Professioneel honkbal in Amerika kruising tussen profvoetbal en circus IMAF-Nederland naast BBN nieuwe organisatie gevechtsporten Win Remmerswaal: net onder Major League tennisser van het jaar maar grote geld naar Connors .SPORT ALKMAAR Win Remmers waal, werper in een professioneel honkbalteam, kan het Ameri kaanse baseball het best om schrijven als een kruising tussen profvoetbal en eircus. De organi satoren doen er alles soms tot in het absurde toe aan om publiek te trekken. Remmers waal: „Soms worden er voor de wedstrijd ballen uitgedeeld. Soms mag iedere vierde bezoeker gratis naar binnen. Van de wedstrijd wordt vaak een complete show gemaakt waaraan zowel spelers als scheidsrechter meedoen. Ik heb een keer gezien dat een scheidsrechter een gebroken slag knuppel oppakte en er een hele act mee opvoerde waarbij hij deed alsof bij met dat ding door stoken was. Het publiek vindt dat allemaal prachtig. Sport wordt in Amerika veel meer als een prettig tijdverdrijf gezien". Voor de toeschouwers mag er alles pret en lol zijn wat de klok slaat, voor de spelers kan het honkballen een behoorlijk vermoeiende bezigheid zijn. Dat komt niet zozeer door de lengte van een honkbalwed strijd als wel door de organisatie van de competitie. Gedurende het seizoen spelen de teams vrijwel iedere avond een wed strijd. De competitie bestaat uit niet min der dan honderdveertig wedstrijden. Daar voor moet uitgebreid gereisd worden voor uitwedstrijden, soms tien uur. Win Remmerswaal: „Af en toe heb je maar een uur of twee geslapen voor je aan de volgende wedstrijd begint. Maar het voor deel van honkbal is, dat je voor een heel korte periode tot een explosie moet komen. Bij voetbal moet je je twee keer vijfenveer tig minuten helemaal inzetten, bij honkbal kun je je concentreren op het korte mo ment dat je werkelijk actief bent. Verder is het vooral mentaal nogal een grote belasting. Dat is eigenlijk wat je het meest kan gaan opbreken. Halverwege de compe titie heb je meestal geen notie welke dag het is of in welke plaats je bent. Maar daar raak je ook aan gewend. Het eerste jaar dat ik professioneel speelde, was het zwaarste. Dan waren er momenten dat ik er geen gat meer in zag. Maar toen ging het wennen, is het me steeds meer gaan bevallen. Buiten de wedstrijd wordt er door wie dan ook niet over honkbal ge sproken. Je kunt als speler dan doen en laten wat je wilt. Tijdens het honkbalsei zoen is er geen training, dus buiten de wedstrijden heb je, als je niet hoeft te reizen, alle tijd om andere dingen te doen". Promotie Er zijn in Amerika zesentwintig betaalde honkbalorganisaties. Iedere organisatie heeft een soort piramidevormige opbouw: spelers uit teams in lagere afdelingen kunnen naar hogere promoveren De abso lute top is het team dat in de „major league" speelt, een soort eredivisie. Win Remmerswaal is drie jaar geleden in de A-klasse begonnen. Na twee jaar pro moveerde hij naar de AA-klasse, en na daar een half jaar vertoefd te hebben, kon hij naar de AAA-klasse, die rechtstreeks onder de „major league" staat. Bij een volgende promotie zou hij dus in de major league terecht kunnen komen. „Maar ik verwacht dat dat nog wel een jaar of twee gaat duren. De Amerikaanse honkbalorganisaties denken bij het aan trekken van nieuwe spelers wel een jaar of vijf vooruit. Ze gaan niet uit van wat je nu presteert, maar wat je over vijf jaar zou kunnen presteren, en of je goed genoeg bent om er in de tussentijd, het een en ander bij te leren. Waar ook op gelet wordt, is je karakter: of je ook mentaal het seizoen van het begin tot het einde kunt meedraaien". Universiteit Amerikaanse honkbalorganisaties betrek ken hun spelers niet alleen uit eigen kweek, er zijn ook speciale honkbaluni versiteiten waar het werpen en slaan een even grote plaats op het lesrooster in neemt als de gewone studie. Daar kunnen ook spelersaankopen gedaan worden. Het aardige is dat de club die in competitie onderaan is geëindigd het recht heeft om de eerste keus te maken uit het aanbod van universiteitshonkballers. Dit aankoopbeleid werkt dan ook sterk nivelle rend op de kracht van de afzonderlijke organisaties. Hoewel een nieuwe aankoop niet direct in het major leagueteam terecht zal komen, is er meestal wel sprake van een talent dat op de lange duur een versterking van het team betekent. Dat heeft weer tot gevolg dat er in Amerika geen club is, die voor een langere tijd kampioen blijft. „In ons land hebben Ajax en Feyenoord samen twintig jaar de dienst uitgemaakt. Zoiets kan in Amerika bij honkbal nooit gebeuren. Bovendien, de sport heeft zo'n karakter, dat een team meestal perioden heeft waarin steevast wordt gewonnen of verloren". Combineren Win Remmerswaal erkent dat hij, toen hij drie jaar geleden aan het professionele honkbal begon, eigenlijk niet wist waar hij terecht zou komen. „Op de eerste plaats vond ik het een geweldige sport. In Neder land had ik geen kans om verder te komen, want het niveau ligt lager en bovendien is hier sport en studie niet te combineren. Je moet altijd voor één van de twee kiezen, of topsport of studie. Wat dat betreft is het in Amerika heel wat beter geregeld. Daar kun je die twee wel laten samengaan. Het professionele honkbal is me verder goed bevallen vanwege de sfeer die er in de teams heerst. Een trainer zal nooit tegen je zeggen dat je dit of dat aan je werktech- niek moet veranderen, maar hij zal zoiets in een gesprek en passant laten vallen, en dan zit daar helemaal geen dwingend toon tje achter. Bovendien, de trainers zijn al tijd deskundig. En dan bedoel ik niet dat ze een speciale opleiding hebben gehad, maar dat ze zelf ook honkballer geweest zijn. Ze weten wat je voelt en doormaakt als je in het veld staat". (van onze sportredactie) VELP - De IMAF-Nederland is officieel. Naast de Budo Bond Nederland heeft de IMAF het verenigingsrecht verworven en aal midden januari bij het ministerie van CRM goedkeuring worden verzocht voor opleidingen assistenten en leraren. De IMAF, met ruim vierduisend leden, wil zich evenwel niet afzonderlijk opstellen ln> die zin dat de rest van de beoefenaars van gevechtsporten wordt genegeerd. Het be stuur wil zelfs overgaan tot het instellen van open Nederlandse kampioenschappen waaraan een ieder zal kunnen deelnemen. J. D. Schilder, zesde dan, is de man die zich tenslotte in het geheel niet meer kon verenigen met de gang van zaken in de Budo Bond Nederland. De Velpse sport schoolhouder Judokwai-Velop waar ook het bondsbureau van de IMAF is gevestigd stichtte de nieuwe landelijke organisatie waarvan de Haagse pionier Maurice van Nieuwenhuizen voorzitter is geworden. IMAF wat staat voor International Mar tial Arts Federation is rechtstreeks aan gesloten bij de Japanse, toonaangevende, federatie die zijn hoofdkwartier in Tokio heeft onder voorzitterschap van prins Na- ruhiko Higashikuni, lid van de Japanse keizerlijke familie. Vandaar ook dat de door dit hoofdkwartier van de IMAF uitge reikte certificaten voorzien zijn van het keizerlijke teken, de gouden chrysant. IMAF-Nederland is gerechtigd graduaties uit te reiken tot vierde dan. Voor hogere rangen gelden de bepalingen van voor dracht, informatie en motivering. Afgelopen zondag werden tijdens een fees telijke bijeenkomst in Velp vijftig interna tionale certificaten uitgereikt door ver schillende dan-graden voor judo, karate en jiu-jitsu. Karateleraar Kees v.d. Heuvel uit Zevenaar verkreeg de titel Renshi (vanaf vierde dan) en werd benoemd tot vijfde dan. Maurice van Nieuwenhuizen en Dick Schilder verkregen de titel Kyoshi, vanaf zesde dan. Een erkenning derhalve door het federatieve bestuur in Japan. Het ziet er naar uit dat de Budo Bond Nederland van de nieuwe organisatie gro te "concurrentie" zal krijgen. Verscheide ne leden van de Budo Bond Nederland kregen in Velp eveneens het certificaat van de IMAF uitgereikt Trouwens, uit het gehele land was een opvallende en grote belangstelling te bespeuren voor de IMAF. Het ministerie van CRM zal een grote rol moeten gaan spelen, en wel zeer binnen kort. CRM moet de eigen opleidingen goed keuren, eventuele subsidie verlenen, kor tom de IMAF erkennen als zelfstandige organisatie op het gebied van de gevecht sporten. Tot nu toe worden graden en diploma's van de IMAF niet erkend door de Budo Bond Nederland. Het pikante aan deze zaak is dat de IMAF-Japan de organi satie is die alle graden, certificaten en diploma's verleend, ook die van de BBN, zodat deze organisatie voordrachten moet doen via IMAF-Nederland, zijnde Dick Schilder die ooit tweede secretaris van de BBN was. Tot de leraren uit de BBN die van de EMAF hun internationale erkenning ver kregen behoren Van Noorden (Apeldoorn), Kleinhuis (Dieren), Monachimoff (Wagenin- gen), Kant (Spijkenisse), Schulte (Vaassen), Jurriens (Meppel), Geraedts (Cuyk), Kos- man (Winterswijk), v.d. Heuvel (Zevenaar) en een groot aantal assistenten en budo- ka's in judo, karate en jiu-jitsu. De IMAF-Nederland is een allesomvatten de organisatie voor de gevechtsporten met een eigen identiteit, opleidingen, graduatie- recht waarin ook plaats zal zijn voor on derdelen als Taekwon-Do, Kempo, Pen- tjak-Silat en andere vormen van gevecht- sport Een organisatie met ruim vierdui zend leden voorlopig die niet meer over het hoofd kan worden gezien, zeker niet als CRM de benodigde goedkeuringen heeft verleend. De cheque van Borg meldt een geringer hoewel, gering bedrag dan Jimmy Connors: meeste geld zonder een groot toernooi te hebben gewon- die van Connors. nen. met een uitgesproken poëtische aanleg, greep het laatste kampioenschap op de banen van Forest Hills met een zege van 2-6, 6-3, 7-6, 6-0 op Connors. Het was Vilas' 46ste achtereenvolgende overwinning op gravelbanen. In latere toernooien zou hij dat record in het open tennis tijdperk opvijzelen tot 51 gewonnen partijeD. Connors, die op Wimbledon de Britten had geschokt door niet in de parade van de kampioenen mee te lopen, wilde op Forest Hills de huldiging van zijn tegenstander niet meemaken en rende het stadion uit. Vilas verdiende 468.642 dollar aan prijzen geld in één jaar plus de 300.000 dollar-bo nus als winnaar van de Grand Prix. Dat geld zal hem begin januari tijdens de Grand Prix Masters worden overhandigd. Borg eindigde als derde op de lijst van verdiensten met 341.661 dollar, gevolgd door Hie Nastase, Dick Stockton, Brian Gottfried en Vitas Gerulaitis. Ver achter Evert op de dameslijst staat Martina Navratilova met 300.317 dollar, Wade met 258.746 dollar en Betty Stöve met 229.162 dollar. Billie Jean King hield aan haar comeback 193.149 dollar*ver. Opmerkelijk De vroegere Wimbledonkampioene Evonne Goolagong werd in het begin van het jaar moeder. Zij won tegen het einde van 1977 enkele grote toernooien en lijkt in staat om Evert de hegemonie in het damestennis te betwisten. Tracy Austin maakte met een plaats bij de laatste zestien op Wimbledon en als kwartfinalistè op Forest Hills een opmerkelijk debuut Zoals Tracy herinne ringen oproept aan de jonge Chris Evert, doet John McEnroe denken aan Jimmy Connors. Regelrecht vanuit de kwalificatie stootte hij door naar de halve finales van Wimbledon. Hij was de jongste tennisser uit de geschiedenis, die dat ooit presteerde. Om te bewijzen dat hij een eendagsvlieg is, drong hij op Forest Hills door tot de vierde ronde. Chris Evert torenhoog in verdiensten boven de concurrentie. NEW YORK Hoewel 1977 in vele opzichten het jaar van Betty Stöve genoemd zou kunnen wor den, blijkt uit een blik op de lijst van verdiensten dat Jimmy Con nors en Chris Evert ook dit jaar hebben beheerst. Bij elkaar ver diende het tweetal, dat alle ge ruchten ten spijt toch niet met elkaar getrouwd blijkt te zijn, een kleine drie miljoen gulden. Voor zijn verbazingwekkende winstsom van 822.657 ddUar behoefde Connors geen enkele van de grote toernooien op zijn naam te brengen. Als men denkt in termen van sportieve prestaties zou de titel .tennis ser van het jaar' veeleer toekomen aan de Zweed Björn Borg, de Argentijn Guillermo Vilas en de achttienjarige Amerikaan John McEnroe. Chris Evert behaalde de over winning in negen Amerikaanse toernooien, waarbij inbegrepen haar derde titel in Forest rfills en bleef 113 partijen lang ongeslagen op gravelbanen. Haar inkom sten bedroegen niet minder dan 503.134 dollar. Desondanks ging de grootste be langstelling dit jaar uit naar Virginia Wa de, die de titel van het honderdjarig Wim bledon veroverde ten koste van Betty Sto ve. Daarnaast was er het fenomeen Tracy Austin, een meisje van veertien, dat enkele van de topspeelsters versloeg. Borg was briljant tijdens zijn zege met 6-4, 3-6, 6-3, 3-6, 8-6 op Vitas Gerulaitis in de halve finales van Wimbledon en met zijn zege van 3-6, 6-2, 6-1, 5-7, 6-4 in de finale op Connors De Zweed was eerste geplaatst voor Forest Hills. Wellicht zou hij ook die titel hebben veroverd, als een pijnlijke schouder hem niet tot opgave had gedwon gen in de vierde ronde. Record Vilas, een vijfentwintigjarige Argentijn Wim Remmerswaal. in zijn ..Nederlandse tijd". Hij zit nu al in Amerika pal onder de hoogste klasse.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11