Veel vlagvertoon bij Spasski-Korts j no j Hans van Helden en Ria Visser uitstekend op dreef Bauke Bies uitzicht op jeugdwereldtitel Kees Verkerk twee keer winnaar op tweede kerstdag TWEEKAMP WEER OP GANG GEKOMEN Indeling Nederlands damkampioenschap Hockeyers in maart tegen India bPÜHÏ UClDSE COURANT DINSDAG 27 DECEMBER 1977 pagina 17 Nederlanders geen kans GRONINGEN De Rus Do- ma to v gaat aan de leiding bij het Europees jeugdkampioen schap schaken in Groningen. Hij heeft 4 1/2 punt. Bij de eerste zes in het klassement komen geen Nederlanders voor. In de vierde ronde verloor Van der Wiel van Goodman (Engeland) en Janssen verloor van de Turk Yilmaz. In de vijfde ronde zegevierde Van der Wiel tegen de Noor Tiller en werd de partij tussen Jans sen en Botto afgebroken. ROB CLERC EEN PUNT VOORSPRONG AMSTERDAM Na de ze vende en achtste ronde van het internationale Suiker- dam toernooi te Amsterdam gaat Rob Clerc nog steeds met één punt voorsprong aan de leiding. Op de twee de plaats volgt Hans Jan sen, die op zijn beurt weer één punt meer heeft dan vijf achtervolgers. Kerstza terdag versloeg Clerc Gor- vitsj na een lang positioneel gevecht, waarin de Amster dammer zijn bereikte voor deel uitstekend tot winst voerde. Harm Wiersma zag zijn enorme terreinwinst niet met succes be kroond. Gendlerman vond op het laatste moment nog een mi raculeuze redding, waardoor hij de wereldkampioen op een niet meer verwachte remise kon houden. In de maandagronde daarente gen heeft Wiersma wel een winstpositie op het bord gehad. Toen hij echter verzuimde een en ander te realiseren, liet Sou- maoro zich deze kans niet ont glippen. Wiersma kwam hier door op twee punten van de leider, evenals Frank Drost, die zaterdag van Jansen verloor. Een geheel onnodige afwikke ling van de Friese crack liet een voordelige positie over voor de Drent, die feilloos naar winst afwikkelde. In de achtste ronde herstelde Drost zich fraai door Hisard rechtstreeks naar de nederlaag te spelen. Hij bleef tevens de enige overwinnaar in deze ron de. Want de overige partijen eindigden alle in remise. Jansen behield daardoor de fraaie tweede plaats. BELGRADO In de dankzij het ingrijpen van Dr. Max Euwe weer op gang gekomen tweekamp tussen Boris Spasski en Yiktor Kortsjnoj is het breken of barsten gewor den. Op de avond voor Kerstmis won in een klein zijkamertje, waar de tweekamp tijdelijk naar was verplaatst, Viktor Kortsjnoj de afgebroken partij uit de tiende ronde, die naar het oordeel van Viktor de verschrikkelijke zelf in remise had moeten eindigen als Spasski het juiste tegenspel had gevonden. Gisteren - in de twaalfde ronde - zegevierde de oud-wereldkampioen in een situatie, die zijn tegenstander de beste kansen gaf. Kortsjnoj kon ze echter niet uitbuiten, om dat op de 38ste zet zijn vlag viel. Door deze dramatische gebeurtenissen veranderde de marge tussen beide grootmeesters niet: 7 1/24 1/2 in het voordeel van Kortsjnoj, die nog slechts drie punten nodig heeft om zich uitdager van wereldkampioen Karpov te mogen noemen. Zoals in de laatste ronden gebruikelijk speelde de strijd zich niet alleen op het schaakbord af. Zaterdag zorgde Spasski voor het zoveelste vlagge-incident, door zijn vlaggetje tot vijfmaal toe naar het midden van het bord te schuiven. Gisteren, toen weer in de grote zaal werd gespeeld, onttrok hij zich met succes aan de veronderstelde hypnotische werking van Kortsjnoj door zich een groot gedeelte van de partij tussen de coulissen op te houden. De verwijdering van het „ontspanningskamertje" op het to neel had tot gevolg dat zijn tegenstander nu althans Spasski's benen kon zien bewegen vanonder de gordijnen. Gelukkiger De partij zelf begon als een herhaling van de tweede ronde, toen Kortsjnoj zijn zege tocht begon. Op de achtste zet koos Spasski echter een gelukkiger voortzetting. Zijn ko- ningszet naar dl is weliswaar niet geheel nieuw, maar was toch gezien de stellingen een grote verrassing voor de analyserende grootmeesters. De oud-wereldkampioen veroverde er het initiatief mee, dat hij tot omstreeks de der tigste zet behield. De tijdnood deed toen zijn intrede. Het gelukte Kortsjnoj niet alleen zijn stelling te stabiliseren, maar ook een tegenoffensief op gang te brengen en pas sant een pion te winnen. Al doende echter verloor hij veel tijd en op een gegeven moment had hij niet meer dan enkele tien tallen seconden over voor zeven zetten. Ook Spasski raakte in grote tijdnood. Het was echter de vlag van Kortsjnoj, die als eerste viel. Spasski had op dat moment voor de laatste twee zetten nog vijftig seconden De op vrijdag 16 december afgebroken tien de partij in de tweekamp waarin Spasski met wit speelde, is uitgespeeld en gewonnen door Kortsjnoj. De afgebroken stelling was als volgt: Spasski (wit): Kh2, Del, Te3, Tbl, Lc5, pionnen hl, g3, f4, e5, en d4. Körtsjnoj (zwart): Ka8, Dg4, Tg8, Ta6, Lc6, pion nen h5. f5, f7, d5. b7, a7. De partij had verder het volgende verloop: 41 Ta6-a2; 43. Tbl-b2, Ta2-a4; 44. Tb2-g2, Lc6-b5; 45. Te3-a3, Ta4-a6; 46. Ta3xTa6, Lb5xTa6; 47. Dcl-a3, Tg8-c8; 48. Tg2-a2, Dg4-dl; 49. Da3-b2, Ddl-fl; 50. Db2-b3, Dfl<4; 51. Db3-a3, b7-b6; 52. Dd3xLa6, Dc4xDa6; 53. Ta2xDa6, Ka8-b7; 54. Ta6-al, b6xLc5; 55. Tal-bl schaak, Kb7-c6; 56. d4xc5, Tc8-a8; 57. g3-g4, f5xg4; 58. Kh2-g3, a7-a5; 59. f4-f5, a5-a4; 60. Kg3-f4, a4-a3; 61. Kf4-g5. a3-a2; 62. Tbl-al, Kc6xc5; 63 Kg5-f6, Kc5-d4; 64. Kf6xf7, Kd4xe5; 65. f5-f6, Ke5-d4. Spasski (wit) geeft op, eindstelling: Spasski (wit): Kf7, Tal, pionnen h4, f6; Kortsnoij: Kd4, Ta8, pionnen h5, g4, d5, a2. In het toernooi om het jeugd wereldkampioenschap was de grote verrassing de zege van Bauke Bies op zijn directe con current Odintsov. De achttien jarige jeugdspeler leidt met twee punten voorsprong en heeft fraaie uitzichten op de jeugdwereldtitel. Bij de dames was Lenie Geurts zaterdag heel dicht bij winst tegen wereldkampioene Michai- lovskaja. Tegen de drie Russi sche deelneemsters behaalde de speelster uit Lent niet minder dan vijf punten. De strijd om de titel zal verder gaan tussen Mi- chailovskaja, Geurts, Graas en Sotsnjenko, die de finale zullen spelen, met behoud van de be haalde punten uit de afgelopen zeven ronden. De andere vier spelen om de plaatsen vijf tot en met acht. Rob Clerc gaat nog steeds aan de leiding. DEN HAAG De halve finales om het individueel damkampioenschap van Neder land zullen worden gespeeld in twee poules van elk tien spelers. De eerste vier plaatsen zich voor de eindstrijd. De halve finales zullen worden gespeeld in Utrecht tussen 7 januari en 4 februari in de weekeinden. De eindstrijd vindt plaats van 15 tot 25 maart in Zevenaar. De indeling van de poules is: Poule A: J. de Boer (Amsterdam), S. J. Visser (Damwoude), A. van Til borg (Til burg), J. de Ruiter (Deventer), B. Bies (Don kerbroek), G. J. M Beerepoot (Amsterdam), Th. Wemer (Amsterdam), C. L. Bakker (Al- blasserdam), F. Passchier (Eindhoven) en A. B. Scholma (Opeinde). Poule B: J. van der Wal (Groningen), J. van den Boest (Hoensbroek), G. van Aalten (Huussen), T. van de Meerendonk (Eindho ven), T. N. van Harten (Groningen), H. G. Boom (Almelo), C. L. Pippel (LJmuiden), C. Rijkaart (Alblasserdam), A. C. Goedhart (Vlissingen) en J. Bastiaannet (Amsterdam). WEINIG INTERESSE VOOR WK HOCKEY BUENOS AIRES Argenti nië, dat meer dan 460 miljoen gulden over heeft voor de or ganisatie van het wereldkam pioenschap voetbal, denkt bij het wereldkampioenschap hockey toe te kunnen met één miljoen gulden. De begroting voor het wereld kampioenschap, dat van 18 maart tot 2 april dient plaats te vinden in Buenos Aires, sluit met een bedrag van 450.000 dollar. De organisato ren verwachten zelfs bij de belangrijkere wedstrijden niet meer dan enkele duizenden toeschouwers. Na afloop van het toernooi vindt het congres van de inter nationale hockeybond plaats, waaraan door afgevaardigden van tachtig landen zal worden deelgenomen. Tijdens deze vergadering zal onder meer worden beslist waar het we reldkampioenschap van 1982 zal plaatsvinden. Twee van de vier Argentijnse televisiemaat schappijen hebben belangstel ling getoond voor het uitzen den van hockeywedstrijden. De organisatoren van het we reldkampioenschap voetbal hopen dat op die manier de internationale verbindingen zullen worden getest. INZELL Hans van Hel den is de vroege aankomst in de Duitse wintersport- Ria Visser maakte uitstekende tijden op het kunstijs van het Duitse Inzeil. plaats Inzeil goed bekomen, terbaan in de prachtige tijd Gisteren zegevierde hij op van 39.53. Ton Oudshoorn de zachte vierhonderd me- kwam op deze 500 meter op de tweede plaats in de tijd van 40.72. Ook op de 3000 meter dezelfde aankomst. Van Helden in een tijd van 4.17.78 en Oudshoorn 4.23.25. Bij de spinters zegevierde op de 1000 meter Arjaan van der Kreeke (1.21.66). Bij de dames kwam de C-juniore Ria Visser uit Oud-Beijerland zeer sterk voor de dag. Het zestienjarige „raspaardje" uit het gewest Zuid-Holland zegevierde op de 1000 meter in 1.32.02 voor de Duitse Brigitte Flierl (1.33.73) en Carmen Dragoman (1.37.10). Op de 500 meter moest Ria Visser genoegen nemen met een twee de plaats (45.45) achter Brigitte Flierl (45.35). Op de eerste dag van een schaatsinterland tegen Oosten rijk heeft Nederland gisteren een ruime voorsprong genomen. Op elk van de drie afstanden die in Innsbruck gereden wer den, eindigden Nederlanders op de eerste drie plaatsingen op de 500 meter Henk Hospers (39.8), John Oudt (40.8) en Jaap Swaagman (40.8). Drie andere rijders kwamen op de 1500 meter op de ereplaatsen. Hier zegevierde Jan Meinn (2.07.0) voor Lex Casemier (2.08.0) en Rob Wels (2.08.6). De 3000 meter werd gewonnen door Rolf Siebrandy (4.24.4) voor John Oudt (4.30.0) en Mark Thu- ring 4.31.3. Sten Stensen heeft gisteren op de kunstijsbaan van Larvik het baanrecord op de 5000 meter verbeterd. Hij finishte in 7.15.7. De marathonwedstrijd over honderd ronden met als inzet de Martini bokaal is gisteren geëindigd in een massasprint van dertig rijders. De grote ani mator Dries van Wijhe had zich voordien zozeer ingespannen, dat hij in de slotfase geen rol van betekenis speelde. Bij de dames zegevierde Sofie Westen broek voor Atje Keulen-Deel stra.- Kees Verkerk staat voor niets. Gisteren kwam hij in de Grote Kerstprijs twee keer in actie (serie en finale) en zegevierde evenzoveel keren, ondanks zijn niet favoriete afstand van 2000 meter. In de finale bleef hij Jojo Buitenzorg en Ardent III voor. HILVERSUM Er zijn geen titels voor Kees Verkerk genoeg te vinden: de Westlandse reus, het win terkanon, de koning van de stayers en de kam pioen der kampioenen. Hij is ae alle maal meer dan waardig. De eigenaren van Stal Westland en trainer/pikeur Gerard van Eykelenborg zullen bea men dat Kees Verkerk in 1977 zijn beste jaar heeft gemaakt in zijl prach tige loopbaan. Gistermiddag, op het bomvolle Hilversum, veroverde hij een prooi die hij nog nooit eerder in zijn leven had gegrepen. Twee keer aan de start op een middag en twee maal winnen, goed voor 13.500.- gulden. Kees Verkerk zegevierde in de serie en in de finale van de Grote Kerstprijs. De af stand van deze draverijen was slechts twee duizend meter. Kees Verkerk staat er be kend om, over een lange afstand alles te kunnen winnen. Maar over de 2000 meter kwam hij in 1975 tijdens het Europees kam pioenschap van amateurs voor het laatst aan de start en toen zonder succes. Trainer Gerard van Eykelenborg weet wat zijn paard kan: „Zoals hij nu is, is hij nog nooit geweest. Is het geen Europese groot heid?" Van eykelenborg had gelijk. Wat Kees Verkerk gisteren in serie en finale liet zien, doet denken aan sterke Franse paar den die op de win terbaan van Vïncennes bij Parijs zondags een schouwspel opvoeren. In de finale was Kees Verkerk achter de auto goed weg, maar de stayer deed het rustig aan en vloog de laatste achthonderd meter langs zijn tegenstanders of deze er niet stonden. Jojo Buitenzorg kwam op de twee de plaats voor Ardent III. De andere serie van de Grote Kerstprijs was gewonnen door Kaballes. In de finale, ook over 2000 meter, moesten Kees Verkerk en Jojo Buitenzorg vijfentwintig meter voorgift geven. In feite was het een herhaling van de serie. Alsof hij die dag nog niets had gedaan, vloog Kees langs zijn tegenstanders heen. Jojo Buiten zorg werd op afstand tweede. Het publiek bracht voor de winterfavoriet lang de han den op elkaar. Kees Verkerk is de meest winnende draver van 1977 met een bedrag van 151.715,-. In totaal verdiende de achtja rige ruin nu het aardige sommetje van 433.669.-. DEN HAAG De Nederlandse herenploeg hockey zal naar alle waarschijnlijkheid in het week einde van 4 en 5 maart in Ne derland twee wedstrijden spe len tegen India. De onderhande lingen hierover moeten nog worden afgerond. India doet op weg naar het toer nooi om de wereldbeker dat van 18 maart tot en met 2 april in Buenos Aires wordt gehouden, Engeland aan voor een 1 anden toe rn ooi op Lords in Londen. De mogelijkheden worden on derzocht om in die periode in Nederland twee duels in te las sen. De uit vijftien spelers bestaande herenselectie is zaterdag met een vertraging van zes uur via Londen op Schiphol terugge keerd van een toernooi van twee weken door India Bij terug komst verklaarde bondscoach Wim van Heumen dat de selec tie, aangevuld met Paul Litjens (die niet naar India ging in ver band met een blijde gebeurtenis in zijn gezin) als zodanig in aan merking komt voor het toernooi in Argentinië. Als reserves zul len de komende maanden met de selectie mee trainen Piet Gun ning (HGC) en Ad Boelaars (Bloemendaal). Als reserve-doel man zal Rob Toft (Kampong) bij zijn club blijven trainen. Van Heumen wil de mogelijkhe den onderzoeken om iets later dan aanvankelijk in de bedoe ling lag naar Argentinië te ver trekken. Nederland begint het toernooi met twee wedstrijden en speelt pas op 21 maart tegen Italië de eerste wedstrijd. TIPS VOOR NOOTDORP (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tien draverijen staan morgenmiddag (14.30 uur) op bet programma van de dra vers baan in Nootdorp. Onze tips: Lebbekeprijs: Pedro Quirinal, Odet en O bert Voorne. Baasrodeprijs: Patrosia, Petro- nella M, Postduif je A. Temseprijs: Magnifique, Ofarim en Omar. Waasmunsterprijs: Oplooper B, Pedro Lebejos en Ostara. Be veren prijs: Nerva, Moming Star en Matchless. Hobokenprijs: Paulien Maal drift, Perino S en Nonon Bui tenzorg. Grote prijs van Nootdorp: Lady Terraise, Larens Roem en Long shot. Hammeprijs: Palm Brach, Plati na en Neelte H. Beverenprijs: Nappie, Manfred en Nachtegaal K. Lebbekeprijs: Puckie H, Perfect Wilkes en Otto Anjo.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17