telefoontjes Rabobank Tsjechische christenen klagen nood over godsdienst-onvrijheid Kerken in Nederland doen te weinig voor de jeugd kerk wereld Vredesboodschap paus' hele wereld over KORTE METTEN I Dertien jaar Paul van Vliet in Van PePijn tot PWA" Zomervakantie Benidorm, Paar opdeDonau, Rusland reiz Wijndrinke De stranden opRhodos, worden,Ge Rijden,VUe Want vakantie Bruin worden in a, Deinen Acapulco, naar tjes van Split, Wegwezen! sse, Relaxen etië verliefd othenburg, g het maar, 3e eigen manier 071-122244: Kosteloos aangeboden: Joh. Visser PAGINA 6 LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 DECEMBER Een groep vooraanstaande Tsjechische rk. priesters en leken hebben in een open brief aan partijleider en president G us tav Husak hun nood geklaagd over de godsdienst-onvrijheid, die zij erva- De brief, die 1 oktober gedateerd is, is nu pas in het westen aangekomen. In een begeleidend communiqué zegt de groep, dat een verkeerd beeld bestaat over de positie van de kerk in Tsjechos- lowakije, mede door de opstelling van groepen als de priesterbeweging „Pa- cem in Terris", die zij van collaboratie met de overheid beschuldigd. „In tegenstelling tot Polen worden de christenen in Tsjechoslowakije vaak als een weing belangrijke maatschappelijke component beschouwd", aldus het com muniqué. In de brief aan Husak zeggen de gelovigen, dat er wettelijk weliswaar godsdienstvrijheid bestaat, maar dat de ze slechts formeel is. Er is weliswaar godsdienstonderwijs op de scholen, maar de kinderen, die wil len deelnemen worden hiervan weer houden door vernederende pesterijen en in sommige gevallen zijn kinderen en ouders zelfs bedreigd, aldus de groep. Gelovigen hebben geen mogelijkheid om hun theologische, filosofische en artistieke werkzaamheden in de open baarheid te brengen. De congregaties en orden staan in feite buiten de wet: „Wij willen op geen enkele wijze ont kennen, maar zijn ons er juist van bewust dat de schuld van deze toestand ook bij de kerken ligt, wie het vaak alleen maar gaat om het verdedigen van de uiterlijke kenmerken van haar insti tuten", aldus de brief. De groep doet een beroep op dr. Husak om zijn invloed aan te wenden en een einde te maken aan de onrechtmatighe den en het leed, dat de gelovigen wordt aangedaan. Ook willen zij, dat christe nen die om hun geloof gevangen zitten, worden vrijgelaten. De brief is ondertekend door vijfenvijf tig r.k. priesters en leken, onder wie verschillende ingenieurs, theologen en andere academici. Zij zeggen bewust met hun namen te hebben ondertekend en de consekwenties daarvan op zich te willen nemen. De kerken spannen zich nog steeds niet genoeg in voor de jeugd en er is nog veel te weinig sprake van een gericht jeugdbeleid. Dit vindt de Ne derlandse Zendingsraad (NZR) in zijn verslag over 1975 en 1976. Bij de NZR zijl elf niet-katholieke zendingsor ganisaties en het Nederlands Bijbelgenootschap aangeslo ten. De raad herinnert eraan, dat de drie grootste kerken in Ne derland met rapporten zijn ge komen over de verhouding kerk en jeugd. Zij vragen om een grotere aandacht binnen de gemeente voor de jeugd. Een werkelijk grotere inzet van de kerken voor de jeugd hebben deze rapporten echter niet bewerkstelligd. De inspan ning van de kerken is niet vermeerderd terwijl de urgen- tie groter is. Tegelijkertijd on derwerpt de overheid de subsi dieverlening aan de levensbe schouwelijke jeugdorganisa ties aan een zeer kritische beoordeling, aldus de NZR. Wat het jeugdbeleid betreft meent de NZR dat dit nog weinig gericht is. Men richt zich teveel op de generatie bo ven de vijfendertig jaar. Al te lang bestaat er tussen kerken en onderwijs geen of een te geringe onderlinge belangstel ling. Dit resulteert in een ver waarlozing door de kerk van de jeugd in de onderwijssitua tie. zo meent de NZR. Dit komt niet door onwil van veel begeleidende instanties. Het werk is echter veeleisend en een gecoördineerde aanpak ontbreekt nog. Bovendien, zo meent de NZR, is opvoeding van kinderen niet alleen de taak van het onderwijs maar ook wel degelijk de verant woordelijkheid van de kerke lijke gemeenschap. Daarbij is de toerusting van de ouders inzake de over dracht van de bijbelse bood schap aan de volgende genera ties een eerste vereiste. Stilte rond gesprek Höffner—Lefèbvre In een communiqué van drie zinnen heeft het secretariaat van de Duitse bisschoppen conferentie niet meer bekend gemaakt, dan dat de ontmoe ting tussen de voorzitter van de Duitse bisschoppenconfe rentie, kardinaal Josef Höff ner, en de traditionalistische Franse aartsbisschop, Marcel Lefèbvre, voor beiden aanlei ding is tot de hoop, dat hun gedachten wisseling kan bij dragen tot het welzijn van de kerk. Zelfs de plaats van de ontmoe ting wordt niet genoemd. Wel is bekend, dat deze in de buurt van Freiburg ligt, maar de lei ding van het bisdom Freiburg hult zich ook in stilzwijgen, zeggend, dat het om een zaak van de Duitse bisschoppencon ferentie gaat. Eerder had het secretariaat van de bisschoppenconferentie medegedeeld, dat kardinaal Höffner aan mgr. Lefèbvre vooral zou vragen om het be houd van de kerkelijke een heid, die werd bedreigd door het optreden van de aartsbis schop en zijn aanhangers. De leiders van alle delegaties, die deelnemen aan de vervolgconferentie van Helsinki in Belgrado hebben een exemplaar ontvangen van de boodschap, die paus Paul us bij gelegen heid van de Wereldvredesdag op 1 januari, heeft uitgegeven. De paus heeft in die boodschap de conferentie voor veiligheid en samenwerking binnen Euro pa positief beoordeeld. In de geschiedenis van onze tijd, zo schrijft hij, ontdekken we al overal moedige intiatieven ten gunste van de vrede. Een vrede, die verstandig bedacht, gewild en systematisch voorbereid wordt, plechtig be krachtigd en verdedigd: dat laat Helsinki ons Ook alle apostolische nuntiaturen en delegj hebben een exemplaar van de boodschap vangen, waarvan er één bestemd is voor betreffende staatshoofd. Ook alle diplomat vertegenwoordigingen bij hef'Vaticaan, de reldraad van Kerken, alle hoofden van lijke en niet-christelijke kerken, alle delegat bij de Verenigde Naties en alle bisschoppen» ferenties ter wereld is de boodschap overl digd. Volgens mededelingen uit het Vaticaan ziet paus de volgende bijzondere zitting van algemene vergadering van de Verenigde Nat over ontwapening als een hoopvol teken. Vaticaan zal daar vertegenwoordigd zijn d< waarnemers. Tot nieuwe voorzitter van de bisschoppenconferentie van Canada is gekozen, de aarts bisschop van Rimouski, mgr. Joseph Gilles Ouellet. Hij volgt mgr. Gerald Emmett Carter, bisschop van London (Ontario) op. De geestelijk adviseur van de Britse afdeling van Pax Chris- ti, Bruce Kent, is benoemd tot voorzitter van de campagne voor nucleaire ontwapening. Hij is de eerste katholiek in deze functie. De direkteur van het Vati caanse blad „Osservatore Ro mano", Raimondo Manzini, is door de paus benoemd tot „gentilhomme van zijne hei ligheid". Manzini wordt bin nenkort ook onderscheiden met een ere-doctoraat aan de pauselijke universiteit van Lateranen. Paus Paulus heeft tijdens zijn laatste audiëntie de kritiek, dat de kerk bij de Mariavere ring te ver gaat, ongerecht vaardigd genoemd. Deze vere- ring doet in het geheel niets af aan de „exclusiviteit van de aanbidding van God en zijn zoon Jezus Christus". Juist in de blijdschap en het geloof van de moeder Gods, aldus de paus, kunnen de christenen de beste invalshoek vinden tot het geheim van Kerstmis. Hij wees er verder op, dat de tra ditionele kerstwensen voor de christen meer moeten zijn dan louter beleefdheid. Het „Nederlands Comité te gen Godslastering" is op nieuw in het geweer gekomen tegen de Deense filmmaker Jens Jörgen Thorsen, die tot nu toe tevergeefs tracht een film te maken over „het lief deleven van Jezus." Het comi té heeft in een brief aan de Amerikaanse president Carter zijn verontrusting uit ken over berichten ii rikaanse pers, dat Thoi van plan is het scenario v< de film in de vorm van pocketboek uit te geven, comité vraagt de presii zijn invloed aan te wi om „dit satanisch werk Amerikaanse bodem te bannen." „Leven in gemeenschapsgees is het motto van de Wereldg bedsdag voor vrouwen van le gezindten, die op 3 maal weer wordt gehouden. Ditma il"' hebben katholieke vrouwen *i< Canada gezorgd voor de tel sten, die in 170 landen bij g n' bedsdiensten zullen worde1 gebruikt. De collecte op W 1 r. reldgebedsdag is voor kerkeli ke hulpprojecten in de derc S° wereld. Met het geld van d jaar werd een vormingsproji in de achterbuurten van Me co gesteund. Ook werd ee fonds gesticht ter bestrijdin1' van de sterfte onder zuigeliif gen en jonge moeders. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüi Van maandag 26 tot en met vrijdag 30 december a.s. brengt Paul van Vliet een uniek pro gramma in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag. Tek sten van 13 jaar worden daar samengebundeld tot één bonte en muzikale show: „Van PePijn tot PWA". Vele hoogtepunten van de PePijnprogramma's, van de Avonden aan Zee, van zijn Engelse shows en van zijn one man shows zijn erin terug te vinden. Dat betekent een bonte optocht van alle klassieke creaties zoals Majoor Kees, de Boer (in het Engels, ditmaal) en Baron Taets van Avezaete. Misschien zal ook Bram even zijn zwerftocht door Europa onderbreken voor een kort optreden in dit program ma. Dertien jaar teksten, maar ook 13 jaar muziek van Rob van Kreeveld, die van het begin af aan alle programma's van Paul van Vliet de componist, pianist en muzikaal leider is geweest. Daarom ook de liedjes: Den Haag met je lege paleizen, De Zee, De Hollander, Alie van der Zwan, Meisjes van Dertien, Vei lig Achterop, enz. enz. Deze vijf voorstellingen worden niet her haald en betekenen een voorlo pige afsluiting van 13 jaar thea ter. Daarna trekt Paul van Vliet zich terug om gedurende een half jaar te reizen, te denken en te schrijven voor zijn nieuwe show, die het volgend seizoen zal worden uitgebracht. Jan Castelijns overleden Hilversum De heer J. A. Cas telijns, oud-programmacommis saris televisie bij de KRO, is gisteren in zijn woonplaats Hil- v aren beek op 70-jarige leeftijd overleden. Jan Castelijns kwam 1 septem ber 1951 als hoofd van de tv- programmadienst bij de KRO in dienst, en was daarmee één van de eerste medewerkers bij de Nederlandse televisie. Daarvoor (1948-1951) was hij werkzaam bij Philips Experimentele Tele visie in Eindhoven. In 1963 werd Castelijns be noemd tot adjunct-directeur van de KRO en in 1968 tot program ma-commissaris televisie. Te vens werd hij toen lid van de Raad van Beheer bij de Neder landse Televisie Stichting (nts). In 1972 nam hij dp 65-jarige leeftijd afscheid bij de KRO. Hij werd in 1977 benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje-Nas- sau. De reisprogramma's liggen voor u klaar Als u nti komt boeken garanderen wij u in juli of augustus de beste plekjes! De Rabobank is de grootste reisbemiddelaar van Nederland en verkoopt verzorgde reizen van 16 bekende reisorganisaties. Zij biedt een keuze uit duizend-en-èèn mogelijkheden en geeft daarbij een service zoals u die van de Rabobank mag verwachten: persoonlijk, betrouwbaar en zeer deskundig. U kunt bovendien meteen de reis verzekering. de Internationale Reis- en Krediet brief. reischeques en buitenlands geld laten verzorgen. Bij ruim 3100 Rabobanken, dus nooit ver uit de buurt! Haal nü de reisprogramma's bij de Rabobank van: Arke Reizen Ebatours Van Fraassen FranseToeristen Service G.T.W.-Reizen Holland International Hotelplan Internationale Reisorganisatie Rederij ketel N.S. vakantiereizen Rentahome Scandinavian Arctic Sunway Snel Reizen Stoomvaartmij. Zeeland (Big Ben Tours) Tor Line Vernu Reizen Vrij Uit autovakantiereizen geld en goede raad Over goede raad gesproken: met ingang van december 1977 beschikt uw Rabobank-reisadviseur over het "Tocristiek"-documen tatiesysteem met uitgebreide beschrijvingen van vliegbestemmingen en hotels, bungalows en appartementen in vele landen. 4.16 per plaatsing (voor de eerste 30 woor- y den - niet groter dan 12 letters) ieder woord méér 25 ct exclusief 4% BTW BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST op 3 achtereenvolgende dagen: .i, slechts 2 x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: slechts 3 x betalen regel-telefoontjes te plaatsen over een of 2 kolom met grotere letterkorpsen 29 ct per mm. Diversen Prettige kerstdagen en gelukkig nieuwjaar aan ieder mens is onze wens. Inclusief goede gezondheid, mooie villa met grote tuin en een goed gevulde brandkast hetzij in Nederland of over de grens (onze ijskast is zelf nog leeg). Bekend van schuimrubber, handel, ontwerp (o.a. één april ijsberg) schilder en schrijfkunst, de plastichal. Sluisweg 69B Katwijk aan Zee Tel.: na 18.00 uur 01718-16569. Neem knallend afscheid van 1977 met vuurwerk van Van Brussel. Rotjes, kanonslagen, ladycrackers, zevenklappers, vikingslagen, dansende bloemen, zilverfontemen, vuurpijlen enz. enz. Bij elke bestede gulden vuurwerk, 20 cent vuurwerk kado! De grootste sortering vuurwerk vindt u bij vuurwerkspecialist Van Brussel Haarlemmerstraat 267 Leiden. Verkoop vanaf woensdag 28 decem- VUURWERK is niet ongevaarlijk! Jaarlijks gebeuren er nog vele ongelukken doordat er ondoor dacht wordt omgesprongen met de artikelen. Let daarom op de omschrijvingen die op het vuur werk zelf zijn aangebracht. Gun U even de tijd dit te lezen. Vuurwerkspecialist van Brussel vraagt u trouwens ook een bee tje rekening te houden met onze huisdieren. Laat ze die laatste avond van 1977 niet alleen bui- De enthousiaste uitroepen blij ven niet achterwege bij het af steken van al die stukken mooi vuurwerk uit het SIERPAKKET vuurwerk van Van Brussel. Voor 25 gulden zonnen, sterren, ro- meinse kaarsen, dansende bloe men bengaals vuur en prachtige vuurpijlen. Een pakket waaraan veel plezier beleefd kan worden. Een pakket zonder knallen en dreunen. Dat u hierbij nog voor 5 gulden extra vuurwerk mag uitzoeken is vanzelfsprekend. Vuurwerkspecialist Van Brussel, Haarlemmerstraat 267 Leiden. Als letterlijke klap op de vuurpijl is er bij Van Brussel een SU PERPAKKET vuurwerk te koop voor 50 gulden. Niet kinderach tig en van ongeëvenaarde kwali teit. De zware knallen en dreu nen zitten er voldoende in. de vuurpijlen zullen u en de buren verbazen om over de andere stukken vuurwerk nog maar te zwijgen. Laat de start van 1978 meteen maar goed zijn: en da's zeker met dit pakket. Daarnaast mag u dan tevens nog voor 10 gulden extra vuurwerk uitzoe ken. Vuurwerkspecialist Van Brussel, Haarlemmerstraat 267, Leiden. Verkoop vanaf woens dag 28 december. Donderdag koopavond. Er zijn mensen die er niet ge noeg van kunnen krijgen. Men sen die helemaal ,in' zijn voor knallen Daarom stelde van Brussel voor hen een pakket samen met inderdaad alleen maar knallers een echt KNAL PAKKET, Rotjes, kanonslagen, long toms, vikingslagen, dubbe le kanonslagen enz. Kortom van simpele knallen tot de zwaarste knallen en dreunen. Ruim 75 stuks vuurwerk voor 15 gulden en hierbij mag u dan ook nog voor 3 gulden extra vuurwerk uitzoeken. Vuurwerkspecialist van Brussel. Haarlemmerstraat 267, Leiden Verkoop vanaf woensdag 28 december. Don- derdag koopavond. Forse pijlen en zware slagen, zevenklappers en dansende vlin ders luchthuiiers en Het is teveel om op te noemen wat er zoal te vinden is in het VUUR WERKPAKKET van 25 gulden. Een zonder meer aantrekkelijk pakket voor de liefhebber. Ver welkom 1978 met gepaste knal en siervreugde! En natuurlijk voor 5 gulden extra uitzoeken uit de enorme kollektie vuur werk van Brussel, Haarlemmer straat 267. Leiden. Verkoop van af woensdag 28 december. Don- derdag koopavond ONTVETTINGS- en VERMAGE RINGSTHEE, 2 maal daags een kopje trekken als thee en u slankt at. 100 gr., 100 gr. ƒ3.45. Drogisterij Boerhave, Haarlem- merstr. 68. Leiden. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9 - 11.30 en 2-4 uur. Maand, en dond. avond van 19 - 19.30 Fa. v. Berge, Hene gouwen Schelpenkade 47, Lei den. Tel. 120794. Zo tegen het eind van dit jaar denken we ook aan de kleintjes. Vuurwerkspecialist van Brussel stelde voor hen een ongevaarlijk KINDERPAKKET samen. De in houd is afgestemd op de jeugdi gen. Knaltouwtjes, sterretje, bengaalse lucifers, dwergvuur- pijltjes etc. Het pakket is voor 3 gulden verkrijgbaar bij van Brussel. Haarlemmerstraat 267. Het succes van vorige jaren. Het van Brussel RECLAMEPAKKET. 50 stuks vuurwerk ter waarde van 7 gulden waarvoor U slechts 5 gulden voor moet be talen. Licht vuurwerk variërend van kanonslagen en luchthuiiers tot vuurpijlen. Vuurwerkspecia list van Brussel. Haarlemmer- straat 267. Leiden. Voor degenen die houden van een pakket met zware knallen en een portie siervuurwerk is een uitgelezen VUURWERKPAK KET samengesteld voor de prijs van 15 gulden. In onze etalage kunt U zien wat er zoal in dit pakket aanwezig is. Vuurwerk specialist van Brussel. Haarlem- merstraat 267, Leiden. Lekkere middelzware slagen, een leuke hoeveelheid mooi vuurwerk (o.a. dansende bloe men) en een aantal vuurpijlen. Kortom 60 stuks MIDDEL ZWAAR vuurwerk. Dit pakket wordt U aangeboden voor de middelzware prijs van 10 gul den. En hierbij krijgt U voor 2 gulden vuurwerk kado! Vuur werkspecialist van Brussel, Haarlemmerstraat 267. Leiden. Wie is nog steeds de WERK SCHOENSPECIALIST? Natuur lijk „de Schoenmaker", sinds 1929. Korevaarstraat 9 (onder de luifel). Tel. 071-130175. GRATIS KLEURENFOTOFILM voor iedereen in de formaten: Kodak 126-20 instamatic. Kodak 135-20 kleinbeeld. Kodak 135-36 Kleinbeeld en Kodak 110-20 pocket. Bij inlevering van uw volle kleurenfotofilm, ongeacht het filmmerk. Foto van Bemme- len, Kerklaan 2. Zoeterwoude (Dorp), tel. 01715-1353. Wilt U een zeer mooie trouwre portage in kleur dan maakt U gewoon NU de afspraak met FOTO VAN BEMMELEN. Kerk laan 2. Zoete'rwoude (D) Tel. 01715-1353. Foto G. Mees. Nu ook mooie foto-albums voor lage prijzen. Rapenburg 18, Leiden. Tel. 133103. PAMFLETJE nodig? Deltabach maakt er snel honderd of dui zend op wit of gekleurd papier. In één dag klaar! Dat is snel- druk. Drukkerij Deltabach, Oran jelaan 37, Zoeterwoude-Rijndijk, tel. 071-899241. i Dieren en planten Privé zitten op het achterterras kost geld. Het goedkoopste kunt u trecht bij Tuincenturm Wester geest. Heereweg 350, Lisse. 02521-13689, want daar kost een gevlochten houten tuin scherm van 180x180 cm. slechts 41.50. Tegen advertentiekosten af te halen NEST JONGE HERDERS en bouviers, met papieren. Max. leeftijd 8 weken. Drs. De Raaf, Emmaplein 4, Oegstgeest. ZWARTE DWERGPOEDELTJES 9 weken. Prima afstamming, Singel 88. Woerden. Tel. 03480- 13986 BROCANTE - Koper antieke hangolielampen, franse boeren hangklokken, duitse secretarie, tafels, kasten, lampen. Op alle klokken 1 jaar garantie. Gratis thuisbezorgd en opgehangen. Eigen reparatie. Tijdens de kerstweek ook 's avonds van 7-9 uur geopend. Nieuwsteeg 27. Leiden. „DE VEENHOEVEIn onze gro te stal en hooizolder vindt u een zeer grote collectie betaalbaar antiek o.a. veel koperwerk, kas ten, tafels, lampen, prenten etc. Geopend dag. van 10-20 uur. Antiekboerderij „De Veenhoe- ve". Oude Nieuwveenseweg 84, Nieuwveen. Tel. 01723-8420. KUNST- en ANTIEKHANDEL] OOMS. Voor het vakkundig j schilders ken, porselein 30 jaar ervaring. Tev inginrichting en het goT koopste adres platen, foto's enz. Haartd str. 93. Leiden. Tel 1263 2e KERSTDAG ANTIEKSH(| ing klokken t rometers. o.a. hollandse slj tklokken. fra pendules, kolomklokken, i toisse klokken, engelse klokken, spillegang horlogesl staande horloges Weensel duitse regulateurs en S zwalders wheel stik bak e jo barometers. Kabinetten, I retaires. bureau's, veel klein antiekgoed Geopej 10 00 tot 18.00 u handel Klip. Hoofdstraat 241. Alphen ad. Rijn WE 01720-93466. üg MERCEDES BENZ DIESELM TOREN voor uw boot. Wij zorgen desgewenst voor e deskundige inbouw. Wij leveren. - Keerkoppelingt - Watergekoelde spruitstukken Oliekoelers enz. STIPDONK LEIDEN, Schuttel aa< veld - Tel. 122525. privé 1410$ar} Camping lad STAANPLAATS op Duinrel Waflaa senaar. Stacaravan merk Conl er 1 nental 6 maanden oud, lengt e 8 mtr breed 3 mtr; 8 slaapplaa sen, koelkast, toilet, parketvloe Werkelijk in meuwstaat. 13.000.- nu 9750.-. 01718L 73187 ric CTe koop lip aangeboden frii HEUGAFELTTEGELS. Alle klevT. ren direct leverbaar 5 jaar gap" rantie. Gemakkelijk te leggen Pe£ Tijdelijk Stanley mes cadeau b aankoop van min. 20 tegels Smits Woninginrichting. Mari Brei 98. Vrouwensteeg 9. Tel an) 123913. NERGENS ZO'N KEUS. VER LICHTING, hang-, wand- er Obe staande lampen. Fa. De Lange, loo. Molenstraat 49, Noordwijk. Tel IC 01719—3734, levering door de juei gehele Bollenstreek. Te koop 24 hardhouten TRAP- 'rijd TREDEN a 10.— per stuk (ty- HOOI pe Hoograven, links draaiend) Spé Tel. 893461. Te koop WANDMEUBEL metop bar, kleur wit. 450.-. Inl, 071- fan 210 535 tussen 17.00-20.00 i de kunt U niet missen geen dogl

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6