Leidse kerstbomen lang niet allemaal verkocht Woonwagenbewoner wint geding om standplaats Leidschendams geschil over grond gebruik voor Raad van State De dorpstoren en de kerkklok EGIO LEIDSE COURANTZATERDAG 24 DECEMBER 1977 PAGINA 3 INTERNATIONAAL BASKETBALTOERNOOI BUITONI 28, 29 en 30 december a.a. in de Beijneshal, Stationsplein, Haarlem. Aanvang 19.30 uur. IEDERE AVOND TWEE WEDSTRIJDEN Deelnemers: TUS 04. LEVERKUSSEN (KAMP W.-DUITSLAND). KESER AMERICAN ALL STARS. PARKER LEIDEN en BUITONI HAARLEM ten aan het Diamantplein, Molen De Valk, Vijf Meilaan en Kopermolen vindt er her en der in de stad nog de verkoop van zogenaamde 'zwer vers' plaats; lieden die even snel een paar boompjes "tussen de vijf a twintig gulden" aan de man brengen en zich dan snel als een haas uit de voeten maken, voordat de reinigings dienst hen in de kraag kan vatten. Volgens marktmeester Jan Bekooy en collega- opzichter Joop Regeer is de gezelligheid rond de verkoop van het Luxemburgse groen wel een beetje tanende. "Vroeger had je hier enorme boommarkten op de Apothekersdijk en het Schuttersveld, mensen dat was een attractie op zich. Maar nu is het allemaal kunstspul en een handvol dennetakjes wat de klok slaat", aldus de marktmeester. Als speciale kerstwens vra gen de mannen van de reinigingsdienst het Leidse publiek de kerstbomen pas buiten te zetten als de auto van de gemeente reiniging vlak in de buurt is: "dan hebben wij, de brandweer en de politie in het weekend ook Voorspoedige en Gelukkige Feestdagen!" st uii 0 tol LEIDEN "De verkoop van kerstbomen is dit te jaar niet bepaald denderend geweest. Geen enkele koopman in Leiden is 'los gekomen'; vanavond kan ik zo'n honderd boompjes naar de vuilverbranding brengen, want voor vijf uur raak ik er nog maar heel weinig kwijt". Dit is de reactie van Gerard Boutier, een van de kerstboorahandelaren, die een vaste ver koopplaats in de stad bezet heeft. - Kerstmis is niet meer wat het geweest is: ':j langzamerhand begint het toch een echt "luxe- feest" te worden. Wie niet naar de wintersport n j vertrekt en gezellig thuis blijft tracht de stem ming in het gezin te houden met de constante aanvoer van kilo's kalkoen, kerstkransjes en meer van dit soort zaken. Volgend jaar moet dat toch maar weer anders worden: wég met int de kunstboom en lang léve de geur van denne- naalden..., aldus een dame, die met een flinke spar voo»: een dumpprijsje van vijf piek onder de arm zich richting huis spoed om snel met het optuigen te kunnen beginnen. Buiten de t j verkoop aan kiosken en centrale verkooppun- Koopman Gerard Boutier, schoonzoon Hannes, marktmeester (+pet), Jan Bekooy en collega Joop Regeer, (v.l.n.r.). LEIDEN HAALT BAKZEIL VOOR DE RAAD VAN STATE De Oude Kerk van Voorschoten. VOORSCHOTEN Voor iedere ingezetene van Voorschoten kan maximaal de klok van de dorpstoren voor 15 minuten geluid worden, maar. dan moet deze ingezetene wel overle den zijn. Deze aanhef is nodig om de belangrijkheid van de luidklok in de dorpstoren aan te geven. Tot voor enige jaren stond er steeds in de begroting voor de algemene dienst van de gemeente Voorschoten eén ontvangst van enige tientjes. Die ontvangst werd begroot naar het aantal overledenen in de gemeente Voorschoten, die aanspraak zouden willen maken op het oude recht om bij hun overlijden de klok te laten luiden. De invordering van deze ontvangstpost overtrof „de baat" en zo besloot de gemeenteraad twee jaar geleden dat de klok gratis en voor niets geluid kon worden Sinds die tijd wordt de klok nog maar zelden gehoord bij een begrafenis. De luidklok van de dorpstoren is voor de niet-ingewijden in de rijke geschiedenis van Voorschoten toch een vreemde klok. Dagelijks wordt het „Angelus" geluid, het zgn. „Engelengebed" dat stamt uit het rijke roomse leven en dat zelfs bij vele r.k.-kerken afgeschaft werd. 's Morgens om 8 uur wordt het dorp opgeschrikt door het klokgelui, evenals om 12 uur en soms zelfs in de namiddag. Om 12 uur loopt de klok gelijk met de r.k. klokken van Laurentius, Moeder Gods, Bijdorp en Beresteyn. Het lijkt een vreemde zaak een klok van een hervormde kerk het „Angelus" te horen kleppen. Het is minder vreemd als men weet dat de hervormde kerk gebouwd is tegen de gemeentetoren en de klok een gemeenteklok is. Bovendien is van oorsprong de klok een klok in de toren van een r.k. kerk, die men thans kan vergelijken met een zgn. dekenale kerk. Dan moet men wel teruggaan tot de tijd voor de 16e eeuw. Bij de reformatie, welke eerst Voorschoten bereikte rond 1580, gaan toren en kerk over naar de „gereformeerde religie" Door bemiddeling van de Heren van Duivenvoorde komt een overeenkomst tot stand waarbij de kerk naar de „gereformeer de religie" en de toren naar de gemeentelijke overheid in eigendom overgaan. Met de overdracht van de toren gaan over de verschillende legaten verbonden aan die toren en een van die legaten bepaalt dat dagelijks „het Angelus" geluid moet worden. Met uitzondering van de oorlogsjaren heeft de ge meentelijke overheid gevolg gegeven aan deze wens van een waarschijnlijk in de 15e of 16e eeuw overleden Voorschotense ingezetene. Nu is het luiden van „het Angelus" minder rooms dan velen veronderstellen. In de agrarische dorpen verving de dorpsklok het huidige horloge. De boer bewerkte zijn land en de luidklok Uaf aan wanneer het tijd was om te eten, koeien te melken e.d. Het „Angelus" van de gemeentelijke luidklok geeft om 8 uur in de morgen het sein om met het landwerk te beginnen. Om 12 uur is er een rustperiode en om 16 uur staan de koeien te trappelen om gemolken te worden. Een of andere vrome geest heeft daar een aanleiding toe gezien om een gebedje te maken. Het gemeentebestuur van Voorschoten heeft door alle tijden heen bijzondere aandacht besteed aan de dorpstoren. Van oorsprong is deze toren de bakermat van het christelijk geloof. Vanuit Voorschoten werd door de volgelingen van Willibrordus het Evangelie gepredikt. De belangrijkheid van de toren is in de loop der eeuwen sterk verminderd. De dorpskerk met toren behoorde eenmaal tot het bisdom Kleef, daarna bisdom Utrecht, in de 19e eeuw kwam Voorschoten onder het bisdom Haarlem en twintig jaar geleden onder het bisdom Rotterdam. De laatste grote afsplitsing was meer dan 100 jaar geleden, maar dat had zuiver met de r.k. religie te maken en minder met de dorpstoren. Ruim 100 jaar geleden werd Stompwijk kerkelijk zelfstandig, niet helemaal want ook Stompwijk be hield laurentius als beschermheilige. De dorpstoreri in Voorschoten is thans een goed onderhouden monument met een luidklok vol tradities. Sinds de hervormde begraafplaats naast de kerk gesloten werd en Voorschoten een openbare begraafplaats kreeg in Rosenburgh luidt de klok nog maar zelden voor een overleden Voorschotenaar. Toch kan de klok luiden voor iedere ingezetene, maar. zoals geschre ven, hij of zij moet dan wel overleden zijn. JOOP PEETERS Centrum milieukunde LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit zal begin volgend jaar een Centrum voor Milieukunde worden opgericht. Het centrum is een gezamenlijk initiatief van de faculteiten der rechtsge leerdheid, geneeskunde, wis kunde en natuurwetenschap pen, sociale wetenschappen en de centrale interfaculteit. Het zal functioneren als een interu niversitair samenwerkingsver band binnen de universiteit ten behoeve van milieukundig on derwijs en onderzoek. Tot de taak van het centrum, dat de activiteiten op milieukun dig gebied aan de universiteit zal stimuleren, coördineren en uitvoeren, zal behoren het we tenschappelijk onderwijs en on derzoek op het gebied van de milieukunde te bevorderen. Het zal zich daarbij richten op con crete milieuproblemen, onder andere op het gebied van na tuur- en landschapsbehoud, in relatie tot diverse ruimtelijke ontwikkelingen. Het initiatief tot de oprichting van een centrum voor milieukunde is uitgegaan van de vakgroep milieubiologie aan de Leidse Universiteit. Ook na de oprichting van het nieuwe centrum, dat voorlopig vier jaar mag draaien, zullen deze cursussen en studiegroe pen worden voortgezet. Er wordt zelfs naar gestreefd een totaal onderwijsprogramma voor een geheel jaar te verzor gen. Bij de cursussen zal aan dacht worden besteed aan de volgende zaken: milieurecht; mi lieu-economie; milieubiologie; toxicologie en tenslotte de socia le aspecten van de milieuproble matiek. Voor inlichtingen: dr. H. A. Udo de Haes, vakgroep mi lieubiologie, Kaïserstraat 63. Leiden, tel. 071-148333, toestel 7760. NU MET NAJAARSVOORDEEL Grote sortering toer- en sta-cara- vans. En div. speciale aanbie dingen. KOOP NU NOG VOOR DE PRIJSVERHOGING VAN 1 JANUARI 1978. AFL. MAART OF APRIL. CHRISPIJN CARAVANBEORIJF BV Rijndijk 123. Leiden Tentoon 071-764?56 Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN Woon wagenbewoner Roger de Jager heeft ook in laatste instantie zijn strijd met de gemeente Lei den over de standplaats van zijn mobiele woning achter de Sta tionsweg gewonnen. De Raad van State verklaarde gisteren het beroep dat Leiden had inge steld tegen een voor De Jager positieve beschikking van Gede puteerde Staten ongegrond en stelde daarmee Roger de Jager impliciet in het gelijk. Zoals bekend ligt De Jager al enkele jaren in de clinch met het gemeentebestuur van Lei den over de standplaats die hij met zijn wobnwagen heeft ach ter het in aanbouw zijnde kan toor van de Amro-bank aan de Stationsweg. Het gemeentebe stuur weigerde voortdurend de ze standplaats buiten het regio naal woonwagencentrum als le gaal aan te merken en onthield het gezin De Jager (man, vrouw en twee kinderen) op grond hiervan financiële steun voor de aanschaf van een nieuwe woon wagen. In verschillende beroep sprocedures die Roger de Jager hiertegen met zijn advokaat mr. A.H. Spijker instelde, moest het gemeentebestuur al bij herha ling het onderspit delven. Daarop volgde nog een aantal procedures over de legaliteit van De Jager standplaats en ook hierin triomfeerde hij over de gemeente: Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland meenden dat De Jager voldeed aan de voorwaarden in de woonwagen- wet op grond waarvan hij in aanmerking zou kunnen komen voor een standplaats buiten het overvolle regionale woonwagen kamp. Het gemeentebestuur ging hier tegen opnieuw in beroep bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State, de hoogste in stantie in dergelijke geschillen. Gisteren bepaalde dit college dat het gemeentebestuur onge lijk had en dat De Jager inder daad een standplaats buiten het woonwagencentrum toekomt. Riolering Intussen was De Jager ook al naar de burgelijke rechter ge stapt om in Kort Geding de gemeente te laten veroordelen tot het aanleggen van riolering en electriciteit naar zijn nieuwe woonwagen. Sinds april van dit jaar was zijn gezin al van deze elementaire voorzieningen ver stoken geweest en nadat G.S. had bepaald dat De Jager inder daad een legale standplaats bui ten het kamp toekwam meende deze dat het gemeentebestuur dan ook een dergelijke plaats moest inrichten en hem electri citeit en riolering moest geven. Mr. Blaauw, de president van de Haagse rechtbank stelde De Ja ger ook hierin in het gelijk en beval de gemeente hiertoe de nodige voorzieningen te treffen. De riolering is inmiddels op kos ten van de gemeente aangelegd, maar aan de electriciteitsreke- ning heeft de gemeente ondanks dit gerechtelijk bevel nog niets gedaan. De Jager had zelf deze stroomvoorziening laten aanleg gen, en de rechter bepaalde in zijn vonnis dat de gemeente ten aanzien van de kosten hiervan met De Jager een voorziening moest treffen. Ondanks het feit dat de rechter hiervoor de ter mijn op drie weken stelde heeft het gemeentebestuur tot op de dag van vandaag, zes weken na de uitspraak, nog niets van zich laten horen. Reden voor de advokaat van Roger de Jager, mr. A.H. Spij ker, om de gemeente met een nieuw kort geding te dreigen als niet voor het einde van het jaar aan het bevel van de rechtbank president gevolg is gegeven. Dan zal mr. Spijker de rechter opnieuw vragen de gemeente te veroordelen tot een dwangsom voor elke dag dat zij weigert aan het rechterlijk vonnis ge volg te geven. In eerste instantie was door hem ook al om een dwangsom gevraagd, maar het is in Nederland niet gebruikelijk dat overheidslichamen tot dwangsommen worden veroor deeld. Daarom gaf de recht bank-president op dit punt geen gevolg aan de eis in kort geding. Des te opmerkelijk is nu het feit dat de gemeente weigert om zoals van een overheidslichaam verwacht wordt, zonder meer gevolg te geven aan het rechter lijk bevel. Mr. Spijker hierover: „Zoiets maak je in Nederland nergens mee. Overheidsinstan ties worden geacht zonder meer gevolg te geven aan een uit spraak van de rechter, daarom wordt het zelfs ongepast geacht als je als advokaat tegen een gemeente een dwangsom eist. Maar nu blijkt duidelijk dat dit voor Leiden niet geldt, dat er gert me in hoge mate". LEIDSCHENDAM De afdeling Recht spraak van de Raad van State heeft gister morgen onder voorzitterschap van de heer J. Troostwijk het geschil behandeld tussen Remmerswaal's Handels- en Transporton derneming BV en de gemeente Leidschen- dam over het gebruik van de aan Remmers waal behorende grond aan de Middenweg. Remmerswaal exploiteert daar drie bedrij ven: een mest- en potgrondhandel, een sloopbedrijf voornamelijk in de tuinbouw sector en een op agrariërs afgestemd tran sportbedrijf. De firma wil een deel van die drie hectare grote terrein gebruiken voor opslag van, weliswaar milieuvriendelijk, maar niet-agrarisch en niet-semi-agrarisch materieel. De gemeente heeft dit geweigerd omdat men vindt dat verdere aantasting van het agrarisch gebied moet worden te gengegaan. De gemeenteraad heeft zich hier bij in overgrote meerderheid aangesloten en het door Remmerswaal ingediende beroep verworpen. Remmerswaal heeft vijftien jaar geleden twee hectare grond aan de Middenweg, die toen al geen weiland meer was en gebruikt werd door niet-agrariërs, aange kocht, aldus mr. H. A. Zanoli, optredend voor de firma die ook vertegenwoordigd was door het directielid W.H.M. van der List. Er werden toen grond en mest maar' ook ketels opgeslagen. Toen de provincie op verwijde ring van de ketels bleef aandrin gen. werd ontheffing van de verordening bescherming land schap gevraagd en verkregen mits voor voldoende groenaf- scherming werd gezorgd Nadat met de gemeente over eenstemming over een extra aankoop van twee hectare was bereikt werden twee loodsen en twee bedrijfswoningen ge bouwd. De beplanting rond het terrein is intussen gereedgeko men. De feitelijke situatie, aldus mr. Zanoli, is dat daar een stuk uit het weiland is genomen met toestemming van burgemeester en wethouders. Pleiter noemde daarna vijftien voorbeelden van niet-agrarisch gebruik in de on middellijke omgeving van het bedrijf. Veelal zonder vergun ning zijn daar opstallen verre zen. Er bevinden zich opslag plaatsen voor sloperijen, auto bedrijven, parkeerplaatsen voor vrachtwagens, een transportbe drijf en een motorcrossterrein. In de nabijheid is verder nog de ja-knikker van de gaswinning en heeft dé Nederlandse Spoor wegen de trein-wasserette. Mr Zanoli herinnerde verder aan de wens van de gemeente raad om aan de Middenweg een bedrijfsterrein aan te leggen. Leidschendam heeft bedrijfs ruimte nodig en hij zei geen redelijk belang te zien in het afwijzen van het verzoek van Remmerswaal. „De provincie heeft gezegd dat het goed was en ik heb daarom geen begrip voor een afwijzing", zo besloot hij. Namens het gemeentebestuur van Leidschendam zei mr. E. Droogleever Fortuijn dat in 1972 „vanwege compostering" vergunning was gevraagd voor loodsenbouw die echter volgens het bestemmingsplan niet kon worden verleend. Op zeer sterke aandrang van Remmerswaal is in 1974 met gebruik van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening toch vergunning ver leend. Een nieuw bestemmings plan „buitengebied" is namelijk in de maak maar wordt ver traagd door onduidelijkheid over de aanleg van de Land- scheidingsweg en de aansluitin gen van rijksweg 4. De provin cie verleende weliswaar vergun ning voor de opslag omdat het landschap toch al niet meer on gerept was, maar de gemeente heeft bezwaren, „omdat dan ook wel een autokerkhof kan ont staan. Alles mag dan. men is volkomen vrij", aldus de pleiter. Remmerswaal is midden in het weidegebied afgestapt van een semi-agrarisch bedrijf maar de gemeente wil zich niet verder laten afdringen van de agrari sche bestemming. Op deze ma nier zou het hele gebied tussen de Veenweg en de Middenweg een bedrijfsterrein kunnen wor den. Bestaande zaken zouden in het nieuwe bestemmingsplan, dat voorziet in een bedrijfster rein tussen Middenweg en rijks weg, kunnen worden gelegali seerd. Volgens de heer Droogleever ging mr. Zanoli uit van het standpunt, dat als anderen geen vergunning nodig hadden. Rem merswaal die ook niet nodig had. Het gemeentebestuur denkt wat het gebruik van de grond betreft aan misleiding bij het aanvragen van de reeds verleen de vergunning. „De grond is agrarisch gebied en daar wil Leidschendam niet van afwij ken. Het gemeentebestuur heeft al veel voor Remmerswaal ge daan maar wil niet verder gaan", zo besloot de pleiter. De Raad van State zal vrijdag 3 februari uitspraak doen. Di recteur van der Vlist zei na afloop goede hoop te hebben op een gunstige uitspraak: „Ik ben trouwens die dag jarig". ALTERNATIEF KERSTCONCERT EEN SUCCES Ruim vijftig zangers en spelers deden gister avond, mee aan het alternatieve kerstconcert in de bovenhal van het Katwijkse raadhuis. Op initiatief en onder leiding van de Katwijkse musicoloog drs. Leen Haasnoot werd daar niet door beroeps-musici maar door het publiek zelf muziek gemaakt. Aan de hand van stencils wer den in korte tijd muziekstukken als „U zijt welle kome" en „Herders, Hij is geboren" ingestudeerd en meerstemmig uitgevoerd. Dankzij de aanwe zigheid van een grote variatie aan instrumenten - viool, cello, hobo, klarinet, dwarsfluit, blokfluit, trompet, etc. - alsmede een koor van jong en oud, was het resultaat verrassend.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3