Israël bereid tot meer concessies Prof. Haarsma: gevaar voor anti-kerkelijke theologie Opnieuw Zuidafrikaan in gevangenis overleden Werken aan beeldscherm soms zeer vermoeiend kerk wereld Volgens Egyptische bron: Paus Paulus bezorgd over- schending mensenrechte^ EXTRA BEVEILIGING BEATRIX IN LECE Basisgemeenschappen cellen van nieuw godsdienstig leven Oud-katholieke kerk beproeft nieuwe bestuursvorm BUITENLAND VRIJDAG 23 DECEMBER 1977 PAGIN] CAIRO/JERUZALEM (AP/Rtr) - Egypte heeft vernomen dat Israël tot aanmerke lijk grotere concessies bereid is dan tot nu toe is bekend gemaakt, 20 heeft een hooggeplaatste Egyptische functionaris gisteren verklaard. De concessies die president Sadat zondag kan verwachten van premier Begin van Israël zouden te maken hebben met de Arabische eisen voor de stichting van een zelfstandige Palestijnse staat op de bezette Westelij ke Jordaanoever en in de Gaza-strook. Eerder deze week, in de Verenigde Sta ten, heeft premier Begin verklaard dat hij bereid is zelfbestuur te verlenen aan de Westelijke Jordaanoever, onder een gemengd Palestijns en Jordaans bestuur, met gelijke rechten voor de daar wonen de joden en Arabieren, maar met hand having van een Israëlische militaire aan wezigheid. Er zou geen Palestijnse staat komen. Sadat reageerde daarop met de uitspraak dat dit onvoldoende is. Egypte eist volledige terugtrekking uit bezette Arabische gebieden. Begin heeft gisteren voor zijn vredes voorstellen het akkoord gekregen van de voltallige Israëlische ministerraad. De Is raëlische afvaardiging naar Egypte, d.w.z. premier Begin en zijn ministers Dajan en Weizman, zal president Sadat zondag een gedetailleerd plan met kaar ten voorleggen. „Wij zijn bereid naar tegenvoorstellen te luisteren", aldus Be gin. Het vermoedelijk resultaat van de top conferentie zal zijn dat de afgevaardig den bij de vredesconferentie in Cairo, dan met de ministers van buitenlandse zaken aan het hoofd, een nieuw mandaat zullen ontvangen. Als dan ook de Ameri kaanse minister Gyrus Vance deelneemt, zal men proberen de overige buurlanden van Israël en de PLO tot deelneming aan het overleg over te halen. Gisteren is een groep van 150 Arabieren van de bezette Westelijke Jordaanoever naar Egypte gereisd om president Sadat geluk te wensen met zijn vredesinitiatief. Het waren notabelen die trouw zijn aan koning Hoessein van Jordanië. De groep was gehalveerd toen men te horen kreeg dat de reis beschouwd kon worden als gebaar van afkeuring aan het adres van de PLO, die Sadats vredespogingen be strijdt. Rod Stewart maakt puinhoop in vliegtuig LONDEN (AFP) Do Britse roek-zanger Rod Stewart heeft samen met enkelo mu sici het vliegtuig op stelten gezet, waarmee hij uft Los Angeles terugkeerde naar Londen. De heren vernielden In het eerste klas comparti ment van het vliegtuig de stoelen, rukten de zittingen uit hun verband en lieten als dank lege flessen en ander afval achter. Met een grote fles cognac in de hand waggelde Stewart na de aankomst het vliegtuig uit, uitbundig zingend, samen met zijn zeven, niet minder uitgelaten, kameraden. „Ik hoef geen excuses te ma ken". aldus Stewart. „Wij hebben onze terugkeer ge vierd na een toernee van een jaar. Wij hebben niemand ver wond, waarom zouden wij ons druk maken." VATICAANSTAD In zijn toespraak ter genheid van de traditionele kerstaudientie i paus Paulus aangekondigd, dat hij binnenkor „diepgaande verklaring" zal publiceren ovt rechten van de mens. De paus verklaarde zich bijzondere zorgjl maken over de sschending van die rechten van landen en noemde dit een van de grey problemen van deze tijd. Hij sprak zijn f medeleven uit met alle mensen, die lijden q onrechtvaardige maatschappelijke structure! onder kwade wil van anderen. Hij drong erop aan het geweld te isolereij uitbuiting uit te schakelen en het hoofd te bi/ aan alle acties, die strijdig zijn met de waardig* van de mens. Hij waarschuwde, dat besluite)® heid uit angst noodlottige gevolgen zal henK „Wij moeten daaraan denken, zolang het noill is". fo De paus, die met duidelijke bewondering over de initiatieven van president Sadat van El te en premier Begin van Israel, ging uitvoert op de kwalen van deze tijd Met name noemde hij de terreur, het btö geweld, de abortus, de toenemende criminals de discriminatie op grond van ras of gelooft ideologie van de haat en de pornografie. -fc Vrachtwagen botst tegen vliegtuig SCHIPHOL (ANP) Een vrachtwagen heeft gisteren op Schiphol een vliegtuig van Transavia zo ernstig bescha digd dat een vlucht met vakan tiegangers naar Las Palmas niet kon worden uitgevoerd. De passagiers zijn per bus naar Brussel gebracht vanwaar zij alsnog, zij het uren later, naar Erasmusprijs voor poppenspel Amsterdam De Erasmusprijs 1978 is toegekend aan het „ver schijnsel" poppentheater en in het bijzonder aan vier buiten landse poppentheatergroepen. Het zijn de gebroeders Napoli uit Catania (Sicilië), het kleine Franse ensemble van Yves Joly met zijn Théatre du Papier, het poppentheater Tandarica uit Roemenië en het in Amerika gevestigde Bread en Puppet Theatre van de Westduitser Pe ter Schumann. De vier groepen beoefenen verschillende tech nieken van de poppenspelkunst. Op 3 juni 1978 zal prins Bern- hard als regent van de stichting Praemium Erasmianum in het Paleis op de Dam te Amsterdam de prijs (totaal 200.000) aan de vier groepen uitreiken. Na 3 juni zullen de bekroonde groepen op verschillende plaat sen in Nederland voorstellingen geven. PORT ELIZABETH (AFP) - In de gevangenis van het Zuid- afrikaanse Port Elizabeth is dinsdag Mzoekisi Nobhadoela overleden. Volgens een verkla ring van de politie mag uit het lijkschouwing?rapport worden opgemaakt dat Nobhadoela een natuurlijke dood is gestorven. gevangen omdat hij meineed zou hebben gepleegd op een proces tegen vier zwarten die werden beschuldigd van het aanzetten tot geweld. Nobhadoela is de 21ste gevange ne die dit jaar in een Zuidafri- kaanse strafinrichting is overle den. De advocaat van Nobha doela verklaarde dat hij zijn cliënt maandag voor het laatst Nabestaanden van Steve Biko, de zwarte leider die zijn verblijf in een politiecel in hetzelfde Port Elizabeth met de dood be kocht, gaan een civiele procedu-, re aanspannen tegen minister van justitie Jimmy Kruger en diens collega van gezondheids zaken Schalk van der Merwe. Kringen rond de familie Biko maakten donderdag bekend dat er van de twee bewindslieden een smartegeld van ca. 835.000 gulden zal worden geëist. De claim zal waarschijnlijk volgen de week bij een gerechtshof worden ingediend. Kruger wordt gedaagd als de bewindsman die verantwoorde lijk is voor de praktijken van de gevreesde Zuidafrikaanse veilig heidspolitie. Biko overleed op 12 september, 30 jaar oud, aan zwaar hersenletsel. Hij stierf al leen op de vloer van een cel in Pretoria, enkele uren nadat men hem naakt en gebonden, in de laadbak van een landrover, uit Port Elizabeth had overge bracht. Biko was daar op 18 augustus ingesloten. Het rechtsgevoel van de familie Biko is niet bevredigd door het officiële en pas door een inter nationaal schandaal afgedwon gen onderzoek. Daarbij werd er kend dat Biko was gestorven aan het in detentie opgei open letsel, maar werd geen ant woord gegeven op de schuld vraag. Minister Van der Merwe is gedaagd als uiteindelijke baas van de artsen die Biko in gevan genschap hebben bekeken. GRAANSILO ONTPLOFT Als gevolg van een ontploffing in een reusachtige graansilo in een buitenwijk van de Amerikaanse stad New Orleans zijn vijfentwintig mensen om het leven gekomen. De vijftien verdiepingen hoge silo stortte brandend in op een daar naast gelegen kantoorgebouw. Elf mensen moesten met brandwon den naar het ziekenhuis worden gebracht. Op de foto: een helikop ter vliegt over rokende resten van de vernielde silo. SOEDAN - ETHIOPIË GAAN GESCHILLEN BULEGGEN CAIRO (AFP) Soedan en Dit heeft, volgens een bericht bekendgemaakt. was dank zij het werk van het Ethiopië zijn overeengekomen van het Egypische persbureau Deng verklaarde ten overstaan bemiddelingscomité van de or- hun betrekkingen te nonnalise- voor het Midden-Oosten, de Soe- van ambassadeurs van Arabi- ganisatie voor Afrikaanse een- ren en al hun meningsverschil- danese staatssecretaris van bui- sche en Afrikaanse landen, dat heid (OAE), dat onlangs in Sier- len uit de weg te ruimen. tenlandse zaken Francis Deng een en ander overeengekomen ra L^one heeft vergaderd. BEDRIJFSARTSEN: GENËVE (AFP) Het wer- ken op beeldschermen kan voor werknemers, die er acht uur per dag mee moeten wer ken, leiden tot grote ver moeidheid. Deze wordt des te erger naarmate de beelden op het scherm sneller wisselen, zo heeft een congres van een honderdtal Europese bedrijf sartsen in Genève deze week vastgesteld. Het Zwitserse dagblad „La Tribune de Genève" schrijft dat het congres onder lei ding van dr. Paul Rey, hoogle raar arbeidsfysiologie te Gene ve van mening is dat de vermoeiheid groter wordt als de werknemer behalve met het scherm ook nog met andere documenten moet werken, om dat de ogen zich voortdurend moeten aanpassen aan ver schillen in lichtsterkte. De ge volgen laten zich zwaarder voelen als de betrokkene al een verminderd gezichtsver mogen heeft en bij nachtelijke werkuren. De medici adviseren het inlas sen van geregelde rustpauzen, als het niet mogelijk is het personeel aan de schermen te laten rouleren. Ook de oogtes- ten van de werknemers moe ten aan de nieuwe situatie worden aangepast. De medici stellen dat het lezen kan worden vergemakkelijkt door een verbeterde contrast werking en een beter formaat van de beeldschermsymbolen, en door meer aandacht voor de verlichting die ook indivi dueel regelbaar zou moeten zijn. Russen kijken n uit naar ijsbeer MOSKOU (Rtr) Russ sche geleerden zullen ui kijken naar de Amerikaar se ijsberin die op het topj van de aardbol zwerft, z heeft het persbureau Tas gisteren meegedeeld. De uit Alaska afkomstig i beer, die een radiozendertj in haar halsband draagt ei I kan worden gevolgd doo een Amerikaanse satelliet is waarschijnlijk Straat Be ring overgestoken richtinj Siberië, volgens Ameri kaanse geleerden in het we tenschappelijk centrun Barrow op Alaska. Dr. Yevgeni Syroyesjovski, directeur van het Russisch deel van het Russisch-Ame rikaanse project voor de conservering van het miliei in het hoge noorden, heef naar aanleiding van d< Amerikaanse brief over d< berin gezegd dat zij waar schijnlijk op weg is naai het eiland Wrangel tei noorden van Oost-Siberië. Hij zei tegen Tass dat een telegram was gestuurd aan proffessor Donald Skoojr directeur van het Amet'v-/ 1 kaanse deel van het pro-I ject, waarin medewerking"1 aan dit boeiende experi ment, dat licht kan werper op het vraagstuk van de migratie van ijsberen", wordt toegezegd. Als de Russen de berin weten te m vangen, zullen haar band en zendertje aan de Ameri kaanse geleerden worden teruggegeven. BERN (AP/Rtr.) - De Zwitserse tak van de Rote Armee Fraktion wordt na de arres tatie van Gabrielle Tiedemann-Kröcher en Christian Möller, eergisteren bij de Frans/- Zwitserse grensplaats Fahy, extra streng in de gaten gehouden. Tiedemann wordt ervan fèrdacht dat zij een helpster van Carlos is, de internationaal gezochte terrorist, die de ontvoering van de olieministers van de OPEC-landen zou hebben geleid. De Zwitserse politie heeft herhaaldelijk aan wijzingen gehad dat de RAF konnekties heeft met Zwitserland, in het bijzonder voor de opslag'van wapens. In enkele Zwitserse kantons kunnen zelfs automatische wapens zonder vergunning worden gekocht. Verder zijn er ook dikwijls diefstallen in Zwitserse legerdepots gepleegd. De Oostenrijkse politie heeft meegedeeld geen spoor van terroristen gevonden te heb ben in het wintersportplaatsje Lech, wai de koninklijke familie jaarlijks de winte sportvakantie doorbrengt. Begin deze weé kwamen uit Lech berichten dat in de) plaats een RAF-lid gesignaleerd was. D Oostenrijkse politie verklaarde dat ze wt van plan is de bewaking van de koninklijk familie te verscherpen. Morgen vertrekke prinses Beatrix, prins Claus en hun kindi j ren voor een wintersportvakantie paar Lecl Prof. dr. F. Haarsma, hoogleraar pasto- raal-theologie aan de Nijmeegse uni versiteit, ziet in Nederland het gevaar opdoemen van een buiten- of zelfs anti kerkelijke theologie. „Er is, met name onder de studenten, een tendens te bespeuren om het contact met de we reld zo hoog in hun vaandel te schrij ven, dat zij aan de kerk voorbijzien." Hij schrijft dit in een artikel over „volkskatholicisme en het pastorale be leid in Nederland en Vlaanderen" in het „Tijdschrift voor Theologie". Volgens Haarsma kunnen de teleurstel lingen met de kerk als instituut dit verschijnsel voor een goed deel verkla ren en zit er tevens een gezonde reactie in tegen binnenkerkelijke gezichtsver- nauwing, maar toch leidt dit op den duur tot een nieuw schisma, nu niet meer tussen theologie en wereld, maar tussen theologie en kerk. Men tracht deze theologische houding veelal te baseren op de komst van het Koninkrijk Gods, dat door Jezus be loofd is aan de wereld, niet alleen aan de kerk. Prof. Haarsma erkent dat de komst van dat rijk daarom moet wor den voorbereid in de wereld en dat de tekenen ervan daar moeten worden op gespoord. „De Rijk-Gods-theologie zo schrijft hij ontneemt de kerk haar absoluut heidsaanspraken en relativeert haar. Maar daaruit volgt niet dat men in de trits „wereld-kerk-Rijk Gods" de mid delste term straffeloos kan schrappen". Haarsma beklemtoont dat de kerk in al haar schamelheid de draagster blijft van de boodschap van het evangelie. „Er bestaat gelukkig een buiten kerkelijk christendom zo schrijft hij verder maar het bestaat alleen en kan alleen bestaan in relatie tot de kerk waartegen het zich afzet. Niet alle pink stervuur is binnen de muren van de kerk gevallen, maar het iy'ook niet alleen daarbuiten terechtgekomen." Hij vindt het onjuist dat men van de documenten van het laatste concilie „Gaudium et Spes" (over de taak van de christenen in de wereld) leest, maar „Lumen Getium" (over de kerk) over slaat. De reden waarom hij dit met zoveel nadruk stelt is, dat een theologie die aan het concrete leven van de kerk voorbijloopt, geen bijdrage kan leveren tot een pastoraat waarin plaats is voor volkskatholicisme en randkerkelijken, voor socio-culturele katholieken en vier- wielen-christenen. Prof. Haarsma noemt verder het be staan van niet minder dan zes instellin gen van katholiek-theologisch onderwijs in Nederland een luxe, die tot versnip pering leidt en voor een goede bezetting van het wetenschappelijke corps steeds meer problemen geeft De bisschoppen van Peru heb ben opgeroepen tot vrijlating van gevangen vakbondslei ders en tot het opnieuw in dienst stellen van arbeiders die waren ontslagen, omdat zij hadden gestaakt In een ongebruikelijk scherpe kerst boodschap zeggen zij, dat het onmogelijk is om over de vre de van Jezus Christus te spre ken als arbeiders worden gearresteerd, omdat zij „ge bruik maken van legitieme middelen om hun gerecht vaardigde sociale eisen te steunen". Ongeveer vijfdui zend arbeiders werden ontsla gen, nadat zij in juli hadden deelgenomen aan een algeme ne staking. Tientallen vak bondsleiders werden gearres teerd of gedeporteerd. De oudste zoon van de tot vijf jaar strafkamp veroordeelde bekende Russische baptisten dominee Georgi Vins, de 23-ja- rige Pjotr Vins, is gearres teerd. Hij maakt deel uit van een Oekrainse groep, die de KORTE METTEN .uitvoering van de besluiten van de conferentie van Helsin ki in de Sovjet-Unie nastreeft. Er zijn vijf van die groepen, waarvan in totaal nu dertien leden gearresteerd zijn. Vins jr. zou, volgens zijn moeder, bij zijn arrestatie zodanig mis handeld zijn, dat hij zwaar gewond in het ziekenhuis van de gevangenis moest worden opgenomen. Kardinaal Alfrink heeft zich als internationaal president van de katholieke vredesbe weging Pax Christ! geschaard achter de mars, die de Ita liaanse afdeling van de bewe ging op 31 december aan de vooravond van de Wereldvre- desdag - houdt tegen wapenfa brieken in de buurt van Vare- se. Kardinaal Alfrink schrijft, dat de mars geen beschuldi ging is van mensen, die in de wapenindustrie werken: „We hebben allemaal vuile han den. Wat we aanklagen is het systeem van de bewapenings wedloop, vaak veroordeeld door de Heilige Stoel". De Sint-Janskathedraal van Den Bosch krijgt dit jaar een nieuwe kerstgroep. Deze wordt opgesteld temidden van de beroemde verzameling van opgezette dieren, die jaarlijks duizenden kijkers trekt. De groep telt achttien beelden, die alle echte kostuums dragen. Van overal zijn hiervoor prachtig gekleurde lappen stof bijeengebracht. Vooral het. kleed van het Jozefbeeld heeft volgens de samenstellers fan tastische kleuren. Het doek werd gevonden in de garage van de pastorie van de Sint- Jan. Daar lag het als druip- doek onder de auto. Onafhankelijk van elkaar rijn basisgemeenschappen ont staan in Azië, Afrika en La tijns-Amerika. Wij zien daarin een teken des tijds. Het zijn cellen van nieuw maatschap pelijk en godsdienstig leven in de derde wereld. Dit zei, bij een bezoek aan West-Duitsland, de gedelegeer de voor de pastoraal van de Oostafrikaanse bisschoppen conferentie (AMECCA), Jo seph Kelly. Volgens Kelly beantwoorden de basisge meenschappen sterk aan de gemeenschapszin van de Afri kaanse bevolking. Bovendien vertegenwoordigen zij in Afri- ,ka een nieuwe vorm van kerk- zijn, die zich duidelijk onder scheidt van de traditionele py- ramidale opbouw van de kerk. Basisgemeenschappen houden zichzelf in stand. Zij vragen een persoonlijk engagement Van alle christenen en nodigen hen uit hun passieve rol in de kerk op te geven, aldus Kelly. Omdat basisgemeenschappen door leken worden geleid, valt aan de priester de taak toe de afzonderlijke groepen te inte greren. De bisschop symboli seert de eenheid tussen alle afzonderlijke groepen. Volgens pater Kelly beijveren de bisschoppen van Oost-Afri- ka zich hun diocesen te over dekken met een dicht net van basis gemeenschappen. Uit- gangs- en middelpunt daarbij zijn vooral de dorpsgemeen schappen en in de grote steden de stamverwantschap. Dat vraagt een nieuwe bezinning op de organisatorische op bouw van de kerk, met haar centrale en buitenposten. Pater Kelly noemde als „twee de teken van hoop" het sterke groeien van het aantal roepin gen. In het gebied van de AMECCA zijn nu al meer dan 1.800 Afrikaanse priesters werkzaam. De laatste tijd zen den de bisschoppen zelfs Afri kaanse missionarissen uit naar het zuiden van het continent De AMECCA is een van de zeven conferenties, waaruit de Panafrikaanse bisschoppen conferentie is samengesteld. In de acht landen, die er deel van uitmaken (Ethiopië, Kenia, Malawai, Seychellen, Soedan, Tanzania, Oeganda en Zam bia) zijn van de 97 miljoen inwoners er 14 miljoen kath oliek. Na ruim tien jaar van voorbe reidingen voert de oud-kath olieke kerk in ons land ko mend jaar bij wijze van proef een nieuwe bestuursvorm in. De drie bisschoppen, aartsbis schop Kok van Utrecht, bis schop Van Kleef van Haarlem en titulair bisschop Jans van Deventer, leveren hun dioce sane zelfstandigheid in en zul len hun kerk als college bestu ren. Dit college wordt aangevuld met de voorzitters van de sy nodale raad en van de genera le thesaurie (financiële zaken) alsmede met een vertegen woordiger van het metropoli- taan kapittel van Utrecht en van de Haarlemse clerus. De proefperiode geldt voor een jaar. Dit betekent, dat de oud-kath olieke kerk zij het voorlopig bij wijze van proef overgaat naar een episcopale-synodale bestuursvorm. Deze bestaat al lang in zusterkerken in Zwit serland en in andere landen. Aartsbisschop Kok van Ut recht verwacht niet, dat deze wijziging in bestuursvorm eni ge moeilijkheid zal opleveren in het oecumenisch verkeer met de r.k. kerk. Het bisschop pelijke element wordt name lijk niet opgeheven. Het krijgt alleen een andere vorm. De nieuwe vorm bevordert effi ciënt en slagvaardig werken. In het nieuwe college zullen de drie bisschoppen volkomen ge lijk zijn en in belangrijke za ken unaniem tot beslissingen moeten komen. Mgr. Kok: Wij streven ernaar om met hand having van de betaande kerk structuur de oud-katholieke kerk als een geheel te laten optreden, waarin bisschoppen, priesters en leken allen hun eigen verantwoordelijkheden hebben, maar samen verant woordelijk zijn voor het ge heel. Volgens mgr Kok wordt door de nieuwe structuursvormen het wezenlijke van een episco pale (bisschoppelijke) kerk niet aangetast. Hij meent dat de oud-katholieken met de nieuwe opzet meer werken in de lijn van de orthodoxe ker ken, waar de bisschop alleen en vooral geestelijk leider is en andere taken aan leken overlaat. De oud-katholieke kerk van Nederland telt rond 10.000 ge lovigen en dertig priesters. Van deze werken er achttien in volledige pastorale dienst, terwijl er twaalf naast hun priesterlijke taak dikwijls een maatschappelijke functie be kleden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10