Nieuwe bedreiging centrumplan Katwijk Bezwaarschrift tegen streekplan Wassenaarse raad wil potverteren „Vrije ondernemers moeten problemen durven aanpakken" LEIDERDORPSE WETHOUDER DRENT] STELT ZICH NIET HERKIESBAAR PLOTSELINGE OBSTAKELS IN VAN DER MARKCSTRAAT Veurs College hervat- lessen op 9 januari „Reisje naar Parijs [r was geen omkoping'^ REGIO leidse Courant KATWIJK De door de Katwijkse raad op 8 december goedgekeurde wijziging van voorschriften voor het centrumplan Katwijk aan Zee moet als nietig worden beschouwd. Omdat ter elfder ure nog een bezwaarschrift tegen blijkt te zijn binnen gekomen. In een extra-vergadering besloot de raad gisteravond echter het betreffen de bezwaar ongegrond te verklaren, zodat het bestemmingsplan zoals het er nu ligt toch aan Gedeputeerde Staten zal worden aangeboden. Het bezwaarschrift tegen de ontwerpwijzi- ging in het plan is ingediend door de heer G. J. Slagmolen uit Noordwijk die een winkel heeft in de Katwijkse Voorstraat. Zijn brief is door het college van B. en W. ontvangen op 5 december, precies de dag waarop de termijn voor het indienen van bezwaren sloot. Burgemeester mr. C. A Bos en wethouder drs. J. Bergman hebben diezelfde dag een gesprek met de heer Slagmolen gehad tijdens welk onder houd de heer Slagmolen zijn bezwaren introk. De inhoud van het gesprek zou door B. en W. nog schriftelijk worden vastgelegd, maar voor die brief de deur uitwas, schreef de heer Slagmolen dat hij bij nader inzien toch bij zijn eerder geuite bezwaren bleef. Deze brief van de heer Slagmolen is op 8 december om drie uur in een brievenbus van het raadhuis gede poneerd en daar pas op 9 december aange troffen. Intussen was op 8 december 's avonds de raad akkoord gegaan met de wijziging van het plan die inhield, dat de gevels van de aan de Bad- en Voorstraat ontworpen winkels niet als „achtergevels" zouden worden uitgevoerd. De achter deze straten geprojecteerde lichtstraat zal de functie krijgen van aan- en afvoerstraat wat niet inhoudt dat de gevels in de lichtstraat „achtergevels" zul len worden: er zullen hoge architectonische eisen aan worden gesteld. Het bezwaar van de heer Slagmolen is nu, dat de lichtstraat tegenover zijn winkel (Voorstraat 25) zal komen en dat door vrachtwagens en con tainers het klimaat voor zijn winkel wordt bedorven. B. en W. stellen dat het twijfel achtig is of het hier om een stedebouwkun dig bezwaar gaat. Immers, door het treffen van verkeersmaatregelen kan worden voorkomen dat in de Voorstraat een situa tie zal ontstaan die „klimaatbedervend" is. Intussen is het niet zeker, of ook G.S. het bezwaar van de heer Slagmolen, net als de Katwijkse raad ongegrond zal verkla ren. „Een droevige zaak", aldus wethouder Bergman. „Al 25 jaar hebben we gewor steld met een centrumplan en nu kunnen we weer struikelen over een lichtstraatje. Slagmolen mag natuurlijk bezwaren indie nen, maar begrijpen doe ik het niet. Ik stel hem persoonlijk verantwoordelijk voor eventuele vertragingen". Bij het realiseren van het centrumplan zullen deze panden aan de Voorstraat en Badstraat worden afgebroken en vervangen door nieuwe winkels. WASSENAAR De gemeenteraad van Wassenaar heeft zich gisteravond uitgebreid beziggehouden met de verdeling van zeven miljoen gulden. Dit is het „besteedbare" bedrag uit de tot ongeveer twaalf miljoen opgelopen gemeentelijke reservepot. De meningen over de verdeling liepen nogal uiteen. Het stichten van een cultureel centrum gooide echter hoge ogen. Ook het Dieren park Wassenaar, het laatste dierenpark in Nederland dat nog vermakelijkheidsbelasting betaalt, werd genoemd om wat minder of zelfs geen lokale belasting meer te hoeven betalen. WD-woordvoerder mr. A. van Vuure noemde als huisvestingsmo- gehjkheid van een cultureel centrum Huize Nieuw Rijksdorp, dat onlangs door de gemeente is aangekocht Voorts stond bij hem hoog genoteerd renovatie van het zwembad en verbeteringen aan het leefmilieu. CDA-fractievoorzitter mr. Breukers noemde jeugd werk plantsoenendienst en het dierenpark. Werkend Wassenaar liet weten plannen genoeg te hebben, evenals de overige partijen. J. C. M. Greep van Wassenaar toonde zich voorstander van de inrichting van een cultureel centrum. Toen gisteravond tijdens het Wassenaarse begrotingsdebat het jeugdwerk aan de orde kwam, moest voorzitter mr. K. Staab de vergadering enkele minuten schorsen na een verstoring op de publieke tribune. Die verstoring werd veroorzaakt door leden van de actiegroep „Onderkomen creatieve beoefening", die bij het onderwerp „jeugdwerk" opstonden en luid een verklaring voorla- NIEUWE VOORZITTER BLOEMBOLLENCULTUUR DE JONGE: HILLEGOM - De vrije ondernemer moet tonen dat hij de problemen aandurft. Dat is altijd zo geweest en zo zal het wel blijven ook. Vrije onder nemers hebben al vele crisissen doorstaan. Zij zullen dit ook blijven doen als ze de tekenen van de tijd maar ver staan. Nieuwe ontwikke lingen moeten niet alleen als heilloos en negatief worden benaderd, maar juist als een uitdaging aan de wil om te overle ven. Met deze woorden legde de nieuwe voorzit ter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur, de heer J. P. M. de Jonge zijn „geloofsbrie ven" op tafel, nadat hij door jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden was geïnstalleerd. Hoewel hij de tijd nog niet rijp achtte om nu al zijn visie op de toekomst van het bloembollenvak te geven, merkte de heer De Jonge wel op dat de problemen hem niet vreemd zijn. Ik hoop me spoedig geheel te kunnen in werken de heer Van Nis pen zal hem de eerste maan den nog met raad en daad bijstaan en zal graag en met plezier en met inzet mijn bijdrage leveren om de pro blemen in het bollenvak op te lossen, zo zei de heer De Jonge. De heer Van Nispen had er bij de installatie geen geheim van gemaakt en gezegd dat de nieuwe voorzitter een in teressante, maar ook moeilij ke funktie wacht „Het bol lenvak worstelt met vele in gewikkelde problemen en de belangen van diverse groepe ringen kunnen wel eens ver schillend zijn. Voor u is' er echter maar één kompas waarop u kunt varen. Na hoor en wederhoor bij be stuursleden en leden zult u een eigen mening moeten vormen. En daarbij zal het belang van de gehele bedrijf stak punt één dienen te zijn", aldus de scheidende voorzit ter. Voor de rest leverde de giste ren in het Hillegomse Tres long gehouden ledenvergade ring maar heel weinig spraakwater op. De begro ting 1978 ging zonder slag of stoot onder de hamer door, evenals enkele wijzigingen in het Arbitrage- en het Han delsreglement. In de plaats van het aftre dende bestuurslid de heer C. Visser werdgekozen de heer J. J. van Velzen uit Onder- dijk. Bij de rondvraag kwam o.m. de verhoogde BTW ter spra ke. Die verhoging zal niet gelden voor de energie in de tuin bouw voor zo ver die wordt aangewend voor het groei proces van de gewassen. Op het moment is het niet duide lijk of het oude tarief ook blijft gelden voor de energie die in het bloembollenbedrijf wordt gebruikt voor bijv. preparatie van bollen, e.d. In de zin der wet is dat geen groeiproces, maar de heer Van Nispen zag geen moge lijkheid zitten om die twee gescheiden te houden. Men kan moeilijk voor het trek ken van bolgewassen olie uit een ander vaatje gaan tap pen dan wanneer men moet stoken voor preparatie of programmatie van bloembol len. De afdelingen Noordwijk en Noordwijkerhout zouden het toejuichen als er spoedig één bloembollentelersorganisatie tot stand kwam. Met name de afdeling Noordwijk zou een verhoogde contributie geen gezwaar vinden als men maar zou kunnen komen tot een slagvaardiger beleid. Nu moet alles over te veel schij ven lopen. In zijn openingswoord dat gisteren is gepubliceerd had de heer Van Nispen al gesteld niet zo bijster hoop vol gestemd te zijn t.a.v. dit punt. Misschien dat de situa tie straks gunstiger komt te' liggen en dat we in de ko mende voorjaarsvergadering wel een besluit in die rich ting kunnen nemen, zo zei hij gisteren. Provincie: Miljoen vc reconstruct Leidseweg- VOORSCHOTEN/DEN De gemeente Voor kan van de provincie Zi land een bijdrage tegem van ruim een miljoen voor de reconstructie Leidseweg-Noord. Voor daarbij is wel dat Voor de weg alsnog in ei, overneemt. In navolging vaste commissie voor ging gistermiddag de c sie voor de provinciale ciën zonder slag of st*l koord met dit voorstel w deputeerde Staten. De sr den keurden ook het goed van G.S. om Voor.» een aanvullende bijdrj verlenen in de gemaakte^ van de reconstructie wegvakken Papelaan-lj van Wissen en Bachlaan fabriek tot een bedra] ruim 385.000 gulden. Engert Drenth: „Geen zitvlees ontwikkelen" LEIDERDORP De kans dat PvdA-wet- houder Engbert Drenth (32) volgend jaar na de gemeenteraadsverkiezingen werderom deel van het college van B. en W. zal uitmaken moet uiterst klein worden geacht. Hoe denkt hij over een eventuele kandi daatstelling voor de nieuwe raadsperiode? „Volgend jaar ben ik acht jaar wethouder. Ik vind dat ik dan mijn plaats moet inrui men voor iemand anders. Je mlakt deel uit van een democratisch bestuur en dan moet je er voor zorgen geen zitvlees te gaan ontwikkelen. In het begin heb ik al gezegd dat ik het voor maximaal acht jaar zou doen. Mijn principiële uitgangspunt is, dat er in beginsel zo veel mogelijk mensen bij het bestuur betrokken moeten worden. Van daar dat ik in principe geen kandidaat meer ben", aldus wethouder Drenth. Niettemin houdt hij de deur naar een vol gende wethoudersperiode op een kier open wanneer hij zegt, dat er slechts één uitzon dering op dit standpunt mogelijk is, in het geval de afdeling Leiderdorp van de PvdA er niet in mocht slagen een geschikte kandi daat te vinden. „Maar", voegt Drenth er aan toe „naar mijnidee zal zoJfi situatie niet voorkomen omdat er genoeg kandidaten zijn". Hij voert ook nog andere motieven aan waarom het beter is dat hij zich niet meer kandidaat stelt. „Je raakt op den duur ver groeid met de werkwijze in de gemeente. Neem nu bijvoorbeeld de kwestie van het Patrimonium. Bestuurlijk was de overgang naar de woningbouwvereniging een goede oplossing, maar er is te weinig naar andere zaken gekeken. Een frisse wind kan daarom geen kwaad. Iemans anders zal allicht objec tiever tegenover de problemen kunnen staan", zo verklaart hij. Burgemeester Drenth heeft zoals hij zelf zegt, een bliksem carrière in de politiek gehad. Hij is in november 1969 in Leiderdorp komen wonen. Kwam in 1970 in de gemeenteraad en werd meteen tot wethouder gekozen. Aanvanke- ordening en openbare werken, waaronder verkeer en milieuhygiëne. In 1972 is hij afgestudeerd als bioloog aan de Leidse uni versiteit en werkt sindsdien als adjunct-se cretaris bij de voorlopige centrale raad voor de milieuhygiëne, een adviesraad voor de minister van volksgezondheid en milieuhy giëne. Wat zijn verdere aspiraties betreft maakt Drent er geen geheim van dat hij graag burgemeester wil worden. „Besturen is zalig werk. De mogelijkheid om veel contacten met mensen te hebben en ook iets voor ze te kunnen doen is erg aantrekkelijk. Op zich zou ik er dan ook graag mijn beroep van willen maken". Gewest Wethouder Drenth is de laatste tijd nogal in het nieuws geweest. Met name zijn kriti sche houding ten opzichte van het Leidse gemeentebestuur inzake de Sumatrabrug en ten aanzien van het anti-weidewinkelbesluit en de rol van wethouder Van Aken daarin, heeft nogal de aandacht getrokken. Hoe kijkt hij nu tegen het overleg met Leiden aan. „Ik vind het overleg nog wel zin heb ben, wat niet wil zeggen dat je het altijd met het elkaar eens behoeft te zijn, maar wel dat er afspraken worden gemaakt die dan ook nagekomen moeten worde» betekent niet dat in 2 1/2 jaar op eeif over de Sumatraburg moet wachtel danks verschillende toezeggingen. Hetl van mijn uitlating en ij d krant wa bijzonder duidelijk. Prompt ontving i Leiden een brief over de kwestie", stl vast. Over de problematiek die op hetB blik speelt, zoals de kavel TV, distri planologisch onderzoek, verkeer en vt regionaal standpunt op het provi streekplan, zegt wethouder Drenth: soort zaken zouden beter kunnen w behandeld in een gewest met redelijl voegdheden in de vorm van een ge schappelijke regeling. Ik betreur nog het ter ziele gaan van het gewest I enkele jaren geleden". Ten aanzien van de vooruitzichten wedergeboorte van het gewest Leid Drenth bepaald optimisitsch. „Het beg zo langzemerhand op te lijken dat westvorming toch wat meer kansen krijgen. De regio-gemeenten doen er i verstandig aan dat gewest Leiden nieuw leven in te blazen. Wat mij t mag ook Alphen aan den Rijn daar de uitmaken, om zo de gemeenschappelij langen die Leiden en Alphen hebben één bestuurlijk geheel te brengen". Wethouder Drenth wil tenslotte kwijtHf veel problemen voorkomen hadden kuET, worden wanneer de Leidse raad wat Ir® geïnformeerd zou zijn geweest over in de buurgementen spéélt. Ms zodff vindt hij het idee van Leiden's nieuwe lingsvoorzitter van de PvdA Leendert ker, om tot een geregeld overleg op parlITl veau met de gemeenten Leiden, Voorsch en Oegstgeest te komen erg nuttig. LEIDERDORP De gemeente raad van Leiderdorp aanvaard de gisteravond met algemene stemmen het voorstel van het college van burgemeester en wethouders tot het indienen van een bezwaarschrift tegen het ontwerp-streekplan „Zuid- Holland West". Daarnaast sloot men zich aan bij een gemeen schappelijk in te dienen be zwaarschrift door de gemeen ten Leiden, Leiderdorp, Voor schoten en Warmond. Zoeter- woude, dat aanvankelijk had willen meewerken, bleek op het laatste moment te zijn afgeval len, omdat het van mening is dat de bezwaren te algemeen van strekking zijn. Zoals bekend zijn de voornaam ste bezwaren de gedetailleerd heid van het ontwerp en de beperking van de woningbouw in Leiderdorp, waardoor de voorgenomen uitbreiding in het plan Buitenhof in het gedrang dreigt te komen. Oranjewijk Dat de vaststelling van een be stemmingsplan, waaraan jaren lang is gewerkt, nog heel wat voeten in de aarde kan hebben, bewees wel de discussie over het bestemmingsplan „Oranje- wijk". Een voorstel van de heer J. Hekkelman (CDA) om het geplande parkeerterrein voor grote vrachtauto's aan de door te trekken Mauritssingel wat dichter bij de weg te projecte ren, waardoor ,er grond vrij komt voor recreatie, bracht zo wel bij het college als de raad de nodige verwarring. Na een tweetal schorsingen van het college van B en W en het nodige overleg met ambtenaren, kwam het college met de oplos sing B. en W. de bevoegdheid te verlenen zo nodig wijzigingen aan te brengen voor het geval er een aanvraag komt van een vereniging in dat gebied de no dige activiteiten te ontplooien. Van der Marckstraat Aan het slot van de enigszins matte raadsvergadering gooide het WD-raadslid Rob Meere de knuppel in het hoenderhok met een vraag over de verkeers maatregelen in de Van der Marckstraat. Tot zijn verbazing had hij geconstateerd, dat de straat op drie plaatsen tot één rijbaan was versmald. In dit verband wilde hij weten wie de opdracht tot de reconstructie had gegeven, omdat er noch de raadscommissie voor verkeer en vervoer of ruimtelijke orde ning, noch de raad zelf aan te pas was gekomen. Bij navraag was de heer Meere ook gebleken dat de plaatselijke politie niet op de hoogte was van de getroffen maatregelen in de Van der Marckstraat. Blij kens door hem ingewonne: formaties hebben de maatj len ten doel het vrachtven te weren uit het Zijlkwaj inverband met de openstek van de Leidse Sumatralj] Het college zat kennelijk deze vraag erg in de ma: verband met de afwezighei* de verantwoordelijke wethoi" E. Drenth (verkeer), zal beantwoording morgen vj vier uur plaats vinden, wam de raad opnieuw bijeen om de begroting voor het 1978 te behandelen. Afscheid ing. Van Marle Ing. G. van Marle, hoofd van het district Katwijk van het Hoogheemraadschap Rijnland hield gisteren een afscheidsreceptie in ver band met zijn pensionering op 1 januari. De heer Van Marle vervulde de functie vanaf 1 juni 1948, voordien was hij onder meer hoofd van het district Halfweg. De receptie werd gehouden in het gemaal aan de Rijn mond, in de totstandko ming waarvan hij een be langrijk aandeel had. VOORHOUT Gisteravond werd door wethouder J. G. Huigsloot de indicatie com missie geïnstalleerd die zich gaat bezighouden met een groot aantal facetten, die mee spelen bij opname van bejaar den in een verzorgingshuis. Deze commissie C. A. Uüjn zal vanaf 1 januari haar werk in Voorhout gaan verrichten. RLJNSBURG - De „Vereni ging van Aangespannen Paar den In het Gareel" uit Rijns burg vertoont op donderdag avond 22 december in gebouw de Voorhof (Vliet NZ) in deze plaats twee films over aange spannen paarden in Neder land. Een van deze films heeft als onderwerp de wereldkam pioenschappen vierspannen die vorig jaar op het - Land goed 't Loo zijn gehouden. Bei de kleurenfilms worden van commentaar voorzien door het concours jury lid Veldstra sr. De entree voor de avond, die om 20.00 uur begint bedraagt voor niet-leden 5 gulden. Le den van de vereniging hebben gratis toegang. Inlichtingen kan men krijgen op telefoon nummer 01718-23195. WARMOND Morgenmiddag zal in het Trefpunt het Kerst feest worden gevierd met de Warmondse bejaarden. Met het voorlezen van het Kerst evangelie, zang en muziek zal de kerstsfeer worden opgeroe pen. Aanvang 15.30 uur en sluiting om ongeveer 19.00 uur. Diegenen die voor ver voer in aanmerking wensen te komen kunnen zich melden bij mevr. Duijnhoven, Dorps straat 70 of bij mevr. Heijl, Herenweg 11. KATWIJK Het bestuur van de Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn organiseert op woensdag 21 december een kerstklaverjaswedstrijd. De avond begint om 20.00 uur en heeft plaats in hotel „De Ros kam". LISSE De afdeling Lisse van Veilig Verkeer Nederland houdt donderdag 22 december haar jaarlijkse ledenvergade ring in gebouw „Het Baken" achter de Hervormde Kerk aan het Vierkant Dè vergade ring begint om 20.30 uur. LEIDSCHENDAM Na een bespreking van wethouder P,^'1 Boone van onderwijs en rector drs. J. Th. van Putten vanl^ Veurs College met de besturen van een aantal LeidschendaP® scholen zijn door vier scholen negen lokalen beschikbaar gesfx' als vervanging van bij de brand van vorige week vrijdag verlo) gegane lokalen. Uj De rijksgebouwendienst heeft al gistermiddag de plannen incldL de begroting gereed gekregen voor de nieuwbouw van het Fluitf-S derplein. Dit heeft wethouder Boone meegedeeld in antwoordL vragen van raadsleden tijdens de begrotingsbehandeling gis^( avond. Op 9 januari zullen alle leerlingen weer normaal onderjL kunnen ontvangen. Hoewel door scholen buiten Leidschendanj Q1 meubilair is aangeboden zal het Veurs College zelf nieuw meubil bestellen dat, als de nieuwbouw hopelijk half februari gereed gebruikt kan worden voor de nieuwe lokalen. kri Wat de wethouder niet vertelde was dat het ministerie g(j!c vergunning zal verlenen voor de herbouw van de gymzaal. RecL Van Putten deelde echter mee dat hij alsnog alle moeite zal dj^ de begeerde vergunning te krijgen. Bouwer Muwi aan gemeenteraad: LEIDSCHENDAM De woningbouw in Leid- scheudam-Zuid betekende de afsluiting van een periode van vijftien jaar waarin de MUWI in totaal 3000 goede tot zeer goede woningen voor de bouwverenigingen heeft gebouwd. Woningen waarvan de prijs en de kwaliteit volledig door de plaatselijke en de rijksoverheid werden ge controleerd. Verdere opdrachten van de woning bouwverenigingen aan de MUWI lagen na vol tooiing van zuid niet in het verschiet. Het is een normaal en respectabel gebruik de samenwerk ing aan een groot bouwproject enigszins feeste lijk af te ronden. Dit hebben de besturen van de drie plaatselijke woningbouwverenigingen de gemeenteraad mee gedeeld naar aanleiding van de beschuldiging van het GNL-raadslid J. A. W. Pohlkamp in de ge meenteraad van vorige wéék maandag dat de bouwverenigingen gunsten van het bouwb* hadden aanvaard. In de brief wordt verder r gedeeld dat een beperkt aantal bestuursleden, L gedurende een reeks van jaren dagelijks bijtf bouw betrokken waren „en daar een zee van vr tijd in hebben gestoken" een excursie naar Pal en omgeving is aangeboden. Een tweedaags 8 zoek aan satelliet-steden als Créteil, Evry en Grande Borne, aan stadsvernieuwings- en renof tieprojecten. De bestuursleden konden in het accepteren de uitnodiging geen vorm van ongewenste 1 vloeding zien. Verdere opdrachten aan M waren immers niet te verwachten. Wie onder <Nc omstandigheden het aanvaarden van de uitnotti ging als het aanvaarden van gunsten ziet „min, wel wereldvreemd en maatschappelijk bijziend zijn", aldus de brief aan de raad.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4