ONTMOETING SADAT EN BEGIN OP EERSTE KERSTDAG s Statendam smerig schip Extra heffing op goedkoop importstaai VS-rapport waarschuwt voor oorlog tussen Iran-Saoedi Arable Tienduizend gevangenen in Indonesië vrij VOORSTEL NIEUWE REGELING RELATIE THEOLOGIEDOCENT EN HET KERKELIJK GEZAG kerk wereld Kritiek werkgroep Raad van Kerken op ontwikkelings nota werkgevers irx DOLLAR OPNIEUW LAGER KORTE METTEN Kerstactie "Mensen in Nood" helpt kinderen Derde Wereld -DlTENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 20 DECEMBER 1977 PAGINA 7 NDEN (Reuter) Premier uachem Begin van Israël en sident Anwar Sadat van rpte, beiden erop gebrand aanzien van de positieve wikkelingen in het midden- ten de vaart er in te houden aen op eerste kerstdag sa- i voor overleg in Egypte. De enkomst in de stad Ismailia r het Suei-kanaai, is een ver- I op de historische ontmoe- l in Jeruzalem en Begins pte bezoek aan Washington, conferentie van Ismailia zal jr men in Londen verwacht doorbraak verschaffen voor de voorbereidende vredesbe sprekingen in Cairo, tussen Egypte, Israël, de Verenigde Staten en de Verenigde Naties. Deze conferentie werd gisteren hervat. Volgens Egyptische kringen zijn er in de vredes voorstellen die Begin in Was hington heeft ontvouwd, ingrij pende veranderingen nodig, maar houden ze wel de belofte van wezenlijke vooruitgang op de weg naar vrede in. De voor stellen zijn gisteren wel heftig gekritiseerd door Libië en de PLO en zijn ook in het alge meen vijandig ontvangen door Arabische leiders op de door Israël bezette westelijke Jor- daanoever. Begin en Sadat zullen elkaar zondag ontmoeten op het Ridde reiland in het Timsah-meer, dat door een brug van zeven meter met het vasteland is verbonden en nu het Vredeseiland zal gaan heten. In Bahrein heeft koning Hoessein van Jordanië bespre kingen gevoerd met de plaatse lijke emir, op zijn reis langs de Golfstaten om meer steun te krijgen voor Sadats vredesini tiatieven. Hoessein ging naar Bahrein na bezoeken aan Saoe- di-Arabië en Koeweit Hij is gis teravond doorgevlogen naar Qa- tar. Koning Khaled van Saoedi- Arabië heeft zich, zoals ook de staatshoofden van de Golfsta ten, niet rechtstreeks uitgespro ken voor Sadats vredesinitiatie ven, maar volgens gezaghebben de diplomatieke kringen, is hij er wel voor en probeert er steun voor te krijgen. Khaled zou van de komende ontmoeting tussen Sadat en Begin hopen dat zij zoveel concreets zal opleveren, dat andere Arabische landen zich achter de Egyptische presi dent kunnen scharen. Premier Begin heeft gisteren ook secre taris-generaal Wald- heim van de VN geïnformeerd over de Israëlische plan nen voor een vre desregeling. Van onze correspondent WASHINGTON - Het cruiseschip Sta tendam van de Holland Amerikalijn is een smerig schip. Aan de hygiënische L regels aan boord wordt nauwelijks de I hand gehouden. Regelmatig krijgen pas- Kngiers en bemanningsleden maag- en H hrmklachten die te wijten zijn aan 1 «rvuilde keukens, slecht functioneren- dt koelkasten en een onvoldoende be schermd drinkwatersysteem. Dit blijkt uit rapporten van de Amerikaanse Ge zondheidsdienst. Van de elf inspectiebeurten die het schip, onderging kreeg zij slechts in vijf geval len een voldoende. Zo is gebleken dat tijdens een tiendaagse reis van Miami naar het Caribisch gebied 82 passagiers en 13 bemanningsleden aan darmstoornissen leden. Op de officiële ziektelij st van de Statendam waren ech ter slechts 29 gevallen van buikloop ge signaleerd. Op 29 november hadden inspecteurs van de Gezondheidsdienst geconstateerd dat de hoeveelheid chloor in het drinkwater onvoldoende was en dat bovendien de meetapparatuur van de waterreservoirs niet functioneerde. Ook bleek dat een koelkast voor vlees in de keuken een te hoge temperatuur aan gaf en het afwas- water niet warm genoeg was voor effec tief schoonmaken van de vaat. Verder kwam aan het licht dat in de keukens de kakkerlakken rondsprongen en aan bederf onderhevig voedsel niet voldoende was beschermd. Een woordvoerder van de Holland Ame rika lijn zei dat in de inspecties van de Gezondeidsdienst grote verschillen zitten. De geconstateerde feiten waren te wijten aan kleine menselijke fouten. Overigens was niet alleen de Statendam het mikpunt van kritiek van de gezond heidsdienst. Ook de nieuwe Princess van de Britse maatschappij Cunard Lines, die onlangs in de vaart kwam, heeft zestien maal achter elkaar een slecht rapport OVERLEVENDEN Op Madeira zijn 21 overlevenden van de vliegramp met een Zwitserse Caravelle aangekomen. Het toestel stortte zondag bij Madeira in de Oceaan, waarbij vermoedelijk 36 inzittenden het leven hebben verloren. Op het als gevaarlijk bekend staande vliegveld Santa Catarina is bekend gemaakt dat het toestel vlak voor de landing veel te laag bleek te zitten. Het kwam in zee terecht, bleef nog vijf minuten drijven en zonk toen naar de zeebodem. Alleen de Portugese maatschappij TAP onderhoudt een lijndienst op Madeira, maar de piloten van deze maatschappij hebben al besloten het eiland vder te boycotten. BRUSSEL (AP) De Europese ministerraad heeft besloten om met ingang van 1 januari 1978 extra invoertarieven te heffen op geïmporteerd staal dat bene den de basisprijs wordt ver kocht. De nieuwe maatregel heeft een looptijd van drie maanden. In die tijd zal de gemeenschap proberen bilatera le overeenkomsten af te sluiten om de goedkope staal import aan banden te leggen en de totale stlalimport van de Euro pese gemeenschap te beperken. De onderhandelingen zullen worden gevoerd met Japan, Zuid-Korea, Zuid-Afrika, de Ef- ta-landen, Oost-Europa, Spanje en Brazilië. De Europese gemeenschap is de laatste tijd geconfronteerd met geïmporteerd staal tegen prijzen die 50 procent beneden EG staal-prijzen liggen. Dat, gekop peld aan de vraag-vermindering in deze industrietak, heeft ur gente maatregelen tot een abso lute noodzaak gemaakt. De Fransen hebben gedreigd zelf verhoogde invoertarieven te in troduceren als de gemeenschap niet tot een beslissing zou ko men. AMSTERDAM De dollar is vandaag op de Amsterdamse wisselmarkt in zeer rustige handel geopend op ca. 2,2795, een nieuw dieptepunt. De koers lag bijna 1,5 cent beneden het slot van gisteren 2,29,40), toen de dollar over de gehele dag ruim 2,5 cent in waarde verloor. Duisenberg niet enige kandidaat IMF BRUSSEL (ANP) De Neder landse oud-minister van finan ciën, Willem Duisenberg, is nu officieel kandidaat voor het di recteurschap van het Interna tionale Monetaire Fonds, het IMF. Hij doet daarmee een gooi naar de opvolging van de Ne derlander Witteveen, die deze functie in de loop van komend jaar zal neerleggen. Enkele weken geleden nog ver klaarde Duisenberg, tijdens een bijeenkomst van ministers van financiën van de EG, dat hij geïnteresseerd was in de post in Washington maar dat hij voor rang zou geven aan een Neder lands ministerschap, als de Par tij van de Arbeid alsnog zou deelnemen aan een regering. De kwestie van de opvolging van Witteveen is maandag in Brussel in een bijeenkomst van de ministers van financiën van de negen Euromarktl anden be sproken. Daar is gebleken dat de negen EG-landen niet de kandidatuur van een man voor de hoge post in Washington kunnen steunen. Er is namelijk nog een kandidaat uit een EG- land: de Fransman De la Rosie- re, een hoge functionaris van het Franse ministerie van fin an- WASHINGTON (AP) - Toe komstige Amerikaanse presi denten zouden eens met de toe stand te maken kunnen krijgen dat Saoei-Arabië en Iran, Ame rika's grootste twee olielever anciers, met elkaar in oorlog raken. Dat staat te lezen in een gisteren gepubliceerd rapport van de Senaatscommissie voor energiezaken. De lange geschiedenis van wan trouwen en vijandigheid tussen de twee landen en het feit dat Saoedi-Arabië over veel meer olie beschikt dan Iran „hebben de spanningen tussen de twee verhoogd". In het rapport staat dat er te kens zijn dat Iran samenwerkt met Israël en andere landen bij de ontwikkeling van zowel kern wapens als kerninstallaties. Tot die andere landen behoorden Zuid-Afrika en waarschijnlijk ook Pakistan. Het rapport omvat een wijde keus aan veronderstelde politie ke ontwikkelingen waarbij Saoedi-Arabië en Iran betrok ken zijn en spreekt de waar schuwing uit dat de V.S. zich op geen enkele manier kan onttrek ken aan het spelen van een gro te rol in gebeurtenisen in het gebied van de Arabische Golf. „Als het Arabische-Israëlische conflict voortduurt zonder dat daarbij voortgang wordt ge maakt, dan zullen de Saoediërs er minder toe in staat zijn de voorraden olie die de wereld behoeft op te brengen tegen re delijk (import) prijzen". In het rapport wordt voorts ge zegd dat de V.S. moeten voort gaan bij het geven van militaire steun aan Iran, maar het rept niet over wat voor soort steun aan Saoedi-Arabië moet worden verstrekt. „De V.S. hebben een rechtstreeks belang bij een ver dedigbaar en politiek evenwich tig in Iran", aldus het rapport. Terwijl zich veranderingen in het politieke klimaat van de lan den aan de golf geleidelijk kon den ontwikkelen „bestaat in een gebied zo wispelturig als dat een grotere kans op revolutionaire verandering dan op politieke en sociale evolutie". Hongarije schaft verplichting tot wisselen af IdEN HAAG {ANP) - Vanaf 1 Hfenuari behoeven Nederlanders ie Hongarije willen bezoeken liet meer van te voren een epaald bedrag aan Hongaars eld te wisselen, aldus heeft de g32 longaarse ambassade in Den iel» Haag meegedeeld. hans moet men voor elke dag dat men als toerist in Hongarije wil blijven een bedrag van 20 gulden in 150 forint omwisselen (of een hotelreservering overleg gen). De geldigheidsduur van het toeristenvisum wordt be paald aan de hand van het aan tal malen dat men 20 gulden heeft gewisseld. De Hongaarse regering stelt de thans besloten vergemakkelij king van het toeristenverkeer in het kader van „Helsinki", dat wil zeggen de uitvoering van aanbevelingen van de slotakte die onder meer handelt over humanitaire contacten. TAN JUNG KASAU (Reuter) Indonesië heeft vandaag 10.000 politieke gevangenen in vrijheid gesteld, die verdacht zijn van medeplichtigheid aan de mislukte communistische coup van 1965. In het kamp Tanjung Kasau op Noord-Sumatra ging de vrijlating gepaard met een symbolische plechtigheid, waarbij 1.300 vrijgelaten Indone siërs trouw betuigden aan president Soeharto en de communistische ideologie afzwoeren. Aanwezig waren onder andere het hoofd van de nationale veiligheidsdienst, admiraal Soedomo, en buitenlandse diplomaten onder wie ook vertegen woordigers van communistische landen. De 10.000 vrijgelaten gevangenen behoorden tot de b-catego- rie: volgens de autoriteiten doorgewinterde com munisten, die rechtstreeks betrokken waren bij de staatsgreep, maar tegen wie onvoldoende bewijzen bestaan om hen te berechten. De vrijlating wordt gezien als een poging van de regering-Soeharto om de betrekkingen met com munistische landen te verbeteren. De Indonesische regering zegt dat de gevangenen op humanitaire gronden worden vrijgelaten. De ex-gevangenen van Tanjung Kasau zagen er gezond uit, maar reageerden nogal apathisch op hun vrijlating. Volgens een plaatselijke militaire woordvoerder gaan de ex-gevangenen nu naar huis voor gezinshereniging. Ze krijgen een reclas- seringsprogramma, een huis en twee hectare grond. Degenen die door hun familie niet meer geaccepteerd worden of geen werk vinden in hun woonplaats zullen buiten het overbevolkte Java worden gevestigd. Na dinsdag zijn er in Indonesië nog ongeveer 20.000 politieke gevangenen die geen proces heb ben gehad. De helft zou volgend jaar vrij komen, en de rest in 1979. Organisaties als Amnesty International en de internationale commissie van juristen hebben vele malen aangedrongen op vrij lating van de politieke gevangenen. Na de mislukte coup zijn rond 400.000 „communisten en sympathi santen" opgepakt en zonder proces vastgehouden. De meesten. vallend onder de c-categorie (indirect betrokkenen) zijn inmiddels vrij. Volgens het Tilburgs Hogeschoolblad heeft de bisschoppelijke commissie Van der Grinten een rapport voor de bisschop pen opgesteld waarin nieuwe regelingen ter onderwerping van theologiedocenten aan het kerkelijk gazag worden voorge legd. Het blad concludeert hieruit, dat docenten aan de katholieke theologieop- leidingen die op grond van afwijkingen van de leer van Rome of op grond van huwelijk dan wel ambtsverlating worden ontslagen, daartegen in de toekomst niet meer kunnen procederen voor de burger lijke rechter. Het rapport heeft volgens het hogeschool blad betrekking op de opleidingen in Am sterdam, Utrecht, Tilburg en Heerlen en op de opleiding tot godsdienstleraar van de Katholieke Leergangen. Volgens de regeling van de commissie Van der Grinten, zou aldus het blad. in de statuten van de vier betreffende theolo- gieopleidingen moeten worden opgenomen, dat de aanstelling van wetenschappelijk personeel de goedkeuring van de bisschop penconferentie behoeft en „dat ieder lid van het wetenschappelijk personeel moet beschikken over een verklaring van de bisschoppenconferentie dat hij. voor de bis schoppenconferentie aanvaardbaar is als lid van het wetenschappelijk personeel" Tevens wordt als bepaling voorgesteld „Voor priesters brengt verlies van de ker kelijke ambtsbevoegdheid van rechtswege mede. dat de arbeidsovereenkomst eindigt op het tijdstip dat de betrokkene de kerke lijke ambtsbevoegdheid verliest". Dit zou dan bij een huwelijk het geval zijn. Tegen intrekking van de verklaring van de bisschoppen, zo is het voorstel, kan beroep worden aangetekend bij een „bisschoppe lijke commissie van beroep". Eventuele geschillen kunnen dan niet bij de burgerlij ke rechter aanhangig worden gemaakt: „Alle geschillen die in verband met de arbeidsovereenkomst van de theologische hogescholen met leden van het (weten schappelijk) personeel rijzen, worden met uitsluiting van de gewone rechter onder worpen aan het oordeel van het Scheidsge recht van de Katholieke Hogescholen voor Theologie. Het scheidsgerecht beslist bij arbitraal vonnis." Voor de docenten van de godsdienstoplei ding van de Katholieke leergangen zou eenzelfde regime van kracht moeten wor den. zij het dat hier tot maatregelen kan. dus niet hóéft, te worden overgegaan. Al dus het Tilburgse Hogeschoolblad. De Grieks-katholieke aarts bisschop van Jeruzalem, mgr. Hilarion Capucci, die op 5 no vember op verzoek van de paus door de Israëlische auto riteiten uit gevangenschap werd vrijgelaten, gaat binnen kort naar Zuid-Amerika om daar grieks-katholieke en melkitische gemeenten te be zoeken. MgT. Capucci werd in Israël tot twaalf jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens wapensmokkel voor de Pales- tijnen. Tot dusver had hij ge weigerd naar Zuid-Amerika te gaan, omdat hij Jeruzalem niet in de steek wilde laten. Prof dr. G. J Hoenderdaal is bij zijn afscheid als hoogleraar aan het Remonstrants semina rium aan de Leidse universi teit benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tot zijn opvolger werd benoemd dr E. J. Kuiper (48). De Bossche leden van de Ne derlandse Bond van Architec ten hebben zich in een brief aan het bestuur van de paro chie binnenstad gekeerd tegen het aanbrengen van kleuren in de koepel van de SL Jan. De Kerstaktie van de stich ting Mensen in Nood/Caritas Neerlandica richt zich dit jaar op het werven van nieuwe sponsors voor het hulppro gramma "Neem een kind voor uw rekening". Dit programma wordt momen teel ondersteund door achtdui zend sponsors, die samen zorg dragen voor meer dan zeven tig projekten voor het welzijn van de kinderen in de Derde Wereld. Hiervoor is tot nu toe vier miljoen gulden besteed. Een sponsor is iemand, die borg wil staan of verantwoor delijk wil zijn voor iets of iemand. In dit geval stellen de sponsors per maand, kwartaal, halfjaar of jaar een bedrag beschikbaar voor de verzor ging of opvoeding van een kind in de Derde Wereld. Het is een adoptie-op-afstand, een methode van adoptie waarmee Mensen in Nood het langst ervaring heeft in Neder land. In het kader van dit sponsorprogramma steunt de stichting vierendertig projek ten in Azië. twaalf in Midden- en Zuid-Afrika en achtentwin tig in Afrika. Bij de Kerstaktie wil de stich ting nieuwe sponsors werven. De Socutera-uitrending van 21 december zal hieraan gewijd zijn. Op Tweede Kerstdag zendt de KRO-televisie via Ne- d II een reportage uit over een van de projekten uit het pro gramma. namelijk het Senden Home in Manila, een tehuis voor straatjongens De titel luidt: "Maandag loop ik toch weg". Het adres van Mensen in Nood" voor deze actie is Antwoordnummer 10 in Den Bosch. Het gironummer van de stichting is 1111222. Volgens hen doen de kleuren afbreuk aan de speciale sfeer, die de binnenruimte van de kathedraal nu kenmerkt. Het aanbrengen van de kleuren is volgens de architecten een erg slechte daad ge wees L Zij schrijven, dat in één streek alles werd teniet gedaan wat in eeuwen van bestaan het echte karakter van de basiliek is geworden. Het proces tegen de Westduit- se jezuiet Dieter Scholz, secre taris van de commissie Justitia et Pax van de Rhodesische bisschoppenconferentie, zal op 23 januari beginnen. Pater Scholz werd begin september gearresteerd met drie andere leden van de commissie op verdenking van het bezit van geheime documenten. Pater Scholz, noch zijn advocaten, hebben tot nu toe de akte van beschuldiging ontvangen. Tijdens een beraad, dat de stichting Interkerkelijk Vor mingswerk inzake Ontwikke lingssamenwerking (IKVOS) had met een aantal kerkelijke leiders is besloten een kerke lijke beraadsgroep maat schappij-analyse op te rich ten. Deze groep moet gaan onderzoeken welke krachten, structuren en wetmatigheden de nationale en Europese sa menleving beheersen en on recht in stand houden en ver oorzaken. In IKVOS zijn ver tegenwoordigd het Interker kelijk Vredesberaad, Justitia et Pax Nederland, de her vormde kerk, de gereformeer de kerken en vijf kleinere ker ken. De werkgroep Kerk en Ont wikkelingssamenwerking van de Nederlandse Raad van Kerken heeft in een reactie op de nota "Ontwikkelingssa menwerking en bedrijfsleven 1978" van de Nederlandse Werkgeversorganisaties de werkgevers "zelfingenomen heid en oppervlakkige ideolo gie" verweten. De werkgroep heeft zijn kri tiek, gericht aan het Nationaal Christelijk Werkgeversver bond, ofschoon ook het Ver bond van Nederlandse Onder nemers de nota heeft opge steld. Dat zij de brief met de reactie aan het Nationaal Christelijk Werkgeversver bond heeft gericht, verklaart de werkgroep uit het feit, dat zij niet begrijpt hoe de christe lijke werkgevers medeverant woordelijkheid voör de nota op zich heeft kunnen nemen. Er is volgens de werkgroep namelijk in de nota niets terug te vinden van het denken bin nen de kerken en de Wereld raad van Kerken over de ont wikkelingssamenwerking. De werkgroep noemt het be commentariëren van de nota een "onaangename bezigheid" om alles wat niét in de nota staat. Het hele verhaal berust volgens de werkgroep op een groot aantal impliciete vooron derstellingen en opvattingen ten aanzien van ontwikkeling en ontwikkelingsprocessen, die in belangrijke mate achter haald zijn en die in brede kring reeds lang geleden ter zijde zijn gelegd. De kritiek van de werkgroep richt zich met name tegen de opvattingen van de werkge vers over de economische groei, over de zogenoemde "self-reliance", oftewel onaf hankelijkheid en mondigheid van de ontwikkelingsvolkeren en over de markteconomie. In die opvattingen constateert de werkgroep bij de werkgroep een "spreekwoordelijke zelfin genomenheid". De verbonden zo zegt de werkgroep worden kenne lijk niet geplaagd door enige twijfel aan hun mogelijkheden om goed te doen in de Derde Wereld. Volgens de werkgroep ziet de ondernemer zich als souver- em, met veel verantwoorde lijkheid en zonder enigerlei verantwoordingsplicht Behal ve wanneer hij risico's moet lopen, dan wil de werkgever terugvallen op de gemeen schap.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7