deTijd ACCENT Wiegedood eist jaarlijks ongeveer 100 zuigelingen o|ud-Kamerlid o51ordt niet Ijervolgd t an der Stoel jetuigt niet -foor Agee Bond zonder Naam koopt in Zandvoort hotel Sonnewende Geen fabriek rollend materieel MORGEN BESLUIT OVER KALMA Hartstichting laakt ,,eet smakelijk"-betoog van prof. F. Meyler AANSTOOTGEVENDHEID PORNOFILMS NIET GOED NA TE GAAN Laatste poging achterhalen oorzaak stankgolf Vrouwen in gevangenis willen meer verdienen )orzaak brand hotel Vilen blijft duister J- Glimmerveen dient klacht in HES® fNNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 PAGINAL UTRECHT (ANP) Ongeveer honderd van de ruim 177.000 zuigelingen overlijden jaar lijks in Nederland aan de wie- gedood. In Groot-Brittannië gterven aan dit onverklaarba- re ziektebeeld per jaar 1800 1 babies. De wiegedood is de dood van een zuigeling, die tot op het moment van over lijden gezond is, of slecbts lichte ziektesymptomen ver toont en bij wie bij de lijk schouwing geen afwijkingen worden gevonden, die de dood kunnen verklaren. Het aantal keren dat de wiege dood voorkomt, ligt over het 0| algemeen tussen 0,3 en 3 per 01 duizend levend geborenen. Voor Nederland is dat getal 0,42. Het cijfer verschilt van land tot land en van streek tot streek, zo staat in „Huisarts en wetenschap", het maandblad van het Nederlands Huisart sen Genootschap. De mysterieuze, plotselinge en geheel onverwachte dood van een te voren gezonde zuigeling is sinds de grijze oudheid be kend. De laatste tien jaar is er veel over dit onderwerp gepu bliceerd, zonder dat de oor zaak ervan wordt blootgelegd. Meer en meer raken de weten schappers ervan overtuigd, dat er waarschijnlijk geen sprake is van één oorzaak, maar dat een aantal factoren samenwerkt. Zo is gebleken, dat de meeste zuigelingen die de wiegedood treft, tussen de twee weken en zes maanden oud zijn. Het meest gebeurt het bij kinderen rond de drie maanden. Daar naast blijken meer jongens dan meisjes op deze wijze te sterven en is er een toeneming te zien tijdens de wintermaan den. In de meeste gevallen vindt het overlijden plaats tus sen middernacht en zes uur 's morgens. Ook zijn er sociale aanwijzin gen. Het gebeurt vaker bij een ongehuwde moeder, bij vaak jonge en jonggehuwde ouders en bij het eerste kind. Vast staat, dat het vaak te vroeg geboren kinderen zijn, vaak kinderen die kunstvoeding krijgen, kinderen die vroeg flessevoeding krijgen en kin deren met lichte ziektesympto men, vaak van de kant van maag-darmkanaal of van de luchtwegen. Wat betreft de voeding zou het natriumgehalte van de kunst voedingen een rol kunnen spe len. Een hoog natriumgehalte van de kunstvoeding blijkt ge paard te gaan met een relatief hoog aantal gevalen van wie gedood. In Nederland en Zwe den, waar het natriumgehalte van de kunstvoedingen laag is, is het sterftecijfer viermaal zo laag als in Groot-Brittannië, waar het natriumgehalte in kunstvoedingen relatief hoog p medische gronden 013 j.N HAAG (ANP) - Oud-mi- iter De Gaay Fortman (justi- noemt het „geheel verant- Td" dat geen strafvervol- rordt ingesteld tegen het •gere PvdA-Eerste-Kamer- E. M. Meester. De oud-be- idsman plaatst zich geheel liter het beleid van de hoofd- icier van justitie te Zutphen, op grond van medische oor- en tot de slotsom is gekomen t er overwegende bezwaren n medische aard bestaan te- n het instellen van een straf- rvolging. |t vroegere Kamerlid, destijds —Ac secretaris van de Partij van Arbeid, werd ervan beschul- ^fd ten onrechte te profiteren ifJn de verzetspensioenregeling. lit zou - aldus schriftelijke vra- h van PSP-senator Vogt - val- inlichtingen hebben ver- lekt. HRkiir de mening van de PSP'er zHrdt door het seponeren van 9Jze zaak mogelijk wel het be- jjjig van de betrokkene gediend, ^pr zouden het geestelijk en ^hamelijk welzijn van vele fd-verzetsstrijders ernstig kun- 1 worden geschaad In zijn igen zei de PSP'er dat door seponeren van deze zaak. op ond van een slechte gezond- Qidstoestand. de indruk wordt (■sterkt dat in ons land sprake i zijn van klassejustitie. De legere minister noemt hët heren van djt begrip „mis- iatst". STERDAM (ANP) De ex- uister van buitenlandse za- Van der Stoel, is niet be- r de adviescommissie or vreemdelingenzaken te ge- |iigen in de zaak van de voor- ilige CIA-agent Philip Agee. heer Van der Stoel vindt dat lij dat niet meer kan doen, nu |ij minister af is. heb bovendien geen toegang er tot Agees stukken, aldus oud-minister tegenover de tdsman van Philip Agee, mr. V. J. van Bennekom. Deze, had heer Van der Stoel als getui- opgeroepen. behandeling van Agees zaak Dr de adviescommissie is van- aag in Den Haag voortgezet. adviescommissie buigt zich er het beroep, dat Philip Agee eft aangetekend tegen de be- ichikking van het ministerie ran justitie om hem geen ver- ilijfsvergunning meer te geven. OEN HAAG De Ballast Nedam-Groep te Amstelveen heeft een eigen plan ter discussie gesteld voor een landingsplaats voor vloei baar gas uit Algerije. Deze landingsplaats is ontworpen voor de kust van Voorne-Put ten, aan het einde van de „Voomedam", 7 tot 10 km. uit de kust. Deze landingsplaats vormt bovendien volgens Bal- last-Nedam een „nadrukkelij ke scheiding van de gastanker- Aardgashaven op Voomedam route met het drukke Water- wegverkeer. Het is het derde plan, dat thans ter discussie staat. Het eerste is een terminal op de Maasvlakte, het tweede een in dustrie-eiland voor de kust bij Hoek van Holland. Volgens Ballast-Nedam is de locatie Voomedam de dam kan tevens als kustbescherming voor Voorne-Putten fungeren goedkoper dan een kunst matig eiland in volle zee, ont staat er een gescheiden scheepvaartverkeer, wordt de scheepvaart op de Waterweg niet beperkt, kan de Maasvlak te bestemd blijven voor ande re doeleinden. IN 1978 40-JABIG JUBILEUM (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Bond zonder Naam heeft in Zandvoort bet ho(el Sonnewende aangekocht. Het zal geheel verbouwd en aangepast worden aan het spe ciale gastenbestand. De bond, die 300.000 leden en begunsti gers telt, richt zijn activiteiten vooral op minder-validen, al leenstaanden en bejaarden. Men hoopt het Nederlandse hotel op dezelfde succesvolle manier te gaan exploiteren als het al eer der in Cubellas (Spanje) aange kochte Hotel Sin Nombre (hotel zonder naam), dat in zo'n grote behoefte blijkt te voorzien, dat het eigenlijk altijd is volge boekt. Ook dit hotel wordt mo menteel verbouwd. Het geld voor deze activiteiten hoopt de bond bij elkaar te krijgen via verschillende acties die volgend jaar in verband met het 40-jarig bestaan van de Bond zonder Naam worden georganiseerd. De idee voor de oprichting werd indertijd gelanceerd door de le gendarische pater Henri de Greeve, in een van zijn even befaamde radiopraatjes, Licht baken geheten, voor miljoenen mensen, bejaarden, zieken, een zamen, werklozen en ook jonge ren een wekelijkse lichtpuntje. Zijn Bond zonder Naam was in de eerste plaats bedoeld als hulp voor al degenen die tussen wal en schip dreigden te gera ken. Bekend werd en is de bond nog steeds door zijn maandelijkse spreuken. De eerste en bekend ste was: Verbeter de wereld, begin bij jezelf. Het initiatief van pater De Gree ve heeft ook navolging gevon den in België, Frankrijk, Span je. Taiwan en sinds kort in Ve nezuela. De acties die de jubilerende bond voor zijn nieuwste activi teiten gaat voeren, bestaan on der andere uit de verkoop van kleurrijke briefkaarten met spreuken, stickers, spreukenka lenders. Wie er meer van wil weten kan terecht bij de Bond zonder Naam, postbus 1500 Haarlem, telefoon 023-314276. Het gironummer is 1500. Ook zal de gehele boedel van wijlen Henri de Greeve geveild worden, zoals hij dat in zijn testament heeft bepaald. De op brengst is voor Cubellas. Verder staat er nog een grote jubileum gala op het programma. Conclusie werkgroep: DEN HAAG (ANP) Het is vrijwel onmogelijk een fabriek van rollend materieel voor de spoorwegen in Nederland ren dabel te maken. Dit is de con clusie van een rapport, dat de minister van verkeer en water staat aan de tweede kamer heeft aangeboden. Het rapport is opgesteld door een interde partementale werkgroep van verkeer en waterstaat, econo mische zaken, sociale zaken en financiën. De werkgroep moest nagaan of een uitgebreid onderzoek naar de mogelijkheid van de oprich ting van een fabriek voor rol lend materieel in Nederland zin vol zou zijn. Als uitgangspunt gold dat de produktie kosten dekkend kon worden gemaakt. In de periode dat de studie be gon kondigde VMF—Stork de inkrimping van bepaalde be drijfsactiviteiten aan. Dit leidde tot reacties, gericht op het be houd van bestaande en het scheppen van vervangende werkgelegenheid. Er werden pok kamervragen over dit on derwerp gesteld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Haagse procureur-generaal Van der Feltz zal burgemeester Van der Louw van Rotterdam morgen laten weten of hij bij zijn besluit blijft, dat de Rotterdamse hoofdinspecteur van politie B. Kal ma voor hem niet meer aanvaardbaar is in zijn functie van chef van de kinder- en zedenpolitie. Van der Feltz heeft gisteren een tweede gesprek gehad met Rai ma, naar aanleiding van diens deelname aan een demonstratie na de dood van drie RAF-leden in een Westduitse gevangenis. De procureur-generaal had al eerder gesteld dat Raima niet meer in zijn functie te handha ven was, maar burgemeester Van der Louw besloot de zaak af te doen met een disciplinaire straf (berisping). Daarna besloot de procureur-generaal een on derzoek in te stellen naar de positie van Raima binnen het Rotterdamse korps. Volgens Raima heeft een aantal collega's de procureur-generaal laten we ten dat het voor hen een kwestie is van „hij eruit, of wij eruit". Raima zegt ernstig geschokt te zijn over de sfeer van verdacht makingen en intolererantie, die bij een aantal van zijn collega's en superieuren zou heersen te gen zijn persoon. Ook de hoofd officier van justitie in Rotter dam, mr. De Jong zou zich bij de procureur-generaal over Ral- ma zeer vooroordeeld hebben uitgelaten. Als Van der Feltz morgen bij zijn beslissing blijft, kan Raima hiertegen in beroep gaan bij de Raad van State. Momenteel loopt nog zijn beroep bij de ambtenarenrechter tegen de be risping van burgemeester Van der Louw. Raima is van me ning, dat hier de vrije menings uiting in het geding is. DEN HAAG (ANP) „Prof. Meyler heeft een ongemotiveer de aanslag gedaan op de geloof waardigheid van de gezond heidsvoorlichting". Dit is het commentaar van de Nederland se Hartstichting op de uitspra ken die dinsdag werden gedaan door de Utrechtse hartspecia list prof. dr. F. Meyler. Tijdens een bijeenkomst in Amsterdam over het nut van preventieve maatregelen tegen hart- en vaatziekten beschuldigde prof. Meyler de Hartstichting ervan ongenuanceerd propaganda te maken voor het nakomen van bepaalde leefregels, die het risi co van het krijgen van bepaal de hartaandoeningen zou ver minderen. Niet roken is ook volgens prof. Meyler een goede zaak, maar het is nog maar de vraag, aldus zijn betoog, of minder en min der vet eten ook pertinent de kans op een hartinfarct of een andere hartaandoening vermin dert. Hij erkende dat daar wel bepaalde aanwijzingen voor zijn, maar hij vond het weten schappelijk onjuist die aanwij zingen in zekerheden te verta len. Het bestuur van de hartstichting zegt de stellingname van prof. Meyler ernstig te betreuren. Het concludeert „dat hij heeft ont kend dat het voorkomen van hart- en vaatziekten door voe dingsverandering mogelijk en zinvol is". De stichting zegt dat uit recent materiaal van het CBS blijkt dat de sterfte aan hart- en vaat ziekten in Nederland de laatste jaren dalende is. Aan dat gege ven wordt de stelling gekoppeld dat „de intense inzet van de Nederlandse Hartstichting op het gebied van de voorlichting tot gezonde leefgewonnten tot die daling heeft bijgedragen". Broedvogels in kaart gebracht MIDDELBURG (ANP) De Stichting Ornithologisch Vel donderzoek in Nederland (SO- VON) gaat een atlas samenstel len met daarin alle gegevens over de Nederlandse broedvo gels. De SOVON heeft in de afgelopen vijf jaar een onder zoek ingesteld naar het voorko men van broedvogels in ons land. Uit het onderzoek, waar aan duizenden vrijwilligers mee werkten, blijkt dat het weer gro te invloed heeft op de broedre- sultaten. AMSTERDAM (ANP) De aanstootgevendheid van porno films als „Deep Throat" kan niet wetenschappelijk verant woord worden onderzocht. Tot deze conclusie is de Amster damse rechter-commissaris mr. F. van Gijn gekomen. De rechtbank in Amsterdam had hem in het kader van het proefproces proces over „Deep Throat" gevraagd na te gaan of zo'n onderzoek mogelijk was. In afwachting van het resultaat daarvan werd de behandeling van het door de Nederlandse Bioscoopbond uitgelokte proef proces in oktober jongstleden geschorst. De rechter-commissaris had moeten laten onderzoeken of films als „Deep Throat" door eeu voor het Nederlandse volk representatief te achten meer derheid wordt ervaren als strij dig met de eerbaarheid. Volgens de bioscoopbond heeft mr. Van Gijn inmiddels zijn opdracht aan de rechtbank teruggegeven en wordt het proefproces op 19 januari hervat Mr. van Gijn heeft over de zaak advies inge wonnen bij prof. dr. W. Buikhui zen. Deze is als algemeen advi seur wetenschappelijk werk ver bonden aan het ministerie van justitie. Als onoverkomelijke obstakels bij de uitvoering van het ge vraagde onderzoek ziet deze de samenstelling van een goede on derzoeksgroep en het creëeren van een adequate proefsituatie. Voorts vraagt Buikhuizen zich af voor wie de steekproef nu precies representatief moet zijn: voor potentiële pomogangers of voor het hele Nederlandse volk. TANKER RUBI ROSE NIET DE BOOSDOENER Rotterdam De milieu-inspec tie van het departement van Volksgezondheid en Milieuhy giëne stelt een laatste poging in het werk om de oorzaak te ach terhalen van de stankgolf, die in de nacht van zondag op maandag Dordrecht en omge ving trof. Alle bedrijven in West-Brabant, die acrylaten of soortgelijke stoffen produceren, worden be zocht om te onderzoeken of zich er een storing heeft voorgedaan. Levert dit onderzoek niets op. dan beschouwt men de zaak als afgedaan, aldus ir. M. Enthoven, plaatsvervangend hoofdinspec teur van de milieu-inspectie. Op het departement is men er nu zeker van dat de Noorse chemicaliëntanker Rubi Rose niet de boosdoener is geweest. Het schip vertrok zaterdagnacht uit Antwerpen, waar het een lading acrylaten had gelost. Ge steld. dat het kort na vertrek een restant van de lading over boord had gezet, dan zou die stof achttien uur in de lucht hebben moeten zweven voordat het in Dordrecht en omgeving neersloeg. Volgens ir. Enthoven is dat onmogelijk. De kapitein van de Rubi Rose heeft verklaard dat hij zondag op de Noordzee. 60 mijl ten noordwesten van Hoek van Hol land. zijn tanks heeft gespoeld. Gezien het feit dat de wind toen Zuid was. kan ook dat niet de oorzaak van de stankgolf ge weest zijn. aldus ir. Enthoven Het spoelen van de tanks van de Rubi Rose op volle zee is niet strafbaar, omdat acrylaten niet voorkomen op de lijst van ver boden stoffen, behorend bij het verdrag van Oslo. DEN HAAG (ANP) - Vier vrouwelijke langgestraften uit de penitentiaire inrichting voor vrouwen in Rotterdam hebben in een kort geding gevraagd om vijf gulden meer dagloon. De vrouwen menen recht te heb ben op dit bedrag, omdat zij door hun langdurig verblijf in de gevangenis over meer erva ring beschikken, dan de korter gestraften of de vrouwen, die in preventieve hechtenis verblij ven. Tevens voelen zij zich bena deeld ten opzichte van de lang gestrafte mannen, voor wie met ingang van 14 november '77 na stakingen het experiment „verruimde arbeidsbeloning" is ingegaan. Raadsman mr. M. H. Claring- bold uit Rotterdam zei gisteren in het voor de president van de Haagse rechtbank dienende kort geding: „Het ministerieel beleid ten opzichte van het klei ne groepje langgestrafte vrou wen in Nederland (in totaal vijf tien) is bijzonder willekeurig en onbillijk. De overheidsregel „ge lijk loon voor mannen en vrou wen" wordt in het gevangenis wezen met voeten getreden. De vrouwelijke langgestraften krij gen momenteel nog steeds het zelfde basisloon 3,50) als de korter gestraften". De raads man vroeg rechtbankpresident mr. J. H. Blaauw de staat te veroordelen tot toepassing van het experiment „verruimde ar beidsbeloning" op de vrouwelij ke langgestraften. Dit op straffe van een dwangsom van vijfen twintig gulden per dag. Namens de staat zei mr. E. Rorthals Altes de gevraagde „vijf gulden meer" niet te zien zitten, omdat de overheid niet geheel tevreden is over het werk, dat in de vrouwengevan genis wordt afgeleverd: „Werk tempo en inzet zijn niet toerei kend. Vaak wordt het arbeids proces onderbroken, omdat fa milie of raadsman op bezoek komt". ITERDAM (ANP) De oorzaak van de grote brand, die torgen 9 mei hotel Polen in Amsterdam volledig ver- s niet precies vast te stellen. Dat concludeert de rdamse brandweer in een vandaag vrijgegeven rapport. lij de brand in hotel Polen aan het Rokin kwamen 33 hotelgasten m het leven en werden 46 gewond. Ten tijde van de brand ■geerden 109 mensen, meest buitenlanders, in hotel Polen. De door e brand veroorzaakte schade aan het hotel en omliggende gebou wen bedroeg 16 miljoen. 'e Amsterdamse brandweer schreef de directie van hotel Polen lim een maand voor de brand, dat het gebouw in brandtechnisch icht „ernstige gebreken vertoonde". Onder meer ontbrak een idwerende scheiding tussen het hotel en de eronder gelegen beltoonzaal, waar de brand zeer waarschijnlijk is ontstaan. Dat ilijkt zowel uit het onderzoek van de brandweer als uit getuigenver- laringen. e Amsterdamse brandweer noemt in haar rapport elf mogelijke [oorzaken voor de hotelbrand. Brandstichting, een van deze moge lijkheden, wordt minder waarschijnlijk geacht. De Amsterdamse brandweer klaagt, dat zij niet van het begin af betrokken is geweest bij het onderzoek naar de hotelbrand. Dit onderzoek voerden politie justitie uit. AMSTERDAM (ANP) - De lei- der van de Nederlandse Volksu nie (NVU), Joop Glimmerveen, beeft bij de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam wegens beledigingen een klacht ingediend tegen de journalist H. A. Hofland. De klacht is door het openbaar ministerie in de hoofdstad in behandeling ge nomen. Hofland noemde vorige week in bet NOS-radioprogramma •Journalistenforum" de NVU- voorzitter „,de hoofdman van een misdadig zootje". Hij verge leek voorts de volksunie met een inbrekersvereniging en een souteneursclub De klacht van Glimmerveen is in behandeling genomen door officier van justitie, mr. Pieters. Dezelfde officier heeft ruim een week geleden bij de civiele ka mer van de Amsterdamse recht bank om ontbinding van de NVU gevraagd, omdat naar zijn oordeel het doel en de werk zaamheden van de partij in strijd zijn met de openbare orde en/of goede zeden. In het extra dikke Kerstnum mer van Elseviers Magazine staan interviews met ..mensen van goede wil": EM-redacteuren Michel van der Plas en Rex Brico ontlokten hen onder meel de volgende uitspraken: „Als je alleen droomt, droom je slechts een droom. Als je samen droomt, tekent zich het begin van een werkelijkheid af" (bis schop Dom Helder Camara). „Het grote bedrog van deze tijd is het zo voor te stellen dat iedereen van goede wil zou zijn" "(Engelse auteur Malcolm Mug- geridge). „De keuze tussen goed en kwaad is altijd aan ons. Dat is nu juist het fascinerende" (de schrijver Jan de Hartog). „Bij werkelijke bevrijding groeit ook mijn goede wil. Kom ik dichter bij de goede wil van God" (de Duitse theologe Dorothee Sölle). De Leidse hoogleraar prof. Gie- le heeft voor de lezers van EM een fiscale kerstboodschap. On ze belastingwetgeving noemt hij onredelijk, onduidelijk en on rechtvaardig. „Op fiscaal gebied zijn we allang naar Belgische toestanden afgegleden. Alleen: we doen alles zo grondig dat we nu naar Italië afglijden". Verder uiteraard de nodige aan dacht voor de laatste politieke ontwikkelingen. Mr. Edzo Toxo- peus, die zijn baan als commis saris van de koningin in Gronin gen niet wilde ruilen voor het ministersambt heeft een goede raad voor Van Agt. de nieuwe minister-president- „Hij moet zorgen dat zijn kabinet als een homogeen club opereert. Een kabinet zonder interne spannin gen. dat is pas een sterk kabi net". „Vroomheid leidt tot klasse- strijd", roept de Duitse theologe Dorothee Sölle de lezer toe van af de omslag van De Tijd. Zij werd in de jaren '60 gedood verfd als linkse doordramster, nu zegt ze: „Misschien is het echte christendom nog meer eenheidscheppend dan het so cialisme. Maar dat is dan wel een ander christendom dan dat van de gesettelde kerken. Daar om hebben we een nieuwe taal nodig, die duidelijk maakt wat een christelijk socialisme is". Menten heeft vijftien jaar ge vangenisstraf gekregen. Mr. Abel Herzberg kaart erover na: „Ik weet dat Menten heeft ge kregen wat hem dubbel en dwars toekomt en misschien zelfs minder dan dat. Over de strafmaat wil ik het niet heb ben. Wat maakt het tenslotte voor een man van bijna 80 jaar uit of hij vijftien jaar krijgt of levenslang? Maar wat zouden we graag een andere wereld wil len hebben, een wereld met an dere beginselen om naar te le ven. Menten is een weinig sym pathieke man. maar het ergste aan hem is dat hij een mens is, dat wil zeggen een soortgenoot". Radiopastor Klamer vertelt over zijn werk. Een uitspraak over geloof: „De essentie van het ge loof? Geloven is voor mij: leven vanuit de hoop. Geloven in een leven na de dood? Dat vind ik op dit moment niet wezenlijk belangrijk. Ik zeg niet dat het er niet is, als het er is vind ik het een verrassing, maar ik moet leven". Nederland heeft een nieuwe mi nister van Verkeer en Water staat, ir. D. S. Tuijnman en hij laat meteen al in Accent van zich horen. In tegenstelling tot zijn voorganger Westerterp zegt hij: „Files in het verkeer zijn bovenal onveilig en dus moeten ze verdwijnen. Verkeer moet functioneren en als het op de financiële middelen daarvoor aankomt zal ik hard onderhan delen". Aan de slanke lijn denken en toch hogeschool-keukenmaaltij den eten is wel degelijk moge lijk. Via de „Nouvelle Cuisine" deze week in Accent de slank- meesters aan het woord. Vijf procent van de Nederland se bevolking is doof of in meer dere of mindere mate slechtho rend. Dat zijn zo'n 700.000 land genoten. Toch dragen slechts 150.000 mensen een gehoorappa raat, waarom? Angst, schaamte misschien. En het ergste is dat het aantal slecht en minder goed horenden elk jaar toe neemt door vergrijzing van de bevolking enerzijds en ander- Een bijlage waarin lezers schrij ven over hun eigen jeugd maakt VN. dubbeldik. Interessanter zijn de politieke beschouwingen. Waarom moest de macht van de PvdA gebroken worden? Vrij Nederland: „Wat het CDA niet wilde dat was maatschappijher vorming. En dan ging het niet om die paar toch al geheel uit geklede hervormingsvoorstellen die tenslotte in het PvdA-CDA- D'66-regeerakkoord terecht kwamen. Het ging om echte her vormingen zoals die door het strijdbare deel van de PvdA en door de FNV worden voorge staan. Het CDA moest de garan tie hebben dat het komende ka binet geen snode plannen zou beramen in de richting van so cialisatie of andere verschrikke lijke veranderingen van het be stel". Een troost is er: „Intussen neemt Van Agt bijles. Hij ver klaarde olijk genoeg in huis te hebben om bij te leren, econo mie, internationale politiek en buitenlandse talen".- Secretaris-generaal Mulder van Justitie de man boven de ministers is hij ooit genoemd zegt ook zijn zegje over Fol- kerts: „Als ik van die Folkerts hoor dat Duitsland in de macht van de Verenigde Staten is dan heb ik het gevoel dat ik „Mein Kampf" lees. De macht van de plutocraten, de macht van de Zionisten, we hebben het alle maal al eens gehad. Dat maakt me wel angstig hoor. Er spreekt zo'n revanchisme uit. Het lijkt waarachtig wel of Duitsland in de tweede wereldoorlog door de geallieerden in de rug werd aan gevallen" Vijfenzestig jaar bestaat de Haagse Post, HP haalt AOW. roept het blad uit. Reden om een speciaal jubileumnummer te maken, compleet met bijlage in oude stijl, waarin stukken opgenomen uit de in de afgelo pen 65 jaar verschenen num mers. Uiteraard in het jubileum nummer veel geschiedenis, maar ook een beschouwing over het nieuwste foefje van belas- tingontwijkers, het deelnemen in een fonds en profiteren van vooruitbetaalde leenrente. Erg ingewikkeld, maar te verwach ten is dat de fiscus er toch gauw een stokje voor zal steken. Wat hebben wij, politiek gezien, geleerd uit de jaren zestig0 De kabinetsformatie werd ook al een mislukking. De Haagse Post: „Daarom kan het haast niet anders of deze mislukking is een incident, dat voortkomt uit de innerlijke tegenstelling aan de linkerzijde. En die blijft weer bestaan zolang men daar niet bereid is het eigen directe verleden kritisch te behandelen, geen eerlijke inventarisatie wil maken van de afgelopen vijftien jaar, om vervolgens de daarin ruimschoots aanwezige waarde loze bende met het Leger des Heils mee te geven".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9