Er zit een merkwaardige tegenstel ling tussen de sfeer waarin Jezus in Bethlehem geboren werd en de wijze waarop wij anno 1977 Jezus' geboortedag gedenken. Jezus werd geboren in een armoedige, koude stal, in een kribbe - voederbak voor dieren -, zo primitief als men zich maar denken kon. Een stal met een open deur, waardoor ieder kon komen die de kleine Jezus wilde aanbidden, of het nu ruwe herders waren of wijze en rijke mannen uit het oosten. In onze westerse samenleving denken we bij het woord kerstfeest echter veelal aan gezelligheid en huise lijkheid, aan extra fijn eten. Wij hebben op die dagen de neiging onze deur gesloten te houden en ons af te sluiten voor trieste zaken die ons op andere dagen sterk bezighouden en kunnen deprime ren: werkloosheid, honger in de wereld, gijzelingen, natuurrampen en politieke ruzies. We willen het kerstfeest graag zien als een pau ze, een beetje rust en geborgenheid in een woelige wereld; in die sfeer passen ook wollige beschouwingen over het „kindje in de kribbe". Als we ons alleen déürop concentreren lopen we het risico dat de 27e december een gapend gat wordt, want dan komt al het „gewone" weer op ons af - de wereld draait immers dóór. Het Kind in de krib be is er Qok op 27 december en alle andere dagen. Het roept ons op om rond die kribbe te gaan staan, net als Maria en Jozef, de herders en de wijzen. Dit Kind, wiens geboorte wij op kerst geden ken, is immers het nieuwe begin, het is de Redder van de wereld, onze wereld. De mensen rond de kribbe getuigden ervan in hün we reld, ze spraken de engelen na die gezegd hadden: „Eer komt toe aan God in de hoge hemel, en vrede op aarde aan de mensen die in Gods gunst staan". De mensen' rond de kribbe wisten het: dit kleine Kind in de voederbak is de Hoop van de wereld. Hoop, zoals Maria getuigde, met name voor de geringen en de hongerigen. Dat is dé zin van het kerstfeest. Dat geeft alle hoop, ook voor de wereld van nu. Het kerstgebeuren uitgebeeld door een groep kinderen in Frankrijk. (Foto AFP).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 21