Nieuwe lidstaten welkom in EEG Opbrengst vakheffing bloembollenkwekers niet meer in één pot GROENTE FRpfIT BLAEMEISI B#LLEN Doorgedraaide groente als ontwikkelingshulp? H7 MINDER VARIATIE IN GROENTEN PRIJSVORMING BLOEMEN VIEL WAT TEGEN •AND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT JHR. MR. DR. VAN NISPEN TOT PANNERDEN: gen met dankbaarheid vast stellen dat dit, met name voor de kwekerij, een gunstig, een goed jaar genoemd mag wor den. Dit kan helaas niet zon der meer gezegd worden voor de handelsbedrijven, waarvan de uitkomsten verschillend waren, maar waar zich ook grote problemen en moeilijk heden hebben voorgedaan. Dit is, óók voor de kwekers, geen goede zaak, want een krachtig en gezQnd afzetapparaat is een éérste vereiste voor een gezonde bedrijfstak." Zó be gon jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, zijn ope ningswoord voor de algemene vergadering, die vandaag in Hillegom werd gehouden. Was verleden jaar aan de orde het systeem van de vakhef fing, wij naderen nu de twee volgende punten en wel de besteding en de lastenverde ling van de vakheffing, die in het komende voorjaar aan de orde zullen komen, zodra de opbrengst van het nieuwe vak- heffingssysteem beoordeeld zal kunnen worden. Het is dui delijk dat ieder nieuw systeem moet wennen en dat overgang op een nieuw systeem extra aandacht vraagt van alle be trokkenen. De diverse kortin gen en bij tellingen, die afwij ken van wat men gewend was, vragen een nieuwe benade ring. Ook de diverse opgaven, die aan het PVS moeten wor den gedaan, stellen andere ei sen dan voorheen aan de eigen administratie. Gaten gedicht Naast deze overgangs- en ge- wenningsmoeilijkheden mag echter als eerste gunstig resul taat al genoemd worden een besparing op de kosten, die door het PVS gemaakt moeten worden, van rond 600.000,—, terwijl ook duidelijk vele ga ten, die in het oude systeem voorhanden waren, thans zijn gedicht. Voor wat de „besteding" van de vakheffing betreft heeft een werkgroep thans aan het PVS een rapport uitgebracht. Indien dat door het PVS wordt aanvaard en dat mag wel worden verwacht zal het een aantal duidelijke ver beteringen tot stand brengen. De werkgroep stelt voor om de opbrengst van de vakhef fing niet meer in één grote pot te doen vloeien, maar de door de vakgenoten op te brengen percentages ieder een duidelijke en duidelijk her kenbare bestemming te geven. De vakgenoten zullen dan pre cies weten hoeveel, waar en voor welk doel hun geld wordt opgebracht en besteed. Alléén reeds het verschaffen van deze duidelijkheid en con troleerbaarheid, aldus de voor zitter, is een belangrijke verbe tering. Vervolgens kan bij de ze toekenning van percenta ges, of gedeelten daarvan, re kening worden gehouden met bepaalde wensen, die in het vak leven en met de aard der besteding en het belang of de taak, die ermede gemoeid is. Gelijke verdeling Reeds vele jaren wordt van kwekerszijde bezwaar ge maakt tegen het besteden van gelden uit de vakheffing in de verhouding 2/3 tegen 1/3 voor wat betreft de kosten van af zetbevordering van bloembol len. De heer Van Nispen tot Pannerden wilde buiten be schouwing laten of deze be zwaren méér of minder juist zijn, maar in het voorstel van de werkgroep wordt overge gaan op een gelijke verdeling van deze kosten tussen kweke rij en export, dus ieder voor de helft. Hiermede is in be langrijke mate aan de wens van de kwekerij tegemoetge komen om in de bestaande verhouding een wijziging aan te brengen. Een ander be zwaar, dat met name vanuit de broeierssector naar voren kwam, was, dat de 1/2% netto- vakheffing, die door deze groep aan de vakheffing wordt bijgedragen, óók mede bestemd was voor de afzetbe vordering van bloembollen. Ook aan dit reële bezwaar van de bolbloemenproducenten wordt tegemoet gekomen. De betrokken heffing zal voor dit doel niet meer worden aange wend, terwijl anderzijds een deel van de heffing van de bloembollenkwekers zal wor den aangewend voor afzetbe vordering van bolbloemen. Zo mogelijk in nauw overleg en in samenwerking met de bloe misterijsector. Ook voor deze groep derhalve een belangrij ke verduidelijking en verbete ring. Om nu misverstanden te voorkomen wilde de heer Van Nispen nogmaals duidelijk zeggen dat hier en nu slechts aan de orde is de besteding van de vakheffing binnen de nu nog bestaande heffingsper centages. Besteding Een deel van de heffing van de bloembollenkwekers wordt aange wend voor afzetbevordering van bolbloemen, waarvan er in deze tuin ettelijke zijn terug te vinden Volgens het voorstel van de werkgroep zullen de 3% vak heffing van de kwekerij als volgt worden besteed: 2-tiende procent voor wetenschappelijk onderzoek; 8-tiende procent voor de bloembollenkeurings dienst; 1%, waarvan 7-tiende voor afzetbevordering bloem bollen en 3-tiende voor afzet bevordering bolbloemen, 6-tiende procent voor het PVS. Deze verdeling houdt in dat in het vervolg de kosten van de BKD geheel door de kwe kerij worden gedragen, alt hans en ook dit moet duide lijk gezegd om misverstanden te voorkomen! voor zover dit betreft de huidige taak, zoals die door de BKD wordt vervuld. De op stapel staande kwaliteitskeuring is thans nog niet aan de orde. De nu uiteengezette toedeling van bestedingen brengt duide lijkheid en komt in belangrij ke mate tegemoet aan de wen sen van de vakgenoten, terwijl ook een betere aansluiting aan het karakter der bestedingen wordt verkregen. Zodra dit rapport van de werkgroep in het PVS zal zijn aanvaard in het komende voorjaar komt óók de ver houding in de lastenverdeling aan de orde tussen produktie en afzet, waarbij onder afzet óók, naast de export, de broeierij moet worden begre- Hierna besprak de heer Van Nispen nog enige op komst zijnde wijzigingen in het Han delsreglement voor de bloem- bollenhandel. Die houden in hoofdzaak verband met het voorkomen van mozaïekvirus in tulpen. Kopers van partijen waarin dat virus voorkwam, stonden tot nu toe min of meer rechteloos en machteloos. In de afgelopen maanden heb ben vele besprekingen plaats gehad met vertegenwoordigers van andere vak- en standsor ganisaties om te komen tot de oprichting van één gezamenlij ke en sterke vaktechnische or ganisatie voor het gehele bloembollenvak. De Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur is volledig bereid mede te wer ken aan een ombouwing en men is ook bereid de eigen identiteit op te geven. De ver eniging wil het gehele vermo gen en de bestaande accom modatie in de nieuw op te richten organisatie inbrengen, maar dat kan natuurlijk niet zonder meer. Men verwacht van de kant van de andere organisaties ook een financiële inbreng, maar die kan niet in het vooruitzicht worden ge steld. De beslissing zal in de komende maanden moeten vallen, maar op dit punt was de heer Van Nippen niet bij ster hoopvol gestemd. Het verheugde hem dat voor hem een opvolger is gevonden in de persoon van de heer J. P. M. de Jonge, oud-directeur van het C A-concern. Oplossing Om zijn opvolger in te wijden in de wel heel specifieke pro blemen van het bloembollen vak, zal de heer Van Nispen nog een half jaar als commis saris aan de Koninklijke ver bonden blijven. In deze tijd hoopt hij ook nog enkele vraagstukken waarmee hij nu nog druk bezig is, aan een oplossing te helpen. Op het geen in de vergadering werd besproken, komen we nog na der terug. OP WESTLAND 19NU RUIMTE VOOR BIJZONDERE PLANTEN Honselersdijk Het tentoon- stellingsbestuur van Westland 19NU wil op de komende ten toonstelling graag een plaats inruimen voor wat wij NU noemen: nostalgie. Hoewel men enerzijds kan zeggen dat er bijna dagelijks nieuwe soorten planten op de markt verschijnen, is het toch ook zo dat er anderzijds planten bij na vergeten zijn. Een duide lijk voorbeeld hiervan is wel de Clivia. Wat waren onze moeders of grootmoeders trots als deze planten, vaak in een koperen sierpot, dan eens per jaar bloeiden. In deze inzending wil men te vens opnemen bijzondere kweekprestaties en zeldzame planten. Aan deze inzending is ook een wedstrijd verbonden, door een officiële keurings commissie (de V.K.C. van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde) worden de inzen dingen beoordeeld en voor de beste prestaties zullen prijzen worden toegekend. Indien de lezer meent één of meer planten te kunnen inzen den en dit geldt niet alleen voor leden van de C.C.W.S., maar ook voor ieder ander, laat deze het dan even weten bij de heer G. C. v.d. Berg telefoon 01740-28294 (Bemidde lingsbureau C.C.W.S.). Om te voorkomen dat er even tueel dubbele inzendingen ko men of inzendingen die niet passen in de gehele opzet, zul len enkele leden van de com missie, voordat men instuurt, de aangemelde plant(en) beoordelen onder meer om de bezitter van advies te dienen. Ook in gevallen van twijfel kan men zich rustig aanmel den, vanaf nu en graag met belangrijke bijzonderheden. Gezien het vergevorderde seizoen, wordt de variatie in groenten iets kleiner, dit wordt gedeeltelijk opgevangen door de import van groenten en door een verschuiving in de aanvoer naar de specifieke wintergroenten. Voor deze laatste groep werkte het weer de afgelopen week nu niet bepaald mee, het geen van invloed was op de prijs van som mige gewassen. Een eerste voorbeeld hier van waren de spruiten. De vraag naar sprui ten onderging rond 8 december een sterke opleving, het aanbod kon niet aan de toege nomen vraag voldoen, waardoor de prijs opliep. Hier is inmiddels weer verandering in gekomen, de gemiddelde prijs zakte terug naar 80 cent per kilo. In de nu komende week wordt er een groot aanbod van sprui ten verwacht. Het weer zal een stempel drukken op de te verwachten vraag. Toch wordt er voor de komende week op een sterke vraag gerekend en het ligt dan voor de hand dat dit een gunstige uitwerking op de prijs zal hebben. Kleinere prei-aanvoer. De aanvoer van prei neemt steeds verder af, helaas heeft dit niet tot gevplg dat de prijs een opleving ondergaat. De prijs heeft namelijk de grootste moeite om zich te handhaven. De gemiddelde landelijke prijs lag in de eerste week van december op 59 cent per kilo, de afgelopen week Zakte de prijs op Veiling Westland Noord terug naar gemiddeld 40 Cent per kilo. De vraag zal de komende week van beperkte omvang zijn, hierdoor lijkt de prijs weinig te veranderen. Witlof aanbod groeiende Na een afname in de aanvoer van witlof eind november, valt er in de eerste twee weken van december weer een opleving te signaleren. De aanvoer is weer in stijgende lijn en zal dit ook de komende week blijven. Er wordt zo hier en daar nogal wat gesuk keld met de kwaliteit, vooral veroorzaakt door gerekt en los lof. Dit wordt waarschijn lijk in de hand gewerkt door de prijs, waardoor er bewaard wordt om hogere prij zen af te wachten. Deze handelwijze is be grijpelijk, maar het is wel vaak zo dat men in eigen vlees snijdt door een mindere kwali teit aan te voeren. De gemiddelde prijs voor een kilo lof komt op 3,10. Voor de komen de week wordt er wel op een sterkere vraag gerekend, dit zal waarschijnlijk niet vol doende zijn om hogere noteringen mogelijk te maken. Meer kroten van kroten zit weer in de lift, deze is nagenoeg gelijk aan die van vorig jaar. Dit kan van de prijs niet gezegd wor den. De aangevoerde kroten worden m Nadat eerst de prijs van spruiten opliep zakte de gemiddelde prijs vorige week terug naar 80 cent per kilo. hoofdzaak op de binnenlandse markt afge zet. De gemiddelde prijs kwam niet veel hoger als 25 cent per kilo. Voor de komende week zit er geen verandering in de lucht. Vraag naar sluitkool beperkt Met de feestdagen in het vooruitzicht zal de vraag naar de diverse sluitkoolsoorten zeer beperkt zijn. De aanvoer zal zich hier waar schijnlijk ook bij aanpassen. De huidige prijs van gemiddeld 27 cent per kilo komt waarschijnlijk goed op de tocht te staan. Overige gewassen De aanvoer van radijs neemt de komende weken geleidelijk verder af. De vraag naar radijs bleef goed standhouden. Met ingang van 28 november jl. is het aantal stuks per bosje teruggebracht op 10. Vorige week donderdag lag de hoogste notering op 52 cent per bosje. De verpakking van de radijs is inmiddels ook gewijzigd, ze wordt nu aangevoerd in tomatenbakjes met een hoge re poot De nieuwe verpakking/presentatie blijkt in de praktijk wel aan te slaan, alleen de dichte bodem van de bakjes is wat ongelukkig i.v.m. het uitlekken van de bos jes. De prijs van de radijs kan de komende week verder oplopen. De groeiende aanvoer van sla heeft nagenoeg geen verandering tot gevolg gehad voor de prijs. Althans voor de sla boven de 150 gram per stuk bleef de prijs nagenoeg gelijk en varieerde van 34 tot 45 cent per stuk. De aanvoer zal verder toenemen, de prijs zal ongeveer gelijk blij ven. Kort overzicht van importgewassen Er wordt andijvie ingevoerd int Frankrijk en Italië tegen een prijs van 90 cent per kilo. Bloemkool komt eveneens uit Frankrijk en Italië, voor de „zessen" wordt 2 gulden per stuk betaald. Druiven worden ingevoerd vanuit Spanje voor een prijs van 2,20 per kilo. Sperziebonen komen in hoofdzaak uit Egypte 2,60 per kg.). De ingevoerde toma ten uit Israël en de Canarische Eilanden noteerden een prijs van 2,40 per kilo. Dat afstanden niet zo'n grote rol meer spe len mag blijken uit het feit dat er kersen uit Chili ingevoerd worden. De prijs is er dan ook wel naar, want de groothandel betaald 8,80 per kilo. De afgelopen week kwam het totale omzet- bedrag aan de CCWS dicht bij de tien miljoen gulden hetgeen niet zo slecht is, ook al was het maar weinig meer dan dezelfde week van het vorig jaar. In het algemeen viel de prijsvorming wel wat tegen en beslist voor een december-week. Het gaf wel wat moeite om genoemd omzet cijfer te bereiken, ook al kan dat niet bijzon der hoog worden genoemd. Mogelijk dat het nogal winterse weer in Europa van invloed is geweest zowel wat betreft de produktie als de prijzen. Het kan zijn dat de zachtere weersomstandigheden plus de kerstdagen de prijzen wat doen verbeteren, hetgeen voor de kwekers wel noodzakelijk is. De laatste weken hebben de gasmeters in de kassen goed doorgetikt. Eerst was het de wind en daarna vorst en sneeuw die daartoe bijdra gen verleenden. Gelet op de aanvoercijfers van de afgelopen week, valt een zekere stabiliteit in de aanvoer waar te nemen vergeleken bij het vorig jaar. Ook de afgelopen week waren er minder anjers, evenals trosanjers, freesia, irissen en leliekelken. Wel waren er meer jaarrond- chrysanten, lelietakken, gerbera en cambi- dums. Wat de potplanten betreft gaat het in het bijzonder met de cyclamen wel goed. Met de poinsettia gaat het wat stroever. Er kan voor de komende weken wel op ruimer aanvoer worden gerekend. De bloemenkwe- kers rekenen overigens gewoonlijk op wat gunstiger situatie rond de kersttijd. Hoewel er van de buitenlandse bloemen wat meer kwamen dan in dezelfde week van het vorig jaar, een waarde van ruim 100.000 gulden, maakten de snijbloemen met 8.220.494,56 wel de kern van de omzet uit Vorig jaar was dat ruim negen miljoen. De anjers brachten gemiddeld 36 cent op tegen 33 cent in dezelfde week van het vorig jaar. De aanvoer was vrijwel gelijk met ruim acht miljoen. De trosanjers brachten het tot ge middeld 34 cent tegen 28 cent vorig jaar. De jaarrortd troschrysanten deden het slech ter met gemiddeld 44 cent tegen 59 cent vorig jaar. Freesia 1,90 en vorig jaar 2,10 bij een aanvoer die met ruim vier miljoen bos vrijwel gelijk was. De lelietakken bleven met gemiddeld 55 cent beneden de 67 cent van het vorig jaar. Zo verliep ongeveer het hele prijspeil, dat dus geen grote schokken te zien gaf, doch wel wisselingen in gunstige en ongunstige zin. In het algemeen wordt er voorzichtig ge kocht en dat remt de prijs voor bepaalde produkten af. De aanvoer van potplanten neemt geleidelijk toe vooral van cyclamen en poinsettia. De maand november heeft geen ongunstig beeld gegeven van de CCWS hoewel die beneden het peil van het vorig jaar lag, met een aantal gunstige uitzonder- Het vorig jaar was december niet al te best. Gezien de gestegen stookkosten is het te hopen, dat de vorst zich niet al te sterk laat gelden want dan vliegt het geld door de schoorstenen. De kerstveilingen brengen wat meer kleur in het veilingbeeld en trekken goede belangstelling met redelijke prijzen. PRINS CLAUS BIJ LTB: HILLEGOM - In Nederland zou men eens moeten onder zoeken of tomaten, komkom mers en andere groenten, wanneer die op de veiling doorgedraaid zijn, niet gecon serveerd kunnen worden in plaats van vernietigd. Ze zou den dan ter beschikking kun nen komen van de ontwikke lingssamenwerking, bijvoor beeld ten behoeve van nood lijdende kinderen in ontwik kelingslanden. Prins Claus, als voorzitter van de Stichting Nederlandse Vrij willigers, opperde dit idee in de te Hillegom gehouden ver gadering van de katholieke land- en tuinbouwbond. Het doorgedraaide produkt, meende de Prins, zou waar schijnlijk zodanig aangeboden kunnen worden dat er geen oneerlijke concurrentie ont staat voor commerciële pro dukten, bijvoorbeeld in de vorm van een mengsel van groenten. Bovendien moet het mogelijk zijn deze hulp buiten de commerciële kanalen te houden. Nederland zou de dis tributie van deze groentecon- serven zelf kunnen verzorgen, maar dan wel via de daarvoor geschikte organisaties, zoals het wereld voedsel program ma of particuliere instellingen. Beperkt experiment Uit de begroting voor de ont wikkelingssamenwerking van het ministerie van buitenland se zaken zouden gelden be schikbaar kunnen worden ge steld. Men zou met een be perkt experiment kunnen be ginnen, zo meende prins Claus. De voorzitter van de katholie ke land- en tuinbouwbond, de heer P. J. Verhoef, bood de Prins uit het solidariteits fonds van deze organisatie een cheque van tienduizend gulden aan, met het verzoek dit bedrag te bestemmen voor kleine landbouwactiviteiten in zendings- en missiegebie den. In dezelfde vergadering sprak minister A. van der Stee van landbouw en visserij. Hij voor spelde een verhevigde concur rentie voor Nederlands vroege tomaten als Griekenland, Spanje en Portugal tot de EEG zijn toegetreden. Daar door moeten we ons niet laten afschrikken, vond de bewinds man. Toen Denemarken inder tijd lid werd van de gemeen schap heeft men zich er wel over verbaasd dat Nederland geen bezwaar maakte tegen het inhalen van deze grote agrarische concurrent. Neder land heeft echter die concur rentie niet geschuwd en we hebben geen terrein verloren. De nieuwe kandidaten, aldus de minister, zijn ook impor teur, en naarmate zij als lid van de gemeenschap een ho ger welvaartspeil bereiken zal hun consumptie van produk ten die wij kunnen leveren vlees, zuivel toenemen. Een eenvoudige zaak is het berei ken van dat hogere welvaart sniveau echter niet. De minister gaf, zoals hij ook in de vergadering van de EEG- ministerraad al gedaan heeft, uiting aan zijn teleurstelling over de landbouwprijsvoor- stellen der Europese commis sie. Dat er een overschotten- probleem is daarover was hij het wel met de commissie eens, maar dat die overschot ten opgeruimd kunnen worden door het drukken van de prij zen geloofde hij niet. DRS. J. DE KONING IN HONSELERSDIJK: HONSELERSDIJK De kantine van de bloemen- veiling in Honselersdijk puilde uit, toen de drie Hollandse landbouworganisaties een EEG-avond hielden waarvoor zij drs. J. de Koning hadden uitgenodigd. De nieuwe CDA-minister voor ont wikkelingssamenwerking sprak toen nog als lid van de Tweede Kamer en lid van het Europees Parlement. Zijn specialisme is landbouwpolitiek. Voorzitter H. A. Barendse opende de bijeenkomst met er nadrukkelijk op te wijzen dat de welstand in tuinderskringen verder reikt dan een goed gewas en een beste prijs. „We moeten met elkaar nadenken over de sociale en maatschappelijke positie van de Westlandse tuinders. Is er nog toekomst voor de Nederlandse tuinder in de EEG? De heer De Koning re deneerde in zijn betoog naar een positief antwoord op deze vraag toe. Prognoses, zo sprak de politicus, worden niet ge maakt om uitsluitend te weten hoe de zaken er over tien of twintig jaar voorstaan. Het nut ervan ligt veeleer in het op tijd kunnen bijsturen. Tegenkrach ten fungeren als signalen. We moeten niet zonder meer een verzetshouding aannemen. Zo in de geest van: als de grond prijzen zo doorgaan, dan Het blijft de vraag of de tegen krachten tijdig op gang komen om een bepaalde ontwikkeling af te remmen of bij te sturen. En voor ;edereen? De samen leving verandert veel sneller dan vroeger. Wie de signalen verstaat, speelt op de nieuwe situaties in. Hoge inkomens Het blijft evenwel onmogelijk om de voordelen van het West land en die van Zuid-Italië in Nederland te combineren. On ze voordelen gaan echter de nadelen verre te boven. De heer De Koning noemde met name de solide afzetstructuur. Ondanks de hoge kosten lig gen de tuindersinkomens hoog in vergelijking met die in de andere landen. Vervolgens ging de heer De Koning in op de economische groei na de Tweede Wereldoorlog. Ook de tuinbouw heeft daarvan ge profiteerd. Totdat in 1973-'74 de recessie haar intrede deed. De land- en tuinbouw komen daar overigens redelijk zonder kleerscheuren van af. Mede dankzij de open markt. Geen rijke landenclub In het vervolg van zijn inlei ding toonde de heer De Ko ning zich een ware voorvech ter voor een hecht Europa. Al moest hij wel bekennen, dat het gemeenschappelijk land bouwbeleid lijdt onder het achterblijven van het regiona le en het sociale beleid. Mone tair zit het ook helemaal niet snor. Volgens de heer De Ko ning moet een gemeenschap pelijk economisch beleid van uit Brussel gevoerd worden. De kloof tussen arm (Zuid-Ita- lië) en rijk (Ruhrgebied) dient men te overbruggen. Het is nooit de opzet geweest van de EEG er een club van rijke landen van te maken. Juist als je rijk bent, draag je verant woordelijkheid. Griekenland, Spanje en Portugal behoren als jonge democratieën tot de EEG, zij het na een overgangs periode van acht tot tien jaar voor de economische aanpas sing. Niemand is gebaat bij het vroegtijdig afschaffen van de beschermende marktmaat regelen. Kritisch Dit positieve verhaal verraste het tuinderspubliek enigszins. Over de goede inkomensposi tie bleek men het niet eens te zijn met de heer De Koning. Hoeveel uren moesten er niet voor gewerkt worden? Van de drie potentiële lidstaten bezit Spanje een sterk produktie-ap- paraat en een betrekkelijk goede afzetstructuur. Dé Spaanse concurrentie zal an ders uitpakken dan de Ita liaanse. Met de reactie van de heer De Koning: Een gevaar lijke concurrent is nooit weg, daar word je zelf beter van", schoten de tuinders niet veel op. Men beklaagde zich even eens over de gaten in de prijs- waarneming bij het referentie- prijsstelsel. Een bescherming bij bloemen zoals bij de voe- dingstuinbouw zag de heer De Koning niet zitten. Bloemen worden, zeker in het buiten land, als luxe beschouwd. Mo ge de EEG voor de Nederland se glastuinbouw in de onze achterliggende jaren positief gewerkt hebben, het stond voor de tuinders die avond in Honselersdijk beslist niet vast dat dit ook in de nabije toe komst zo zal uitpakken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9