„De spanning ligt in de realiteit en herke Noordwijkerhouts college wil spoedige doortrekking SWI bij provincie bepleiten 4' a\ BOUW 125 WONINGEN „DE GOEDE HERDER" IN 1981 VAN START KATWIJK In verband met de feestdagen houden de bur gemeester en de wethouders van Katwijk geen spreekuur in de week van 26 tot en met 30 december. NOORDWIJKERHOUT - Het gemengd koor „Sancta Maria" uit Noordwijkerhout geeft morgen een uitvoering in de kapel van Sancta Maria. Om 20.30 uur zingt het koor in de Nachtmis de welbekende „Mis- sa Pontificalis" van Don Lo renzo Perosie. Op le kerstdag zal het koor, begeleid door het Leids Kamerorkest de plechti ge viering van 10.00 uur op luisteren. Uitgevoerd wordt „Messe in G" van Schubert en meerstemmige kerstliederen. Op Nieuwjaarsdag zingt „Sancta Maria" onder leiding van Willem van Geldre de „Messe in C-dur" van Anton Bruckner. LEIDSCHENDAM - Het zwembad van het Leidschen- damse sportcomplex „de Fluit" is 24, 25 en 26 decem ber, oudejaars- en nieuwjaars dag gesloten. De tussenliggen de dagen en van maandag 2 tot en met vrijdag 6 januari is het zwembad open van 9 tot 17 uur, op woensdag 4 januari bovendien van 19.15 tot 22 uur. Tijdens de kerstvakantie ver vallen alle zwemlessen, in die twee weken ook de dames- en sportinstuiven in de sporthal. Als het zwembad open is mag iedereen twee uur zwemmen op één kaartje. REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 DECEMBER 1977 DERDE BOEK VAN ALPHENSE SCHRIJFSTER UGT IN DE WINKELS NOORDWIJKERHOUT Het college van b en w van Noordwijkerhout wil alles in het werk stellen om de provincie te bewe gen de secundaire weg 1 bij de Zilk zo spoedig mogelijk door te trekken. Dit deel de het college gisteravond mee tijdens de beantwoording van de algemene beschou wingen. Al eerder is door het college een bezwaar schrift tegen het ontwerp-streekplan Zuid- Holland West ingediend met het oog op de SWI. In tegenstelling tot het voorontwerp schrijft de provincie in het ontwerp-streek- plan wel over een mogelijke doortrekking van de weg tot voorbij de bebouwde kom van De Zilk. In het streekplan wordt even wel, volgens het Noordwijkerhoutse college, te veel ruimte gelaten om de oplossing op de lange baan te schuiven. In het bezwaar schrift stelt het college dat de omleiding binnen drie jaar moet worden gerealiseerd. Voor het gemeenschapshuis De Zilk zullen in de loop van het komende begrotingsjaar concrete plannen worden aangeboden. Het schetsontwerp is vorige week door het colle ge behandeld en met op- en aanmerkingen teruggestuurd naar de werkgroep. Wethou der Van der Klaauw deelde mee, dat de totale oppervlakte 650 m2 bedraagt Er is een vergaderruimte voor 20 personen, een recreatieruimte voor 75 personen en een grote zaal voor 250 personen in geprojec teerd. Verder is men van plan een bibliotheek, die voor De Zilk noodzakelijk wordt geacht, bij het gemeenschapshuis te betrekken. Het onderwerp gemeenschapshuis deed ook de politieke hartstochten oplaaien, met na me tussen de E.Z.P. (Een Zilker Partij) en het CDA. In de algemene beschouwingen had de E.Z.P. de objectiviteit van wethouder Van der Klaauw (lid van het CDA) in twijfel getrokken, daar het CDA het niet eens zou zijn met de bouw van een gemeenschaps huis. Bij monde van de heer Sluis liet het CDA weten zeer verontwaardigd te zijn en een spontaan excuus te verwachten van de E.Z.P. De heer Arts (F Z.P.) vermoedde dat er meer hartzeer leefde bij de fractie van het CDA dan bij de heer Vander Klaauw. De heer Van Duin (CDA) stelde dat zijn fractie nooit tegen de realisering van een gemeenschapshuis is geweest Toen het voorstel van de WD (dit stond in hun verkiezingsprogram) in september 1974 werd gelanceerd, had men tegengestemd, omdat men niet lichtvaardig over 150.000,- wilde beslissen. Hoewel men niet tot een openbaar excuus kwam, liep de zaak toch met een sisser af. Ook het plan Zeeburg kwam weer eens ter sprake. Met name de CDA-fractie was be zorgd ten aanzien van de huurprijsontwikke lingen voor de woningen in Zeeburg. In zijn antwoord stelde het college, dat als gevolg van de inspraakprocedure wijzigingen zijn aangebracht, die met name bij de geprojec teerde woningwet eengezinswoningen sterk hebben ingegrepen. Dit had zeker een kos tenverhogende invloed gehad. Met name de bezwaren van de mensen uit de Dorpsstraat (zij wilden niet tegen een rechte muur aan kijken) hadden dit veroorzaakt. Het college gaf toe, dat de kostenverhogende invloed niet alleen op het conto van de inspraak geschreven kon worden. Het stelde nog maals, dat het er alles voor wilde doen om 85% van het aantal woningen voor redelijke huur- of koopprijzen aan Noordwijkerhou- ters te doen toekomen. ALPHEN AAN DEN RUN - Realiteit en her kenbaarheid zijn voor de Alphense politiero manschrijfster Jacky Lourens-Koop raken die niet mogen ontbreken in boeken die zijn bedoeld als een brokje ontspanningsvoer voor leren, als (goed) alternatief voor een slecht televisie- avondje. „Mensen, en ik ook, leven zich graag in een verhaal in. De een wil zich graag vereen zelvigen met de held. De ander is tevreden met een meer bescheiden rol in bet geheel. Maar om dat te kunnen is wel een couleur locale, die de mensen aanspreekt, noodzakelijk. Bovendien moeten de gebeurtenissen te begrijpen zijn. On doorzichtige intriges bemoeilijken dat", aldus de Alphense huisvrouw/schrijfster. Over de hedendaagse literatuur zegt Jacky Lou- rens: „Het is tegenwoordig allemaal zo neer slachtig en moeilijk te begrijpen". De kernachtige uitspraken typeren de schrijfster die onlangs haar derde roman op de markt zag verschijnen. „Tussen nu en nooit" heet de derde ling, die evenals de voorgaande twee boeken, handelt over het misdadig wel en wee in Alphen aan.pardon, Castellum aan den Rijn. Actueel Kernachtig is eveneens de manier van schrijven van Jacky Lourens. Zij is van mening dat lang dradigheid de animo bij de lezer wegneemt „Kijk, een lamp brandt of brandt niet. Daar kan ik onmogelijk meer dan een regel aan wijden. Anderen kunnen dat wel, alleen vraag ik'me dan wel eens af waar het om gaat, de lamp of het verhaal". De Alphense schrijfster tracht met haar politie romans de actualiteit zoveel mogelijk te volgen. Haar nieuwste boek bevat dan ook alle kommer en kwel-ingrediénten van de drugshandel en het gebruik ervan. Een Castellumse makelaar die de gloeiende hitte van zijn kantoor ontvlucht en verkoeling zoekt in een lommerrijk bos aan de gemeentegrens, ontdekt het lijk van een neerge schoten man. Als de traditionele hoofdrolspelers uit de Lourens-romans, Erik Jager, De Griep en Herstal, op de plaats des onheils arriveren, is de identiteit van het slachtoffer al gauw vastge steld. Het is hun collega Peters. Risico van het vak, dat wel, maar het meest vreemde blijft dat collega Peters eigenlijk vakantie had. Was hij dus toch op eigen houtje aan het werk, en zo ja, aan welke zaak dan, of is het een kwestie die niets heeft uit de staan met het dagelijks werk van de Castellumse rechercheur. Een pianospelende oude dame, een ex-marine officier en een exen- weer plaatsen en routes weergaloos nauwgezet beschreven. De echte Alphenaren zullen dan ook weinig moeite hebben zich een voorstelling te maken van de beschreven taferelen. „Logisch", grinnikt de schrijfster. „Als ik m'n boeken san het schrijven ben ligt naast me de plattegrond van Alphen. Alleen geef ik alles een ander naampje". Datgene wat buiten de Alphense gemeentegren zen gebeurde bleef „echt". „Dat doe ik omdat ik dat toch niet zo nauwgezet beschrijf. Boven dien maakt dat alles nog echter. Op een gegeven ogenblik wordt de politie ook op een dwaalspoor gezet door twee vrouwen die het verslag van de moord ui de Leidse Courant hebben gelezen. Kijk, dat spreekt de mensen aan". De nauwgezet heid waarmee Jacky Lourens de Castellumse zaken beschrijft werpen met een vierde en vijfde boek in bewerking zeker de nodige vruchten af. Met een reactie van de rijkspolitie, hoe het toch mogelijk is de denkwijze van een politieman zo raak te typeren, is zij nog het meest verguld. „Toch is dat allemaal niet zo moeilijk", wimpelt Jacky alle bewondering snel weg. „Het is gewoon een kwestie van je voor honderd procent inleven in de figuren. Als een politieman op een gegeven ogenblik de nabestaanden van het slachtoffer in kennis moet stellen, zal hij daar verschrikkelijk tegen op zien. Als ze het lichaam van een vermoorde collega zien liggen, zullen ze misselijk worden. Daar is toch geen kunst aan om dat te begrijpen. Zo zouden we allemaal reageren". Hobby Het lezen en schrijven van politieromans is de grootste hobby van Jacky Lourens. De Amerika nen Johnson en Mc.Bains en het Zweedse schrij versechtpaar, Maj Sjöwall en Per Wahlöo hebben haar absolute voorkeur. „Maar zolang ik zelf met schrijven bezig ben, raak ik geen boek aan. Ik ben bang dat ik onbewust beïnvloed wordt en bepaalde geschetste situaties overneem. Dat wil ik ten koste van alles voorkomen. Ik wil mijn eigen korte stijltje behouden", aldus de Alphense schrijfster. Wie jaloers naar de familieleden van Jacky Lourens opkijkt in de veronderstelling dat die ook al het vierde en gedeeltelijk vijfde deel hebben mogen verorberen, slaat de plank aardig mis". Niemand krijgt het eerder te lezen. Als ik bezig ben met schrijven weten ze geen van allen waar het over gaat. Pas als het helemaal klaar is, kunnen ze het lezen. Alleen mijn schoondoch ter vormt een uitzondering. Omdat ik bang ben De secundaire weg 1, die ter hoogte van de kruising met de Zilkerduinweg moet worden doorgetrokken. Geslaagde kerstmiddag Sassenheimse bejaarden SASSENHEIM De Sassen heimse bejaarden hebben gis termiddag in „'t Trefpunt" ge noten vap de kerstviering, die hun door de bejaardensoos werd aangeboden. Verreweg het grootste gedeelte van de bijeenkomst werd gevuld met muziek. Het bejaardenkoor en het Leids blazersensemble „Eva van Hogeveen" traden op. Me vrouw Kalsbeek soleerde. Het bejaardenkoor had onder meer het moeilijke „Dona nobis pacem" op het programma staan, waarmee men tot eeji zeer aanvaardbare presentatie kwam. Het Leids blaaskwartet „Eva van Hogeveen" debuteerde gisteravond in zijn nieuwe sa menstelling. Het kwartet bracht enkele renaissance-stukjes, een salterello en drie dansen van Hausmann ten gehore. Daarna volgde een deel van een serena de van de Hongaar Ference. Het tweede gedeelte van het optre den bestond uit een badinage, een menuet van Telemann en een divertimento van Mozart Kerstviering „Hummelhof" De kerstvakantie begon voor de kleuters van de „Hummelhof" in Zoeter- woude met een lampionne- noptocht. Met ouders, broertjes en zusjes liepen de kleuters via de Am bachtsherenweg naar de Christus Dienaarkerk. Daar genoten de kinderen van de opvoering van een toneel stukje door hun ouders. De kerstviering voor de kleu ters van Hummelhof werd afgesloten met een geza- Le menlijke kerstmaaltijd Mevrouw Jacky Lourens-Koop: „Zolang gebruiken. dat wanneer er zich wat voordoet ik mijn hele verhaal kwijt ben, geef ik haar altijd een door slag mee. Die leest ze dan ook zodra ze thuis is. Maar meer ook niet, want suggesties of lofui tingen kan ik zolang ik nog bezig ben niet gebruiken". De Alphense schrijfster heeft inmiddels met haar boeken een vaste groep lezers aan zich weten te binden. Niet in de laatste plaats natuurlijk de Alphenaren zelf. Haar uitgeverij Bruna heeft haar dan ook gevraagd stug door te gaan met haar Castellumse politieserie. De Nederlandse ik bezig ben, kan ik geen commentaatie la politieroman is de laatste jaren erg in trek gekomen. Ligt hier lekkerder dan een willekeuri ig ge vertaalde buitenlandse roman, omdat namen yai als Jager, De Griep nu eenmaal beter in he^ gehoor liggen dan Stevenson, Chipwood of Poi- rot. Omdat de Hoofdstraat nu eenmaal lekkerdei Bui klinkt dan Fifth Avenue. Bovendien herbergen tor. de boeken van Jacky Lourens een lugubere dat realiteit. Het zou morgen in iedere gemeente ineen Nederland kunnen gebeuren. En dat maakt hel een zo „echt". me' Ed Jansen b'e ind VVD en PZ willen niet met Noorlander in zee ZOETERWOUDE De woningbouw op het ter rein aan de Laan van de Goede Herder zal in 1981 starten. Het ligt in de bedoeling er 125 woningen te bouwen, waarvan tachtig procent in de sociale en twintig procent in de vrije sector zal plaatshebben. Tijdens de raadsvergadering ontstond een heftig debat over de vraag of de grond zou worden aangekocht van de aannemer Noorlander b.v. De fracties van de WD en van PZ, wilden wel, zei het schoorvoetend akkoord gaan met de aan koop van de grond, waarvoor van de centrale overheid een aanmerkelijke subsidie te verwach ten is, doch zij toonden zich felle tegenstanders van het feit, dat aan aannemer Noorlander ook de bouwopdracht verleend moest worden. Vol gens B en W was de gemeente Zoeterwoude dit wel verplicht, omdat Noorlander bij de aankoop van de grond een groot risico heeft genomen bovendien heeft de aannemer volgens het college voor de gemeente de mogelijkheid geschapen om aan de gevaarlijke situatie op het onderhavige terrein een einde te maken. PZ en de WD vonden dit allerminst redenen om Noorlander dan ook maar de bouw te gunnen. Volgens deze fracties moest er door middel van een algemene aanbesteding de mogelijkheid geo- 4,5 pend worden andere, met name Zoeterwoudsibel aannemers een offerte te laten doen. De led< kei van genoemde twee fracties staken ook niet ondeku stoelen of banken dat zij met Noorlander niet u 19' zee wensten te gaan. De CDA-fractie liet ook min of meer merkel noodgedwongen met Noorlander opgescheept tr i zitten. Het probleem is, namelijk, dat indien Nooi Ir lander de bouw van de 125 woningen ontzegt»! wordt, hij waarschijnlijk de grond niet aan gemeente Zoeterwoude zal verkopen. Hier volgt dan weer dat de gemeente vermoedelijk ook wel kan fluiten naar de aanzienlijke subsidi van 1.3 miljoen. Engelkes (CDA) drukte het, verwijten makend aan het adres van de WD en PZ nog al kernacl tig uit door te zeggen: „Dus jullie willen Noorlai der ruilen voor 1.3 miljoen". PZ en de voelden zich zo voor het blok gezet door Noorl; der, dat zij te kennen gaven de subsidie desnoods aan te willen geven. Uiteindelijk bleel het ook wel bij de stemming. De WD uitgezoi derd hun wethouder Maan en de gehele PZ-fra< tie stemden tegen. Het CDA dat unaniem vooi stemde, maakte het uiteindelijk mogelijk dat toch in '81 "ban de laan de Goede Herder gebouwt gaat worden. Het lugubere titelblad van het derde boek van de Alphense schrijfster. trieke oude dame met haar hond vormen on danks alle dwaalsporen na 205 bladzijden de sleutel tot de oplossing, waar de drie Alphense speurders dan wel een tijdje mee bezig zjn geweest. Plattegrond In het kader van de door haar bepleite herken baarheid heeft Jacky Lourens ook in dit boek

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4