abinet-Den Uyl wilde vaak teveel tegelijk CBS-cijfers over 1977: Minder - en vaatziekten GROOTSE LANDBOUWWERKTUIGEN KERSTSHOW Fabrieksdirecteur sleutelt aan alle geheimen tussen zon en aarde Reorganisatie Hoogovens inder ingrijpend PHILIPS WIL TERUG NAAR ÉÉN PRIJSCOMPENSATIE Agee hoopt op langer verblijf in Nederland LEIDSE COURANT DINSDAG 20 DECEMBER 1977 PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) De sterfte aan hart en vaatziekten is in 1977 met bijna vijf procent gedaald van 379,5 tot 363 per 100.000 inwoners. Dit blijkt uit de voorlo pige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over dit jaar. De sterfte aan kanker nam af met ongeveer twee pro cent, namelijk van 206,8 naar 202 per 100.000 inwoners. De omvang van de Nederlandse bevolking gaf een toename te zien met ruwweg 100.000 zielen. Zij bedraagt nu 13,9 miljoen. De daling van het geboortecijfer gaat zich steeds duidelijker weerspiegelen in de be volking van de scholen: in 1977 werden de kleuterscholen nog maar door 466.000 kin deren bezocht tegen 499 000 in 1976 en 519.000 in 1975. De basisscholen telden 1.518.000 leerlingen tegen 1.533.000 in 1976 en 1.537.000 in 1975. Bij het voortgezet onderwijs stegen de leerlingen-aantallen nog, bijv. bij het hoger beroepsonderwijs van 176.000 naar 182.000 en bij het weten schappelijk onderwijs van 129.000 naar 138.000. Het reële nationaal inkomen (netto, in con stante marktprijzen) is per hoofd van de bevolking dit jaar met iets minder dan twee procent gestegen, nadat het in 1976 met een kleine vijf procent was geklom men uit het recessie-laagtepunt van 1975. Het reële netto-inkomen is de afgelopen zeven jaar met gemiddeld twee procent per jaar toegenomen tot 14 procent boven 1970. Onze consumptie aan goederen en diensten nam dit jaar met een kleine drie procent toe. De consumptie per hoofd van de be volking lag dit jaar 19 procent boven het peil van 1970 tegen 16 procent in 1976. Het verbruik van duurzame verbruiksgoederen nam in 1977 met vijf procent toe tot 26 procent boven het peil van 1970. De bruto- uurverdiensten plus sociale lasten in de nijverheid zijn met zeven procent gestegen van 19,10 gld. tot 20,48 gld. Het aantal gewerkte uren per volledige werkweek in de industrie is met ongeveer een half procent verminderd van 41,5 tot 41,3. De uitkeringen krachtens de sociale verze keringen en krachtens de pensioenvoorzie ningen en AOW bereikten dit jaar met 71,1 miljard gulden of 29,1 procent van het nationaal inkomen in 1976. 9: •UD-PREMIER IN AFSCHEIDSREDE: (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft vaak teveel tegelijk ewild. Mede daardoor is wat aan wetgeving is klaargemaakt fiinder dan men had mogen verwachten, aldus oud-premier Den Jyl gisteren op zijn afscheidsconferentie als premier. Daaraan zijn olgens hem ook een aantal gebeurtenissen „van buiten" debet eweest. Hij wees in dit verband op de kapingen en gijzelingen n de energiecrisis met de daaraan gekoppelde wereldwijde econo mische recessie. Maar dat er te weinig tot stand is gekomen, ïoemde Den Uyl „terechte kritiek". Jaarentegen heeft het kabinet derland heeft vervuld in de ver- aken als de gijzelingen, de eco- ïomische crisis en de Lockhee- laffaire opgevangen op een ma- lier die het gezag en de naam ran ons land in het buitenland ïeeft vergroot, aldus de toekom- itige opppositieleider. Daar- laast heeft het kabinet naar zijn nening wel terdege iets van de remieuwingsgezindheid van de testiger jaren vorm en gestalte jegeven. Ook in het buitenlands jeleid heeft Nederland naam verworven in de wereld als een land dat opkwam voor de men senrechten, op het westelijk hal bond. maar ook in Oost-Euro- Hetzelfde geldt ten aanzien fan de voortrekkersrol die Ne- Voor wat het kabinet-Van Agt betreft wees Den Uyl eröp, dat het regeerakkoord van CDA en WD de maatschappijhervor mingen op de tocht zal zetten. Zijn bezorgdheid richtte zich vooral op de totstandkoming van een regeling voor vermo- gensaanwasdeling (VAD), de koppeling van de sociale uitke ringen aan het netto-minimum loon, de selektieve groei en de ontwikkelingssamenwerking. Hij konstateerde, dat deze zaken in het herziene regeerakkoord van CDA en WD met een pro gressief sausje zijn overgoten. „Je wordt wel haast wee van de progressieve formuleringen, maar het is beter te letten op de bedoelingen". „Het originele akkoord spreekt wat dat betreft boekdelen", aldus Den Uyl. De oppositie van de PvdA zal volgens hem wel redelijk, maar niet zachtmoedig zijn. Er van uitgaande dat de PvdA na nieii- we verkiezingen toch weer moet proberen tot regeringssamen werking met het CDA te komen, zal dit geen argument zijn, aldus Den Uyl, om fouten van het kabinet-Van Agt toe te dekken, onrechtvaardigheden te beman telen en stommiteiten onopge merkt te laten. Hij wilde niet uitvoerig ingaan op de kabinetsformatie. Hij zei wel de indruk te hebben, dat bij het CDA sprake was van een onderliggend verlangen naar de zolang beklede machtsposities. „Dat dit verlangen is gereali seerd, acht ik onjuist. Het is in tegenstelling tot de verkiezings uitslag." (Van onze sociaal-economische redactie) verliessituatie het hoofd te bieden. Het staalbedrijf IUIDEN Bij Hoogovens zullen minder ont- wilde daartoe rond 2500 arbeidsplaatsen in twee slagen vallen dan aanvankelijk werd aangekon- - jaar opheffen, voornamelijk in de dienstverlenen- J'gd. Enkele maanden geleden dacht men het nog t 2500 man minder te kunnen stellen, maar een lere inventarisatie heeft dit aantal terugge- racht tot 2250. Hiervan zullen er rood 1500 in e komende twee jaar via natuurlijk verloop (vloeien, zodat er voor 750 werknemers nog een plossing moet worden gevonden. Die oplossing zal waarschijnlijk liggen in ver vroegde pensioenering en overplaatsingen binnen de onderneming, Medio september liet Hoogovens weten, dat men de kosten met tenminste 200 miljoen gulden per [aar zou moeten verminderen om de ernstige de afdelingen en bij leiding en staf. Rekening houdend met normaal verloop zou dit ontslag voor duizend personen betekenen. Een grondige inventarisatie heeft uitgewezen, dat in de uitvoerende sfeer rond 400 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Hier is het verloop dusdanig, dat geen ontslagen nodig zijn, er zal zelfs nieuw personeel geworven moeten worden. In de zoge naamde overhead-sfeer kunnen 1850 plaatsen ver vallen. Circa 1100 werknemers vloeien in twee jaar tijd normaal af, zodat er een probleem blijft voor 750 werknemers. Met ondernemingsraad en vakbe weging wordt nu overleg gepleegd over oplossin gen. Ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van ons pand aan de Rijnlanderweg 1058, Hoofddorp houden wij een op 22,23 en 24 december a.s. in en om ont bedrijf De volgende wereldmerken staan voor u opgesteld: - Massey Ferguson trekkers - Heywang stalmeststrooiers - Liott schoffelmachines' - Niemeyer cirkelmaaiers - Niemeyer hooibouwmachines - Nordsten zaaimachines - Howard frezen - Bekeer zaaibedcombinaties - Heywang opraapwagens - Niemeyer ploegen - Niemeyer kunstmeststrooiers - Overum ploegen - Cararo 2- en 4-wielige tuinbouw- trekkers en vele andere werktuigen Openingstijden van deze unieke kerstshow van 10.00-22.00 uur op 22 en 23 december, en van 10.00-16.00 uur op 24 december. Elke bezoeker van de show ontvangt een leuke surprise. U komt toch ook? Off. MF Key-dealer: Brinkmann Niemeijer Mechanisatie Rijnlanderweg 1058, Hoofddorp. Telefoon 02503-16300. De noordelijke sterrenhemel in beeld. Ervoor zit een doorzichtige plaat om duidelijk te maken hoe wij op onze 52ste breedtegraad tegen de sterren aankijken. HET ZONNESTELSEL IN EEN KELDERRUIMTE Apeldoorn fabrieksdirecteur J. Kuipers uit Apeldoorn is een zéér precieze man, die ons zonnestelsel naar z'n hand heeft weten te zetten. Dat gebeurde met een hoop rekenwerk, een schroevedraaier en een ijzeren geduld en nu zit die worsteling met de negen planeten, de zon en de maan er zo'n beetje op. Probleem is alleen dat Kuipers thans met een aardig stukje van het heelal in z'n flat zit zonder dat er op dit moment duidelijk zicht is op een plekje waar hij z'n zonnestelsel kan uitpakken. En met dat verlangen is hij toch een jaar of acht geleden begonnen: om nieuwsgierige mensen duidelijk te tonen hoe het spoorboekje van de planeten zo'n beetje werkt Kuipers heeft in miniatuur een planetarium ge bouwd. Een onwaarschijnlijk ingewikkeld werk waarmee miljoenen kilometers krompen tot een beter bekijkbare schaal. Normaal gesproken is het welgeteld 5.750.000.000 km lopen tussen de aarde en Pluto logisch dus dat Kuipers er het meetla- tje bijhaalde om het binnen de muren van de flat te kunnen houden. Wie op school slecht heeft opgelet met reken, duizelt ervan - van die nagemaakte planeten, die hun baantjes kunnen draaien met een grotere nauwkeurigheid dan de fabrikanten van quartz- horloges kunnen beloven. Acht jaar denk- en knutselwerk, in aluminium vertaald, aangedreven door 328 tandwieltjes en acht geruisloos draaiende elektro-motortjes: de super-doe-het-zelver heeft het bijna voor elkaar. „Ik hoop", zegt de maker ervan bescheiden, „dat er binnenkort een aanbieding komt om mijn planetarium onder te brengen. Een gebouw van honderd vierkante meter zou voldoen de zijn. Het liefst houd ik het planetarium in Apeldoorn. Dat is voor mij gemakkelijk om er iedere dag naar toe te kunnen en voor Apeldoorn leuk, omdat ik bijna zeker weet dat er een belang rijke toeristische attraktie uit zou kunnen groeien. Dat Kuipers geen sprookjes zit te vertellen heeft hij al eerder bewezen. Op het Veluwe-strand in Harderwijk staat dat bewijs: een miniatuurkermis van bijna vijftig attracties, levensecht nagebouwd en even zwierig in beweging als in een echt lunapark. Een jaar nadat dit „Lunakeon" voor het publiek was opengesteld eerst was dat nog op het terrein van Kuipers' bedrijf in Nuns peet kwamen er al veertigduizend mensen kijken. Het werd vooral een attractie voor schoolreisjes. Drie honderd bussen met schoolkinderen dat was heel gewoon. Een opmerkelijke mini-kermis is het in ieder geval. Kuipers heeft het precies nageteld en kwam aan honderdvijfentwintig duizend schroefjes en veertien duizend lampjes. Maar eigenlijk was dat nog kinderspel in vergelij king met de opgaaf om Moeder Aarde en alk andere buren in het zonnestelsel als een soort van bouwdoos bij elkaar te knutselen. Kuipers: „Ik durf niet eens te beweren dat ik altijd zo'n knutselaar ben geweest Bewegingen die hebben me altijd aangesproken. Aan de kermismo- dellen heb ik eerst drie duizend tekeningen gewijd en er uiteindelijk jaren aan gewerkt om het uitge voerd te krijgen. Het planetarium? Als jongen heb ik tien jaar in Franeker gewoond. Daar hebben ze een planetarium dat ik als m'n broekzak kende. Ik kende daar ook een boer, die voor zichzelf een heel klein planetariumpje gemaakt had. Ik dacht: dat kan ik ook. Dat viel goed tegen, want het lukte me niet. Maar onbewust is dat toch jarenlang blijven voortleven, totdat ik er zoveel over had gelezen dat ik er vier jaar geleden aan begon. Het ligt nu allemaal gedemonteerd in een kelder- box en een kamertje. De zonsverduistering ligt bij wijze van spreken in de hoek en noordelijke sterrenhemel een aparte kijkkast voor geïnteres seerden kan precies achter de deur staan zonder z'n etalageruit te breken. Als Kuipers z'n zin zou krijgen en er komt ruimte, dan is het planetarium te bekijken op een platform van zo'n viereneenhal- ve meter in het vierkant en een dikke vier meter hoogte. Dat wil trouwens niet zeggen dat alles nauwgezet op schaal is nagebouwd, want een beetje modderen met afstanden was gewoon nood zakelijk, omdat zijn omgeving anders te klein zou zijn om het zonnestelsel te herbergen. Als de zon bijvoorbeeld als een zestig centimeter groot bolle tje zou worden weergegeven, dan zou de aarde van vijf millimeter grootte vijfenzeventig meter en Pluto drie kilometer verder opgesteld moeten worden Het is wel duidelijk dat de hobby van Kuipers een kwestie van tijd is. Twee klokken horen er daarom ook bij: een tijdklok en een jaar klok. De jaarklok draait in 365 dagen netjes een keer rond en wordt in een schrikkeljaar op 29 februari gewoon een dagje gecorrigeerd. In een ander deel van het planetarium kan alles ook nog worden gedemonstreerd in een veel vlugger tempo dan het slakkegangetje van het echte zonnestelsel. De tijd van vierentwintig uur kan daar worden terugge bracht tot tien minuten, zodat de bewegingen van de planeten zeer duidelijk kunnen worden beke ken. Ook het op en onder gaan van de zon wordt aanschouwelijk voorgesteld, een zonsverduistering en een maansverduistering, eb en vloed niet te vergeten. En wat te denken van een leerzame instructie over de middelpuntvliedende- en zwaar tekracht, die ontstaat door de aantrekkingskracht van de planeten en de maan? Tien poppetjes zijn er speciaal voor gemaakt om dat te demonstreren, negen in een ruimtepak en één meisje. Het meisje staat op aarde, de anderen op de planeten en de maan. De aantrekkingskracht van de planeten en de maan is verschillend, wat tot uitdrukking komt door de verschillende hoogtesprongen die de pop petjes maken Die sterrenkaart draait in het planetarium ver sneld rond en doet er ongeveer tien minuten over. Iedereen kan zo zien dat sterren niet stil staan, wat hele volksstammen wel geneigd zijn te geloven als ze omhoog kijken. Met het blote oog zijn deze bewegingen niet te zien, maar de sterrenhemel verandert wel degelijk. Om dat te tonen is een „portretje" gemaakt van de Grote Beer, zoals die er honderdduizend jaar geleden uitzag, hoe die nu aan de hemel schittert en hoe dat over honderd duizend jaar zal zijn. Het komt er eigenlijk op neer dat Kuipers alles wat maar even de moeite van het weten waard is in een ingenieus planetarium heeft ondergebracht. „Ik hoop het straks aan het publiek te kunnen laten zien, waarbij ik vooral denk aan instructie bijeenkomsten voor scholieren. De weet dat er bij de schooljeugd veel interesse voor bestaat. Dat bleek met het Lunakon, de miniatuur-kermis, ook. Over een paar maanden heb ik alles klaar en dan moet er eigenlijk wel een oplossing zijn gevonden. De heer Kuipers bij „zijn" noordelijke sterrenhe mel. Werkgroep: ,,Wie beschermde Pieter Menten?' TILBURG (ANP) Wie heeft Pieter Menten na de tweede wereldoorlog beschermd en hoe? Daarover moet volledige opheldering komen". Dat is een van de punten uit de motie die „de werkgroep recht en open heid in de zaak Menten" heeft aangenomen op een openbare discussiebijeenkomst in Til burg. Menten werd vorige week we gens oorlogsmisdaden veroor deeld tot vijftien jaar gevange nisstraf. De werkgroep heeft de inhoud van de motie per brief voorgelegd aan de minister van Justitie en de leden van de Tweede Kamer. Volgens de werkgroep moet de toezegging van de minister van justitie die vorig jaar november werd afge dwongen in de Tweede Kamer worden nagekomen enmoet en moet c „de onderste steen boven ko men". Ook vindt de werkgroep dat in het bijzonder de „Korten- horst-archieven" die na die toe zegging werden gesloten alsnog moeten worden geopend. EINDHOVEN - Philips heeft de vakbonden voorgesteld ak koord te gaan met een eenmali ge prijscompensatie van 2,99 procent per 1 januari 1978 voor alle cao-werknemers binnen het bedrijf. Dat is ruim een procent meer dan het percentage waar over in andere metaalbedrijven wordt gepraat. Philips vindt dit een goed uit gangspunt om terug te keren tot de oude situatie van eenmaal compenseren per jaar. Het sys teem van tweemaal prijscom pensatie per jaar werd in 1972 ingevoerd om sneller te kunnen reageren als de inflatie de vijf tot zes procent te boven ging. Nu verwacht mag worden dat de prijsstijging volgend jaar niet meer dan 5,5 procent zal bedragen ligt het voor de hand, aldus Philips, terug te keren naar het oude systeem. Het be drijf meent met de voorgestelde compensatie ook een bijdrage te leveren aan de noodzakelijke beperking van de loonkosten. De Industriebonden van NKV en NW wijzen het voorstel ech ter van de hand. „Eén keer loon- compensatie betekent aantas ting van de koopkracht van on ze leden", aldus een woordvoer der. Volgens hem geeft Philips een verkeerde voorstelling van zaken. „Het is juist dat het voor stel van Philips hoger ligt dan bij andere metaalbedrijven, maar het concern heeft gewoon nog een hoop in te halen", waar bij de woordvoerder er op wijst dat de prijscompensatie bij Phi lips drie jaar geleden lager lag dan bij andere bedrijven. Drie en veertig jaar geleden was hij de jongste, nu is hij de oudste burgemeester: de 71-jarige H. A. van Willigen, burgemeester van de 3500 inwoners tellende Betuwse gemeente Haatten. Hij gaat op 1 januari met (verlaat) pensioen, na zijn gemeente te hebben binnengeleid in de herindeling van een deel van de Betuwe. Bangmakerij in anti rook campagne DEN HAAG (ANP) - De manier waarop de Stich ting „Anti-Rookplan voor de jeugd" in haar adver tenties wijst op de gevaren van het roken appelleert ten onrechte te sterk aan gevoelens van angst. Deze uitspraak heeft de reclame code commissie gedaan naar aanleiding van een klacht van de heer M. Kooijmans. De commissie heeft wel waardering voor de anti rook-campagne zelf, maar de wijze van adverteren is in strijd met de reclameco de. De stichting noemt in haar advertenties fictieve miljardenbedragen, die de overheid moet uitkeren aan nabestaanden van mensen, die aan de gevolgen van het roken zijn overleden, aan hen, die ten gevolge van roken niet meer kunnen werken en aan hen, die via het roken aan de drugs zijn geraakt. Omdat deze bedra gen fictief zijn is hier spra ke van misleiding. Door een oorzakelijk verband te leggen tussen roken en al cohol- en drugsgebruik roept de stichting voorts ten onrechte gevoelens van angst op. Dit verband staat immers niet wetenschappe lijk vast, evenmin als een verband tussen roken en criminaliteit, dat eveneens in de advertentie wordt ge legd. DEN HAAG (ANP) Philip Agee, ex Cl A-agent en auteur van „Inside the company, a CIA-diary", heeft goede hoop dat hij toch in Nederland mag blijven. Hij zei dit gisteren in Den Haag, nadat hij voor de adviescommissie vreemdelin genzaken was verschenen. De vroegere staatssecretaris van justitie, Zeevalking, besliste op 7 september, enkele dagen voor dat hij aftrad, dat de verblijfs vergunning die Agee voor drie maanden had gekregen, niet zou worden verlengd. Zeevalking was gisteren niet aanwezig op de bijeenkomst van de adviescommissie, die de mi nister van justitie (met-bindend) adviseert over het verblijf van buitenlanders in Nederland. De commissie had laten weten dat zij de oud-staatssecretaris niet zelf zou uitnodigen, maar dat hij, indien hij wilde getuigen, dit zou kunnen doen. Donderdag zal de commissie Agee opnieuw horen. Mr. Van Bennekom overweegt oud-pre mier Den Uyl die aanvanke lijk zei een voorstander van de toelating, van Agee te zijn en oud-minister Van der Stoel als getuigen te vragen. Een van de voorgangers van Zeevalking, Glastra van Loon, is wel eens in de commissie vreemdelingen zaken verschenen om te getui gen. Organisaties gaan nauwer samenwerken UTRECHT (ANP) Zestien or ganisaties, die de belangen be hartigen van alleenstaanden zijn in principe bereid te gaan samenwerken in één overlegor gaan. Die bereidheid bleek gis teren in Utrecht op een studie dag „Alleenstaanden" die was georganiseerd door de Interde partementale Werkgroep Al leenstaanden, die zeven jaar ge leden werd opgericht. Op de studiedag werd een was lijst van knelpunten opgesteld waarmee alleenstaanden wor den geconfronteerd. De ver schillende groeperingen alleen staanden hebben alle hun eigen problemen, maar ze hebben één probleem gemeen: ze maken geen deel uit van een gezin. Het gezin is in onze samenleving uitgangspunt en de ongeveer 1,7 miljoen mensen die om wat voor reden dan ook buiten een gezin vallen merken dat aan den lijve. Ze worden niet minder, maar anders behandeld, aldus een van de woordvoerders. Alleenstaanden hebben dikwijls problemen met de combinatie werk-huishouding. Bij huisves ting vallen zij vaak uit de boot Ook bij de zogeheten gezinsver zorging komen alleenstaanden het laatst aan bod, terwijl een zieke alleenstaande die hulp het meest nodig heeft. Bovendien wordt de alleenstaande nog een „extra gepakt" door de belastin gen en de sociale premies, zo luidden de conclusies. Gepleit werd vooral voor betere huisvestingsmogelijkheden en voor het aan banden leggen van de particuliere kamerverhuur om de exorbitant hoge huurprij zen tegen te gaan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9