Skala Twee maal goedkoper! Hormoonpreparaten zorgen voor frappante versnelling van groei Uw nieuwe kleuren-TV staat bij Skala! Huren bij Skala: 1. Nooit meer reparatiekosten. 2. De laagste huurprijs, slechts f.9?8 perweek. Bel (071) 131141 of kom es praten. Haarlemmerstraat 168, Leiden Een Privé-Rekening bij de Rabobank maakt de dingen zoveel makkelijker! LISSE De broei van bolge wassen is helaas niet altijd een lucratieve bezigheid. Wat de netto-opbrengsten betreft kan het ook met dit siergewas „vriezen en dooien". Vandaag is de broei van bolgewassen wel een riskante zaak gewor den. Men stopt met de huidige bollenprijzen immers voor een kapitaal in de grond en als dan na verloop van tijd die dure bollen gaan bloeien, dan is het maar afwachten of ze best, redelijk of slecht be taald worden. Dat is van zo veel factoren afhankelijk, dat geen enkele profeet-die-brood- eet zich op dit terrein aan een voorspelling durft te wagen. De aan het broeien verbonden kosten zijn niet gering. Bij de huidige energieprijzen zijn de stookkosten ook een post die -er niet om liegt. Iedere moge lijkheid om de kosten te druk ken, wordt dan ook met beide handen aangegrepen. Het is niet onmogelijk dat de broeiers via onderzoek op het laboratorium in Lisse, een middel krijgen aangereikt, waarmee de stookkosten fors beperkt kunnen worden. We liswaar is er vandaag nog geen reden om luidkeels „hoera" te roepen, maar door het toedie nen van hormoon-preparaten bloeide een tulp als Apel doorn, waarvan er jaarlijks vele miljoenen worden ge broeid, vijf dagen eerder dan de niet behandelde. En op een trektijd van een dag of veer tien betekent dat nogal wat. Bovendien heeft het toedienen van het preparaat, dat de min der gemakkelijk in het gehoor liggende naam van Gibberelli- ne draagt, nog een belangrijke nevenwerking. Bij toepassing van het middel behoort bloem- verdroging een gevreesd kwaad vooral bij de zeer vroe ge bloei voor Kerstmis tot het verleden. PAGINA 11 Volop reclame voor bloemen uit Nederland BEHANDELDE TULPEN VIJF DAGEN EERDER IN BLOEI m=t o.bbereiime. Dat word. onder meer gebruikt in de druivencultures. Na een be spuiting heeft men veel min der werk aan het zgn. „kren ten". In de rabarberteelt wordt het gebruikt als groeiversnel- ler. Toekomst De heer De Munk is van me ning dat de sierteeltsector in de nabije toekomst meer van hormoonpreparaten gaat ver nemen. Want als tulpen er gunstig op reageren, dan zijn er ongetwijfeld meer (bol)ge- wassen waarmee een groeiver- snelling kan worden bereikt. LEIDSE COURANT 365dagen service per jaar. over de gehele wereld zullen hiervan genieten en er nog eens op worden gewezen dat mooie muziek uit Wenen en mooie bloemen uit Nederland komen. In Pasadena, een voorstad van Los Angeles, wordt elk jaar op nieuwjaarsdag de „Rose Para de" gehouden. Zo'n anderhalf miljoen mensen bevinden zich dan langs de negen kilometer lange route om dit 's werelds grootste bloemencorso te aan schouwen. Tevens kijken nog eens zo'n 125 miljoen Ameri kanen via de tv. naar dit spek takel. Voor het eerst dit jaar neemt de Vereniging „De Nederland se Bloemisterij" de versiering van enkele van de belangrijk ste onderdelen voor haar reke ning. Met 5000 rozen, 3000 tul pen en verder Gerbera's, Iris sen, seringen, Euphorbia en anderen verzorgt Els Hazen- berg-Meertens met haar Ame rikaanse medewerkers de ver sieringen voor een aantal rij tuigen en een tweetal auto's voor prominenten. Dat zijn dit jaar onder andere Gerald Ford (ex-president), de burge meester van Pasadena, de pre sident van het corso en de rozenkoningin met haar hof dames. De Wiener Philharmoniker Helaas is op dit ondermaanse niets volmaakt. En dr. W. J. de Munk die op het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse deze hormoonpreparaten test, moet de feestvreugde dan ook een tikkeltje temperen. Hij heeft de hierboven ge noemde frappante resultaten alleen kunnen bereiken door de bollen stuk voor stuk met Gibberelline te injecteren. Dat gebeurde vlak nadat de kistjes met bollen uit de grond waren gehaald en in de kas gezet. Dat injecteren is natuurlijk een tijdrovende geschiedenis. Daar gaan zo veel uren inzit ten dat het welhaast onmoge lijk moet worden geacht, dat dit in de praktijk haalbaar is. Daar komt nog bij dat het hormoon-preparaat bepaald niet goedkoop is. Het kost 50,- pergram. Injecteren kost per bol twee cent en daar komt het werk nog eens bo- Gieten De heer De Munk heeft daar om ook andere wegen bewan deld. Hij ging ook na welk effect het heeft als men tulpen met een oplossing van Gibbe relline begiet. Om maar direct met de deur in huis te vallen: het had wel enig resultaat, maar lang niet in die mate dan wanneer men de bollen stuk voor stuk een prik met de injectienaald gaf. De hoop dat men door gieten het middel via de wortels toch bij de bloem zou krijgen, bleek min of meer ijdel. Natuurlijk gaat de heer De Munk onverdroten voort met het nemen van proeven. Er is, zo zegt hij, geen ruimte voor overdreven optimisme. Zeker op korte termijn moet men nog geen advies voor de prak tijk verwachten. Daar gaan nog wel enkele jaren over heen. Fors gewas De heer De Munk test nog een middel: Benzyl Adenine. Dat heeft weliswaar geen groeiver- snellende werking, maar door bollen met dit middel te injec teren kreeg men wel een heel zwaar gewas en bij de tulpen knoppen-van-hier-tot-ginder. ^DINSDAG 27 DECEMBER 1977 De Rose Parade DEN HAAG - Tijdens deze jaarwisseling biedt de Vereni ging „De Nederlandse Bloe misterij" de bloemversiering aan voor het traditionele Nieuw jaarsconsert van de Wiener Philharmoniker. Duizenden bloemen zullen weer door arrangeur Cor de Koning tot prachtige dekora- tievet elementen worden ver werkt. Tulpen, narcissen, ama- rylissen, irissen, forsythia's en seringen zorgen ervoor dat op nieuwjaarsdag het niet alleen een luistergenot maar ook een fleurig schouwspel wordt. Honderden miljoen mensen Hoe komt u aan al dat gemak Even bij een Rabobank binnen wippen. Met 3100 kantoren is er altijd wel een bij u in de buurt. En dat is in een tijd van stij gende (energie)kosten onget wijfeld een belangrijke zaak. Het wonderbaarlijke effect van Gibberelline. Het kistje met de tulp Apeldoorn geheel links is onbehandeld. Het kistje geheel rechts is van dezelfde partij, maar de bollen die hierin zijn geplant werden met dit hormoonpreparaat geïnjecteerd. Bovendien trad nu geen bloemverdroging op. u kunt er uw salaris, loon of andere ontvangsten op laten storten. uw geld is bij ons veilig, u krijgt er rente over en u kunt er over beschikken, wanneer u maar wilt. geef ons een betalingsopdracht met het bankgiroformulier of een acceptgirokaart, wij zorgen dat degene aan wie u iets te betalen hebt zijn geld krijgt. automatisch betalen? automatisch sparen? snel geregeld! u kunt eventueel gebruik maken van Eurocheques of betaalcheques. als u soms even krap komt te zitten vinden wij daar samen wel een oplossing voor. dankzij de rekening-afschriften kunt u later nog eens zien waar uw geld vandaan kwam of gebleven is. Benzyl Adenine is echter niet vrijgegeven voor gebruik in de praktijk. Dat is wel het geval

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11