden, de dood bij branden die aangestoken zijn. In South Bronx, een wijk in New York die wel de „brandstichtingshoofdstad van de we reld" wordt genoemd, zijn in de afgelopen tien jaar meer dan 30.000 gebouwen afge brand en verlaten. Gemeentefunctionarissen hebben te lang de ze opzettelijke vernielingen van weinig ren dabel onroerend goed ter wille van grote verzekeringsuitkeringen door de vingers ge zien, zo zei senator Glenn met een stem die van woede beefde. „De gebouwen waren oud, de bevolking vergrijsde, was arm en politiek niet sterk. De daders woonden el ders. Velen van hen hebben een loopbaan in de rechten, in zaken of in de overheid." Senator Glenn vertelde het Congres dat het aantal brandstichtingen kde laatste tien jaar verviervoudigd is, en dat deze vorm van misdaad zich ook naar de voorsteden en het platteland uitbreidt. In enkele gevallen huur den de eigenaars verslaafden en tieners om hun gebouwen in brand te steken. Glenn noemde ook de praktijk van verslaaf den die gebouwen in brand steken, rustig afwachten tot de brandweer de vloeren in slaat en vervolgens brandvrij materiaal weg slepen om het te verkopen. In andere geval len waren het arme mensen die er zo naar verlangden naar een betere wijk te verhui zen, dat ze hun eigen woning in brand staken, om zodoende hoger op de wachtlijst voor nieuwe flats te komen. Hoewel de brandstichting epidemische vor men heeft aangenomen, zei de senator, wordt dit kwaad nog steeds geclassificeerd als een „tweederangs" misdaad, net als land loperij, openbare dronkenschap en andere kruimelovertredingen. De diefstal van een fiets wordt echter wel als een misdaad van de eerste orde gezien. In veel delen van het land had de politie minder aandacht besteed aan dit probleem dan nodig was. James Jones, een vertegenwoordiger van de verzekeraars, vertelde de hoorzitting dat in Amerika meer doden vielen en meer gebou wen verloren gingen als gevolg van brand dan in de rest van de geïndustrialiseerde wereld. Het grootste probleem was de onver schilligheid van het publiek te overwinnen. Hij meldde ook een succesje: de arrestatie van 33 mensen, waaronder politie-agenten, advocaten en taxateurs, in Suffolk County in Massuchusetts. Waarschijnlijk betrof het hier een van de grootste brandstichtingsben des. Het plan werkte als volgt: een groepje vrien den en familieleden bracht de papieren waarde van hun onroerend goed op kunst matige wijze omhoog door middel van ëen aantal snelle onderlinge transacties, waarbij steeds slechts kleine geldsommen van hand tot hand gingen. Brandstichters kregen tus sen de 1200,- en 35.000,- betaald om huizen in brand te steken, en de eigenaren kregen soms wel tot een half miljoen dollar (1,25 miljoen gulden) van de verzekering uitbetaald. Plaatselijke en staatsonderzoe- kers werden omgekocht en in enkele geval len wisten openbare taxateurs van te voren dat een bepaald gebouw in brand gestoken zou worden. Ander bewijsmateriaal over brandstichtin gen toont aan dat naarmate het beter gaat met de economie er minder branden voorko men die ook minder fel zijn. Als de econo mie bergafwaarts gaat, zijn er meer bran den. Vreemd genoeg zijn er meer branden dan normaal vlak voor de belastingsformu lieren dienen te worden ingeleverd, dat is eind maart, en tegen het einde van het jaar. Binnen een bepaalde maand gezien komen de meeste branden voor wanneer de reke ningen betaald moeten worden, de eerste twee weken. Het gebeurt ook vaak dat omdat de concurrerende verzekeringsmaat schappijen zo bang zijn een klant te verlie zen ze geen informatie uitwisselen. Daar door kan iemand zijn gebouwen bij twee of meerdere maatschappijen verzekeren en even zo veel maal uitbetaald krijgen. (COPYRIGHT THE GUARDIAN)

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7