Jan Borsboom koestert al dertig jaar oude boeken en wurmt er naar hartelust in ECHERCHEUR VARKEVISSER T LEEGTE NOORDWIJK ACHTER Pech achtervolgde Guido LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 DECEMBER 1977 PAGINA 5 Borsboom: „Als ik nu moest kiezen, zou ik weer boekverkoper worden Jan Borsboom, een 61- jarige jongeling die voorlopig nog niet af wil zijn van zijn roep als feestvarken, is kennelijk opgelucht als hij hoort dat hij me liever "Bene dictine kan serveren dan de negende kop koffie. Mevrouw Borsboom vindt het alzowel beta melijk en verdwijnt enigszins moeizaam naar de keuken om twee koppen koffie in te schenken: voor Jan en zichzelf. De fotograaf volgt zijn steenoude ge bruik, omdat die dag en nacht achter het stuur schijnt te zitten: hij is zo langzamerhand een co lavergiftiging nabij. Jan Borsboom is niet zo maar iemand. Ook al woont hij aan de Dr. Lelylaan in het Leidse Morskwartier (het enig interessante in dit ver band is, dat dr. Lely in het demi-mondaine ver leden een zekere droog legging voorstond: hij bewerkte de afsluiting van de Zuiderzee door middel van de Afsluit dijk die thans nog snelle vissers draagt en over haar lichaam doelge richte mensen van Hol land naar Friesland leidt en omgekeerd). Jan Borsboom is boekhande laar. Niet van dat milieu bepa lende achter de toonbank met de elektronisch gedreven kas sa. O nee, Borsboom schuift z'n gedrukte zaken niet in or dentelijk gerangschikte vak ken; geen categorie wordt bij hem in de kraam met letters aangeduid. Geen juffrouw staat hem terzijde die min stens voorbereidend weten schappelijk onderwijs in haar geestelijke bagage voert. Bors boom doet het allemaal alleen. Hij verdient niet slechts geld, hij is een bijna verfijnde boe kenwurm die onder de over huifing van de Leidse Koren beurs allegaartjes en soms ty pografische wonderen aan de man brengt. Tegenover het stadhuis, dat in de nacht van 11 op 12 februari 1929 in be vriezende omstandigheden als een geflambeerd kleinood in vuur en vlam een eeuwenoude historie afsloot en nadien ont luisterd en koudweg in zijn ruïnes bleef staan tot de mar meren verrijzenis aan het eind der dertiger jaren. Borsboom ziet de vlammen in die ijzige nacht nog steeds vóór zich. Hij maakt de in druk, alsof hij er zó weer naar toe zou willen. Een beginnende zestiger, die uit de vurige on dergang nog steeds het leven wil peuren. Mevrouw Bors boom overweegt het verleden wat rustiger; de gezondheid is ook een heel bezit. Zelf heeft ze evenzogoed marktervaring: „we hebben ons in het leven niet verveeld", zegt ze. Haar man Jan begon officieel in '48 met boeken op de markt. In de oorlog had hij al tijdschrif ten onder zijn berusting ge had. Hij resideerde aan de Ou de Rijn 23, in een huis dat volgens zijn zeggen meer dan 300 jaar oud is, „van hout naar steen gebouwd en nu vallend onder Monumentenzorg. Daar heb ik 33 jaar gezeten, ik ben nog steeds eigenaar maar sinds een jaar of 3 woon ik beneden, in het Morsekwar tier, vanwege de gezondheid stoestand van mijn vrouw. De laatste 6/7 jaar sta ik op de zaterdag onder het dak van de Korenbeurs en op de woens dag zie ik tegenover Koore man op de Nieuwe Rijn bij mijn stalletje de intellectuelen terugIk dacht zo: 's zater dags zijn het de mensen die willen lezen, de verzamelaars de half-intellectuelen (in het weekeinde zijn de studenten meestal naar huis) die m'n klanten zijn." Jan Borsboom is begonnen als krantenjongen, maar de mil joenen moeten nog komen. Hij liep met tijdschriften langs de huizen. Later liet hij zich aan moedigen door een zwager die in de boeken zat: „Je koopt een beetje goed, men maakt je wegwijs, de veilinghouders ad viseren je. Zo gaat dat. Maar de veilingen worden voor ons, boekverkopers, veel te duur. De laatste tien jaar koop ik uitsluitend particulier in. Tja, die boeken. Goede boeken worden duur, de Nederlandse literatuur uit de jaren '20 tot zeg maar '35 is zeldzaam aan het worden. De naoorlogse tijd reken ik niet mee. Zelf ben ik een liefhebber van boeken (een blik in een zijkamer le vert het bijna verpletterend bewijs van deze bekentenis); ik lees veel en alles, de weten schap alleen als ik het bevat ten kan en anders vaderlandse literatuur; ook politiek, ik ben erg geïnteresseerd in de Ne derlandse samenleving." Borsboom levert gans Europa Rechercheur P. Varkevisser: geliefd bij vriend en vijand Wie de naam Varkevis ser hoort, denkt onmid dellijk aan Katwijk. Dat kan niet missen. Maar in Noordwijk heeft die naam voor velen een ei gen gezicht: dat van re chercheur Pieter Varke visser, bijna dertig jaar lang politieel werkzaam, maar nu toe aan zijn, bij de politie gebruikelijk, „functioneel leeftijdsont slag", wat zeggen wil, dat Pieter Varkevisser 60 jaar is geworden. Pie ter Varkevisser laat na de afscheidsreceptie op woensdag 28 december in „De Rank" aan de Golfbaan (van 16.30 uur tot 18.00 uur, en wedden dat het uitloopt?) een ze kere leegte achter. Var kevisser was niet alleen rechercheur, niet min der was hij onkreuk baar, menselijk, wijs en verstandig, vaak een toeverlaat, innemend. Kan zou zeggen: geliefd bij vriend en vijand. Wat bij Varkevisser niet he lemaal opgaat, omdat hij geen vijand had. Van een oud-politieman, die als Varkevissers kronikeur op trad, leerde ik dat Katwijker Pieter Varkevisser na de be vrijding in z'n geboorteplaats een tijdje werkte bij de hulp politie een typisch na-oor- logs trekje. Daarop vertrok hij naar Schiedam met een beetje heimwee in zijn agentenge moed. Toen er in '48 vacatures rezen bij het Noordwijkse poli tiekorps was Varkevisser er als de kippen bij om te sollici teren. En ja hoor, het lukte; na voorbereidend werk van toen malig korpschef mr. Warmoltz in Katwijk verscheen Pieter in Noordwijk, voorzien van de beste referenties. Toen hij in de algemene dienst verzeilde bleek meteen al dat Varkevis ser over contactuele en speur derskwaliteiten beschikte. Geen wonder, dat na enkele jaren politieman Varkevisser zich helemaal mocht wijden aan het speurwerk, als recher cheur. Dat was geen misgreep. Bijna 20 jaar is Varkevisser rechercheur geweest, volgens mijn bronnen opwaarts bewe gend tot een man die voorbeel dig was door zijn inzet, takt, mensenkennis en vasthou dendheid. Door deze samen bundeling van kwaliteiten bracht hij in de loop der jaren talloze criminele zaken tot een oplossing. Hoe deed Varkevis ser dat nou? Gewoon, door uit te munten in een taai volge houden verhoortechniek en feeling voor details. Daardoor Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. het kon niet uitblijven struikelde menig figuur uit de grootsteedse onderwereld, met de ingehouden verwensing, dat men zich in de kwaliteiten van „zo'n stille uit een dorp" deerlijk had vergist Bij de recherche was Varke visser ook belast met de be handeling van kinder- en ze denzaken, bijgevolg in aanra king komend met huwelijks- en gezinsmoeili j khedea In dergelijke benarde toestanden groeide Pieter Varkevisser God bless him tot grote hoogten. Uit zijn omgeving hoor ik, dat iedereen hem mocht, ook mensen die in ne gatieve zin met hem te maken kregen. Met zijn „klanten" kon hij gemoedelijk praten, bij een kopje koffie en een sigaretje. „Hij pleegt geen verhoor, hij praat alleen. Dat is zijn bijzon dere talent", zo heb ik mij laten verzekeren. Daar gaat nu Pieter Varkevis ser, de man die veel weet van wel en wee achter Noordwijk se gevels. Een Katwijkse „biechtvader" durf ik hem niet te noemen, maar hij moet in heel wat zaken zijn „inge sprongen". Zoals jaren gele den, toen een reeds bedaagd man, die met trouwplannen rondliep, aan Varkevisser kwam vragen, of die het al dan niet raadzaam achtte om met de eventuele bruid in de huwelijkskotter te stappen. Varkevissers advies blijft ge heim, maar de trouwerij is wel doorgegaan. Het kan dus ook zijn, dat de bedaagde man Pie- ters wenken in de lucht heeft geslagen, maar gezien de so ciale status en het gezag van Varkevisser mag men het op een gunstig advies houden. Varkevisser en de jeugd. Voor treffelijk samenspel. Naar zijn „vaderlijk" vermaan is steeds geluisterd. Niet zelden komen ouders bij hem om 'm voor z'n „strafrede" te bedanken. Zijn openhartigheid wordt door jong en oud gewaardeerd. En achter zich had Verkevisser een scala van prominenten staan: leden van de rechterlij ke macht, de kinderrechter, justitiële autoriteiten, die van zijn adviezen graag gebruik maakten. Pieter Varkevisser was steeds gewoon onver bloemd voor zijn mening uit te komen, daarvoor waarderen chefs en collega's hem. Een getapt man stapt op: bestuur slid van de afdeling Noord wijk en Omstreken (wat dat ook moge zijn) van de Ned. Politiebond, jaren als voorzit ter, bestuurder van de Noord wijkse Politiesportvereniging, organisator van evenementen in het bonds- en sportwerk. Nu 60 jaar en daarom moet er een punt achter worden gezet Dat velen die punt zullen be treuren zal volgende week woensdag blijken. m lettertjes: Engels, Duits, Frans (gaat minder), Russisch, Pools. Het doet er niet toe. „Wat men zoekt is heel moei lijk te zeggen, soms. Neem nou een eenvoudig mensje, dat opeens vloeiend Russisch blijkt te kunnen spreken. Je kijkt dat mensje aan en denkt: wat zou er in die hersentjes zitten. Zoals de oud-Neder landse zegswijze luidt: je kijkt de mens wel voor z'n kop, maar niet in z'n krop. Ik be doel maar: je kunt door nie mand heenkijken, ook bij je boekenstalletje niet. Ik heb met m'n inkopen wel erg veel geluk gehad. Ik kocht veel bij de elite in Wassenaar, vaak de meest uitzonderlijke werken, schilderijen ook, etsen en gra vures. Daar ben ik door opge komen." De neerslag hangt in de woonkamer: aquarellen, al le oude Leidse stadspoorten in gravures, terzijde van de „wa gen-eiken" kast die Jan ooit vol boeken kocht voor 50 gul- „Ik heb een fijne collectie oud- Leiden, in ansichten bijvoor beeld, en alle Leidse Jaarboek jes, dat is ook een heel bezit tegenwoordig." Borsboom schudt de 17e en 18e eeuwse banden bijna uit z'n mouw. Hij heeft daar nu een keer een neus voor. Daar is 18e eeuwse Johan Knoop uit Boskoop die Afbeeldingen van de beste soorten Appelen en Peeren le verde en beschreef. Bijna om van te smullen, zo komen die vruchten op je af. Gedenkboek van den Zuid-Af rikaansche Oorlog: „als ik toen geleefd had, had ik met de Boeren meegedaan", vermoedt Jan, die in '40 minder rancuneus tegenover de Engelsen was en graag naar de overkant was gegaan, maar hij kwam niet verder dan Katwijk. Het heeft er niets mee te maken, met Engeland en zo, maar Bors boom voelt zich nog warm van binnen worden als hij eraan denkt dat-ie ooit een Bijbel in handen heeft gehad waar bij stond wat je mocht eten in de maand dat je geboren was. „Dat is m'n boekenleven: ups and downs, geen tweede Ca- ransa. Het is het mooiste vak, maar je wordt er niet rijk in. Ik heb een boterham. Ik ver koop ook nog drop, suiker werk en chocolaterie op ande re markten. Woensdag 4 meter boeken en 4 meter snoep en drop in Leiden, elke week dinsdag in Rijnsburg 4 meter snoep, 8 meter snoep in Noordwijkerhout op de maan dag. Donderdag en vrijdag vrij; vind je het niet genoeg? Ik heb wel gepionierd. Ben tevreden, ben nu zoetjesaan bezig met afstappen, ik wil op die brug geen honderd wor den. Hou me ten goede: ik hou van Leiden, een mooi stadje, provinciaals, maar een lief stadje. Ik ben gek op oude boeken (hup, daar ligt weer een stapel, op de glimmende salontafel), maar die oude boe ken verdwijnen als oude sol daten. Sommige verkopers ha len er voor mij onbegrijpe lijk zelfs de prenten uit om die te verkopen. Op die ma nier blijft er van een boek niets over. Dat is niet met boeken omgaan. O nee. Als ik ooit op aarde terugkom en daar geloof ik in word ik weer boekverkoper. Alleen zal ik dan waarschijnlijk geen Jan Borsboom meer heten. Maar dat doet er niet toe; als er maar boeken zijn." Zelfs een eerste klas stam boom heeft Guido nog ,m geen stap verder kunnen brengen op de ladder van zijn levensstandaard. Voor de eerste maai heeft Gui- 32 do, een Duitse herder, dit i kunnen ondervinden toen hij door zijn eerste baas werd afgestaan. Dit we- ia. gens een allergie die hij de an dochter des huizes onge wild had bezorgd. Het ad vies van de buisarts' aan Guido's baas viel natuur lijk negatief uit voor Gui- do. Een spijtige zaak, maar y in dit geval kon niemand er iets aan doen. Op 27 september werd Guido p dan ook aan bet Leids die renasiel afgestaan. Voor Guido zijn er twee onder brekingen van zijn verblijf in het asiel geweest. Het eerste uitstapje werd gemaakt naar Hazerswou- de. Na verloop van tijd bleek echter dat de vrouw des huizes toch wat huiver ig voor de forse herder was en daar maakte Guido mis bruik van. Uiteindelijk werd de vrouw zo door Guido overheerst dat er voor haar geen normaal le ven meer mogelijk was. Na weer een poosje in het asiel vertoefd te hebben, maakte Guido zijn tweede uitstap je. Naar Katwijk. Na ver loop van tijd echter, zou Guido volgens zijn nieuwe baas alle andere honden in zijn buurt aanvallen. Terug in het asiel werd dit door beheerder Will Tiele gron dig uitgetest. Honden ge noeg in het asiel, zou men zo zeggen. Uit niets bleek echter dat Guido agressief tegenover soortgenoten zou zijn. Na ruggespraak met Guido's baas bleek ineens dat Guido ook achter iede re passerende fietser aan zou gaan. En zo zijn er vele smoesjes te bedenken. Wat ook de beweegredenen van Guido's laatste baas mogen zijn, een hond als Guido krijgt hij van zijn leven niet meer. Want be halve het bewijs van een smetteloos uiterlijk, de stamboom, heeft Guido Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een bond beschreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan.... tenzij bet dier een goedis vindt De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door hondenbezitters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze at te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00—12.00 en 14.00—17.00 uur. Zaterdag van 19.00—12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondag en maandag geslo ten. ook nog twee certificaten gehaald. Op gehoorzaam heid en uithoudingsvermo gen. Een goed getrainde hond dus. Maar niemand heeft er tot nu toe gebruik van gemaakt, en juist als Guido gebruik kan maken van zijn speciale capacitei ten, is hij op zijn est Wat hem echter typeert is dat hij bijvoorbeeld beslist niet reageert op het commando: „rustig bij de kachel!" Daarom is het wenselijk dat Guido's toekomstige baas ook het certificaat voor uithoudingsvermogen in bezit heeft Met zijn vier jaren is deze hond in de kracht van zijn leven en heeft dan ook de daarvoor benodigde ruimte erg hard nodig. Eén maal per dag moet Guido beslist helemaal afgedraafd wor den in het bos of aan het strand. Weer of geen weer. Anders is er geen huis met hem te houden. Ondanks al zijn certificaten. Met kinde ren (mits niet al te jong) kan Guido best opschieten. Evenzo met katten (wat toch wel bijzonder is) en andere honden. Het laatste is door Will Tiele onomsto telijk bewezen. Als Guido ontzag voor zijn baas kan opbrengen, de andere huis genoten lief voor hem zijn, (en niet bang, waar hij overigens geen enkele aan leiding toe geeft) en hij de benodigde leefruimte krijgt toebedeeld, dan heeft men aan Guido de trouwste en aanhankelijkste huisgenoot die men zich denken kan. Helaas heeft Blacky, de hond van vorige week de zoete smaak der overwin ning nog niet mogen proe ven. Hetgeen nog geen re den geeft tot wanhoop, want voor een hond als Blacky zijn er nog alle kan sen. Ook om Agnes, het bijna blinde keeshondje, heeft niemand zich meer bekom merd. Behalve dan de die renarts die haar het verlos sende spuitje toediende. BART SPIJKER Guido's nieuwe baas moet het nodige geduld voor de mmrmmmwLVHMM

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5