EERSTE KERST DAG Op twee netten cabaret en KERST AVOND scheepvaart-series Billy Smart Circus enige circus in Londen Het leven van Karei de Grote in twee delen RADIO/TELEVISIE Het is de gewoonte van de Lon- denaren om tijdens de Kerstda gen naar het circus te gaan. Nog niet zo heel lang geleden kon men nog kiezen uit drie circussen. Door de slechte tij den is er slechts één overgeble ven en dat is het Billy Smart Circus. Tijdens de Kerstdagen verzorgt dit een show voor de BBC, die naar tal van Eurovi- sielanden wordt uitgezonden. Het programma bevat dit keer onder meer een tijgerdressuur, een trapezenumnier, fietsende jongleurs en de oliefanten waar Smart befaamd om is. Als spree ks talmees teres treedt Yas- mine Smart op. Ned. I, 15.02. uur. Karei de Grote In het tweede deel van de Karei de Grote-Serie is Roelant gou verneur van Saksen geworden. Hij vervangt als zodanig ridder Ganelon. Hij probeert een zacht moedig heerser te zijn in tegen stelling tot Karei de Grote die zich met forse hand opwerpt als verdediger van het Christen dom. Roelant en Ada bekennen elkaar hun liefde. Ada bekeert zich tot het Christendom. Karei onderneemt een nieuwe aanval op Saracenen en komt tot een accoord met koning Marsiel van de Saracenen. Ridder Ganelon zal ambassadeur worden. Hij is echter jaloers op Roelant en pleegt verraad. Op de terugweg over de Pyreneeën wordt Roe lant in een hinderlaag gelokt en gedood. Ada sterft van verdriet over dit verlies. Ned. I. 16.15 uur. Engel van Amsterdam In de musical „Engel van Am sterdam", gemaakt ter gelegen heid van de viering van 700 jaar „De jonge man en de leeuw" is de titel van een film over een episode uit het leven van Karei de Grote, die de NOS-televisie op beide kerstdagen zal uitzen den. Karei de Grote tracht op de puinhopen van het Romeinse rijk een nieuw keizerrijk op te bouwen. Door middel van oor logen probeert hij diverse sta ten en gebieden aan zich te onderwerpen. Tijdens de oorlog tegen de Saksen redt zijn neef Roelant hem het leven. Karei de Grote gijzelt een aantal Sak sen. Een van die gegijzelden is Ada, de zuster van de Saksen leider Widukind. Zij wordt als beloning aan Roelant geschon ken. Karei de Grote zelf ver stoot zijn vrouw om met een jonge prinses te trouwen om zodoende alsnog kinderen te krijgen. Ned. II. 16.02 UUR. Het ezeltje De NCRV zendt een film uit van Willem G. van de Hulst jr. over een ezeltje dat nog van alles moet leren. Hij ontdekt dat er goede en boze mensen bestaan en gaat de tweevoeters steeds beter begrijpen. Wat hij echter niet kan volgen is dat er zoveel mensen op een koude winteravond naar een groot ge bouw gaan om daar te zingen. Ned. I, 19.05 uur. Cantate Domino Het wereldberoemde King's Col lege Choir zingt een aantal kerstliederen dat door de BBC in de eeuwenoude kapel van de Universiteit van Cambridge werd opgenomen. Het koor staat onder leiding van Philip Ledger. In deze speciale aflever ing van Cantate Domino treden LEIDSE COURANT/!!. 7 'lïERD AG 24 DECEMBER 1977 Voor het laatst vanavond in oude samenstelling het cabaret Ivo de Wijs met Aggie Terlin- gen en Richard Fritschy, die er uitstappen wegens andere be zigheden. Het cabaret van Ivo moet het voornamelijk hebben van het woord. In die zin zou men het een literair cabaret kunnen noemen, maar regisseur Egbert van Hees heeft bij de verschillende nummers fraaie illustraties ingebracht, zoals in het liedje over de „Ski-sprong", waarbij in Garmisch de ene springer na de andere languit gaat. Ned. I. 19.55 uur. Onedin Lijn James heeft een nieuwe bron van inkomsten gevonden. Hij wil emigranten naar Amerika vervoeren, maar dat is gemak kelijker gezegd, dan gedaan, omdat er veel bestaande maat schappijen zijn die dit doen. Toch weet hij zijn stoomschip vol te krijgen met Poolse emi granten, waaronder Stephan Rydze en zijn zus Maritza. Ze gaan op weg naar Amerika, maar onderweg ontploft een van de ketels waardoor de mo tor niet meer te gebruiken is. Hij vaart daarom naar Liver pool om ze daar over te zetten op de Charlotte Rhodes, zodat hij het andere schip kan repare ren, maar de emigranten willen niet op een zeilboot. Ned. I, 20.40 uur. Seth Seth Gaaikema krijgt op deze kerstavond anderhalf uur gele genheid om geestig en bezin- ningsvol te gewagen van zijn eigen persoonlijke kerstsfeer. Hijmaakt er een „One Man Show" van, waarin hij zal terug grijpen op oude grappen, maar De IKON-televisie zendt de Kerstnachtdienst ui (Ned. I van 23.00 to 23.55 uur) van de Leidse studentenekklesia in de Hooglandse Kert te Leiden. Thema is „Die een zoon van God genoemd wordt". De dienst wordt geleid door pastores en medewerkers van de Leidse studentenekklesia. j Meditatie: Nico Bouhuijs, studentenpredikant te Leiden. De KRO-televisie verzorgt de viering van de liturgie in de Kerstnacht vanuit de parochie van het H. Hart in Boxtel. Celebranten zijn pastoor P. van Mullukom en pater Y. Frankena A.A. Tijdens deze „Wassieke" Kerstviering (Ned. I van 24.00 tot 01.15 uur) zingt het H. Hartkoor de wisselende Gregoriaanse gezangen en de vaste gezangen uit de Mis in G dur van W. A. Mozart met begeleiding van een strijkensemble. Samen met de gemeenschap worden Kerstliederen gezongen. De Dageraadsmis op zondag (Ned. I van 11.00 tot 11.55 uur) brengt de KRO-televisie vanuit de Omroepparochie 't Zand te Amersfoort. Voorgangers zijn de omroeppastores Jack de Valk en Jan ter Laak. Kerstliederen worden gezongen door het kinderkoor „De Zandkorrels" o.l.v. Wim Sweers. Samen met de gemeenschap zingt het parochieel gemengd koor onder leiding van Hein Hoff (orgel), Henk Vos (fluit) en Sara Vos-Strumphler (harp). Aansluitend op de uitzending van de Dageraadsmis op Eerste Kerstdag (Ned. I van 11.55 uur tot 12.30 uur) volgt in een Eurovisie-uitzending de kersttoespraak en de zegen „Urbi et Orbi" door Paus Paulus VI vanaf het balkon van de St. Pieters basiliek in Rome. Het kommentaar tijdens deze uitzending wordt gegeven door Hein ten Kortenaar. Het Internationaal Folkloristisch Danstheater o.l.v. Ferdinand van Altena in „Karnaval in Moldavië" op Ned. I om 17.45 uur. Roelant (Mathieu Carrière) sterft in de armen van zijn oom Karei de Grote (Georges Wilson). Amsterdam, daalt een engel uit de hemel neer om met een kni poog naar Vondel's Gijsbrecht iets te doen aan het verval van deze stad. Jasperina deJong speelt die engel en munt uit door glaszuivere zang. Als bis schop Gozewijn raakt Lex Goudsmit figuurlijk een beetje van de wijs. Zijn ondeugendhe den - waarvoor men maar een oogje moet toedoen - passen echter wel in de sfeer van dit spel. Zie ook elders in dit blad. Ned. 1.19.35 uur. Welkom thuis Berend Boudewijn ontvangt in „Welkom thuis" drie emigrante nechtparen uit Argentinië, Bra zilië en Canada, die tussen 1938 en 1952 uit Nederland zijn weg gegaan en niet meer zijn terug geweest. Deze echtparen zijn te gast bij de KRO en kunnen zodoende Kerst en de jaarwisse ling bij hun familie doorbren gen. Zij verlenen hun mede werking aan dit programma evenals Ramses Shaffy, Anita Meyer, Albert West, Dick Rien- stra en een combo onder leiding van Tony Eijk. Ned. II, 20.15 uur. Dakloze kinderen In „maandag loop ik toch weg" maken we kennis met de proble men van zuster Mathilde, die in Manilla op de Filippijnen voor tachtig dakloze kinderen zorgt. Het huis dat daar werd opge richt om dakloze kinderen op te vangen bestaat nu vier jaar. De 70 a 80 kinderen tussen 7 en 19 jaar zijn vaak slachtoffers van ouderlijke verwaarlozing, ou derlijke wreedheden of exploita tie door familieleden als ouders gestorven zijn. De film laat zien wat zuster Mathilde voor deze jongens doet. Ook mocht er ge-" filmd worden tijdens een zitting van de kinderrechter en werden ze toegelaten in de jeugdgevan genis waar jonge kinderen zit ten, die geen huis hebben. Ned. II, 21.55 uur. :;;y' Meester Bevers (Johnny Jordaan), Jan Wandelaar (Hugo Metsers) en Bout (Jan Blaaser) Howard Lang als kapitein Baines op de Charlotte Rhodes hier nog lachend, maar daar komt in „Hollands Glorie" snel verandering in. in de serie Onedin Lijn. ook wat nieuwe gedachten in ons midden zal leggen. Als hij begint is Ivo de Wijs op het andere net nog niet klaar. Daar heeft Seth rekening mee gehou den door in de eerste tien minu ten van zijn optreden met be kende Nederlanders over kerst mis te praten onder de titel „Tussen kribbe en kalkoen". Ned. I, 20.25 (20.35) uur. Hollands Glorie Jan Wandelaar en een aantal andere zeelieden worden door Kwel en Van Munster ontslagen. Zes weken later neemt Jan als stuurman genoegen met een baan als bootsman op de „Jon- geKlazientje" van kapitein Min- nema. Deze vervoert kaas van Amsterdam via de Azoren en de Bermuda naar Savannah, aan de oostkust van Noord-Ameri- ka. Hij gaat ook weer leren voor zijn diploma tweede stuurman grote vaart, waardoor hij Kwel dan niet meer nodig zal hebben. Met zijn nieuwe kapitein, een Groninger, kan hij goed op schieten. Zo goed zelfs dat deze in de bres springt met een re kest aan de voorzitter van de CHU-fractie in de Tweede Ka mer waarin hij wijst op onrecht vaardigheden in de wet op de zeedagen, waarvan Jan Wande laar de dupe is geworden. Ned. II, 21.50 uur. Radio Op Kerstavond zendt de KRO-radio de Kerstmis uit vanuit de kapel van de paters Dominicanen te Huissen (Gld) (Hilv. 1 van 23.00 tot 24.00 uur). Het is een Eucharistieviering met Nederlandse gezangen, waarin de voorgangers zijn Joop Essing o.p., Eric Rodenburg o.p. Ien André Lacaris o.p. De kloosterkantorij zingt samen met de gemeenschap o.l.v. Henk Jongerius. Organist is Arnoud Schiphorst o.p. Verder wordt muzikale medewerking verleend door Bep Annemarieke en Gregor Stordiau, die respectievelijk fluit, fagot en altviool spelen. The Academy of St. Martin in the fields en het King's College Choir. ook organist Thomas Trotter en de fluitist William Bennett op. Ned. I, 22.05 uur. Kerstconcert Op het programma van het Eu rovisie-Kerstconcert, dat tradi tiegetrouw door de NOS wordt verzorgd, staat dit jaar de Eer ste Symfonie van Gustav Mah ler, uitgevoerd door het Con certgebouworkest Bernard Hai- tink. De opname zal gelijktijdig via televisie en radio (hilv. 5) worden uitgezonden. Dit is mo^ gelijk omdat een synchronisatie apparaat ervoor zorgt, dat -de video- en geluidsweergave nauwgezet op elkaar zijn afge stemd. Mahler werd gekozen omdat het Amsterdamse Con certgebouw een Mahler-traditie heeft, die teruggaat naar 1902 toen Willem Mengelberg in Kre- feld de componist ontmoette, die daar voor het eerst zijn der de symfonie ten gehore bracht. Deze ontmoeting heeft een be slissende invloed gehad op het Concertgebouworkest. Ned. II, 15.00 uur. De Christenen Naast de gevestigde protestant se kerken ontstonden er tijdens de reformatie ook radikale sek ten, die zich plaatsten buiten de gevestigde orde en. die orde soms bestreden. Voorbeelden daarvan zijn de Wederdopers, de Mennonieten, de Quakers, de Congregationalisten en de Pil grim Fathers. Deze groepen werden vaak vervolgd en ge straft door verbranding, ont hoofding, verdrinking of gese ling. Hierom emigreerden velen naar Noord-Amerika, waar ze nieuwe gemeenschappen sticht- Ned. II, 17.32 uur. Wijn De verkoop van wijn vertoont zijn duidelijkste piek rond de feestdagen. „Horizon" besteedt daarom aandacht aan de berei ding van wijn. De basisprinci pes zijn hetzelfde gebleven, maar wetenschap en technolo gie hebben er meer vat op ge kregen, omdat de vraag naar goede wijn sterk stijgt. In het programma komen twee wijnge bieden aan de orde: Champagne en Bordeaux. Champagne werd gekozen omdat de produktieme- thode volstrekt afwijkt van alle andere wijnsoorten. Ned. II, 18.50 uur. Everest De BBC-documentaire over de beklimming van de Everest laat zien hoe vier mensen er in sla gen om de top te bereiken van de hoogste berg in de wereld. Bij deze beklimming vallen twee .doden. De leider van de groep heeft tijdens het klimmen zijn overwegingen en angsten aan een bandrecorder toevertrouwd. Samen met de gemaakte- beel den werd het hierdoor een schokkend avonturen-verhaal. Ned. II. 19.20 uur. Koot en Bie Koot en Bie zouden deze winter niets meer doen voor de VPRO, omdat zij druk bezig zijn een eigen film te maken. Een uitzon dering is echter nooit weg en die maakten zij graag voor het avondvullende „Gat van Neder land", dat anderhalf uur lang het net bezet houdt met typische bijdragen van mensen als, Ad 's Gravensande, Anton Haakman, Pieter Verhoeff, Jaap Drup steen en vele anderen. Ned. II, 21.10 uur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 2