Veendam stuntploeg van achtste finales AZ'67. moeizame zege op FC Amsterdam ROTTERDAMSE SUPPORTERS KOELEN WOEDE Allan Simonsen voetballer van het jaar GRIMMIG DUEL IN ALKMAAR Oldejans blijft SPORT' LEIDSE COURA PAGINA 15 Van onze sportredactie) ASSEN Een groep supporters van Feyenoord heeft gistermiddag, kort na half vijf, zijn woede over de nederlaag van 2-1 tegen Veendam gekoeld op het meubilair van een GADO-bus, die extra was ingezet op het traject Veendam-Assen. In de bus, met meer dan vijftig passagiers, zijn grove vernielingen aangericht. Enkele zitplaatsen werden volledig gesloopt; van andere werd het framewerk verbogen en werden de kussens stuk gesneden. Verder werd de achterruit er uitgeslagen en moest de verlichting het ontgelden. Tegen de inzet en de overtui ging die Veen dam demon streerde, was Feyenoord hulpeloos. PARIJS De Deen Allan Simonsen van Borussla Monchenglad- bach is door de Europese jury van het Franse blad 'France-Foot ball' uitgeroepen tot beste Europese voetballer van 1977. Het is de eerste keer sinds de instelling van de 'Gouden Bal' in 1956 dat een Deen tot beste speler werd gekozen. Simonsen kreeg 74 punten, drie meer dan nummer twee, de Engelsman Kevin Keegan van HSV Hamburg. Michel Platini van Nancy eindigde met 70 punten op de derde plaats. De beste Nederlander in het klassement is Johan Cruijff. De in Barcelona voetballende Ne derlander, die de Gouden Bal in 1971, 1973 en 1974 won, eindigde met 23 punten op de vijfde plaats. Twee Ajacieden komen op de lijst voor. Ruud Krol staat met drie punten op de (gedeel de) achttiende plaats en Ruud Geels staat op de (gedeelde) twintigste plaats met twee pun ten. Rob Rensenbrink (Ander- lecht) staat met 13 punten op de zevende plaats. De ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Allan Simonsen (Borussia Mönehengladbach) 74 punten; 2. Kevin Keegan (HSV Hamburg) 71; 3. Michel Platini (Nancy) 70; 4. Roberta Bettega (Juventus) 39; 5. Johan Cruijff (Barcelona) 23; 6. Klaus Fischer (Schalke'04) 18; 7. Nyilasi (Ferencvaros) en Rensenbrink (Anderlecht) 13; 9. Georgescu (Dynamo Boekarest) 6; 10. Hughes (Liverpool), Vogts (Borussia Mönehengladbach) en Heighway (Liverpool) 5; 18. on der anderen Krol (Ajax) 3; 20. onder anderen Geels (Ajax) 2. Kwartfinales DEN HAAG Gisteren is de loting verricht voor de kwartfi nales van het toernooi om de KNVB-beker. Voor de eerste keer in de geschiedenis van het Nederlandse bekervoetbal zul len de ploegen elkaar in dub- bel wedstrijden ontmoeten. De data voor de wedstrijden zijn 1 en 25 februari. De loting voor de kwartfinales is (de eerstgenoemde club speelt eerst thuis): V eendam—Excelsior VitesseSparta Roda JC—Ajax AZ'67—Wageningen (Van onze sportredacteur) VEENDAM Onmiddellijk na de winst op Feyenoord heeft Joop Oldejans, de trainer van Veendam, zijn contract verlengd met een jaar. De overeenkomst loopt af aan het eind van het seizoen 19781979. Hans Kraay praat niet over Jaan de Graaf (Van onze sportredactie) ALKMAAR De vraag of Jaan de Graaf, de spits van de zaterdagploeg Llsselmeervo- gels, naar AZ'67 gaat, is door Hans Kraay, manager van de Alkmaarse ploeg, onbeant woord gelaten. Gisteren verklaarde Kraay: „Ik geef geen commentaar op de vraag of wij belangstelling heb ben voor Jaan de Graaf. Ook al zouden we contact met hem hebben, dan nog wil ik daarover op dit moment niet praten". Jaan de Graaf zou, uit geloofs overtuiging, alleen op weekda gen, en niet op zondag, voor AZ'67 kunnen spelen. Na hem volgden de eveneens zwijgzame..spelers van wie Wim Rijsbergen, Gerard van der Lem en Willy Kreuz de voldoen de nog wel konden halen. Trai ner Joop Oldejans stond er heel wat florissanter voor. Na de briljante show van zijn volgelin gen leverde hij zijn eigen typi sche, branieachtige bijdrage aan dit voor Groningen grote gebeu- „Normale overwinning voor Veendam, precies zoals ik het me had voorgesteld. Feyenoord mist de klasse om ons van het veld te spelen. Het had angst voor Veendam en speelde daar om behoudend, nog behouden der zelfs dan ik had verwacht. Voor de rust was Feyenoord enige keren gevaarlijk met hoge ballen voor het doel, maar in de tweede helft had doelman Ploe ger daar gelukkig een wat bete re kijk op". Wat dat laatste betreft had Joop Oldejans volkomen gelijk. De momenten dat Veendam echt in moeilijkheden kwam, kwamen voort uit hoge voorzetten en hoekschoppen van Gerard van der Lem. Doelman Ploeger greep regelmatig mis en had diverse keren de hulp nodig van zijn medeverdedigers. Bert Wie- ringa, uitblinker in de afweer van de Groningers, haalde bij voorbeeld twee keer de bal van de doellijn. Na dertien minuten had Feyenoord succes met zo'n Feyenoord hulpeloos en zonder overtuiging ger ook het juiste antwoord had gevonden op de hoge voorzetten stelde de dadendrang van de Rotterdammers helemaal niets meer voor. Veendam bleef ge makkelijk overeind en joeg Feyenoord met aantrekkelijke counters de stuipen op het lijf. De gemeentepolitie van Veen dam zorgde, met versterking van rijkspolitie, voor een escor te naar Assen. De Rotterdamse supporters dachten naar het sta tion in Assen te worden ge bracht, maar stapten tot hun schrik uit op de binnenplaats van het Asser politiebureau. Met inschakeling van politiehon den werden de passagiers in een ruimte gedreven, waar de politie een begin kon maken met het opsporen van de daders tussen de voor een groot deel onder invloed van alcohol verkerende jeugdige personen. Een vrouw, die niets met de voetbalwedstrijd in Veendam te maken had gehad, kon direct al een aantal personen aanwijzen, dat niets met de schadepost voor de GADO uitstaande had. Tenslotte bleven er achttien per sonen over. Ze werden gister avond voor een nader verhoor naar Veendam overgebracht De Asser politie had eerder op de dag ook al assistentie moeten verlenen, bij vernielingen door Rotterdamse supporters in de trein van Rotterdam naar As sen. Uit de trein van 10.39 uur uit de richting Zwolle kwamen in Assen vijftig supporters, die op weg naar Veendam onder invloed van alcohol ver nielingen aanrichtten. Door de Spoorwegrecherche werden twee personen aangehouden en overgedragen aan de Asser poli tie. De gehele dag hebben op het Asser politiebureau doorge bracht de 19-jarige Eric van R. uit Utrecht en de 18-jarige Peter C. uit Gouda. Gistermiddag is één supporter overgedragen aan de gemeente politie van Hoogeveen, de plaats waar de schade aan het meubi lair van de trein zou zijn aange- racht, terwijl de andere van- aag door de spoorwegrecher- he nader aan de tand wordt gevoeld. Hoge ballen voor het doel was het wapen dat Feyenoord meende te moeten hanteren. Toen Veendams doelman Ploeger (foto) daarop kijk kreeg, konden de Feyenoorders alleen nog maar toekijken. hoge voorzet. Van der Lem had zich knap ontdaan van Wieringa en plaatste de bal precies op het hoofd van de geheel vrijstaande Willy Kreuz. Ploeger deed hele maal niets en had het nakijken: 01. „Een dikke tegenvaller voor ons", zei Oldejans later. „We hadden zelf gerekend op de ope ningstreffer of ten minste tot de rust de zaak dicht te houden. Zo te zien leefde bij Feyenoord na die voorsprong al de gedachte „we zijn er al". De Rotterdammers bleven vol harden in tempoloos breedte- spel waar Veendam het niet eens zo moeilijk mee had. Spits Best werd volledig aan banden gelegd door Sietse Boiten en Herik Lodenstein was voortdu rend een struikelblok voor Har ry Melis. Daarentegen waren de counters van Veendam, veelal opgezet door Roelof van der Land en Jan Korte, stukken gevaarlijker. Uit één ervan had Wim Swarte na vijf minuten al kunnen sco ren, maar Treytel stond op de goede plaats. Feyenoord was ge waarschuwd, maar deed nauwe lijks iets (goeds) terug. Wel veel pressie en hoge ballen in de doelmond, maar geen uitge speelde kansen. Daarvoor ont brak elk spoor van raffinement in de Rotterdamse frontlinie. Best kwam niet verder dan af en toe een balletje terugleggen, waar dan overigens niets mee gebeurde. Veendam kreeg na de vroege treffer van de Rotterdammers spoedig loon naar werken. Geert Meyer liet bij een tegen stoot Aad Mansveld staan en joeg de bal langs Treytel: 1—1. Feyenoord had toen nog pas vijf minuten van zijn voorsprong kunnen genieten. Even later kwam Feyenoord goed weg toen Rijsbergen „met de noodrem" Swarte het scoren moest belet ten. De Veendamse spits werd hierbij aan de knie gewond en vervangen door Roelof Jan Ti- klak. Toen na de rust doelman Ploe- André Brouwer en Geert Meijer bleven vaak ongrijpbaar voor Mansveld en de zijnen. Een tweede fout van Feyenoords laatste man deed de Rotterdam mers tenslotte de das om. Brou wer toonde zich na een uitste kende dieptepass van Korte veel rapper dan Mansveld, glipte ook langs Treytel en de zaak was beklonken: 2—1. Boskov haalde daarna Best naar de kant, zette Van de Korput in en stuurde Mansveld naar voren. Het resul taat: een kogel tegen het hout werk, gevolgd door een schot van Schneider tegen de paal. De buit, en de volgende beker ronde, was binnen en niet eens door een zwaar bevochten zege. Daarvoor was Feyenoord te zwak. Scoreverloop: 13. Kreuz 0—1, 18. Meijer 1—1, 58. Brouwer 2—1. Scheidsrechter: Weerink. Toeschou wers: 14.000. Veendam: Ploeger; Lodenstein, Boi ten, Lubberman, Wieringa; Brink man, Swarte (Tiklak), Korte; Van der Land, Brouwer, Meijer. Feyenoord: Treytel; Schneider, Mansveld. Rijsbergen, Wijnstekers; Notten, Budding (Snoeck), Kreuz; Van der Lem, Best (Van de Korput), Melis. (Van onze sportredactie) VEENDAM Onder jube lende Veenkoloniale tonen droop Feyenoord af als een geslagen hond. Ontgoocheld en ontluisterd waren de sterren, die de Rotterdamse equipe eens de glans gaven van een voorname Europese topclub. Tegen de tomeloze inzet en het bij vlagen ui terst creatief spelend Veen dam was de formatie van Boskov niet meer dan een hulpeloos ploegje, dat niet meer in eigen kunnen ge loofde. De overtuiging ont brak in alle linies en juist dat wapen hanteerden de Groningers, die met 2—1 wonnen en- zich de grote stuntploeg uit de achtste fi nales toonden. „Geen commentaar", mompelde een danig teleurgestelde en aan geslagen trainer Boskov na afloop. „Ik feliciteer Veendam, maar verder geen commentaar". Kees Kist kreeg niet veel ruimte maar een keer was voor hom genoeg om AZ'67 in de kwartfinales te schieten. (Van onze sportredactie) ALKMAAR AZ is in de kwartfinales van de KNVB-beker beland met een minimale en op uiterst moeizame wijze behaalde overwinning op FC Amsterdam. Voor hetzelfde geld had de Alk maarse formatie een aantal spelers op de lijst van de geblesseerden kunnen noteren en wellicht ook rekening moeten houden met schorsingen. De oorzaak had dan gezocht moeten worden bij het arbitrale trio met aan het hoofd scheidsrechter Van Dijken die klaarblijkelijk zijn kerstgedachte op het veld in praktijk wilde brengen. „Hebt elkander lief' leefde echter niet in de gedachten van de spelers en door het lankmoedige optreden van Van Dijken kreeg dit bekerduel een veel te grimmig karakter. De scheidsrechterlijke beslissingen wekten irrita ties op bij de spelers, van wie sommigen zich meer bezig hielden met het leveren van commentaar en onbesuisde acties dan met voetballen. De scheidende trainer van FC Amsterdam, Pim van de Meent, vloog op zeker moment zijn dug out uit om zijn pupillen tot de orde te roepen. De onrust binnen de lijnen maakte het schouwspel er niet aantrekkerlijker op. De mannen van AZ kregen het zwaar te verduren tegen de bonkige Amsterdammers die meer overtredingen maakten dan de bal in het bezit hadden. Overigens zorgde Bianchi in de eerste helft voor het enige moment van opschudding in het zestien metergebied van AZ. Met een hard schot zorgde hij voor opwinding. De door de lucht dwarrelende bal leek een prooi voor Meskovic die het leer echter weer liet glippen, zonder verder onheil overigens. In aanvallend opzicht was AZ door de terugkeer van Bert van Marwijk (sinds lange tijd weer een volledige wedstrijd) sterker geworden. De door blessures geteisterde linkerspits durfde het duel met De Leeuw volledig aan en was zijn bewaker ook vaak te snel af. Ook rechterspits Jan Verheij- en leverde zijn aandeel in de attaques maar Kees Kist kreeg geen ruimte, terwijl de frequent opruk kende Peters, al dan niet geoorloofd, werd afge stopt door Bianchi en Nygaard op de hielen werd gezeten door Van der Merkt. Ook Wim van Hanegem probeerde meer dan eens in de openingen in de achterste linie van Amster dam te duiken, maar werd vaak op brute wijze tot stilstand gebracht. Van Dijken weigerde op te treden. In tegenstelling tot de eerste helft wilde Amster dam na de pauze ineens wel voetballen. Dat leek al in de eerste minuut succes op te leveren, maar Wiggemansen was niet koelbloedig genoeg om in vrijstaande positie op een zestal meters van het doel raak te koppen na een voorzet van Wetzel. Tien minuten later kreeg Amsterdam ziun tweede reële kans. Wiggemansen kopte de bal door naar de vrijstaande Co Stout, maar Meskovic wierp zich in de baan van Stouts schot. Kees Kist zorgde in de tweede helft voor het meeste vuurwerk met een fel schot en een kopbal maar Stuy was ter plekke. Zoals zovele malen stond Van Hanegem aan de basis van het enige doelpunt. Vijf minuten voor het verstrijken van de eerste helft bereikte zijn dieptepass Nygaard die zich ontdeed van de uitlopende Stuy en Kist een niet te missen kans schonk: 1-0. Lmsterdam: Stuy; Swart (Van Veenendaal), Koop- Swerissen. De Leeuw; Van der Merkt, Kamphues, Bianchi; Wetzel (De Jong), Stout, Wiggemansen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15