Verplaatsing honkbal velden Wassenaar kost één miljoen r ■-ë Eerste expositie in Rijnsaterwoude feestelijk geopend Steeds meer lokalen n Leidschendam vrij door dalend kindertal Ruim tweehonderd woningzoekenden in Ter Aar Nationale Dierenzorg krijgt subsidie voor restauratie boerderij Nieuw bedrijfspand in Hazerswoude Man waait van dak Kerst-Inn geslaagd KORTWEG r ïGÏO LEIDSE COURANT VA SS EN AAR De honkbal velden van de American Baseball Foundation, die zich angs de (verlengde) Deylerweg bevinden, moeten binnen afzienbare tijd worden ont ruimd in verband met de woningbouwplan nen van de woningbouwvereniging St. Willi- irordus. Er zijn nu plannen opgesteld om op enige afstand van het huidige terrein nieuwe relden aan te leggen. Burgemeester en wet- ïouders beschouwen het als een morele ver plichting de ABF in staat te stellen haar activiteiten in Wassenaar voort te zetten. Het grote aantal leden van de ABF dat in Wasse naar woont kan worden beschouwd als een extra argument om de ABF medewerking te verlenen. Er is voor de nieuwe velden een terrein van 3 hectare beschikbaar in het plan Ter Weer. Daarop kunnen twee velden worden aange legd of een groot veld en twee kleinere velden. Verder moeten natuurlijk diverse randvoor- zieningen worden getroffen met betrekking tot de bereikbaarheid, riolering, verlichting van toegangsweg, afrastering, windsingels, parkeergelegenheid e.d. De „kale" aanleg van de velden zal 569.154,47 kosten. Daarbij komen dan nog inrichtingskosten en admini stratieve kosten, zoals die van de gronden, bijdrage in het onderhoudsfonds enzovoorts. In totaal komt de begroting op 1 miljoen uit. Burgemeester en wethouders zijn van oordeel dat de inrichtingskosten door de ABF zullen worden betaald en wel gedurende 20 jaren een annuïteit van 20.500,-. De huur prijs van het nieuwe terrein willen burge meester en wethouders bepalen op 4500,- per jaar. Over een en ander is overeenstem ming bereikt met het bestuur van de ABF. De vereniging zal ook voor een clubhuis moeten zorgen, maar kan desnoods „om met" gebruik maken van de stal bij de „boerderij Bos", die zich in dit gebied bevindt. De ge meente zal voor een nieuwe dakbedekking van de stal zorgen. Het woongedeelte van de boerderij dient als woning in gebruik te blij ven, hetzij bij de huidige bewoner, hetzij bijvoorbeeld bij een medewerker vah de afde ling plantsoenen. Het voorstel komt in een commissievergadering aan de orde. ÏNSATERWOUDE het overhandigen D een kerststuitje aan Ier Fredgett, Marian den Broek en Carla denberg opende burge ester Van der Kroft erdagm iddag de eerste ite kunstexpositie van jnsaterwoude. initiatief van het gemeente- tuur is de kortgeleden ver- iwde openbare lagere school Torenvalk" tijdelijk her apen tot een sfeervolle expo- eruimte. Volgens burgemees- Van der Kroft: „Om hen die oonheid scheppen in contact irengen met degenen die hie- genot kunnen beleven." janisator P. Wenmakers ak de hoop uit dat dit „met kunst de boer op" voor her- ing vatbaar zou blijken, nnen in deze richting zijn er er. Begin 1978 is er een con- de Woudse Dom. expositie is nog tot 31 de- nber geopend en wel iedere van 14—17 uur (woensdag vrijdagavond van 19—22 r). Het is een intiem gebeuren eigenlijk meer - korte - be kjes waard. De combinatie tten, textielapplicaties en inssculpturen is bijzonder gekozen. Carla Rodenberg it een zeer persoonlijke stijl haar schilderijen - enkele ïwezigen bij de officiële ope- vertoonden een duidelijke Garagedeuren reggewaaid gelijkenis met hun beeltenis aan de muren. Carla Rodenberg droeg om haar hals een extra kunstwerk, vervaardigd door haar echtgenoot: Gerard Bak- Peter Fredgett - bronssculptu ren - is in staat zeer lang de aandacht van de bezoeker te boeien: in gesprek en door zijn werk. Met name: Kate, The old ones, en zijn eigen favoriet: Maggies Dance. De figuren doen denken aan personages uit ver halen van Charles Dickens - met gelaatsuitdrukkingen die door hun uitgesproken lelijkheid ont roerend zijn. Peter Fredgett, die pas in het afgelopen jaar volledig „be roepskunstenaar" is geworden, woont sinds enkele jaren in Ne derland en volgde zijn studie aan de Academie te Rotterdam. In Engeland exploiteerde hij met zijn echtgenote een pub en begon louter voor eigen genoe gen met zijn bronzen karakters. „Een kin, neus of wenkbrauw valt mij op, daarna geef ik er vorm en beweging aan." Peter Fredgett noemt zijn karakters „melancholiek", hijzelf is een blij mens. met een levendige fantasie, hetgeen „weliswaar geen geld oplevert, maar je wel rijker maakt." Veel verstilder doen de land schappen van Marian van den Broek (textielapplicaties) aan. Er zijn produkten van haar geest: ondermeer de sneeuw landschappen en weergaven van een werkelijkheid: zoals een boerderij in de omgeving van Gouda en een landschap uit Wa les. De laatsten zijn zo duidelijk getroffen door stofstructuur en tinten, dat de bezoeker eigenlijk geen catalogus nodig heeft. Zelfs is herkenbaar of ter plaat se een schets is gemaakt (com positie) of een aquarel als voor studie. Zoals reeds gezegd voor wie in de komende week tijd voor zichzelf kan vinden is een gang naar de Torenvalk de moeite waard. Voor bezoekers van buiten Rijnsaterwoude: de Torenvalk is gelegen op het kerkplein van „de Woudse Dom", bus 4 (Alphen-Aalsmeer) stopt vlakbij. Van links naar rechts: Carla Rodenberg, Peter Fredgett, Marian van den Broek en burgemeester Van der Kroft. jdens het stor- achtige weer van it afgelopen week- nde zijn bij de «i- en touringca- nderneming de ma Lubbe aan de oeterwoudse Keer eer twee grote iragedeuren door harde wind totaal irnield. fa. Lubbe. die irzekerd is tegen ormschade, onder- Bnd van dit voorval ien verdere schade in de voertuigen. LEIDSCHENDAM - Het dalend kindertal en de daarmee gepaard gaande daling van het aantal schoolgaande kinderen* zal tot gevolg hebben dat in Leidschendam binnen zes jaar nog minstens twintig nu in gebruik zijnde lokalen voor het kleuter- en basisonder wijs zullen leegkomen. In een door het gemeentebe stuur uitgebrachte prog nose voor het kleuter- en basisonderwijs voor de aren 1976 tot en met 982 wordt rekening ge houden met een vermin dering van 7 lokalen, van 43 naar 37, voor het kleu teronderwijs al voor het schooljaar 1980/1981. Deze cijfers zijn gebaseerd op eer g-oepsgrootte van 20 kleu ters, terwijl volgens de huidige Jeerlingenschaal een 2-klassige Peuterschool in stand kan wor den gehouden met een gemid deld aantal kleuters van 34. Ver wacht wordt dat de daling ii «et aaital kleuters dat een .school bezoekt van 1458 in 1970 naar 1035 in 1976, zich verder zal voortzetten tot rond 730 in de jaren na 1981, een daling binnen circa 12 jaar van 50%. Bij de bai isscholen doet zich uiteraard eenzelfde ontwikke ling voor. Het aantal leerlingen bedroeg in 1970 nog 3648, in 1976 was dit bij een ongeveer gelijk aantal inwoners 3161, ter wijl voor het cursusjaar 1981/1982 vermoedelijk 2713 leerlingen een basisschool zullen bezoeken. Het aantal voor het schooljaar 1975/1976 gebruikte lokalen van 110 zal, bij een ver wachte klassegrootte van 25 leerlingen, in 1982/1983 nog maar 96 behoeven te zijn voor rond 2400 leerlingen. Tijdens de begrotingsdebatten in de gemeenteraad heeft het CDA-raadslid drs. J. H. Post gewezen op deze drastische ver mindering, die volgens hem zwaarwegende gevolgden zal hebben, omdal de terugloop ook zal zijn terug te vinden in een vermindering van uitgaven voor de gemeente. Evenals andere ge meenten heeft Leidschendam de afgelopen jaren veel geld moe ten bijleggen bij de door de rijksoverheid vastgestelde ver goedingen voor het onderwijs. Mede door een vermindering meester en wethouders, „een lichte verbetering" ingetreden. Wethouder P. C. Boone van on derwijs zei over de daling, dat bij het voortgezet onderwijs vol gens een prognose van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, binnen tien jaar een vermindering van vijftig pro cent is te verwachten. De wet houders van de gewestgemeen ten plegen al geruime tijd inten sief overleg over de gevolgen van de daling. OEGSTGEEST Spelen met vuur leidde tot een brandje in een van de kelders van het flat gebouw aan de Lijtweg. Rond vier uur gistermiddag moest de brandweer uitrukken om het vuur te doven. De flatbewoners ondervonden veel hinder van de sterke rookontwikkeling. Het vuur werd met een nevelspuit bedwongen. INBRAKEN ALPHEN AAN DEN RIJN - In de nacht van eerste op twee de kerstdag is ingebroken in een woning aan de Prinses Ire- nelaan. De buit bestond uit een bedrag aan geld dat lag tussen de 1000,— en 1500,-. een aantal zilveren kettingen en armbanden en een polshorloge. De toegang werd verschaft door de deur van het balkon open te breken. Onbekenden gingen een nacht eerder ook op het inbrekerspad. Tijdens de afwezigheid van de bewoners werd van een bakke rij aan de Karei Doormanstraat de kassa en alle vertrekken doorzocht. Er werd niets ver mist Actie brengt 1500 gulden op voor Haz. Boys HAZERSWOUDE - De com missie, die is samengesteld uit leden van de voetbalvereniging Hazerswoudse Boys om de bouw van een nieuwe kantine voor te bereiden, mag met te vredenheid terugzien op een ac tie, waarin geld werd bijeenge bracht voor de financiering van het project. De verkoop van kerststerren, die de eerste actie was in het kader van andere die nog volgen, bracht vijftien honderd gulden in het laatje. Architectenbureau Dekker houdt zich intussen, in samen spraak met de bouwcommissie, bezig met het opstellen van een ontwerp voor de nieuwe kanti ne. Op zaterdag 31 december, is er in de „oude" kantine van Hazerswoudse Boys een Oude- jaarsdaginstuif. Vanaf 15.00 uur is een ieder welkom. Een dag later, op 1 januari, is er bij Bernardus, de andere plaatselij ke voetbalclub, tussen 15.00 en 18.00 uur Nieuwjaarsinstuif. TER AAR Honder- dacht ingezetenen van Ter Aar hopen binnen niet al te lange tijd een woning in hun dorp te mogen huren. Daarnaast I telt de lijst nog zevenen veertig mensen die eco nomisch aan de gemeente 1 gebonden zijn en er dan ook graag zouden willen wonen. Vierentwintig trouwlustigen, waarvan de a.s. echtgenote ingeze- i tene is van Ter Aar, ko- I men ook op de lijst voor, evenals negentien „oud- Ter Aarders". Tenslotte I zijn er nog zestien 65- 1 plussers, die graag aan spraak zouden maken op een be jaarden woning. Omstreeks de zomer van het volgende jaar zullen er 38 nieu we woningen aan de Hooger- heijdestraat worden opgeleverd, terwijl in samenhang met het bouwplan voor de Van Wasse- naerstraat in totaal negenen twintig woningen voor doorstro ming vrijgemaakt zullen wor den. In totaal komen er dan een 67-tal huizen beschikbaar. B. en W. zijn het er over eens dat dat maar een beperkt soulaas biedt en het college streeft dan ook naar de nodige voortvarendheid aan de verdere ontwikkeling van bouwplannen. Volgens het woningbouwprogramma van Ter Aar zullen er tot 1980 nog zo'n honderdveertig woningen gerealiseerd moeten worden. WASSENAAR De boerderij aan de Zijdeweg, die bij de vereniging Nationale Dieren zorg in gebruik is als asiel voor honden en katten staat op de monumentenlijst. In 1972 is de vereniging begonnen met de restauratie, waarmee een to taalbedrag van 600.000.-ge- moeid is. Van rijkswege wordt in deze kosten een subsidie ver leend van ruim ƒ45.000.- De vereniging heeft nu ook bij de gemeente een subsidiever zoek ingediend. Er is voor dit soort subsidies de regeling, dat de kapitaallasten van het ge meentelijk subsidiebedrag door het rijk worden vergoed. Burge meester en wethouders willen de gemeenteraad voorstellen een subsidie toe te kennen van 45.215.-. Het voorstel- is eerst om advies geaonden naar de commissies Financiën en Tech nische Diensten. flfefcv j8l Nedairo bv, importeur van Carrier airconditioning J apparatuur in Hazerswoude, betrekt in oktober van het volgdend jaar een nieuw onderkomen Onlangs werd de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw, die op hetzelfde terrein wordt gepleegd, als waar de huidige Nedairo-vestiging staat. Het bedrijf is thans gevestigd in een boerderij uit 1902. Ruimtegebrek heeft de directie genoopt naar een nieuw onderkomen om te zien. De kantoren worden in de nieuwbouw ondergebracht op twee verdiepingen met een totale oppervlakte van 1200 m2. Het ontwerp is van architect E. Frangenheim uit Voorschoten. ALPHEN AAN DEN RIJN De storm van het afgelopen weekeinde was er de oorzaak van, dat een 22-jarige intwoner uit 's Hertogenbosch met onbe kend letsel in het Rijnoordzie- kenhuis belandde. De man was verschoven golfplaten van een dak van een bedrijf aan de Ondernemingsweg goed aan het leggen, toen hij door een op waaiende plaat in de zij werd getroffen. Hij viel vijf meter hoog van bet dag af. De storm veroorzaakte verder in Alphen flink wat schade. Bij de politie kwamen een twintig tal meldingen binnen. Twee ca ravans waaiden om, twee bouw keten gingen tegen de vlakte terwijl ook een aantal bomen niet bestand bleek tegen de for se wind. De windkracht was ook te veel voor enkele ruiten van abri's terwijl door geheel Alp hen verspreid, ook de nodige dakDannen sneuvelden. ALPHEN AAN DEN RIJN - „Blij en voldaan", blikte de voorzitter van het Alphense „Kerst-inn-comité" Cees de Roos gisteravond terug op een „geslaagde" Kerst-Inn. „Blij en voldaan", omdat de achtste Kerst-Inn zonder wanklank was verlopen, maar vooral om dat deze, gezien de belangstel ling, zeker had voldaan aan de opzet, om een ontmoetings plaats te creëren. „Geslaagd", omdat, volgens de voorzitter, de gastvrouwen en gastheren „fijne gesprekken" hadden kunnen voeren met mensen die in de problemen zaten. Dat een Kerst-Inn nog steeds voldoet aan een behoefte maakte Cees de Roos duidelijk met een illustrerend voorbeeld. „Een bejaarde alleenstaande uit een omliggende plaats is hele maal alleen met de trein naar Alphen gereisd en heeft te voet de weg naar de Kerst-Inn ge vonden. Na afloop van zijn Ker- st-Inn-beleving deelde hij mede: „Nou heb ik eens een keer niet de benen bij een ander onder de tafel hoeven te steken." De dit jaar voor het eerst spe ciaal voor de jeugdigen gehou den feestavond op Eerste Kerst dag, was volgens de voorzitter „een voortreffelijk goed idee ge weest". „We zullen er zeker mee doorgaan, al zal er hier en daar nog wat bijgeschaafd moeten worden", aldus voorzitter De Ook de Kerst-Inn die door de Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest werd gehouden op Tweede Kerstdag kreeg veel belangstelling. In het Gemeente centrum trad onder meer een gedeelte van het christelijk jon gerenkoor onder leiding van de heer Th. Tobé op. Laatste kans Katwijkse ,,zwartlezers'' KATWIJK Bij de 10.000 ge bruikers van de Katwijkse openbare bibliotheek bevinden zich op het ogenblik zo'n 2000 boeken waarvan de uitleenter mijn (soms reeds lang) verstre ken is. De „zwartlezers" krijgen een „boete" van een kwartje per boek ongeacht of het een week, een maand of een jaar te laat wordt ingeleverd. Van 27 tot en met 31 december krijgen zij een kans hun fout goed te maken. Wie de achterge houden boeken niet vóór 1 ja nuari '78 inlevert, krijgt een re kening aangeboden voor het be drag dat de bibliotheek moet betalen ter vervanging van het betreffende boek. Daarnaast moet ook de normale boete wor den betaald, die in veel gevallen heel wat hoger is dan een kwartje. WASSENAAR Op een on langs gehouden buitengewone ledenvergadering van de wo ningbouwvereniging St. Willi- brordus is Drs. W. M. A. Lam- mers tot voorzitter van deze vereniging benoemd. De heer Lammere volgt de heer J. C. Vork op, die om persoonlijke redenen voor deze functie heeft bedankt. OEGSTGEEST - Pastor H. Poelma, die onlangs is overge plaatst naar de Bavo in Noord- wijkerhout was gisterochtend aanwezig bij een kerstdienst in Endegeest. Met de evangelist J. Henzen leidde hij de dienst, die voorts werd opgeluisterd door het meisjeskoor van de Willi- brordparochie en de blazers van de Wilbert-Drummers ZOETERWOUDE - Ruim twee honderd deelnemers meldden zich aan de start van de Kerst- cross, die voetbalvereniging Meerburg voor de zesde achter eenvolgende maal organiseerde. Henk van Leeuwen van de Ba taven ging met de hoogste eer strijken. De eerste Meerburger, die binnenkwam was Nol Hoog- ervoret. Marjan Verechie legde beslag op de eerste plaats bij de dames. De heer Plasman was de eerste veteraan die over de fi nish kwam

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5