',eids college op de bres voor Grofsmederij Pm en PvdA Vijzen uitbreiding iniversiteit Ai binnenstad af universiteit in '82 gereed HERBESTRATING KAISERSTRAAT LEIDSE COURANT PAGINA 3 |EN Het Leids gemeentebe- zal een dringend beroep op de iters van Sociale Zaken en Econo me Zaken doen alles in het werk Journalen om de werkgelegenheid bij bninklijke Nederlandse Grofsme- ,®fJte behouden. Tijdens de raads- Idering werd een motie van deze Icing met algemene stemmen aan- nen. jn ander geschiedde naar aanlei- ding van een interpellatie van het CPN-raadslid D. Hoeven over de be narde situatie waarin de Grofsmederij, van oudsher een typisch Leids bedrijf, zich bevindt. Enkele weken geleden zijn de vakbonden met de directie van de Grofsmederij overeengekomen dat er 54 ontslagen zullen vallen. De heer Hoeven drong er in een motie bij het college op aan zich eveneens sterk te maken voor het ongedaan maken van deze ontslagen. Nadat het PvdA-raad- slid F. Mentzij, lid van de onderne mingsraad van de Grofsmederij, de onhaalbaarheid van deze motie had aangetoond, trok de CPN-er zijn motie in. „De verslechterende conjunctuur is er de oorzaak van dat de Grofsmederij arbeidsplaatsen moet afstoten", aldus de heer Mentzij. In zijn betoog vroeg het PvdA-raadslid zich bovendien af of het wel zin heeft het ministerie subsidie te vragen voor het instandhouden van de werkgele genheid. „De directie stelt zich op het standpunt dat het geld toch niet kan worden aangewend om de arbeids plaatsen te behouden, aangezien er geen perspectieven zijn dat de order portefeuille zich op middellange ter mijn weer zal gaan vullen". Door zowel vertegenwoordigers van het CDA, de WD en de PSP werd er bij wethouder Van Aken aangedrongen op het voeren van een beter wervings beleid met betrekking tot het doen vestigen van bedrijven in Leiden. Hier door zouden de werknemers van de Grofsmederij, die thans op straat ko men te staan, verzekerd zijn van werk. Of het in de huidige situatie mogelijk zal zijn hen te herplaatsen kon wethou der Van Aken in dit stadium nog niet zeggen. eemann t 1 Tj e de VI trouw"] 191 2 19.50 S) A< (DEN Een verdere uitbreiding van het aantal ^iversiteitsgebouwen in de binnenstad dient te rden tegengegaan. Zowel de heer Van Zijp (CDA) de heer Ranner (PvdA) drongen er gisteravond 16 30 lens de behandeling van de ontwikkelingsschets !nlan? 'r beidse binnenstad er bij het college op aan "n sc nodige terughoudendheid te betrachten bij de tandeling van de plannen van de universiteit, zich meer in de binnenstad te nestelen, nadat het tte Singel Doelenplan is gerealiseerd. Met name ;iale 2 plan van de universiteit om haar administratie- jeugd reau te vestigen aan het Rapenburg werd door de ■j er Ranner resoluut van de hand gewezen. Een gelijke vestiging zou een onaanvaardbare verkeer Wikkeling met zich meebrengen. tebreid gingen alle fracties ;op de invulling van het Jüttersveld. De heer Bleijie A) hield het college voor dat t een uitgelezen kans lag om l economisch beleid te voe- Het CDA wil het Schutters- hoofdzakelijk bestemmen bedrijven in de tertiaire en sector. De heer Ran- stelde voor er behalve een ?elheid woningen en kanto- I ook bedrijven te vestigen Ivanwege hun „woon-vijandi- ispecten" uit de binnenstad moeten en die ook niet op het industrieterrein Waard" terecht kunnen. Te- i kwam hij met een motie erin aangedrongen wordt op Jvestiging van een hotel met - capaciteit van minstens fiderd bedden op het Schut tersveld. Over het realiseren van par keergarages in de binnenstad zal de gemeenteraad nog de no dige noten te kraken krijgen. Bij de behandeling van de Leidse ontwikkelingsschets in eerste instantie ventileerden de verschillende fracties in de raad nogal wat verschillende menin gen. Algemeen werd een par keergarage bij de Beestenmarkt afgewezen. Ten aanzien van het creëeren van parkeervoorzienin gen op de Ir. Driessenstraat, de Garenmarkt en de Langegracht liepen de meningen erg uiteen. Het PPR-raadslid L. Beijen kwam met, wat hij noemde zijn „drie-pleinenplan". Hij stelde dat de binnenstad een belangrij ke óntmoetingsfunctie heeft. „De aantrekkelijkheid van Lei den voor de toerist en de bin nenstadbewoner, zou aanmerke lijk kunnen worden vergroot door het creëeren van auto-vrije pleinen", aldus Beyen Zijn ge dachten gaan daarbij uit naar het autovrij maken van de Bees tenmarkt, het Pieterskerkplein en het Stadhuisplein. Tevens verzocht hij in een motie het college de consequenties van het autovrij maken van de Vis markt en de Aalmarkt te onder zoeken. Vooruitlopend op' het verkeerscirculatieplan stelde het PPR-raadslid dat het bedienend verkeer dan in twee lussen in de binnenstad zou kunnen ko men. Vanaf het Levendaal via de Botermarkt en terug over de Breestraat en vanaf het station via de Apothekersdijk en terug over de Boommarkt. De heer Van Zijp (CDA) vocht de stelling van de projectgroep Binnenstad, de maakster van de ontwikkelingsschets, aan waarin wordt beweerd dat de Haarlem merstraat-oost als winkelstraat steeds meer aan belangrijkheid inboet. „Wanneer het Heren gracht/Zijlsingel gebied, de Ver- verbuurt en Leiden-Noord zijn opgeknapt zal ook dat deel van de Haarlemmerstraat meer in de loop van het winkelend pu bliek komen te liggen". Door de heer Ranner werd tenslotte nog de mogelijkheid om een ver- maakcentrum te realiseren op het voormalig LBF-terrein aan gestipt. Een indruk van de bebouwing aan de Witte Singel, toekomstig terrein van onder meer de universiteitsbiblio theek. Onder dit deel van het plan komt een parkeergarage van 350 auto's, waarvan als het ministerie van onderwijs er aeen bezwaar teaen heeft, buiten kantooruren ook de burgerij gebruik zal kunnen maken. wsd-plan Nieuwbouw KOST 175 MILJOEN GULDEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Als alles naar wens verloopt zal het gigantische nieuwbouwproject van de Rijksuni versiteit van Leiden aan de Wittë Singel en op het Doelenterrein in 1982 gereed zijn. Met de start van de bouw van de universiteitsbibliotheek en de faculteit der Letteren (Westerse talen) zal vermoedelijk uiterlijk in september van het vol gend jaar gestart kunnen worden. De bouw van de overige nieuwe universiteitsgebouwen op het Doelenterrein zal eerst in het voorjaar van 1979 een aanvang kunnen nemen. Deze verwachting uitte mr. W. G. Koppelaars, lid van het college van bestuur van de universiteit en belast met bouwzaken, gisteren op een perscon ferentie naar aanleiding van de presentatie van de bouwplannen voor het Witte Singel-Doelenpro ject (WSD) van de universiteit. (Zie LC van giste ren) Mr. Koppelaars zei te verwachten dat de procedures die de plannen nu nog moeten gaan vermoedelijk kort gehouden kunnen worden. Wat de gemeente betreft was Koppelaars hoopvol ge stemd over een spoedige goedkeuring van de plannen. Een eerste commissiebehandeling zal in januari reeds plaatsvinden, terwijl er binnenkort ook al informatieavonden voor de burgerij te verwachten zijn. Wat de gang van zaken bij de rijksoverheid betreft toonde mr. Koppelaars zich al even hoopvol. Hij wees erop dat het rijk slechts een aantal minimum voorwaarden heeft gesteld met betrekking tot de universitaire onderdelen die in het WSD-plan moeten worden ondergebracht. Verder geldt alleen een maximum kostenbedrag, waarbinnen het plan moet worden afgebouwd. Deze kosten zullen ongeveer 175 miljoen gulden bedragen. Voorbehoud Koppelaars maakte gisteren wel een voorbehoud op het geplande tijdschema van de bouw. „Als de geldstroom vanuit Den Haag de komende jaren wordt vertraagd zal dit ook gevolgen moeten hebben voor het bouwtempo", verduidelijkte het lid van het college van bestuur. Koppelaars verwacht dat de kokschool, die thans nog de Doelenkazeme in gebruik heeft, deze aan het einde van het volgend jaar helemaal ontruimd zal hebben zodat dan met de sloop van de huidige panden kan worden begonnen. Alleen het bestaan de arsenaal van de kazerne zal worden gespaard en na renovatie in het WSD-project worden inge past. Overigens maakte mr. Koppelaars er gisteren melding van dat de Rijksdienst voor de monumen tenzorg het Arsenaal voorlopig niet tot monument wil verklaren en ook niet wil betrekken bij het beschermd stadsgezicht. De renovatieplannen die aan de rijksdienst zijn voorgelegd gaven voldoen de zekerheid dat er niets onherstelbaars aan de gebouwen zou gebeuren, verklaarde de heer Kop pelaars gisteren. Woningbouw Een deel van het Doelenterrein, grenzend aan de Doelengracht is ook bestemd voor woningbouw. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) kon desge vraagd nog geen uitsluitsel geven over de datum waarop de plannen hiervoor wat meer gestalte kunnen krijgen. Hij wees er op dat met de gemeen teraad is afgesproken, dat eerst na de vaststelling van het structuurplan voor de ontwikkeling van de binnenstad de zogenaamde „open gaten" in de binnenstad zullen worden geïnventariseerd en vol gebouwd. De betreffende ruimte op het Doelenter rein staat in dit verband als hoogste op het gemeentelijk prioriteitenlijstje. Om welk soort wo ningen het gaat en hoeveel er gebouwd zullen worden, kon wethouder Waal op dit moment nog niet zeggen. Evenmin viel van hem duidelijkheid te krijgen over de stand van zaken met betrekking tot het opengraven van de Trekvliet. Deze gedemp te vaart zou in zijn oude glorie moeten worden hersteld en zo een natuurlijke scheiding moeten vormen tussen de universitaire bebouwing en de woningen aan de Rijn- en Schiekade. Een beslis sing over het opengraven van de Trekvliet wacht nog op financieel uitsluitsel van de rijksoverheid. Waal legde er gisteren de nadruk op dat de gemeente Leiden onder geen voorwaarde zelf voor de kosten van dit aan het WSD-plan gekoppelde idee wil opdraaien. ,g f roots opgezet Wi VLEIDEN Het Toonkunstkoor en het kamerkoor zetti10 .Collegium Musicum"verlenen hun mede- he^er^'nS aan het jaarlijkse kerstconcert dat mor- 'parten in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal tie efordt gegeven. Het concert begint om kwart over s) tcht- n 2i] tehalve de twee Leidsekoren, zal het Jongenskoor Delft een uitvoering geven. De muzikale bege- ;|d'ng is in handen van het Gewestelijk Orkest emei'oor Zuid-Holland. Solisten zijn de bariton Ber- /e eelarci Kruysen en de clarinettist Robert Carter. Het va ?heel staat onder leiding van de Argentijnse aai '"gent Georges Rotter, verge*et concert wordt geopend met twee delen uit de n hr^s 'n F. van Johann Sebastian Bach. Daarna i ove [°'gt oen uitvoering van de symfonie nr. 33 van v A, Mozart. Van een tijdgenoot van Mozart, F. eigener am ar, wordt het concert voor clarinet en orkest ëesttf1 Es uitgevoerd. Solist bij deze uitvoering is nder$°hert Carter. De zeer populaire „Cantate de Ie d* i*'van Arthur Honnegger gaat vooraf aan de •Pulcinella suite" van I. Strawinsky. Het concert ^ordt besloten met een samenzang van koren, IZB 0rkest en toehoorders. Deze schets geen een beeld van de gebouwen op het Doelenterrein. Achtereenvolgens staan hier afgebeeld het gerenoveerde arsenaal (het enige deel van de Doelenkazerne dat gehandhaafd blijft) vervolgens de nieuwbouw voor de vakgroep Zuid-Oost Azië, het Archeologisch centrum en het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde. Daarachter is geheel rechts nog een glimp te zien van het Centrale Faciliteitengebouw (in de krant van gisteren werd abusievelijk gesproken van het gebouw van de Centrale Interfaculteit). Dit Centrale Faciliteitengebouw herbergt onder meer een groot aantal college-zalen ten behoeve van de 3.500 studenten die dagelijks in de gebouwen van het WSD-plan hun studie zullen volgen. Ook wordt het Lak-theater in dit gebouw ondergebracht. Dit pand. dat een centrale plaats inneemt in het totale plan zal ook een restaurant krijgen, waar de studenten de lunch kunnen gebruiken. Ook zal er een deel (450) van de totaalcapaciteit van 1 130 fietsen kunnen worden gestald Demonstratie ,,knal en vonk" In het museum Boerhaave zal tijdens de kerstvakantie tweemaal per dag de grote electriseermachine gedemon streerd worden. Deze electriseermachine is een kopie van de machine van Martinus van Marum, die in bet Teyler's Museum in Haarlem staat. Dit apparaat werd in 1785 gebouwd door de Amsterdamse instrumentmaker Cuthbert- son. Bet apparaat is een wrijvingselectriseermachine en is de grootste die ooit van dat type werd gemaakt. Van Marum heeft er veel mee geëxperimenteerd en kon er vonken van 60 cm. mee trekken. Zulke grote vonken ook enorme knallen, zoiets als een donderslag. De Technische Hogeschool in Eindhoven heeft de electriseermachine van Van Marum op ware grootte nagemaakt. Van 21 december tot en met 6 januari 1978 zal deze kopie iedere dag, behalve in het weekeinde, tweemaal in werking worden gesteld. Dat ge beurt om 11.00 uur en om 15.00 uur. Het Museum Boerhaave is gevestigd aan de Steenstraat la te Leiden en is iedere dag geopend van 10.00 uur tot 16.00 uur en zondags van 13.00 uur tot 16.00 uur. Een pentekening van de machine van Martinus van Marum. Kerstsamemang De kerken van Leiden-zuid-oost houden morgen in de Petrus- kerk een „oecumenische kerstsamenzang". Het Petrus-ge mengd Koor, het Petrus-jongerenkoor, het jeugdkoor van de Zuiderkerk en het Emoena-koor van de Vredeskerk verlenen hun medewerking. De samenzang begint om half acht. Kerststukjes maken De Konklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde biedt evenals in vorige jaren aan leden en belangstellenden morgen de gelegenheid om kerststukjes te maken. Een en ander geschiedt onder leiding van mevrouw J. v.d. Pias-van As en de heer P. Donselaar. De kosten voor leden bedragen 7,50 en voor niet-leden 10,-. Hierbij is een volledig pakket voor het maken van kerststukjes inbegrepen. De knutselaars wordt aangeraden een scherp mesje of een oude schaar mee te brengen, voorts moet men ook niet vergeten zelf al te zorgen voor leuke attributen die de kerststukjes zullen opsieren. De aanvang van het gezellig avondje is 's-avonds om acht uur in het Rijksherbarium aan de Schel penkade 6 te Leiden. Spreekuur burgerraadsman Het bureau van de burgerraadsman, mr. F. Quadekker is vanaf vandaag tot 8 januari gesloten. Gedurende deze perio de zullen alleen de lopende zaken worden behandeld. Vanaf 9 januari houdt de burgerraadsman weer normaal spreekuur. Telefonische hulpdienst Ook dit jaar zal de Telefonische Hulpdienst Leiden dienst doen als Kerstinformatiecentrum. Iedereen die wil weten waar Kerst-Inns en soortgelijke evenementen worden gehou den kan bij de Telefonische Hulpdienst terecht. Telefoon 071-125202. Allen die Kerst-Inns organiseren worden ver zocht dat met alle bijzonderheden bekend te maken aan de THD, schriftelijk via Postbus 495 of via telefoonnummer 071-125202. De THD zal ook tijdens de feestdagen dag en nacht beschikbaar zijn voor iedereen die hulp nodig beeft Adventsconcert Leidse Cantorij De Leidse Cantorij geeft vrijdag 23 december onder leiding van de organist Joop Brons een concert in de Hooglandse kerk. Het programma vermeldt ondermeer onberijmde Engel se psalmen, christmus carols en a capella koorwerken van onder andere Praetorius en Hammerschmidt. Medewerking verlenen de fluitiste Mijke de Ru en de hoboïst Han Kapaan, die werken uitvoeren van Samartini, Pepusch, Fauré en Frank. Het concert begint om kwart over acht. De toegang is vrij. Tapdansen Bezoekers van ,,'t Breehuys" kunnen weer tapdansen. Don derdag 19 januari gaat een nieuwe cursus tapdansen van start voor jongeren van vijftien tot vijfentwintig jaar. Iedere donderdag is er dan van acht tot negen uur een cursus voor beginners en voor degenen die aan een van de vorige cursussen hebben deelgenomen en van negen tot tien uur een cursus voor gevorderden. De lessen worden gegeven dooi Ghislaine op de Weeg. De cursus bestaat uit tien lessen. De kosten bedragen 40,-. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij ,,'t Breehuys". Breestraat 19, tel. 130983. LEIDEN De Kaiserstraat en een klein deel van bet Rapenburg zullen binnen kort worden herbestraat, dit omdat de kwaliteit van de bestrating vooral vlak voor de huizen erg slecht is. De kant van de even nummers in de Kaiserstraat zal nog niet worden aangepakt in verband met de bouwplan nen van de Stichting Studen ten Huisvesting. Na het gereedkomen van de bouw komt dat gedeelte aan de beurt. De straten zullen in hun oude staat herstraat worden, met uitzondering van de navolgende wijzigin gen: de auto's voor het Zool- ogischLaboratorium zullen in het vervolg in de rijrich ting geparkeerd staan. In de huidige situatie staan de au to's schots en scheef gepar keerd. In demeuwe toestand zullen de voetgangers weer achter de auto's langs kun nen lopen; verder zullen er om de bomen in de Kaiser straat nieuwe boomkransen worden gemetseld; tenslotte wordt op het Rapenburg tus sen de huisnummers 81 en 91 de loopstrook langs de hui zen verbreed. Voetgangers krijgen dan meer ruimte. Het scheef parkeren langs het water zal worden bemoeilijkt door een indeling in parkeer vakken, die in de lengterich ting lopen. De bewoners van de Kaiser straat hebben een schets met toelichting op de plannen in de bus gekregen. Bovendien zullen ze morgenavond vra gen kunnen stellen in de Stu dentenmensa aan gemeen tearchitect Piret.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3