armondse raad zwicht voor ministeriële dwang Interscholair sporttoernooi in Katwijk Wethouder pleit voor woonwagen standplaatsen LEIDSE WANDELKRING BLIJFT VOORTBESTAAN De Algemene verliest van koploper PAMS UNSTWERK IN KLINKENBERGPOLDER ïïVieuw succes }oor Leidse 9 Everly Brothers POHLKAMP (GNL) PLEIT VOOR KINDERBOERDERIJ IN LEIDSCHENDAM rAP/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 DECEMBER 1977 PAGINA 5 Van een onzer verslag gevers) VARMOND - De Ne- er kindse Spoorwegen linnen op korte ter- lijn beginnen met de ouw van het kunst- ;rk in de Klinken- jrgpolder. De ongelijk- loerse kruising (kunst werk) vormde de laatste •ière voor de aanleg de Schiphollijn tus- DenHaag en Am- >rdam. De Warmondse leenteraad besloot .teravond om de onge le strijd tegen de Ne- -landse Spoorwegen te geven. Het college burgemeester en :thouders ontving de ,cht om een voor- 'idingsbesluit uit te ;ren, teneinde de eer genomen besluiten ;en het kunstwerk in Warmondse polder te :rzien. De raadsleden -bonden één voor- Ie aan het raads- iluit; de N.S. moet af- itaaüen van een schade- :laim tegen de gemeen- Warmond en de nade le financiële gevolgen het tijdverlies voor rekening nemen, •gemeester W. F. de Vreeze gisteravond al mededelen lat de NS bereid is om van ui schadeclaim af te zien. Uit eerder gevoerd gesprek NS-directeur De Jong leek dat dit mogelijk was, ien de raad uiterlijk op 22 imber het gewenste besluit nemen. Het gedeelte van Ie Schiphollijn dat in War- ind wordt aangelegd is het irt van het hele project, ignatie in de bouw heeft tot na toe een verlies van tussen I Jde2en 4 miljoen gulden opge- I leve rd. 'De discussie over de ongelijk vloerse kruising van de Schip hollijn en het trajact Haarlem- Leiden is enige jaren geleden op gang gekomen. Met het mi nisterie van Verkeer en Water staat ontstond een afspraak waar de gemeente Warmond toezegging op extra ge- luidwerende voorzieningen aan overhield, ter waarde van 4,5 miljoen gulden. Warmond ouds beloofde geen bezwaren te ma ken tegen het geprojecteerde kunstwerk en in de loop van i 1977 een bouwvergunning af Het kunstwerk in de Klinkenbergpolder te geven aan Articon BV, de uitvoerder. Enkele dagen nadat een ver klaring van geen bezwaar was aangevraagd bij de provincia le overheid, verklaarde de raad in oktober 1977 het be zwaarschrift van de actiegroep Schiphollijn gegrond. De actie groep stelde in haar bezwaar schrift „dat de alternatieven onvoldoende waren bestu deerd. Maak het viaduct maar bij Leiden, dit is door de lage snelheid van de treinen bij het station nauwelijks gevaarlij ker", zo luidde het commen taar. Paniek In Den Haag brak de paniek uit. Nederlandse Spoorwegen eii het ministerie zagen zich geplaatst voor het begin van een slepende affaire die de realisatie van de Schiphollijn jaren kon vertragen, wat een grote verliespost zou inhouden voor het miljoenenproject Drs. Tj. Westerterp, destijds minister van Verkeer en Wa terstaat kwam de zaak per soonlijk bepleiten in de War mondse zaak. „Als de gemeen teraad zijn mening niet herziet zal het rijk alle middelen aan wenden om de aanleg van de Schiphollijn toch mogelijk te maken. Desnoods wordt War mond middels een civiele pro cedure of een ministeriële be schikking gedwongen om een bouwvergunning af te geven", zo stelde de oud-minister. Burgemeester De Vreeze gaf de progressieve en liberale raadsleden in overweging om het ingenomen standpunt te herzien. „Progressief War mond" weigerde dit en de WD-fractie zag geen kans dit te doen voor de fatale datum, waarop het herziende bestem mingsplan van kracht werd. De 2 liberale raadsleden ble ken sleutelfiguren te zijn. Met behulp van de heer G. Pauli en mevrouw H. Verbeek zou de CDA-meerderheid het ge vaar nog bijtijds hebben kun nen keren. Enkele weken gele den gaf de minister te kennen niet te zullen aarzelen om een bouwvergunning af te dwin gen. Aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland werden vra gen gesteld door Statenleden, waarin de gemeente Warmond beschuldigd werd van „onbe hoorlijk bestuur". Een schade claim van de NS hing de ge meente eveneens boven het WD-fractievoorzitter Pauli bleek ook gisteravond de cru ciale figuur. Met een lijkbleek gezicht las hij een verklaring voor namens zijn fractie. „We zien geen aanleiding het be zwaarschrift ongegrond te ver klaren. De argumenten van de NS wegen niet op tegen die van de actiegroep. Naar aan leiding van de geuite dreige menten, stellen wij toch voor om toe te geven aan de eisen van de Nederlandse Spoorwe gen. „De NS bouwt toch wat en hoe ze willen. Een eventue le schadeclaim brengt de ge meente Warmond in een on mogelijke financiële positie. Wij durven de verantwoording niet aan", aldus de heer Pauli De heer Pauli verklaarde voorts dat zijn fractie tot dit standpunt is gekomen na het inwinnen van juridisch advies bij verschillende deskundigen. „We hebben geen principële redenen om op het genomen besluit terug te komen". „Progressief Warmond" bleef zich verzetten tegen het voor- bereidingsbesluit. „Op grond van financiële overwegingen worden de belangen van de Warmondse bevolking prijsge geven. In plaats van financiële gevolgen, zijn we nu opge scheept met een monsterlijk spoorwegviaduct", zo stelde de heer A. J. Heemskerk. WARMOND - Wethouder Van der Zalm beeft er gisteravond tijdens de raadsvergadering op aangedrongen in de plannen voor Lommerlust twee woon wagenstandplaatsen op te ne men. Volgens de gemeenschap pelijke regeling moet Warmond twee standplaatsen voor woon wagens creëren. Na veel passen en meten is gebleken dat deze niet in de dorpskom kunnen worden aangelegd. Burgemeester De Vreeze stelde voor twee woningen beschik baar te stellen voor degenen die graag hun woonwagen willen verlaten. De wethouder achtte dit gebaar onvoldoende. Ui teindelijk werd besloten het plan Lommerlust voorlopig on gewijzigd te laten en nog eens te bezien of er toch ruimte te vinden is zonder de in het plan opgenomen groenvoorzieningen aan te tasten. Naar aanleiding van het ont- werp-besluit van gedeputeerde staten betreffende de autotoela- geregeling voor burgemeesters in Zuid-Holland diende wethou der Van der Zalm een motie in. Hij noemde een dergelijke rege ling uit de tijd. Hij vond dat de wedden van burgemeester van dien aard zijn dat het vervoer binnen de gemeente per auto niet apart hoeft te worden ver goed. Alleen de leden van Pro gressief Warmond konden zich achter demotie stellen. Het CDA en de WD stemden tegen. De raad ging tenslotte akkoord met de verkoop van een deel van de voormalige gemeente werkplaats aan de heer C. Ko men. Deze Warmonder wil zijn, nu aan de Dorpsstraat gevestig de, bloemenmagazijn en woning verplaatsen naar de Herenweg. LEIDEN Het bestuur van de wandelkring Leiden doet verwoede pogingen de wandelkring „in leven te houden". De leden worden opgeroe pen hun contributie te blijven storten, xodat de wandelkring op eigen boutje haar werkzaamhe den kan voortzetten. Enige tijd geleden heeft de Koninklijke Neder landse Bond voor Lichamelijke Opvoeding be paald dat de Leidse Wandelkring zou worden opgeheven. De leden van de wandelkring zijn niet gehoord, alvorens de beslissing werd genomen. Het bestuur van de wandelkring is nogal verbol gen over deze gang van zaken. Het roept de leden op de Leidse Wandelkring te blijven steunen zodat zij als ongebonden vereniging kan blijven voortbestaan. Volgens de heer J. P. Woordes van de Leidse Wandelkring zou de KNBLO twaalf grieven geuit hebben tegen het bestuur van de vereniging. „Het gekke is alleen dat de KNBLO deze verwijten nooit schriftelijk aan haar leden heeft willen bekendmaken", aldus de heer Woordes. Volgens de perschef van de KNBLO, drs. E. van der Velde, zouden de moeilijkheden enkele jaren geleden reeds zijn ontstaan toen twaalf andere wandelkringen kritiek hadden op hun Leidse collega, die volgens hen zich nauwelijks aan gemaakte afspraken hield en bepaalde verenigin gen nog wel eens in de kou liet staan. „Een trieste affaire", aldus de heer Van der Velde, „wij zouden het als hoofdbestuur toejuichen indien de Leidenaars een beetje gas zouden terugnemen en hun al te koppige houding ten aanzien van alge mene landelijke bepalingen zou laten varen." Intern heeft de Leidse wandelkring nogal in de 'moeilijkheden gezeten. Er werd daarom een paar jaar geleden een waarnemend bestuur gevormd, dat slechts op de schouders van twee man kwam te rusten. De heer Woordes was daar één van. Soms droeg de vereniging dan ook het karakter van een „one-manshow", wat door de andere landelijke wandelkringen niet altijd in dank kon worden afgenomen. „Ik beschouw de heer Woordes nog steeds als een van Nederlandse grootste wandelaars en daarom bestreur ik het ook, dat de zaak zo lang moet blijven doorsudderen. De Leidse wandelkring draait nu volledig autonoom in de wandelsport mee; alleen hun aansluiting bij het Internationaal Volkssport Verband (TWj geeft de club nog de mogelijkheid om aan bepaalde evenementen mee te doen. Wat mij persoonlijk betreft zou ik de verbroedering tussen de in onmin levende vereni gingen beslist op prijs stellen", aldus de heer Van der Velde. (Van onze korfbalmedewerker) LEIDEN Eén helft heeft De Algemene de mogelijkheden ge had om koploper PAMS bij te blijven. De ploeg van coach Fi- lemon draaide toen goed mee en PAMS kwam niet verder dan 2-3 na twintig minuten. De Algemene kreeg toen tweemaal een strafworp toegekend maar beide werden gemist In dezelf de minuut scoorde PAMS ech ter wel en nam weer een twee doelpunten-voorsprong die tot de rust (3-5) werd gehandhaafd. Ook na rust kon De Algemene aanvankelijk bijbenen, maar kreeg geen mogelijkheden meer om gelijk te komen, ook niet na de wissel Aad Rusman voor Hen Rusman. Een wissel bij PAMS had meer succes, want snel kon de ploeg uitlopen naar 4-8 in de 19e minuut Deze voor sprong bleek beslissend. De Al gemene zakte weg en PAMS maakte freewheelend de wed strijd uit De einduitslag werd 7-10. Voor De Algemene scoor den Ruud van Vliet (4), Truus van Vliet Wim van Vliet en Aad Rusman. OARTIN DICKENS WINNEN ÊERSTE PRUS TALENTENJACHT at ei'EIDEN „We doen eigenlijk alleen maar mee voor de iport", zegt Dick Leugering, de helft van het Leidse duo lartin Dickens dat afgelopen maandag de „Teejater"-ta- itenjacht in Naaldwijk winnend afsloot. !||||||||Het is niet de eerste keer dat pet duo met de hoogste eer in *n talentenjacht gaat strijken. Vorig jaar wonnen de gitaarspe- ende Dick Leugering en Martin Vinkensteyn in Den Haag de •Gouden Ooievaar", de eerste prijs van pen aldaar gehouden talentenjacht. Niettemin wach ten de twee zingende heren er voor om op de professionele toer te gaan. Dick Leugering: „Martin heeft een goede baan bij een architectenbureau in Wassenaar en ik heb een goede positie bij de Leidse Woning stichting, dus waarom zouden we die zekerheid opgeven voor het onzekere bestaan van de Nederlandse amusementswe reld. We willen alleen voor ons zelf weten hoe sterk we staan",' aldus Leugering. Ondanks deze vrijblijvende instelling betekent de eerste plaats in een talenten jacht steevast een contact met een platenmaatschappij. Dick Leugering: nadat we de „Gou den Ooievaar" hadden gewon nen hebben we een contractje gehad met de platenmaatschap pij Polydor en daar vier num mertjes laten opnemen. Die zijn echter nog steeds niet uitgeko men omdat de maatschappij eerst wil wachten totdat de markt gunstig ligt voor ons re pertoire. Nu hebben we na het winnen van deze talentenjacht contact met Bovema, maar dat contact zit nog in een beginsta dium en het is nog maar af wachten wat eruit komt". In ieder geval resten na de „Teeja- ter-talen ten jacht" nog altijd een fraaie beker en het voldoening gevende besef dat de jury van de talentenjacht het Leidse duo uit een aanbod van 65 artiesten m de klasse „Populair" koos. „Het is een harde strijd geweest, want er was concurrentie ge noeg, maar dat geeft des te meer bevrediging. De moet over igens zeggen dat de „Teejater"- talentenjacht door producer Aad van Holstein uitstekend is verzorgd. Er zijn er maar weinig die het zo kunnen", aldus Dick Leugering. Repertoire Het repertoire van het tokkelen de en zingende duo is geënt op de klanken van de „Everly Bro thers". „We spelen veel werk van de Everly Brothers, maar ook wel van andere artiesten maar daarnaast hebben we ook veel eigen werk. Dat is wel in dezelfde stijl, dus lyrisch, liedjes over liefde en zo meer. Gitaar spelen hebben we geen van bei den geleerd. Dat is eigenlijk een beetje aangeboren", zegt Dick Leugering. „We hebben het vrij druk met optreden. We treden vaak op voor personeelsvereni gingen en ook wel bij plaatselij ke festiviteiten, zoals laatst ter gelegenheid van Drie Oktober", aldus Leugering. Het tweetal treedt overigens vier jaar als duo op, maar in de jaren daar voor maakten ze al deel uit van een groter geheel, namelijk een huisorkest van de bardancing Casino in Noordwijk aan Zee (waar Martin tevens woonachtig is). De vraag rijst of een gunstige ontwikkeling van het contact met Bovema het tweetal niet alsnog zal doen besluiten om zich volledig op de muzikale activiteiten te werpen. „Ik denk van niet, maar voorlopig wach ten we maar gewoon af', zegt Dick Leugering voorzichtig. Het succesvolle duo dat voorlopig amateur wil blijven KATWUK Van dinsdag 27 tot en met vrijdag 30 december en op maandag 2 Januari zal voor de achtste maal een interscho lair sporttoernooi worden georganiseerd door het bureau jeugd- en sportzaken en de dienst sportzalen van de gemeente Katwijk. Aan dit toernooi doen 1666 leerlingen mee van 28 scholen uit Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg. i Het toernooi bestaat dit jaar uit de onderdelen: lijnbal, mini-basket- j bal, zaalhandbal en schaken voor het basisonderwijs (klassen 5 en 6) en uit: lijnbal (klassen 1 en 2), volleybal (klassen 3 en I volgende), basketbal, en schaken voor het voortgezet onderwijs. j Het aantal deelnemers is lager dan voorheen omdat Rijnsburg dit i jaar voor het eerst een plaatselijk toernooi heeft opgezet voor de eigen basisscholen, terwijl als gevolg van de teruglopende mede werking van de zijde van het onderwijs en van enkele verenigingen i een aantal wedstrijden moest afvallen, respectievelijk al in de j herfstvakantie was georganiseerd. Dat het evenement dit jaar in j deze vorm toch nog door kan gaan is te danken aan een aantal sportenthousiasten die begeleiding van het toernooigebeuren op zich genomen hebben. De wedstrijden worden gehouden in sporthal Cleyn Duin, sporthal Rijnsoever en de BoorsmazaaL J LEIDSCHENDAM Het raadslid J. A. W. derde de boerderij als recreatief object Als Pohlkamp van Groep Nieuw Leidschendam plaats van vestiging noemt GNL het terrein (GNL) wil in deze gemeente snel een kin- naast het Heempark „Rusthout", een plaats derboerderij inrichten. Hij verdeelt kinder- die overigens enkele jaren geleden al door boerderijen in drie typen: voor het onder- wethouder H. L. van Dongen is gesugge- wijs, voor opvoeding en ontspanning en reerd. zonder binding met het onderwijs en als Volgens de heer Pohlkamp kan een kinder boerderij een uitstekende wijkfunctie heb ben, vooral in massale woonwijken. Over de kosten, destijds werd in Leidschendam een bedrag van 3 ton genoemd, doet de heer Pohlkamp geen mededelingen. Wel stelt GNL, vanwege het belang en de noodzaak van een kinderboerderij duizend gulden be schikbaar voor de aanschaf van dieren. Leidschendam krijgt GGD beginnende nauwere samen werking tussen Voorburg en Leidschendam zal uiteraard uit voerig overleg plaats vinden. LEIDSCHENDAM Begin vol gend jaar zal worden begonnen aan de verbouwing van de school aan de Rozenlaan (hoek Prins Hendriklaan) tot depen dance in Leidschendam van de GGD-Voorburg-Leidschendam. De keuze van de plaats van vestiging is gedaan aan de hand van een globaal eisenpakket en in overleg met de directeur van de GGD. Met het toekomstige bestuur van de per 1 januari Veilingen KATWUK. Groenten. 22 dec - boeren kool 43-56, weepeen p. kst AJ 410-740. All 32W30. BI 2SO480. Cl 200^50. CU 140-280. breekpeen p. kst I 180-200. II 120. prei p. kg 25-31. knolselderij p.b. 6. aardappelen eigenheimers 12-14. Aanvoer: 220 ton waapeen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5