Boma/nt Teleurstelling Egypte na bezoek Begin mijnders i Roofmoord op invalide winkelier Misdienders' in de kerstnacht m. SADAT: ER WAREN GEEN CONCESSIES Kerst Nederlanders gearresteerd met 2,5 min gulden aan heroïne Voetganger aangereden Charles Chaplin begraven OPNIEUW GEWONDE IJZERDRAAD ONGEVAL O inbraakpreventie bv Stuntploeg Veendam Concurrentie doet kaarsenfabriek das om ooo Dinsdag 27 december 1977,68e jaargang no. 20925 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) mnementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. High Society De Amerikaanse musicalfilm "High Society" met o.a. Bing Crosby en Grace Kelly op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.17 uur André van Duin in "André an ders dan anders". Ned. I om 19.30 uur "Het kleine huis" en om 22.20 uur jubileum concert Feike Asma. Veel bewolking Veel bewolking met tijdelijk re gen. Matige tot krachtige wind draaiend van zuid naar west. Maximum temp. rond 7 graden. Morgen zon: 8.48—16.35. Maan: 19.51-9.59. Scheveningen hoog water 4.46, 16.56. Laag water 0.30, 12.48. j zijn terugkeer uit Ismailia wordt premier Begin op de luchthaven Ben Goerion begroet door opperrabbijn Goren. die zegenend de hand op Begins hoofd legt. CAIRO (Rtr/UPI) - Aan Egyptische zijde is er enige teleurstelling over de voor stellen die de Israëlische pre mier Begin zondag aan presi dent Sadat heeft gedaan met betrekking tot een vredesrege ling voor het Midden-Oosten. Met name de voorstellen be treffende het recht op zelfbe schikking voor de Palestijnen vindt Sadat ontoereikend. Hij kan geen genoegen nemen met het principe van zelfbestuur dat Begin hem voor de bevol king van de bezette Jordaan- oever heeft voorgesteld. Sadat zal bij verschillende westelij ke landen proberen steun te krijgen. Vandaag ontvangt hij bondskanselier Schmidt. Israël heeft Egypte volledige terug trekking uit de Sinaï aangeboden, met inbegrip van uiteindelijk het strategisch steunpunt Sjarm El Sjeik. Over de tijdsduur van de terugtrek king bestaan verschillende versies: volgens sommigen zou die binnen een jaar, volgens andere functionarissen binnen vijf jaar moeten plaats vinden. Sadat heeft echter te kennen gegeven volledige Israëlische terugtrekking uit alle bezette gebieden te willen, niet als concessie maar als recht Tegenover verslaggevers verklaarde Sadat na afloop van de topconferentie: „Begin kan vanuit zijn standpunt menen dat hij concessies heeft gedaan, maar, zoals ik het zie, heeft hij dat niet gedaan". Over de weigering van premier Begin om in te stemmen met de vestiging van een Palestijnse staat, verklaarde minister Dajan gisteren tegenover een Egyptische krant: „Wij kunnen ons geen staat aan onze grenzen voorstel len, die door de Sovjet-Unie, Syrië, Irak en anderen wordt voorzien van wapens en raketten om ons te tref fen". Op zijn terugreis van het Egyptische Ismailia naar Tel Aviv verklaarde Da- jan dat vooruitgang in de richting van een regeling in het Midden-Oosten in grote mate afhankelijk is van presi dent Sadat. „Ik heb goede redenen om ernstig, gespannen, zelfs ongerust te zijn", verklaarde Dajan zijn sombere gezicht. „We staan tegenover twee mo gelijkheden, beide even verontrustend. De eerste: er ontstaat een impasse in de onderhandelingen, met alle gevol gen van dien. De tweede: de conces sies die Egypte verlangt zijn, vanuit ons standpunt, erg hard, erg moeilijk aanvaardbaar. Op veel terreinen heb ben wij geen akkoord tot stand ge bracht". Dajan verklaarde zich, ondanks de gebleken brede kloof tussen de opvat tingen van Egypte en Israël, tevreden over de toon van de in Ismailia ge voerde gesprekken, en het besluit de geschillen teboven proberen te komen door het instellen van commissies op ministersniveau. Deze commissies zul len de politieke en militaire aspecten van een vredesregeling gaan bestude ren. (Zie ook pagina 7 ole i. als u i nu uw Opel koopt, leveren wij deze in januari '78 af tegen de NU NOG GELDENDE PRIJS dus u bent de prijsverhoging vóór kom even langs om de nieuwste modellen te zien! Het Motorhuis Vondel laan 80/hoek Plesman- laan/Leiden. Tel. 071-769313. Leiden/Katwijk ge] Leidschendam/Voorschoten «ft De Het is nogal een stormachtige kerst geweest dit jaar. De vooruitzichten zijn ook niet zo best wat het weer betreft. Mis schien dat 1978 wat meer perspec tief biedt. DEN HAAG (ANP) Op het Parijse vliegveld Charles de Gaulle zijn gisterochtend twee Nederlanders gearresteerd die in het bezit waren van 13,5 kilogram heroïne. Het zijn de 34-jarige Rudolf Herman D. en de 27-jarige technisch medewerkster bij de televisie Wilhelmina Gesina van D. De heroïne werd aangetroffen in de dubbele bodem en zijkanten van hun bagage. De beide Nederlanders kwamen van Bangkok en wilden op het Parijse vliegveld overstappen op een vliegtuig naar Zürich. Volgens de Franse politie heeft de partij heroïne een waarde van ongeveer 2,5 miljoen gulden. De politie in de Franse hoofdstad wilde maandag niets naders meedelen over de aanhouding van de twee Nederlanders. Wel zullen ze in voorlopige hechtenis worden gehouden. Geen vers brood op 2 januari Den Haag In bakkerijkringen verwacht men dat op maandag 2 januari de meeste bakkerijen en bakkerswinkels gesloten zullen zijn. Dit houdt in dat op deze dag praktisch geen vers brood verkrijg baar zal zijn. Een en ander is het gevolg van een advies van het georganiseerd overleg in het bakkersbedrijf om het gehele perso neel in het bakkersbedrijf op maandag 2 januari een extra vrije dag te geven. De verwachting is dat dit advies door het overgrote deel van de bakkers wordt opgevolgd. BREZNJEV UIT ZIEKENHUIS TOKIO (UPI) De Russische ambassadeur in Tokio heeft meege deeld, dat president Breznjev van de Sovjet-Unie van een ziekte is hersteld en uit het ziekenhuis is ontslagen. LEIDEN Een 28-jarige voet ganger uit Rozenburg is afgelo pen zaterdagmiddag op het Sta tionsplein door een auto aange reden. De man stak over bij rood voetgangerslicht. De auto mobilist kon hem niet meer ont wijken. De voetganger liep een hoofdwond en pijn in de nek op en is voor onderzoek overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Corsier-sur-Vevey De op de ochtend van de eerste kerstdag overleden Charles Chaplin is vandaag in alle stilte begraven in zijn Zwitserse woonplaats Corsier-sur-Vevey. De plechtigheid werd alleen bijgewoond door zijn naaste familieleden, huispersoneel en zijn arts. De grote komiek van bet witte doek is 88 jaar geworden. Chaplin werd in 1975 geridderd door Koningin Elizabeth van Engeland, maar dat gebeurde al in een rolstoel. Hoewel hij nog vol met filmplannen zat was het al duidelijk dat zijn gezondheid door ouderdom zo snel achteruit ging dat daarvan nooit iets verwezenlijkt zou worden. Zeven van de acht kinderen uit zijn huwelijk met Oona O'Neill waren voor het kerstfeest in Corsair aanwezig, alleen Geraldine ontbrak wegens opnamen in Spanje voor een nieuwe film. Na de ongekende populariteit voor een filmacteur in de jaren twintig en dertig werd Chaplin na de tweede wereldoorlog door 'I Amerika verguisd wegens zijn vermeende communistische sympa- ff thieën en in discrediet gebracht door vrouwenorganisaties vanwege zijn zedelijk gedrag. Hij keerde het land de rug toe, vestigde zich in Zwitserland en pas in later jaren kreeg hij de erkenning die hij als kunstenaar o.m. door een met Ingmar Bergman gedeelde Erasmus-prijs, waarvoor hij naar Nederland kwam in 1965, een speciale Óscar in 1972 voor zijn verdiensten en de laat gewaardeer de film „Monsieur Verdoux" en het in 1975 in de Britse adelstand verheffen. Meer over Chaplins kleurrijke carrière vindt u elders in dit blad. UTRECHT (ANP) Door zich te ontpoppen als „misdienders" hebben twee Utrechtse politieagenten in de nacht van zaterdag op zondag kunnen voorkomen dat zo'n twintig baldadige jongelui de nachtmis in een kerk aan het Boerhaaveplein verstoorden. De jongelui waren de kerk ingevlucht na in de omgeving wat ruiten te hebben ingegooid. Na overleg met de pastor besloten de twee agenten de dienst bij te wonen teneinde de jongens in de gaten te houden. Om niet op te vallen trokken de agenten de burgerkleren van de pastoor en een van de misdienaars aan. Het plan voldeed uitstekend. Slechts één van de jongens moest aldus het politie rapport op gepaste wijze uit de kerk worden verwijderd omdat hij zich niet in de geest van de dienst gedroeg. De rest hield zich daarop koest. Na de dienst hebben de jongens op het politiebureau een repriman de gekregen en zijn naar huis ge$i.~d, in het kader van „de kerstgedachte". Het politierapport vermeldt verder nog dat de agenten slechts aan de verplichting van de collectezak konden voldoen door een gulden te geven die in de zak van de jas van de pastor zat. De pastor is hiervan naderhand in kennis gesteld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse politie beeft nog geen spoor van de man, die zaterdagmorgen de 40-jarige invalide sigarenwinkelier Th. Brou wer om het leven heeft gebracht Volgens de politie is er sprake van roofmoord. De schedel van het slachtoffer, dat door een voorbijganger levenloos naast zijn karretje werd aangetroffen op 500 meter afstand van de plaats waar hij voor het laatst was gezien, was ingeslagen met een steen. Korte tijd nadat hij vrijdag zijn sigarenwinkel in Rotterdam-zuid had gesloten, ging de heer Brou wer per taxi de stad in. Hij kon met lopen omdat het onderste gedeelte van zijn lichaam was ver lamd. 's Avonds werd hij gesignaleerd in Katend- recht, waar hij enkele bars bezocht Hij liet zich, zoals wel vaker, in zijn karretje van de ene bar naar de andere duwen. Buurtbewoners hebben verklaard dat zij het slachtoffer tussen half vijf en half zes 's morgens in de omgeving van het misdrijf hebben gezien. De invalidewagen werd toen voortgeduwd door een ongeveer dertig-jarige man, die Nederlands sprak. Enkele uren later werd de sigarenwinkelier met ingeslagen schedel gevonden door een man, die zijn hond uitliet. Vlak bij de invalidewagen trof men een bebloede steen aan. De moordenaar is er vandoor gegaan met een polstasje, waarin wat geld, een rij- en kentekenbe wijs en enkele girokaarten zaten. De officier van justitie in Rotterdam heeft een bedrag van tiendui zend gulden uitgeloofd voor aanwijzingen die lei den tot aanhouding van de dader. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - Een over het fietspad gespannen ijzerdraad deed eerste Kerstdag een 14-ja- rige jongen uit Eindhoven in het ziekenhuis belanden. Hij moet ook een aantal tanden missen. Sinds een maand geleden deze methode werd getoond in een televisiefilm, zijn er in Neder land reeds drie slachtoffers, on der wie een dode, gevallen door over fietspaden gespannen dra den. un mn r-n LISSE Kanaalstraat w ZWANENBURG MEUBELEN Dennenla'an 53 Wi| bewijzen dagelijks in de keiharde praktijk inbrekers en vandalen daadwerkelijk buiten te kunnen houden Bel voor doki -nentatie Ot stuur deze bon ot lege enveloppe, met achterop uw naam en adres naar DEN HAAG Drie eerste divisieploegen bereikten de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker: Wagenin- gen, Veendam en Excelsior. Wageningen had al eerder voor een knetterende sensatie gezorgd door PSV met 6-1 te verslaan, gisteren voegde Veendam zich bij de „stuntploegen" uit de eerste divisie door Feyenoord met een nederlaag van 2-1 terug te sturen. Sparta, Ajax, Vitesse, AZ'67 en Roda JC zijn de andere kwartfinalisten. De ondergang van Feyenoord en de overige sport van het lange Kerstweekeinde op de pagina's 14,15,16 en 17. (Van een onzer verslaggevers) SCHUNDEL Als gevolg van de concurrentie van Oostduitse kaarsenfabrieken, die met dumpprijzen op de markt werken, komen vijftig werknemers van de kaarsenfabriek Bolsius op straat te staan. In de fabriek in Schijndel van het ruim een eeuw bestaande familiebedrijf moeten 35 van de 70 werknemers per 1 januari afvloeien. Een tweede vestiging van Bolnes in Heerhugowaard wordt gesloten, waardoor de 15 werknemers zonder werk komen. Door de hevige Oostduitse concurrentie was het bedrijf genood zaakt enorme prijsverlagingen toe te passen. Er wordt nu naar mogelijkheden gezocht om het bedrijf in enigszins gewijzigde vorm voc jl te zetten. Geen krant ontvangen? Bel tuisen 18.00 en 19.00 uur nummel 071-122244 en per speciale koerier wordt de 'krant alsnog gebracht NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: woonplaats. Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeldn

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1