Vakantie voor 7,5 ilioen Nederlanders Ontslag 1100 mensen bij Fokker VERWACHT GEEN SNELLE RESULTATEN Paus: „Vrede is mogelijk, want bijna niemand wil de oorlog" Overeenkomst KTH-Utrecht-universiteit RAF-leden waren in bezit van deel van losgeld "Noodweer in ualiiornie Regeling van rechtspositie pastores VOLGEND JAAR Minister Weizman: i KORTE METTEN Anita Ekberg beroofd ROME (UPI) De voorma lige Zweedse filmactrice Anita Ekberg, voorname lijk bekend door haar rol in Federico Fellini's „Dol- ce Vita", is in haar huis in een voorstad van Rome be roofd van sieraden, bont en geld ter waarde van naar schatting acht mil joen lire. Ekberg werd door de onbekende inbre kers vastgebonden. Anita Ekberg, die sinds haar afscheid als filmster een huurautobedrijf en die- renfarm leidt, werd in au gustus van dit jaar ook al bestolen. Toen braken on bekenden in in haar villa in Mentana, 20 kilometer van Rome. De voormalige actrice had woensdag twee uur nodig om zich van haar boeien te bevrijden, waarna ze de po litie waarschuwde. Van haar waakhond hebben de inbrekers zich niets aange trokken. 'ACjÏÏrfENLANDLEIDSE COURANT DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 (Van onze correspondent) BONN/BERN - De dinsdag door de Zwitserse politie gear resteerde Gabriele Krocher-Tie- deinann (26) en Christian Mol- ler (28) waren bij hun arrestatie in het bezit van een deel van het losgeld dat in november was betaald voor de vrijlating van de Oostenrijkse zakenman Walter Palmers. De arrestatie kwam na een schietpartij, waarbij twee douanemannen gewond werden. De twee Duit se terroristen hadden ook tallo ze identiteitspapieren en enkele wapens bij zich. Gabriele Krocher-Tiedemann behoort volgens de Westduitse politie tot de z.g. harde kern van de Rote Armee Fraktion. Er liep tegen haar een internationaal arrestatiebevel in verband met de overval twee jaar geleden op het hoofdkwartier van de OPEC in Wenen. Bij die gelegenheid werden de aanwezige olieminis ters. waaronder de Saoedische sjeik Jamani. gegijzeld. Möller wordt beschouwd als een nieu weling in de RAF. Hij werd gezocht wegens twee bankover vallen Het is niet bekend of Bonn een verzoek tot uitlevering aan de Zwitserse regering zal richten. De twee gearresteerden werden niet gezocht wegens de moord op werkgeversvoorzitter Sch- lever. JERUZALEM (DPA) De Israëlische minister van defensie Ezer Weizman heeft bij zijn terug keer van een onverwacht bezoek aan president Sadat van Egypte verklaard, dat men nu niet moet denken dat het vredesoverleg met Egypte op korte termijn tot positieve resultaten zal leiden. Weizman onthulde overigens geen details over zijn gesprekken met Sadat en met de Egypti sche minister van defensie Gamassi, maar bekend is dat hij in Egypte heeft gepleit voor verminde ring van de wederzijdse troepensterkte in de Sinaï nog voor de afsluiting van de vredesconfe- Weizman en minister van buitenlandse zaken Da- jan zullen premier Begin op Eerste Kerstdag vergezellen bij diens bezoek aan president Sadat in Ismailia. Bij dat bezoek zou premier Begin zijn vredesvoorstellen aan president Sadat overhandi gen die hij eerder met de Amerikaanse president Carter heeft besproken en tevens voorstellen dat Israël de Sinaï bij een vredesregeling ontruimt, behalve een steunpunt in het uiterste zuiden van het schiereiland. President Sadat verklaarde gisteren dat hij zich door zijn volk voortgestuwd voelt in de richting van een akkoord met Israël en dat de tijd nu rijp is voor een nieuwe ontmoeting met Begin. De Israëlische minister Weizman zei gisteren in Egyp te een geweldig verlangen naar vrede te hebben bespeurd. Hij had Sadat een klok aangeboden met de inscriptie: „Aan president Sadat, de man die de klok vooruit gezet heeft". Kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië heeft de Ara bische wereld gewaarschuwd voor de gevaren van een blijvende kloof. Hij verklaarde zijn blijvende steun aan het Egyptische volk. In een interview met het tijdschrift Events heeft president Sadat verklaard dat zijn besluit om Israël te bezoeken hem was ingegeven door een eigenhandig geschreven en verzegelde brief van president Carter. Uit die brief had Sadat geconclu deerd dat een bezoek aan Israël een uitweg zou kunnen bieden uit de bestaande impasse in het Midden-Oosten. Gegijzelden overmeesteren overvaller wond De affaire begon als een bankoverval. De man ontwapen de dinsdag de veiligheidsagen ten van de bank en dreef bcrso- neel en bezoekers bijeen in een kamer. Hij eiste geld en een helicopter om van de basis te kunnen vertrekken. De Ameri kaanse basis ligt 90 Rm ten noordwesten van de hoofdstad Manilla Van onze correspondent Arie van Vree) BONN Bij het Duits-Neder landse luchtvaartconcert VW- Fokker zullen 1100 mensen in de Bondsrepubliek worden ontsla gen. Dit is een gevolg van het feit, dat de bondsregering giste ren het saneringsplan heeft goedgekeurd, dat de raad van bestuur haar had voorgelegd. Gistermorgen tijdens de kabinetsverga dering demonstreerden enkele honderden werknemers met spandoeken en borden tegen een stopzetting van de produktie op het plein voor de bondskanselarij in Bonn. In Bremen werd een zwijgende protestmars van circa een uur door het centrum van de stad gehouden in ver band met het roemloze einde van de Duitse pechvogel. Het saneringsplan behelst de volgende punten: Een bijdrage van de overheid in de sanering tot een bedrag van 540 mil joen markt in de vorm van voorschoten en garanties, waaraan ook de deelstaten Bremen en Nedersaksen gedeeltelijk boj- dragen; onmiddellijke stopzetting van de produktie van de VFW-614 in Bremen, als gevolg waarvan 1600 arbeidsplaatsen vrijkomen; militaire opdrachten van het ministerie van defensie, waardoor de werkgelegenheid van circa 500 mensen wordt gered; bereidheid om een fusie aan te gaan met het vliegtuig- en ruimte vaartconcern Messerschmidt-B'olkow- Bolm (MBB) en personele veranderingen in de top en verbetering van het manage- Terry Moore: gehuwd geweest met Hughes. De filmactrice Terry Moore (47) heeft in Vancouver verklaard dat zij ooit in het geheim gehuwd is geweest met de excentrieke miljo nair Howard Hughes. Zij zou zelfs een dochtertje van hem hebben gehad, dat overigens slechts een dag geleefd heeft. Volgens Terry Moore wilde Hughes, die vorig jaar door alles en iedereen verlaten overleden is. geen kind, omdat niemand aanspraak mocht maken op zijn bezit. verwacht orders - De OGEM begin volgend jaar belangrijke Arabische or- binnen te halen die aan- groter zullen zijn dan anorder (woontorens, winkelcentra) 1,4 miljard gulden, nieuwe orders, die een loop- zullen hebben van vier tot worden uitgevoerd in met een Britse en een onlangs door vergenomen Duits BAY, (l'pi-Reuter) De die in een bankge- op de Amerikaanse mari- Subic Bay op de Filip- 14 mensen in gijzeling gehouden, is door enkele zijn slachtoffers overmees- Daarna is het gebouw be door Amerikaanse ma- zo meldt het Filippijnse De gijzelaars zijn ongedeerd, ankelijk was meegedeeld i' 21 mensen in het bankge bouw waren, maar het bleken er 14 te zijn Alleen de Filippijnse beheerder van het bankfiliaal hep een snee aan zijn hoofd op. vervaller is eveneens ge- Benoeming H. ten Brink afgeketst DEN HAAG (ANP) - De be noeming van de heer H. ten Brink tot lid van een te forme ren raad van bestuur van Hen drik Sijthoffs financiële Bladen BV gaat niet door. De heer Ten Brink die voorheen werkzaam is geweest als alge meen direkteur van de uitgever smaatschappij bonaventura (El sevier) was eind maart aange- zocht om in dienst van Sijthoff BV te komen. Zijn benoeming I zou per 1 september worden geëffectueerd Bezwaren van de zijde van het personeel van Sijthoff leidden ertoe dat effectuering van zijn benoeming moest worden opge- schort tot nadere datum. j GOODYEAR BESCHULDIGD VAN GEKNOEI I WASHINGTON (AP) - De I Amerikaanse Security and Ex- change Commission heeft de I Goodyear-banden en -rubber fa- I briek ervan beschuldigd boeken i te hebben vervalst om overzeese I betalingen en steekpenningen binnen de VS zelf te kunnen verdoezelen. Tussen 1964 en 1966 zou er 522.000 in het geding zijn. Voor de periode tussen 1970 en 1976 zou het gaan om een bedrag van een miljoen dol lar. Enorme portretten van president Sadat. voorzien van vredesoproepen, sieren de straten van Cairo, afwachting van de ontmoeting tussen Sadat en Begin 4n Haag (ANP) Zeker zeven en een half iljoen Nederlanders zullen het volgend n met vakantie gaan, van wie ongeveer er 'procent naar het buitenland trekt. Wie Innis neemt van de inhoud van de vele ftenlsgidsen, die weer over ons land zijn ^^ntgestrooid", kan zich niet aan de indruk r Ki dat voor de vakantieganger let- Vlijk de hele wereld openstaat. ®Bt de vliegreizen betreft, zal zeker volgen- e2f zomer Spanje wOër favoriet zijn, maar J prijzen zullen ovè'r het algemeen hoger ^y'gen dan in het verleden, o.m. omdat de ™ïaanse hoteliers en appartementenhouders "VJn prijzen hebben opgetrokken Maar niet ^een Spanje heeft de prijzen verhoogd, ook kJ P°rtu6a'- Italië en Griekenland is het ""nkantieleven duurder geworden. Wie wil vliegen kan bijna overal naar toe. het hoge noorden en het zonnige zuiden, Amerika en Canada, het Verre Oosten. Afri ka en uiteraard het eigen werelddeel Euro pa De meeste Nederlanders zullen ook dit jaar weer naar Frankrijk en Duitsland gaan, maar naar deze landen gaat men vaak op eigen gelegenheid, zodat dit geen zaak is van de reisorganisatoren. Zij zien evenwel een nog stijgend eigen autoverkeer en hebben daar wel met de aanbieding van rondreizen, bungalows en appartementen op ingehaakt. Ook op dit terrein tal van aanbiedingen, waarbij men desgewenst de autoslaaptrein kan inschakelen. Naast de auto doet ook dit komend seizoen de kampeerauto weer meer opgeld en aan biedingen voor dit vervoermiddel, onder meer in Amerika en Canada, staan ook in diverse reisprogramma's. Voor busreizen is de laatste jaren de belangstelling iets geste gen Deze prijzen zijn nauwelijks of slechts gering verhoogd. De treinreizen zijn wat uit de gratie De tremen zullen meer comfort moeten bieden om de populariteit te herwin nen, is ëén van de commentaren uit de reiswereld. De luchthavenbelasting is uit de reisgidsen verdwenen. In gezamenlijk over leg hebben de ..reismakers" besloten deze extra kosten in de prijzen op te nemen. Ook de waardecoupons zijn verleden tijd. nu de rijksluchtvaartdienst nieuwe bodemprijzen van de charterreizen heeft ingevoerd. "1\N FRANCISCO (l'pi) De Amerikaanse laat Californië is gisteren getroffen door een ligekend hevig noodweer dat gepaard ging ^et windstoten tot 160 kilometer per uur. en iinstens negen mensen het leven heeft gekost. )p tientallen plaatsen raakte de stroomvoor- lening ongeregeld, werden gewassen vernield n vielen bouwwerken om. Pe storm werd volgens het Amerikaanse me- Di'ologische instituut veroorzaakt door een front boven de Stille Oceaan die lucht uit een hogedrukgi bied in de woestijn de staat aarde werden door de winden de lucht en tot boven Sacramento en San Daar vermengde het geheei egen van de Stille Oceaan zodat het '"b" i*i* Een als gevolg van de zware storm in Californië bijna geheel onder stof en zand verdwenen auto. Paus Paulus heeft een dringend beroep gedaan op het geweten van de mensheid om zich geza menlijk en doelbewust in te zetten tegen oorlog, terreur en geweld. In zijn boodschap voor de katholieke Wereldvredesdag op 1 januari constateert de paus: „Onze strijd tegen de oor log is niet gewonnen en ons „ja" tegen de vrede is nog eer der een wens dan een feitelijke werkelijkheid". Toch weigert hij de vredesin spanningen naar het rijk van de onbereikbare wensdromen te verbannen. „De vrede is moge lijk", zo schrijft hij. Voor hem is daarvoor een belangrijke aan wijzing dat praktisch niemand de oorlog wil, die hijzelf typeert als de „grootst mogelijke onzin". De paus stelt, dat de vrede met kan worden gegrondvest op het wapenoverwicht, en ook niet op struktureel geweld, zoals enkele politieke systemen aanwenden, maar op een geduldige, zakelij ke en verstandige methode in gerechtigheid en vrijheid, zoals deze door de grote internationa le instellingen van de huidige tijd wordt ontwikkeld en beoogd". Opvallend positief staat hij te genover het slotakkoord van de Europese veiligheidsconferentie van Helsinki en de toetsingscon ferentie van Belgrado: „Moedige initiatieven ten gunste van de vrede, verstandig uitgedacht, ge wild, goed voorbereid, plechtig bekrachtigd en verdedigd". Naast dit groeiende bewustzijn van het vredesbelang stelt de paus echter vast dat het geweld een steeds zorgwekkender om vang aanneemt. Zeer sterk ver oordeelt hij alle vormen van geweld en terrorisme, die vol gens hem niets te maken heb ben met moed, maar getuigen van lafheid en een ontaard ge weten. Het morele geweten is volgens hem in verval geraakt ^omdat het geen vorming heeft gekregen en vaak doordrongen is van pessimisme tegenover de maatschappij. Het geweld typeert hij als „de explosie van een blinde kracht, die de mens die zich daaraan overgeeft van zijn waardigheid berooft, omdat deze kracht hem omlaagtrecht van het vlak van het verstandelijke overleg naar het niveau van de hartstocht". In zijn booschap pleit de paus opnieuw voor de verdediging van het ongeboren leven. Vooral artsen en opvoeders zouden moeten inprenten dat abortus verboden blijft. Hij besluit zijn boodschap met een beroep op de kinderen om elkaar na elke ruzie te vergeven en niemand te haten. Het thema van Wereld vredesdag luidt dit jaar „Neen tegen het geweld, ja tegen de vrede". In Utrecht zijn nieuwe samenwerkingse *ereen- komsten ondertekend tussen de Rijksuniversi teit Utrecht en de Katholieke Theologische Hogeschool Utrecht (KTHU). Ze gelden de faculteit der godgeleerdheid van de universi teit en de sectie wetenschappelijk onderwijs van de KTHU. Het belangrijkste document is een kaderak koord waarbinnen de twee instellingen van studiejaar tot studiejaar hun samenwerking op het gebied van onderwijs en onderzoek zullen regelen. Hun opzet is elkaar op beide terreinen zoveel mogelijk tot steun te zijn. Overigens blijven de twee instituten zelfstandig. Zij houden eigen besturen, eigen programma's en eigen academi sche examens. De universiteit gaat door met het verschaffen van onderdak aan de KTHU. De studenten zullen zich, afhankelijk van de vraag van welke instelling zij het onderwijs •villen volgen en de diploma's wensen te ont vangen, laten inschrijven hetzij aan de universi teit. hetzij aan de KTHU, hetzij aan allebei. Hoewel beide instituten hun onderwijs en on derzoek in zo ruim mogelijke mate op elkaar willen afstemmen, moeten zij rekening houden met het feit dat zij vooral ten dienste staan van de opleiding van katholieke en protestantse „bedienaren der godsdienst." De kerken behou den daarom het recht te beslissen welke getuig schriften, afgegeven door de faculteit of de KTHU. voor hen aanvaardbaar zijn. Het samenwerkingsakkoord, dat is gesloten voor onbepaalde tijd, komt in de plaats van een experimentele overeenkomst, gesloten voor vijf jaar. Deze liep op 1 september 1975 af. Aanvankelijk werd integratie van de twee in stellingen beoogd, maar deze werd bij nader inzien niet wenselijk geacht. In beginsel zijn de meeste r.k. pastores voor een rechtsposi tieregeling, waarbij voor het eerst hun rechten en plichten duidelijk worden omschreven en waarbij zij, als de overheid hierin toestemt, ook delen in de sociale voorzieningen. Be halve mgr. Gijsen van Roer mond zijn ook de bisschoppen voor een regeling. De finan ciële gevolgen moeten echter nog nauwkeurig worden beke- Dit blijkt uit het tussentijds verslag dat de invoeringscom missie rechtspositieregeling heeft gepubliceerd, precies vijf jaar na het verschijnen van de „Nota inzake rechtspositie vb werkers in de r.k. kerkprovin cie van Nederland". Toen werd geschat dat met de in voering va een rechtsposi tieregeling voor de pastores (gewijde priesters en niet-ge- wijde pastorale werkers) ten minste tien jaar gemoeid zal zijn. In 1975 en 1976 hebben zeven envijftig bijeenkomsten in alle zeven bisdommen gesprekken over de voorgestelde regeling plaatsgevonden met 2601 pas tores (ongeveer dertig procent) en leden van kerkbesturen. Na besprekingen met deker- vergaderingen, priesterraden en diocesane financiële com missies hebben de bisschop pen. behalve mgr. Gijsen van Roermond, ja gezegd op drie vragen: Vindt u, dat ër über haupt een rechtspositierege ling moet komen? Vindt u, dat de rechtspositieregeling, zoals die in de nota staat, goed is? Kan de invoeringscommissie doorgaan met haar werk? Mgr. Gijsen vindt een nieuwe rechtspositieregeling voor priesters en diakens met no dig. Hij meent dat in de be staande kerkelijke regeling de rechtspositie van priesters en diakens al genoeg omschreven staat. In de overige bisdom men zal de commissie haar werk voorzetten. In overleg met de bisdomsta ven onderzoekt zij of het wen selijk' dan wel mogelijk is te komen tot een soort „beroeps vereniging" van priesters, een diocesane vereniging van pas tores. Daarnaast worden de oriënterende gesprekken voortgezet en wordt er ge werkt aan een beroepscode omdat de financiële problema tiek voor verreweg de meeste belanghebbenden de beslissen de factor is, za! de commissie hieraan de meeste aandacht geven. De apostolisch nuntius voor bijzondere opdrachten, aarts bisschop Luigi Poggi heeft een bezoek van negen dagen aan Hongarije gebracht. Tij dens zijn verblijf heeft hij gesprekken gevoerd met de aartsbisschop van Esztergom, kardinaal Laszlo Lekai, met alle andere bisschoppen en met verscheidenen oversten van congregaties. Ook heeft hij gesproken met de leiding van het Hongaarse staatsbu- reau voor kerkelijke zaken. De bisschoppen van Chili heb ben voor het eerst bij gelegen heid van Kerstmis een bood schap gericht tot de ongeveer één miljoen Chilenen, die in ballingschap leven, tien pro cent van de bevolking. De bis schoppen verklaren zich soli- dair met hen en nodigen hen uit zonder haat- of wraakge voelens terug te keren en te helpen bij de opbouw van het land. De bisschoppen spreken de hoop uit, dat zij in Chili worden opgenomen en dat hen arbeid en bestaansmogelijk heid wordt geboden. In hun boodschap betuigen de bis schoppen dank aan allen, die Chilenen hebben opgenomen. Het diocesaan Missiebureau van het bisdom Roermond meldt over 1977 een recordop brengst van 1,1 miljoen gul den. In 1976 kwam bij het missiebureau 350.000 gulden in totaal binnen. Het.ï=,ï,S- tuttgart nationaal bureau der Pauselijke Missiewerken in Den Haag deelt mee, dat onge veer de helft van de Limburg se parochies de binnengeko men gelden rechtstreeks naar het nationaal bureau heeft overgemaakt. In een'oplage van achtduizend stuks is bij de protestantse Duitse Bijbelstichting in Sutt- gart de zestienhonderd pagi na's tellende „Biblia Hebraica Stuttgartensia" verschenen. Er is drieëntwintig jaar aan ge werkt. Negentien professoren uit verscheidene landen heb ben meegewerkt aan deze be langrijkste wetenschappelijke uitgave van het hebreeuwse Oude Testament. Het boek, dat twee kilo weegt (voor het zetten was 8,2 ton lood nodig.) is van belang voor allen in de wereld, die teksten uit het Ou de Testament, in hun moeder taal moeten vertalen. De zetter heeft drie jaar lang het gym nasium in Stuttgart bezocht om Hebreeuws te leren. Het aantal Poolse missiona rissen heeft in het bijna afge lopen jaar de duizend over schreden. De duizendste was een vrouw: de vroegere over ste van de Poolse provincie van de zusters franciscanes sen missionarissen van Maria, zuster Lucyna Ignaciuk, die in Senegal werkt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7