Maitre Kasper Kardolus: „Ik blijf met dit bestuur van de KNAS samenwerken" Baba Sy alleen tot zege in zesde ronde Geen kans voor Boe en lOudshoorn Noteer bij de radio Zege Starlift Trainer Rheden vijf maanden gesehorst Merckx onderhandelt met Spaanse firma LEIDSE COURAN'i. ZATERDAG 24 DECEMBER 19771 PAGINA 9 (Van onze sportredactie) DEN HAAG De zege van HYS afgelopen maandag op Feenstra Verwarming op De Uithof is een uitschieter geweest van de Hagenaars. Gisteravond verloren de spelers van trainer Harry Turk in Nijme gen tegen Nationale Nederlanden onverwachts met 10—6. Nijmegen had in deze competitie ook gewonnen van Feenstra en stond op de laatste plaats. Cor Hoogendoorn stond in het Haagse doel. De tussenstanden waren: 1—0, 5—3 en 4^-3. r Vitesse-FC Utrecht Ajax-Eindhoven Rod a JC-Haarlem Sparta-Go Ahead Eagles Excelsior-FC Groningen Aston Villa-Coventry City Arsenal-Chelsea Everton-Manchester Untited O Nottingham Forest-Liverpool West Ham United- Birmingham City Wolverhampton Wanderers- Leeds United •££LsC Amsterdam AHe wedstrijden op totoformulier .ERAREN EGGEN VER TOUWEN N CHERM- iOND OP TERMEER Op het moment schermleraar Kasper Kardolus bondstrainer met een ploeg in ijs was, werd door de Neder- Ise Academie van Schermlera- (NAS) op de algemene leden- ;adering Utrecht besloten de enwerkjng met de Koninklijke erlandse Algemene Scherm- d (KNAS) te verbreken. De le- hadden, naar aanleiding van aantal in hun ogen onaan- rdbare besluiten die door de AS waren genomen, geen ver- iwen meer in dat bestuur. Dat 'd op de vergadering unaniem Itlaard. „Unaniem?", reageert tre Kasper Kardolus, „ik was liet bij en ik ben het er ook maai niet mee eens. Iedereen t dat ik in het verleden menig- ,1 in de clinch heb gelegen met 1KNAS maar toen was er een Ier bestuur. Met dit bestuur heb de prettigste ervaringen en ik ker er dan ook niet over om die Dsen aan te vallen en me soli- r te verklaren met de beslissing de NAS heeft genomen. Ik blijf aenwerken met dit bestuur van KNAS". opmerkelijke ommezwaai bij de maltre in Zoetermeer een juweel van een mzaal zijn eigendom mag noemen. )er Kardolus heeft het voor en het tegen [de NAS en de KNAS van beide inisaties is hij lid afgewogen en is tot $lotsom gekomen dat hij momenteel bij leer bereikt dan bij de NAS, nota b de vakorganisatie die de belangen van schermleraren moet behartigen. Kasper Kardolus „ik weet het, ze noemen me een lastige jongen, maar dat is altijd nog beter dan vriendjespolitiek bedrijven en overal je mond houden" „zweert" bij het tegen woordige bestuur van de KNAS. „Luitenant- generaal b.d. F. E. Meijnderts, zelf eens een groot schermer, is voorzitter. Hij is niet-club- gebonden, heeft geen familie in de scherm- sport, doet het werk loutér en alleen voor de schermsport. Hij heeft zijn functie voor vier jaar aanvaard. Hij en zijn medebestuur sleden voeren een puur democratisch beleid. Ik heb daarvan een voorbeeld, dat voor mij mede aanleiding is geweest niet mee te doen aan de boycot van de KNAS. Ik had onlangs een probleempje met de technische commis sie. De KNAS stelde een commissie van onderzoek in, gevormd door de heren drs. Aalbers (voorzitter Te Werve, Rijswijk), mr. Groeneveld uit Leiden en v.d. Wal. Ten eerste had ik er al diep respect voor dat dit probleem op zo democratische wijze werd aangepakt. Ten tweede werd ik in het gelijk gesteld maar dat was niet eens het voornaamste. Ook als dat niet was gebeurd, zou ik diep mijn pet hebben afgenomen voor de geweldige wijze waarop de zaak is aange pakt en behandeld. Het hele bestuur respec teer ik. Men kan het oneens zijn maar moet er wel over kunnen praten. Nou, dat gebeurt tegenwoordig, door mensen die het allerbe ste met de schermsport voor hebben. Ik hoop dat er leraren zullen zijn die eveneens dit respect kunnen opbrengen voor deze mensen. Ik doe zelfs een beroep op de NAS om te bevorderen dat de leden inzien dat ze het mis hebben". Lid Kasper Kardolus is acht jaar lid van de NAS maar heeft in die jaren wel menigmaal een vraagteken gezet bij de werkzaamheden en de uitvoering daarvan door zijn vakorga nisatie. „Ik had al langer lid kunnen zijn maar dat werd verhinderd. Rond 1968, de Kasper Kardolus in zijn ruim een jaar geleden in gebruik genomen sportzaal m zoetermeer. ..Met eigen handen en de hulp van veel vrienden gebouwd". Daar levert hij zijn belangrijke bijdrage aan de schermsport. Kardolus voelt er niets voor de schermsport geweld aan te doen omdat de NAS het niet eens is met het bestuur van de KNAS dat hij hogelijk waardeert. Spelen van Mexico, deed ik lerarenexamen. Ik had voor alle vakken voldoende, behalve voor les geven, een vijf. Ik zakte. Ik was nota bene opgeleid door maitre Abrahams die dan ook woedend was. Welke leraar had ik beter kunnen hebben? Een jaar later deed ik weer examen en slaagde. Het was gebrui kelijk dat iemand die was geslaagd meteen lid werd van de NAS. Ik niet. Ik moest een briefje schrijven om lid te mogen worden en kreeg als antwoord dat ik twee jaar moest wachten. Ik was toen dertig en miste het wereldkampioenschap voor leraren en waarschijnlijk ook Mexico 1968. Na die twee jaar wachten mocht ik wel naar het wereld- toernooi voor leraren, in Duitsland. Er was een poule van drie en in mijn eerste partij stond ik tegen een landgenoot met 3-0 voor. Die man ging door zijn enkel en het was voor hem dus afgelopen. Wat zei de captain van onze ploeg, Van der Valk? Die partij werd vervallen verklaard en ik moest tegen onze reserve. Ik heb geprotesteerd en ge wonnen. Tenslotte werd ik tweede in dat wereldtoernooi maar ik had wel al mijn bedenkingen tegen de NAS, die in de loop der jaren niet minder werden. Maar ik bleef lid omdat ik me moreel verplicht achtte aangesloten te zijn bij mijn vakorganisatie". „Een paar jaar later gaat Eddy Hamm naar de Spelen in München' Hij had tien jaar bij mij getraind en was net naar een andere leraar gegaan. Hamm kreeg de prijs voor de verdienstelijkste schermer van het jaar. Ik was erbij toen die werd uitgereikt. Zijn nieuwe leraar, die hem pas in handen had, werd mede gefeliciteerd, Kardolus werd zelfs niet genoemd. Dat vond ik een klap in mijn gezicht". „Nog meer vervelende zaken. Ongeveer een jaar geleden werd door Indonesië in het kader van het cultureel verdrag een Neder landse toptrainer gevraagd voor drie maan den. Wie gaat? De voorzitter van de NAS, Van der Valk. De KNAS vroeg de NAS om kandidaten als bondstrainer voor Jong Oranje en zei erbij geen geld te hebben om te betalen. Ik heb in de meisjesploeg drie van de zes leden zitten. Ik schreef een briefje of er overleg mogelijk is en kreeg als antwoord dat ik vertrouwen moet heb ben in het bestuur van de NAS. Dus overleg gen kon niet". Balletje „Nog iets. Er werden bestuurskandidaten gevraagd voor de NAS. Ik was de enige die me schriftelijk opgaf, hoewel ik er eigenlijk geen tijd voor heb maar ik vind dat je, als het kan, je bijdrage moet leveren. Er waren vier kandidaten nodig en men heeft zich suf gebeld want Kardolus mocht niet. Van der Valk zei zelfs: „Als Kardolus erin komt, treedt het hele bestuur af'. Wie zijn zeer recent in het bestuur gekozen? Van der Valk als voorzitter (uit Haarlem). Visser uit Am sterdam, zijn assistent Korthuis uit Amster dam, Hazes uit Amsterdam en Villerius uit Den Haag. Het Leo van der Karfonds heeft een plaats en geld voor een stage voor een afgestudeerde schermleraar. Hazes kwam net van het CIOS. Wie werd voorgedragen? Hazes natuurlijk. Ze gooien elkaar het balle tje toe". „En toch blijf ik lid van de NAS maar ik kan me er niet mee verenigen dat ze aan schoppen tegen een bestuur van de KNAS dat eindelijk eens op behoorlijke en demo cratische wijze de zaken behartigt en op treedt. Ik zou het laf vinden om nu niet voor de KNAS te kiezen. Je kunt zakelijk met dit bestuur praten. Ze zijn eerlijk. Ik zit vijfentwintig jaar in de schermerij en heb er veel vrienden gemaakt. Nogmaals, ik hoop dat ik velen ervan kan overtuigen dat ze met het besluit om het vertrouwen in dit bestuur op te zeggen, verkeerd hebben ge daan. Het is ook een klap voor de scherm sport en daarvoor werken we toch tenslotte allemaal, NAS en KNAS". Kasper Kardolus heeft nadat zijn zaak door de commissie van onderzoek was behandeld het verzoek gekregen weer als bondstrainer te gaan fungeren. „Dat ambieerde ik maar ik wilde eerst overleggen en praten met het bestuur. Je moet als trainer-coach weten wat kan. wat moet en wat mogelijk is. Geen enkel punt om hierover te praten. Het was een uitstekend gesprek. Kijk, dat frappeert me allemaal. Er is veel ten goede veranderd in de KNAS. Daarom keer ik me er niet tegen zoals op de vergadering van veertien dagen geleden is besloten door de NAS, waarvan ongeveer zeventig procent van de leraren lid is. Unaniem betekent eensgezind, allemaal. Nou, Kasper Kardolus niet. Ik blijf samenwerken met de KNAS, althans met dit bestuur. En nu zal ik voor de NAS wel weer de lastige jongen zijn maar dat moet dan maar. Zoals ik problemen en conflicten met de KNAS heb kunnen oplossen tot beider voldoening, zo kan de NAS dat ook doen. Als je eerlijk tegenover elkaar staat, kun je winnen of verliezen. Dat moet je kunnen aanvaarden. Je moet ook je ongelijk kunnen erkennen. Welnu, probeer de controverse op te lossen. Met dit bestuur van de KNAS moet dat mogelijk zijn" HERMAN VAN BERGEM IDEN HAAG Kernploeglid Jan Boere zal niet ■deelnemen aan het driebanentoernooi dat de ko- ■mende weken in Inzeil, Madonna di Campiglio ■en Innsbruck^zal worden verreden. De 24-jarige Boere kwam tot dit besluit nadat hij gisteren- ■jmorgen nauwelijks in staat was een 10 km op de Heerenveense kunstijsbaan uit te rijden. ■IBoere die finishte in een tijd die ver boven de zeventien ■(minuten lag besloot toen na een gesprek met Kloosterboer en Van jt Oever het driebanentoernooi te laten schieten. Trainer Van 't Oever vond dit een verstandige beslissing. Hij zei: „Een ■jPaar weken geleden hebben we al een gesprek met Jan gehad. ■jDaar kwam uit dat zijn vrouw het schaatsenrijden ook niet ■jZo zag zitten. Natuurlijk konden wij hem niet verplichten om thuis te blijven. Deze wedstrijden staan op de kalender als selectiewedstrijden. Wel, daar hoort Boere bij omdat hij lid ■jvah de kernploeg is. Vrijdagmorgen zag ook Jan in dat het geen enkele zin had om mee te gaan. Zijn achterstand is te groot". Jan Boere is niet de enige die niet zal deelnemen aan dit .driebanentoernooi. Ook Ton Oudshoorn die inmiddels al met V Hans van Helden in Inzeil is gearriveerd, krijgt van de LTC van de KNSB geen kans om zich mogelijk in de kernploeg rijden. Men weigert Oudshoorn te laten deelnemen. Egbert van 't Oever gaf de volgende verklaring: „Van toezeggingen J| jan Oudshoorn kan ik me niets herinneren. Dat hij met Van j Helden is vertrokken moet hij weten. Maar we vinden het niet I juist omdat Oudshoorn op de rest van de ploeg die pas I maandagavond naar Inzeil vertrekt dan een enorme voor- sprong zou hebben. Als wij dinsdagmiddag pas arriveren heeft Oudshoorn al een acclimatisatieperiode van enige dagen achter ue rug. Dat zou niet correct zijn tegenover de rest". ZAANSTAD Voor 1200 toeschouwers zegevierde Starlift gister avond met 31 over Interlance Zaan. Hierdoor kon de Rijswijkse ploeg zich in de eredivisie volleybal handhaven naast Delta Lloyd. De zege kwam tot stand via: 13—15,15—10,15—12 en 15—8. Starlift en Delta Lloyd hebben nu zes punten voorsprong genomen op de Zaanse ploeg. Starlift moest in Zaanstad echter wel tot het uiterste gaan. De trainer van Real Madrid, de tegenstander van de Rijswijkse ploeg voor de Europa Cup, Wirislov kon zien dat bij Starlift Hans Krieger de grote uitblinker was. ZEIST Ben Zweers, de trainer van amateur-hoofdklasser Rhe den, is door de tuchtcommissie van de KNVB geschorst voor een periode van vijf maanden, waarvan twee maanden voorwaarde lijk. Tevens werd hem een boete opgelegd van 650 gulden. De oefenmeester werd gestraft naar aanleiding van zijn discrimine rende opmerkingen aan het adres van arbiter Rein Klint, uit Nieuw-Vennep, na afloop van de in oktober gespeelde bekerwed strijd Excelsior-Rheden. In deze wedstrijd, die Rheden met 5-0 verloor, werd de Rheden-speler Matser uit het veld gestuurd en kregen twee van zijn clubgenoten een officiële waarschuwing. Zweers overweegt om in beroep te gaan tegen de uitspraak van d(r tuchtcommissie, waaraan een uitvoerig onderzoek is voorafge gaan Gekissebis duurt voort BELGRADO Bij zijn pogin gen om de vastgelopen tweek amp tussen Boris Spasski en Viktor Kortsjnoj weer op gang te brengen, heeft de voorzitter van de wereldschaakbond dr. Max Euwe in Belgrado gesprek ken onder vier ogen gevoerd met de beide grootmeesters. Hij sprak eerst dertig minuten met Kortsjnoj en vervolgens een uur met Spasski. Na zich eveneens met de wed strijdleiding te hebben verstaan, besloot dr. Euwe dat vanaf de dertiende partij het demonstra tiebord weer op het schaakpo dium mag staan. Bij de voort zetting van de tiende partij en bij de twaalfde partij echter zal Spasski het zonder dit voor hem Twee leiders zo belangrijke hulpmiddel moe ten doen. Zoals bekend ontstak Kortsjnoj in woede, toen Spass ki in de negende ronde zijn zetten ging overdenken achter de coulissen in plaats van ach ter het schaakbord te blijven zitten. Gezien de ruime voor sprong van drie punten, die Kortsjnoj heeft opgebouwd heeft dr. Euwe een beroep op hem gedaan deze regeling te aanvaarden. Naar het zich laat aanzien wordt de tiende partij vandaag uitgespeeld en volgt maandag de twaalfde partij. Er is nog geen beslissing gevallen over de vraag of Spasski voor zijn on aangekondigd wegblijven in de twaalfde ronde, bestraft dient te worden. GRONINGEN Van het vijftal spelers met honderd procent score hebben er twee zich in de derde ronde van bet jeugdschaak toernooi in Groningen om de Europese jeugdtitel gehandhaafd- de Brit Shaun Taulbut en de Tsjech Karei Mokry. Beiden kwamen tot een snelle en overtuigende zege. Taulbut had Hisard (FraKJansen (Ned) 1-1, Drost (Ned)-Nimbi (Kon) 1-1, Baba Sy (Sen)-Gurvich (Am) 2-0, Clerc (Ned)- Wiersma (Ned) 1-1, Gendlerman (Isrh Soumaoro (Mali) 1-1, N'Diaye (Mali)- Kaplan (Sov) 1-1. De stand in de grootmeestergroep is: 1. Clerc 8, 2. Drost, Jansen, wiersma, Sy en Kaplan 7, 7. Hisard en N'Diaye 6, 9. Nimbi en Soumaoro 5, 11. Gend lerman 4, 12. Gurvich 2. Wereldkampioenschap jeugd: Gui- nard (Fra)-Smeets (Bel) 2-0, 2. Schul- man (IsrVBies (Ned) 0-2, Malik (Tsj>- Brouwers (Ned) 0-2, Odintsov (Sov)- Kramaric (Joe) 2-0, Skliarov (Sov>- Harmsma (Ned) 1-1, Dembele (Mali)- Cruz (Bra) 2-0. De stand is: 1. Bies en Odintsov 11. 3. Brouwers 10. 4. Skliarov 9, 5. Guinard en Harmsma 8. 7. Dembele 5, 8. Shulman 4, 9. Cruz 3, 10. Kra- maric 2, 11. Smeets 1,12. Malik (Tsj.) 0. Uitslagen van het wereldkampioen schap dames: Vitkaoeskaito (Sov)- Geurts (Ned) 0-2, Michailovskaja (Sov)-Mizic (Joe) 2-0, Ryckaert (Fra>- Graas (Ned) 0-2, Sotsjnenko (Sov>- Claes (Bel) 2-0. De stand bij de dames is: 1. Michai lovskaja 10, 2. Geurts 9, 3. Graas en Sotsjnenko 8, 5. Vitkaoeskait 7, 6. Claes 4, 7. Mizic en Ryckaert 1. Geen winnaar DEN HAAG - De Kerstlotto van 21 december heeft geen winnaars van de eerste prijs opgeleverd. Voor de tweede prijs meldden zich twee win naars, die elk 105.125,- ont vangen. De volledige uitslag van de Kerstlotto is: le prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de lotto van week 53 op 1 januari a.s., het overige 4/5 deel wordt gelijk verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. kerstlotto 2e prijs: twee winnaars, die elk bruto 105.125,-ontvangen. 3e prijs: 115 winnaars, die elk bruto 2.365,90 ontvangen. 4e prijs: 6.499 winnaars, die elk 51,30 ontvangen. 5e prijs: 8.173 winnaars, die elk 40,80 ontvangen. De jackpot voor lotto 53 be draagt 86.573,59. In deze Kerstlotto vielen in to taal 14.789 prijzen. De inleg be droeg 2.603.717,- en het totale prijzenbedrag was 1.236.765,58. PARIJS Eddy Merckx gaat in 1978 misschien rijden voor een Spaanse firma. Daniel Dousset de zaakwaarnemer van de Belg heeft deze week in Madrid onderhandeld met de firma, nadat de besprekingen van Merckx met een Ameri kaanse scheerapparatenfabrikant, die al bijna rond leken te zijn, toch op niets waren uitgelopen. Dousset verklaarde gisteren in Parijs, dat het gaat om een Spaanse firma met Europese bekendheid, die zowel geïnte resseerd is in het sponsoren van een wielerploeg als in het uitbreiden van zijn reklameactiviteiten in de EEG. De gesprekken zijn echter nog slechts oriënterend geweest, maar begin januari zal er een definitieve beslissing vallen. Dousset weigerde de naam van de firma te onthullen. Nederlaag HYS Intervam Oudshoorn AMSTERDAM Niet minder i dan vijf remises werden aange- tekend in de zesde ronde van het internationale Suikerdam- i toernooi in Amsterdam. Hier- j van profiteerde Baba Sy, die op I Gurvich de enige overwinning jvan de zesde ronde behaalde. Hij veroverde daarmee een plaats in de kopgroep. Het re sultaat van de 36 tot nu toe gespeelde partijen is magertjes. Er werden slechts 12 overwin ningen geboekt Jansen niet veel te realiseren viel. Baby Sy kwam als enige tot winst, ook hij had een goede positie met veel terreinvoordeel bereikt. Toen in een hoog tempo de zetten moesten worden afge geven overschreed Gurvich, overigens in verloren positie, de tijd bij de vijfenveertigste zet en de Senegalese grootmeester plaatste zich hierdoor eveneens' op één punt achterstand op lei der Clerc. De uitslagen van de zesde ronde: Rob Clerc behield met één punt voorsprong de leiding in het klassement. Dat deed hij door een uitstekende remise tegen wereldkampioen Harm Wiers ma. Het zag er lang naar uit dat Wiersma de partij zou verliezen. Clerc speelde zeer sterk, maar Wiersma doorzag zijn tactiek en wonder boven wonder ging de partij als een nachtkaars uit. Frank Drost had tegen Nimbi veel terreinvoordeel behaald en stond lange tijd op winst Toch wist de Kongolees in deze partij van de klassieke speelkarakte- ristiek een reddende remiseva riant vinden. Na een fraaie opening had Jan sen met zwart voordeel behaald tegen Hisard. De Fransman is echter een vindingrijk dammer en speelt zelfs zo sterk dat het lang niet aan elke vedette is voorbehouden hem te verslaan. Hisard verlegde de strijd naar oninteressant spel, waarin voor

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9