Bovensmilde hoopt op vrede en geluk in '78 M ij moeten er allen iets van maken" KONINGIN JULIANA: Zeven doden in kerstweekeinde Vier kinderen en een vrouw verdronken in Westerschelde De diepste wonden zijn een half jaar na het gijzelingsdrama nog niet geheeld. Toch wordt er aan alle kanten gewerkt aan het herstel van de relatie tussen zwart en blank. _JNNENLAND ER; LEIDSE COURANT DINSDAG 27 DECEMBER 1977 PAGINA 13 **mSoestdijk Koningin Juliana heeft ®op eerste kerstdag haar traditionele ruikersttoespraak gehouden. De letter- ETflijke tekst luidt: 1 öv,Ieder ^aar' a*s met Kerstmis iets SrSvü zeggen, wil ik beginnen merk r^ik met: wat een bewogen jaar we gehad. Maar toch is een Ê&èwoord op Kerstmis geen Oudejaars- fji ^overdenking, die herinnert aan wat aller gedachten nu in 1977 heeft ^^beziggehouden, wat ons heeft geraakt geschokt. Terwijl iedereen voor Vzich misschien overdenkt wat hij in SfoCziin eigen leven heeft ervaren aan gelukkige en goede of nare en droeve 5 dingen. Je kunt een heel boek schrij ven over ieders ervaringen als je ze zoudt begrijpen. Laat ik het nu hebben over het bestaan van ons allen, als mens tussen de mensen vóór de mensen als het goed is. |We gedenken op Kerstmis dat leven dat hier op aarde tussen ons mensen begon van Jezus Christus, één enkel leven, dat sindsdien niet meer weg te denken is uit de geschiedenis: door zijn inspiratie, door de standaard die het heeft gesteld, door de onrust die het daardoor in onze jewetens heeft gewekt. De mensheid heeft wel veel, heel veel, gedaan, Dm met die gewetens-onrust te kunnen leven - dit wil zeggen ongestoord makkelijk te leven, nét alle denkbare misstanden, die dat steeds voor anderen meebrengt. Ik denk niet alleen aan al de lieve en brave en lekkere dingen en de overdreven folklore van een Kerstviering, maar ik bedoel meer al die grote en talloze verkeerde verhoudingen, die door de menselij- beperktheid maar ook al of niet bewuste kortzichtigheid zijn ontstaan en die door het lenselijk egoïsme de wereld in de toestand hielden en houden, zoals ze is. Alleen wie volmaakt zou zijn, zou daaraan part noch deel hebben. Zo leven we dan ook in wantrouwen tot angst voor elkaar, soms tot doodsangst toe. En we misleiden elkaar dan ook zo vaak of we zijn zo dom ons te laten misleiden. Een voorbeeld van het onderdrukken van de gewetensonrust is een verhaal, dat velen van u wel kennen de vertelling van de Groot-In quisiteur, die tegen de teruggekomen Christus zegt (om kort te gaan): Verdwijn zo gauw mogelijk, we hadden Uw Boodschap nu net zó prachtig bij gesnoeid, dat we onze eigen gang konden gaan! Wij spartelen wij wringen ons in bochten om lager dan die standaard te kunnen denken en handelen! Christus' leven is ons gegeven. In stilte geboren is Hij, en door de meerderheid van de mensen verworpen. Ook ons eigen leven is ons gegeven. Aan elk van ons. Ook dat is niet weg te denken! Je hebt 't gekregen, je kunt er niet af. Ook al zoek je dat in droom en -ergetelheid. Zou de dood je er af kunnen lelpen? ïovendien, wie zal durven ontkennen dat er niet althans een kans is, dat het na onze dood doorgaat? Van het onbekende kan men immers niets met zekerheid weten, zou je zo zeggen. In de Joodse mystiek wordt gezegd, dat je vóór je geboorte te zien krijgt wat je van je leven zult kunnen maken iets heel hoogs. We voelen allen, dat we er, zoals dat heet, „iets van moeten maken", 't Is een grote opgave, soms héél moeilijk! En dan denk je over je verleden: Wat héb ik er van gemaakt? en over je toekomst: Wat ga ik er van maken? Wat deed ik met de mensen vlak bij me, wat doe ik met ze, wat doe ik ze aan? Wat ben ik in de wijdere kringen om mij heen wat ben ik in de wereldgemeen schap? Hoe verminkt ben ik innerlijk? We zijn op elkaar aangewezen, onze mensenge meenschap is letterlijk op de samenleving aan gewezen ook op die met dieren, planten, heel de natuur. Ik zou iedereen zo zeer willen toewensen, er gens echt creatief mee bezig te zijn: dat kan zijn met je innerlijke zelfontplooiing, of met geïnspireerde activiteit voor anderen, of voor wat dan ook: iets ten goede te scheppen. Ook al is het nog zo onopvallend. Ergens werkelijk en waarlijk creatief zijn met gedachte, met woord, met daad. We mogen onze gaven van hoofd en hart iedereen heeft ze niet wegsnoeien, je mag je ook niet laten misbruiken, je mag je door niets laten verminken! Hoe meer je ergens in legt (ik denk aan idealis me, energie, liefde), des te meer krijg je eruit, 't Trachten de hindernissen op je levenspad te overwinnen is een héél zware hordenloop. Vaak ontmoet je overmacht, zelfs zó sterk, waar geen wapen tegen bestaat tenminste geen enkel ander dan je blote, eigen waardigheid van 't goddelijk schepsel dat je bent. Er bestaan geweldig indrukwekkende voorbeelden, ook in onze eigen tijd, van mensen, die dat opbrach ten. Die toonden in wezen onaantastbaar te zijn. Ze werden er bovenuitgetild. Alle belevenis is een uitdaging, er het allerbeste van te maken. Er is zoveel op onze weg waar we niet omheen kunnen lopen. Maar we kunnen óók niet heen om het onschatbare kostbare geschenk van het leven van alle leven. Dat is het mysterie, dat we moeten oplossen, ieder op onze eigen manier, en naar ons allerbeste vermogen. Mijn wensen voor het allerbeste gaan naar U Het is stil in de woonkamer van Petot Saptenno, de voorzitter van de Zuidmoluk- se wijkraad in Bovensmilde. Ook- buiten, rond het witte kerkje van de Moluks Evan gelische gemeente, heerst een haast inge houden stilte. In de verte nadert een oude vrouw in sarong die twee zware bood schappentassen voortzeult. Heel ver weg zijn nog net de fundamenten zichtbaar van de afgebroken openbare lagere school. Een half jaar is voorbijgegaan sedert vier Molukse jongelui yier dagen en nachten 100 schoolkinderen gijzelden en bijna drie weken hun leerkrachten gevangen hielden. Zes maanden waarin Bovensmilde de won den heeft gelikt en getracht heeft het gebeuren te vergeten. Dat is lang niet iedereen gelukt. De wonden zijn dan ook diep en eind augustus tijdens de scher mutselingen rond het gymnastieklokaal opnieuw opengehaald. „De pijn is nog lang niet verdwenen", vertelt één van de ouders van een, eind mei, gegijzeld schoolkind. „Mijn man en ik denken nog veel aan die vreselijke dagen. Hoe wij het ook proberen, het is erg moeilijk dit te vergeven en te vergeten. Dat zal veel tijd kosten". De vrouw zegt de indruk te hebben dat haar kind het gijze lingsdrama vrijwel vergeten is. „Ik ben blij dat het nu weer normaal naar school gaat en vooral dat de enorme belangstelling rond de school wat afgezakt is. Dikwijls ben ik bang geweest dat de kinderen daar meer van onder de indruk zijn gekomen dan van de gijteling zelf'. De coördinerend directeur van de School advies en Begeleidingsdienst, drs. J.J.H. Oosterwijk uit Assen, deelt die mening. Zijn'dienst is vrijwel vanaf de bevrijding van de schoolkinderen betrokken geweest bij de opvang en begeleiding van leerlin gen en onderwijzers. Expi iressie Er werd direct een opvangprogramma georganiseerd, waarin de kinderen als groep bij elkaar kwamen om zich via expressievakken (woord, beeld en gebaar) te uiten. Bij dit aangepaste leerprogramma werd gewerkt met video, sport en spel, films, poppenkast en kringgesprekken. Hoe zit de situatie er nu uit rond de kinderen? Drs. Oosterwijk: „Resultaten zijn hierbij erg moeilijk te schatten. Je zou alleen kunnen vergelijken als er een school was geweest, die ook gegijzeld was en waarbij er geen aangepast programma is geweest. Wel hebben wij de indruk dat wij door deze begeleiding de kinderen de mogelijk heid hebben gegeven hun ervaringen te verwerken. Let wel, in samenwerking met de leerkrachten en de ouders. Die zijn overal bij ingeschakeld geweest en hebben ook het programma van te voren goedge keurd. Er was en ik geloof niet ten onrechte nogal wat angst dat er zich allerlei psychiatrische deskundigen op de school zouden werpen. Dat is heel snel door ouders, leerkrachten en ons, onder kend en afgeweerd. Wij zijn uitgegaan van de begeleiding van normale kinderen in een buitengewone situatie". Zes maanden na het gijzelingsgebeuren is overigens nog wel aan de kinderen te merken dat er iets met hen aan de hand is geweest. „Ze zijn onrustig en een groot deel lijdt aan concentratiestoornis", vertelt een deskundige die de kinderen regelmatig mee maakt. Drs. Oosterwijk zegt deze indruk ook te hebben. „Maar", zegt hij, „laten we dat nou ook weer niet overdrijven. Nogmaals, ik geloof dat dit meer veroorzaakt wordt door het feit dat zij van 23 mei tot begin oktober om het populair te zeggen „uit hun doen zijn geweest" dan uitsluitend door de gijze ling. Ze hebben dik vier maanden geen normaal onderwijs gehad in hun eigen en vertrouwde omgeving. Dat is een enorme kloof, die voor het merendeel van de kin deren, negatiever is dan de vier op zich spannende dagen eind mei". Leerkrachten Drs. Oosterwijk zegt niet de indruk te hebben dat er kinderen zijn die blijvende gevolgen overhouden aan het gijzelingsge beuren. Hij benadrukt nogmaals hoe be langrijk de rol van de ouders is in deze zaak. Enorm veel waardering heeft hij voor de wijze waarop de leerkrachten zich in het gehele proces opstellen. Naar zijn mening hebben zij zich na de immens moeilijke dagen in de school goed her steld. „Dat de kinderen er zo goed zijn doorgekomen is voor een belangrijk deel te danken aan de manier waarop zij zich hebben gedragen", zegt de heer Ooster wijk. Zijn dienst zal op een beperkte wijze nog enige tijd de school blijven begeleiden. Hoe dat zal gebeuren hangt voor een be langrijk deel af van de wijze waarop de overheid inspeelt op het Zuidmolukse pro bleem. Wethouder H. Eleveld van Smilde: „Wij dachten met smart op de door de landelij ke overheid toegezegde nota over de Mo lukse problematiek. Ik hoop van ganser harte dat men serieus ingaat op wat er binnen de Molukse gemeenschap leeft De regering kan nu niet langer om de politieke zaak heen. Daarom vind ik die nota zo belangrijk. Kijk, op plaatselijk niveau heeft het geen zin om je uit te spreken over de politieke achtergronden als dat op landelijk mveau niet gebeurt". Het Smilder gemeentebestuur is hard aan het werk om zodra dat gebeurd is daar op in te spelen. „Los daarvan zijn we druk bezig met het voorbereiden van verschil lende maatregelen op het materiële vlak", vertelt de heer Eleveld. Als voorbeelden daarvan noemt hij de beslissingen een tijdelijk gymnastieklokaal en een sociaal- cultureel centrum aan de Witterweg te bouwen en een ontspanningsgebouw voor de Molukse gemeenschap achter hun kerk gebouw. Het gaat hierbij om verplaatsbare gebouwen, die eventueel in een later sta dium een definitieve plaats ergens in het dorp kunnen krijgen. Centraal in het beleid dat het gemeentebe stuur op dit moment voert staat het begrip rust. „Wij moeten er voor zorgen dat er rust is en tijd om de verstoorde relatie weer te herstellen. Wij zouden best snel wat willen doen, maar geloven dat dit niet goed zou vallen. Lang nog niet iedereen heeft het gebeuren verwerkt. Dat zal toch moeten gebeuren. Net zo goed als dat deze pijnlijke affaire dóór-en-door uitgepraat zal moeten worden. Zover zijn we nog niet, maar ik geloof wel dat dit in een later stadium via gespreksgroepen zal moeten gebeuren". Herstel Wethouder Eleveld heeft de indruk dat er zij het zeer voorzichtig toch sprake is van een zeker herstel in de relatie tussen de Molukse en Nederlandse bevolking van Bovensmilde. Voor dat herstel zet zich vooral de Werkgroep Dorpsbelangen Bo vensmilde in. Het is een groepering, die voortgekomen is uit een oorspronkelijk anoniem comité dat zich wilde inzetten voor een betere en leefbare situatie in dit dorp. Nu zijn in de werkgroep vertegen woordigers opgenomen van vrijwel alle verenigingen en instellingen die in Bovens milde werkzaam zijn. Voorzitter W. Lambers: „Wij hebben de overtuiging dat het moet lukken de situatie hier te verbeteren. Als mensen van goede wil zijn, kan dat. Tot nu toe hebben we erg veel voorbereidend werk gedaan. Zeer spijtig is, hoewel wij daar wel begrip voor Een beeld dat velen niet eenvoudig kunnen vergeten. hebben, dat nog steeds geen vertegenwoor diger vanuit de Zuidmolukse gemeenschap in onze werkgroep zitting heeft. Daarom waren wij zeer verheugd met de uitnodi ging twee weken geleden deel te nemen aan het thema weekeinde van de Molukse 1 jongeren in Bovensmilde. Wij hebben daar toch een stukje erkenning in gezien". Mét het gemeentebestuur vindt de werk groep dat de pogingen om het contact met de Molukse gemeenschap weer te herstel len niet geforceerd moeten worden. „Wij moeten hen de tijd gunnen zich in eigen gelederen uit te spreken en te oriënteren. Ik heb de indruk dat er ook in de Molukse wijk hard gewerkt wordt aan mogelijkheden om tot herstel te komen", aldus de heer Lambers. Wijkraadvoorzitter Petot Saptenno beves tigt die indruk. „Ik ben hard aan 't werk een nieuwe wijkraad te laten kiezen en de verwachting is dat die rond half januari er zal zijn. Ik denk dat vrij snel daarna wij van onze kant naar buiten zullen ko men om weer concrete contacten met de Nederlandse samenleving te verkrijgen". Contact Saptenno zegt overigens nooit voorstander te zijn geweest van het verbreken van die contacten. „Dat is door de jeugd gebeurd", zegt hij. De Zuidmolukse voorman uit Bo vensmilde erkent dat er binnen de wijk gezocht wordt naar wat jongere kandida ten voor de wijkraad. „Wij oudjes zijn uitgewerkt. Sommige jongeren noemen ons kolonialisten en zeggen dat ze het beter kunnen dan wij. Maar voorlopig heeft de wijk nog steeds vertrouwen in mij. En ik wil ook best samenwerken met de jonge ren. Heus, ik ben er van overtuigd dat wij er in slagen weer een goede relatie op te bouwen in Bovensmilde. Wij zijn toch alle maal mensen en moeten met elkaar om gaan. Dat is in ieders belang", aldus de heer Saptenno. Hij zegt te hopen dat de Nederlanders geen angst meer hebben om in de Molukse wijk te komen. „Die lui kunnen hier rustig rond lopen zonder dat er een haar van hun hoofd gekrenkt wordt", zegt hij vriendelijk lachend. Zijn er dan binnen de Molukse gemeen schap geen problemen meer? Zijn de haat gevoelens verdwenen, die naar buiten bor relden toen op die ochtend van de 11e juni zes Molukse jongeren om het leven kwa men? Saptenno: „Ik kan daar erg moeilijk over praten. Kijk, het blijft onze zaak, die RMS. Wat dat ook kost, zelfs wanneer het om mensenlevens gaat. Het is erg wat er ge beurd is aan beide kanten. Maar wij moe ten voor uit. Dat is ook in ons belang. Daarom moet er weer contact komen en zullen we vooral op plaatselijk terrein weer in vrede met elkaar moeten kunnen om gaan". Petot Saptenno zegt weinig te zien in de oriëntatiereis, die Noes Solissa en Theo Thenu naar Indonesië hebben gemaakt Smalend lachend zegt hij: „Zij geloven dat zij daar wat gezien hebben, wij weten wel beter. Zo lang de Javanen nog de dienst uitmaken in ons land, zo lang heeft praten geen zin. Wat economische vrijheid? Ik geloof niet in een economische vrijheid als ik niet in mijn eigen vrije republiek Malu ku Selatan kan leven. Wij hebben niet voor niets de RMS geproclameerd". Vrede Dat is eind december de situatie in Bovens milde. Het dorp, dat in de roerige hete zomer wel eens door buitenlandse kranten het Nederlandse „Little Rock" werd ge noemd. Bovensmilde op de grens van. twee jaren. 1977: het jaar van de gijzelingen, de pijn en de angst. Het jaar van de toene mende tegenstellingen binnen de kleine dorpsgemeenschap. Een ander jaar staat voor de deur. Morgen is het 1978. In Bovensmilde hoopt men op vrede en begrip en een werkelijk Gelukkig Nieuwjaar. Sjoerd Post Zoon steekt vader neer naar Lech Prinses Bea trix en prins Claus zijn gisteravond (twee dagen later dan eerst de be doeling was) met de kin deren op va kantie ge gaan. Met de trein vertrok ken zij uit Baarn, op weg naar het Oostenrijkse Lech om daar van ber gen, sneeuw en zon te gaan genie ten. Demonstratie voor Kalma ROTTERDAM (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben zater dagmiddag met borden op het Stadhuisplein in Rotterdam ge demonstreerd tegen het ontslag van hoofdinspecteur Kalma als chef van de zeden- en kinderpo litie. Zij keerden zich tegen het be sluit van de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. Van der Feltz, om de heer Kal ma, die wegens het deelnemen aan een demonstratie tegen het Westduitse bewind onrust onder het Rotterdamse politiekorps veroorzaakte, over te plaatsen. Nepbom legt metro lam AMSTERDAM De metro in Amsterdam heeft eerste kerst dag als gevolg van een boma larm gedurende twee uren niet gereden tussen het Amstelsta- tion en het Weesperplein. Een treindienstleider ontdekte in het metrostation onder het Weesperplein een kartonnen doos en waarschuwde de poli tie, die het station en het daar boven gelegen plein ontruimde. De explosieven opruimings dienst stelde na enkele uren vast, dat het ging om een nep bom, bestaande uit een stuk klei en een wekkers. UTRECHT De 19-jarige P. A. T. uit Utrecht heeft vrijdag avond bij een hooglopende fa milieruzie zijn vader, een 46-ja- rige caféhouder, met een mes neergestoken. De ouders van verdachte leef den al enige tijd gescheiden en de ruzie ontstond volgens de politie toen de vader vrijdag avond thuis kwam om wat spul len op te halen. Zijn ex-vrouw verzette zich daartegen waarna zij werd bedreigd met wurgstok- jes en een glazen tafelaansteker. De zoon kwam zijn moeder te hulp en stak zijn vader in buik, longen, kin en armen. De zwaar gewonde caféhouder werd in het academisch ziekenhuis on middellijk geopereerd. Hij is buiten levensgevaar. Harriet Freezer (66) overleden uit Odoorn. Drie andere mensen Bourdane ia de' hó'oWsüd": zaak van de botsing is niet be- kead Zatard^da. ve'ong. lukten de 26^jange G.J.A Gub- £reden door een aut0 door bels mt Umbricht en de 40-jan- |rood ,ich, reed Het j tj ge D.M. Zijlstra mt Heerlen, over]eed even Jeene2iJ toen hun auto s in Nieuwenha- kenhuis ,n Nislelrode wilde de gen (L.) door eveneens onbeken- 59.jari E Boeroealwann uit de oorzaak op elkaar botsten SchooJhoven gisteravond in een De 18-jarige Cor Sprenger uit autobus stappen, waarvan de Helmond kwam zaterdag in zijn deuren net"5icht ffij woonplaats om het leven. Hij kwam onder d busVrecht ert werd op een kruising met de werd overreden De man over. fiets gegrepen door een perso- ,eed DEN HAAG (ANP) Het ver keer heeft in het kerstweekend zeker zeven slachtoffers geeist. Tijdens de kerstdagen is het overigens opvallend rustig ge weest op de Nederlandse we gen. Volgens de verkeerscentra- le in Driebergen was het alleen zaterdag wat drukker op de weg dan anders het geval is. Het ergste verkeersongeluk deed zich gisteravond voor in het Drentse Exloo. Daar kostte een botsing tussen drie auto's het leven aan het echtpaar Dost VLISSINGEN De thuisvaart van twee Belgische binnen- vaarttankers is zaterdagoch tend op de Westerschelde op een drama uitgelopen. Eén schip verging, waarbij een vrouw en vier kinderen ver dronken. Het andere schip kwam eveneens in moeilijkhe den, maar dit kon behouden blijven en de bemanning kon worden gered. De twee schippers hadden, on danks herhaalde stormwaar- schuwingen, toch besloten de vaart van Vlissingen naar Ant werpen te wagen. Kennelijk wil den zij voor de kerst thuis zijn. Maar eenmaal op de Wester schelde sloegen hoge golven over de schepen. Een kwartier na de afvaart meldde men in ernstige moeilijkheden te verke ren. Uitgevaren reddingsboten kwamen te laat om de vrouw van de schipper (23) en de kin deren van drie, vier, zes en acht jaar te redden. De schipper is in het ziekenhuis opgenomen. Van een Deense kustvaarder die zaterdag in de zware storm voor de kust van Engeland is ver gaan, konden slechts twee men sen worden gered; zeven opva renden zijn verdronken. Even eens voor de Engelse kust is een Frans vissersvaartuig als ver mist opgegeven. Gevreesd wordt dat het met zeven opvarenden is vergaan. Ook op het IJsselmeer is- een schip vergaan. De schipper en zijn vrouw konden op tijd van boord worden gehaald. Op de weg heeft de storm zaterdag ook voor de nodige moeilijkhe den gezorgd. Hier en daar wer den auto's met caravans erach ter van de weg geblazen. Verder bleef de schade op het land beperkt tot omgewaaide bomen en een treinstoring tussen Am sterdam en Abcoude. Utrecht In een Utrechts zie kenhuis is Eerste Kerstdag na een korte ziekte overleden de schrijfster Harriet Freezer, die 66 jaar is geworden. Harriet Freezer (pseudoniem voor Wilhelmina Eybergen, haar meisjesnaam), nam de rol van de vrouw in de maatschappij herhaaldelijk als thema voor publicaties en lezingen. Van haar hand verschenen onder meer „Komplexen maken de vrouw", „Het onderste uit de man", „Leven met de jaren", „Een vrouw in de middenleef tijd" en „Wat doen we met moe der met de feestdagen". Harriet Freezer was medewerkster aan een aantal dagbladen, een week blad en maakte een groot aantal radio- en tv-programma's. De meeste van haar boeken werden geflustreerd door Fiep Westen dorp; een van haar laatste boe ken „Engeland, van kust tot kust, schreef zij met Wina Bom.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13