Handhaven koopkracht en werkgelegenheid Tien keer limet vliegtuig in vrije val van 900 meter QmU&QoMant Vondelings boosheid Vondeling had moeite met opening Kamerdebat Treinkaartjes straks per computer Man bekent na weken poging tot moord op eigen vrouw Houdt minister advies tegen over middenschool? BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 DECEMBER 1977 GRONINGER ASTRONAUT OCKELS: De 31-jarige Wubbo Ockels (tweede van rechts) met de drie andere gekozen Europese astronauten. Van links af de 33-jarige Zwitser Claude Nicollier, de 36-jarige Duitser Uit Merbold, Wubbo Ockels en de 31 -jarige Italiaan Franco Malerba. GRONINGEN (ANP) „Het zou toch wel een enorme teleurstelling zijn ge weest, als ik nu toch was afgevallen. Ik was namelijk optimistisch en had het idee, dat het niet mis kon gaan, maar dat kleine beetje onzekerheid dat je toch overhoudt, wordt kort voor de uitslag net als bij een examen opeens erg groot". Aldus de 31-jarige Gronin ger kernfysicus Wubbo Ockels, die in Parijs te horen gekregen heeft, dat hij behoort tot de laatste vier kandidaten, van wie er twee geselecteerd worden voor een vlucht vermoedelijk in 1980 in een Europees ruimtelaboratorium. De Groninger astronaut, werkzaam bij het kernfysisch versnellerinstituut van de rijksuniversiteit te Groningen (hij hoopt het komend voorjaar nog te pro moveren) heeft inmiddels een plakboek aangelegd waarin hij illustratiemate riaal van de verschillende proeven foto grafeerde. Zo toont hij bijvoorbeeld fo to's die van hem gemaakt werden, toen zijn nierfunctie werd getest. Voor deze proef kreeg hij een radio-actief jodium ingespoten, waarna met behulp van röntgenfoto's zichtbaar werd dat de jo dium de nieren bereikte en vandaar tenslotte de blaas. Er werden in totaal, 32 röntgenfoto's gemaakt. Op een van deze foto's werd het enige „mankement" blootgesteld dat deze Groninger heeft: een scheef groeiende verstandskies, die er vermoe delijk wel uitgehaald zal worden voor dat de laatste opleiding begint. De proeven en tests waaraan Ockels moet deelnemen, hadden een zeer ui teenlopend karakter. Zo moest hij voor proeven met betrekking tot de gewicht loosheid met een stuntvliegtuigje de lucht in, waarbij door een enorme „val" van het vliegtuig (van 1500 naar 600 meter) een situatie van gewichtloosheid werd gecreëerd. Ockels moest die test tien keer ondergaan: vijf keer met de ogen open, vijf keer met de ogen dicht. Ook de start van de Space Lab werd gesimuleerd, nagespeeld. Het ging erom te kijken of de kandidaat bewusteloos raakte. „Ik lag in een centrifuge, die werd rondgedraaid. Je kon niet naar buiten kijken en daardoor voelde je ook niet dat je draaide. Je werd alleen héél zwaar. De eerste keer werd de start gesimuleerd. De tweede dag de terug keer in de dampkring. Een derde keer werd de proef nog eens zittend gedaan". De nu overgebleven kandidaten gaan half januari in opleiding. Die opleiding heeft plaats in Keulen, Bremen, Noord- wijk en Houston. Eind april is de oplei ding achter de rug en zullen drie astro nauten in dienst treden van de ESA. Wubbo Ockels hoopt er ook dan weer bij te zijn. fCaarsenverkoop blijft gelijk TILBURG (ANP) - De kaar senverkoop in ons land is dit jaar niet gestegen, maar gelijk- 5." (gebleven aan die van vorig jaar. Volgens de Nederlandse Vereniging van Fabrikanten in de Kaarsenindustrie te Tilburg (waarbij 22 fabrikanten zijn (aangesloten), is er dit jaar voor [ongeveer 55 miljoen gulden aan kaarsen aangeschaft. Dat bete- [kent gemiddeld 38 kaarsen per *n. kaarsenmakers zijn nogal Tontrust over de weer toene- ïende invoer van kaarsen. In >75 was dat 41 procent, vorig tr daalde dat even naar 38 icent, maar dit jaar liep de ivoer weer op-tot 40 procent, import-kaarsen (vooral uit Oost-Duitsland en van mindere kwaliteit), worden verkocht te lgen prijzen waarvoor ze in Ne- dUjlderland niet meer kunnen wor- ^iden gemaakt, vanwege de hoge jloonkosten. In het kaarsenverbruik heeft zich dit jaar wel een lichte ver schuiving voorgedaan. De vraag naar robuuste stompkaarsen heeft plaats gemaakt voor de vraag naar slanke, gotische i kaarsen. De kleuren die het meest in trek zijn blijven rood, olijfgroen, mokka, crème en wit. Opvallend is dat de enige jaren geleden zo veel verkochte oran je kaars vrijwel geheel is ver dwenen, aldus de kaarsenfabri kanten. gD'66 vraagt ■lastenverlich ting bedrijfsleven "^DEN HAAG - De Tweede-Ka- merleden Engwirda en Brink horst (D'66) hebben aan de mi- .nisters Van Aardenne (econo- JJJJJ mische zaken) en Andriessen (financiën) gevraagd bepaalde belastingfaciliteiten te verle- Ha^jnen aan het Nederlandse be drijfsleven. Aanleiding tot dit verzoek is een brief van de Belgische overheid aan het Belgische bedrijfsleven waarin lastenverlichting voor de ondernemers wordt aangekon digd. De kamerleden vragen of zich af of deze Belgische beslis sing bevorderlijk is voor de con currentieverhoudingen binnen de Europese Gemeenschap. Zij verzoeken de heren Van Aar denne en Andriessen met hun Belgische collega's over deze kwestie te gaan praten. De kamerleden vragen de be windslieden of zij bereid zijn, in afwachting van de resultaten van die gesprekken, ook het Ne derlandse bedrijfsleven zulke faciliteiten te verlenen. Turk in gracht gegooid: Eis 3 1/2 jaar AMSTERDAM (ANP) - De of ficier van justitie bij de recht bank in Amsterdam heeft giste ren straffen tot drie en een half jaar geëist tegen vijf jongelui die de dood van de 44-jarige Turkse gastarbeider Ibrahim Uysal op hun geweten hebben. De Turk werd op 9 september bij wijze „van grap" over een brugleuning in de Amsterdamse Singelgracht gegooid. Hij ver dronk nadat enige voorbijgan gers hem vergeefs waren nage sprongen. Hij liet in Turkije een vrouw en vier kinderen na. Dat Uysal niet zou kunnen zwemmen was bij de vijf ver dachten niet opgekomen. „Die moet de gracht in" had hoofd verdachte Jacob van U. (20) ge dacht toen hij de kleine Turk zag lopen. Geholpen door zijn evenoude maat Joseph L. voeg de hij de daad bij het woord, aangemoedigd door de overige drie. Eén hunner probeerde nog een reddingsladder van de brug los te maken toen hij in de gaten kreeg dat Uysal dreigde te verdrinken. Toen hij voorbij gangers zag komen, ging ook hij aan de haal. Het gebeuren staat niet op zich zelf. Tenminste drie andere ar geloze voetgangers werden dit jaar door baldadige jongelui in het water gegooid. Steeds waren er een of meer van het gisteren voor de rechtbank verschijnen de vijftal bij betrokken. Jacob U. was er vrijwel altijd bij. Te gen hem werd dan ook drie en een half jaar geëist, Joseph L. hoorde drie jaar tegen zich ei sen. Tegen twee anderen werd vier maanden en tegen de vijfde een jaar geëist. De uitspraak is op 5 januari. VOORZITTER Vondeling van de Tweede Kamer heeft gisteren wat moeilijkheden met zichzelf gehad. We hebben dat al meer mee gemaakt en steeds bleek, dat de Heer Vonder ng er achteraf beter aan had gedaan zijn mond te houden. Ditmaal had hij eigenlijk geen vergadering van de Tweede Kamer willen laten houden (hoewel de Commissie voor Sociale Zaken er nadrukkelijk om had gevraagd), omdat het nieuwe kabinet zich nog niet had gepresenteerd. Pas als het debat over de regeringsverklaring heeft plaats gevonden, aldus Vondelings redenering, kan blijken of het kabinet over „voldoende steun" in de Kamer beschikt. Helemaal gepikeerd was de Kamerpresident over het feit, dat de „primeur" van het debat met een nieuwe minister niet in de Tweede, maar in de Eerste Kamer had plaatsge vonden. Daar immers had de nieuwe minister van Finan ciën, mr. Andriessen, dinsdag de belastingmaatregelen voor .1978 verdedigd. Vondeling sprak in dit verband van bijna een „ongeschre ven wet", die een nieuw kabinet verplicht zich allereerst met een regeringsverklaring aan de Tweede Kamer te ppresenteren. Niemand zal hem deze stelling bestrijden: een dergelijke procedure is sinds jaar en dag goed gebruikt in Nederland. Maar Vondeling heeft twee zaken vergeten. Hij ging volledig voorbij aan het feit, dat het initiatief om het kamerdebat te houden uit de Kamer zelf is gekomen: n.l. de kamercommissie voor Sociale Zaken, die er in meerderheid vóór was. De Voorzitter van de Kamer heeft quahtate qua toegang tot alle commissievergaderingen. Daar had hij veel beter zijn bezwaren kunnen inbrengen. Met zijn betoog, dat leek op het requisitoir van een Officier van Justitie, wekte hij de indruk dat minister Albeda ten onrechte achter de regeringstafel zat om een wetsontwerp te verdedigen, dat op 1 januari 1978 kracht van wet moet bezitten. Op Vondelings verhaal valt feitelijk weinig aan te merken. Maar het houden van het betoog door Vondeling in zijn kwaliteit als Voorzitter van de Kamer werd daardoor niet gerechtvaardigd. Het is kennelijk nooit goed. Of de wetgeving duurt te lang, of - zoals nu - de Kamer handelt te snel. Staatkundige gebruiken zijn er evenwel om, als het landsbelang dat noodzakelijk maakt, van af te wijken. En dat is gisteren - ondanks Vondeling - terecht geschied. „PARLEMENTAIRE REGELS WORDEN GESCHONDEN" Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. A. Vondeling, heeft gisteren aan het begin van de vergadering gezegd dat het hem moeite kost de vergadering te openen. Hij was namelijk van oordeel dat de Tweede Kamer op het punt stond om parlementaire regels te schenden. Het is namelijk sinds jaar en dag gebruik om in de eerste ontmoeting tussen Kamer en ka binet in het openbaar te toetsen of de vlag waaronder het nieu we kabinet gaat varen door de Kamermeerderheid wordt er kend. Gisteren echter werd al leen een debat gehouden over het wetje tot beheersing van de niet-CAO-inkomens. Kamervoorzitter Vondeling wees erop, dat deze week al ministers zijn opgetreden in de Eerste Kamer hoewel het voor keursrecht altijd, en terecht, aan de Tweede Kamer wordt gegund. Of de ministers en het nieuwe kabinet, waarvan zij deel uitmaken, er terecht op mo gen bogen dat zij „in voldoende mate steun in de volksvertegen woordiging zullen ondervinden" is nog niet gebleken en zal pas blijken tijdens het debat over de regeringsverklaring die op 16 januari zal worden afgelegd. „Onze leefregel is", aldus dr. Vondeling, „een kabinet heeft het vertrouwen van de Kamer zolang niet het tegendeel is ge bleken. Die stelling geldt ook vandaag. Minister Albeda (So ciale Zaken) draagt als het ware het hele nieuwe kabinet hier voor uw eerste ontmoeting op zijn schouders binnen. Vandaag al vertegenwoordigt hij het ka binet. Ik denk niet dat het de bedoeling van de Kamer noch van de regering is om deze voor stelling als een soort probeersel van het kabinet in een verre provincieplaats te beschouwen". Daarom hoopte Kamervoorzit ter Vondeling dat slechts voor één keer van de parlementaire regels zou worden afgeweken en dat voortaan eerst de regerings verklaring van het nieuwe kabi net wordt afgewacht alvorens het parlement over andere za ken met het kabinet in discussie treedt. AUTOMATISERING BIJ NS UTRECHT (ANP) Bij vierhonderd loketten van de Spoor wegen wordt over een periode van vier jaren de kaartver koop ge-automatiseerd. Loketcomputers zullen de verouder de apparatuur vervangen. Deze automatisering en die van onder meer de dienstre geling van p'ersoneel en ma terieel, aktiviteiten op de ver- keersleidingsposten e.d. brengen tot 1982 een vermin dering van 250 arbeidsplaat sen met zich mee, aldus de Nederlandse Spoorwegen. Een en ander is vastgelegd in een zogenaamde contouren schets, die nog met de On dernemingsraad van NS en de vakbonden bestudeerd moet worden. Het totale pro ject gaat 35 miljoen gulden kosten. Alleen al door automatise ring van de kaartverkoop op de stations zullen honderd administratieve banen ver dwijnen. De andere 150 ba nen vervallen bij diverse on derdelen van het bedrijf, on der meer ook bij de informa tiediensten op de stations. Van de 400 loketcomputers, die tot 19Ó2 worden geplaat st, zullen er dertig recht streeks op de centrale com puter in Utrecht aangesloten zijn. Daardoor kunnen direkt buitenlandse reizen gereser veerd worden. Blokken- automaat (Van een onzer verslagge vers) HOOGHALEN - De voor al de laatste jaren sterk gestegen inbouw van open haarden en de daardoor ge stegen behoefte aan brand hout heeft geleid tot de eerste openhaard blokke- nautomaat in Nederland. Ze staat aan het einde van de wandelroute door de Staatsbossen bij Hoogha len en is het „geesteskind" van ir. A. C. A. Kuhn van Staatsbosbeheer. Na het inwerpen van enke le guldens, al naar gelang de gewenste hoeveelheid blokken en het openen van eën van de zestien vakken kan de wandelaar zijn houtblokken achter in de auto laden. Volgens ir. Kuhn is het niet.de bedoe ling meer van deze automa ten te plaatsen. „Deze auto maat moet men zien als een stukje service jegens de wandelaars. Als ze dat wil len kunnen ze wat produk- ten mee naar huis nemen die uit deze bossen afkom stig zijn". Ans Das exposeert van 27 de cember t/m 19 januari aquarel len bij Kon. B. van Mentz BV, Paviljoensgracht 20 Den Haag. Experiment met looproutes naar school ROTTERDAM (ANP) Om de gang van kinderen naar school veiliger te maken, heeft Rotter dam looproutes naar twee schoolgebouwen in het zuide lijk stadsgedeelte uitgezet. Het gaat hier om een experiment, dat volgens de verkeersdienst van de Maasstad voor het eerst in Nederland wordt uitgevoerd. De routes zijn door ronde witte stippen aangegeven. Waar over- gestoken moet worden zijn witte )r t rechthoeken aangebracht. Al leen daar mag worden overge- -r stoken. De routes zijn uitgezet "v in een straal van vijfhonderd *3 meter rond het schoolgebouw naar de gebieden waar de mees- -- te kinderen wonen. 5 De nieuwe maatregel betekent niet, aldus een woordvoerder van de verkeersdienst, dat de kinderen zonder op te letten hun weg naar en van school kunnen maken. Ze zullen bij het oversteken goed moeten blijven uitkijken. De uitgezette routes kunnen volgens hem echter wel bijdragen tot de verhoging van de verkeersveiligheid, omdat als iedereen er zich aan houdt niet meer lukraak wordt overgestoken. Als het experi ment bevredigende resultaten oplevert, overweegt de gemeen te bij meerdere scholen dergelij ke routes uit te zetten. Het idee is afkomstig uit West-Duitsland. Over de resultaten van deze be schermingsmaatregel daar is nog weinig bekend. DORDRECHT ANP - De rijk spolitie te Dordrecht heeft na langdurige verhoren klaarheid kunnen brengen in de poging tot moord op 28 november van de vrouw van de technisch ma nager O. Deze had, naar hij oorspronke lijk verklaard had, twee man nen gehuurd om zich van zijn vrouw te kunnen ontdoen. De mannen zouden haar, nadat zij bewusteloos geraakt was, in het water hebben geduwd. O. zelf zou daarna medelijden gekre gen hebben en haar nog op tijd uit het water hebben kunnen, 'halen. Thans is gebleken, dat de man zelf zijn vrouw in het water gegooid heeft. De vrouw kwam door het koude water bij en moest ontdekken, dat zij door haar eigen man eruit geholpen werd, die „toevallig ter plaatse was". De rol van de twee mannen, die O. gehuurd had, is volgens de rijkspolitie beperkt gebleven tot het bewusteloos afleveren van de vrouw aan haar man. In verband met deze zaak is nog een man gearresteerd. Deze zou O. in contact gebracht hebben met de twee ontvoerders. De vier zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van Justitie te Dordrecht Kabinet Van Agt in Catshuis door onbekenden waren dichtgeketend. Het opschrift „Van Agt eruit" noch de kettingen hielpen echter iets. Van Agt was er met zijn vijftien ministers toch op tijd in. METAALBONDEN IN EERSTE OVERLEG: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De vakbonden in de metaalindus trie verlangen handhaving van de koopkracht, een onverminderde werkgelegenheid in hun be drijfstak en opname van het hoger personeel in de c.a.o. Zij hebben dit de werkgevers gisteren duidelijk gemaakt in het eerste gesprek over een nieuwe c.a.o. voor de groot-metaal. De onderhan delingen zullen op 11 januari worden voortgezet Het eerste gesprek, dat gistermiddag in de Raad van Overleg voor de Metaalnijverheid (ROM) plaats vond, had nog slechts een oriënterend ka rakter omdat de vakbonden pas kort voor het begin hun eisenpakket hadden ingediend. Volstaan werd dan ook met het vragen en geven van toelichtingen op dat pakket. Het werd gisteren trouwens al wel duidelijk dat de eis van handha ving van de werkgelegenheid, vast te leggen in een arbeidsplaatsen-overeenkomst (R.P.O.) het grote probleem zal worden tijdens de komende onder handelingen. De metaalwerkgevers, hebben onlangs reeds ge zegd niets van zo'n overeenkomst te moeten heb ben. In die overeenkomst moet volgens de bonden als hoofdzaak staan, dat in beginsel geen mensen mogen worden ontslagen in de metaalnijverheid en dat openvallende plaatsen allemaal weer moe ten worden vervuld. De werkgevers willen deze garantie niet geven, zij willen in geval van tegen slagen zelf uitmaken hoe groot het werknemersbe stand kan blijven. De vakbonden zijn realistisch genoeg te onderkennen dat zich problemen kun nen gaan voordoen en dat wellicht een individuele onderneming ontheffing van het ontslagverbod moet kunnen krijgen. Maar de vakbonden willen dan wel haarfijn weten of ontslagen nodig zijn en of er nog mogelijkheden zijn om afvloeiingen te voorkomen of te beperken. De leden van de vakbonden zijn zo nódig bereid een deel van hun loon (maximaal 1,5 procent) af te staan om in de kosten daarvan bij te dragen. Vliegverkeer niet gehinderd door acties in Frankrijk SCHIPHOL (ANP) - De drie Nederlandse luchtvaartmaat schappijen KLM, Martinair en Transavia hebben gisteren geen hinder ondervonden van de stiptheidsacties van de Franse verkeersleiders. Transavia had slechts twee kor te vertragingen ondervonden. Bij KLM en Martinair gingen de vluchten naar de Spaanse zon, die via het Franse luchtruim lopen, zonder vertragingen van Schiphol weg. De stiptheidsactie van de Franse verkeersleiders is gisteren begonnen én zal vol gens de aankondiging tot 5 ja nuari duren. VRAGEN VAN PvdA: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-Tweede Kamerleden Konings en Van Ooijen willen van minister Pais van onderwijs weten waarom hij (zoals wij gisteren hebben bericht) een stokje heeft gestoken voor de publikatie van een advies van de innovatiecommissie middenschool. De oppositie is verbaasd en bezorgd over de beslissing van de bewindsman om dit advies voorlopig geheim te houden. In schriftelijke vragen aan de WD-minister wijzen de kamerleden erop, dat de innovatiecommissie een onafhankelijk adviesorgaan is, waarvan de adviezen en rapporten tot nu toe altijd zo snel mogelijk in de openbaarheid werden gebracht. In PvdA-kring gaat men er vooralsnog van uit, dat de minister, wiens partij niets van de middenschool moet hebben, in paniek heeft gehandeld. Gezegd werd, dat als hij hier een gewoonte van gaat maken van een kwalijke ontwikkeling kan worden gesproken. De onafhankelijkheid van de commissie zou dan ernstig worden apppptast. Kalma (Vervolg van de voorpagina) Het PSP-Kamerlid Van der Lek reageerde gisteravond zeer hef tig op de beslissing van de pro cureur-generaal in de zaak-Kal- ma. „Het is toch te gekdat iemand kan worden geloosd op grond van het argument dat col lega's hem niet meer zien zitten. Dat is een volstrekte omkering van de bewijslast". Volgens Van der Lek is hier wel degelijk de vrijheid van meningsuiting in het geding. „De procureur-gene raal spreekt dit tegen, maar dat is een ontzettende truc". Diep verontwaardigd toonde Van der Lek zich over het argu ment van de procureur-generaal dat Kalma's collega's het niet verantwoord achten om Kalma gegevens te. verschaffen over terroristische activiteiten. „Hier mee wordt de suggestie gewekt, dat Kalma zou sympathiseren met.terroristen. Dat is een onge looflijke versimpeling. Het is ui terst kwalijk dat de procureur- generaal dit argument fn zijn brief overneemt", aldus Van der Lek. „En als er binnen het korps wordt gezegd „hij eruit of ik", dan vindt ik dat de leiding maar moet zeggen: ga jij dan maar". Volgens de procureur-generaal bestaat er bij de commissaris van de gezamenlijke recherche- afdelingen en de commissaris van de zeden- en kinderpolitie en bij het overgrote deel van de leden zo niet alle leden van het executieve deel van de ze den- en kinderpolitie het voor nemen om indien Kalma op zijn huidige post wordt gehand haafd, ontslag te nemen of over plaatsing aan te vragen. De kans is groot dat bij het aanblij ven van Kalma de Rotterdamse politie twee leiders van de re cherche zal verliezen en de ze- den- en kinderpolitie zal worden ontmanteld. De procureur-generaal zegt de in het geding zijnde belangen van Kalma zorgvuldig te hebben overwogen. Hij heeft evenwel in aanmerking moeten nemen dat Kalma binnen de recherche en vreemdelingendienst in een geï soleerde positie is komen te ver keren en dat hij daartoe in be langrijke mate zelf heeft bijge dragen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9