Xeids college vraaet om nieuw Onderzoek naar aanleg riiksweff 11 i LICHTJES IN PI DUISTE^H 'PPR en D'66 teleurgesteld lover nota wijkraden" IN BINNENSTAD STAAN 34 HUIZEN JAAR LEEG O O O J O GEEN SLOOP VAN WONINGEN AAN DERDE HAVERSTRAAT' bruna Onderwijs-opbeldag opnieuw een flop ^Beestenmarkt mag monofunctionele 4iorecaklont worden geen Mager kerstconcert in Stadsgehoorzaal Kerst-inn bij Augustinus99 —DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 GINj_ LEIDSE COURANT D'OUDE MORSCH: Is LEIDEN Buurtvereniging .D'Oude Morsch" wijst een recreatieve bestemming voor iet Galgewater van de hand. ndS In een schrijven aan de ge meenteraad stelt de buurtver eniging als reactie op de ont- wikkelingsschets voor de bin nenstad van de projectgroep Leidse binnenstad dat in de omgeving van „D'Oude Mor sch" voldoende publiekstrek kende voorzieningen zijn. In dit verband merkt de buurt vereniging tevens op dat zij een greep wil houden op de „horeca-bestemming" voor de Beestenmarkt De buurtver eniging stelt in haar brief aan de gemeenteraad dat de Bees tenmarkt geen „monofunctio nele horecaklont mag worden met storende uitwassen in de buurt. Horeca kan betekenen: een restaurant maar ook een bar-dancing. Dat laatste geeft meer overlast aan bewoners dan de eerste. Juist die nachte lijke horeca is al oververtegen woordigd in de buurt. Uitbrei ding is daarom ongewenst", aldus de buurtvereniging. LEIDEN In totaal 34 woningen in de Leidse binnenstad staan een jaar of langer leeg. Dit is de uitkomst van een onderzoekje dat het PPR-raadslid Frits van Oosten onlangs ver richtte. Het merendeel van de woningen verkeert in goede tot redelijke staat. Een klein deel is van minder goede kwaliteit. Het PPR-raadslid stelt b en w voor deze laatste categorie te laten renoveren door de stichting Diogenes of de stichting „Het Kleine Woonhuis". Ook de overi- Het PPR-raadslid vindt overigens dat het vor deren van woningen niet alleen beperkt mag blijven tot panden die meer dan een jaar leegstaan. „Naar onze mening zal de gemeente zich zeer actief moeten gaan opstellen indien een pand een half jaar leegstaat. Wij hebben niet de indruk dat dit thans het geval is", aldus de heer Van Oosten. v. EIDEN Het Leidse college van b en w vindt "Hï it er een nieuw onderzoek moet worden gedaan de noodzaak van de aanleg van rijksweg i -west. Dit schrijft het college in zijn bezwaar- I ihrift tegen het ontwcrp-streekplan Zuid-Hol- nd-West. B en w willen hun standpunt ten ^^inzien van de aanleg van de rest van rijksweg 1 (tussen rijksweg 4 en rijksweg 12) laten afhan- lf, 6 fn van de uitkomsten van dit onderzoek, gramnf ^et bezwaarschrift stelt het Leidse college dat ann at hem betreft rijksweg 11-west wel kan worden oerno^ngelegd. Met name de in het noordwesten van feiden te vestigen industrieën zullen een dergelij- ids verbinding broodnodig hebben. Zou de dienst erkeerskunde van Rijkswaterstaat evenwel tot de ons. fcnclusie komen dat een rijksweg 11-west (tussen jksweg 4 en rijksweg 44) niet nodig is, dan zal ft Leidse college eveneens tegen de aanleg van rest van rijksweg 11 zijn, omdat dat zou betekenen dat al het verkeer zal worden afgewen teld op het Leidse wegennet. Ten aanzien van de secundaire weg 4 doet het Leidse college de suggestie deze te laten aansluiten op Rijksweg 11 en niet. zoals in het streekplan is opgenomen op de Plesmanlaan. Een dergelijke verbinding zal een te sterke verkeersdruk op het Leidse wegennet ten gevolge hebben. Tevens maken b en w van Leiden bezwaar tegen het feit dat Alphen aan den Rijn en omgeving niet in het streekplan Zuid-Holland-West West maar in het plan voor Zuid-Holland-Oost zijn opgenomen. In hun bezwaarschrift benadrukken b en w de belangrijke economische bindingen tussen Leiden en Alphen. Het argument dat bij een samenvoe ging van beide gemeenten in één streekplan het open middengebied zal worden aangetast, gaat volgens het Leidse college niet op. Tegen deze effecten kunnen in het streekplan waarborgen worden geschapen. Ook is het college niet te spreken over de toegewe zen taak 11 procent meer woningen te bouwen dan het aantal dat men voor de eigen bevolking zou moeten bouwen. In het bezwaarschrift wijst het college de provincie op het onderlinge overleg dat er is met de randgemeenten ten aanzien van woningverdeling en nieuwbouw. Tenslotte merkt het Leidse college in zijn bezwaar schrift aan de provincie op dat het streekplan wat betreft het noordoostelijk deel van de Oostvlietpol- der indruist tegen de door de gemeente Leiden vervaardigde nota Vlietpark. Het streekplan geeft de polder een „weidebouwbestemming" De ge meente wil dit gedeelte van de polder een dagre- creatieve bestemming geven. De aanduiding in het ontwerp-streekplan vormt een belemmering hier toe, terwijl er in het streekplan ook geen alterna tieve recreatieve lokaties binnen de Leidse ge meentegrenzen worden aangegeven De bewoners van de Oostvlietpolder hebben overi gens bezwaar gemaakt tegen deze passage in het bezwaarschrift van het Leidse college. In een brief aan provinciale staten stellen de bewoners ver heugd te zijn over het feit dat zij eindelijk uit de onzekerheid zijn doordat de provincie het deel als „overgangsgebied" heeft aangewezen. Sinds 1961 verkeren de bewoners van de Oostvlietpolder al in onzekerheid wat er met hun polder gaat gebeu ren. De agrariërs in het gebied durfden niet tot modernisering van hun bedrijf over te gaan. De nota Vlietpark waarin wordt gekozen voor de bestemming „dagrecreatie" voor de Oostvlietpol der blijkt weer een domper op de vreugde te zetten. De bewoners dringen er dan ook bij provin ciale staten op aan geen goedkeuring aan de nota Vlietpark te geven. eremedaille )or Regeer instruïe heer Jacobus Ruth Re- 'g^jjjeer ontving gistermiddag oo (Siit handen van Burgemees ter Vis van Leiden de ere- Sndal^daille 'n zilver verbonden men. ian de Orde van Oranje- klassau. De overhandiging lond plaats in het gebouw N0s3an de Leidse Noordstraat (S)l8 !'aoSe heer ^e9eer (63) ontving Irenslfi medaille voor 40 jaar jrouwe dienst als chauffeur *an de dienst reiniging-, ha- )en en warenmarkten. De heer Regeer is als chauf- "Heur werkzaam bij de Alge- »rst. Nnene Dienst van dit ge- ah^lpeentelijke lichaam. De zoekheer Regeer (Koos voor in- Symbjinii) zal zjin werkzaamhe den nog een aantal jaren 'oortzetten totdat hij ge- iensioneerd wordt. LEIDEN Een echt kerstconcert werd het pas op het eind toen de samenzang kon beginnen met „Komt allen tesamen". Daarvóór gaf het programma weinig aanleiding tot die benaming, met uitzondering van de prachtige „Cantate de Noël" van Honegger, een compositie van deze eeuw, waarin allerlei bekende kerstmelo dieën op fascinerende wijze door elkaar klinken. Hiervoor stonden op het voor de gelegenheid uitgebouwde podium van de Stadsge hoorzaal maar liefst vier koren klaar: zangvereniging „Cantarella" en jongenskoor „De Buddy's" uit Delft, en het Toonkunstkoor met het kamerkoor van Collegium Musicum uit Leiden, begeleid door het Gewestelijk Orkest Een hele onderneming, deze Kerstcantate door de gecompliceerde quodlibets met hun verschillende ritmen. Helemaal vertrouwd met de struktuur leken de koren nog niet, maar het kan zijn dat ook onbekendheid met de gastdirigent, Jorge Ritter, hierbij een onzeker makende faktor was. Toch sprak dit stuk muziek deze avond het meeste aan, omdat er echt de kerstsfeer in doorklonk. Dat was beslist niet het geval met de overige werken, een symfonie van Mozart, Kramar's Concert voor klarinet en orkest in Es, een gedeelte uit een mis van J. S. Bach en de Pulcinella Suite van Stravinsky. Een selektie die op het hele jaar van toepassing is. Toch wel boeiend door onder meer de mooie stem van Bernard Kruysen, die zijn fameuze naam waar maakte en het bekwame spel van de jonge maar al veel kunnende klarinettist Robert Carter. Maar bij het Gewestelijk Orkest zet ik toch (als altijd) een groot vraagteken. Waren het amateurs, dan kon ik ze bewonderen. Voor het Drofessionele eezelschao dat ze ziin eaat er te veel mis. De Interkerkelijke School voor middelbaar Sociaal Pedago gisch Onderwijs (Opleiding tot verzorgendeUytterdijk zal per 1 januari officieel de nieuwe behuizing aan de Turkoois laan gebruiken. De school hoopt nog vóór de Kerstvakantie het oude herenhuis/internaat aan de Rijnsburgerweg en de oude school aan het Noordeinde in te ruilen voor het nieuwe gebouw in Morskwartier. Het nieuwe adres: Turkooislaan I in Leiden, tel. 071-769343. Imp> enum Toneelgroep „Imperium" voert, evenals vorige jaren weer een kerstspel op in haar microtheater aan de Vestestraat 40. De titel van het spel is Blijf 'ns even staan". De uitvoering is op 23 en 24 december. Beide voorstellingen beginnen om half negen. Sl. Caecilia Het zangkoor St. Caecilia verleent zijn medewerking aan de kerstvieringen in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmer straat. Zaterdag 24 december om half tien 's avonds voert het gemengd koor onder leiding van Jan Schmitz de Messe in G. van F. Schubert uit. Om twaalf uur 's nachts is er een plechtige jongerenmis met als thema „Er was voor hen geen plaats in de herberg", die wordt verzorgd door het jongerenkoor. Zondag om kwart voor elf begint de plechtige hoogmis waarin het gemengd koor de missa Festim a van A. Gretchaninoff zal uitvoeren. Ars Degenen die lid willen worden van het Leidse schilder- en tekengenootschap Ars Aemula Naturae kunnen maandag 2 januari werk inleveren bij het atelier van Ars aan de Pieterskerkgracht. Van vier tot zes uur en van half acht tot negen uur zal het werk worden beoordeeld door de leden van het kunstgenootschap. Inlichtingen over deze ballotage zijn te krijgen via telefoonnummer 134951 Pech onderweg Wegens de grote belangstelling gedurende de afgelopen jaren (meer dan 120.000 cursisten) heeft de ANWB besloten om ook dit seizoen weer de cursus „Pech onderweg" te organiseren. In Leiden begint deze praktische cursus op dinsdag 10 en donderdag 12 januari. Voorts worden er op donderdag 9 februari, op donderdag 9 maart en op dinsdag 3 april 1978 eenmalige cursussen gehouden in de Technische School aan de Vijf Meilaan 137. De aanvang van deze praktische lessen is steeds om 19.30 uur. De cursus omvat vier lessen van circa tweeëneenhalf uur die in vier achter eenvolgende weken steeds op dezelfde avond worden gege ven. De instructeurs zijn ervaren wegenwachten en techno- chefs vap de ANWB. Gedurende de lessen worden onder meer de ontsteking, carburatie, koeling en smering behan deld, waarbij speciale aandacht wordt besteed aan het onder alle weersomstandigheden starten van de auto. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij het ANWB-kantoor op de Stationsweg 2 te Leiden. De kosten van deze cursus f 55, voor ANWB-leden en f 70,— voor niet-leden. Rioleringswerkzaamheden Veertien bedrijven hebben ingeschreven op de openbare aanbesteding van het vernieuwen van de rioleringen in de Vierde Binnenvestgracht, het Levendaal, de Haver en Gort- buurt en het Utrechtse Veer. Laagste inschrijver was de firma Heeremans Uitgeest b.v. uit Uitgeest voor f 830.000.—. Voor het werk schreven vier bedrijven uit Leiden en omge ving in en wel gebr. Stuifzand b.v uit Leiden voor f 1.178.000,—. gebr Schouls b.v uit Leiden voor f 1.177.000.—. b.v aann.bedrijf voorheen J. Visscher en Zn uit Leiderdorp voor f 1.158.000.— en b.v. voorheen A. J Hegeboom uit Rijpwetering voor f 1.152.000.— E.H.B.O.-cursus Het bestuur van „Peerke Donders", aide ling van de Kath olieke Nationale Bond voor E.H.B.O., start dinsdag 3 januari 1978 met een nieuwe cursus E.H.B.O. De lessen worden gegeven in de St Barbara School aan bet Levendaal (hoek St. Jorissteeg) te Leiden. Cursisten kunnen zich opgeven bij de volgende adressen: mevrouw DJ. Merts-Singerling, Roe mer Visscherstraat 1 te Leiden, telefoon 071-768726 oi mevrouw A.C. Tebarts-Fennes, Aloëlaan 37 te Leiden, tele- LEIDEN Studentenvereni ging „Augustinus" houdt, evenals voorgaande jaren een kerst-inn op de twee kerstda gen in het „Eigen Huis" aan het Rapenburg. De Kerst-inn gaat Eerste Kerstdag van start om tien uur. Om half twaalf begint een klaverjastoernooi in „de Saint". Op de eerste verdie ping in de mensa begint om twaalf uur filmvoorstellingen. Eveneens in de mensa treedt vanaf half twee een ballet groep op. Later op de middag wordt er een film van de Marxbrothers vertoond. Het Kreatieve koor uit Oegstgeest geeft een uitvoering vanaf twee uur. daarna is er een optreden van een blokfluiten semble. In de mensa wordt tussen half zes en half acht een feestelijk kerstdiner geser veerd. Daarna wordt een film in de eetzaal vertoond. In de Saint wordt pianomuziek van Eric Satie gespeeld. De eerste dag van de Kerst-inn wordt afgesloten met een disco die tot twee uur duurt. Het programma van Tweede Kerstdag begint om twee uur met een programma door kin deren. Eerst treedt een kinder circus op. daarna voeren kin deren een kerstspel op. Gedu rende die tijd wordt in de mensa een filmprogramma af gewerkt. Vanaf half vijf wordt in de Saint bingo gespeeld. Het cabaret Met zonder Met treedt op in de Siazolder. Van half zes tot half acht wordt in de mensa wederom een kerst maal opgediend. Na het diner wordt klassieke muziek ge speeld. Daarna is van negen tot twaalf een disco. Behalve in de Saint en de mensa zijn er nog de Theezol der. de siazolder, de jeug- druimten en het Krejater waar de Kerst-inn-bezoeker zich kan verpozen. In de Theezolder kunnen spelletjes worden ge daan. evenals in de Siazolder. De jeugdruimten staan de ge hele dag open voor de jonge ren. Die kunnen daar creatief bezig zijn Het Krejater is meer afgestemd op creatieve ouderen. Bonnen voor de kerstmaaltij den kunnen gedurende de Kerst-inn worden gekocht of telefonisch worden besteld (tel. 121531). Bewoners in bezwaarschrift LEIDEN Negen bewoners van de Haver en Gortbuurt hebben bij de provincie be zwaar gemaakt tegen de voorgenomen af braak van woningen aan de Derde Haver- straat. De woningen, zullen volgens het bestemmingsplan dat de gemeente Leiden vaststelde, moeten verdwijnen ten behoeve van de aanleg van tuinen. In hun bezwaarschrift wijzen de bewoners erop dat de kwaliteit van de woningen aan zienlijk is verbeterd sinds de gemeente in 1968 een kwaliteitsonderzoek naar de wonin gen verrichtte. Zij noemen het onjuist dat de gemeente goede en bewoonbare wonin gen wil afbraken voor de aanleg van tuinen. Temeer daar op korte afstand van de Derde Haverstraat ruime groenvoorzieningen (Het Plantsoen) aanwezig zijn. B. en w. stellen in hun verweer aan de provincie dat de panden niet onmiddellijk hoeven te worden afgebroken. Het was even wel onmogelijk de grond waar de panden thans staan weer een woonbestemming te geven, aangezien dit zou leiden tot een rug- aan-rug bebouwing tegen de achterkant van de Vierde Binnenvestgracht. Dit is, volgens het college in strijd met aan woonbebouwing te stellen eisen. De Provinciale Planologische Commissie vindt dat de panden aan de zuidzijde van de Derde Haverstraat in een dergelijk zwak ke staat verkeren, dat algehele vernieuwing noodzakelijk is. De commissie vindt het voorts planologisch niet verantwoord weder om woningen op de vrijkomende grond te bouwen. Zij adviseert het college van Gede puteerde Staten dan ook dit gedeelte van het bestemmingsplan Haver en Gortbuurt goed te keuren. LEIDEN De gecombineerde fractie van de PPR en D'66 heeft in een schrijven haar teleurstelling geuit over het discussiestuk ..wijkraden", dat afgelopen zomer door een werkgroep van raadsleden, het Overleg Wijkorganen en ambtenaren is opgesteld. Het college van B. en W. had de werkgroep verzocht de gemeente te rapporteren over de vraag of en in hoeverre het in Leiden gewenst is over te gaan tot de instelling van wijkraden. Een wijkraad moet opgevat worden als een commissie die vanuit en over een betreffend stadsdeel de belangen van de gemeente behartigt. De fractie van de PPR/D'66 heeft op verzoek van het stad huis haar reactie nog voor 1 januari 1978 moeten inleveren. De kritiek van de fractie op het discussies tuk richt zich met name op het feit, dat de werkgroep slechts heeft volstaan met het aan de wijkraad delegeren van adviserende bevoegdheden. De fractie is daarop tegen. Zij is van mening dat in een proefperiode teleurstelling bij de wijkraden voorkomen kan worden indien deze eveneens beslis singsbevoegdheden kunnen krijgen. De PPR en D'66 vragen het college in dit opzicht de ervaringen met de adviesraad voor de bin nenstad en de Culturele Raad in ogen schouw te nemen. De fractie deelt echter wel de opvatting, van de werkgroep, dat er naar zo groot mogelijke gebieden-gestreefd, moet worden, maar sluit kleinere eenheden niet uit als samenwerkingsmogelijkheden tussen bepaalde buurten niet haalbaar zouden zijn. Men is van de zijde van de gecombineerde fractie er eveneens van overtuigd, dat het raadslidmaatschap onverenigbaar moet zijn met de deelname in de wijkraad. Tot besluit adviseert de fractie het college eerst nog eens met de wijken over het experiment in informele sfeer te spreken, omdat hier tot nu toe met weinig enthousiasme op het plan werd gereageerd. Voorgesteld wordt om wijkraadsleden en bewoners uit plaatsen als Haarlem en Rotterdam uit te nodigen om hun ervaringen toe te lichten. Dat geldt zowel voor deze leuke, dekoratieve kaarsen, als voor de prijzen daarvan. Kijkt u maar. Pakje met vier gekleurde kaarsen, van 2,90 voor 1,50. Fonkel lichtje in gekleurd glas van 3,95 voor 2,95. Sfeerlichtje in leuk glazen stopflesje (met kurk), van 2,95 voor 1,95. Boeken-Tïjdsdi riften-Pa peterie LEIOEN: BRUNA MAARSMANSTEEG 10 LEIDEN De tweede onderwijs-opbeldag, georganiseerd door Werkende Jeugd-CNV district Zuid-Holland is wederom op een forse teleurstelling uitgelopen. Vijfenzestig telefoontjes waren deze week het magere resultaat, de vorige opbeldag op 18 novem ber van dit jaar had vijftig telefoontjes opgeleverd. „Je mag gerust van een teleurstelling spreken", aldus Aat Plugge. hoofd van dit Werkende Jeugd-CNV. „Verleden keer weten we het gering aantal reacties aan het feit, dat weinig radio-omroepen hadden meegewerkt. Nu hebben zes omroepen het bericht uitgezon den. bovendien kon nu iedere Nederlander reageren, inplaats van alleen mensen uit Zuid-Holland. Het resultaat blijft echter mager" Dit keer heeft men wel reacties gekregen van werkgevers, een groep die verleden keer in alle talen zweeg. Hun mening over het onderwerp partiële leerplicht kwam ongezouten naar voren, voor hen hoeft het niet, ze nemen dit soort jonge werknemers niet meer aan „want net als je ze wil inzetten zijn ze er niet" Als het dan per se moet, kiezen de werkgevers voor één dag vormingscentrum voor hun jeugdige werknemers. Ze geven er de voorkeur aan dat dan beroepsgerichte informatie gegeven wordt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3